Ayrton Senna da Silva

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
A.Senna
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 11 tra 2008, 13:40

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la A.Senna »

Sam Fangio je za Sennina zivota Sennu volio kao svog sina i uvjek ga velicao.Znam da zelis reci da je Sennu uzdigla njegova smrt ali to nije bas tako.I lauda je dao izjavu da je Senna fenomen,posebno je pamtio utrku serijskih Mercedesa 190 po kisi 1984(ucestvovali su tadasnji f1 vozaci) i tada novajlija Senna ih je razvalio (i Lauda je bio ucesnik te utrke.Njegovi krugovi na kvalifikacijama su bili van pameti,tu je nenadjebiv,a voznja u kvalifikacijama je cisto umjece bez raspleta koje donosi utrka i na koje vozaci nemogu utjecati(dogadjanja i smetanja na stazi,pobjede kroz boksove......)u kvalifikacijama postojis samo ti,bolid i staza, nema isprika i vozace koji su dobri u kvalifikacijama smatram i dobrim vozacima.Dalje,Monaco,staza gdje je vozacko umjece najvaznije od svih staza u odnosu vozac-bolid,i tu je Senna no 1 u povjesti pobjedivsi 6 puta,radivsi nesvatljive krugove ostavljao je skoro sve ucesnike utrke za cijeli krug,radivsi prednost od sekunde po krugu u odnosu na momcadskog kolegu.Te stvari nisu zanemarive i Senna je svakako bio velicina za svog zivota a bilo bi jos uspjeha da nije prerano poginuo u 34 godini.
Biti drugi znaci biti prvi medju gubitnicima....A.Senna
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la schuey »

A.Senna je napisao/la:Sam Fangio je za Sennina zivota Sennu volio kao svog sina i uvjek ga velicao.Znam da zelis reci da je Sennu uzdigla njegova smrt ali to nije bas tako.I lauda je dao izjavu da je Senna fenomen,posebno je pamtio utrku serijskih Mercedesa 190 po kisi 1984(ucestvovali su tadasnji f1 vozaci) i tada novajlija Senna ih je razvalio (i Lauda je bio ucesnik te utrke.Njegovi krugovi na kvalifikacijama su bili van pameti,tu je nenadjebiv,a voznja u kvalifikacijama je cisto umjece bez raspleta koje donosi utrka i na koje vozaci nemogu utjecati(dogadjanja i smetanja na stazi,pobjede kroz boksove......)u kvalifikacijama postojis samo ti,bolid i staza, nema isprika i vozace koji su dobri u kvalifikacijama smatram i dobrim vozacima.Dalje,Monaco,staza gdje je vozacko umjece najvaznije od svih staza u odnosu vozac-bolid,i tu je Senna no 1 u povjesti pobjedivsi 6 puta,radivsi nesvatljive krugove ostavljao je skoro sve ucesnike utrke za cijeli krug,radivsi prednost od sekunde po krugu u odnosu na momcadskog kolegu.Te stvari nisu zanemarive i Senna je svakako bio velicina za svog zivota a bilo bi jos uspjeha da nije prerano poginuo u 34 godini.
tu se nema kaj poreći,i nema vozača koji ga nije veličao,ima koji ga nisu voljeli ali nema nijednoga koji nije rekao da je klasa,da budem točan,nije ni Moss rekao da Schumacher nije klasa nego da je ne zasluženo (????) osvojio prvenstva imavši najbolji bolid,što je zaista potpuno netočna informacija,pogotovo uzevši u obzir Sennu,koji je uvijek sa najboljim bolidom ostvario prvenstva (pobjeđivao je i sa puno lošijima ali nije prvenstvo uzeo) i Hilla recimo koji je 5 godina imao bolid za poželjeti,uzevši samo jedno prvenstvo,iskreno žalosno.

Jedino kaj bih ja tu usporedio tvoje kvale sa Trullijem,jel Trulli je kvalifikacijski vozač,Vettel također,Massa itd,njih slabo vidiš na trci. Monaco nije najvozačkija staza nikad bila niti će ikada biti,dobro,lažem,bila je dok nije bilo Spa u kalendaru,zanimljiv je pak omjer Senne tamo naspram nekih drugih vozača iako je to potpuno druga priča jel ipak postoje određeni tpovi staze koji stvarno odgovaraju vozaču i koji mu nisu po mjeri. No da je umijeće što je radio u Monacu,to stoji,jedino ko mu je imalo konkurentan je bio MS sa lošim bolidom je uspjevao dobro voziti,To je radio i Senna prije 87 i napokon dobrog bolida koji je vrijedan spomena i od tad mu ne prestaje kraj,jedna greška ga je koštala nevjerovatnih 7 pobjeda na toj stazi,u 11 nastupa što je daleko najimpresivniji skor u povijesti ijednog vozača na ijednoj stazi,uzevši u obzir i postolja,nevjerovatno je to!!!
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
A.Senna
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 11 tra 2008, 13:40

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la A.Senna »

Da se razumijemo,sto se tice Senne kao vozackog umjeca ne uzdizem ga do bozanstva i necu reci da sam siguran da je on najbolji vozac u povjesti,daleko od toga i Prosta npr iznimno cijenim i takodjer smatram legendom i definite jednim od najboljih vozaca u povjesti F1 to sam vec pisao i mislim da je on prilicno zapostavljen.Dalje Truli i Massa su dobri u kvalama ali losi u utrkama,pre plahi za pretjecanje(sto za Sennu nemozes reci)prema tome oni su bili nepotpuni vozaci.Senna je najveca legenda kvala ikada i ekstra dobar u utrkama.Ali.Sa onima koji tvrde da je Sennu proslavila njegova smrt i da za zivota nije bio poseban se neslazem.Senna je bio poboljsana verzija Montoye,covjek zbog kojega se gleda utrka,covjek fanatik,(Adelaide 1989 kisa kao iz kabla,ostali vozaci prije starta zele odustati od ove sulude utrke jer staza je puna lokvi i utrka je pogibeljna,Prost kao razuman covjek kaze da ce eventualno odvoziti samo krug,ali Senna ne,sjedi u bolidu i ceka.Uskoro utrka ipak krece a Senna se odvaja a ubrzo prekidaju ovu paklenu utrku,ostalim vozacima je vijerovatno laknulo ali on sjedi u bolidu i ljutito odmahuje glavom:
http://www.youtube.com/watch?v=-jQhIrL2 ... =1&index=5" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=SI9-zLud ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu su neki djelovi te utrke.
I ono usporedjivanje Raikonena sa Sennom ti je bezveze,kao" vozio je sve"i Senna je vozio svasta,1000km "zelenog pakla npr"starog Nurburgringa u Porsheu 956K,jebo te Rally za to.
Montoyu npr mnogi i danas spominju,sjecaju ga se i prizeljkuju da se vrati u F1 iako nije nista zapazenije postigao u f1.Sennu mozete zamisliti kao Montoyu po stilu voznje ali koji je zavrsavao utrke i bio trostruki svjetski prvak i zato je bio legenda jos za zivota,nekazem da nije upravo smrcu postao besmrtan to stoji i je podiglo njegov lik,ali onima koji misle da je za njegovu slavu kriva samo njegova smrt tvrdim,Senna je bio legenda jos za zivota,bio je prgav,fanatican ali pojam tadasnje F1.Upravo zato mnogi su je prestali gledati nakon 1.5.1994.
Biti drugi znaci biti prvi medju gubitnicima....A.Senna
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la schuey »

