FORMULA E

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Allianz, jedan od najjačih sponzora F1 pridružuje se Formula E natjecanju. Allianz logo nalaziti će se na Formula E showcar bolidu, na Roborace bolidima, a biti će i glavni sponzor fanzone na svim ePrix-ima
https://www.jamesallenonf1.com/2017/02/ ... mpionship/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Čini se da je budućnost FE sve sigurnija. Ne bi trebali završiti, npr. kao A1GP prvenstvo. Ili završiti kao ono nekakvo prvenstveno gdje su momčadi imale nazive nogometnih momčadi - Super League?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Svjetlo dana ugledao je Formulino E bolid, juniorska verzija električnog bolida. Trenutno su pregovori u toku sa FIA-om da bi se možda Formulino E serija organizirala u sličnom obliku Formuli E kao što je to sada Formula 2 (preimenovani GP2) za Formulu 1. Jedna od stvari koje su u razvoju na ovom bolidu je brza izmjena baterija koja, uz dodatne dorade, bi trebala biti moguća u vremenu od ispod minute čime bi se izbjegla potreba za promjenom bolida u utrci. Trenutna verzija Formulino E bolida ima mjenjač sa 5 brzina i bateriju od 15 kWh te može odraditi 15 minuta neprekidne vožnje što je oko 7-8 krugova na Zolderu gdje su testirali.

https://www.motorsport.com/openwheel/ne ... ed-882978/

slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: FORMULA E

Post Postao/la Kenny »

pospani gad je napisao/la:Čini se da je budućnost FE sve sigurnija. Ne bi trebali završiti, npr. kao A1GP prvenstvo. Ili završiti kao ono nekakvo prvenstveno gdje su momčadi imale nazive nogometnih momčadi - Super League?
Normalno da je to sigurno kad je cjeli svjet popizdio za "ekologijom"
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

a što je to točno loše u tome da se brinemo o trenutno jedinoj planeti na kojoj živimo? jednom kad budemo mogli putovati tko zna gdje onda nije problem...uništiš jednu planetu, al ostale su žive
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

ludnica u Meksiku jučer
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

BMW ulazi u FE kao tvornička momčad i to u sezonu 2018-2019.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Kenny je napisao/la:
pospani gad je napisao/la:Čini se da je budućnost FE sve sigurnija. Ne bi trebali završiti, npr. kao A1GP prvenstvo. Ili završiti kao ono nekakvo prvenstveno gdje su momčadi imale nazive nogometnih momčadi - Super League?
Normalno da je to sigurno kad je cjeli svjet popizdio za "ekologijom"
Nisam te skužio? Zašto ekologija pod navodnicima?
Zašto ne Formula E? Po meni je još uvijek neprivlačna, ružna..... a na sve se živ čovjek navikne...... neka električnih auto utrka, ali ostavite nam F1.
Evo i Cuky je naveo da bi mogla biti i juniorska razina formule E..... neka ih.... pa vidiš koliko novih ljudi žele se utrkivati..... jedan IndyCar i F1 nisu dovoljni......

PLUS EDIT za Cuky-ijev komentar...... citiram:

.....razvoj na ovom bolidu je brza izmjena baterija koja, uz dodatne dorade, bi trebala biti moguća u vremenu od ispod minute čime bi se izbjegla potreba za promjenom bolida u utrci.

Pa, to je napredak - to je super. Baš je nekako nazadno gledati promjene bolida u FE utrkama.... #-o #-o
Zadnja izmjena: pospani gad, dana/u 03 tra 2017, 21:11, ukupno mijenjano 1 put.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Imas onu mrcinu od Tajime di je pogonski sklop napravio Rimac. Elektromotori povezani sa kotačimo preko lančanika. Zvuči kao nabrijana mazda 787b.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=khrEAf_4SD4&t=3s[/youtube]
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

F1NAC je napisao/la:Imas onu mrcinu od Tajime di je pogonski sklop napravio Rimac. Elektromotori povezani sa kotačimo preko lančanika. Zvuči kao nabrijana mazda 787b.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=khrEAf_4SD4&t=3s[/youtube]
Zvijerski! 1500 KS. Bravo Rimac automobili. =D> =D>
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: FORMULA E

Post Postao/la Kenny »

