Mala škola AERODINAMIKE

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

stisljar
Postovi: 15
Pridružen/a: 20 vel 2008, 17:21
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zagreb

Re: odg

Post Postao/la stisljar »

Za ovih 35 km/h cini mi se da sam procito da je to negdje oko 300 km/h, nisam siguran tak da ne tvrdim.
Cinilo mi se premalo,jer ako je korisnost motora 60% termicka znaci 40% pocetne energije odlazi u toplinu, a efektivna korisnost oko 35% premda sam vidio da je znatno manje.Ispada da treba hladnjak rashladiti 750 konja snage ili 550 KJ energije svaku sekundu. ""ODPRILIKE" odstupanja ogromna samo za usporedbu neda mi se sad racunati.
Avatar
Toyota fan-girl
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 471
Pridružen/a: 19 sij 2008, 21:40
Ja sam: Vozačica
Navijam za: Toyotu

Post Postao/la Toyota fan-girl »

stvarno nisam znala gdje da postavim pitanje , pa sam ipak odlučila ovdje. dakle:
Prije nekoliko godina smo na zadnjem krilu mogli vidjet da se stvara nekakva bijela linija od strujanja zraka. Od čega se to točno događa i zašto to više sad ne vidimo?
Timo Glock
ten o clock! :-)

"Još smo jednom bili brzi, ali ne i onda kada je to stvarno bilo potrebno. Najbrži krugovi ništa ne vrijede ako ih ne kombinirate sa situacijom koja je stvarno relevantna." - Kimi Raikkonnen
Avatar
One and only
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1591
Pridružen/a: 12 srp 2007, 22:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari- M. Schumacher
Lokacija: Mostar

Post Postao/la One and only »

Marina je napisao/la:stvarno nisam znala gdje da postavim pitanje , pa sam ipak odlučila ovdje. dakle:
Prije nekoliko godina smo na zadnjem krilu mogli vidjet da se stvara nekakva bijela linija od strujanja zraka. Od čega se to točno događa i zašto to više sad ne vidimo?
Ako se ne varam to smo viđali za hladnijeg vremena.
Nisam siguran, ali mislim da je to zbog toga što je više topline od motora išlo preko stražnjeg krila. Danas se toplina motora što više nastoji "provući" ispod stražnjeg krila, pa tako nemam priliku vidjeti taj efekat.
Nisam siguran, al mislim da je do toga.
Ako neko zna bolje neka slobodno podjeli s nama.
slika

Hoću da budem drugačiji, pa stoga neću ostoju staviti na ignore listu :)
Avatar
Damper
Postovi: 32
Pridružen/a: 08 sij 2008, 14:18
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Damper »

Ferrari će se ovog vikenda pridružiti društvu timova koje imaju "Shark Fin".
U čemu su glavni razlozi stavljanja jednog krila ovog tipa?

slika
šumi, šumi javore...
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

Damper je napisao/la:Ferrari će se ovog vikenda pridružiti društvu timova koje imaju "Shark Fin".
U čemu su glavni razlozi stavljanja jednog krila ovog tipa?
Malo smo nagađali ovdje pa da ne ponavljam post.
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

zvjerko je napisao/la:
Damper je napisao/la:Ferrari će se ovog vikenda pridružiti društvu timova koje imaju "Shark Fin".
U čemu su glavni razlozi stavljanja jednog krila ovog tipa?
Malo smo nagađali ovdje pa da ne ponavljam post.
tak je,a i netko je dodao teoriju o tome da povećava količinu zraka koja dolazi na stražnji stabilizator tako da je bolid stabilniji kroz zavoje i kočenja,naravno,sve ovisi o postavkama krilaca ;)

inače,shark tail ili svi shark nazivi stručno se ne odnose na taj dio bolida nego na mali rep iznad pit stop svjetala koji je nastao puno prije ovog pokrova motora,ali na mnogim mjestima ih tako zovu pa možemo i mi ovdje

slika

slika

slika
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la: tak je,a i netko je dodao teoriju o tome da povećava količinu zraka koja dolazi na stražnji stabilizator tako da je bolid stabilniji kroz zavoje i kočenja,naravno,sve ovisi o postavkama krilaca ;)