A.Senna je napisao/la:Da se razumijemo,sto se tice Senne kao vozackog umjeca ne uzdizem ga do bozanstva i necu reci da sam siguran da je on najbolji vozac u povjesti,daleko od toga i Prosta npr iznimno cijenim i takodjer smatram legendom i definite jednim od najboljih vozaca u povjesti F1 to sam vec pisao i mislim da je on prilicno zapostavljen.Dalje Truli i Massa su dobri u kvalama ali losi u utrkama,pre plahi za pretjecanje(sto za Sennu nemozes reci)prema tome oni su bili nepotpuni vozaci.Senna je najveca legenda kvala ikada i ekstra dobar u utrkama.Ali.Sa onima koji tvrde da je Sennu proslavila njegova smrt i da za zivota nije bio poseban se neslazem.Senna je bio poboljsana verzija Montoye,covjek zbog kojega se gleda utrka,covjek fanatik,(Adelaide 1989 kisa kao iz kabla,ostali vozaci prije starta zele odustati od ove sulude utrke jer staza je puna lokvi i utrka je pogibeljna,Prost kao razuman covjek kaze da ce eventualno odvoziti samo krug,ali Senna ne,sjedi u bolidu i ceka.Uskoro utrka ipak krece a Senna se odvaja a ubrzo prekidaju ovu paklenu utrku,ostalim vozacima je vijerovatno laknulo ali on sjedi u bolidu i ljutito odmahuje glavom:
http://www.youtube.com/watch?v=-jQhIrL2 ... =1&index=5" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=SI9-zLud ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu su neki djelovi te utrke.
I ono usporedjivanje Raikonena sa Sennom ti je bezveze,kao" vozio je sve"i Senna je vozio svasta,1000km "zelenog pakla npr"starog Nurburgringa u Porsheu 956K,jebo te Rally za to.
Montoyu npr mnogi i danas spominju,sjecaju ga se i prizeljkuju da se vrati u F1 iako nije nista zapazenije postigao u f1.Sennu mozete zamisliti kao Montoyu po stilu voznje ali koji je zavrsavao utrke i bio trostruki svjetski prvak i zato je bio legenda jos za zivota,nekazem da nije upravo smrcu postao besmrtan to stoji i je podiglo njegov lik,ali onima koji misle da je za njegovu slavu kriva samo njegova smrt tvrdim,Senna je bio legenda jos za zivota,bio je prgav,fanatican ali pojam tadasnje F1.Upravo zato mnogi su je prestali gledati nakon 1.5.1994.
Hajdeno nabaviciti neki kvalitetni zagvormbez uvreda,bez ako nkeo uspordi nekoga sa sennom u nekom segmentu da ispadne svađa i da taj misli da je ala Scott Speed brži itd ;I

Evo ti moje mišljenje na tu utrku,Prvenstvo je osvojio Prost,svi osim Senne su izašči i tažili da se kiša smiri jel nema potrebe poginuti,asmo se sjeti kada je prijenos bio i koliko se trka mogla pomaknuti,kolkiko je mohlo biti riješenja. Svaki vozač ima grešaka,njegova je preambicion+znost i da se pokaže kao najbolji,ni u jednom trenutku nisi vidio Prosta da je vikao da je naj,nikada,pa ni Masella,nisu to izkazivali niti imali potrebe,moj tip vozača je radnik,onak koji se uklopi u bolid kao Prost,ne juri previše,znaa limite ako niej prvi,nema veze. Jedna je osesija oilježila Sennu,,a to da je htio bizi BOG,možda ni i uspio,možda ne. Dadalje,menoj mene jebat jel ima puno restrikcija da se uše u f1 kada je kimi ušao,a samo se sjeti da je bio na probnom roku,to fovolkno govoti sa samo 13 trje iza seve u kako je mogao voziti sve? pa voui sada,Senna je mogao dok nije nio u F1 a ovaj može špslije i vozi i baš ga briga. Odmah i da razjasnim,Kimi nije približno vozač kao Senna,ajli je puno veći talent,nažast Red Bull ga nije nagradio time i količinom koj je popio u njihovo ime :D
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
A.Senna
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 11 tra 2008, 13:40

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la A.Senna »

schuey je napisao/la:
A.Senna je napisao/la:Da se razumijemo,sto se tice Senne kao vozackog umjeca ne uzdizem ga do bozanstva i necu reci da sam siguran da je on najbolji vozac u povjesti,daleko od toga i Prosta npr iznimno cijenim i takodjer smatram legendom i definite jednim od najboljih vozaca u povjesti F1 to sam vec pisao i mislim da je on prilicno zapostavljen.Dalje Truli i Massa su dobri u kvalama ali losi u utrkama,pre plahi za pretjecanje(sto za Sennu nemozes reci)prema tome oni su bili nepotpuni vozaci.Senna je najveca legenda kvala ikada i ekstra dobar u utrkama.Ali.Sa onima koji tvrde da je Sennu proslavila njegova smrt i da za zivota nije bio poseban se neslazem.Senna je bio poboljsana verzija Montoye,covjek zbog kojega se gleda utrka,covjek fanatik,(Adelaide 1989 kisa kao iz kabla,ostali vozaci prije starta zele odustati od ove sulude utrke jer staza je puna lokvi i utrka je pogibeljna,Prost kao razuman covjek kaze da ce eventualno odvoziti samo krug,ali Senna ne,sjedi u bolidu i ceka.Uskoro utrka ipak krece a Senna se odvaja a ubrzo prekidaju ovu paklenu utrku,ostalim vozacima je vijerovatno laknulo ali on sjedi u bolidu i ljutito odmahuje glavom:
http://www.youtube.com/watch?v=-jQhIrL2 ... =1&index=5" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=SI9-zLud ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu su neki djelovi te utrke.
I ono usporedjivanje Raikonena sa Sennom ti je bezveze,kao" vozio je sve"i Senna je vozio svasta,1000km "zelenog pakla npr"starog Nurburgringa u Porsheu 956K,jebo te Rally za to.
Montoyu npr mnogi i danas spominju,sjecaju ga se i prizeljkuju da se vrati u F1 iako nije nista zapazenije postigao u f1.Sennu mozete zamisliti kao Montoyu po stilu voznje ali koji je zavrsavao utrke i bio trostruki svjetski prvak i zato je bio legenda jos za zivota,nekazem da nije upravo smrcu postao besmrtan to stoji i je podiglo njegov lik,ali onima koji misle da je za njegovu slavu kriva samo njegova smrt tvrdim,Senna je bio legenda jos za zivota,bio je prgav,fanatican ali pojam tadasnje F1.Upravo zato mnogi su je prestali gledati nakon 1.5.1994.
Hajdeno nabaviciti neki kvalitetni zagvormbez uvreda,bez ako nkeo uspordi nekoga sa sennom u nekom segmentu da ispadne svađa i da taj misli da je ala Scott Speed brži itd ;I

