Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Ne sjećam se, Todt rekel da je isto samo preko interneta čul glasine, ali i dalje bez nekog konkretnog pristupa ili upita za njegov kontakt.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Potvrđen kalendar za 2020. koji broji 22 utrke
https://www.racefans.net/2019/10/04/fia ... -calendar/


BUMP: Potvrđeno i smanjenje testova, što je po meni velika velika glupost...
Predsezonska testiranja smanjena su za 25%. Umjesto 8 dana, u 2020. biti će 6 dana. Također, u 2020. neće biti niti jednog unutarsezonskog testa.

https://wtf1.com/post/pre-season-testin ... d-in-2020/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la gjoko-mkd »

Bogati timovi uložiće novac u sve sofisticiranije simulatore, i stvoriće se još veći gap prema siromašnijim timovima
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

ali onome tko pogriješi u dizajnu zbog npr. loše kalibriranih simulacija praktički sezona odmah propada i može se nadati tek da iduće godine neće imati takvih problema i da će bolid odmah raditi.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

gjoko-mkd je napisao/la: 05 lis 2019, 23:11 Bogati timovi uložiće novac u sve sofisticiranije simulatore, i stvoriće se još veći gap prema siromašnijim timovima
a budget cap na $175M?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Budget cap se ne odnosi na opermu u tvornici i sl. jer su strojevi za obradu materijala prilično skupi. Također, pod tim ograničenjem nisu obuhvaćeni ni kupovanje motora, plaće vozača, marketinški troškovi....
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la gjoko-mkd »

kod nas u Ferariju te simulatore možemo staviti i fabrici za sportska vozila.... :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ograničenje budžeta barem za sada nije privuklo Hondu ideji da ponovno oformi svoju tvorničku momčad.
“We know that continuity in Formula 1 is very important,” he explained. “So we have done five years for power unit and somehow now reaching a good area.

“However if we start the chassis now we are going to have another struggle again which we don’t want.”
https://www.racefans.net/2019/10/07/hon ... udget-cap/

BUMP: Ovo je staza, Igora Drive, koja je smještena 60km od St. Petersburga, a koja bi trebala, navodno, preuzeti održavanje VN Rusije od Sochija počevši sa 2021. Staza je dizajnirana i trenutno je u konstrukciji prema FIA-inim Grade 1 specifikacijama (potrebno za održavanje F1 utrka), a prvi veliki event na ovoj stazi biti će utrka DTM prvenstva u Svibnju 2020.

slika

https://www.racefans.net/2019/10/07/why ... ora-drive/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Nakon dva dana testiranja u Barceloni sa 3 najjače ekipe Pirelli je odlučio da će te nove komponente biti one koje će se koristiti iduće sezone. Svih 10 momčadi imati će na uvid sve podatke sa ovog testa, a sve će ekipe također imati prilike isprobati te gume na testu nakon VN Abu Dhabija.
Ovo je bio zadnji razvojni test za 13" gume u F1.

https://www.racefans.net/2019/10/08/pir ... team-test/

BUMP: Šef Racing Pointa iznio je prijedlog o dozvoljavanju više aero testiranja u tunelu i CFD-u za momčadi koje završe niže u prvenstvu. Njegov je prijedlog da na sadašnje ograničenje prvak ove godine iduće godine nema extra vremena za testiranje, dok zadnji npr. dobije povećanje dozvoljenog vremena od 10%, a ostali između u jednakim razmacima. Kaže da bi to dovelo do toga da niže plasirane ekipe imaju ponešto više vremena za možda sustići vodeće, dok će vodeći morati naučiti biti efikasniji sa korištenjem svog vremena zbog toga što bi ga imali manje, baš kao što manje ekipe danas moraju biti efikasnije sa trošenjem novaca umjesto da ih bacaju koliko god žele na razvoj kao velike ekipe
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

The decision to ban the tire warmers from Formula 1 in 2021 has been withdrawn.

:<>
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

I to ni manje ni više nego na inzistiranje Pirellija. Kažu kako za 2021. imamo nove bolide, nove gume i nove dimenzije guma i da je to i njima i momčadima jedna dodatna nepoznanica koja bi mogla biti problematična u sezoni sa toliko promjena. Također kažu kako je plan i dalje zabraniti grijače guma, samo ne odmah 2021.

https://www.motorsport.com/f1/news/tyre ... d/4556383/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ispada da su samo 4 ekipe za promjene pravila najavljene 2021. a to su McLaren, Renault, Alfa Romeo i Williams. Ostale su više za to da se ostane na trenutnom pravilniku, a navodno 3 najveće ekipe spremaju prijedlog kojim će pokušati uvjeriti FIA-u i ostale ekipe da se ostane na trenutnom tehničkom pravilniku i da se inžinjerima i mehaničarima daju veće slobode
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

F1 postigla dogovor oko organiziranja utrke u Miamiju 2021. sa vlasnicima stadiona koji je predložen kao nova lokacija staze. Sad još samo ostaje da grad da svoj pristanak

https://www.racefans.net/2019/10/15/f1- ... m-in-2021/


BUMP: A ovo je simulacija staze
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

izgleda nije proslo
Šefovi timova glasali protiv mini trke na kvalifikacijama

Izgleda da ovaj predlog nije prošao glasanje pa se tako najverovatnije neće naći u narednoj sezoni.