inače,shark tail ili svi shark nazivi stručno se ne odnose na taj dio bolida nego na mali rep iznad pit stop svjetala koji je nastao puno prije ovog pokrova motora,ali na mnogim mjestima ih tako zovu pa možemo i mi ovdje
...
Može se i tako posmatrati jer samim smirivanjem struje, dobija se veća korisna količina zraka. Ako promotriš struju sa lijeve i desne strane pokrova motora - kod standardnog se struje sreću iza pokrova motora, a ispred zadnjeg krila i dolazi do vrtloženja. Kod ovog ružnog (ali korisnog) pokrova susret dviju struja je odgođen do mjesta gdje čini najmanju štetu!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:...čitam malo ove tehničke postove i vidim da se slična rasprava odvija na dva topica no postat ću ovdje pitanje pa ak modovi misle da je neprikladno nek prebace u temu o aerodinamici.
Naime,Red Bull je izmislio novi pokrov motora i ruku na srce djeluje,a i sami su napredovali od prošle sezone,Honda je stavila "brkove" na "nos" i djeluju. Sad mene zanima definicija tih brkova jer kao i ovaj pokrov sve više momčadi ih testira i stavlja. Moje mišljenje ako se pogleda slika je da oni skreću zrak van vozačeve glave gdje je po meni dolazi inače do največih nestabilnosti u strujanju te ga preusmjerava pak na isti ovaj poklopac motora. tu su dvije prednosti,"rezani" zrak ne smeta vozaču a opet preusmjeravanjem se dobiva stabilnost. Naravno,ima ljudi na forumu kojima je ovo jača strana pa bih zamolio da ako netko je upućeniji ili zna točan podatak čemu služi,ovo je moja pretpostavka a nigdje nisam naletio na neko objašnjenje. Također sam mišljenja da je od manje koristi nego pokrov pa je Ferrari malo rezerviran ka toj primjeni,jer ipak nisu ga oni izmislili...
Da olakšamo modovima držeći se reda - pitanje je o hondi u temi o ferrariu, ali je bio i odgovor vezan uz temu.

Prvo definicija - dio šasije! Jasno je da brkovi imaju ulogu aerodinamičkog pomagala ali ako se deklariraju kao dio šasije zaobilazi se pravilo o površini sve dok pomagalo nije šire od šasije bez bočnih stranica. Još jedan primjer istog je prednje krilo - minimalna visina prednjeg krila na njegovoj sredini, u širini šasije je 5cm jer je dio šasije!
Uloga - svakako je preusmjeravanje ali i dodavanje malo downforcea na prednju osovinu jer je Honda imala problema sa manjkom istog prošle sezone. Ako pogledaš nosače - usmjeravaju zrak na bočne stranice, krila stabiliziraju zrak koji ide prema cockpitu u usisu motora ali ne zaobilazi vozačevu kacigu, bar ne u velikoj mjeri. Zrak koji dolazi do otvora cockpita se počinje vrtložiti na njegovom početku tj vozaču ispred nosa, korištenjem brkova na pravoj visini (mislim da nesmiju biti postavljeni više od cockpita da bi ostala definicija i zbog pogleda) to vrtloženje se smanjuje. Logika (moja) - imaš nemirnu struju zraka prije vozačeve kacige koja ga još dodatno uznemiri pri prolasku prema zadnjem krilu! Ajmo ga smiriti gdje god se može i koliko se može prije, jer iza može biti prekasno.
Ili tako nešto...


:D
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

slika

ako sam te dobro shvatio znači bio sam poprilično blizu,nisam znao ovaj podatak recimo o šasiji ;) evo slike,ovaj dio da mora bit u visini kokpita mi nije jasan jer barem po ovome se čini kao da je mrvicu iznad... inače tek sad sam vidio kako su brkovi i krilce na poklopcu motora zapravo napravljeni u ravnioni kak bi po meni preusmjerili zrak na zadnji spojler,dok uvaj rascijep kak si i reko ide preko vozačeve glave točno na usisnik,a ostatak rezanog zraka smanjuje opterećenje na glavu
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

Ma uglavnom nema ulogu u downforceu, neki usmjerivač ili stabilizator...
ja mislim da usmjerava više zraka u otvore sa strana
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