Evo ti moje mišljenje na tu utrku,Prvenstvo je osvojio Prost,svi osim Senne su izašči i tažili da se kiša smiri jel nema potrebe poginuti,asmo se sjeti kada je prijenos bio i koliko se trka mogla pomaknuti,kolkiko je mohlo biti riješenja. Svaki vozač ima grešaka,njegova je preambicion+znost i da se pokaže kao najbolji,ni u jednom trenutku nisi vidio Prosta da je vikao da je naj,nikada,pa ni Masella,nisu to izkazivali niti imali potrebe,moj tip vozača je radnik,onak koji se uklopi u bolid kao Prost,ne juri previše,znaa limite ako niej prvi,nema veze. Jedna je osesija oilježila Sennu,,a to da je htio bizi BOG,možda ni i uspio,možda ne. Dadalje,menoj mene jebat jel ima puno restrikcija da se uše u f1 kada je kimi ušao,a samo se sjeti da je bio na probnom roku,to fovolkno govoti sa samo 13 trje iza seve u kako je mogao voziti sve? pa voui sada,Senna je mogao dok nije nio u F1 a ovaj može špslije i vozi i baš ga briga. Odmah i da razjasnim,Kimi nije približno vozač kao Senna,ajli je puno veći talent,nažast Red Bull ga nije nagradio time i količinom koj je popio u njihovo ime :D
Moram priznati da tvoj post nisam u potpunosti razumio satrovacki neki :D ,uglavnom Raikonen je razvikan vozac za zivota:) eto ti primjera i nema nikakve logike da kazes da je veci talent od Senne i to je van svake pameti,cak ne od Hamiltona ili Vettela.Kad je to Senna za sebe govorio da je naj naj nije mi poznato.Vozac koji ne juri previse i zna limite odlican je kao vozac autobusa ali dosadan u F1,to je utrka i voziti je treba na limitu,da Senna nije znao limit nebi imao 41 pobjedu nego bi izletio.
schuey je napisao/la:
Dani je napisao/la:Senna statistički nije u top 5 vozača! ako uzmeš sve važne kriterije subjektivno mišljenje.
Netocno,evo najvaznijih kriterija,sa 41 pobjedom je treci u povjesti,sa tri osvojena prvenstva cetvrto mjesto djeli sa Brabhamom,Laudom,Piquetom i Stewartom ali Senna je drugi po broju poleova iza Schumachera,kako onda nije u top 5 statisticki?
Ako zelis deeetaljnu statistiku i analizu od koje staje mozak tu je treci,evo knjige

http://david.stadelmann-online.com/pdf/ ... rmula1.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Prema tome ta tvrdnja ti nestoji.
Biti drugi znaci biti prvi medju gubitnicima....A.Senna
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la 130R »

A.Senna je napisao/la:Sam Fangio je za Sennina zivota Sennu volio kao svog sina i uvjek ga velicao.
Fangio je za mnoge vozače tijekom svog života govorio da su mu kao sinovi, jer on nikad nije imao djecu. Čak i dok je još vozio je neke svoje največe protivnike na stazi zvao sinovima (Collins i Hawtorne). Ali rekao je da su Clark i Senna najbliži onome šta on smatra dobrim vozačem, a rijetko se zna što je rekao Schumacheru na jednom okupljanju, da će on srušiti njegov rekord. Ok, rekao je to da ohrabri mladog vozača, ali nebi mu to rekao bezveze.
schuey je napisao/la:Pazi,nisam spomeno niti jednom Schumachera za kojeg si zapeo,nego sam naveo samo 2 vozača za koja sam siguran da su po meni kompletniji i bolji,ključna riječ je po meni,ne po nekom drugom,osim toga što je Moss u F1? Ja bih rekao senilni starac koji nezna o čem priča,jer ako se on divio Fangiu,kako ali kako pobogu nije neukom seljaku koji je tek sjeo u traktor i počeo vozit bolide a zvan Jim?!?!?! Jednostavno je,zadrti starac iz prahistorije koji mrzi Njemce,a pogotovo Škote! Uvijek će biti diskusija no po meni apsolutno nepotrebno,nema najboljeg,nikad neće biti,vremena su drugačija,svi preferiramo jednu vrstu vozača,i tako ih kvalificiramo.
Fangiu se divio zato jer mu se nikad nije uspio ni približiti u vozačkom smislu, uvijek bi ga samo pratio po stazi, a ako bi ga htio preči Fangio bi samo pobjegao, bez ikakvih problema. A od Clarka je Moss dvije godine u istom bolidu bio brži, do svoje nesreće i prekida karijere, zato ga i nije toliko cjenio kao Fangia.

I da odmah ja napišem mišljenje o Senni, ne volim ni njega, ni Prosta, ni Schumachera, ali ovako bi ja to napisao, da svi imaju iste bolide Senna bi bio najbrži, da im se da bolid da ga podese za svoj stil vožnje, Prost bi ga uhvatio, a kad bi trebalo odvesti cjelo prvenstvo i konstantno razvijati bolid Schumacher bi vjerovatno bio najbolji. To je moje mišljenje, nemojte me sad streljat ako se ne slažete samnom. :biggrin:
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Toon »

130R je napisao/la: To je moje mišljenje, nemojte me sad streljat ako se ne slažete samnom. :biggrin:
Imaš pravo na posljednju želju i to je to :biggrin: ...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la schuey »

