Povijest

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la Walter »

Zločesti Hamilton!
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Moram se ispraviti, ja sam napisao da su Coulthard i Hakkinen najnerazdvojniji par, ali to su ipak Michael Schumacher i Rubens Barrichello sa 104 zajedničke utrke u Ferrariju od 2000. do 2005.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Najbolja reklama ikad. Možda ste je več vidjeli na televiziji, ali ne vjerujem da je bila ova verzija od 2 minute. Zvuk je predobar.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
luka_kimi
Moderator
Moderator
Postovi: 2456
Pridružen/a: 24 ožu 2009, 19:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi
Lokacija: Zagreb

Re: Povijest

Post Postao/la luka_kimi »

Jel ovo Kimi na Zadnjoj sceni ili netko tko bi trebao njega predstavljati?

I isprike na OT-u, ali ako mi može netko napisati koliko je Kimi puta bio u HR, zašto i najvažnije kakve su mu bile izjave ako ih je bilo?
slika
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's. Kimi Raikkonen... :)
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Povijest

Post Postao/la keexx »

Na današnji dan prije 24 godine, poginuo je Stefan Bellof, po mnogima najtalentiraniji njemački vozač prije Schumachera, i čovjek od kojeg se očekivalo da će napravit jako puno u F1.

STEFAN BELLOF (20.11.1957 - 01.09.1985)
slika

1984 postao je prvak u World Sportscar Championshipu. Poginuo je 01.09.1985. na utrci 1000km Spa vozeći Porsche 956. Na ulasku u Eau Rouge njegov i bolid Jacky Ickxa dodirnuli su se, oboje su izletili u zid, Bellof frontalno, i proglašen je mrtvim 50 minuta nakon.

Poznat je po tome šta je i danas njegovo vrijeme u kvalifikacijama od 6:11,13, neslužbeno, najbrži krug po Nordschleifu, a njegovo vrijeme u utrci od 6:25,91, je službeni rekord kruga u svima kategorijama automobila.

Što se Formule1 tiče, vozio je 1984 i 1985 za Tyrell i skupio 20 nastupa i 4 boda, najbolji rezultat mu je 4. mjesto u Detroitu 1985. Njegova najpoznatija i najbolja utrka je VN Monaca 1984, koja je vožena po vrlo jakoj kiši i prekinuta je ranije zbog iste. Po tim nemogućim uvjetima Bellof je stizao vodeće Prosta i Sennu i završio je treći kad je utrka prekinuta. Kasnije je momčad Tyrell diskvalificirana iz cijele sezone zbog raznih nepravilnosti na bolidu, pa mu se svi rezultati iz te sezone na računaju...







R.I.P.
slika slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

keexx je napisao/la:Na današnji dan prije 24 godine, poginuo je Stefan Bellof, po mnogima najtalentiraniji njemački vozač prije Schumachera, i čovjek od kojeg se očekivalo da će napravit jako puno u F1.
...
U utrkama sportskih automobila bio je jedan od najboljih svih vremena, a opčeniti je bio i jedan od najluđih i najhrabrijih vozača. Šteta što je poginuo, nikad nečemo saznati što je stvarno mogao napraviti u F1. :(
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Povijest

Post Postao/la keexx »

130R je napisao/la:
keexx je napisao/la:Na današnji dan prije 24 godine, poginuo je Stefan Bellof, po mnogima najtalentiraniji njemački vozač prije Schumachera, i čovjek od kojeg se očekivalo da će napravit jako puno u F1.
...
U utrkama sportskih automobila bio je jedan od najboljih svih vremena, a opčeniti je bio i jedan od najluđih i najhrabrijih vozača. Šteta što je poginuo, nikad nečemo saznati što je stvarno mogao napraviti u F1. :(
Da, velika šteta.... :( Po svemu šta sam vidio i pročitao o njemu mogao je napraviti puno. Nekako me najvishe podsjeća na Gilles Villeneuva... A i jednog i drugog je ta ludost i hrabrost u biti koštala života... :(
slika slika
Avatar
Jackie Stewart
F1-HR kviz champion
F1-HR kviz champion
Postovi: 938
Pridružen/a: 28 svi 2008, 08:49

Re: Povijest

Post Postao/la Jackie Stewart »

Prije 39 godina otišla je još jedna legenda Formule 1!!!

