Utrke 2022 - Arhiva-Komentari

Komentiranje utrka, kvalifikacija i ostalih događaja tijekom GP vikenda...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73,luka_kimi

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

Navodno je problem sa pumpama zbog E10 goriva, a pojavi se tek kad su u spremniku male količine. RB nije bio svijestan problema jer na testovima nisu vozili sa malo goriva i nisu odradili ni jednu simulaciju utrke
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 21 ožu 2022, 09:50
zonelsk je napisao/la: 21 ožu 2022, 08:20
tanabe-san je napisao/la: 21 ožu 2022, 01:02

Cudi me ovo jer zadnjih par dana su svi rekli da je Mercedes u deficitu sto se i videlo danas.
Ja sam danas vidio Hondu u deficitu.
Mercedesi su završili utrku.
To jos ne znamo kvar zbog cega je. Ali RB je u drugoj ligi u odnosu na Merdzu kao sto je i Toto rekao.
Rekla kazala. Znam da je ti volis takvo zutilo i vjerujes svima na rijec. Ja ne.

Ja vidim da od Honidna 4 bolida, 3 nisu zavrsila utrku. Moze biti daleko najjaci motor, ako ne zavrsi utrku. Ne znaci ti nsita.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

Uzrok. kvarova točno se još istražuje, uglavnom se radi o pretpostavkama. Ono što je potvrđeno je:

- oba RB-a su imali kvar na sustavu za dovod goriva. Većina tehničkih novinara i konzultanata pretpostavlja da se radi o pumpama za gorivo jer su neki timovi imali sa njima problema na testiranjima i FIA im je svima nakon kvalifikacija dala 1h više za inspekciju istih pumpi prije nego bolide zapakiraju da čekaju utrku. Točan kvar će se znat kad RB obavi svoju istragu.

- na Gaslyjevom bolidu pukla je osovina na MGU-K. Plamen koji smo vidjeli je došao kad se zapalilo ulje koje je nakon puknuća osovine iscurilo van iz MGU-K

- problemi sa upravljanjem koje je Max imao nastali su kod zadnjeg zaustavljanja u boksu. Horner je rekao kako je to bila njihova greška jer kod spuštanja bolid nije ravno "pao" na tlo te se na jednoj strani track rod malo iskrivio. Potvrdili su da što se sigurnosti tiče problem nisu vidjeli i bili su ok sa time da Max nastavi, ali mu je osjećaj na upravljaču bio drukčiji
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

Motorsport.com understands that none of the standard supplied pumps across the two cars were the cause of the retirements, and thus the issue must lie elsewhere.
https://www.motorsport.com/f1/news/who- ... e/9188330/

Preforsirali?

There's a good chance that whatever happened was temperature related. Sunday was the first time that the 2022 cars tackled a race distance with the new E10 fuel in real world conditions, with the drivers often behind other cars. Things like high brake and engine temperatures were an issue up and down the pitlane.

It was perhaps no co-incidence that the Red Bull failures happened just after the field had been under safety car conditions. In the past, we've seen cars to grind to a halt when something gets too hot when running slowly, especially early in the season.
Zadnja izmjena: tanabe-san, dana/u 21 ožu 2022, 12:14, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 21 ožu 2022, 10:21
tanabe-san je napisao/la: 21 ožu 2022, 09:50
zonelsk je napisao/la: 21 ožu 2022, 08:20

Ja sam danas vidio Hondu u deficitu.
Mercedesi su završili utrku.
To jos ne znamo kvar zbog cega je. Ali RB je u drugoj ligi u odnosu na Merdzu kao sto je i Toto rekao.
Rekla kazala. Znam da je ti volis takvo zutilo i vjerujes svima na rijec. Ja ne.

