P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Dozvolite mi samo da podsjetim admina na pravila koja je postavio:

Kako bismo pokušali održati nekakav red na ovom iznimno popularnom podforumu, od sada će se svi članovi foruma morati pridržavati nekoliko osnovnih pravila:

1. Svaki mjesec otvarat će se nova tema u koju će se moći postavljati pitanja g. Mladenu Jergoviću. Nakon isteka mjeseca, aktualna tema će se zaključati (tek nakon što sva pitanja budu odgovorena), a tema za novi mjesec bit će otvorena.

2. U temama za postavljanje pitanja neće biti dozvoljeno ostavljanje nikakvih komentara na pitanja ili odgovore, stoga će takvi postovi biti izbrisani, osim ako moderator/administrator ne procijeni suprotno.

3. Postavljanje pitanja u zasebnim temama je zabranjeno, stoga će sve takve teme biti izbrisane.

4. Ako neki član želi komentirati dobiveni odgovor, tada će morati otvoriti novu temu s prefiksom "RE:" (npr. RE: Williams vs. Toyota).


Možda bi ipak trebalo malo strože administrirati ovaj forum jer su se neki prestali držati pravila, radi se o tome da bismo i mi ostali mogli pisati svoja mišljenja i analize ali to ne radimo jer se držimo pravila koja ste nam zadali. U krajnjem, podforum se zove "Pitajte Jergovića" a ne "Pitajte XY" ili "Čitajte analize koje je napisao XY"
amaster
Postovi: 30
Pridružen/a: 27 tra 2007, 19:06
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Županja

Massa

Post Postao/la amaster »

Gospodine Jergoviću:

Da li vi mislite da Massa malo previse kuka u vezi prometa na utrkama. Ja mislim da da. Gledao sam sve utrke do sada i nisam mogao da ne primjetim da Massa na svakoj utrci kada ne zavrsi prvi okrivi promet. To je bio slucaj i u Francuskoj. Pa mislim, i Kimi je sigurno zapao u promet pa se nije bunio, kao ni Alonso ni Hamilton. Moj dojam svega je da Massa nije bas nekakav hardcore racer, nego da je vise tip vozaca: Dajte mi Pole Position i ako mi nitko ne bude smetao biti cu prvi. Pa to nema nigdje!
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Mladene, imam jedno pitanje u vezi Masse, često mu se spočitava da pobjeđuje samo sa pole pozicije no on je te pol pozicije sam izborio u kvalifikacijama u kojima je bio bolji od svojih konkurenata, nitko mu ih nije poklonio, pa shodno tome ne mislite li da je on te svoje pobjede apsolutno i zaslužio?

Drugo pitanje je u u vezi F1 staza. Koja staza se je u posljednjih 25-30 god. najmanje promjenila a da se na njoj vozi i danas? Pitam to zato da bi imali realne podatke o tome koliko su bolidi F1 danas brži nego prije
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

mkomlj38 je napisao/la:Što mislite,hoće li Mclaren biti kažnjen u vezi Stepneya i društva>? Negdje sam čuo da bi Mclarenu mogli biti oduzeti konstruktorski bodovi?
McLaren ne bi trebao biti kažnjen, dok se ne ustanovi da su od Stepneya tražili inkriminirane materijale, da su ih, nakon tih traženja, dobili (a ne privatno Mark Coughlan) i da su neke od tih materijala iskoristili.
Mogu ja vama postaviti jedno pitanje? Gdje ste čuli da bi McLarenu mogli biti oduzeti konstruktorski bodovi?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Dexter je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Dexter je napisao/la:Pozdrav g. Jergoviću!