JOCHEN RINDT , (18. 04. 1942. - 05. 09. 1970.)
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Statistika:
64 nastupa
60 GP-a (Austrija 1964. - Austrija 1970.)
6 pobjeda
10 pole positiona
3 najbrža kruga
13 podija
37 odustajanja
Avatar
Jackie Stewart
F1-HR kviz champion
F1-HR kviz champion
Postovi: 938
Pridružen/a: 28 svi 2008, 08:49

Re: Povijest

Post Postao/la Jackie Stewart »

Prije 36 godina otišla je još jedna legenda Formule 1

FRANCOIS CEVERT, (25. 02. 1944. - 06. 10. 1973.)
slika

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Statistika:
47 nastupa
46 Grand Prixa
1 pobjeda (GP SAD-a 1971. u Watkins Glenu)
2 najbrža kruga
13 podija
15 odustajanja
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Povijest

Post Postao/la keexx »

Malo kasnim, ali... Evo odličan dokumentarac o Cevertu.... ;) Traje dosta dugo, ali isplati ga se pogledat....





slika slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Evo jedne snimke, čisto da se prisjetimo vozača kojeg više nema, staze koje više nema i V10 zvuka kojeg više nema.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Sustav bodovanja iz Europskog prvenstva 30-ih:
1 za 1. mjesto
2 boda za 2. mjesto
3 boda za 3. mjesto
4 boda za završenih najmanje 75 % utrke
5 bodova za završenih najmanje 50% utrke
6 bodova za završenih najmanje 25% utrke
7 bodova za završenih manje od 25% utrke
8 za one koji ne startaju utrku

Zanimljivo je da onaj s najmanje bodova osvaja prvenstvo, to natjecanje je prethodilo Formuli 1, i da nije blo rata vjerojatno bi se svjetsko prvenstvo razvilo iz ovog natjecanja dosta ranije nego što je, i možda bismo imali prvake sa par bodova.

Europski prvaci:
1931. Ferdinando Minoia (Alfa Romeo)
1932. Tazio Nuvolari (Alfa Romeo)
1935. Rudolf Caracciola (Mercedes Benz)
1936. Bernd Rosemeyer (Auto Union)
1937. Rudolf Caracciola (Mercedes Benz)
1938. Rudolf Caracciola (Mercedes Benz)
1939. Hermann Müller (Auto Union)*

*1939. Lang postaje prvak, ali zbog zavrzlama sa bodovnim sustavima ne zna se što je točno. Link na stranicu gdje je sve objašnjeno. Na Engleskom je, pa ako nekog zanima, a ne zna engleski nek se javi pa ću mu ja sve objasnit.

Kako bi izgledalo ovogodišnje prvenstvo s tim bodovnim sustavom
J Button 49
R Barrichello 55
M Webber 56
S Vettel 57
K Räikkönen 63
L Hamilton 67
G Fisichella 69
N Heidfeld 70
N Rosberg 70
K Nakajima 72
R Kubica 73
J Trulli 74
F Alonso 74
T Glock 77
S Buemi 78
A Sutil 79
H Kovalainen 79
F Massa 101
N Piquet Jr 101
S Bourdais 106
H Alguersuari 111
R Grosjean 114
V Liuzzi 118
K Kobayashi 128
L Badoer 128
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Fangio vs Ascari

Našao sam neke utrke na kojima su Fangio i Ascari nastupali u istim bolidima, uz napomenu da je Ascari uvijek bio u tvorničkoj momčadi, a Fangio je vozio privatne bolide. Sad možemo usporediti koliko je stvarno Ascari bio blizu Fangiu. I još jedna napomena, u svim ovim utrkama je i Villoresi vozio iste bolide, i bio je tu negdje, sve ovisi o utrci.