@tex-da tak je neko moje razmišljanje isto i dobro si shvatio,samo mi nije jasno što si točno mislio kad veliš da uđe u usisnik za hlađenje pa izađe na zadnja krilca? nažalost nema nigdje prikaza strujanja zraka oko ovih novih bolida pa sve ostaje samo na nagađanju temeljenom na nekim informacijama koje dobijemo iz timova i insidera,jer i najmanja stvarčica ili zarez može znatno promjenit tok zraka i poboljšat performanse bolida,te neke stvari nemožemo detaljno vidjet,no mislim da je ovo najbliže istini,i da,ti brkovi su samo pomoćna krilca pri usmjeravanju zraka na određene točke,uglavnom jako lijepo si rezimiro rečeno,jedino ako zvjerko ima kaj za nadodat jer meni tikaj ne pada na pamet više ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:
ako sam te dobro shvatio znači bio sam poprilično blizu,nisam znao ovaj podatak recimo o šasiji ;) evo slike,ovaj dio da mora bit u visini kokpita mi nije jasan jer barem po ovome se čini kao da je mrvicu iznad... inače tek sad sam vidio kako su brkovi i krilce na poklopcu motora zapravo napravljeni u ravnioni kak bi po meni preusmjerili zrak na zadnji spojler,dok uvaj rascijep kak si i reko ide preko vozačeve glave točno na usisnik,a ostatak rezanog zraka smanjuje opterećenje na glavu
Na ovim slikama se bolje vidi na šta sam mislio pod visinom.
slika
slika

@ Tex - Ono šta prolazi ispod ide prema otvorima na bočnim stranicama jer ono šta je došlo sa prednjeg krila je prilično "nemirno". Ono šta ide iznad bi bilo usmjereno na zadnji stabilizator kada ne bi bilo dosta toga na putu jer je širine cockpita i niže je od njegovog najvišeg dijela (bočne zaštite glave vozača). Ono šta prođe kroz rašlje teško da je usmjereno na usis motora jer do njega dolazi relativno neuznemireni zrak koji uopće ne struji po bolidu! Svrha svih tih pomagala je limitiranje štete jer jedina aerodinamička komponenta za koju te boli briga kakav će zrak biti iza nje sve dok je vrtlog odbačen dovoljno daleko, je zadnji stabilizator. Sve ostalo su kompromisi jer gotovo sve šta dolazi na zadnji stabilizator je već korišteno.
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la:neznam, nebi se baš sa tobom složil. ja to nekakovidim drugačije, ali to je samo moje mišljenje.

trebalo bi napraviti prave simulacije sa zrakom, pa bi se najbolje vidjelo kaj kam struji. ovako samo nagađamo, nadamo da smo u pravu 8)
Ne tvrdim da sam u pravu već pokušavam sagledati malo širije problem tj kaotično dok je tvoj pogled više u idealnim uvjetima i to smatram razlogom razlike u pogledu. Istina bi trebala biti negdje između i baš zato smatram da je aerodinamika kompromis-kompromis-riješnje (napred-sredina-kraj)...
...ali da sam tako pametan odazivao bi se na ime Tombazis...ili (biraj...)
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

nisam baš uspio skužit čemu točno služi, ali eto neka novost koju nemožemo vidjet na bolidu ;)
http://www.formula1.com/news/technical/ ... 7/571.html
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

Ćale od Lewisa je napisao/la:nisam baš uspio skužit čemu točno služi, ali eto neka novost koju nemožemo vidjet na bolidu ;)
http://www.formula1.com/news/technical/ ... 7/571.html

Prema pročitanom služi za razdvajanje zračnih struja koje prolaze po središnjem dijelu prednjeg krila. Gornja struja je usmjerena prema gornjim elementima prednjeg ogibljenja kao i struja koja prolazi kroz prorez. Razlika je u tome što je doljnja (prorez) ubrzana zbog podtlaka koji nastaje ispod prednjeg krila. Daljnje preusmjeravanje preuzima prednji winglet (krilo preko nosa) tj ne samo krilo već usmjerena zračna struja za koju je on odgovoran.
Ovdje je izraženo mišljenje da se koristi u suradnji sa dambo krilima i da će moći biti viđeno samo na stazama sa maxdownforce postavkama.
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Post Postao/la nikolaa »

Svi konstruktori bolida sa detaljima poput dambo-usiju ili ajkulinog repa govore kako su to samo usmjerivaci zraka.Jesu.usmjerivaci su zraka te salju cistiju struju zraka ka dijelovima bolida iza prednjeg krila.Ali cim salju cistiju struju bez turbulencija samim tim dobijaju na downforce-u jer nema prljavog ili vrtloznog zraka.Peraje tacno sluzi za,kako je nego vec rekao,blokiranje susretanja zraka prije zadnjeg krila pa se tako i iskoristava pun potencijal zadnjeg krila,a onda imate bolju trakciju,ubrzanja i upravljivost.