Gledam tako VN Francuske, a posebno onu Alonsovu kalvariju iza Heidfelda i mislim si kako sam u pravu kad tvrdim da je Heidfeld puno bolji nego što mu to rezultati priznaju. BMW je uistinu bar za dvije stepenice lošiji od McLarena, ali današnja aerodinamička filozofija, plus Heidfeldova odlična vožnja, držale su Alonsa u pozadini ohoho krugova.
Ono što sam još primijetio (ustvari je puno važnije od svega gore navedenog) je savršenost McLarenovog aerodinamičkog paketa. Alonso je konstantno logorovao u Hedfeldovom stražnjem spojleru, a automobil se ponašao (uz izuzetak samo par iznimno škakljivih situacija prouzročenim prije jakim kočenjem nego gubitkom stabilnosti zbog utjecaja prljavog zraka) u najmanju ruku uzorno.
Dojma sam da Alonso i Hamilton s onakvim autom mogu na stazi raditi što god im padne na pamet. Ovim ne želim umanjivati njihov uspjeh (a posebno ne uspjeh mladog Britanca u čije se osvajanje bar stotonjak naslova prvaka nakon samo 8 odvoženih utrka sad već mnogi kunu, te skoro da su spremni i ubiti neistomišljenike), ali je činjenica da im je puno lakše raditi posao i biti tu gdje jesu sjedeći u onakvom autu. Ferrari u Francuskoj možda jest bio brži, ali da se je trebalo probijati kroz poredak smatram da na samoj stazi (dakle klasično se utrkujući) nebi učinili gotovo ništa. Po meni, u odnosu na Ferrari, McLaren donekle ima taj, danas ga mirne duše možemo nazvati, luksuz vožnje u prljavom zraku, odnosno utrkivanja kao takvog.
Komentar Hamiltonovog pretjecanja Kubice neću iznositi, mada bi se o već sad legendarnoj genijalnosti Hamiltonovog poteza dalo diskutirati, a posebno u svijetlu Kubičine pasivnosti.
Na kraju, uz komentar gore navedenog, molim vas da mi odgovorite kolika je POLITIČKA volja FIA - e da kazni McLaren zbog industrijske špijunaže. Mislim, mogu se oni od svog inžinjera ograđivati do sudnjega dana, ali sasvim je logična činjenica da on te podatke nije dobavljao svojoj djeci da bi se ona kasnije njima igrala.
Moje je mišljenje da, idući logikom: manje neizvijesnosti - manje gledatelja - manje novca, FIA u pogledu McLarena neće učiniti ništa, jer bi to značilo predati titulu u ruke Talijanima i samim time sebi financijski donekle uništiti sezonu.
Potpuno ste u pravu u pogledu McLarenovog aero paketa, koji je sigurno značajno bolji od svih drugih, osobito od Ferrarijevog, čiji su vozači imali osobitih problema (prije Francuske) u praćenju auta ispred.
Međutim, naravno da nije Hamiltonova krivnja što se našao u ekipi koja je za ovu godinu složila odličan auto. Ja znam da biste vi svi voljeli da se on pridržava pravila i da ne bude toliko dobar, ali, vjerujte, da se nađete u sličnoj situaciji i vi biste pokušali dati sve od sebe.
Osobno mislim da Hamiltonov potez protiv Kubice nije možda bio genijalan, ali svakako je bio vrlo, vrlo dobar. Čovjek je izašao iz boksova na hladni(ji)m gumama. Znate po čemu se uvijek vidi koji vozač ima ono nešto vrhunsko u sebi? Po tome kako može voziti na hladnim gumama. Senna, M Schumacher, Räikkönen i Alonso tu su bili osjetno bolji od drugih. Sada u tu kategoriju ulazi i Hamilton, svidjelo se to vama ili ne. O pomodnosti pljuvanja Hamiltona, molim pročitajte prethodni odgovor.

Što se tiče ove špijunske afere, nisam siguran da razumijem vašu ideju nekakvom kažnjavanju McLarena. Vi se petljate u vrlo ozbiljne stvari o kojima ne znate puno. Naime, inkriminirani materijal pronađen je u privatnoj kući McLarenovog zaposlenika, čovjeka koji je s Nigelom Stepneyem radio skoro 15 godina i čovjeka koji je na glasu kao samozvana super-zvijezda, kojeg u McLarenu ne vole upravo zato jer ima reputaciju preuzimanja tuđih ideja kao svojih.
Činjenica da je Ron Dennis izjavio da će McLaren učiniti sve da pomogne istrazi u ovom slučaju (što uključuje otvaranje svih svojih dizajnerskih programa od travnja do sada, kako bi se ustanovilo je li McLaren preuzeo bilo koju ideju od Ferrarija. Istraga je već ustanovila da nije.), zapravo je vrlo loša vijest za Stepneya i Marka Coughlana. Jer, Ferrari je, otpustivši Stepneya, manje-više digao ruke od svega, budući da su (prema mojim saznanjima) dobili garancije da McLaren nema ništa s cijelom aferom. Ali, sada je McLaren odlučio zašiljiti cijelu stvar, i vrlo je vjerojatno da će i Stepney i Coughlan upasti u ozbiljne legalne probleme.
Hoću reći: radi se vrlo vjerojatno o tome da je Stepney postao vrlo nezadovoljan statusom i novcima u Ferrariju, nakon odlaska Rossa Brawna i neispunjavanja nekih Stepneyevih nada, pa se odlučio na svoju malu privatnu osvetu. Petljao je nešto po Ferrarijevim autima kad je mislio da ga nitko ne gleda (i ne snima CCTV), i onda je vjerojatno poslao svom kompi u McLarenu neke materijale. Ovaj je, opet, bio toliko blentav da je to čuvao kod kuće, i pored činjenice da se o Stepneyu već uveliko svugdje pisalo i da držati te stvari kod kuće može samo vrlo glup čovjek.
Ukratko: cijela je stvar previše amaterska i infantilna da bi u nju bile uključene velike firme kojima upravljaju vrlo, vrlo inteligentni ljudi. Ma što o tome vi mislili.
Mislim da sam negdje, usput krivo shvaćen!
Što se tiče Hamiltonove kvalitete i možebitne genijalnosti, od nje ne bježim i slažem se da je momak donekle izvanserijski vozač. Ovo "donekle" ne znači da mu išta osporavam, nego se samo pitam koliko bi ustvari bio rezultatski dobar (pa slobodno možemo reći i zvijezda) vozeći, recimo, BMW ili Renault, a da sad ne spominjem nekakvu još lošiju ekipu. Ponavljam, protiv mladca nemam ništa i ovom prilikom samo pitam koliko je u svemu tome važan auto, koji u njegovom slučaju, bogme, nitko i ne spominje?
To što sam stavio nekakav, 'ajde recimo, upitnik na Hamiltonove dosadašnje rezultate uopće ne znači da sam podlegao nekakvoj, kako je vi karakterizirate, pomodnosti osporavanja rookijevih rezultata, ili što ja znam čemu sve ne. Ja, dakle, samo javno pitam koliku ulogu u svemu tome igra činjenica da momak vozi najbolje i po ponašanju na stazi (što je ove sezone od krucijalne važnosti) najzahvalnije auto koje se u ruke uopće može dobiti?
Što se tiče špijunske afere, imate pravo, o njoj ne znam baš puno, ali zdrav razum, a o ovome mome (zdravom razumu) vjerujte mi znam dosta, mi ukazuje da takve stvari nisu i ne mogu biti bez vraga. E sad, gdje točno vrag leži, to vjerojatno vi znate puno bolje nego ja.
Dalje, iskreno sam se začudio vašoj reakciji kad sam spomenuo moguću upletenost samog McLarena u cijeli slučaj. Reagirali ste kao da sam, u najmanju ruku, ugrozio nacionalnu sigurnost. Sad vas evo pitam: Zašto bi to bilo nemoguće? Sama činjenica da su povjerljivi podaci i nacrti nađeni u privatnoj kući ne mora značiti ništa, jer nigdje ne piše u čijim su rukama prije spremanja u tu istu kuću prethodno bili. Istraga je, kako kažete, utvrdila da na Mclarenovom bolidu nema niti jedno riješenje koje se nalazi u tim materijalima, ali to nikako ne znači da se u Wokingu nisu na neki drugi način okoristili dobijenim podacima. Ne pitajte me na koji način, jer ja to ni na koji način ne mogu znati. Da znam, vjerojatno bi već do sad bio na platniom popisu jedne od ekipa.
To što McLaren daje nekakve garancije da s aferom nema ništa samo je smiješno i ništa više. Pa zar, za Boga, mislite da bi oni, kad im se već ništa ne može dokazati, (ili bilo tko drugi kad bi se našao u njihovim cipelama) išta priznali?
Evo, na cijelu se stvar može gledati i ovako, ma što o tome vi mislili.
I na kraju krajeva, zar stvarno mislite da McLaren... ma evo da ne ispadnem McMrzac... da Ferrari, ili bilo tko drugi nebi iskoristio ponuđenu mu priliku da malo zaviri u sve tajne konkurencije?
Ako uistinu mislite da nebi onda ste stvarno jako "Felipe Massa" (mislim da znate što u ovom kontekstu znači ovo ime), ili totalni naivac.