A.Senna je napisao/la:
schuey je napisao/la:
A.Senna je napisao/la:Da se razumijemo,sto se tice Senne kao vozackog umjeca ne uzdizem ga do bozanstva i necu reci da sam siguran da je on najbolji vozac u povjesti,daleko od toga i Prosta npr iznimno cijenim i takodjer smatram legendom i definite jednim od najboljih vozaca u povjesti F1 to sam vec pisao i mislim da je on prilicno zapostavljen.Dalje Truli i Massa su dobri u kvalama ali losi u utrkama,pre plahi za pretjecanje(sto za Sennu nemozes reci)prema tome oni su bili nepotpuni vozaci.Senna je najveca legenda kvala ikada i ekstra dobar u utrkama.Ali.Sa onima koji tvrde da je Sennu proslavila njegova smrt i da za zivota nije bio poseban se neslazem.Senna je bio poboljsana verzija Montoye,covjek zbog kojega se gleda utrka,covjek fanatik,(Adelaide 1989 kisa kao iz kabla,ostali vozaci prije starta zele odustati od ove sulude utrke jer staza je puna lokvi i utrka je pogibeljna,Prost kao razuman covjek kaze da ce eventualno odvoziti samo krug,ali Senna ne,sjedi u bolidu i ceka.Uskoro utrka ipak krece a Senna se odvaja a ubrzo prekidaju ovu paklenu utrku,ostalim vozacima je vijerovatno laknulo ali on sjedi u bolidu i ljutito odmahuje glavom:
http://www.youtube.com/watch?v=-jQhIrL2 ... =1&index=5" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=SI9-zLud ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu su neki djelovi te utrke.
I ono usporedjivanje Raikonena sa Sennom ti je bezveze,kao" vozio je sve"i Senna je vozio svasta,1000km "zelenog pakla npr"starog Nurburgringa u Porsheu 956K,jebo te Rally za to.
Montoyu npr mnogi i danas spominju,sjecaju ga se i prizeljkuju da se vrati u F1 iako nije nista zapazenije postigao u f1.Sennu mozete zamisliti kao Montoyu po stilu voznje ali koji je zavrsavao utrke i bio trostruki svjetski prvak i zato je bio legenda jos za zivota,nekazem da nije upravo smrcu postao besmrtan to stoji i je podiglo njegov lik,ali onima koji misle da je za njegovu slavu kriva samo njegova smrt tvrdim,Senna je bio legenda jos za zivota,bio je prgav,fanatican ali pojam tadasnje F1.Upravo zato mnogi su je prestali gledati nakon 1.5.1994.
Hajdeno nabaviciti neki kvalitetni zagvormbez uvreda,bez ako nkeo uspordi nekoga sa sennom u nekom segmentu da ispadne svađa i da taj misli da je ala Scott Speed brži itd ;I

Evo ti moje mišljenje na tu utrku,Prvenstvo je osvojio Prost,svi osim Senne su izašči i tažili da se kiša smiri jel nema potrebe poginuti,asmo se sjeti kada je prijenos bio i koliko se trka mogla pomaknuti,kolkiko je mohlo biti riješenja. Svaki vozač ima grešaka,njegova je preambicion+znost i da se pokaže kao najbolji,ni u jednom trenutku nisi vidio Prosta da je vikao da je naj,nikada,pa ni Masella,nisu to izkazivali niti imali potrebe,moj tip vozača je radnik,onak koji se uklopi u bolid kao Prost,ne juri previše,znaa limite ako niej prvi,nema veze. Jedna je osesija oilježila Sennu,,a to da je htio bizi BOG,možda ni i uspio,možda ne. Dadalje,menoj mene jebat jel ima puno restrikcija da se uše u f1 kada je kimi ušao,a samo se sjeti da je bio na probnom roku,to fovolkno govoti sa samo 13 trje iza seve u kako je mogao voziti sve? pa voui sada,Senna je mogao dok nije nio u F1 a ovaj može špslije i vozi i baš ga briga. Odmah i da razjasnim,Kimi nije približno vozač kao Senna,ajli je puno veći talent,nažast Red Bull ga nije nagradio time i količinom koj je popio u njihovo ime :D
Moram priznati da tvoj post nisam u potpunosti razumio satrovacki neki :D ,uglavnom Raikonen je razvikan vozac za zivota:) eto ti primjera i nema nikakve logike da kazes da je veci talent od Senne i to je van svake pameti,cak ne od Hamiltona ili Vettela.Kad je to Senna za sebe govorio da je naj naj nije mi poznato.Vozac koji ne juri previse i zna limite odlican je kao vozac autobusa ali dosadan u F1,to je utrka i voziti je treba na limitu,da Senna nije znao limit nebi imao 41 pobjedu nego bi izletio.
schuey je napisao/la:
Dani je napisao/la:Senna statistički nije u top 5 vozača! ako uzmeš sve važne kriterije subjektivno mišljenje.
Netocno,evo najvaznijih kriterija,sa 41 pobjedom je treci u povjesti,sa tri osvojena prvenstva cetvrto mjesto djeli sa Brabhamom,Laudom,Piquetom i Stewartom ali Senna je drugi po broju poleova iza Schumachera,kako onda nije u top 5 statisticki?
Ako zelis deeetaljnu statistiku i analizu od koje staje mozak tu je treci,evo knjige

http://david.stadelmann-online.com/pdf/ ... rmula1.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Prema tome ta tvrdnja ti nestoji.
O Isusa ti,jesam rekao da je Kimi bolji? pa dajte djeco malo stanite,majke mi zaključat ću temu ako ne počnete čitati kako su vas učili u drugom osnovne.

Economic Analyst!!!!! jel znaš engleski,jel znaš od kad je knjiga i dali ti imaš pojma što je statistika a što broj najviše učinjenoga?! ?! ?!
130R je napisao/la:
A.Senna je napisao/la:Sam Fangio je za Sennina zivota Sennu volio kao svog sina i uvjek ga velicao.
Fangio je za mnoge vozače tijekom svog života govorio da su mu kao sinovi, jer on nikad nije imao djecu. Čak i dok je još vozio je neke svoje največe protivnike na stazi zvao sinovima (Collins i Hawtorne). Ali rekao je da su Clark i Senna najbliži onome šta on smatra dobrim vozačem, a rijetko se zna što je rekao Schumacheru na jednom okupljanju, da će on srušiti njegov rekord. Ok, rekao je to da ohrabri mladog vozača, ali nebi mu to rekao bezveze.
schuey je napisao/la:Pazi,nisam spomeno niti jednom Schumachera za kojeg si zapeo,nego sam naveo samo 2 vozača za koja sam siguran da su po meni kompletniji i bolji,ključna riječ je po meni,ne po nekom drugom,osim toga što je Moss u F1? Ja bih rekao senilni starac koji nezna o čem priča,jer ako se on divio Fangiu,kako ali kako pobogu nije neukom seljaku koji je tek sjeo u traktor i počeo vozit bolide a zvan Jim?!?!?! Jednostavno je,zadrti starac iz prahistorije koji mrzi Njemce,a pogotovo Škote! Uvijek će biti diskusija no po meni apsolutno nepotrebno,nema najboljeg,nikad neće biti,vremena su drugačija,svi preferiramo jednu vrstu vozača,i tako ih kvalificiramo.
Fangiu se divio zato jer mu se nikad nije uspio ni približiti u vozačkom smislu, uvijek bi ga samo pratio po stazi, a ako bi ga htio preči Fangio bi samo pobjegao, bez ikakvih problema. A od Clarka je Moss dvije godine u istom bolidu bio brži, do svoje nesreće i prekida karijere, zato ga i nije toliko cjenio kao Fangia.