Bolidi koji imaju dambo-usi vecinom imaju i slicna krila kod airbox-a iznad glave vozaca.To je slican efekat perajima jer se zrak tjera ka zadnjem krilu.

Sto se tice bocnih usisnika za vazduh tu veliki posao odradjuju krajnje strane prednjeg krila,sidepodovi,x-krila..,te mnogobrojna krila kod suspenzije.
FORZA FERRARI!!!
ivan šimić
Postovi: 11
Pridružen/a: 29 ožu 2009, 17:13
Ja sam: Vozač
Navijam za: kimi raikkonen

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la ivan šimić »

što mislite,dali bi se trebali kažnjavati brawni i još neki koji su u melbourneu imali difuzor malo drukčije podešen od ostalih momčadi
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Ferrari-BiH »

ivan šimić je napisao/la:što mislite,dali bi se trebali kažnjavati brawni i još neki koji su u melbourneu imali difuzor malo drukčije podešen od ostalih momčadi
Imas temu KAZNE OVDJE tamo ti ima dosta rasprava o tome
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
ivanpetka
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 15 pro 2008, 13:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Massu
Lokacija: Zagreb

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la ivanpetka »

Moram priznat da me zainteresirala ova aerodinamika, i tek sam sad potpuno svijestan da je svaki ama baš svaki dio tog bolida napravljen da bolid ide što brže i da je struktura F1 bolida zapravo savršena
AA! Ljuti umak je ljut!!
seas
Postovi: 6
Pridružen/a: 11 lis 2009, 15:33
Navijam za: Ferrari
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la seas »

Bok dečki!
Vidim da ste zainteresirani za F1 i ostale autosportove i tehnologiju.
Ja imam svoj vlastiti web site koji se bavi time pa probajte ga posjetiti koji put.
Sajt je na adresi http://f1-dictionary.110mb.com/index.html.
To je praktički riječnik pojmova, ali ne onaj klasični kakav možete naći na još milion raznih strana. Prilično je opširan i sada imam oko 180 raznih pojmova. Ima i stranica koje su posvećene tehnikama vožnje, i povjesti. Stranice su pisane na engleskom jeziku. Izabrao sam engleski jer, morate priznati, to je jezik koji danas svi razumiju pa mi je i publika veća.
Stranice su samo moje, napravljene iz hobija i nisu sponzorirane ni komercijalne.


nadam se da će vas zanimati
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la sunseeker »

seas je napisao/la:Bok dečki!
Vidim da ste zainteresirani za F1 i ostale autosportove i tehnologiju.
Ja imam svoj vlastiti web site koji se bavi time pa probajte ga posjetiti koji put.
Sajt je na adresi http://f1-dictionary.110mb.com/index.html.
To je praktički riječnik pojmova, ali ne onaj klasični kakav možete naći na još milion raznih strana. Prilično je opširan i sada imam oko 180 raznih pojmova. Ima i stranica koje su posvećene tehnikama vožnje, i povjesti. Stranice su pisane na engleskom jeziku. Izabrao sam engleski jer, morate priznati, to je jezik koji danas svi razumiju pa mi je i publika veća.
Stranice su samo moje, napravljene iz hobija i nisu sponzorirane ni komercijalne.


nadam se da će vas zanimati
neloša ideja, ali brate mili stranica ti je barem 15 godina zastarjela, daj to nekom web dizajneru da malo ušminka i dovede u stanje preglednosti
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Arai »

Evo, počelo se nešto pričati o povratku ground effecta za 2013. god... Recimo da znam na koji način to funkcionira...
E, sad mene zanima jedna druga stvar. Na ovom LINKU piše da su brzine ground effect bolida kroz zavoj bile tolike da
su vozači jedva vidjeli ulaske i izlaske iz zavoja (??!) Što je onda danas? Isto tako piše da su se neki vozači srušili nakon utrke zbog
iscrpljenosti što je i razumljivo jer pretpostavljam da su fizički bili u puno lošijoj formi nego vozači danas... Ali opet ni sile
nisu bile tako velike pa mi je i to pomalo čudno. I onda na kraju pročitam ovo:
Perhaps it would be possible for modern single seater racing cars to employ full ground effect trim – but modern safety standards would demand enormous compromises.