Možda sam glup ili naivac, ali sigurno nisam ciničan. Mislim da predugo živite u sredini u kojoj se samo krade, i u kojoj je svatko kriv dok se ne dokaže da je nevin. Ja smatram da je ljepše živjeti u svijetu u kojem je svatko nevin dok se ne dokaže da je kriv. I u kojem se ljude koji tako misle ne proziva odmah glupanima i naivcima.
Budite uvjereni da mi to ne smeta. Ali, tužno mi je. Očito sam previše dugo živio po nekim drugim regulama.
To što biste možda vi priliku da nešto ukradete čim se ukaže prilika, i to onda nikad ni za živu glavu ne priznate, iskoristili po svaku cijenu, to ne znači da ja moram razmišljati u tim okvirima.
Danas sam proveo puno vremena na telefonu s nekoliko ljudi iz Formule 1. Nitko nije fan Rona Dennisa, ali vjerujte mi, svi dijele moje mišljenje, po kojem se McLaren našao u vrlo nezgodnoj situaciji u kojoj mu možda neki - kao vi - neće vjerovati, čak niti ako dokaže da nije kriv. I najvažnije, u McLarenu nisu toliko primitivni da do informacija do kojih žele doći (ako, kako vi tvrdite, svi to žele) dođu na takav način.
Dakle, ako sam vam iznio ono što mislim o cijeloj aferi - jer ste me to pitali - rekao sam vam ono što misle i neki ljudi koji prate Formulu 1 ili u njoj jesu, kao i ja, puno, puno godina i jako je dobro poznaju.
Ukoliko želite čuti samo ono što vam vaš svjetonazor i dubiozni standardi dozvoljavaju, onda ne vidim zašto me stvari o kojima unaprijed znate odgovor uopće pitate.
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la sunseeker »

gospon Jergović, nekoliko pitanja

- što je točno bilo krivo na williamsovom bolidu 2004.g (FW 26), zanima me jer se meni osobno ta koncepcija nosa svidjela (estetski je bolid znatno odskako od tradicinalno zadanih normi), s obzirom da su sredinom sezone naprasito napustili eksperiment zanima me u čemu je bila stvar jer su svi očekivali da će se 2004.g. boriti za naslov s obzirom na uspješnu 2003.

