Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 18 vel 2022, 06:57
tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 02:04
zonelsk je napisao/la: 17 vel 2022, 22:20

Hoces reci da sad i Ferrari nezna naći sponzora?

Sponzori F1 momcadi plaćaju F1. Ne cestovne aute, fabrike itd.
Niko nece odbiti pare. Tako da...

Ima razne sfere gde se dodatni novac moze uloziti. Moze u nove fabrike, opremu, cestovne aute program, plate, u svoj dzep. Uglavnom pare niko od biznismena nece odbiti uvek su dobrodosle.
Po tebi, zasto Ferrari nema naslovnog sponzora?
Zato sto ni jedan taj sponzor (Santander itd.) nije velik da plati $100M. A velikog (koji bi zamenio PM) nisu uspeli naci. Odnosno niko nije hteo njima. Zasto. Pa jer vise nisu najbolji, nisu upisali pobedu dve godine, imaju dva vozaca koji skupa imaju 2 pobede, mladi neiskusni nedokazani. Zato je Oracle otisao Red Bulu perspektivnijem timu, sa Maxom de facto trenutno najbrzim vozacem na gridu i svetskim sampionom.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

Znači po tebi Ferrari nema naslovnog sponzora jer nisu najbolji i nisu perspektivni, ali su zato Alpine, Haas, Alfa Romeo, Aston Martin jako perspektivni timovi puni pobjeda u zadnjih par sezona pa eto imaju naslovnog sponzora.

I po tebi je to puno vjerojatnije objašnjenje nego jednostavno da Ferrari nije dogovorio nastavak suradnje sa PMI (a ne PM kako ti pišeš) te nisu htjeli srljati sa bilo kime jer jednostavno nemaju potrebe za naslovnim sponzorom.

Ali eto bitno da ti bolje od npr. Ferrarija ili McLarena znaš što im treba. Možda ne bi bilo loše da im uputiš koji email da im objasniš koliko su zabrljali što su odlučili ne tražiti naslovnog sponzora.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 18 vel 2022, 15:23 Znači po tebi Ferrari nema naslovnog sponzora jer nisu najbolji i nisu perspektivni, ali su zato Alpine, Haas, Alfa Romeo, Aston Martin jako perspektivni timovi puni pobjeda u zadnjih par sezona pa eto imaju naslovnog sponzora.
Polako Caki :) Pa nije isto title sponzor u Alpini i Aston Martinu sa title sponzorom u Ferariju. Za Ferari treba dati 100M.

Ferari je top 3 tim. Mercedes, Ferari i RB. Ostali su srednja klasa timovi i niza klasa (Has, Zauber, Vilijams)
te nisu htjeli srljati sa bilo kime jer jednostavno nemaju potrebe za naslovnim sponzorom.
Ja ne znam kako hoces da objasnim da od viska para ne boli glava. A para uvek treba za nesto, nikad nije dovoljno.

EDIT
How much does Phillip Morris pay Ferrari?
Despite no longer being able to display the Marlboro logo on Ferrari cars, Philip Morris renewed its sponsorship deal with Ferrari in 2011, 2015, 2017, and 2018 up until 2021. The 2017 deal was reported to be worth $160 million a year.
:o

EDIT
Why did Marlboro leave McLaren?
At the time, Marlboro was unhappy with McLaren because the team had not won a World Championship for four seasons and there had been no race wins for three years. The end of 1996 marks McLaren's fourth year without a World Championship and the third season without a race victory. (26. 8. 1996.)
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

izgubili su PMI ove sezone, ali su isto tako počeli suradnju sa Santander, Velas, Ceva, Snapdragon, Palantir.

Ti stvarno misliš da tih 5 zajedno ne plaćaju jednako ili više nego što je plaćao PMI?


I dalje nigdje nisi pokazao da MORAJU imati naslovonog sponzora i da je isti nužan za normalno funkcioniranje tima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 18 vel 2022, 17:04 izgubili su PMI ove sezone, ali su isto tako počeli suradnju sa Santander, Velas, Ceva, Snapdragon, Palantir.