Ja vidim da od Honidna 4 bolida, 3 nisu zavrsila utrku. Moze biti daleko najjaci motor, ako ne zavrsi utrku. Ne znaci ti nsita.
Sumnjam da bi Toto radije bio u ovoj situaciji. RB je brzi auto, ne verujem da je ovo neki veci kvar koji se ne moze resiti.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

tanabe-san je napisao/la: 21 ožu 2022, 11:59 Motorsport.com understands that none of the standard supplied pumps across the two cars were the cause of the retirements, and thus the issue must lie elsewhere.
https://www.motorsport.com/f1/news/who- ... e/9188330/

Preforsirali?

There's a good chance that whatever happened was temperature related. Sunday was the first time that the 2022 cars tackled a race distance with the new E10 fuel in real world conditions, with the drivers often behind other cars. Things like high brake and engine temperatures were an issue up and down the pitlane.

It was perhaps no co-incidence that the Red Bull failures happened just after the field had been under safety car conditions. In the past, we've seen cars to grind to a halt when something gets too hot when running slowly, especially early in the season.

Ovo za temp mi nema smisla, barem ne u slučaju Pereza. Prošlo je već više krugova nakon SC-a i nije bio na ničijem repu nego u prilično čistom zraku, tako da je hlađenje imao uredno.

S druge strane i Max je jučer nakon utrke rekao da je bilo problema sa dovodom goriva, da se sve samo ugadilo i dokotrljao se do pita.

Jedna od teorija je i da su ostali bez goriva... ali to jako sumnjam jer RB bi vidio da su kritično sa gorivom te dao naputak vizačima da štede.


Za konačan odgovor ćemo vjetovatno morati čekati pressice na VN Saudijske Arabije sad krajem tjedna. Do tad će momčad vjerojatno znati odgovor, a sumnjam da se to pitanje neće postaviti
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

Jedna od teorija je i da su ostali bez goriva...
Nisu. To je RB vec demantovo.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

tanabe-san je napisao/la: 21 ožu 2022, 13:44
Jedna od teorija je i da su ostali bez goriva...
Nisu. To je RB vec demantovo.

Ajde kad me već citiraš citiraj moj cijeli paragraf na tu temu. Jer kao što se vidi ja sam napisao da mislim kako to nije na stvari, a to kako si ti mene citirao ispada kao da tu teorinu držim vjerodostojnom
Cuky je napisao/la: 21 ožu 2022, 13:01Jedna od teorija je i da su ostali bez goriva... ali to jako sumnjam jer RB bi vidio da su kritično sa gorivom te dao naputak vizačima da štede.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

Okej Caki nisam imao nameru da zapocinjem svadju. Ja sam procitao od Hornera da je u rezervoaru ostalo dovoljno goriva i da nije to.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

AMuS reported about the Mercedes deficits:

• over one lap, the gap is at 0.5s
• over a race distance, the gap is at 0.8s per lap due to higher tyre deg

It seems Mercedes also lacks a bit of PU power and the ICE is frozen now (you can't update that).
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

Evo kako borba izgleda kada se gleda iz kacige
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Schumy.d »

Cuky je napisao/la: 21 ožu 2022, 20:55 Evo kako borba izgleda kada se gleda iz kacige
Koliko tu treba imati koncentracije na sve oko sebe i ostati miran i sabran u istom trenutku. =D>
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

AMuS: Red bull had to sacrifice downforce to keep up with Ferrari on the straights, while Ferrari ran with very high downforce because the engine compensated.
This explains why the F1-75 doesn't have high tyre wear.

Ferari ipak najjaci motor ima. Onda RB. Pa Mecka.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

Zanimljiva teorija, ali ne znam kako su to izvukli. Evo podatke iz kvalifikacija kada su bolidi najlakši i napadaju koliko god mogu. Red Bull je bio 1-2 u speed trapu (nalazi se na kraju startnog pravca taman prije kočenja za T1), Ferrari je bio 11. i 12. i to sa nekih 5-7km/h nižom maksimalnom brzinom. Ispred Ferrarija su bile i obje Alpine, oba Alpha Taurija, oba Williamsa i oba Haasa.

slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Schumy.d »

Cuky je napisao/la: 22 ožu 2022, 20:43 Zanimljiva teorija, ali ne znam kako su to izvukli. Evo podatke iz kvalifikacija kada su bolidi najlakši i napadaju koliko god mogu. Red Bull je bio 1-2 u speed trapu (nalazi se na kraju startnog pravca taman prije kočenja za T1), Ferrari je bio 11. i 12. i to sa nekih 5-7km/h nižom maksimalnom brzinom. Ispred Ferrarija su bile i obje Alpine, oba Alpha Taurija, oba Williamsa i oba Haasa.
Pa kad je Red Bull imao najmanje goriva... :biggrin: :zaba:

Šalu na stranu, ali zar to ne ovisi i o stanju guma, prljavom zraku, slipstreamu itd. :-k
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

DRS. Max je na startno-ciljnom pravcu uvek bio iza Leklera i koristio DRS dok Lekler nije.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 22 ožu 2022, 23:18 DRS. Max je na startno-ciljnom pravcu uvek bio iza Leklera i koristio DRS dok Lekler nije.
Cuky je naveo podatak iz kvalifikacija - za one koji ne čitaju....
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 22 ožu 2022, 23:38
tanabe-san je napisao/la: 22 ožu 2022, 23:18 DRS. Max je na startno-ciljnom pravcu uvek bio iza Leklera i koristio DRS dok Lekler nije.
Cuky je naveo podatak iz kvalifikacija - za one koji ne čitaju....
Brzina u kvalama ne mora nuzno da se prenese u trku. To smo najbolje videli na Hasu i Alfi koji su zavrsili iza Mercedesa (Rasela).

A i u kvalama je Max bio sporiji po krugu jer je Ferari podesen optimalno (sa vecim DF). Top speed ne mora da znaci da taj auto ima najjaci motor nego da su mu mozda spustena krila.

slika

Ili mislis da i Reno i Mercedes u Vilijamsu imaju jace motore od Ferarija?
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

evo Wolff kaže kako njihov deficit na pravcu nije zbog manjka snage nego zbog toga što su imali veća krila i samim time veći drag. A ima i usporedba gdje su fotkani RB i Mercedes otraga i vidi se koliko je stražnje krilo kod Mercedesa masivnije

https://www.racefans.net/2022/03/22/mer ... nit-wolff/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 23 ožu 2022, 00:04 evo Wolff kaže kako njihov deficit na pravcu nije zbog manjka snage nego zbog toga što su imali veća krila i samim time veći drag. A ima i usporedba gdje su fotkani RB i Mercedes otraga i vidi se koliko je stražnje krilo kod Mercedesa masivnije

https://www.racefans.net/2022/03/22/mer ... nit-wolff/
Zaostaju oni i u motoru zato su i morali spustiti krila. I ovo je izjava od nekog iz Mercedesa.
“It’s easy to shed drag off a car because you simply take a chainsaw and cut the rear wing to bits,” he said. “So that’s what we will be doing for Jeddah.”
Ovo sam mislio. Dakle ovo se radi kad tim nadoknadjuje deficit motora. Oni su prethodnih godina uzivali najjaci motor i mogli su dodati masu DF. Vise nemaju taj luksuz.

Uostalom gde je Mercedes najbolje govore njihovi klijenti McLaren i Aston odnosno Ferarijevi Has i Alfa.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16013
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la Cuky »

Aston je imao jako puno problema sa poskakivanjem. To su riješili tako što su malo podigli bolid, ali su onda izgubili downforce. McLaren ima jako puno problema sa kočnicama zbog čega su propustili dosta km u testiranju i zato je patila priprema. Kočnice i dalje nisu sređene do kraja nego au iskemijali nešto da mogu odraditi utrku.