- koji je Vama osobno najljepši bolid ili nekoliko njih (mislim da nje bilo ovog pitanja)

- i nešto posve drugačije, s obzirom da f1 evidentno pati od nedostatka akcije na stazi, odnosno pretjecanja, što vi mislite kakva bi ideja bila da se malo kopira champ-car serija i uvede neka vrsta vremenski ograničenog boosta - od recimo 20 sekundi koju bi vozači koristili proizvoljno. jer trenutna situacija je prilično paradoksalna: da bi se bolidi na stazi pretjecali ovaj koji pretječe mora biti evidentno brži i to bar 1 sec ili 1,5 sec/krug, naravno takva prednost je kontraproduktivna (isključivo iz kuta gledatelja naravno) ukoliko je ovaj brži bolid ispred sporijeg.......a to je ipak češći slučaj....postoji li šansa za takvo što i bili to uopće bilo dobro?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Massa

Post Postao/la Mladen Jergović »

amaster je napisao/la:Gospodine Jergoviću:

Da li vi mislite da Massa malo previse kuka u vezi prometa na utrkama. Ja mislim da da. Gledao sam sve utrke do sada i nisam mogao da ne primjetim da Massa na svakoj utrci kada ne zavrsi prvi okrivi promet. To je bio slucaj i u Francuskoj. Pa mislim, i Kimi je sigurno zapao u promet pa se nije bunio, kao ni Alonso ni Hamilton. Moj dojam svega je da Massa nije bas nekakav hardcore racer, nego da je vise tip vozaca: Dajte mi Pole Position i ako mi nitko ne bude smetao biti cu prvi. Pa to nema nigdje!
Slažem se. Ja sam već nekoliko puta rekao da Felipe Massa nije vozač kojeg bih stavio u prvu kategoriju u današnjoj Formuli 1.
Što se Francuske tiče, osobno mislim da on jest imao problema s prometom (u Ferrariju koji nije dobar u prljavom zraku, premda je u Francuskoj situacija bila nešto bolja), ali, kako vi velite, nema takvih problema samo on.
puba
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 378
Pridružen/a: 10 lip 2007, 01:05

Post Postao/la puba »

Mladen Jergović je napisao/la:
puba je napisao/la:Poštovani gosp Jergović,

Mene interesira jedna stvar. Da ste na mijestu Raikkonena koji je došao u Ferrari dali bi Vi slušali Schumija kao boga ( kao što to čini Massa ) ili bi radili sa momčadi kako mislite da je najbolje? Jer nezaboravimo da Kimi ima iskustva i svoje ja, isto tako mislim i za Alonsa.

Još samo jedna opaska. Pratim utrke od sredine 80-ih i mogu reći da nisam vidio u padocu nečijeg tatu, mamu i cijelo selo koji dolaze na trke gledati i šepuriti se kao paunovi po boxovima (mislim naravno na Hamiltona).
Onda se pitam gdje su oni vitezovi poput Senne, Mansella i ostalih?! F1 je u principu individualni sport a ovi gore navedeni su maheri svog zanata i prave face za razliku od ovih današnjih. Danas u f1 jedino su Kimi i Alonso ostali na tragu nekakvog individualizma.

Pozdrav, i hvala što ste pročitali moj post.
Koliko ja znam (a znam) Räikkönen uopće ne komunicira sa Schumacherom, osim na zajedničkim briefinzima. Ali, zato on sluša ˝kao boga˝ Chrisa Dyera, svojeg trkaćeg inženjera (koji je bio Schumijev trkaći inženjer, i koji je genijalac), što mu je, recimo, u Francuskoj donijelo pobjedu, osobito nakon onog briljantnog poteza u Q3 kvalifikacijama.

Ja također pratim utrke od 70-tih, štoviše bio sam na većini utrka kasnih 80-tih, i na svima 90-tih. I mogu vam reći da niste u pravu. Gilles Villeneuve je uvijek vodio cijelu obitelj na utrke, također Mansell, Piquet, Arnoux, Prost, vrlo često Senna (osobito brata i sestru). Schumacherima su često na utrkama bili i tata i (danas pokojna) mama.
Menadžer Lewisa Hamiltona je njegov otac Anthony. Ne znam da li znate, ali svim vozačima vrlo često su na utrkama njihovi menadžeri. I Räikkönen i Alonso, usput, gotovo na svaku utrku vode svoje supruge.

Mišljenje da su zbog (netočnih) tvrdnji o porodicama i pratnji F1 vozača na utrkama nekadašnji vozači bili face, a današnji nisu, jednostavno spadaju među ona kojih se drže nedovoljno informirani, ili oni koji i inače tvrde da je nekad sve bilo bolje i ljepše. Kao što vjerojatno znate, na to sam malo alergičan, jednostavno zato jer to ne stoji.
Što se Hamiltona tiče, pokušajmo biti objektivni i prihvatiti da je dečko fenomen i istinski vrhunski F1 vozač, a ne ga pljuvati već sada i to samo zato jer (opravdano) plijeni toliku pažnju medija.
Ja znam da je u našem mentalitetu da sve dobro pljujemo i osuđujemo, pogotovo kad o nečemu ne znamo dovoljno, ali idemo se malo izdići iznad te razine. Može?
Oprostite, ali nisam vrijeđao niti komentirao Hamiltonovu vožnju već sam samo onako laički možda i primitivno obratio pažnju na ono što se dešava iza tj. u boxovima niti sam jedan od "naših mentaliteta" koji pljuju po svemu što je dobro!
Mali Hamilton izuzetno dobro vozi tu nema spora ali moje laičko mišljenje i to da recimo mlađi Rosberg bi isto bio jako dobar da je u ovakvom timu poput ovogodišnjeg Mclarena! Što Vi mislite o tome dali je Rosberg kalibar Hamiltona?
P.S.
Da ponovim nemam ništa protiv Hamiltona dapače, ali protiv njegovog menađera bogami imam pogotovo poslije Monte Carla!