Ferrari 166 F2/FL
F2 se koristio na europskim utrkama, a FL na južnoameričkim, to je isti model samo što FL ima kompresor i 310 ks, naprema 160ks na F2

1949 Italia - II Gran Premio Autodromo di Monza
Kval: Fangio 8. - Ascari 2.
Race: Fangio 1. (FL) - Ascari 3.

1949 Francia - V Grand Prix de France (Reims)
Kval: Fangio 3 - Ascari 1.
Race: Fangio DNF (FL) - Ascari 1.

1949 Argentina - IV Gran Premio Juan Domingo Perón (Circuto Palermo)
Kval: Fangio 4. (2’ 35.6") - Ascari 2. (2’31.7.")
Race: Fangio 2. (FL-2'29.2") - Ascari 1.

1950 Argentina - IV Gran Premio Extraordinario Maria Eva Duarte de Perón (Circuto Palermo)
Kval: Fangio 1. - Ascari 2.
Race: Fangio 4. - Ascari DNF

1950 Argentina - III Gran Premio Internacional Gral. San Martín (El Torreon)
Kval: Fangio 3. (2'04.5") - Ascari 1. (2'03.7")
Race: Fangio DNF - Ascari 1.

1950 Argentina - IV Copa de acción San Lorenzo (Parque independencia)
Kval: Fangio 1. (1'43.1") - Ascari 2. (1'44.0")
Race: Fangio DNF (FL 1'43.6") - Ascari DNF

1950 Francia - IV Grand Prix de Marseille (Circuito: Jean P. Wimille)
Kval: Fangio 4(?) - Ascari 3.
Race: Fangio 3. - Ascari 2. (FL)

1950 Italia - I Gran Premio di Modena (Modena)
Kval: Fangio 2. (1'55.6") - Ascari 1. (1'55.4")
Race: Fangio DNF - Ascari 1. (FL)

1950 Italia - III Gran Premio Autodromo di Monza
Kvalifikacijska utrka: Fangio 3. - Ascari 2.
Glavna utrka: Fangio DNF - Ascari 2.

1951 Italia - IV Gran Premio d'Monza
Nisu vozili u istoj kval. utrci, a u glavnoj je Fangio DNF

Maserati 4CLT

1949 Argentina - III Gran Premio Maria Eva Duarte de Peron (Palermo)
Kval: Fangio 2. - Ascari 3.
Race: Fangio 2. - Ascari DNF

Argentina - II Gran Premio Internacional San Martin (El Torreon)
Kval: Fangio 2. - Ascari 3.
Race: Fangio 1. - Ascari DNF (Ascari cjelu utrku na repu Fangiu, odustaje 3 kruga prije kraja)

To je sve što sam našao, možda ima još koja utrka u nekim drugim bolidima da su vozli skupa, ali mislim da je to to.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Motori iza i ispred

Prvi F1 auti imali su motore ispred, sredinom 50-ih dolaze središnje smješteni motori i zanimljivo je da su samo tri vozača uspijeli pobijediti u F1 utrci s bolidom koji je imao motor ispred i s bolidom koji je imao motor iza. Naime, 1959., prve sezone u kojoj su bolidi sa središnje smještenim motorom počeli igrati ozbiljniju ulogu, nije ostalo mnogo pobjednika iz prethodnih utrka. Fangio i Farina su več bili u mirovini, Ascari je poginuo, Collins isto, Hawthorn je otišao u mirovinu i poginuo, Brooks je do 1960. vozio za Ferrari sa motorom ispred itd. Trojica koja je uspijela su

Maurice Trintignant - ima samo dvije F1 pobjede, obje u Monaku. Jednu 1955. sa Ferrarijem 625, a drugu 1958. u Cooperu T45 druga pobjeda za bolide sa središnjim motorom.

Phil Hill - 1960. pobjeđuje u Italiji s Ferrarijem 256 i to je ujedno zadnja pobjeda za bolid s motorom ispred. Več u sljedečoj utrci i on vozi bolid sa središnjim motorom Cooper T51, a 1961. osvaja naslov u Ferrariju 156 Sharknose također sa središnjim motorom.