Predlog o uvođenju mini trke tokom vikenda koja bi trebalo da odredi startni grid za nedelju za narednu sezonu nije zaživeo, jer ni Lewis Hamilton ni Sebastian Vettel nisu podržali ovaj predlog. Takođe i timovi nisu bili saglasni jer su se plašili da će ovakav format dovesti do više udesa što ujendo znači i više popravki bolida.

Zbog toga svi timovi su pričali sa šefom šampionata Rossom Brawnom o ovom predlogu tokom VN Japana i jasno mu kazali da oni ne podržavaju ovu ideju.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

U Srijedu je bio sastanak momčadi, FIA-e i Liberty Medije u vezi novih pravila za 2021. Neke momčadi predlagale su da se primjena istih odgodi za 2022, 3 velike ekipe su htjele da se neke promjene ublaže i slično... uglavnom, sve momčadi, uključujući i najvećeg neslagatenja - Ferrari, su napokon prihvatile pravila za 2021. koja idu na potvrdu Svjetskom Motorsport Koncilu.

Jedna od stvari kojom su izgleda "kupili" Ferrarijevu poslušnost je i ta da nije skloz ukinuto njihovo "veto" pravo, ali je poprilično osakaćeno. Naime, do sada je Ferrari protiv pravila sa kojima se nije slagao mogao žalbu uložiti bilo kojem sudu i tako dobiti svoju volju, a sada ako se ne slažu žalbu moraju uložiti kroz FIA-in žalbeni proces.

Komplet pravilnika (Tehnički, Sportski, Financijski) trebao bi biti objavljen 31. ovog mjeseca, a FIA bi ga po dogovoru trebala na koncilu potvrditi najkasnije 25. ovog mjeseca. Kako je slijedeća sjednica planirana tek za Prosinac to će biti odrađeno elektronskim glasovanjem.

https://www.racefans.net/2019/10/19/hav ... evolution/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Steiner kaže kako ekipe trenutno sa FIA-om raspravljaju da malo sabiju GP vikend zbog rekordnog broja utrka iduće sezone. Navodno bi sve medijske aktivnosti iz četvrtka bile prebačene na petak ujutro, a onda bi se petkom vozilo samo popodne


BUMP: Počele su priče da bi F1 i njene prateće serije trebali naučiti od MotoGP i uvesti "long lap" kaznu umjesto 5 sekundi koje se dodijele na slijedećem zaustavljanju u boksu ili na kraju utrke ako vozač više ne ide u boks. Na taj način bi se izbjeglo da se npr. odredi kazna, utrka završi, uloži se žalba i onda se kazna ukine i potencijalno mijenja poredak utrke jer bi kazna bila odrađena za vrijeme utrke i povratka nema.

https://www.racefans.net/2019/10/22/f3- ... p-penalty/


BUMP2: Umrla je 21-godišnja kćer Jody Schecktera, u snu, navodno zbog predoziranja
https://www.dailymail.co.uk/femail/arti ... rdose.html
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Raspravlja se o promjenama u načinu donošenja odluka, a tim promjenama momčadi će izgubiti moć stopiranja pravila. Naime, trebala bi se sastaviti nova "uprava" koja bi se sastojala od 30 članova: 10 iz Liberty Medie, 10 iz FIA-e i 10 iz momčadi (iz svake po 1). Za donošenje odluka nebi više bila potrebna jednoglasnost kao što je slučaj sada nego većina
BUMP: Iz Pirellija tvrde da je grafika koja se pojavila na VN Japana, a koja pokazuje potrošenost guma u realnom vremenu, varljiva i da je bilo iznenađenje za njih kad su vidjeli u prijenosu jer podaci nisu došli od njih. Kažu također da će porazgovarati sa FOM-om da vide o čemu se točno tu radi.
https://www.racefans.net/2019/10/26/f1s ... s-pirelli/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ništa od kvalifikacijskih utrka dogodine jer nije bilo jednoglasnog slaganja
https://www.formula1.com/en/latest/arti ... F6GoA.html