Hvala na odgovoru!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:Mladene, imam jedno pitanje u vezi Masse, često mu se spočitava da pobjeđuje samo sa pole pozicije no on je te pol pozicije sam izborio u kvalifikacijama u kojima je bio bolji od svojih konkurenata, nitko mu ih nije poklonio, pa shodno tome ne mislite li da je on te svoje pobjede apsolutno i zaslužio?

Drugo pitanje je u u vezi F1 staza. Koja staza se je u posljednjih 25-30 god. najmanje promjenila a da se na njoj vozi i danas? Pitam to zato da bi imali realne podatke o tome koliko su bolidi F1 danas brži nego prije
Naravno da pole position treba osvojiti i naravno da to znači da je u kvalifikacijama brži od drugih.
Ali, Massa još treba dokazati da može pobijediti i u utrci u kojoj ne starta s prve pozicije, i u kojoj nekog treba prestići, bilo kroz boksove (i, dakle, odvoziti neke super krugove, poput Räikkönena u Francuskoj) bilo izravno na stazi. To će mu valjda uspjeti relativno uskoro, jer Ferrari je previše dobar auto da ne bi, ali zacijelo bismo svi Massu smatrali kompletnijim vozačem da vidimo i neko drugo njegovo lice malo češće.
I usput: u Francuskoj je Kimi (s inženjerom Chrisom Dyerom) posve svjesno žrtvovao pole position vrlo sporim posljednjim Q3 krugom, kojim je uštedio dodatni (treći) krug prije prvog stopa u utrci. Ta žrtva mu je donijela pobjedu i pokazala da pole position ne mora biti garancija za pobjedu, čak i u ovakvim aero uvjetima kao ove godine.

Kao što znate, niti jedna F1 staza nije ostala nepromijenjena u posljednjih 25 ili 30 godina, niti po konfiguraciji, niti po zonama za izlijetanje uz stazu (koje su i te kako bitne za vožnju na limitu). Ali, ovako teoretski, vremena po krugovima su vjerojatno brža za nekih 20 posto (ili 20 sekundi na stazi čiji je krug prije 30 godina vožen u minutu i 40 sekundi). To je monumentalan napredak, moguć prije svega zbog velikog progresa u razvoju aerodinamike (tj. aero potiska), potom guma i onda samih motora (odnosno njihove snage, okretnog momenta i generalne efikasnosti).
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sunseeker je napisao/la:gospon Jergović, nekoliko pitanja

- što je točno bilo krivo na williamsovom bolidu 2004.g (FW 26), zanima me jer se meni osobno ta koncepcija nosa svidjela (estetski je bolid znatno odskako od tradicinalno zadanih normi), s obzirom da su sredinom sezone naprasito napustili eksperiment zanima me u čemu je bila stvar jer su svi očekivali da će se 2004.g. boriti za naslov s obzirom na uspješnu 2003.

- koji je Vama osobno najljepši bolid ili nekoliko njih (mislim da nje bilo ovog pitanja)

- i nešto posve drugačije, s obzirom da f1 evidentno pati od nedostatka akcije na stazi, odnosno pretjecanja, što vi mislite kakva bi ideja bila da se malo kopira champ-car serija i uvede neka vrsta vremenski ograničenog boosta - od recimo 20 sekundi koju bi vozači koristili proizvoljno. jer trenutna situacija je prilično paradoksalna: da bi se bolidi na stazi pretjecali ovaj koji pretječe mora biti evidentno brži i to bar 1 sec ili 1,5 sec/krug, naravno takva prednost je kontraproduktivna (isključivo iz kuta gledatelja naravno) ukoliko je ovaj brži bolid ispred sporijeg.......a to je ipak češći slučaj....postoji li šansa za takvo što i bili to uopće bilo dobro?
malo se mutno sjećam, ali mislim da je glavni problem bio, ne biste vjerovali, u tome što je jako teško bilo pratiti auto ispred. U vrijeme kad to nije bila zarazna bolest, bio je to osjetni hendikep za Ralfa i Pabla, pa je koncept tiho maknut pod tepih.

Meni je daleko najljepši auto Formule 1 ikada bio Lotus 79.

Zapravo se ovo o čemu govorite planira ( za sada još kroz prijedloge i diskusije) ovim novim pravilima za 2011. Uveo bi se taj sistem regeneracije energije (uglavnom, u prvoj fazi, od ˝hvatanja˝ topline nastale kočenjem), pa bi se onda ta transformirana energija koristila za kratke (al žestoke) udare snage koja bi se koristila za pretjecanja.
Zvuči komplicirano, i jest (a i skupo), ali u tom se pravcu kreću nekakva FIA-ina razmišljanja.
Po meni, ima jednostavnijih rješenja. Ali, mislim da sam o tome već nekome jednom odgovorio.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

puba je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
puba je napisao/la:Poštovani gosp Jergović,

Mene interesira jedna stvar. Da ste na mijestu Raikkonena koji je došao u Ferrari dali bi Vi slušali Schumija kao boga ( kao što to čini Massa ) ili bi radili sa momčadi kako mislite da je najbolje? Jer nezaboravimo da Kimi ima iskustva i svoje ja, isto tako mislim i za Alonsa.

