Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team [F1 W13]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Cuky »

evo i video objašnjenje
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la vidc »

ok...ovo je inženjerski odlično osmišljena stvat... i što ja najvažnije,ne može se kopirati.
Avatar
Dani
Legenda
Legenda
Postovi: 5675
Pridružen/a: 28 svi 2007, 11:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona
Lokacija: Zagreb, Maximir

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Dani »

It is already widely known that Renault would have left F1 if the V8 engines had stayed, while Honda would not be coming back in 2015 if the regulations had not changed either.

But now Thomas Weber, the Daimler board of management member who is head of R&D, has made it clear that the German car manufacturer's commitment to F1 would also have been in doubt if things had not changed.

When asked if there was a question mark over Mercedes' future in F1 if the sport had kept the old engines, Weber told AUTOSPORT: "Yes."

Although a departure may not have been immediate if Mercedes was winning, he reckoned that as soon as the success stopped then there would have been no reason to stay.
"It would have been better [if Mercedes was winning], but we as the board, we are independent," he said.

"We are responsible for what we are doing, and it's not a good argument to stay only because we are winning races.

"The only argument could then be marketing. But to do motorsport only because it is marketing, for me the discussion is too short."

New turbo engines prevented Mercedes from quitting Formula 1
Biti drugi znači biti prvi među gubitnicima. Ayrton Senna.

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la dmarijon »

Kompresor i turbo na suprotnim stranama motora. Povezani osovinom, samo preko (kroz) cijeli motor. Fora.
Netko je spominjao da je i Fearri kao to napravio. Očito da nije...
Samo neka se trkaju.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Cuky »

Ferrari sve ima iza motora, iznad mjenjača
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la dmarijon »

E, sad im treba FIA reći da to nije u skladu s pravilima, i da moraju mjenjati 8) . To bi zakuhalo stvar. USporilo ih za 2, 3 sec fino... To bi izazvalo rat, ne samo među njima nego i među gledateljima :D
Samo neka se trkaju.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Cuky »

kako nije u skladu sa pravilima? U pravilniku stoji da turbina i kompresor moraju biti na istoj osovinu ne više od 50mm (možda je nešto veća brojka, nisam 100% siguran) lijevo ili desno od sredine bolida. Kod njih su i turbina i kompresor na istoj osovini, jedino je ta osovina ponešto dulja nego je to uobičajeno
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la dmarijon »

Ma nisu ludi da tako nešto naprave a da nije u skladu s pravilima. Rekao sam - hipotetski - bilo bi štosno da ispadne da nije u skladu s pravilima :). E, to bi bio pravi cirkus. Naravno, nemoguće. Čak i da nije - bilo bi nemoguće to mjenjati na pola sezone jer bi se osim motoram moralo mjenjati i pola ili cijeli bolid.
p.s. al ova osovina ne da je 50 mm nego je 600, 700 mm :). Tako da su pravila sigurno drugačija.
Samo neka se trkaju.
Avatar
mrd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 993
Pridružen/a: 20 vel 2011, 18:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Berlin

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la mrd »

ček, jel to sad znači da je mercedes ostalim timovima isporučio normalan motor sa interkulerom i turbinom iza a sebi ubacio ovaj modifikovani? ne govorim zbog toga jel to fer ili nije, oni su se sjetili, normalno je da zadrže sa sebe. Očekivao sam da je trik u nekoj aero ingenioznosti a ne u samom motoru pa se pitanje nekako samo nametnulo.
slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la speedy56 »

Mislim da su svi motori, odn. PU isti jer su homologirani kao jedan PU, da su različiti bi Mercedes imao jedan homologiran PU, a kupci (FI, Mclaren, Williams) drugi homologiran PU.
A evo i slika gole FI, kolko ja vidim turbina je sama iza
slika

