Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la gjoko-mkd »

popeye je napisao/la: 06 pro 2019, 11:35
gjoko-mkd je napisao/la: 06 pro 2019, 00:27 Ovo mi liči da dosada Fia nije našla nepravilnosti kod Ferarija....pa najarogantniji tip u F1 pravi pritisak da Fia nešto učini i skrati krila Ferarija
Ako sledeće godine šasija Ferarija bude solidna( nemorannajbolja...bitno da je dobra)...i sa jačim motorom.....eto brige za austrijance
i sta se onda vi brinete ako je sve legalno?
Jer svaki put može FIA(kao mnogo puta do sada) da kaže....,,ovo i ovo od sada nemože se koristiti,,....šta je bilo -bilo je....od sada nemože tako(od izgaranja benzina u difuzor...pa do baterija podeljene na pola )

jednostavno...ako Fia hoće...udariće ferari, Rb ili Mercedes tamo gde su najjači i ČAO
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la Cuky »

sa F1 instagrama:
@scuderiaferrari announce that their 2020 car will be unveiled to the world on February 11 🙌 It's the first launch date to be announced - looking forward to it?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la popeye »

ipak je bilo susreta
Ferari priznao pregovore sa Hamiltonom

Izvršni direktor Ferarija Luj Keri Kamiljeri rekao je da je italijanski tim imao razgovore sa svetskim šampionom Luisom Hamiltonom o mogućnosti da dođe u njegove redove u budućnosti.

Kamiljeri je tako potvrdio glasine da je Britanac pričao o tome sa prvim čovekom kompanije Džonom Elkanom. Takođe je istakao da su u Ferariju počastvovani što posebno Hamilton, ali i drugi vozači, žele da se nađu u bolidu italijanskog tima.

„Previše je rano, razmatramo opcije u pravo vreme i videćemo šta nam najviše odgovara“, rekao je Kamiljeri.

Jedan od čelnika Ferarija je istakao da su se šestostruki svetski šampion i Elkan susreli na jednom društvenom događaju, ali da je cela situacija preuveličana, pošto njih dvojica imaju zajedničke prijatelje.

Hamilton ima ugovor sa Mercedesom do kraja naredne sezone, tokom koje će juriti rekordnu sedmu titulu, kojom bi se izjednačio sa Mihaelom Šumaherom. S druge strane, ugovori sa Ferarijem ističu i Sebastijanu Fetelu i Šarlu Lejkeru.

Na poslednjoj trci ovogodišnjeg šampionata, Velikoj nagradi Abu Dabija, britanski automobilista je istakao da će biti pametno i mudro da dobro razmisli o sledećem potezu u karijeri. Tom prilikom nije želeo da komentariše da li je razgovarao sa Elkanom, ali je istakao da čeka da vidi da li će Toto Volf ostati u nemačkom timu pre nego što donese odluku o svojoj budućnosti.

Volf se u poslednje vreme pominje kao potencijalni naslednik Čejsa Kerija na mestu izvršnog direktora Formule 1 od 2021. godine. Međutim, Kamiljeri je istakao da bi Ferari mogao da iskoristi svoje pravo na veto i onemogući Volfa da vodi Formulu 1.

„Ukoliko bi bilo ko je imao aktivnu i važnu ulogu u određenom timu poslednjih godina preuzeo vodeću poziciju u Formuli 1, to bi vodelo do sukoba interesa. Ne bi bila dobra stvar da Volf vodi Formulu 1. Naš stav je da šef Ferarija Matija Binoto bude kandidat da zameni Čejsa, ostali timovi ne bi bili zadovoljni zbog toga. Naš veto je poslednja opcija, ali ukoliko bude potrebno, objasnićemo kakvo je naše mišljenje“, istakao je Kamiljeri.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la Cuky »

danas po twitteru i forumima čitam kako Ferrari za 2020. ide žrtvovati brzinu na pravcu kako bi na bolidu imali više downforcea. Također čitam da idu u veći redizajn PU, točnije razmještaj komponenti unutar bolida, nova glava cilindra i slično.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Cuky je napisao/la: 13 pro 2019, 15:44 danas po twitteru i forumima čitam kako Ferrari za 2020. ide žrtvovati brzinu na pravcu kako bi na bolidu imali više downforcea. Također čitam da idu u veći redizajn PU, točnije razmještaj komponenti unutar bolida, nova glava cilindra i slično.
dao je neki intervju....potvrđuje da Ferari ima nekih 20 Ks jači motor(ne kaže direkno...već kaže da je u sadašnje vreme imati 20 Ks jači motor velika stvar), i da će biti više Df na novom bolidu
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la Cuky »

Ne mislim uopće na to, nego na to da su napravili redizajn motora za iduću sezonu jer misle da se može još podosta performansi izvući.
Citat sa Autosporta (neću citirati cijeli članak jer je članak sa Autosport Plus, koji se inače plaća)
F1's four engine manufacturers have converged in the V6 turbo-hybrid era's fifth season but despite aerodynamic and engine regulations remaining stable for 2020, Ferrari has opted for an overhaul because it believes there is more potential to exploit.
"We have changed, by quite a lot, our power unit, in terms of architecture, the cylinder," said team principal Mattia Binotto.
"It's quite a big review just to show that here again, there is much that can be done.
"The change we are looking for next year is quite significant changes on the engine itself."
I kasnije u članku vezano uz downforce
"Our car next year is aiming for a lot more downforce by having more downforce, certainly more drag," said Binotto.
"We are not expecting to be as far on the straight as we have been. But you never know what the others are doing.
"The things that we learned, we recognise that we need to have certainly more downforce - as we saw at the end of the season, still there is a gap to close.
"So, our car is aiming for more downforce and by consequence, we are certainly working more on drag."

Cijeli članak ovdje:
https://www.autosport.com/f1/news/14759 ... l-for-2020

Ako ste registrirani, makar i besplatno, imate mogućnost pročitati 5 Autosport Plus članaka besplatno prije nego se morate pretplatiti.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Da...u stvari...ja sam trebao reči : da..bilo je neki intervju Binota...i još je u to intervju bilo i.......

sledi ono sto sam već napisao u predhodni post

PS.imam fobiju od dugačkih postova....i težim pisati što manje postove
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Ja sam čitao taj intervju na talijanskom sajtu pomoću google translate sa talijanskom na egleskom...pa nešto razumeo....nešto delimično

https://f1ingenerale.com/f1-binotto-ant ... amico/?amp
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la Cuky »

Zato ja volim tražiti članke pisane direktno na engleskom. Ovako kad sa googleom prevodim nikad nisam siguran je li to što u prijevodu piše stvarno ono što je sudionik intervjua htio reći.

PS: Malo nagađanja... Marca piše kako je dolazak Hamiltona u Ferrari 2021. skoro pa gotova stvar te kako je Vettel svjestan da mu je ovo zadnja sezona u crvenom te je stupio u kontakt sa McLarenom interesirajući se za mjesto u njihovom bolidu za 2021.

Sad... to je Marca, nešto kao što je Gazzetta u Italiji...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la zonelsk »

Ako postoji momcad ili vozac a da nije poceo pricati s nekim za 2021 je nesposoban.

Hamilton u Ferrariju je izgledna stvar. Jer mislim da bi i jedni i drugi to htjeli. Ali sigurno nije dogovorena i gotova stvar.

Hoce li u Ferrariju stvarno završiti mislim da pitanje i sto ce Mercedes napraviti sa 2021 i kolko budu novaca izdvajali za f1.(kao momcad ne EM)

Mislim da bude sljedeca sezona prepuna ovakvih nagadjanja.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la F1NAC »

Izgleda da je Ferrari patentirao na neki nacin hALo za cestovni promet kako citam online. Navodno negdje u buducnosti pojavit ce se centralni profil na sofer sajbi. Navodno bi iznutra trebao bit pokriven zaslonom kojo bi emitirao sliku s vanjske kamere koja bi se nalazila u profilu. Time bi mogli znatno smanjiti A profile koji danas postaju sve glomazniji
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la speedy56 »

F1NAC je napisao/la: 14 pro 2019, 11:15 Izgleda da je Ferrari patentirao na neki nacin hALo za cestovni promet kako citam online. Navodno negdje u buducnosti pojavit ce se centralni profil na sofer sajbi. Navodno bi iznutra trebao bit pokriven zaslonom kojo bi emitirao sliku s vanjske kamere koja bi se nalazila u profilu. Time bi mogli znatno smanjiti A profile koji danas postaju sve glomazniji
I onda jedno 2h nakon čitanja tvog posta naletim i na ovo:
https://www.autobild.de/artikel/ford-pa ... 72473.html

Malo offtopičarimo, al eto, vjerujem da je većini nas tu i autoindustrija jako zanimljiva.
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la F1NAC »

speedy56 je napisao/la: 14 pro 2019, 16:14
F1NAC je napisao/la: 14 pro 2019, 11:15 Izgleda da je Ferrari patentirao na neki nacin hALo za cestovni promet kako citam online. Navodno negdje u buducnosti pojavit ce se centralni profil na sofer sajbi. Navodno bi iznutra trebao bit pokriven zaslonom kojo bi emitirao sliku s vanjske kamere koja bi se nalazila u profilu. Time bi mogli znatno smanjiti A profile koji danas postaju sve glomazniji
I onda jedno 2h nakon čitanja tvog posta naletim i na ovo:
https://www.autobild.de/artikel/ford-pa ... 72473.html

Malo offtopičarimo, al eto, vjerujem da je većini nas tu i autoindustrija jako zanimljiva.
E ubuduce stavi pls translate tekst u quote ako je kratak tekst ili translate link
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la Cuky »

Eddie Jordan kaže da vjeruje kako je "apsolutno sigurno" kako će Lewis Hamilton prijeći u Ferrari za 2021. te da će zajedno sa njime u Maranello preseliti i Toto Wolff
https://www.gpfans.com/en/articles/4853 ... -with-him/

BUMP: Ferrari će 10. Veljače testirati Pirellijeve gume ta 2021. na 18" kotačima koristeći modificirani bolid iz 2018. ili 2019. Iako bi, pošto je to 10 dana prije početka zimskih testiranja, bilo skoro pa idealno za nabaciti prve kilometre na novom bolidu, pravilnikom im je to zabranjeno. Naime, prije prvog GP vikenda u sezoni za potrebe Pirellija smiju se koristiti samo bolidi iz prethodnih sezona.

https://www.motorsport.com/f1/news/ferr ... r/4613210/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la vidc »

šta nam donose a šta odnose felge od 18 cola?
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la Cuky »

Donose Pirelliju lakše reklamiranje svojih proizvoda na cesti. Jer kad kažu "P-Zero se koriste u F1" i onda netko tko nije "car guy" pogleda svoj auto i fotku F1 vidi da nisu baš slične gume, osim imena.

Donosi i to da će ovjes morati biti mekši jer je do sada bočna strana guma odrađivala veliki dio posla kojeg inače obavlja ovjes pošto su bile velike i savitljive

Donosi i to da će F1 prestati biti jedna od rijetkih serija zaostala, barem površnim izgledom, na dizajnu kotača iz 70-ih.

Donosi i to da će nestati bilo kakav prostor za trikove sa kotačima (kao kod Mercedesa npr. krajem prošle godine) jer će svi imati istog dobavljača koji će svima dobavljati iste felge.

Po meni odnosi nam jedino izgled na koji smo navikli. Ali tko prati F2 i na to će se imati prilike navikavati cijelu godinu prije nego stigne u F1 jer u 2020. F2 koristi 18" kotače.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 15 pro 2019, 15:26 Eddie Jordan kaže da vjeruje kako je "apsolutno sigurno" kako će Lewis Hamilton prijeći u Ferrari za 2021. te da će zajedno sa njime u Maranello preseliti i Toto Wolff
https://www.gpfans.com/en/articles/4853 ... -with-him/

ko zna edija zna da taj lupeta ;)

ham mozda i predje ali Volf come on... #-o
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la vidc »

eddie voli pošteno izvalit. nekad i pogodi pa onda ispadne ko neki insajder al ustvari je u pitanju ona stara da i ćorava kokoš zrno nabode...
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la popeye »

vidc je napisao/la: 15 pro 2019, 16:09 šta nam donose a šta odnose felge od 18 cola?
sto veci kotaci to bolje prenosenje snage.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la vidc »

Leclerc je na početku karijere, ako bude normalno sve njegova putanja može biti samo uzlazna...a nije da mu sad nešto puno fali. samo se pitam koja je svrha spominjati Hamiltona u tom svemu
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF90]

Post Postao/la popeye »

vidc je napisao/la: 17 pro 2019, 15:58 Leclerc je na početku karijere, ako bude normalno sve njegova putanja može biti samo uzlazna...a nije da mu sad nešto puno fali. samo se pitam koja je svrha spominjati Hamiltona u tom svemu
da tu im se price ne poklapaju. jer il ce graditi tim oko malog ili ce dovesti Hama.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [TBA]

Post Postao/la Cuky »

Sa službene FB stranice:
We are delighted to announce that Charles Leclerc has agreed a contract extension to stay with us until 2024 🤩
#essereFerrari 🔴 #Charles2024
slika


Na nekim sam mjestima vidio da se spominje i povećanje plaće na 9.000.000€ godišnje, ali službeno naravno nije ništa objavljeno.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [TBA]

Post Postao/la zonelsk »

Jel to prvi sa ugovorom iza 2020?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [TBA]

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 23 pro 2019, 11:54 Sa službene FB stranice:
We are delighted to announce that Charles Leclerc has agreed a contract extension to stay with us until 2024 🤩
#essereFerrari 🔴 #Charles2024
slika


Na nekim sam mjestima vidio da se spominje i povećanje plaće na 9.000.000€ godišnje, ali službeno naravno nije ništa objavljeno.
zapravo njihove plate niko precizno ne zna sve je to nagadjanje ali nesumnjivo da su mu povecali pogotovo sto ce on sad predvoditi tim. Ham nece doci jer cini mi se da Mecka ostaje (po izjavama i onom potpisanom novom sponzorskom ugovoru). na kraju krajeva i budzeti se smanjuju (budget cap $175M) za sasiju a kasnije i za motor ce ograniciti.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Odgovori