Stirling Moss - pobjeđivao u svemu i svačemu, bolide je mjenjao kao čarape i dalje pobjeđivao. 1955. pobjeđuje prvi put sa Mercedesom na VN Velike Britanije, 1956. nastavlja pobjeđivati s Maseratijem, pa sa Vanvallom koji su svi imali prednji motor. 1958. na VN Argentine pobjeđuje sa Cooperom T43 i to je prva F1 pobjeda za bolide sa središnjim motorom, ali več od sljedeče utrke vrača se Vanvallu, pa još malo pobjeđuje s njima. 1959. pobjeđuje s Cooperom, ali ima i dva nastupa s BRM-om P25 s prednjim motorom, ali na dalje pobjeđuje samo sa središnjim motorom (Cooper i Lotus). Zanimljivo je da je 1961. na VN Velike Britanije nastupio s Fergusonom P99 i to je zadnji nastup za prednje motorne bolide u F1 (i prvi za 4x4 bolid), a na toj istoj utrci je nastupao i s Lotusom koji je imao središnji motor.

Čak i ako pogledamo non-championship utrke nema ostalih vozača koji su pobjeđivali u obje vrste bolida. Ali postoje univerzalni vozači i prije ove trojice, oni iz 30-ih, također vrlo rijetki, ali neki su uspijevali, točnije samo dvojica:

Tazio Nuvolari - mjenjao bolide kao Moss i pobjeđivao još više nego Moss. Pobjeđuje na Bugattijima, Alfama, Maseratijima, čak i na engleskom MG-u. 1937. na VN Švicarske vozi Auto Union Type C, ali uz malo treninga takav auto se ne može dobro vozit i bolid predaje Rosemeyeru. Onda se vrača na Alfe, pa 1938. konačno prelazi u Auto Union i pobjeđuje na Type D modelu na nekoliko utrka. Nakon rata pobjeđuje u nekim manje važnim utrkama sa prednje motornim autima. Vozio je i Alfu koja je imala dva motora, jedan ispred, drugi iza, nije pobjedio na utrkama, ali je oborio neke rekorde s njom. Znači prije Mossa je vozio i 4x4 bolid na utrkama. A fenomen je i po tome što je bio dobar i na motociklima, znao je voziti utrke sa motociklima i sa autima u razmaku od tjedan dana i tako se stalno prebacivati, i opet je pobjeđivao i s autima i s motociklima.

Achille Varzi - pobjeđivao sa Bugattijima i Alfama, a kasnije i s Auto Unionom koji su imali središnji motor. Prvu pobjedu za Auto Union ostvario je 1935. na VN Tunisa, pobjeđuje još dva puta s njima, a kasnije nakon rata počinje opet pobjeđivati na bolidima s prednjim motorom. I on je pobjeđivao na motociklima, zapravo kroz cijelu karijeru su on i Nuvolari glavni suparnici, bilo s bolidima bilo s motociklima.

I to je to, 5 vozača u cjeloj povijesti GP utrka koji su pobjeđivali i sa prednjim i sa središnjim motorom, od kojih se Moss i posebno Nuvolari najviše izdvajaju.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Re: Povijest

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

nemogu ni zamislit kako bi bili danas ružni bolidi da je ostala ta koncepcija motor ispred - pogon iza. Široki nos bi bio tako ružan a to bi značajno pogoršalo aerodinamiku a vjerojatno i vozna svojstva jer bi zbog neizbalansiranosti bilo puno proklizavanja preko nosa a tek da ne govorimo kako bi bilo kontrolirat snagu na zadnjoj osovini bez TC-a kad je zadnji kraj ko perce.
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Ćale od Lewisa je napisao/la:nemogu ni zamislit kako bi bili danas ružni bolidi da je ostala ta koncepcija motor ispred - pogon iza. Široki nos bi bio tako ružan a to bi značajno pogoršalo aerodinamiku a vjerojatno i vozna svojstva jer bi zbog neizbalansiranosti bilo puno proklizavanja preko nosa a tek da ne govorimo kako bi bilo kontrolirat snagu na zadnjoj osovini bez TC-a kad je zadnji kraj ko perce.
Na Indyu 500 su se poajvljivali bolidi sa motorom ispred još do sredine 60-ih, a zadnji se pojavio 1970. kad su več postojali spojleri. Usporedi sliku sa F1 bolidima iz 1970. koji su več počeli ličiti da današnje.
slika
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Podsjetnik na poginule F1 vozače.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Utrkivanje 30-ih (i razlike od utrkivanja danas)