I da odmah ja napišem mišljenje o Senni, ne volim ni njega, ni Prosta, ni Schumachera, ali ovako bi ja to napisao, da svi imaju iste bolide Senna bi bio najbrži, da im se da bolid da ga podese za svoj stil vožnje, Prost bi ga uhvatio, a kad bi trebalo odvesti cjelo prvenstvo i konstantno razvijati bolid Schumacher bi vjerovatno bio najbolji. To je moje mišljenje, nemojte me sad streljat ako se ne slažete samnom. :biggrin:
Ovaj zadnji dio je fenomenalan,fenomenalan!!Točno ali točno napisano!

jedino se ne slažem za Clarka,jel sam ja pomješao lončiće ili je Clark prvu godinu jako loše odvezao,drugu Lotus nije bio nimalo konkurentan i Ireland je srećom uzeo samo pobjedu a iza toga već Jim dolazi sebi,razvija bolid sa novitetima skupa sa Chapmanom i ide u pobjede,završava drugi i odmah osvaja i prvenstvo,a nije mi nikako jasno kako misliš u istom bolidu,pa nikad nisu zajedno vozili!!!
ovo je mali OT pa možeš i na pp odg da ne zaspamavamo temu,ili prebaci odgovor u temu o Clarku,ovo je ipak Senna ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la pospani gad »

Dajte dečki! Nemojte se klati oko moje subjektivne izjave da je Michael lošiji ili slabiji od Ayrtona Senne.
Da sam očekivao da će se ovako zakuvati i voditi bespredmetna rasprava tko je najbolji, ne bi ni napisao taj post. Bilo je malo jače od mene jer sam na Pitpassu vidio tu anketu. :biggrin:

Stoga, osjećam se kriv ako je netko zbog moga posta zbaniran, pogotovo kolega A.Senna, jer ima dobre postove o Ayrtonu.

Ja ću sada dati izjavu, koja nije za provokacije i rasprave, jer je supersubjektivna i ja stojim iza nje i za nju postoji razlog:

Za mene je Ayrton Senna najbolji vozač kojeg sam ja ikada gledao. Jer, ja sam ga gledao od početka do kraja u F1, i jako mi je žao ( još uvijek ) što je poginuo na onakav način, i što nije među nama živima. Poslije, njega nisam gledao niti jednog vozača, po meni, da vozi kao on. Je, navijam za Alonsa, ali to nije to.

Prije Ayrtona nisam gledao druge vozače F1, jer sam bio premali. Čuo sam za Gillesa, za Jim Clarka, Ronnie,.... Juana Manuela, itd., itd. Malo sam ih proučavao, čitao o njima, razmišljao o njima,.... i divim im se.

Ali, Ayrton Senna je za mene vječan, ne znam da li ću ikada gledati vozača koji me oduševio kao on ( jesam bio klinjo, pubertetlija, pa adolescent dok sam ga gledao, ali on je za mene..... veliki i neponovljiv, jedini, Ayrton Senna ).

Ovo sve nekome zvuči patetično. Je, taj čovjek je od mene bio miljama i sve,.... ali evo još malo patetike, taj čovjek mi nedostaje, on je dio mojih iskustava i sjećanja.... i to je to.... Ayrton Senna.

@schuey-dobričino, nemoj ih zbanati zbog mene.

P.S. Htio sam svog sina oduvijek nazvati imenom Ayrton, ali eto nakon ženinih želja nije tako završilo..... :biggrin:
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
kowalski
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 442
Pridružen/a: 03 ožu 2010, 21:07
Ja sam: Vozač

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la kowalski »

Jel' tko već pogledao novi dokumentarac? Senna (2010). Ako ga tko ima, nek nabaci link odakle je skinuo.
"Just being a mediocre driver has never been my ambition. That's not my style." /Michael Schumacher/
Avatar
Dani
Legenda
Legenda
Postovi: 5675
Pridružen/a: 28 svi 2007, 11:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona
Lokacija: Zagreb, Maximir

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Dani »

Nisam gledao, ali čitam recenzije i svi su puni hvale. Mislim da je bio nedavno na Sundance festivalu. Htio sam ga kupiti preko neta, ali ništa još.
Evo malo njegove genijalnosti:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mF8hsSsi ... re=related[/youtube]
Biti drugi znači biti prvi među gubitnicima. Ayrton Senna.

slika
Avatar
Dani
Legenda
Legenda
Postovi: 5675
Pridružen/a: 28 svi 2007, 11:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona
Lokacija: Zagreb, Maximir

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Dani »

Senna vs. Nakajima u Hondama.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rZFPWsMhF58&NR=1[/youtube]
Biti drugi znači biti prvi među gubitnicima. Ayrton Senna.

slika
Avatar
kowalski
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 442
Pridružen/a: 03 ožu 2010, 21:07
Ja sam: Vozač

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la kowalski »

High-quality photo Ayrton Senna 1983-1994

http://www.basf1.nl/htm/sennafotos.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Just being a mediocre driver has never been my ambition. That's not my style." /Michael Schumacher/
Avatar
Mika_bar
Početnik
Početnik
Postovi: 309
Pridružen/a: 29 svi 2010, 11:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Zlatni Otok Krk

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Mika_bar »

Evo jedan zanimljiv članak o Ayrtonovim prvim testiranjima u F1, u McLarenu,
http://mclaren.com/article/2011/ayrtons-first-test

a na dnu clanka i vrlo zanimljiv video sa njegovih prvi testnih voznji u bolidu F1, sa engleskim titlom Senninih komentara:

http://www.youtube.com/watch?v=-xwZCqHpX7Q
Mika Hakkinen
World Championships 2
Grand Prix's 165
Wins 20
Poles 26
Formula One is a mind game, no question. You have to think so hard sometimes smoke comes out your ears!
And if you don't keep your head in gear the car will overtake you.
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la pospani gad »

Jedan vozač koji je svim srcem i svim umom, i svom svojom dušom, vozio F1, a rođen je 21.03.1960.; živi vječno.
A zove se:

Ayrton Senna
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
V3GI
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 467
Pridružen/a: 06 ožu 2010, 23:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: VETTEL I SCHUMI
Lokacija: Gorski kotar/Delnice

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la V3GI »

Sretan 51 rođendan... :cry:
slika
Avatar
V3GI
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 467
Pridružen/a: 06 ožu 2010, 23:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: VETTEL I SCHUMI
Lokacija: Gorski kotar/Delnice

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la V3GI »

Jedan jako dobar tekst kojeg sam morao staviti ovdje.