Još samo jedna opaska. Pratim utrke od sredine 80-ih i mogu reći da nisam vidio u padocu nečijeg tatu, mamu i cijelo selo koji dolaze na trke gledati i šepuriti se kao paunovi po boxovima (mislim naravno na Hamiltona).
Onda se pitam gdje su oni vitezovi poput Senne, Mansella i ostalih?! F1 je u principu individualni sport a ovi gore navedeni su maheri svog zanata i prave face za razliku od ovih današnjih. Danas u f1 jedino su Kimi i Alonso ostali na tragu nekakvog individualizma.

Pozdrav, i hvala što ste pročitali moj post.
Koliko ja znam (a znam) Räikkönen uopće ne komunicira sa Schumacherom, osim na zajedničkim briefinzima. Ali, zato on sluša ˝kao boga˝ Chrisa Dyera, svojeg trkaćeg inženjera (koji je bio Schumijev trkaći inženjer, i koji je genijalac), što mu je, recimo, u Francuskoj donijelo pobjedu, osobito nakon onog briljantnog poteza u Q3 kvalifikacijama.

Ja također pratim utrke od 70-tih, štoviše bio sam na većini utrka kasnih 80-tih, i na svima 90-tih. I mogu vam reći da niste u pravu. Gilles Villeneuve je uvijek vodio cijelu obitelj na utrke, također Mansell, Piquet, Arnoux, Prost, vrlo često Senna (osobito brata i sestru). Schumacherima su često na utrkama bili i tata i (danas pokojna) mama.
Menadžer Lewisa Hamiltona je njegov otac Anthony. Ne znam da li znate, ali svim vozačima vrlo često su na utrkama njihovi menadžeri. I Räikkönen i Alonso, usput, gotovo na svaku utrku vode svoje supruge.

Mišljenje da su zbog (netočnih) tvrdnji o porodicama i pratnji F1 vozača na utrkama nekadašnji vozači bili face, a današnji nisu, jednostavno spadaju među ona kojih se drže nedovoljno informirani, ili oni koji i inače tvrde da je nekad sve bilo bolje i ljepše. Kao što vjerojatno znate, na to sam malo alergičan, jednostavno zato jer to ne stoji.
Što se Hamiltona tiče, pokušajmo biti objektivni i prihvatiti da je dečko fenomen i istinski vrhunski F1 vozač, a ne ga pljuvati već sada i to samo zato jer (opravdano) plijeni toliku pažnju medija.
Ja znam da je u našem mentalitetu da sve dobro pljujemo i osuđujemo, pogotovo kad o nečemu ne znamo dovoljno, ali idemo se malo izdići iznad te razine. Može?
Oprostite, ali nisam vrijeđao niti komentirao Hamiltonovu vožnju već sam samo onako laički možda i primitivno obratio pažnju na ono što se dešava iza tj. u boxovima niti sam jedan od "naših mentaliteta" koji pljuju po svemu što je dobro!
Mali Hamilton izuzetno dobro vozi tu nema spora ali moje laičko mišljenje i to da recimo mlađi Rosberg bi isto bio jako dobar da je u ovakvom timu poput ovogodišnjeg Mclarena! Što Vi mislite o tome dali je Rosberg kalibar Hamiltona?
P.S.
Da ponovim nemam ništa protiv Hamiltona dapače, ali protiv njegovog menađera bogami imam pogotovo poslije Monte Carla!

Hvala na odgovoru!
Ne morate odmah vaš komentar prozvati laičkim i primitivnim, samo zato jer sam se na njega malo ritnuo. Vi imate vaše mišljenje, koje ne mora biti ništa manje vrijedno od mojeg. Ja samo koristim svoju priliku da izrazim i svoje.
Mislim da ovogodišnji McLaren nije bio toliko apsolutno (prije Francuske) premoćan auto, koliko je točno odgovarao, u kombinaciji s ovogodišnjim gumama, stilu vožnje Lewis Hamiltona. Koji je onda pokazao svu kolosalnu raskoš svog talenta jer mu se poklopilo da odmah sjedne u auto koji mu posve odgovara, kao, recimo, Fangio u Mercedes W196, Clark u Lotus 25, Senna u McLaren MP4/4, M Schumacher u Ferrari F2004, Räikkönen u McLaren MP4/20 ili Alonso u Renault R26. Razlika je, naravno, u tome što su svi ovi vozači morali malo počekati na taj savršen sklad, a Hamilton ne. Jer, da je McLaren apsolutno premoćan auto, Alonso ne bi imao ovoliko problema koliko ih ima.
Ali, odgovor na vaše pitanje bio bi: ne, ne mislim da je Nico Rosberg isti kalibar kao Hamilton. Dobar je, ali ne toliko dobar.