Na mnogo načina su GP utrke 30-ih slične kao i današnja Formula 1, ali ipak postoji nekoliko razlika koje se moraju spomenuti

Start:
Bolidi su se palili ručno, a krajem 30-ih njemački su timovi uveli vanjske elektroničke startere. Kruga zagrijavanja nije bilo, nego se startalo odmah, a bolidi su na gridu bili poslagani u redovima (večinom 4-3-4 konfiguracija, ali na nekim utrkama je znalo i po 7 bolida startati iz istog reda), ta praksa se održala i u F1 do 70-ih.

Identifikacija vozača:
Vozače je bilo lakše prepoznati nego danas jer su nosili samo zaštitne naočale i kožnu kapu, pa ih se prepoznavalo po licima. Bolidi su također bili otvoreniji, a i tehnika vožnje je nekad znala "odati" vozača. Npr. bilo je teško promašiti Nuvolarija u jarkom, žutom puloveru, ali i po tehnici je bio najprepoznatljiviji. Međutim, uz nekoliko vozila za svaki tim, uvedeni su kodovi boja kojima su timovi označavali vozačeve kacige i njihove bolide, najčešče okvir prednje maske na pojedinom bolidu je bio obojan u boju nekog vozača (to se prakticiralo i 50-ih). Zbog rijetkosti slika u boji iz tog doba teško je proučavati kodove boja, ali Mercedesovi kodovi iz 1938. su poznati: Caracciola - bijela, von Brauchitsch - crvena, Lang - plava, Seaman - zelena.

Signali za boks:
Ideja je došla iz SAD-a, točnije iz Indya500, a u europi je predstavljena od strane Mercedesovog upravitelja Alfreda Neubauera 1926. Osim tradicionalnih signala za boks, momčadi su koristile i zastave u boji: crvena zastava je značila da vozač uspori, zelena da ubrza, bjela sa crvenim križem da se zaustavi u boksu itd.

Gume:
Gumari tih dana nisu bili u sposobni proizvesti gume koje su bile sposobne podnesti snagu bolida od 600 ks pri punoj brzini. Može se reči da su bolidi bili brži od guma, stoga su vozači imali širok izbor biranja strategija. Vozač može iči vrlo brzo i uništiti gume za 2-3 kruga, ili voziti polakše i te iste gume koristiti cjelu utrku. Nije bilo neobično vidjeti nekog da povede utrku velikom brzinom, a samo nakon dva tri kruga naglo padne u poretku jer je potrošio gume.

Continental je za 1937. proizvodio sljedeće gume za njemačke timove:
slika
Širina je bila uobičajeno 5,5" naprijed i 7" iza.

slika

Pretjecanje:
Praksa je bila da se sporiji automobili drže desne strane staze i budu prolaženi slijeva. Zbog velikih opasnosti u koje su bili uključeni, ondašnji vozači su bili mnogo discipliraniji nego danas. U ono vrijeme bubanj kočnice nisu ulijevale puno sigurnosti i teško su se nosile s brzinama, tako da su vozači uvijek držali neku sigurnosnu udaljenost između bolida i nisu se previše oslanjali na jako kočenje. Imajte na umu da je vozač ispred trebao ostaviti nekog prostora za pretjecanje, čak i ako je bio u istom krugu. Vozač koji je previše blokirao onog iza i koristio svoje pravo na pravilnu putanju, kao danas, mogao se nači u nevolji. Npr. Caracciola je na VN Švicarske 8 krugova stopirao Rosemeyera, onda mu je pokazana plava zastava, a da nije poslušao naredbu bio bi diskvalificiran, iako je to bila borba za prvo mjesto. Naravno, Rosemeyer je bio puno brži, ali onda je svaki bliski susret mogao značiti smrt, i bilo bi stvarno glupo preticati ako vozač ispred ne pusti barem malo prostora.