Nakon što je osvojio britansku Formulu 3 Ayrton Senna dobio je priliku testirati F1 bolide 1983. godine. Koliko je nevjerojatno brz vozač bio legendarni Brazilac dokaz su vremena koja je postavio čim je sjeo u nepoznati trkaći bolid: u Doningtonu je za volanom Williamsa bio sekundu brži od regularnih vozača!

Testirao je 21-godišnji Ayrton i McLaren, no kao i u Williamsu veliki talent nije impresionirao tada mladog Rona Dennisa. U igri je bila i momčad Brabhama za koju je vozio Nelson Piquet stariji, no usluge budućeg F1 prvaka za sljedeću sezonu osigurala je momčad Toleman Harta. Na testiranju je oborio šefove Tolmana s nogu sjajnim krugom u Silverstoneu s kojim bi bio među 5 najboljih te godine na startu utrke, iako je bolid bio skromnih mogućnosti.

Ostalo je povijest. Nakon Tolemana Senna se afirmirao u Lotusu gdje je stigao do prvih pobjeda, pa zatim prešao u McLaren s kojim je uzeo tri titule, pa potpisao za Williams i onda poginuo 1994. godine u Imoli. Na sprovodu u Sao Paulu ispratilo ga je milijun obožavatelja.

Prema magazinu Autosport, Ayrton Senna najbolji je vozač svih vremena. S tim se slaže većina stručnjaka, iako je statistički bolji Michael Schumacher.

Voljeli više Schumija ili Sennu, s ovim se morate složiti: danas je nemoguće naći vozača koji s očajnim bolidom može ostvarivati rezultate kakve je tada ostvarivao veliki Brazilac...
slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la pospani gad »

V3GI je napisao/la: Voljeli više Schumija ili Sennu, s ovim se morate složiti: danas je nemoguće naći vozača koji s očajnim bolidom može ostvarivati rezultate kakve je tada ostvarivao veliki Brazilac...
Ovo što sam boldao, jako je važno i dobro je da si to zamijetio. Ipak, naveo bih par primjera koji su znali sa ( relativno ) lošim autima napraviti dobre rezultate u svojim prvim sezonama ili prvim/drugim nastupima u momčadima koje nisu bili dno dna kao što su to bile; ( AGS - prva momčad Ivana Capellija, Arrows - prva momčad Thierry Boutsena; Minardi - prva momčad Alessandra Nannininija - u to doba, sredinom osamdesetih u svojim godinama afirmacije - mislim na momčad, također i Giancarlo Fisichella je svoje prve nastupe imao 1996. u Minardiju ):

Thierry Boutsen - Benetton - 1988.
Ivan Capelli - March - 1988.
Alessandro Nannini - Benetton - 1989.
Jean Alesi - Tyrrell - 1989./1990.
Michael Schumacher - Jordan/Benetton - 1991.
Giancarlo Fisichella - Jordan - 1997.
Fernando Alonso - Minardi - 2001.
Kimi Raikkonen - Sauber - 2001.
Robert Kubica - BMW Sauber - 2006./2007.
Kamui Kobayashi - ( BMW ) Sauber - 2010.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la vidc »

pospani gad je napisao/la: Thierry Boutsen - Benetton - 1988.
Ivan Capelli - March - 1988.
Alessandro Nannini - Benetton - 1989.
Jean Alesi - Tyrrell - 1989./1990.
Michael Schumacher - Jordan/Benetton - 1991.
Giancarlo Fisichella - Jordan - 1997.
Fernando Alonso - Minardi - 2001.
Kimi Raikkonen - Sauber - 2001.
Robert Kubica - BMW Sauber - 2006./2007.
Kamui Kobayashi - ( BMW ) Sauber - 2010.
zaboravio si jednog:
sebastian vettel-torro rosso-2008.
Avatar
kimi&pablo.u.bmw
Početnik
Početnik
Postovi: 302
Pridružen/a: 13 stu 2008, 17:03
Ja sam: Vozač

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la kimi&pablo.u.bmw »

konacno
Ayrton Senna: Beyond the Speed of Sound 2010 1080p Blu-ray VC-1 DD5.1-DON :)

slika
Avatar
Forza
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 919
Pridružen/a: 20 tra 2010, 20:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari - F1
Lokacija: Maranello

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Forza »

Jučer je bil dan kad je Senna prvi put pobjedil u Portugalu 21. 4. 1985
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JW4Rln5O ... r_embedded[/youtube]



Ayrton Senna’s First F1 Win – Portugal, 1985

slika

Join us at a soaking wet Estoril, Portugal, where a young Brazilian named Ayrton Senna takes the pole and leads from start to finish in his John Player Team Lotus 97T-Renault.

He had to race for the full two hours this time – there were no Monaco-like interruptions in Portugal, despite the heavy rain – but he firmly took up from where he left off in May ’84. Leading from start to finish, from pole position to the 120th minute, Ayrton Senna da Silva won his first Grand Prix. That was the most significant event in Portugal.

The next was that neither McLaren MP4/2Bs finished the race, making it a total eclipse by John Player Team Lotus-Renault. Whilst Senna disappeared into the mist, his pit board showing plus a million minutes over anyone who tried to race him, McLaren began to look like…just another front-running team. Alain Prost spent 30 laps behind Elio De Angelis’s second-placed Lotus – and then spun. Once, twice and then again, aquaplaning off at the end of the race-defining main straight.

Further down the field, Niki Lauda was looking as though he would rather be in his motorhome. A down-on-power TAG Porsche engine, which eventually blew, enabled him to take tea on lap 50. He would have finished fourth or fifth but nobody gave the problem too much thought: more appropriate was the comment made by the McLaren man a couple of hours later: “Tonight,” he said, “we are going out to celebrate not winning the race.”

The proper celebrations belonged to Senna. Gerard Ducarouge, Lotus’s French engineer, was the first to embrace Ayrton. Then came his father, followed by Peter Warr, the mechanics and Armando, Senna’s Brazilian manager. It was a win memorable because it will be the first of many rather than simply the first. Senna’s class has been shining, dazzling, for more than a year now and the conditions in Estoril were exactly what he needed: the rain gave him no worries on fuel consumption, no choice about which Goodyears to run. Given those variables, there is always a McLaren or two with which to contend. Without them – without them there is Ayrton Senna.

True, Senna had dominated the two dry qualifying days at Estoril, heading the times on Friday and lapping half-a-second quicker again on Saturday. His driving was smooth and clinically-precise. He made no mistakes. He even lapped quickly enough to be in the top six when his Renault engine was being throttled by a temporary fuel system mis-fire.

His pole position – his first – came with a lap in 1min 21.007sec (so it will be remembered!) – 0.4 sec quicker than anything offered by Prost. But it wasn’t all as it seemed to be. Senna was quicker in a straight line on this lap by a considerable margin over his previous best; and, eagle-eyed in the Brabham pit, Gordon Murray thought he saw something.