@pospani gad, cuky

O kojoj se ekologiji tu priča? 20 auta će koji se trkaju će kao popravit nešto?
Pa ima značajnijih stvari kad pričamo o ekologiji na kojima se treba radit, a sve boli qurac za bitnije stvari od 20 auta

F1NAC meni baš i nema zvuk kao Mazda 787b
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Kenny je napisao/la:@pospani gad, cuky

O kojoj se ekologiji tu priča? 20 auta će koji se trkaju će kao popravit nešto?
Pa ima značajnijih stvari kad pričamo o ekologiji na kojima se treba radit, a sve boli qurac za bitnije stvari od 20 auta

F1NAC meni baš i nema zvuk kao Mazda 787b
Da ti stavim povez na oci nebis ni zna razliku ;)
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Kenny je napisao/la:@pospani gad, cuky

O kojoj se ekologiji tu priča? 20 auta će koji se trkaju će kao popravit nešto?
Pa ima značajnijih stvari kad pričamo o ekologiji na kojima se treba radit, a sve boli qurac za bitnije stvari od 20 auta

danas je 20 auta, sutra kad tehnologija sazrije će biti milijuni i milijuni...tehnologija uvijek napreduje kada je neki cilj...nekad je bilo biti prvi u svemiru, pa prvi na mjesecu, pa je bilo tko će imati najjače naoružanje, najbolju obranu, a ovdje je evo tko će biti najbolji u natjecanju električnih bolida.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: FORMULA E

Post Postao/la Kenny »

F1NAC je napisao/la: Da ti stavim povez na oci nebis ni zna razliku ;)
Pa neznam baš, puno ljepši zvuk mi ima Mazda
Cuky je napisao/la:
Kenny je napisao/la:@pospani gad, cuky

O kojoj se ekologiji tu priča? 20 auta će koji se trkaju će kao popravit nešto?
Pa ima značajnijih stvari kad pričamo o ekologiji na kojima se treba radit, a sve boli qurac za bitnije stvari od 20 auta

danas je 20 auta, sutra kad tehnologija sazrije će biti milijuni i milijuni...tehnologija uvijek napreduje kada je neki cilj...nekad je bilo biti prvi u svemiru, pa prvi na mjesecu, pa je bilo tko će imati najjače naoružanje, najbolju obranu, a ovdje je evo tko će biti najbolji u natjecanju električnih bolida.
Ma stoji, ali svjet se treba bazirat na recikliranje svega, a ne samo da se troše stvari, trebali bi se svi ugledat na Švedsku oni su počeli da uvoze smeće koliko stvari recikliraju. Di su sve tvornice ovog svjeta koje zagađuju sve, a za to kikog nije briga, bar ne u tolikoj mjeri koliko za aute
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Tu dolazimo do onog čarobnog: "nije tako jednostavno". Mi možemo danas pogasiti sve tvornice, ali sutra će veliki broj ljudi u svijetu umrijeti od gladi, žeđi i sl...

I sad ovo već ode daleko sa teme i gazi u politiku, al mislim da je Švedska zadnja zemlja na koju se bilo tko treba ugledati
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

Zapravo je Norveska zemlja u koju se treba ugledati.
Navodno da audi ne planira razvijati vise ice motore nakon 2025, elektro motori ce prije ili poslije zavladati. Jedino kaj mene muci je kaj el enrgija nije tak zelena kak pricaju svi.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Norveška je raj za elektro auta. Ali pogledaj recimo mapu punjača tamo pa ćeš vidjet cijelu mrežu. Recimo tu kod nas na području cijele Hrvatske imaš možda na ruke nabrojano broja punjača koji su javni. Naravno nisu superchargeri od tesle (jedino u Senju), al opet nemožeš si neke rute planirat s tako malo chargera. Druga stvar je kod elektroauta, sve je to super, nema servisa ne treba ulje mijenjat itd itd, ali jednom kad se desi kvar onda je to hebeni kvar. Ajd dobro postoji tu garancija, ali pitanje je koliko ovako normalan, obiteljski čovjek sa redovnim obavezama može proć kilometara, odnosno koliko godina će ti električni auti trajat. Kod Tesle gledam svako toliko video od nekog koji ima podosta auto i već se može vidjeti da kvaliteta izrade unutrašnjosti i raznih izolacija nije na nivou još.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Re: FORMULA E

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

Baš sam pričao s prijateljom koji je El inžinjer u projektiranju elektrana i njegovo je mišljenje da el auti neće još dugo zaživjeti iz razloga jer su preskupi za proizvodnju. Glavni i jedini problem su jeftina fosilna goriva kojih još uvjek ima i biti će dugo. Ljudi gledaju čim jeftinije nešto proizvest a odluka kako god okreneš padne na fosilna goriva.

