Formula 1 team - Scuderia Ferrari [F1-75]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

Presica ništa posebno, nadoknada one koju je Vettel propustio prošlog tjedna zbog bolesti. Kaže Vettel da je bolid bolji u brzim zavojima nego prošle godine, a na pitanje o novom ugovoru kaže kako nije ništa više zabrinut nego prije 3 godine, dok Binotto kaže da je on i dalje prvi izbor

BUMP: A ako je suditi po jutru, moguće da se Ferrari lijepo popravio u sporim zavojima... usporedba u 3. sektoru:
Bottas 2019 Pole S3: 25.878
Vettel 2019 Quali S3: 26.611
Vettel 2020 Test S3: 26.015
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 26 vel 2020, 12:01
zonelsk je napisao/la: 25 vel 2020, 23:40 IMHO, mislim da je za Ferrari najbolje da što prije otpiše ovu sezonu i prebaci fokus na 2021. I koristi sezonu za development i test ideja i koncepata za sljedecu eru.
U ovom slučaju to ne bi funkcioniralo... prvo zato što koncepti i ideje za slijedeću sezonu nisu legalni za korištenje ove sezone, a drugo zato što i da naprave npr. krilo po pravilima za iduću sezonu i prikače ga na bolid opet ne dobiju ništa jer je ostatak bolida, uključujući bokove, podnicu i stražnji dio skroz drugačiji od onog za iduću sezonu.


BUMP: Kaže Giorgio Piola da je ovo novi pokrov motora kod Ferrarija. Pokrov je još više pripijen uz unutrašnje komponente nego prije te su otvori za izlaz vrućeg zraka otraga smanjeni u odnosu na prošli tjedan
slika
Nisam ni mislio na tako nesto.
Ali fokus momcadi moze biti 2021+ a ostatak vremena 2020. Pa makar bili 3 u poretku, tesko da mogu ispod toga. Ak nist drugo nek vjezbaju strategiju ove godine.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

Ferrari boss Mattia Binotto has dismissed suggestions from Mercedes that it was running its engine at a different level to its customer teams in testing last week.

https://www.motorsport.com/f1/news/ferr ... s/4696974/


ko sad govori istinu :)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

bit ćemo sigurno oko VN Vijetnama

BUMP: Kaže Binotto kako vide Racing Point kao ozbiljnu prijetnju na početku sezone
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 27 vel 2020, 21:25 bit ćemo sigurno oko VN Vijetnama

BUMP: Kaže Binotto kako vide Racing Point kao ozbiljnu prijetnju na početku sezone
Joooj daaaj...
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

pa normalno da pili naopako... samo prenosim što kaže

BUMP: Zanimljivo, zanimljivo
Također u prijenosu su rekli kako je FIA uz to objavila kako je dogovorila sa Ferrarijem suradnju na razvoju novih načina detaljnijeg praćenja korištenja PU u Formuli 1 općenito te suradnju na razvoju goriva i motora koji bi emitirali manje CO2


EDIT: Evo i službeni text sa FIA-ine stranice
The FIA announces that, after thorough technical investigations, it has concluded its analysis of the operation of the Scuderia Ferrari Formula 1 Power Unit and reached a settlement with the team. The specifics of the agreement will remain between the parties.

The FIA and Scuderia Ferrari have agreed to a number of technical commitments that will improve the monitoring of all Formula 1 Power Units for forthcoming championship seasons as well as assist the FIA in other regulatory duties in Formula 1 and in its research activities on carbon emissions and sustainable fuels.
https://www.fia.com/news/fia-concludes- ... power-unit

Po meni je ovo jako glupa odluka. Ako su našli nešto da nije u redu to su trebali javno objaviti da svi sudionici u sportu i svi fanovi znaju što se dešava.


EDIT2: I jedan od viđenja situacije koji bi možda mogao biti najbliže pogotku Svejedno, mislim da je FIA trebala objaviti svoje pronalaske
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

i Max bio u pravu a tolko ga napljuvali.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

Nema dokaza ni da je Max bio u pravu ni da je bio u krivu. FIA nije otkrila je li Ferrari imao išta ilegalno ili ne. Što je zapravo i problem jer možemo tvrditi i jedno i drugo i ne biti sigurni tko je u krivu a tko u pravu

A pljuvanje je zaslužio čak da je i u pravu bio. Ako nemaš dokaza ne laji ko budala. Kad imaš dokaze onda iznesi svoju tezu i potkrijepi ju dokazima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la F1NAC »

Ako je vjerovat rijecima Binotta, sezona bi mogla bit jos jedan corak. Pitanje je samo hoce li gubit vrijeme i pokusat i dalke razumit bolid i samin time usavrsavat numericke modele za iduce generacije bolida ili ce odustat totalno od projekta SF1000 i ic na bolid za 2021. Pitanje i koliki je pad performansi na strani PU
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 28 vel 2020, 20:43 Nema dokaza ni da je Max bio u pravu ni da je bio u krivu. FIA nije otkrila je li Ferrari imao išta ilegalno ili ne. Što je zapravo i problem jer možemo tvrditi i jedno i drugo i ne biti sigurni tko je u krivu a tko u pravu

A pljuvanje je zaslužio čak da je i u pravu bio. Ako nemaš dokaza ne laji ko budala. Kad imaš dokaze onda iznesi svoju tezu i potkrijepi ju dokazima.
Novi motor Ferrarija ‘značajno slabiji’ zbog FIA-ine reakcije–AMuS

Njemački Auto Motor und Sport piše da je novi motor Ferrarija za 2020. godinu „značajno slabiji“ od prošlogodišnjeg motora zbog FIA-ine intervencije i da je momčad iz Maranella preko zime morala napraviti „potpuno novi motor“ kao rezultat toga.

10 minuta prije kraja predsezonskih testiranja u Barceloni je FIA objavila da je zaključila istragu Ferrarijevog motora iz 2019. i da su postigli dogovor sa momčadi iz Maranella. Na ‘prvu’, njihova objava ne govori ništa, ali kada iščitamo između redova možemo zaključiti da Ferrarijev prošlogodišnji motor nije bio posve čist. Uz to je FIA navela da će „detalji dogovora ostati između dvije strane.“ Nije poznato o kakvoj vrsti dogovora se radi.

Ferrarijev motor je tokom prošle godine bio pod velikom prismotrom rivalskih momčadi—Mercedesa i Red Bulla, te je postojala sumnja da je talijanska momčad radila nedozvoljene stvari sa svojim motorom. Od VN SAD-a je FIA izdala niz tehničkih direktiva kako bi sprječila ikakve ‘trikove’ sa motorom.

Konkurenti su sumnjičili talijansku momčad da je manipuliranjem senzora za mjerenje protoka goriva ubrizgavala više goriva nego što je to dozvoljeno i da su tako povećali snagu svog motora. Za 2020. je FIA dodatno pooštrila pravila za potrošnju ulja, a uveden je drugi senzor za mjerenje protoka goriva kojem timovi nemaju pristup.

Preko zime je FIA, kako piše njemački Auto Motor und Sport, zaplijenila Ferrarijev bolid sa motorom kako bi u miru provela detaljnu istragu, koja je pokazala kako je Ferrari u određenim fazama povećavao snagu motora i da se talijanska momčad služila metodama koje krše pravila.

„FIA je time došla u pat poziciju. Više nisu mogli zataškavati ovaj slučaj. Nisu željeli izaći u javnost sa svim detaljima, jer bi to najvjerovatnije više naškodilo sportu nego što bi mu koristilo. Sumnje su očigledno bile toliko snažne da je Ferrari morao pristati na sankcije. Naravno, konkurencija ih smatra previše blagim,“ napisao je novinar AMuS-a i Michael Schmidt.

FIA-ina čudna formulacija zaključka istrage daje nagovijestiti da je Ferrari vjerovatno pronašao način da manipulira senzorom za protok goriva. AMuS je došao do informacija da je momčad iz Maranella preko zime morala napraviti potpuno novi motor, koji je „značajno slabiji“ od prošlogodišnjeg motora, što je rezultat FIA-ine intervencije.

„Ferrari će ove godine vjerovatno platiti cijenu na stazi. U Maranellu su preko zime morali napraviti potpuno novi bolid—zahvaćeni su čak i turbopunjač i sistem ERS sistem. Ovaj novi motor prema mjerenjima ima značajno manju snagu od starog i jedan je od razloga za razočaravajuću brzinu na pravcima,“ napisao je Schmidt.

Ferrari je imao konzervativan pristup testiranjima te motor nisu korisitli blizu njegovog punog potencijala jer su „zabrinuti za pouzdanost“. Ako se pokaže istinitim da je novi motor dosta slabiji od prošlogodišnjeg, Ferrari bi bio u velikom problemu a da sezona nije ni počela.
i 2018 su isto muljali to si zaboravio. i tada kao i sada su postigli zatvoreni dogovor sa FIA-om
The good bit has to do with last year's twin battery saga. It is claimed that Ferrari used a higher power MGUK fed by a second battery which bypassed the standard IVT sensor. The extra sensors the FIA claimed to have fitted were in fact extra IVTs for the secondary battery. This indeed led to a loss of performance right away.
How exactly they managed to get any sort of penalty out of this is not very clear
but it is probably the reason all other teams are now so suspicious of any PU gains made by Ferrari.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Vuksa_KC »

F1NAC je napisao/la: 28 vel 2020, 22:00 Ako je vjerovat rijecima Binotta, sezona bi mogla bit jos jedan corak. Pitanje je samo hoce li gubit vrijeme i pokusat i dalke razumit bolid i samin time usavrsavat numericke modele za iduce generacije bolida ili ce odustat totalno od projekta SF1000 i ic na bolid za 2021. Pitanje i koliki je pad performansi na strani PU
Po pitanju Hamiltona je isto tak i za Merc:

"Mercedes ima mnogo problema za riješiti."

https://www.crash.net/f1/news/936895/1/ ... RQ5IhH1CY8

Dakle, nikome ništa ne vjerovati.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la: 28 vel 2020, 22:06 obrisao post da ne zauzima vremena... i dalje se vidi kada je original postan pa može tko želi pročitati

Značajno slabiji? Scuderija je imala značajno manju maksimalnu brzinu od svih na ovim testovima. Ali, kako onda objasniti da je Alfa imala jako dobru brzinu, a koriste isti motor? Kad pogledaš top speed sa testova, Ferrari je oba tjedna bio sporiji od dvije ekipe koje također koriste njihove motore. Također, ovog tjedna su bili samo 3km/h sporiji od Mercedesa, dok je u prvom tjednu ta razlika bila 15-20km/h? Baš ne djeluje značajno slabije, koliko god brojke sa testiranja ne bile skroz vjerodostojne.

Također, pročitaj svoj citat sa AMuS-a do kraja... cijelim tekstom autor tvrdi da je Ferrari morao raditi kompletan redizajn i da je motor značajno slabiji, da bi na kraju napisao "Ako se pokaže istinitim da je slabiji".
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

Znam... i pročitaj taj članak koji si linkao (a prethodno citirao), a koji je prijenos originala objavljenog na AMuS... originalni autor piše cijelim tekstom kako je novi motor značajno slabiji, a na kraju piše "Ako se pokaže istinitim da je slabiji"... znači puko nagađanje, kao što sad i ti i ja nagađamo.

I opet: maksimalnom brzinom Scuderija nije na zadnja 3 dana puno zaostajala, a i dalje je bila sporija od Alfe i Haasa koji koriste isti motor.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Ne verujem da je Ferari stavio renome na kocku i blamiranje imena

Pre bih rekao da su dogovorene procedure za inspekciju, jer verovatno Fia nema resurse kako da ispita motor do detalja
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

Jedna zanimljivost uz sve ovo: nije samo Ferrari mijenjao dizajn PU za ovu sezonu, isto je napravio Mercedes. Također, oba su imala problema, manjih ili većih, sa pouzdanošću na zimskim testovima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

Rivali ogorčeni zbog nagodbe FIA i Ferarija

Timovi učesnici šampionata Formule 1 razmatraju naredne korake pošto su mnogi od njih šokirani i ljuti zbog ishoda kontroverze u vezi sa prošlogodišnjim motorom Ferarija.

Svetska automobilska federacija (FIA) u petak je objavila da je postigla nagodbu sa italijanskim timom posle istrage. To je dovelo do nezadovoljstva jer timovi to vide kao nezadovoljavajuću i nerazumljivu odluku, pa razmišljaju o svom odgovoru na tu presudu. Predstavnici timova nisu želeli da daju zvaničnu izjavu o tom slučaju, ali pojedini jesu, uz uslov da ostanu anonimni, prenosi BBC.

Glavna zabrinutost je da je pokušaj vladajućeg tela Formule 1 da stavi tačku na slučaj ne daje jasan odgovor da li je Ferarijev motor u pojedinim trenucima prošle godine bio po pravilima ili nije. U saopštenju se nadovi da je FIA obavila temeljnu istragu Ferarijevog motora i da određeni detalji postignutog dogovora ostaju između dve umešane strane. Takođe se navodi da su se FIA i Ferari dogovorili oko tehničkih obaveza koje će poboljšati nadgledanje svih pogonskih jedinica u predstojećim sezonama.

U timovima, osim Ferarija, veruju da postoje fundamentalna pitanja oko toga zašto je FIA odlučila da okonča istragu – da li nedostatak kazne znači da je bolid italijanskog tima bio po pravilima tokom cele sezone? Ako nije zašto se to ne kaže? Čemu potreba za nagodbu i šta ona tačno predstavlja? Koliko timovi mogu da veruju u Formulu 1 ako FIA ne može da obavi istragu i potom ne kaže da li je bolid u pitanju legalan ili nije?

Iz Ferarija nisu želeli da komentarišu odluku dalje od prvobitnog saopštenja, isto kao i vladajuće telo Formule 1. A do sumnje u legalnost bolida Ferarija došlo se kada su rivali, pre svih Red Bul i Mercedes, doveli u pitanje superiornost koju ima italijanski tim u brzini na pravcima. Kulminacija je usledila na Velikoj nagradi Sjedinjenih Država, kada je FIA objavila pojašnjenje posle pitanja koje joj je uputio Red Bul. I treće mesto Šarla Leklera u Abu Dabiju bilo je jedini podijum Ferarija na poslednje tri trke sezone, otkako je pokrenuta istraga, a sve se ticalo toga da li može da se utiče na protok goriva tako da može da se zaobiđe limit od 100kg na sat.
izvor: sport klub
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

Binotto: Naš motor nije tako jak kao prošle godine

Šef Ferrarija Mattia Binotto priznaje da njihov motor nije tako jak kao prošle godine i da zaostaju za svojim glavnim rivalima na pravcima—što im je bila najveća snaga 2019.

Ferrari je sa novim SF1000 uspio u onome što je ciljao—povećanje downforcea i poboljšanje brzine u zavojima, ali su cijenu platili lošijom brzinom na pravcima. Binotto kaže da je to rezultat većeg aerodinamičkog otpora bolida i lošijeg motora.

„Mislim da je lošija brzina na pravcima kombinacija te dvije stvari (aerodinamički otpor i lošiji motor). Što se tiče generalnih performansi i snage motora, nije tako jak kao prošle godine. Bili smo fokusirani na pouzdanost i to je na neki način kompromitovalo performanse.“

„Ali i aerodinamički otpor značajno utiče na brzinu. Kada tražite bolju brzinu morate gledati otpor i snagu motora. Radit ćemo na rješavanju oba problema. Otpor inače riješite ranije nego motor: za to morate čekati drugu specifikaciju motora,“ rekao je Binotto.

Ferrarijev motor je prošle godine bio pod velikom sumnjom, a pred sami kraj testiranja je FIA objavila završetak istrage oko njihovog motora iz 2019., te da su postigli dogovor sa talijanskom momčadi—što bi moglo značiti da s njihovim motorom nije bilo sve čisto. Njemački AMuS je došao do informacija da je kao rezultat FIA-ine intervencije Ferrari preko zime morao napraviti potpuno novi motor, koji je značajno slabiji od prošlogodišnjeg, a Binottovo priznaje ide u prilog tome.

Tokom testiranja je Ferrari vozio u konzervativnim režimima rada motora, a Binotto kaže da ih je ograničavao program pouzdanosti koji su radili.

„Teško je razgraničiti šta je do otpora zraka a šta do snage motora, ali definitivno nam nedostaje brzine (na pravcima) u odnosu na rivale. Mislim da je na to u jednu ruku uticao aerodinamički otpor bolida, a u drugu ruku program pouzdanosti koji smo izvršavali.“
izvor: f1-bih
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Ako ferarijev motor ne bude u paru sa Mercedesovim, znači da su radili u sivoj zoni, u najmanju ruku
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

Po onome što Turrini kaže... FIA je reagirala na žalbe drugih ekipa, Ferrari je iznio svoju stranu i ispalo je da i jedna i druga strana imaju podjednako dobre argumente zašto je u skladu sa pravilima i zašto je protiv pravila. Ako bi išli dalje dokazivati tko je u pravu to bi i FIA-u i Ferrarija koštalo mnogo vremena i novaca te su se odlučili nagoditi. Navodno, prema nagodbi, Ferrariju ostaju prošlogodišnji rezultati pod uvjetom da to riješenje oko kojeg su se sporili više ne koriste.