Ti stvarno misliš da tih 5 zajedno ne plaćaju jednako ili više nego što je plaćao PMI?


I dalje nigdje nisi pokazao da MORAJU imati naslovonog sponzora i da je isti nužan za normalno funkcioniranje tima.
Placaju kad se saberu naravno. Ali pored njih jedan title ne skodi, zar ne?
Zadnja izmjena: tanabe-san, dana/u 18 vel 2022, 17:09, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

Ne škodi, ali im ne treba i zato ga nemaju. Što tu nije jasno?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 18 vel 2022, 17:07 Ne škodi, ali im ne treba i zato ga nemaju. Što tu nije jasno?
Ako se secas pre je Ferari isto imao Santander (zbog Alonsa) ali imali su i title PM. O tome ti pricam.
Zadnja izmjena: tanabe-san, dana/u 18 vel 2022, 17:20, ukupno mijenjano 2 puta.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

odakle da počnem...
- momčad se zvala Scuderia Ferrari što znači da nije bilo naslovnog sponzora
- PMI je imao važeći ugovor
- Santander je pratio Alonsa
- godišnji budžet nije bio ograničen i ako su htjeli više trošiti trebali su i više uprihoditi
- PMI je ponovno tek 2019. postao naslovni sponzor kada je momčad promijenila ime u Scuderia Ferrari Mission Winnow
- vremena se mijenjaju. Samo zato jer je nešto dugo godina bilo tako ne znači da stvari i dalje funkcioniraju na isti način
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Cuky je napisao/la: 18 vel 2022, 17:04
I dalje nigdje nisi pokazao da MORAJU imati naslovonog sponzora i da je isti nužan za normalno funkcioniranje tima.
I nigde ja nisam rekao da "moraju" imati da bi "normalno funkcionisali". Ne moraju ali nemoj mi reci da novac nije dobrodosao jer se uvek moze iskoristiti za nesto.

tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 17:25 I samo jos jedna stvar: Budget cap na motore nije jos limitiran. A treba spremati motore za 2026.
tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 17:36 Ferrari negotiating different Philip Morris partnership after Mission Winnow drop
https://scuderiafans.com/ferrari-negoti ... nnow-drop/

Ovo je zadnja vest bila. Zasto pregovaraju ako im ne treba novca, Caki?
EDIT: Nauči koristiti EDIT gumb, ne moraš tri posta pisat zaredom za po jednu rečenicu svaki
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

Pa pregovaraju jer su partneri već 50 godina i ako odgovara i jednima i drugima zašto ne bi nastavili? To ne znači da moraju naći nekog drugog ako pregovori ne urode plodom.

A iz PMI kažu kako suradnja i sa Ferrarijem i sa Ducatijem ide dalje te da će detalje otkriti u odgovarajuće vrijeme
Despite no longer having their branding on the Ferrari livery, PMI claim that their relationships with Formula 1’s most successful team, as well as Moto GP’s factory Ducati team, will continue.

“Ferrari and Ducati have been and will continue be important partners for us,” a spokesperson told RaceFans. “Our relationships with Ferrari and Ducati, which date to 1973 and 2003 respectively, have and will continue to evolve. We look forward to the coming season and will share more details in due course.”
https://www.racefans.net/2022/02/18/rac ... p-18-02-5/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 17:19

EDIT: Nauči koristiti EDIT gumb, ne moraš tri posta pisat zaredom za po jednu rečenicu svaki
E to sam hteo da ti odgovorim sad je pravi trenutak. Na prethodnoj strani sam morao da se vracam i dva puta morao editivati post jer si ti u medjuvremenu nesto napisao i prebacio se na sledecu stranu. Zato sam resio da vise ne editujem post osim mozda u nekim situacijama. Na drugom jednom forumu je admin namestio da se automatski spoje dva vezana komentara od istog usera pa ne moze se desiti da se neki izmedju nadje.

Cuky je napisao/la: 18 vel 2022, 17:47 Pa pregovaraju jer su partneri već 50 godina i ako odgovara i jednima i drugima zašto ne bi nastavili? To ne znači da moraju naći nekog drugog ako pregovori ne urode plodom.

A iz PMI kažu kako suradnja i sa Ferrarijem i sa Ducatijem ide dalje te da će detalje otkriti u odgovarajuće vrijeme
Despite no longer having their branding on the Ferrari livery, PMI claim that their relationships with Formula 1’s most successful team, as well as Moto GP’s factory Ducati team, will continue.

“Ferrari and Ducati have been and will continue be important partners for us,” a spokesperson told RaceFans. “Our relationships with Ferrari and Ducati, which date to 1973 and 2003 respectively, have and will continue to evolve. We look forward to the coming season and will share more details in due course.”
https://www.racefans.net/2022/02/18/rac ... p-18-02-5/
To razumem nego si ti rekao da im nije potrebno vise novca.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

Ne izvrći. Rekao sam da im nije potreban naslovni sponzor da bi mogli financijski sigurno odraditi sezonu.

Evo ti i moj citat
Cuky je napisao/la: 18 vel 2022, 15:23 I po tebi je to puno vjerojatnije objašnjenje nego jednostavno da Ferrari nije dogovorio nastavak suradnje sa PMI (a ne PM kako ti pišeš) te nisu htjeli srljati sa bilo kime jer jednostavno nemaju potrebe za naslovnim sponzorom.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

A kad sam ja reko da bez title sponzora ne mogu funkcionisati? Smesno. Nikad to nisam ni pomislio. Uvek sam reko da vise para ne moze skoditi, moze samo dobro doneti.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 20:46 A kad sam ja reko da bez title sponzora ne mogu funkcionisati? Smesno. Nikad to nisam ni pomislio. Uvek sam reko da vise para ne moze skoditi, moze samo dobro doneti.
E znaci onda ovako: protupitanje sa istom TVOJOM argumentacijom.

Zasto RB uz naslovnog sponzora nema jos 30 malih? Sta netreba im lova? Ne mogu naci?

Btw Cuky, ferrari konacno dobro izgleda. Iskreno, navise zetona stavljam na njih ove godine.
=D>
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 20:46 A kad sam ja reko da bez title sponzora ne mogu funkcionisati? Smesno. Nikad to nisam ni pomislio. Uvek sam reko da vise para ne moze skoditi, moze samo dobro doneti.
Aj mi objasni jednu stvar:

Hipotetski
Na primjeru McLarena ili neke slicne momcadi koja ne proizvodi svoj motor.

Budget je 145mil eura.
Od naslovnog sponzora dobiju 100 mil eura godisnje.
Od 6 manjih svaki po 10 mil eura godisnje (ukupno 60).

kaj ce f1 momcad napraviti sa tih 15 mil eura koje nesmije potrositi?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 18 vel 2022, 21:23
tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 20:46 A kad sam ja reko da bez title sponzora ne mogu funkcionisati? Smesno. Nikad to nisam ni pomislio. Uvek sam reko da vise para ne moze skoditi, moze samo dobro doneti.
E znaci onda ovako: protupitanje sa istom TVOJOM argumentacijom.

Zasto RB uz naslovnog sponzora nema jos 30 malih? Sta netreba im lova? Ne mogu naci?
Uvek treba. Od viska ne boli glava.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

zonelsk je napisao/la: 18 vel 2022, 21:27
tanabe-san je napisao/la: 18 vel 2022, 20:46 A kad sam ja reko da bez title sponzora ne mogu funkcionisati? Smesno. Nikad to nisam ni pomislio. Uvek sam reko da vise para ne moze skoditi, moze samo dobro doneti.
Aj mi objasni jednu stvar:

Hipotetski
Na primjeru McLarena ili neke slicne momcadi koja ne proizvodi svoj motor.

Budget je 145mil eura.
Od naslovnog sponzora dobiju 100 mil eura godisnje.
Od 6 manjih svaki po 10 mil eura godisnje (ukupno 60).

kaj ce f1 momcad napraviti sa tih 15 mil eura koje nesmije potrositi?
Prebacice u program za cestovne automobile

Ulozice u nove fabrike za F1

Da imaju dovoljno para izgradili bi vlastitu fabriku za motore

Otvorice tim za 24h Le Mansa

Uloziti u druge biznise
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Evo na primer nasao sam listu sponzora Red Bula
https://www.redbullracing.com/int-en/partners

Znamo da Oracle placa $100M godisnje. Svi ostali kad se saberu to sigurno nadmasuje 150M limitirano pravilima. Sta rade sa ostatkom? Pa sigurno ne vracaju sponzorima.

EDIT

Zaboravih Bybit 150M/3 yrs (50M godisnje). To je samo od Oracle i Bybit 150M godisnje. A gde su ostali :)
Red Bull's last 2 sponsorship deals are worth $650mill..

Oracle - $500mill for 5 years
Bybit - $150 mill for 3 years.
EDIT

Zaboravio sam i prize money od FOM-a :biggrin:

2019 je RB od FOM-a dobio $150M. Samo po tome sponzori su suvisni :biggrin: :biggrin:
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la zonelsk »

Uvek treba. Od viska ne boli glava.
To nije odgovor na moje pitanje. Ako uvije treba vise. Zasto ih RB nema vise. Zasto nije skupio milijardu eura po sezoni od sponzora?
Prebacice u program za cestovne automobile
Na koji nacin legalno to napravis?
Zasto bi ti sponzor to dozvolio?
Ulozice u nove fabrike za F1
Sto ako imas dovoljno dobre tvornice? Za to inace postoje najčešće tech partneri ne sponzori, ali nema veze.
Da imaju dovoljno para izgradili bi vlastitu fabriku za motore
Znaci rb do prosle godine nije imao dovoljno love da to napravi?
Otvorice tim za 24h Le Mansa
Buduci da McLaren ima jos x serija, znaci danimaju viska /
dovoljno para u F1
Uloziti u druge biznise
Znaci sponzori to dozvoljavaju?
Koje biznise?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Okej zonelsk ja ne mogu vise sa tobom :lol:

Eto nek bude da si ti za sve u pravu. Samo nemoj nastavljati molim te. Evo u ponedeljak Alpina predstavlja auto a od srede krecu testovi pa cemo imati o pametnijim stvarima diskutovati.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la zonelsk »

tanabe-san je napisao/la: 19 vel 2022, 13:04 Okej zonelsk ja ne mogu vise sa tobom :lol:

Eto nek bude da si ti za sve u pravu. Samo nemoj nastavljati molim te. Evo u ponedeljak Alpina predstavlja auto a od srede krecu testovi pa cemo imati o pametnijim stvarima diskutovati.
Znam znam.
Kad postavim logična pitanja namas odgovor, onda si u problemu pa bježis.

Iskreno nisam ni očekivao da odgovoriš.
:bye:
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Cuky »

Jedan od članova (a ujedno je i dio staffa) na F1 Technical forumu napravio je CFD usporedbu između standardnog FIA-inog modela i tog modela sa Ferrarijevim bokovima.

Iako treba uzeti u obizr da dimenzije nikad ne mogu biti potpuno točne samo gledajući fotografije te da je rezolucija CFD analize koristeći PC naravno manja nego kada se koriste super računala koja imaju momčadi rezultati testa su u najmanju ruku zbunjujući. Kada se gledaju samo bokovi, ne da se previše iščitati iz analize osim što se može vidjeti kako otprilike zrak struji preko njih. No kada se pogleda cijeli bolid ispada da Ferrarijev dizajn bokova pridonosi povećanju downforcea te istovremeno smanjenju draga :schock:
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la tanabe-san »

Samo bi vas savetovao da se ne nadate previse jer onda ako omanu dolazi do ogromnog razocarenja. ;)
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Post Postao/la Schumy.d »

tanabe-san je napisao/la: 21 vel 2022, 14:10 Samo bi vas savetovao da se ne nadate previse jer onda ako omanu dolazi do ogromnog razocarenja. ;)
Pa s obzirom da su jedini napravili veći iskorak u dizajnu, bit će ili top ili flop.
Ali, sveukupno gledajući dizajn, sve nekako ima smisla i logike. Više sam mišljenja da bi ovaj bolid mogao biti top (ako ne za*ebu sam motor).
Odgovori