Kako on kaže kupiti el auto je ista ludost kao da kupiš Ferraria za gradsku vožnju od marketa do doktora, umjesto Twinga. Znači ako imaš para za preseravanje i iz nekih principa ti to nešto znači onda kupiš ali je i dalje Ferrari preskup za funkciju koju obavlja.
Ili bogataši umjesto mali privatni avion za vožnju od točke A do B par puta godišnje da si kupuju svemirski brod za takva putovanja. Čemu forsirati skupu i softiciranu tehnologiju tamo gdje ne treba?

On projektira elektrane čiji pogon je preskup, ali kasnije cijela država i šire plaća naknadu i potrošnju el energije pa se investicija isplaćuje.
Ako tebi netko postavi posvuda besplatne el punjače za aute, ne može ti i auto dati po smješnoj cjeni da se voziš đabe. Gdje je tu njegova profit?
Koliki je životni vijek el motora, tko će tebe natjerati da kupiš novi model ako ti bude prvi kupljeni auto vozio i nakon 20 godina? Tu ostaje nedorečeno još mnogo pitanja, vladari neftnih kompanija se neće predati tek tako.
Trolejbusi su navodno svakih 15godina imali remont el motora pa nakon toga bez greške vozili dalje.

Ja koji godišnje prelazim 30tkm si ne mogu zamislit da vozim el auto. Prvo, nikad mi se neda tankat rezervar na pola ili manje jer tih 5-10min što provedem na pumpi mi se čini izgubljeno vrijeme u životu kamoli da čekam negdje na putu 20 ili više min punjenje el auta. Gledam je čim manje posjećivat, to znači punim skoro 60l i vozim skoro 1000km bez razmišljanja. Pošto se mjesečno događa da odvozim dvije ture po 400km bez stajanja, ne mogu si zamisliti neki el auto i da bi ga mogao pripremat za ovakav put ili još gore razmišljat i tražit gdje ću ga dofilat. Pa čak i ako bi postojala rezervna baterija, opet je nepraktično da na putu staješ i nešto prešaltavaš (a zimi minus 15, jebeš tesli mater dok se zajebavaš oko auta).

El auta da za gradove gdje su gužve i velika zagađenost, al nekom sa sela ako pozlije i mora hitno u bolnicu a noć prije si zaboravio uključit punjenje i auto te izda na putu, to nije nimalo skoro praktično jer moraš svoj način života radi takvog auta preorganizirat.
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

to znači punim skoro 60l i vozim skoro 1000km
Ča pelješ? Prius? :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1595
Pridružen/a: 13 srp 2008, 11:40
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Labin

Re: FORMULA E

Post Postao/la Ćale od Lewisa »

F1NAC je napisao/la:
to znači punim skoro 60l i vozim skoro 1000km
Ča pelješ? Prius? :D
Nimam ja solde za hibride, 1.7cdti astra karavan. Za familiju ok, nic specijalno, potrosnja od 5,7 do 6,3.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

novi Formula E bolid koji će se koristiti počevši sa sezonom 2018/19 ima zakazan crash test za 1. rujan, dok će prvi test na stazi biti negdje u listopadu. Prvo kolektivni test gdje će sve momčadi imati na raspolaganju novi bolid zakazan je za veljaču 2018.
https://www.motorsport.com/formula-e/ne ... er-892966/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Aero felge na Abtu
slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

A evo i malo borbe između mlađeg Prosta i Vergnea
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Mislis Piqueta? :D. Uh Vergne malo preoptimistican
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16009
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

da moja greška, u ove dvije zadnje sezone pogubim se kad je Piquet negdje pri vrhu, uvijek mislim da je to Prost :D

Vergne je bio u startu ispred, al mislim da kad su tu bili poravnati nije imao što nego odustati ili u zid. Piquet nije imao kamo jer da je išao još desno izašao bi preko rubnika i onda dobio možda i kaznu zbog stjecanja prednosti, a pošto na njegovoj strani nije bilo zida imao je više lufta za ić do kraja.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori