Novosti - Arhiva

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

čudi me da i na drugim utrkama nisu slično napravili... ova sezona je ionako čudna kakva je pa su mogli eksperimentirat da vide za budućnost.

A sa samo jednim FP bit će puno akcije na stazi jer će trebat u sat i pol odraditi i long runove i kvalifikacijske runove, ono što inače rade kroz 4h tokom vikenda. A onda bi i utrka mogla biti napetija jer će imati manje info o ponašanju guma.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Slash »

Za Vijetnam mi je svejedno, ali Istanbul i Maleziju bi volio vidjet, obje super staze i šteta što nisu u 'normalnom' kalendaru.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la speedy56 »

Lajkam ovo za Imolu.
Smatram da je vec prije par godina ovaj sistem mogao proci kroz koju promjenu, ova mi se sviđa.
slika
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Slash »

Milan, August 4, 2020 – Pirelli has concluded its initial analysis on a number of tyres that were run at the British Grand Prix last weekend. This allowed to identify the cause of the failures followed by deflations that affected both Mercedes and the McLaren of Carlos Sainz.

The key reason is down to a set of individual race circumstances that led to an extremely long use of the second set of tyres. The second safety car period prompted nearly all the teams to anticipate their planned pit stop and so carry out a particularly long final stint: around 40 laps, which is more than three-quarters the total race length on one of the most demanding tracks of the calendar.

Combined with the notably increased pace of the 2020 Formula 1 cars (pole position was 1.2 seconds faster compared to 2019) this made the final laps of the British Grand Prix especially tough, as a consequence of the biggest forces ever seen on tyres generated by the fastest Formula 1 cars in history.

The overall result was the most challenging operating conditions for tyres. These led to the front-left tyre (which is well-known for working hardest at Silverstone) being placed under maximum stress after a very high number of laps, with the resulting high wear meaning that it was less protected from the extreme forces in play.

For the second race at Silverstone this weekend, Pirelli confirms the nominated compounds: C2, C3, and C4, being one step softer than those seen at the last GP.

Also the usage prescription will be reviewed, increasing the minimum tyre pressures to reduce the stress on the construction.
Pirelli proveo analizu.
Ukratko: ostaju mekše gume za ovaj vikend, podiže se minimalni pritisak kako bi se smanjio rizik od pucanja ko kokica.
Očekujem utrku od minimalno 3 stopa, moguće i 4. Ako su im ovaj vikend očito bila potrebna 2, uz stupanj tvrđe gume...
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Pirelli nije ništa kriv za ovo što je bilo u nedjelju. Pirelli je napravio gume kakve su FOM i FIA tražili, a to je da se ne može na jednom setu odraditi cijela utrka kao što se moglo na Bridgestoneu, nego po uzoru na VN Kanade 2010. kada nitko nije znao koliko će gume trajati pa je bilo i 2 i 3 ulaska u boks, hrabrih koji su pokušavali razvući pa gubili, oni koji su rano riskirali pa pogodili...

Ovo sad je bilo jednostavno da su gume dizajnirane za bolide u 2018. (prošlogodišnje su momčadi odbile prošle sezone) korištene na bolidima 2 sezone "unaprjeđenijima" nego oni za koje su dizajnirane na jednoj od težih staza za gume po nikad većim temperaturama na VN Velike Britanije. Neki su išli na sigurno, neki su išli spasiti što se moglo (RB sa Maxom), a neki su riskirali i to im se obilo u glavu (osim Hamiltonu)


BUMP: Silverstone će prije ovog vikenda modificirat rubnik u Beckettsu koji je skraćen prije ove sezone, a vratit će ga u konfiguraciju koja je bila i prošle godine
https://www.racefans.net/2020/08/04/sil ... -following
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la F1NAC »

Treba napomenut da timovi nisu bili zadovoljni tokom lanjskih testiranja sa 2020. Gumama zato se ove sezone vratilo na gume iz 2019.

BUMP:

I Williams se pridruzio ekipi
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2901
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Vuksa_KC »

Čudno, Claire očajna ili želi pokazati stav.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

realno ako su Mclaren diskvalifikovali 2007 trebali bi i ove.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Te dvije situacije su totalno različite.
- 2007. je McLaren ilegalno došao u posjed tehničkih informacija o Ferrarijevom bolidu