Također, prema Turriniju, ono što je najviše zabrinjavajuće u cijeloj situaciji je da se čini da u momčadi postoji neki "zviždač" jer da drukčije takvi detalji o Ferrarijevoj PU nisu mogli dospjeti do suparnika i FIA-e.

slika


BUMP:
Why the FIA struck a confidential deal over Ferrari’s power unit

A grizzled gentleman pushes a wheelbarrow filled with a hay past a harbour customs point, as he has each morning for the past 40 years. “That’s it,” he tells the customs official, “I’m 65 today, I’m retiring.”

Says the official: “We regularly sent the hay for forensic tests, checked the tyre innards, analysed paint samples, poked into the frame’s tubes, but found nothing. What have you smuggled? We’d like to know so we can catch others.”

“Grant me confidential immunity from prosecution, and I’ll tell all,” he replies. With heavy suspicions but no proof as to what he’d been up to, the official agrees, and gets his answer: “For 40 years I smuggled one wheelbarrow per day…”

This anecdote sprang to mind on Friday evening when the FIA released a statement which rocked the F1 paddock: “The FIA announces that, after thorough technical investigations, it has concluded its analysis of the operation of the Scuderia Ferrari Formula 1 power unit and reached a settlement with the team. The specifics of the agreement will remain between the parties.”

Both the timing of the FIA release – minutes before the final pre-season test ended – and the secrecy clause provoked widespread suspicion. The old chestnut of FIA standing for ‘Ferrari International Assistance’ reappeared on social media.

Suspicions had long lingered in the paddock that Ferrari had managed to circumvent F1’s fuel flow and/or oil burn regulations, obliging the governing body to examine the matter in-depth. However during last year’s Mexican Grand Prix an FIA official admitted to RaceFans they had checked Ferrari’s entire fuel system and were none the wiser.

As part of its investigation the FIA also checked (unspecified) Ferrari customer power units and those of another unnamed supplier. Adding to the intrigue, Ferrari appeared to lose performance in the latter stages of the season. At the time team boss Mattia Binotto denied that this was in any way related to a clampdown on Ferrari’s engine operating procedures.

RaceFans understands suspicions over the working of Ferrari’s power unit led to new rules for 2020 adding a second sensor to monitor fuel flow. To compensate for the required plumbing, a late tweak to the rules raised the minimum weight limit by a kilo. In 2021 a standardised fuel system will be introduced, further restricting what teams can do in this area.

Investigations into Ferrari’s 2019 system are believed to have continued well into the winter break, with a ‘settlement’ seemingly reached on condition that Ferrari shared its ‘secret’ with the FIA to enable the governing body to better monitor power units and plug any regulatory loopholes. The deal suggests Ferrari’s technology was untraceable once the power unit was switched off – however this would not infringe the rules.

For its part it is likely that Ferrari insisted on confidentiality and non-disclosure of its technology in order to protect its intellectual property – or that of its suppliers – which could have commercial applications. While there is no indication Ferrari’s system was illegal – rather, extremely clever and difficult to trace – exactly what was being done remains unclear.

During the Russian Grand Prix a source suggested that Ferrari was unique in running oil-based intercooler fluids, which seep into the fuel mixture under pressure, thus boosting engine power. This theory is given credence by the final paragraph in the FIA release, which stated the settlement will “assist the FIA in other regulatory duties in Formula 1 and in its research activities on carbon emissions and sustainable fuels.”

The obvious deduction, then, is that Ferrari’s intercooler system played a performance and/or reliability-enhancing role, but that this could not be proven beyond all doubt in either the FIA’s International Court of Appeal or a higher court of law, to which Ferrari could have reasonably been expected to turn in the event of a sanction.

Accordingly, the FIA had no alternative other than to offer a ‘wheelbarrow’ deal to Ferrari in the hope of closing off whatever loopholes there were in the regulations, and enabling the governing body to monitor fuel systems. None of this will appease the critics, as confidentiality clauses never do.

