F1 Volan

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

tex je napisao/la:i nemaju pokazivače brzina jer njima je potpuno nepotrebno
S ostalim se slažem, ali ne i s ovim citatom... Naime, ako bolje pratite taj display za vrijeme on board kamere vidit ćete da lijevi display pokazuje brzinu kretanja... točno se vidi koliko se vozi u boksevima je isto jasno vidljivo... samo je kvaka što su ti displayi multifunkcionalni te pritiskom određenog gumba pokazuju razne razne stvari (mapu, ulje, vrijeme, itd.)... gledajte npr. kad se prođe ciljna ravnina, display više ne pokazuje brzinu vožnje nego par sekundi sam automatski prebaci na nešto drugo... vjerojatno zaostatak za bolidom ispred... dok po meni desni display pokazuje okretaje, gorivo te ostale stvari (po potrebi naravno)...

BTW, postoje dobre snimke s bolida gdje se točno vidi kako se pokazuje brzina u km/h... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Neznam decki vi znate najbolje gore sam naveo da nisam siguran u mjenjac. Al ta informacija je djelomicno tocna jer je jos Neven govorio da Massa koristi to auto mjenjanje,brzina. Bias kocnica sam ti napiso da se mjenja iz zavoja u zavoj i po cemu je to glupost? Procitaj malo bolje post reko sam ti da se koriste ta 3 tipa brake biasa kod raspodjele na kocnicama. Po cemu je to glupost? Tex molim te ubuduce citaj post s razumjevanjem,ja sam ti pod br,1 reko ta nisam siguran u info a ti ako jesi stavi konkretne podatke ono sto procitas u teoriji nemora znacit da se koristi u praksi to je tvoja interpetacija mehanike. Ni ti ni ja, ni zvjerko tocno neznamo sta ekipe koriste samo mozemo nagadjat. Ja sam ti reko kakve postavke ima tc,a na vozacu je kako ce ga koristit sjeti se Montoye u australiji to je bila voznja sa tc 5% jer tc se nemoze ko sistem totalno iskljuciti to znam. Decki ja vam samo iznosim svoje misljenje,nekazem da je tocno ali imam cinjenice za te stvari! Al neidemi u glavu po cemu ste vi zakljucili da vozaci nemaju kilometrazu nema logike da neznas koliko ides kilometara na sat. Sto se tice ledica na volanu,one sluze samo ko orjentir za vozaca jer po zvuku motora se zna kad ide u nizi a kad u veci stupanj okretaja motora. ta a ti se el, pokvari usred utrke kako bi salto?
Ima ko sliku malo vecu od McLarenovog volana iz 2005/2006?
a.novak volim jelenu.p
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la:...
a šta se tiče tc, vozači su ovjek vozili na 100%, jedino su ga isklučivali kad su htjeli ugrijati gume. i vozači f1 ne koče motorom, jer da koče onda motor nebi izdržao jednu utrku, a kamoli dvije kolko je potrebno.
oni koče i prije ulaska u zavoj mijenjaju brzine i imaju na displaju kod led lampica koji pokazuje broj okretaja. i nemaju pokazivače brzina jer njima je potpuno nepotrebno, samo imaju svijetleće oznake kad treba mijenjati brzine

nemam vremena, inaće bi se raspisao. :D
Ipak koče motorom htjeli ne htjeli! Prilikom prebacivanja na nižu brzinu motor koči bolid, a sjećaš se da su za ovu sezonu izjavljivali da im neće toliko faliti TC koliko pomoć pri kočenju motorom. Ono za šta ja još uvijek tvrdim da nisu vozači dodavali gas pri kočenju i šaltanju na niže već je to radila elektronika i na taj način kočenje motorom "zagladila" da bude što više jednolično - bez trzaja koji mogu koštati gubitka kontrole pri postavljanju bolida za zavoj!