Zaustavljanje u boksu:
Na nekim jako dugim stazama postojao je i boks na polovici staze za promjenu guma, jer bi se gume nekad iznenada potrošile "odjednom". Tijekom zaustavljanja bio je ograničen broj mehaničara koji su mogli raditi na bolidu, najčešče se radilo o 2 ili 3. Tu nije postojalo međunarodno pravilo, nego su to odlučivali organizatori utrke. Najčešće su se koristila dva mehaničara za zaustavljanje bez nadolijevanja goriva ili tri sa nadolijevanjem goriva, dok su na Tripoliju, na primjer, uvijek bila dva mehaničara. Bilo je različitih pravila za različite utrke, dali je mehaničar mogao gurati automobil za ponovno pokretanje ili ne. Motor je morao biti ugašen tjekom nadolijevanja, a brzina nadolijevanja je bila slična dosadašnjoj u F1: 12 litara u sekundi!

Mehaničari su imali sljedeće funkcije:

Situacija s tri mehaničara:
#1: podizanje, promjena lijevog zadnjeg kotača, pokretanje motora
#2: podizanje, promjena desnog zadnjeg kotača, spuštanje
#3: voda i nove naočale za vozača, nadolijevanje goriva

Situacija s dva mehaničara:
#1: podizanje, promjena lijevog stražnjeg kotača, promjena desnog stražnjeg kotača, pokretanje motora
#2: podizanje, skidanje priključka stražnjeg desnog kotača, voda i nove naočale za vozača, nadolijevanje, spuštanje

Primječujete da su se mjenjali samo stražnji kotači, to je zato jer su se oni znatno više trošili, pogon je uvijek bio straga, i bilo je teško veliku snagu prenijeti na podlogu, a proklizavanje zadnjeg kraja bilo je uobičajeno u svakom zavoju.

Gorivo:
Svaki tim je imao svoju tajnu mješavinu, više ili manje zapaljivog goriva. Evo primjera Mercedes-Benza:
86.0 % metilni alkohol
4.4 % nitro benzol
8.8 % aceton
0.8 % eter

Ponekad se tijekom nadolijevanja gorivo znalo proliti po vozaču, izazivajuči opekotine i iritaciju kože. Ispušni plinovi su također izazivali probleme kako za vozače tako i za one koji su stajali u blizini. Poznati primjer je Nuvolari koji je udišuči ispušne plinove obolio od akutne astme, a kako se i nakon bolesti nastavio utrkivati često je tijekom utrka iskašljavao i povračao krv.

Kraj utrke:
Danas nakon što pobjednik prođe preko cilja, gotovi su i svi ostali koji prođu za njim. 30-ih su vozači koji su zaostajali krug ili više dobili ekstra vrijeme da završe sve krugove, najčešće 15-30 minuta, a to je ovisilo od utrke do utrke. Zato se nemojte zbuniti kad vidite ogromne zaostatke na rezultatima iz onog vremena.

Rezultati:
Največa razlika u odnosu na današnje vrijeme je da vozač nije mogao biti klasificiran ako je imao kvar motora ili izlijetanje. To pravilo je vrijedilo i nakon rata u Formuli 1. Klasični primjer je VN Italije 1953. kad je Ascari koji je bio u vodstvu izletio u zadnjem zavoju zadnjega kruga, samo su tri bolida bila u istom krugu i po današnjim pravilima on bi dobio 4 boda za treče mjesto, kao Frentzen u Brazilu 1999. No 1953. te bodove je pokupio Villoresi koji je bio krug iza, a Ascari nije bio klasificiran.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Jedna od meni najboljih onboard snimki, Depailler u Tyrellu vozi po natopljenoj stazi u Montrealu. Predobro, sve od starta iz boksa punim gasom do ludih proklizavanja, pogotovo ono na 3:55.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Jackie Stewart
F1-HR kviz champion
F1-HR kviz champion
Postovi: 938
Pridružen/a: 28 svi 2008, 08:49

Re: Povijest

Post Postao/la Jackie Stewart »

130R je napisao/la:Jedna od meni najboljih onboard snimki, Depailler u Tyrellu vozi po natopljenoj stazi u Montrealu. Predobro, sve od starta iz boksa punim gasom do ludih proklizavanja, pogotovo ono na 3:55.
http://www.youtube.com/watch?v=GV-CH9i_2Os" onclick="window.open(this.href);return false;
Slažem se. ;) Predobra vožnja, kontroliranje...., baš na tom videu komentira Murray Walker i u jednom trenutku kaže da: "Ondašnji vozači zaslužuju novac na pravi način zbog borbe, vožnji i ovakvog kontroliranja..."