Ovo je inače Mercedesova mašina, tu se vidi da je kompresor naprijed.
slika

Btw, prolistao sam pravilnik na brzinu i na dijelu di su dimenzije PU-a nisam nigdje našao da je propisana duljina osovine (možda sam gledao krivu točku)
slika
Avatar
Mansell
Test vozač
Test vozač
Postovi: 605
Pridružen/a: 14 lip 2008, 17:25
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Prelog

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Mansell »

Pitanje jedno. Posto je zabranjen rad tj. promjene na PU, hoce li ostale momcadi moci prekopirat Mercedesovu ideju iduce godine?
F1 FSONE 2009 DELO RACING LEAGUE CHAMP
HISTORIC GTC 2011 F1-HR LEAGUE CHAMP
Mercedes-Benz 190E Cup Legends 2012 F1-HR LEAGUE CHAMP
F3000 2013 F1-HR LEAGUE CHAMP
Race of Champions 2014 BSR LEAGUE CHAMP
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la speedy56 »

Ne, motori su homologirani 28.2. i to je to, smiju izvoditi samo trikove na motoru kaj mogu protumačiti Fia-i kao preinake radi pouzdanosti, a mislim da je ovo prevelika promjena samo zbog toga. Zato je recimo Honda jednim dijelom u prednosti nad ostalim proizvođačima jer tokom ove sezone mogu raditi što ih je volja.
slika
Avatar
mrd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 993
Pridružen/a: 20 vel 2011, 18:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Berlin

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la mrd »

To onda nije prednost Mercedesa kao momčadi već svih timova koji koriste Mercedes motore. Očito je mečka puno bolji paket od ostalih bolida.
slika
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Slash »

Nije. Motori su isti kod svih momčadi s Mercedesom, ALI uz jednu BITNU razliku.
Ta ideja začeta je prije oko dvije godine. Mercedesova tvornička ekipa je cijeli bolid koncipirala oko te ideje (cijelu aerodinamiku etc.) dok su ovi drugi prekasno saznali za to da bi mogli to kapitalizirati na način kao što je to učinila tvornička ekipa - imali su head-start od kojih godinu i pol - dvije. Zato su i dalje momčadi s Merc motorom brze, ali ne TOLIKO brze kao oni.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Cuky »

@speedy56 i @dmarijon

Ajde sad pročitajte još jednom moj post
U pravilniku stoji da turbina i kompresor moraju biti na istoj osovinu ne više od 50mm (možda je nešto veća brojka, nisam 100% siguran) lijevo ili desno od sredine bolida. Kod njih su i turbina i kompresor na istoj osovini, jedino je ta osovina ponešto dulja nego je to uobičajeno
Pa mi recite gdje sam ja to napisao da osovina ne smije biti dulja od 50mm? :D

Da je osovina duga 50mm ona nebi ni izašla iz turbine, a kamoli došla do kompresora i još njega vrtila.

Al evo, potrudio sam se pronaći članak o kojem sam pričao i vidim da sam promašio vrijednost za duplo. Osovina turbine i kompresora mora biti paralelna sa radilicom motora ne više od 25mm lijevo ili desno od središta bolida. (dakle ukupno je unutar prostora širokog 50mm, a ne 100mm kako sam ja mislio)
5.1.6 Pressure charging may only be effected by the use of a sole single stage compressor linked to a sole single stage exhaust turbine by a shaft assembly parallel to the engine crankshaft and within 25mm of the car centre line. The shaft must be designed so as to ensure that the shaft assembly, the compressor and the turbine always rotate about a common axis and at the same angular velocity, an electrical motor generator (MGU-H) may be directly coupled to it.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la dmarijon »

yep, imaš praf.
Kako su se genijalno izmigoljili između pravila.
E da su se barem sjetili definirati i dužinu te osovine...
Samo neka se trkaju.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Cuky »

da stvarno treba još ograničenja...ograničen maksimalni pritisak goriva koje ulazi u cilindar, ograničeno da motor mora biti V6 sa kutem od 60°, mjenjači moraju imati 8 brzina prema naprijed...stvarno neznam zašto su uopće pisali pravila, jednostavno je FIA mogla napraviti motor i pokloniti/prodati svim momčadima identičan. Ionako se razlikuju u detaljčićima
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
dmarijon
Legenda
Legenda
Postovi: 4903
Pridružen/a: 21 vel 2007, 09:21