@ a.novak - TC se mogao i potpuno isključiti gumbom TC override, a za brzinu još uvijek mislim da je bespotrebno osim u pitlaneu gdje je brzina ograničena no i to je upitno koliko ti stvarno treba znati taj podatak kad imaš gumb pitlimiter koji ne dopušta veću brzinu od zadane.
Zbog čega misliš da je taj podatak od neke važnosti za vozača tokom utrke?
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la: mislio sam na to, samo se nisam dobro izrazio. :D a šta može kad mi je hrvatski slaba strana
ali postoje razlike kočenje motorom kod običnih auta i f1.
Ma razmem ja i zagorski :D , a normalno da postoje razlike kod f1 i običnih auta. Kod f1 imaš automatiziranu spojku na koju nemreš uticati pedalom tako da doziraš kočenje motorom. Ja npr dosta trošim lamelu baš zato što više volim usporavati bez puno korištenja kočnice već šaltanjem niže i klizanjem na kuplungu! Da vozim f1 sigurno bih se drugačije ponašao (kuplung je preskuuuuup :shock: )
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la:
zapravo pravo kočenje motor je da prebaciš u nižu i pustiš da motor sam uspori, zapravo barem ja tako radim. kumplug koristim samo kad prebacim u nižu i pustim da motor sam koči. i to je pravo kočenje motorom, jer tako ima najviše efekta. a polako doziranjem na pedalu kočnice samo posmješuje kočenje.
Kod kočenja motorom u utrci je kritični trenutak kada motor opet ostvari kontakt sa podlogom nakon promjene brzine - u tom trenutku motor "jače" zakoči i može, na trenutak zablokirati pogonske kotače. Mislim da se pomoć elektronike odnosila na to, a načina je više - dodavanje gasa, zadrška pri otpuštanju kvačila (elektronika odradi umjesto tebe)... u svakodnevnoj vožnji običnih auta to ti treba (želio bi imati) po sklizavom...
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la:a za brzinu još uvijek mislim da je bespotrebno osim u pitlaneu gdje je brzina ograničena no i to je upitno koliko ti stvarno treba znati taj podatak kad imaš gumb pitlimiter koji ne dopušta veću brzinu od zadane.
Zbog čega misliš da je taj podatak od neke važnosti za vozača tokom utrke?
Gotovo sam 100% siguran da se pokazuje brzina tijekom vožnje... Malo sam se više, kao navijač McLarena, bavio njima te sam siguran da se brzina pokazuje na lijevoj strani displaya... A kako ove godine svi imaju McLarenov ECU kod svih je moguće prikazivanje brzine, sad je pitanje tko što više preferira... iz razloga što vidimo i kako svijetle ledice od okretaja... kod McLarena se pali s lijeva na desno (led po led - dok je prije bilo paljenje pet ledica odjednom po tri puta), dok npr. BMW ima isto smještene ledice i iste su boje kao McLaren (naravno jer se koristi McLaren tehn.) samo što je drugačiji princip paljenja... prvo se pali jedna u sredini, zatim još 4 oko nje (dvije sa svake strane)... te se na kraju upale posljednjih 10, po 5 sa svake strane... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:
Gotovo sam 100% siguran da se pokazuje brzina tijekom vožnje... Malo sam se više, kao navijač McLarena, bavio njima te sam siguran da se brzina pokazuje na lijevoj strani displaya... A kako ove godine svi imaju McLarenov ECU kod svih je moguće prikazivanje brzine, sad je pitanje tko što više preferira... iz razloga što vidimo i kako svijetle ledice od okretaja... kod McLarena se pali s lijeva na desno (led po led - dok je prije bilo paljenje pet ledica odjednom po tri puta), dok npr. BMW ima isto smještene ledice i iste su boje kao McLaren (naravno jer se koristi McLaren tehn.) samo što je drugačiji princip paljenja... prvo se pali jedna u sredini, zatim još 4 oko nje (dvije sa svake strane)... te se na kraju upale posljednjih 10, po 5 sa svake strane... ;)
Alo! Ne velim da nije istina i vjerujem vam! Samo mi nije baš jasno zašto bi to vozaču trebalo biti važno. Ali ok, od vozača do vozača - netko bi to i želio viditi pored ostalih parametara i ako ECU ima tu mogućnost - zašto ne!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la:
Alo! Ne velim da nije istina i vjerujem vam! Samo mi nije baš jasno zašto bi to vozaču trebalo biti važno. Ali ok, od vozača do vozača - netko bi to i želio viditi pored ostalih parametara i ako ECU ima tu mogućnost - zašto ne!
Ma daj, LOL, pa ne kritiziram te ja, ali samo velim (kad već nitko sa sigurnošću ne može potvrditi) da postoji ta mogućnost i jasno se vidi s on board kamere, pogotovo kad je oblačno vrijeme... Lijepo se vidjelo u Belgiji... kad se prije zadnje šikane brzina na displayu penje preko 3_ _ km/h... :)

Pozzz
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:
Ma daj, LOL, pa ne kritiziram te ja, ali samo velim (kad već nitko sa sigurnošću ne može potvrditi) da postoji ta mogućnost i jasno se vidi s on board kamere, pogotovo kad je oblačno vrijeme... Lijepo se vidjelo u Belgiji... kad se prije zadnje šikane brzina na displayu penje preko 3_ _ km/h... :)