However, without that settlement the monitoring of future fuel systems may well prove impossible, and Ferrari (and its suppliers) are open to monetise whatever technology they developed.

Of course there may also be implications for this year’s championship. Have the new restrictions already had an effect on Ferrari’s performance?

During last week’s test Ferrari were not as quick on the straights as their rivals. Was the cause a reduction in engine power, and if so was that due to the rules changes or simply the team using less potent engine modes to guarantee reliability and maximise engine mileages?

Whatever it was, Binotto insisted the team weren’t ‘sandbagging’ and disguising their true speed. “We are not hiding so I think that’s our performance,” he said.

“It’s difficult to split on the straights what’s drag [and] what’s power. But certainly we are down on speed compared to other competitors and I think that’s affected by one way from the drag, the other certainly from the reliability programme we have in place.”

Once we see the 2020 cars up against each in qualifying, there will be less room for doubt about how Ferrari’s performance has changed, and whether it is down to last week’s surprising statement.
https://www.racefans.net/2020/03/02/why ... ower-unit/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Puno priče...i opet ne znamo dali je Ferarijev motor sada slabiji nego on iz 2019
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

gjoko-mkd je napisao/la: 02 ožu 2020, 16:45 Puno priče...i opet ne znamo dali je Ferarijev motor sada slabiji nego on iz 2019
pa ako sef kaze da jeste... pa sacekaj prvu trku.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la Cuky »

da šefovima je baš za vjerovat prije nego sezona počne
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la zonelsk »

gjoko-mkd je napisao/la: 02 ožu 2020, 16:45 Puno priče...i opet ne znamo dali je Ferarijev motor sada slabiji nego on iz 2019
Jedino što tvorničke momčadi nece prestati razvijati tokom ove sezone je PU.
Ako Ferrari i nije na razini gdje ocekujemo / nadamo se je. Tomom sezone ce se to promjeniti sigurno.

Takodjer mislim da ce do Barcelone, ako nece biti na vrhu ili par bodova razlike, prestat za razvojem non PU djela bolida i fokusirati se na 2021+
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Scuderia Ferrari Mission Winnow [SF1000]

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 03 ožu 2020, 11:22 da šefovima je baš za vjerovat prije nego sezona počne
ovde je specifican slucaj jer ja nikad pre nisam cuo sefa nekog veceg tima da od sredine januara downplaya svoj tim. uvek su to optimisticne izjave ili umerene ali nikad ovako kao Binoto sto od sredine januara seje. evo ovo je prva njegova
Ferari iznosi zabrinjavajuću izjavu: "Trebace nekoliko godina pre nego što pobedimo"

Onaj ko misli da će Ferari naredne sezone moći da smakne Mercedes sa trona dominacije, greši. Šef tima Matia Binoto dao je niz zabrinjavajućih izjava.

Prema Binotu, Ferari mora biti iskren i priznati da će proći još nekoliko godina pre nego što pobeda dođe. Delom je to zbog novog simulatora, koji je daleko od spremnog. Kao rezultat toga, Ferari neće moći u potpunosti da razvije automobil. Takođe su morali da razviju svoj automobil za 2020. godinu na osnovu starog simulatora, što je, po mišljenju italijanskog tima, glavni nedostatak. Budući da se Ferari ne može pripremiti optimalno, izazov Mercedesu može potrajati duže nego što se ocekivalo.

U razgovoru sa italijanskom filijalom Motorsport.com, Binoto daje neke zabrinjavajuće izjave. On ne očekuje da ce Ferari u kratkom roku pobediti Mercedes. Švajcarac kaže da bi Ferari takođe trebalo da to pošteno kaze. "Pre nego što mozemo zapoceti pobednicku seriju i stajati rame uz rame sa Mercedesom, moramo biti strpljivi još nekoliko godina, da budem iskren. Ali takođe znam da svake godine mi kao Ferari imamo moralnu obavezu "Da pokušamo", Binoto se cini zadovoljnim mestom iza šampiona.

Bilo kako bilo, Ferari želi da pruži najbolje u predstojećoj sezoni, kao što šef italijanske ekipe ističe. "Krenucemo sa ciljem da budemo vrlo dobri u 2020. godini, ali nećemo početi sa namerom da postanemo drugi", zavrsio je Binoto.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Odgovori