Evo još jedne predivne onboard snimke. ;) Isti vozač, Patrick Depailler, Tyrrell 008, Long Beach 1978.

Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Na današnji dan prije čak 72 godine poginuo je Bernd Rosemeyer, otišao je sa 400 km/h, samo 979 dana nakon svoje prve utrke.

Bernd Rosemeyer (14.10.1909.-28.1.1938.)

slika

slika

slika

slika
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Kad bi postavio pitanje tko je prvi svjetski prvak Formule 1, siguran sam da bi svi odgovorili Giuseppe Farina, ali taj odgovor je kriv. Prvi svjetski prvak Formule 1 je Nelson Piquet, naslov je uzeo 1981. Ali zašto ja to sad govorim, i nikome nije jasno šta želim reči. 1950. organizirano je svjetsko prvenstvo vozača, a 1958. i svjetsko prvenstvo konstruktora. FISA (današnja FIA) je u proljeće 1980. odlučila ukinuti ta prvenstva, te odredila da će od 1981. početi nova serija, FISA svjetsko prvenstvo formule 1. Sjetite se onda se vodio "rat" na relaciji FISA-FOCA (nešto kao današnja FOTA) i FISA je to učinila u želji da osigura vodeću ulogu i status regulatornog tijela.
Pojam "Formula 1" postojao je već tridesetak godina, ali nije bio niti u nazivu serije, niti u pravilima, odnosio se samo na klasu bolida. Npr. godine 1952. i 1953. su se vozili samo F2 bolidi u utrkama koje su se bodovale za svjetsko prvenstvo, jedino su na Indianapolisu (od utrka koje su se bodovale) tih godina nastupali bolidi sukladni F1 regulacijama. I kasnije su na utrkama često nastupali F2 bolidi, pogotovo ako ne bi bilo dovoljno bolida konstruiranih po F1 pravilima na startu ili ako su staze bile jako dugačke (npr. Nurburgring), a nekad su znali osvojiti i pokoji bod. Na treninzima su nastupali svakakvi bolidi, iz različitih serija, samo što su se rijetko uspijevali kvalificirati za utrku, ali bilo je i takvih slučajeva: npr Kurtis-Kraft na VN SAD-a 1959. ili Porsche 550 RS na VN Njemačke 1957.
Tek je od sezone 1981. pravilima striktno regulirano da smiju nastupati samo F1 bolidi, to je trenutak u kojem je po prvi puta i raspisano prvenstvo samo za F1 bolide, a ne za vozače/konstruktore kao do tada. Međutim, iako je službeno riječ o dva različita prvenstva, jednom 1950-1980, a drugom 1981-danas, čak niti u vrijeme kada se to događalo nije bilo neke medijske pompe. Uostalom, Alan Jones je 1981. na bolidu imao broj 1, superlicence su izdavane na osnovi rezultata prethodne godine i, realno, neke velike promjene nije ni bilo. Ali evo, zanimljivo je znati.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

(Pre)Kratki pregled kišne utrke u Monaku iz 1972.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lqrr1oHy ... re=related[/youtube]

Jedan od boljih prijeratnih videa, utrke u Tripoliju 1937.-1939.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