Pozzz
Ako samo stavim :thumbup: pobrisat će post. Nisam to ni shvatio kao kritiku nego kao dokazivanje nečega (u više navrata) za šta se i mogu složiti i nema potrebe...
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Ljudi, pratite na onboard snimci krajnji lijevi display... sad se dobro vidi (noć)... pokazuje se brzina u km/h... al' brojčići brzo skaču... :D
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:Ljudi, pratite na onboard snimci krajnji lijevi display... sad se dobro vidi (noć)... pokazuje se brzina u km/h... al' brojčići brzo skaču... :D
Yep! Primjetio! Ali isto tako primjetio da taj gornji (crveni display) je kod svih (vidio na ferrariu, McM-u, BMW-u, toyoti) isti - vjerovatno povezano sa jedinstvenim ECU-om za sve timove...
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la:
MP4don je napisao/la:Ljudi, pratite na onboard snimci krajnji lijevi display... sad se dobro vidi (noć)... pokazuje se brzina u km/h... al' brojčići brzo skaču... :D
Yep! Primjetio! Ali isto tako primjetio da taj gornji (crveni display) je kod svih (vidio na ferrariu, McM-u, BMW-u, toyoti) isti - vjerovatno povezano sa jedinstvenim ECU-om za sve timove...
Hehehe, da... to i pričam stalno... sad je jednak raspored tih displaya i ledica na kontrolnoj ploči kao što je već skoro 8-9 godina na McLarenovim MP4 bolidima (15 ledica u redu (5 zelene, 5 crvene i 5 plave))... Upravo zbog ECU-a...

Samo što postoji mogućnost da svaka momčad može sama podesiti raspored paljenja lampica za okretaje... McLaren i Ferrari (paljenje s lijeva na desno, trčeće svijetlo, po jedna), BMW (Kubica - upali se srednih pet, te onda 5 po svake strane, Heidfeld - pali se jedna u sredini, onda 2 sa svake strane oko nje, te na kraju preostalih 5 sa svake strane), Renault (paljenje s lijeva na desno, po 5 ledica i tako još 2 puta), Red Bull mi ima najgluplje složeno (pale se dvije s lijeve strane, pa još 5 do nje - što znači da se još dodatnih 8 lamica ne pale kod izmjena brzina - pale se samo kod situacije koje smo već prodiskutirali (izvrtanje, sudar...)) :roll: )...
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Mislim da su neki danas demantirani!! Jasno se vidilo na bolidu svih vozaca da ima se pokazuje kilomettaza,brzina i rpm!! Hamiltonu se cak odbijale brojke od volana tako da sto se toga tice kraj rasprave!!
a.novak volim jelenu.p
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Najjače mi je bilo za vidjelti kod Honde (Barichello), par zavoja kod ravnog držanja volana (znači, nije kriva refleksija) svi displayi svijetle, a kod par ne... :shock: :shock: :shock:
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

Ajmo malo izanalizirati tvoj post:
a.novak je napisao/la:Pozdrav ljudi,evo malo me zainteresirali vasi komentari na temu steering wheel-a. Neznam sigurno,ali prije par mijeseci sam procito da vozaci manualno saltaju do 7 brzina,a da kompijutor salta u nize brzine. Takodjer postoji opcija da mjenjanje bude full,auto tako da vozac ni ne mjenja brzine kao i u igricama. ...
Da, do sezone 2006. Nakon toga je zabranjena svaka pomoć pri šaltanju.
a.novak je napisao/la:...2 Svaki vola pokazuje koliko auto ide kph i mph inace bi vozaci bili izgubljeni. ...

Pregledao sam par snimki (iz privatne kolekcije - ne sa youtuba jer su loše kvalitete) iz prošlih sezona i nisam ni na jednom volanu vidio prikaz trenutne brzine kretanja. Na McM-ov nisam obraćao pažnju. Kako to da su vozači do sad vozili "izgubljeni" i baš ne djeluju kao da im je to smetalo? Već sam napisao da je to vjerovatno (gotovo sigurno) naslijeđe univerzalnog ECU-a za ovu sezonu , a on dolazi od McM-a. I još uvijek mi nije jasna svrha u utrci. Vozači voze najbrže što mogu i sama brojka u kp/h ili mp/h je nevažna jer brže neide, a sporije...jedini policajac sa radarom je na ulazu u boxove i zato imaš pitlimiter gumb...
a.novak je napisao/la:...Bias nije vise toliko vazan posto nema tc-sistema...
...i sad bi trebalo biti svejedno koliko snage kočenja ide na prednju osovinu u odnosu na zadnju!!!??????!! Samo zato što više nema TC-a? Volio bih da mi malo pojasniš ovu svoju tvrdnju jer ja još uvijek ne mogu skužiti vezu između kočenja bolida (sa 4 kočena kotača) i kontrole prijenosa snage pri ubrzavanju (sa 2 kotača).
a.novak je napisao/la:Nisam siguran ekipa,ali mislim da svi vozaci koriste to saltanje do 7 a komp smanjeje kako bi oni za to vrijeme mogli koristit dodatne 2 polugice,za koje nebi imali vremena tokom prebacivanja u nize brzine. ...
Za dodatne dvije poluge koje ima samo McM se samo nagađa svrha i puno iskusniji i pametniji od mene misle da služe za promjenu mapa motora...