What he saw would have made Colin Chapman smile: the top of the rear wing had come adrift as Senna neared the end of the quick lap. In the cockpit, Senna felt the car jiggling around a little bit and assumed at the time that he had just passed the peak performance of his Goodyear qualifiers. Actually, he was feeling a reduction in downforce – and in drag. As the Lotus bobbled out onto the finishing straight, power oversteer clear to see, it picked up revs and speed. He crossed the line at a fraction over 1min 21.0, bent trim tab and all.

Was it a “moveable aerodynamic device”? If it were, it would have been illegal. By the time Senna was back in the pits, smiling at the smiles, ready for the interviews, the rear wing looked no different from normal, for the tab had sprung back into place. The car, of course, turned out to be legal.

Senna was by then in the midst of something special. He had come to Portugal tanned and fit. He now runs regularly – about four miles a day – and he was delighted by the villa in which he was housed. He played beginner’s tennis and there was golf to watch there, too. He ran on Tuesday, perhaps a little too hard, and on Wednesday he came to the circuit. Dressed in baggy JPS shorts and shirt, his thoughts were of the recent sacking of Rene Arnoux and, perhaps, of the chance he might have had at Ferrari. “But I am very happy at Lotus,” he said. “Very happy. We have a very good car. I was in really good shape in Brasil until the electrical problem. I think we’ll go well here.” Of the winter illness that caused partial paralysis of his face there was no sign. Instead, Senna spoke of the new house he is buying in Reading, Berkshire, of the life he is living at Lotus.

Lotus-Renault had the best qualifying combination in Estoril, and Ayrton Senna, as he now likes to be known, made the most of it. He was consistently half-a-second faster than his team-mate, de Angelis, and the aforementioned pole lap gave him an advantage over Prost. Striding away for another round of golf, Alain said that qualifying had simply been won by horsepower. “We still cannot run a true qualifying boost with the TAG engine,” he said. “I followed a Lotus and the difference was very clear: it was power. My chassis was the same, no problem. The Lotus left me behind in acceleration.”

Prost might have added that, in this respect, he was in excellent shape for the race, for Porsche’s qualifying boost is remarkably close to its race boost. Asked about fuel consumption on Sunday, indeed, Porsche’s Hans Mezger blew through his lips and waved: this, I think, was German for “no problem at all”.

Ducarouge, to be sure, on Saturday was predicting a McLaren win. “They have a big fuel consumption advantage over us. A big one,” he said in the tone he normally adopts for statements of the more positive kind. Given that sort of pessimism, something was bound to be different on race day.

The morning warm-up ran to form. Alain was quickest, from de Angelis and the Ferraris – cars that lacked the grip on empty tanks that clearly they had with a full fuel load. Senna? He was only seventh, with the engine way down on power. It was changed, together with the gearbox.

It was when the rain began to fall, 20 minutes before the start, that the race suddenly split wide open. On the grid, Senna sprayed his visor with de-mister. He had the inside line for the first corner, and, in theory, there would be no-one in front of him. A win was in the offing. Behind, Prost climbed from his car and waited under an umbrella. His only worries were the brakes. At Monaco, in the wet last year, there had been a problem. Here, hopefully, they would be better.

Senna won the start – and he made good use of it. He was leading clearly as they left the first corner, and Elio took second place behind him. Confident and calm, Senna drove the first lap hard. He pulled out a lead, and did the same on lap two. Elio could match him for a couple of corners but then Senna was gone, out into a world of his own, where mistakes are rare, where Lotus chassis are a delight – and where the Reanult V6 turbo engine would be tailor-made for the conditions. Fuel consumption-for-power it may still be inferior to the Porsche; in the wet its power curve is sufficiently well-balanced to allow its drivers to apply throttle – and to get traction – tens of yards before its competitors. In the wet, the Renault engine looks like the one that been undergoing development since 1977.

Senna had some problems with his carbon brakes – but they were not as serious as those of the McLaren drivers. Prost felt he could run quicker than Elio, behind whom he became trapped, but he was never confident enough under brakes to do anything about it. Prost eventually spun out of the race, as related, and it was no help for him at all to learn later that he needn’t even have tried to pass the second Lotus: Elio slowed in the closing stages thanks to a punctured left-front tyre.

Second place was therefore taken by the man who now leads the championship – Ferrari’s Michele Alboreto. Like Senna, Alboreto was in many ways saved by the conditions. He had been fastest in the winter tests in Estoril, but he was shattered on the first day of official practice to find that his Ferrari 156 had unaccountably lost grip and traction. “The track surface has been changed since the tests,” he said to his team. “Either we change the surface again or we change the car. I suppose it’s easier to change the car…”

The mood at Ferrari on Sunday night was of happy relief. It is a good, uncluttered team now that Stefan Johansson is in the second car and Ferrari set neatly about its work. It improved the car, but not dramatically, which leaves furrowed brows pre-Imola. The car was at least a quick one on a full load of fuel – but how would it be in the later stages of the race? The question-mark was still there when the rain began to fall. Here was a different race – one that Alboreto maximized. He paced himself well, he made no serious errors – and he finished second. In his view, he was beaten by a better chassis and a more-progressive engine.

Patrick Tambay’s drive into third place for Renault rewarded some beautifully-smooth yet aggressive driving – and, in a more general sense, the latest Goodyear wet tyre. Its quality was clear to see, too, on the Lotus-Renaults but the Pirellis were a disaster. Andrea de Cesaris had been the fastest Pirelli qualifier – 0.3 sec quicker than Nelson Piquet’s Brabham, much to Pirelli’s delight – but Andrea, nor Piquet, nor any of the other Pirelli runners, were anywhere in the race.

Third place could therefore have belonged to any number of people – to Piquet, to de Cesaris – to Derek Warwick, perhaps, for he had done a great job in practice in the other factory Renault, to Johansson, who had done a similarly professional job in the spare Ferrari (following a blown engine in his race car) – or even to Keijo Rosberg, who qualified third with the Williams-Honda. It went, instead, to Tambay. He had some bad moments in practice (losing the rear brakes on the spare car and suffering a suspension problem on Saturday with the race car) but on Sunday he did all that could have been expected of him. For a change, his car was powered by an engine (the new EF15) that surpassed the chassis in quality.

Johansson hit – or was hit by – two people: Manfred Winkelhock spun his RAM in front of the Ferrari, causing him to break the front wing when running ninth; and, earlier, on lap 34, Riccardo Patrese had shut an obviously open gate and squeezed out the Ferrari. As a warm-up for that, Patrese had collided with his team-mate, Eddie Cheever in qualifying. Neither Alfa had been badly damaged – but Cheever had punted Nigel Mansell (Williams-Honda) hard into the Armco as a result. It should be noted that the two Alfa drivers have been fighting one another – in silence, and then on the track – since Monaco, 1984.