Još u pogledu tate Anthonyja: baš danas sam pričao s čovjekom koji je glavni producent F1 TV prijenosa u FOM-u (a oni rade 13 od ovogodišnjih 17 utrka). To je čovjek kojem sam bio šef, štoviše, primio sam ga na posao. Englez, naravno. Vjerojatno je da su Englezi (koji, dakle, rade većinu TV prijenosa) mrvicu meki na tu priču otac-sin, pa vam to malo ide na živce, jednostavno jer to vidite u TV prijenosu češće nego kod drugih vozača, nekad ili sad. Hoću reći, te su stvari oduvijek bile u Formuli 1 - i puno, puno gore, osobito s Mansellom - ali se to naprosto nije toliko moglo vidjeti jer TV producenti nisu znali ili obraćali pažnju.
To je jedno objašnjenje, ako može.
Ali, također, meni još uvijek nije jasno što se to strašno dogodilo u Monaku?
B-Link
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 lip 2007, 00:58

Post Postao/la B-Link »

Evo sada jedno OT pitanje, ali me jako zanima.
Kako dobiti neki posao u F1 (nemamo svi šanse pričati s BE-om), pa makar to bio onaj što čisti mušice kada vozač uđe u pit. Ili npr. voziti one kamione iz logistike, ili samo čistiti :?
A sad ozbiljno, koja je kvalifikacija potrebna onim "mehaničarima" koji rade u pit, pa nisu valjda svi ing. i kako se bira osoblje za logistiku?
Avatar
Marko FF
Postovi: 131
Pridružen/a: 05 svi 2007, 12:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Pula, 28g.

Post Postao/la Marko FF »

Zanima me jedna stvar Mladene, koja bi se realno mogla dogoditi, uzmimo da Ferrari pobjedi u nedjelju, Luis bude treći a Alonso kiksa malo....do kraja ostaje 8 utrka,....onda u narednim utrkama Alonso počne pobjeđivati Luisa i on i Kimi sa približnim brojem bodova bore se za titulu(kao što smo od početka očekivali) a Hamilonova prednost se topi, da li bi u tom slučaju po Vama Mclaren pustio otvorenu borbu ili bi Alonso morao voziti za Luisa...možda zvuči kao SF ali po meni moguće je, pa me zanima bi li Mclaren samo tako prokockao titulu jer oni nemaju 1. i 2. vozača, za Ferrari znamo šta bi napravili! Sa puno drugih mjesta Hamilton je prilično siguran, ali sa trećim i četvrtim baš i nije...Možda sam previše zakomplicirao, ne zamjerite mi
tko drugom jamu kopa nos
Avatar
produzenasmlijekom
Postovi: 4
Pridružen/a: 11 lip 2007, 20:01

Post Postao/la produzenasmlijekom »

Mladene, molim Vas za jedno objašnjenje.
Pošto mi nije dovoljno da nakon trke vozače čujem na press konferenciji, uvijek uveče odem na www.formula1.com da to još jednom, hladnije glave i na miru, pročitam. Nakon što pročitam dio koji sam već čuo u prenosu, pojavljuje se dio QUESTIONS FROM THE FLOOR. S obzirom da vozači, nakon obraćanja na maternjem jeziku, ustaju i odlaze, što redovno na TV-u i vidimo, misterija mi je odakle questions from the floor?
ferrari man
Postovi: 2
Pridružen/a: 06 srp 2007, 08:12

massa

Post Postao/la ferrari man »

jučera sam pogledao ponovno veliku nagradu kanade i nikikako da shvatim zašto je massi dozvoljen ulaz u boks a nije dozvoljen izlaz ušao je za vrijeme safty cara (molimte mladene da mi odgovoris)
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marko FF je napisao/la:
B-Link je napisao/la:Evo sada jedno OT pitanje, ali me jako zanima.
Kako dobiti neki posao u F1 (nemamo svi šanse pričati s BE-om), pa makar to bio onaj što čisti mušice kada vozač uđe u pit. Ili npr. voziti one kamione iz logistike, ili samo čistiti :?
A sad ozbiljno, koja je kvalifikacija potrebna onim "mehaničarima" koji rade u pit, pa nisu valjda svi ing. i kako se bira osoblje za logistiku?
Daj ljudi počnite čitati stare odgovore ovo nema smisla, netko je ovdje bio napisao da svatko koga imalo zanima formula može za početak preletit onih 40-ak stranica pitanja i odgovora i mislim da bi to bilo korektno
Eh, da. Znam sigurno da sam na ovo pitanje odgovorio već dva puta. Dakle, kao što veli Marko FF, ako želite raditi u Formuli 1, za početak pronađite odgovore na ova pitanja ranije na ovom podforumu!
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Marko FF je napisao/la:Zanima me jedna stvar Mladene, koja bi se realno mogla dogoditi, uzmimo da Ferrari pobjedi u nedjelju, Luis bude treći a Alonso kiksa malo....do kraja ostaje 8 utrka,....onda u narednim utrkama Alonso počne pobjeđivati Luisa i on i Kimi sa približnim brojem bodova bore se za titulu(kao što smo od početka očekivali) a Hamilonova prednost se topi, da li bi u tom slučaju po Vama Mclaren pustio otvorenu borbu ili bi Alonso morao voziti za Luisa...možda zvuči kao SF ali po meni moguće je, pa me zanima bi li Mclaren samo tako prokockao titulu jer oni nemaju 1. i 2. vozača, za Ferrari znamo šta bi napravili! Sa puno drugih mjesta Hamilton je prilično siguran, ali sa trećim i četvrtim baš i nije...Možda sam previše zakomplicirao, ne zamjerite mi
Mislim da bi Dennis pustio još dvije-tri utrke, a onda bi morao prelomiti i odlučiti kome će tko čuvati leđa. Moje je uvjerenje i dalje da bi on puno radije da Hamilton vozi za Alonsa, nego obrnuto.
Možete biti sigurni da će, ako bude obrnuto, Dennis to odlučiti u posljednjem mogućem momentu.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