Dakle gdje sam demantiran? Činjenicom da ove sezone svim bolidima se može viditi trenutna brzina kretanja zato što koriste jedinstveni ECU i isti software koji ne smiju mijenjati (osim mapa motora)? Valjda microsoft ima prste u tome sudeći po hrpi nepotrebnih gluposti u windazima i nedostatku gluposti koje bi ti bolje poslužile - ne čudi me ni malo. Tu sam demantiran!
A gdje si ti demantiran? U svim ostalim dijelovima svog posta tako da ti nije baš primjereno ovo:

a.novak je napisao/la:Mislim da su neki danas demantirani!! Jasno se vidilo na bolidu svih vozaca da ima se pokazuje kilomettaza,brzina i rpm!! Hamiltonu se cak odbijale brojke od volana tako da sto se toga tice kraj rasprave!!
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Slusaj prijatelju!! Vidim da dobro poznajes rad i princip dansnjih F1 auta pa nebi imalo smisla raspravljat dalje o mapama itd,motora. Koliko ja znam bias se podesava reko sam ti i piso sam ti citaj pa ces vidjet o radu s V10 motorima!!! Kada su koristili 3 tipa u utrci i znam Kada je Kimi u Montrealu 2005 podesavo bias kako bi imo sto bolja vremna kroz 1 i 3 sektor!! Neznam zasto toliko pametujete oko te kilometraze jer se jasno vidi na SVIM bolidima display,i neznam po cemu ti tvrdis suprotno cekaj on borad pa se uvjeri!! Pa ti nece trebat nikakvo moje pojasnjenje! I prije sam napisa da bolje znate od mene pa da bolje provjerite,a ne da vlastita nagadjanja pises kao cinjenicu! Nemoj se ljutit al iritira na koji nacin dolazis do zakljucka,mojih postova!! Kazem znate bolje od mene al nebi tvrdio nesto a da to nisam vidio vlastitim ocima! Sta sam budala pa vidim krivo? Ili je u neccem drugom problem?? Ovo je malo offtopic!! Moj savjet gledaj dansnju utrku u Singapuru pa ako sam u krivu ispravi me!!?
a.novak volim jelenu.p
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

a.novak je napisao/la:Slusaj prijatelju!! Vidim da dobro poznajes rad i princip dansnjih F1 auta pa nebi imalo smisla raspravljat dalje o mapama itd,motora. Koliko ja znam bias se podesava reko sam ti i piso sam ti citaj pa ces vidjet o radu s V10 motorima!!! Kada su koristili 3 tipa u utrci i znam Kada je Kimi u Montrealu 2005 podesavo bias kako bi imo sto bolja vremna kroz 1 i 3 sektor!! Neznam zasto toliko pametujete oko te kilometraze jer se jasno vidi na SVIM bolidima display,i neznam po cemu ti tvrdis suprotno cekaj on borad pa se uvjeri!! Pa ti nece trebat nikakvo moje pojasnjenje! I prije sam napisa da bolje znate od mene pa da bolje provjerite,a ne da vlastita nagadjanja pises kao cinjenicu! Nemoj se ljutit al iritira na koji nacin dolazis do zakljucka,mojih postova!! Kazem znate bolje od mene al nebi tvrdio nesto a da to nisam vidio vlastitim ocima! Sta sam budala pa vidim krivo? Ili je u neccem drugom problem?? Ovo je malo offtopic!! Moj savjet gledaj dansnju utrku u Singapuru pa ako sam u krivu ispravi me!!?
A vidiš mene je iziritirao tvoj post prije ovog, točnije dio koji sam boldao. Druga stvar:
zvjerko je napisao/la: Yep! Primjetio! Ali isto tako primjetio da taj gornji (crveni display) je kod svih (vidio na ferrariu, McM-u, BMW-u, toyoti) isti - vjerovatno povezano sa jedinstvenim ECU-om za sve timove...
Već sam potvrdio da nisam bio u pravu ali MP4don je imao puno uljudniji način da mi kaže "eto vidiš, bio sam u pravu" iako ni to nije bit. Ja ovaj dio foruma ne smatram mjestom samodokazivanja, izigravanja nekakvog autoriteta ni bilo šta slično - ako sam nešta primjetio, pročitao, došao do zaključka temeljem neke moje logike... rado ću to podjeliti sa drugima i to je sve!!!!!!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re:

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la: Što označa ovaj mali donji display na F2008-ici... koliko se sjećam, Ferrari ga ima već dosta dugo... Ostali ne... Možda pokazuje ostvareno vrijeme, krugove itd...

slika
slika
Bolje ikad nego nikad! Donji mali display pokazuje trenutni odnos snage kočenja naprijed/nazad dakle brake ballance (ono šta "petljaju" desnom rukom po cockpitu no imaju nešta i sa lijeve strane i to mi nije bistro šta bi moglo biti)
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: F1 Volan

Post Postao/la MP4don »

Toyota F1 volan (tako je izgledao do ove sezone) :D



Lijepo se vidi što pokazuje... brzina vožnje, okretaji... ;)

BMW F1 2008

...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
Robert Kubica
Postovi: 125
Pridružen/a: 21 srp 2009, 20:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: Roberta Kubicu
Lokacija: Split, Hrvatska
Kontakt:

Re: F1 Volan

Post Postao/la Robert Kubica »

MP4don je napisao/la:Toyota F1 volan (tako je izgledao do ove sezone) :D



Lijepo se vidi što pokazuje... brzina vožnje, okretaji... ;)

BMW F1 2008

zašto sadašnji volani nemaju displej
slika
Avatar
ivanpetka
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 15 pro 2008, 13:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Massu
Lokacija: Zagreb

Re: F1 Volan

Post Postao/la ivanpetka »

Što se tiče prijenosa mislim da nije kao auto. Prije bi reko da je ko kart, tj. da ima direktan prijenos na kotače, jer vidim da kad vozač okrene volan za 90, bolid poprilično skreče
AA! Ljuti umak je ljut!!
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: F1 Volan

Post Postao/la 130R »

ivanpetka je napisao/la:Što se tiče prijenosa mislim da nije kao auto. Prije bi reko da je ko kart, tj. da ima direktan prijenos na kotače, jer vidim da kad vozač okrene volan za 90, bolid poprilično skreče
To je tako napravljeno da lakše voze, inače bi trebali motati cjeli krug, a to je dosta teško pri 250 km/h.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
ivanpetka
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 15 pro 2008, 13:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Massu
Lokacija: Zagreb

Re: F1 Volan

Post Postao/la ivanpetka »

130R je napisao/la:
ivanpetka je napisao/la:Što se tiče prijenosa mislim da nije kao auto. Prije bi reko da je ko kart, tj. da ima direktan prijenos na kotače, jer vidim da kad vozač okrene volan za 90, bolid poprilično skreče
To je tako napravljeno da lakše voze, inače bi trebali motati cjeli krug, a to je dosta teško pri 250 km/h.
Prije bi se reklo nemoguće :D
AA! Ljuti umak je ljut!!
Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1569
Pridružen/a: 19 pro 2008, 17:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: F1 Volan

Post Postao/la Felipe Massa »

E da pitam (jest da je malo kasno za ovo pitanje al eto) : Zasto je McLaren promjenio oblik volana??? Zbog toga sto tako pravila nalazu ili su oni tako odlucili???
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: F1 Volan

Post Postao/la zvjerko »

Felipe Massa je napisao/la:E da pitam (jest da je malo kasno za ovo pitanje al eto) : Zasto je McLaren promjenio oblik volana??? Zbog toga sto tako pravila nalazu ili su oni tako odlucili???
Zbog pravilnika - jako teško skoro nikako iako bi moglo imati uticaja. U pitanju je najvjerovatnije ergonomija volana tj da bude što pregledniji i lakši za korištenje. Do ove sezone su volani bili ionako pretrpani gumbićima i sad se pojave bar dva nova (KERS i podešavanje prednjeg krila) - vjerovatno su Lewis i Heikki dali nekakve sugestije ako ništa drugo, zbog problema sa gumbićima koje su imali što znači da stari volani nisu bili logično posloženi po njihovim mjerilima - ipak ih oni koriste...
Odgovori