Na linku koji sam stavio pogledaj koliko je krilo kod Mercedesa na fotki, a koliko kod RB-a. Na to se misli da mogu problem riješit "kresanjem" krila. Samo će onda faliti downforcea
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 22 ožu 2022, 23:56
Brzina u kvalama ne mora nuzno da se prenese u trku. To smo najbolje videli na Hasu i Alfi koji su zavrsili iza Mercedesa (Rasela).

A i u kvalama je Max bio sporiji po krugu jer je Ferari podesen optimalno (sa vecim DF). Top speed ne mora da znaci da taj auto ima najjaci motor nego da su mu mozda spustena krila.

slika

Ili mislis da i Reno i Mercedes u Vilijamsu imaju jace motore od Ferarija?
Pa zapravo nije samo tako jednostavno.
Treba uracunati gume - koje nisu samo problem zbog pomanjkanja DF nego i (ne)kontrolirane trakcije.
DF je ogroman faktor, ali nije tak jednostanvo ili da stavis ili ne, nego je kompleksnije pogotovo jer ovisi i o konfiguraciju staze.
Motor - sama snaga nije jedini faktor, zapravo od svi cimbenika max snaga je zapravo najmanje bitna za ovu generaciju motora. Trakcija i deploymet su dosta bitniji. A sto se snage tice. Mozes imati 20konja vise od drugih ali ako to ne mozes odrzavati, npr dostupno ti je samo par sekundi po vikendu ne znaci nista.

Upravo zato mislim da Ferrari nema najjaci motor, ti o je ono kaj je Wolf rekel. Ali da imaju daleko najbolju trakciju trenutno imaju. U upravo izlazak iza zavoja je omogucio CL da se odvoji od Maxa prije / na pocetu pravca, a onda ga Max lovi sa DRS.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

Upravo zato mislim da Ferrari nema najjaci motor, ti o je ono kaj je Wolf rekel.
Haas Team Principal Guenther Steiner says Ferrari currently have the best engine on the 2022 F1 grid, after the Scuderia scored a 1-2 finish in the Bahrain Grand Prix and Haas' Ferrari-powered VF-22 finished fifth in that race through Kevin Magnussen.
https://racingnews365.com/does-ferrari- ... ne-in-2022

"We have the feeling that Ferrari currently have the most powerful engine"-Wolff
https://www.marca.com/en/f1/2022/03/02/ ... b457e.html

“Ferrari overtook Mercedes and Red Bull”– Helmut Marko believes Ferrari is best in terms of engine power
https://thesportsrush.com/f1-news-ferra ... ine-power/
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 23 ožu 2022, 09:31
Upravo zato mislim da Ferrari nema najjaci motor, ti o je ono kaj je Wolf rekel.
Haas Team Principal Guenther Steiner says Ferrari currently have the best engine on the 2022 F1 grid, after the Scuderia scored a 1-2 finish in the Bahrain Grand Prix and Haas' Ferrari-powered VF-22 finished fifth in that race through Kevin Magnussen.
https://racingnews365.com/does-ferrari- ... ne-in-2022

"We have the feeling that Ferrari currently have the most powerful engine"-Wolff
https://www.marca.com/en/f1/2022/03/02/ ... b457e.html

“Ferrari overtook Mercedes and Red Bull”– Helmut Marko believes Ferrari is best in terms of engine power
https://thesportsrush.com/f1-news-ferra ... ine-power/
Kao sto sam rekao, slazem se da je "NAJBOLJI" ali ne slazem se s tvrdnjom da je "NAJJACI". Objasnjenje ti je iznad. Ne mislim se s tobom dalje razgovarati o tome.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: VN Bahraina, Bahrain International Circuit - 18-20. Ožujak 2022.

Post Postao/la tanabe-san »

Pa ne moramo se mi svadjati boze sacuvaj. Znam ja da se ovde niko nikad nije slozio ni sa kim. (mislim uopsteno po drustvenim mrezama)

Edit: Kad vec pricamo o motorima a Gasli kaze da je Ferari sada na nivou iz 2019 nasao sam lep prikaz

slika
Zaključano