produzenasmlijekom je napisao/la:Mladene, molim Vas za jedno objašnjenje.
Pošto mi nije dovoljno da nakon trke vozače čujem na press konferenciji, uvijek uveče odem na www.formula1.com da to još jednom, hladnije glave i na miru, pročitam. Nakon što pročitam dio koji sam već čuo u prenosu, pojavljuje se dio QUESTIONS FROM THE FLOOR. S obzirom da vozači, nakon obraćanja na maternjem jeziku, ustaju i odlaze, što redovno na TV-u i vidimo, misterija mi je odakle questions from the floor?
Ono prvo što se vidi na TV nije, zapravo, press konferencija nego intervjui za televiziju, koje vodi Peter Windsor (u ime FOM-a).
Odmah nakon trtljanja na vlastitim jezicima vozači odu u pravu press-salu i tamo odgovovaraju novinarima, ali ih prvo dva-tri pitanja pita lik koji se zove Bob Constaduros, onako za zagrijavanje. Nakon toga novinari (koji ne sjede na podu, ali eto...) postavljaju indivualna pitanja. Ako pogledate autosport.com ili grandprix.com, vidjet ćete i tko točno postavlja ta novinarska pitanja.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: massa

Post Postao/la Mladen Jergović »

ferrari man je napisao/la:jučera sam pogledao ponovno veliku nagradu kanade i nikikako da shvatim zašto je massi dozvoljen ulaz u boks a nije dozvoljen izlaz ušao je za vrijeme safty cara (molimte mladene da mi odgovoris)
To sam već uveliko objašnjavao. Ulaz mu je dozvoljen jer je pit-lane bio otvoren. Izlaz mu je bio zabranjen jer je vani prolazio Safety car s vlakićem auta za sobom. Posljednji auto u tom vlakiću (Liuzzi), u trenutku dok je Massa bio na izlasku iz pit-lanea, još nije prošao mjesto na kojem se pit-lane pridružuje pravoj stazi (a to se u Montrealu nalazi posred drugog zavoja, ne kao što je obično slučaj na kraju pit-lanea). Zato je Massa (kao i Fisichella) bio dužan čekati, premda je on možda vidio da je staza pored pit-lanea prazna.
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la sunseeker »

gosopine Jergović, kakvo je Vaše mišljenje o Mike Gascoynu
Avatar
Marko FF
Postovi: 131
Pridružen/a: 05 svi 2007, 12:45
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Pula, 28g.

Post Postao/la Marko FF »

Zanima me zašto je Mika Hakinnen otišao iz F1, nije li on mogao još dosta pokazati, nekako mi je u magli ali čini se kao nagla odluka?
tko drugom jamu kopa nos
Avatar
M. Schumacher
Postovi: 31
Pridružen/a: 02 svi 2007, 13:45

Post Postao/la M. Schumacher »

Pozdrav Mladene!
Evo vidimo da je Hamilton na prvom treningu najbrži,opet,ali prije svega, želio bih da prokomentirate Alonsa koji zaostaje skoro 6 desetinki za Hamiltonom,u redu,slobodni trening je ali mislim da Alonsu baš nije u cilju da ga Hamilton opet pobjeđuje,mislim da bi trebao sada gristi kao nikada do sada bez obzira na to što je slobodni trening?ili Hamilton ima bolje podešen bolid?ili?
Zahvaljujem na odgovoru!
Schumi KRALJ
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

poštovani gospodine jergović, kakva su vam predviđanja za silverstone nakon prvih teninga??
McLaren u <3
ferrariteam
Postovi: 13
Pridružen/a: 05 srp 2007, 21:40

Post Postao/la ferrariteam »

Gospodine Jergović, danas sam pogledao i jedan i drugi slobodni trening, ferrarijeva forma je čini se zadržana, ako ne i povećana molio bih za komentar (ferrarijeve prednje "ratkape"), Massin krug s prednjim kišnim gumama a zadnjim za suho, i izrazito dobrom formom toyote, te pad forme bmw-a.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sunseeker je napisao/la:gosopine Jergović, kakvo je Vaše mišljenje o Mike Gascoynu
Mike Gascoyne je sjajan inženjer i vrlo nekonvencionalan F1 lik, originalan, duhovit i vrlo bistar. Već je dugo u Formuli 1, i bio je u mnogim ekipama ali njegov auto još nije pobijedio u jednoj Grand Prix utrci. Uglavnom se dešavalo da pobijede auti koje ekipa napravi nakon Gascoyneovog odlaska, što može značiti da je on obično prenestrpljiv da ostane na jednom mjestu dovoljno dugo, ili da naprosto nije onoliko dobar koliko se priča. Kako bilo da bilo, nakon noge iz Toyote prošle godine, Gascoyne je (za puno manje novca) prešao u Spyker i tamo, čujem, ima čak dovoljno vremena da se posveti svojoj drugoj strasti - jedrenju. Gascoyneova vjerojatno najbolja osobina je sjajno vođenje grupe ljudi pod sobom - što je i logično ako zna njegov karizmatičan karakter - ali onda o kvaliteti tih ljudi često ovise i njegovi krajnji rezultati.
U svakom slučaju, Toyota nije puno dobila njegovim otpuštanjem, a koliko je Spyker dobio vidjet ćemo kad se njegove ideje tamo počnu stvarno realizirati.
Zaključano