BUMP: Još dvije promjene u pravilima za 2020. koje, zbog toga što je zadnji rok za promjene koji je bio 30. Travnja prošao, moraju biti jednoglasno potvrđene:
- ukidanje pravila po kojem vozači koji uđu u Q3 moraju startati na gumama na kojima su postavili najbolje vrijeme u Q2. FIA ne vidi razloga više za to pravilo jer su na nekim stazama vodeće ekipe toliko u prednosti da su se mogle u Q3 probiti i na tvrđim gumama te onda nisu na gubitku (pravilo je uvedeno da im se smanji prednost na startu zbog starijih guma). Navodno se jedna ekipa protivi ukidanju.
- zabrana vježbanja startova na izlazu iz bokseva za vrijeme trajanja slobodnih treninga kako bi startovi utrke bili manje predvidivi. Vozači bi imali pravo 2 puta vježbati start: jednom na kraju FP1 i jednom na kraju FP3.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 06 lis 2019, 18:23 Budget cap se ne odnosi na opermu u tvornici i sl. jer su strojevi za obradu materijala prilično skupi. Također, pod tim ograničenjem nisu obuhvaćeni ni kupovanje motora, plaće vozača, marketinški troškovi....
opet sam imao pravo :)
Mercedes i Red Bull spremaju se da potroše dosta novca pre 2021.

Za dve godine uvodi se pravilo o ograničenju budžeta pa zbog toga pojedine ekipe se spremaju da do tada ulože puno novca.

Liberty Media i FIA spremaju se da od 2021. godine uvedu pravilo o ograničenju budžeta a do tada svi timovi žele da potroše dosta novca kako bi se što bolje opremili za taj trenutak. U kraćim crtama to bi značilo da će bogati timovi u 2020. potrošiti mnogo više kako bi pokupovali su potrebu opremu za 2021. jer će tada njihova sredstva biti potpuno ograničena.

“Jasno je da će veći timovi biti veoma ograničeni od 2021.” kazao je Toto Wolff. “Zbog toga moramo da pogledamo našu strukturu, procese i organizaciju kako bi odgovorili novim izazovima, jer će od 2021. za nas biti teže jer neke stvari moramo da radimo drugačije. To znači da će 2020. biti godina prilagođavanja, što znači da ćemo ovde potrošiti mnogo više novca kako bi se spremili za ovo pravilo.”

Isto mišljenje ima i šef Red Bulla Christian Horner: “Moj osećaj je da je pravilo o ograničenju budžeta potpuno razumno. To znači da ćemo i mi kao i ostali morati da se naredne sezone dobro pripremimo i potrošimo više novca.”
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Ovaj moj citat koji si stavio na vrhu posta uopće nema veze sa ovime što si ti citirao ispod "opet sam imao pravo"
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la zonelsk »

:badgrin: :biggrin:
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Novi problemi za utrku u Miamiju... na javnom saslušanju prošle su rezolucije kojima se blokira organiziranje utrke i na novoj lokaciji.
https://drivetribe.com/p/miami-gp-faces ... IX9a5pFVlw
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 30 lis 2019, 09:26 Ovaj moj citat koji si stavio na vrhu posta uopće nema veze sa ovime što si ti citirao ispod "opet sam imao pravo"
kad moram hronoloski...
popeye je napisao/la: 06 lis 2019, 15:12
gjoko-mkd je napisao/la: 05 lis 2019, 23:11 Bogati timovi uložiće novac u sve sofisticiranije simulatore, i stvoriće se još veći gap prema siromašnijim timovima
a budget cap na $175M?
Cuky je napisao/la: 06 lis 2019, 18:23 Budget cap se ne odnosi na opermu u tvornici i sl. jer su strojevi za obradu materijala prilično skupi.
i onda link koji govori da se sa tim budzet capom nece moci budziti fabrike. odnosno moci ce al u okviru tog budzet capa.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la Cuky »

Uopće se to u tvom citatu ne govori. Nego piše da će momčadi ulupati iduće sezone mnogo novaca da se pripreme... nije "priprema = nabavka opreme". U pripremu spada organizacija, novi ljudi, nove pozicije, novi način rada... a implementacija svega toga košta.

Nabavka opreme poput grijača guma, podizača bolida, pištolja za kotače, ventilatora za hlađenje bolida i sl. vjerojatno spada u budget cap. Ali nabavka autoklava, cnc strojeva i sl. ne... pa kako bi nove ekipe ušle u f1 kad moraju kupiti zgradu (ili unajmiti), nabaviti sve te strojeve, platiti nove ljude i sl... ne ostane ništa za R&D i proizvodnju bolida.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2019.

Post Postao/la popeye »

nego imam pitanje
The figure does not include several key elements of team spending, notably driver salaries, marketing expenses and any costs associated with engines.
jel ovo znaci da ce proizvodjaci (Merc, Fer...) i dalje trositi kolko hoce?(za motore)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Zaključano