Enormous run-off areas would put spectators a long way from the action, street racing would be out of the question, and drivers would need the kind of gravity suits used by fighter pilots.

It’s not hard to reach the conclusion that ground effects had to be banned.
Ovaj je članak pisan prije tri godine i po tome ispada da je praktički nemoguće vratiti ground effect, a sad kad se sjetim da se o tome
otvoreno razmišlja dođe mi da se zapitam ko je tu lud. Možda ga planiraju vratiti, ali sa jako velikim ograničenjima i to je opet "možda".
Isto tako mi je čudna riječ "vratiti" kad se meni čini da ga nikad nisu ni potpuno zabranili jer se ground effect javlja (valjda) na bilo kojem
tijelu ako je ono dovoljno blizu površini. Sad se pritisak ispod podnice dodatno smanjuje difuzorom, zar to samo po sebi nije ground effect?
Molim bolje upućene i iskusnije fanove dobre volje da malo razjasne novonastalu problematiku.
slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Toon »

...ja nisam baš stručan u tom pogledu no pokušat ću ti malo pomoći...
...za "otkriće" ground effecta su zaslužni Lotusovi injžinjeri (Colin Chapman) negdje sedamdesetih godina...on(i) su shvatili da bi se cijeli bolid mogao ponašati kao jedno veliko krilo i da bi ga ta "sila" mogla pričvrstiti na pod...čak je kasnije Gordon Murray (brabham) postavio ventilator na bolid koji je stvarao ogroman downforce i to je (nisam siguran) zabranjeno već nakon jedne (ili par) utrka...zato se i danas pravilima određuje koliko bolid može stvarati downforca...princip je sam po sebi vrlo jednostavan, zrakoplovi koriste strujanje zraka da bi se dizali dok se kod bolida to strujanje koristilo kako bi ga se pritiskalo prema dolje tj princip obrnutog avionskog krila...
na lotusu je to izgledalo otprilike ovako (pišem iz glave pa postoji mogućnost grešaka): u dno lotusa je ugrađen zračni kanal koji je na svom početko gotovo dodirivao pod te se taj kanal širio prema samom kraju bolida linearno - na taj način se pritisak zraka prema repu smanjivao i stvarao se taj "famozni" ground effect tj strujanje zraka pritišće bolid za podlogu - međutim svaka neravina, vožnja uzbrdo i nizbrdo jako smanjuju taj efekt...
...sile su bile jednake i onda i danas znači - zavoji cca 4G...
Zadnja izmjena: Toon, dana/u 06 ruj 2010, 22:45, ukupno mijenjano 1 put.
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Ferrari-BiH »

Radi se o Brabhamu BT46 kojeg je Lauda vozio do pobjede u Anderstorpu 1978.
Nakon te utrke bolid je proglasen ilegalnim, ali ostaje u pamcenju jos po jednoj stvari, a to je da je to bolid sa 100 postotnim ucinkom 1 utrka i 1 pobjeda
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Sad sam stvarno umoran pa ukratko - Toon Army je stvarno dobro to napisao tako da ću ja samo dodati malo na njegov post ... u prvom redu treba imati na umu da ground effect nije nekakvo tehničko riješenje već rezultat tj učinak (obrnuto krilo, ventilator...) jer cilj je stvoriti podtlak ispod bolida (danas to rade samo difuzori) kako bi ostvario što veći pritisak na podlogu preko dodirnih točaka (kotači) uz što manji drag ili otpor zraka. Bitna "dosjetka" su bile zavjesice koje su taj podtlak povećavale i održavale jer su minimalizirale gubitak struje zraka ispod bolida odgovornog za stvaranje podtlaka.

Sad malo o problemima - bolid je trebao biti izrazito tvrdo podešen kako se presjek i volumen ispod podnice nebi bitno mijenjao jer mala promjena uzdužnog presjeka (rake ili kut razlike u visini prednjeg i zadnjeg kraja bolida) dovodi do velike i gotovo nepredvidljive promjene u downforceu (GE+krila...) što je stvaralo probleme vozačima, na samo zbog nepredvidljivosti i neudobnosti (treba izdržati dva sata drmusanja) već i zamagljenog vida ... i tako je nastala potreba za aktivnim ogibljenjem ...

@ Ferrari-BiH
Za taj fan-car su rekli da je opasan jer nikad neznaš šta će ventilator podići sa zemlje i lansirati ti u glavu no njegov 100% učinak sumnjam da će itko izjednačiti.
Odgovori