- Ovdje je Racing Point legalno došao do dizajna za brake ductove i naprijed i iza prošle godine kada se te djelove moglo kupovati od drugih momčadi. Prošle godine su koristili prednje Mercedesove i zadnje svoje. Ove godine su prednji evolucija prošlogodišnjih Mercedesovih i zato su legalni. Stražnje su prošle godine koristili svoje iako su legalno od Mercedesa kupili dizajn njihovih te ih koriste ove godine, međutim pravila su se promijenila i ne bi ih smjeli koristiti.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 08 kol 2020, 18:35 međutim pravila su se promijenila i ne bi ih smjeli koristiti.
pa upravo je ovo kljucno. zato su ih i kaznili. ali onda se mora odnositi na sve trke odnosno celu sezonu jer ne moze neko sa nelegalnim nekim delom auta osvajati bodove i pobediti konkurenciju. zato su timovi najavili zalbu.

mclaren je diskvalifikovan 2007 jer je na drugi nacin dosao do isto nelegalnog dela (citave sasije)

da ne bude zabune sve je to legalno ali na nedozvoljen nacin su ih implementirali i kao takvi su podlozni DSQ
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Taj dio auta nije nelegalan, zadovoljava svako slovo tehničkog pravilnika. Racing Point nije niti ilegalnim putem došao do dizajna za taj dio bolida jer su ga kupili zajedno sa drugim djelovima koji se smiju kupiti. Promjena pravilnika između ovih sezona o tome koji se djelovi smiju kupiti te nerazjašnjena siva zona je razlog zašto je Racing Point prošao sa ajmo reć blagom kaznom. Ne mogu oni biti kažnjeni npr. diskvalifikacijom ako nigdje nije bilo jasno pisano da djelove čiji su dizajn kupili legalno, ali su ih odlučili koristiti tek iduće godine to zapravo neće smjeti.

McLaren je diskvalificiran ne zato jer je došao do nelegalnog dijela (i ne, nije bila samo šasija u pitanju nego kompletan dizajn bolida sa svim parametrima, postavkama ovjesa koji su bolje odgovarali Bridgestone gumama, raspored težine, pojedinosti u setupu...) nego zato jer su ilegalnim putem došli u posjedovanje tajnih podataka koji su uz to još i zaštićeni kao intelektualno vlasništvo.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

cekaj kad je doneseno pravilo da se te kupljene kocnice ne smeju koristiti na bolide za 2020 godinu?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Nikad. Doneseno je pravilo da se počevši sa 2020. brake ducts, odnosno kanali za hlađenje kočnica, više ne smiju kupovati od druge ekipe. Može ih se kupiti od treće strane (npr. Dalara ti ih dizajnira i napravi) ili ih možeš napraviti sam, ali ne smiješ kupiti od druge ekipe koja se natječe u F1.

Stvar je u tome da je Racing Point iste kupio prošle godine, i prednje i stražnje, ali na prošlogodišnjem bolidu nisu koristili stražnje. Inače bi mogli i na ovogodišnjem bez ikakvih poteškoća, baš kao što to radi sa prednjima. Ali nisu jer im se nisu uklapale u aero koncept, pa su ih odlučili koristiti ove godine kada će i novi dizajn bolida biti da im odgovaraju. Nigdje nije pisalo da ne smiju ni te koristiti, piše samo da se ne smije kupovati. I to je ta siva zona koju nitko nije precizno razjasnio. Racing Point je smatrao da, kako su kupljene 2019. oni mogu svoj dizajn bazirati na tome i koristiti bez problema. Suparnici, a izgleda i FIA se očito ne slažu.

I zato je Racing Point prošao sa kaznom blažom nego što bi možda bila da je to bilo jasno postavljeno u pravima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Racing Point dobio opomenu od sudija zbog korišćenja istih kočnica
https://pole-position.rs/racing-point-d ... h-kocnica/

prema ovome je jasno da ih vise ne smeju koristiti
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Nije im izrečena zabrana korištenja istih, a niti im ih mogu zabraniti kad zadovoljavaju tehnički pravilnik
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 09 kol 2020, 20:49 Nije im izrečena zabrana korištenja istih, a niti im ih mogu zabraniti kad zadovoljavaju tehnički pravilnik
Caki opomenuti su. znaci ako na sledecoj trci opet budu koristili sledi sankcija.

ovo sam nasao na drugom sajtu
“Suci VN 70. obljetnice Formule 1 vjeruju da je za pravilno provođenje sportskog natjecanja potrebno konzistentno interpretirati pravilnik. […] Zaključeno je da je BWT Racing Point F1 ekipa prekršila dodatak 6 sportskog pravilnika FIA-e i zbog toga im se dodjeljuje ukor/upozorenje [reprimand, op.u].”
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Sve je to super i stoji. Ali im FIA i dalje na osnovu ničeg ne može narediti da moraju dizajnirati nove jer su po tehničkom pravilniku u redu. Da nisu imali bi DSQ na svakoj utrci na kojoj su korišteni.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

prekrsen je sportski pravilnik koji je iznad tehnickog. ako FIA nastavi ovo da dopusta onda FIA gubi svaki smisao.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

I Racing Point je kažnjen zbog kršenja istog blaže nego što bi možda bili jer je situacija bila nerazjašnjena u pravilima.