Warwick spun out of seventh place on lap 22 – he had been passed by Tambay by then, but he continued, after repairs, to finish in the position he had lost – and Rosberg stalled on the grid. Or, rather, his Honda engine died, suggesting that there was something seriously wrong – an understatement that will make Keke rage. When he did finally start, with a damaged wheel that was already leaking air (due to a brush with Jonathan Palmer’s Zakspeed, which had qualified well in its first race) it was with an engine that even he described as virtually undriveable: “One minute there was nothing; the next there was everything,” said Rosberg. He stopped for new tyres and for a while he went well. He was 14th when the Honda engine suddenly gave a kick when he needed it least. He hit barriers on both sides of the track, wrote off the chassis and sustained an injured thumb.

Mansell had been warned about just such an incident on the formation laps. He drive his first few wet Williams-Honda corners on tip-toes, then gave the car some throttle after a double-apex left. The FW10 spun instantly, slid onto the grass and banged the barrier.


Mansell could have driven his damaged car onto the grid and received repairs there. Instead, he drove into the pit lane, for the shunt had been hard enough perhaps to have damaged the suspension. The car received a new front wing and two new wheels and Mansell started from the pit lane – from the back. And he finished fifth. In the heavy rain that characterized the closing laps, Mansell was threatened by Stefan Bellof’s Tyrrell-Cosworth. The pair finished four seconds apart, Mansell ahead. His was a brilliant drive, and Mansell explained afterwards that he’d done most of his passing under brakes. “I couldn’t see anything so I just had to listen to the other guy’s engine note. As soon as he backed off, I stayed on it a bit longer and then passed him…” Given how bad the Honda’s throttle lag was obviously proving to be, Mansell’s performance in Estoril was in many ways just as awe-inspiring as Senna’s.

Ayrton finished 63 sec ahead of Alboreto – but it could have been more. It was a dominant, sweeping victory, partly the property of Lotus, Renault and Goodyear but mainly owned by a man who, in 1981, retired from racing because no-one would give him a drive. Much to the benefit of us all, Senna continued. Since then, his progress has been marked by an almost-vertical line. In Portugal he was stunning to watch.

slika

Despite securing seven poles in 1985, Portugal and Belgium turned out to be Ayrton Senna’s only wins of the season. Alain Prost easily won the championship for McLaren-TAG Porsche, with the very polished Michele Alboreto winning twice for Ferrari and finishing second overall. And Williams’s Nigel Mansell’s great drive to fifth place proved not to be a fluke: as Honda began to solve their throttle-lag problems, Mansell was able to out-pace his famous team-mate and would score two late-season


A ovome bih dodao još par rječi mog idola:

slika

On increasing technology: "The machines have taken away the character and it is the character that the sponsors and public are looking for. At the top, you have a few characters of conflicting personality; the rest, without good results, don't have any credibility. We must reduce costs so that we return to an era where the emphasis is on people not computers."

slika

On computers in F1 cars: "I want to be challenged by my own limits and by someone who is made of the same skin and bone and where the difference is between brain and experience and adaptation to the course. I do not want to be challenged by someone else's computer. If I give 100% to my driving, which is my hobby as well as my profession, I can compete with anyone, but not computers."

slika

On his relationship with God: "If you have God on your side, everything becomes clear. I have a blessing from Him. But, of course, I can get hurt or killed as anyone can. This knowledge, this need for self-preservation, is what keeps you together. There is no end to the knowledge you can get or the understanding or the peace by going deeper and deeper. I pray regularly, not because it is a habit but because it has innovated my life. I hardly go to church because the only time I feel really good in a church is when there's nobody there."

slika

On qualifying at Monaco in 1988 "I was nearly two seconds faster than anyone else. And suddenly I realised I was no longer driving the car consciously. It frightened me because I realised I was beyond my conscious understanding."

slika

On improving his relations with other drivers: "If you establish better communication with other drivers, you can talk about things and can speak freely. You must have respect for each other and belief that there is integrity in the competition. If you have doubts, you become very aggressive."

slika

On life after racing: "I am trying to find new activities, a source of motivation for when I've finished. I believe I will be able to find some real alternatives in business."

slika

On flipping a coin with Ron Dennis over the terms for his McLaren contract: "Ron wouldn't give in, so he said: `OK, let's throw a coin'. It was pretty stupid, and I didn't have to take the bet, but I said: `OK'. The result cost me $2 million over the three-year period."

slika

On what drove him: "The most important thing for me is to win. The few seconds of pleasure I get when I overtake or gain a pole position or win a race is my motivation."

slika

On winning: "Being second is to be the first of the ones who lose. Winning is like a drug ... I can't settle for second or third in no circumstances whatsoever"

slika

On life inside F1: "Most of my friends are from five to ten years ago. I don't have new friends but I get on well with the young people in Formula One."

slika

On Nigel Mansell after a collision in the 1987 Belgian Grand Prix: "When a man holds you round the throat, I don't think he has come to apologise."

slika

On fear: "To survive in grand prix racing, you need to be afraid. Fear is an important feeling. It helps you to race longer and live longer."

slika

Speaking on the eve of the 1994 season: "The cars are very fast and difficult to drive. It's going to be a season with lots accidents and I'll risk saying we'll be lucky if something really serious doesn't happen."

slika

On the eve of the race at Imola: "My car reacts a bit nervously on this kind of surface. It stems from the special aerodynamics but it's also got to do with a difficulty in the suspension."

slika

On being advised to withdraw from the race after Roland Ratzenberger's fatal crash: "There are certain things over which we have no control. I cannot quit. I have to go on."

ACELERA AYRTON !!!
slika
slikaslikaslika
Avatar
GERMAN
Početnik
Početnik
Postovi: 193
Pridružen/a: 22 tra 2011, 20:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: Rosberg

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la GERMAN »

i prođe 17 godina :(
FICHO
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1257
Pridružen/a: 10 ožu 2006, 10:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari Marlboro
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la FICHO »

slika

slika

Belgija 1992.
slika
>>>>>>>>>>> Forza Ferrari! ~ Sempre Ferrari! <<<<<<<<<<
Avatar
Forza
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 919
Pridružen/a: 20 tra 2010, 20:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari - F1
Lokacija: Maranello

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Forza »

slika


slika


slikaslikaslika
Avatar
Spretni Pajkan
Početnik
Početnik
Postovi: 232
Pridružen/a: 10 tra 2011, 15:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mark Webber i male momcad
Lokacija: Split,South of Heaven

Re: Ayrton Senna da Silva

Post Postao/la Spretni Pajkan »

Da san ima priliku pratiti F1 tada,ne sumnjan da bih bio Sennin navijač. :(

RIP, Rain Man
RIP Ayrton da Silva Senna
1.5.1994 ~ 1.5.2011.
Odgovori