130R je napisao/la:Kad bi postavio pitanje tko je prvi svjetski prvak Formule 1, siguran sam da bi svi odgovorili Giuseppe Farina, ali taj odgovor je kriv. Prvi svjetski prvak Formule 1 je Nelson Piquet, naslov je uzeo 1981. Ali zašto ja to sad govorim, i nikome nije jasno šta želim reči. 1950. organizirano je svjetsko prvenstvo vozača, a 1958. i svjetsko prvenstvo konstruktora. FISA (današnja FIA) je u proljeće 1980. odlučila ukinuti ta prvenstva, te odredila da će od 1981. početi nova serija, FISA svjetsko prvenstvo formule 1. Sjetite se onda se vodio "rat" na relaciji FISA-FOCA (nešto kao današnja FOTA) i FISA je to učinila u želji da osigura vodeću ulogu i status regulatornog tijela.
Pojam "Formula 1" postojao je već tridesetak godina, ali nije bio niti u nazivu serije, niti u pravilima, odnosio se samo na klasu bolida. Npr. godine 1952. i 1953. su se vozili samo F2 bolidi u utrkama koje su se bodovale za svjetsko prvenstvo, jedino su na Indianapolisu (od utrka koje su se bodovale) tih godina nastupali bolidi sukladni F1 regulacijama. I kasnije su na utrkama često nastupali F2 bolidi, pogotovo ako ne bi bilo dovoljno bolida konstruiranih po F1 pravilima na startu ili ako su staze bile jako dugačke (npr. Nurburgring), a nekad su znali osvojiti i pokoji bod. Na treninzima su nastupali svakakvi bolidi, iz različitih serija, samo što su se rijetko uspijevali kvalificirati za utrku, ali bilo je i takvih slučajeva: npr Kurtis-Kraft na VN SAD-a 1959. ili Porsche 550 RS na VN Njemačke 1957.
Tek je od sezone 1981. pravilima striktno regulirano da smiju nastupati samo F1 bolidi, to je trenutak u kojem je po prvi puta i raspisano prvenstvo samo za F1 bolide, a ne za vozače/konstruktore kao do tada. Međutim, iako je službeno riječ o dva različita prvenstva, jednom 1950-1980, a drugom 1981-danas, čak niti u vrijeme kada se to događalo nije bilo neke medijske pompe. Uostalom, Alan Jones je 1981. na bolidu imao broj 1, superlicence su izdavane na osnovi rezultata prethodne godine i, realno, neke velike promjene nije ni bilo. Ali evo, zanimljivo je znati.
Ovo je za ne povjerovati!! Pa nitko do sada to nije spominjao. Niti Bernie. Nitko se toga ne drži. To je skoro kao i da ne postoji.... hm....
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Povijest

Post Postao/la 130R »

Zanimljivost: utrke bez prvaka

Osim u prvoj sezoni svjetskoga prvenstva 1950. i u nekim kasnijim utrkama nije nastupio ni jedan svjetski prvak. Ako izuzmemo utrke 500 milja Indianapolisa koje su se 50-ih bodovale za svjetsko prvenstvo, ali tamo uglavnom nisu nastupali vozači iz Formule 1, prva utrka bez prvaka je VN Monaka 1958. Te godine je Fangio nastupio samo u Argentini i Francuskoj, a na ostalim utrkama nije bilo ni jednog vozača koji je več bio prvak. Redom: Monako, Nizozemska, Belgija, Velika Britanija, Njemačka, Portugal, Italija i Maroko, di je novi prvak postao Mike Hawthorn.
Međutim Hawthorn se tada povlači iz utrka, a prije početka sezone 1959. je i poginuo, tako da cjele 1959. nije bilo ni jednog prvaka na gridu. U zadnjoj utrci na VN SAD-a prvak postaje Jack Brabham. 1960. Brabham ne nastupa na VN Italije, jer su Britanski timovi bojkotirali tu utrku zbog nesigurnosti, tako da ni na toj utrci nije bilo ni jednog prvaka.
Nakon Italije 1960. slijedi suša od 15, te je sljedeća utrka na kojoj nije nastupio ni jedan svjetski prvak VN Španjolske 1975. Emerson Fittipaldi je bio na toj utrci, ali nije startao, nakon što je na treningu bio vrlo spor, i napravio samo tri kruga. Lauda je tek kasnije te godine postao prvak.
1994. u prve tri utrke nastupa Ayrton Senna, ali u Imoli pogiba. Nigel Mansell vozi četiri utrke, Francusku i zadnje tri te sezone: VN Europe, Japana i Australije. Na čak 9 utrka 1994. nije nastupio ni jedan prvak, a VN Portugala te godine ostaje do danas zadnja utrka bez prvaka.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Odgovori