I tehnički pravilnik je, po meni barem, iznad sportskog. Za sportski imaš hrpu kazni, od upozorenja do npr. ovog što je dobio Racing Point. Kršenje tehničkog = diskvalifikacija.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

evo sad citam Volfa
„Pravilo je došlo na snagu za sezonu 2020., tako da vam je dozvoljeno isporučiti dijelove i crteže 2018. i 2019. To je bilo dozvoljeno.“
a FIA je ipak kaznila RP. onda FIA ni sama ne zna svoja pravila
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 10 kol 2020, 17:31 evo sad citam Volfa
„Pravilo je došlo na snagu za sezonu 2020., tako da vam je dozvoljeno isporučiti dijelove i crteže 2018. i 2019. To je bilo dozvoljeno.“
a FIA je ipak kaznila RP. onda FIA ni sama ne zna svoja pravila
Wolff said: "The rule came in place for the 2020 season. So you were allowed to supply drawings and data in 2018 and 2019; it was permitted."
Stavi barem originalni citat - a ne prijevod koji je slozilo djete u prvom razredu ili google translate.

Da, 2018, 2019 se moglo kupovati navedene djelove. I RP ih je kupio, ali NIJE koristio.
Za 2020 je izmjenjeno to pravilo. A oni u 2020 koriste kupljene kocince koje nisu ranije koristili.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

I brane se (Racing Point) da su kupili kada je bilo dozvoljeno i da zato smiju. Čak sam tu na njihovoj strani, jer evo primjer (znam da nije neka usporedba al svejedno): Kupio sam na Steamu igru F1 2010... i Codemastersu su istekle neke od licenci te ju više nisu smjeli prodavati, ali svi koji su igrali igru ili su ju kupili pa nikad igrali istu i dalje imaju u svom libraryju, mogu ju instalirati, igrati, snimati klipove koje objavljuju na youtube i sl. Tako je i Racing Point, kupio dizajn (licencu) za taj dio kočničkog sistema dok je bilo legalno i imaju pravo koristiti ga. Pa ne možeš zaboraviti dizajn koji si gledao, proučavao i stoji ti, legalno, na tvom serveru.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 10 kol 2020, 21:42 I brane se (Racing Point) da su kupili kada je bilo dozvoljeno i da zato smiju. Čak sam tu na njihovoj strani, jer evo primjer (znam da nije neka usporedba al svejedno): Kupio sam na Steamu igru F1 2010... i Codemastersu su istekle neke od licenci te ju više nisu smjeli prodavati, ali svi koji su igrali igru ili su ju kupili pa nikad igrali istu i dalje imaju u svom libraryju, mogu ju instalirati, igrati, snimati klipove koje objavljuju na youtube i sl. Tako je i Racing Point, kupio dizajn (licencu) za taj dio kočničkog sistema dok je bilo legalno i imaju pravo koristiti ga. Pa ne možeš zaboraviti dizajn koji si gledao, proučavao i stoji ti, legalno, na tvom serveru.
ok Caki postujem ja tvoje misljenje ali ako to stoji onda ih nisu trebali uopste kazniti ali tamo lepo pise da su sudije rekle da je prekrsen sportski pravilnik. ja mislim da tu svaka rasprava zavrsava.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la Cuky »

Znam. Samo kažem, meni osobno nema smisla ta kazna jer su oni dizajn djelova kupili u godinama u kojima je bilo legalno, prošlu godinu koristili da dizajniraju svoje bazirano na dizajnu koji su legalno kupili i onda dođe netko kaže da to odjednom nije u redu.

Al to što su kažnjeni ja još ne bih uzimao za gotovu priču, imaju pravo na žalbu i najavili su da će se žaliti. Lako je moguće da će kazna biti poništena, a što bi po meni bilo jedino ispravno. To je kao Mercedesov DAS - ove godine je dozvoljen, iduće je ilegalan. To što ga ove godine koriste nije kažnjivo, ali ako bi ga dogodine koristili bili bi kažnjeni. Tako je i Racing Point dizajn kupio prošle godine kad se smjelo, a ne ove kad se ne smije.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: NOVOSTI - 2020.

Post Postao/la popeye »

Ferrari officially appeal against stewards’ verdict in Racing Point case

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... 2gk9w.html



McLaren withdraws Racing Point F1 appeal
https://www.motorsport.com/f1/news/mcla ... l/4854529/

mclaren pomalo izdo. a nije ni cudo cije ce motore dobijati sl. godine
Zadnja izmjena: popeye, dana/u 11 kol 2020, 22:19, ukupno mijenjano 1 put.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Zaključano