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la dmarijon »

Detaljčići koji čine ogromnu razliku. Detaljčić zbog koje bi npr. Ferrari bio vjerojatno nezantno sporiji od merc-a (da je u pravilima).
Ipak, mislim (vjerujem) da je na ovoj stazi bile najočitije prednosti merc motora. Mislim da će se to donekle anulirati na većini drugih staza.
Drugo, fiksni omjeri mjenjača mogli bi činit razliku u bolidima od staze do staze. Nada za ne -mercedese. (vjerujem da će merc biti najjači do kraja, ali ne s ovolikim razlikama).
Samo neka se trkaju.
Avatar
mrd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 993
Pridružen/a: 20 vel 2011, 18:11
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Berlin

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la mrd »

moze neko meni da objasni kako funkcionira ta homologacija i promijene u toku sezone? jel proizvodjaci odmah momcadima daju na pocetku sezone sve motore, fia ih pregleda, homologira i vozi? ako je tako kako onda te izmjene sto se tice pouzdanosti funkcionisu?
Ili su svi motori kod proizvodjaca (kao gume) pa kad tim treba novi motor obrati se njima za isporuku, onda mi nije jasno kako fia moze da kontrolira svaku posebnu instancu motora.
ili je mozda u pitanju nesto trece?
slika
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la zizi »

Cuky je napisao/la:da stvarno treba još ograničenja...ograničen maksimalni pritisak goriva koje ulazi u cilindar, ograničeno da motor mora biti V6 sa kutem od 60°, mjenjači moraju imati 8 brzina prema naprijed...stvarno neznam zašto su uopće pisali pravila, jednostavno je FIA mogla napraviti motor i pokloniti/prodati svim momčadima identičan. Ionako se razlikuju u detaljčićima

90 :D
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Cuky »

a pritisnuo sam jednu tipku prenisko :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la zizi »

Cuky je napisao/la:a pritisnuo sam jednu tipku prenisko :D

što bi rekao moj stari prijatelj forrest gump: shit happens :biggrin:
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
pinkdpanter
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 404
Pridružen/a: 14 svi 2007, 19:10
Ja sam: Vozač
Navijam za: kimi raikkonen

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la pinkdpanter »

Mercedes do monze prvak. Sva sreca da ima dva podjednaka vozaca pa bu odluka pala tek oko brazila. A ostalima nebu pomogli ni dvostruki bodovi da su na svakoj tekmi, a da ne vrijede za mercedes neg samo za ostale.

Ovakve dominacije u f1 jos nije bilo.

Svaka cast mercedesu.
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la Toon »

pinkdpanter je napisao/la:Ovakve dominacije u f1 jos nije bilo.
hmmm...odmah sam sjetio ružne i tužne 2004 i slavne i predivne 1988...a ne da mi se tražiti no ima ih još...no svakako prema ovome nas očekuje neka preslika '88...no još ima vremena da se ovo promjeni...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Mercedes Grand Prix

Post Postao/la F1NAC »

Toon je napisao/la:
pinkdpanter je napisao/la:Ovakve dominacije u f1 jos nije bilo.
hmmm...odmah sam sjetio ružne i tužne 2004 i slavne i predivne 1988...a ne da mi se tražiti no ima ih još...no svakako prema ovome nas očekuje neka preslika '88...no još ima vremena da se ovo promjeni...
fali ti još i 2002. :D koja je postotku pobjeda bolja od 2004 :biggrin:
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Odgovori