Formula 1 team - BWT Alpine F1 Team [A522]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la Scuderia »

Senna je napisao/la:Bit će sve u redu ako će biti dovoljno brz, ako ne bit će samo dobra ralica :D malo mi bolid sprijeda vuče na Lolu T97/30 :) neznam zašto

Imam osjećaj da su dečki napravili dobar posao, i da će bolid biti sposoban za pobjede.

Dolaskom Totala malo je bolid dobio svježiji dizajn boja, što je svakako dobro u odnosu na prijašnje dvije godine.
PA ne znam bas... ja sam se bio taman naviknuo na one boje i sad ova.... ali dobro... sta je tu je. Ne pobjedjuju boje na bolidima vec brzine. :|
slika
Avatar
p@rtibrejker
Veteran
Veteran
Postovi: 2562
Pridružen/a: 07 kol 2006, 20:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hrvatsku Kunu
Lokacija: tu sam

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la p@rtibrejker »

Probajmo se malo odmaknuti od estetike i razmisljati tehnicki... Jer ja sam sad nekako pun sumnji i gledam ovaj BMW-ov bolid i u glavi mi se vrte 3 mala slova - CFD. Jer tu bi po jacini simuliranja poredak trebao biti Renault, pa BMW, pa ostali. A Renault i BMW su naoko slicni od naprijed, ali su razlike ogromne.

R29 na pisti:
slika

Nikome od vas nije cudno zasto su na R29 povecali drag na prednjem kraju sa ovakvom konfiguracijom nosa? Nos je "zaobljen" i prema gore i prema dolje, i debeo. Ali ono sto je meni zanimljivo, nos je debeo takam tu gdje prednje krilo nema nikakvu funkciju tj ravno je. Samo prednje krilo po sredini nema nagib i nema potisne sile. A R29 sasvim slucajno tu ima ruzan tunelic (ruzan je ipak najvise bitno?)... Jako bih volio vidjeti ovaj bolid iz blizine i posebno s donje strane, jer, ima jako zanimljivih stvarcica... Ajmo uzeti u obzir da ovo nije neko "fals" krilo tj neki surogat ili mamac za esteticare :D

slika

Koliko ja vidim po slici, debeo nos se s donje strane naglo suzava prema monokoku, i jedino logicno mi je da tu nastoje stvoriti downforce, na mjestu prednjeg krila gdje to nije moguce (pogledati recimo ostala prednja krila - osim williamsa njega nisam bas proucio). Dakle donja ploca krila je ravna, ali prostor iznas se naglo siri sto dovodi do podtlaka tj downforcea, tako da bi moglo biti moguce da drag koji dobiju ovakvim nosem ima zanemarivu vrijednost na recimo downforce koji se tu (ipak) dobije ili recimo kako ce zrak kasnije lupiti u... ali tek dalje postaje zanimljivo...

Novi difuzor od ove godine, i R29 ima po meni jednu ogromnu promjenu i razliku u odnosu na ostale bolide: donji dio bolida.

slika

Ova tu, ajmo reci peraja, ispod monokoka, je definitivno najveca razlika od svih ostalih bolida, s time da poinje prakticki odmah iza prednje osovine.

slika

npr evo Toyote, Ferrarija i McLarena:
slika

Izmedju ostalog, ima i neki profil, tj nije potpuno ravna ploca:
slika
za razliku od ostala 3 bolida.

Zanimljiva novost, kao i kod Toyote, nema sidepodova. Ispod glavnik usisa zraka se nalaze dodatne rupice, zadnji ovjes mi je jako zanimljiv... Ima tu prilicno detalja, mngo vise no da se kaze samo - ruzan je. ;)

...
- Oviedon Ihmisohjus -
...who are you to wave your finger?...
ignore lista: MP4don - 07.04.09. ivanpetka - 29.07.09. mmilo42 - 02.10.09. Butt-kisser 23.10.09. Felipe Massa 01.08.10.
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la nikolaa »

Bolid je stvarno katastrofalno ruzan...Slazem se partibrejkerom da brzina cini pobjede,a ne ljepota bolida.
Ja licno mislim sa podrucja aerodinamike,koju najbolje poznajem od svih oblasti F1 bolida,da ovaj oblik prednjeg kraja(nosa) stvara poprilicno velik drag,ali u isto vrijeme zbog svoje ravne povrsine i zadebljanja smiruje struju zraka koja ide prema kokpitu te se smanjuje kolicina turbulencija.Ja licno mislim da je bolje rjesenje kod Ferrari-ja,McLaren-a i Toyota-e gdje je ostavljen uzi i tanji nos te ostavljeno vise prostora prema donjem dijelu bolida i difuzoru.Ovo mi djeluje previse zatvoreno za taj segment bolida,sto mi djeluje da prave gresku od prosle sezone kada su isto zatvorili prednji kraj i nisu mogli optimalno pritisnuti gume ka podlozi.
U sustini bolid ce sigurno stvarati poprilicno velik drag,ali da li ima nesto ispod bolida,sto je revolucionarno mozda i bude sve i ovo dobro,a ja iskreno nisam vidio nista posebno sto se odvaja od ostatka drustva...
FORZA FERRARI!!!
Baba Kulašuša
Postovi: 107
Pridružen/a: 09 ruj 2008, 14:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari pa sta bude
Lokacija: Šuma

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la Baba Kulašuša »

Ma boje su mrak, oblik je mrak, ali nemrem progutat zadnje krilo.
Evo ga ,zvoniiii. Bijeli jelen!
Avatar
Renault4ever
Postovi: 8
Pridružen/a: 18 lis 2008, 22:00
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lotus Renault GP
Lokacija: Sarajevo

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la Renault4ever »

Toyotin nos izgleda fanstastično,mnogo je ljepši od Renault-ovog,ali nemožete suditi knjigu po koricama :)
Ako Renault bude konkurentan Ferrariu i McLARENU niko neče gledati izgled,nego rezultate 8)
Avatar
p@rtibrejker
Veteran
Veteran
Postovi: 2562
Pridružen/a: 07 kol 2006, 20:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hrvatsku Kunu
Lokacija: tu sam

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la p@rtibrejker »

nikolaa je napisao/la:Bolid je stvarno katastrofalno ruzan...Slazem se partibrejkerom da brzina cini pobjede,a ne ljepota bolida.
Ja licno mislim sa podrucja aerodinamike,koju najbolje poznajem od svih oblasti F1 bolida,da ovaj oblik prednjeg kraja(nosa) stvara poprilicno velik drag,ali u isto vrijeme zbog svoje ravne povrsine i zadebljanja smiruje struju zraka koja ide prema kokpitu te se smanjuje kolicina turbulencija.Ja licno mislim da je bolje rjesenje kod Ferrari-ja,McLaren-a i Toyota-e gdje je ostavljen uzi i tanji nos te ostavljeno vise prostora prema donjem dijelu bolida i difuzoru.Ovo mi djeluje previse zatvoreno za taj segment bolida,sto mi djeluje da prave gresku od prosle sezone kada su isto zatvorili prednji kraj i nisu mogli optimalno pritisnuti gume ka podlozi.
U sustini bolid ce sigurno stvarati poprilicno velik drag,ali da li ima nesto ispod bolida,sto je revolucionarno mozda i bude sve i ovo dobro,a ja iskreno nisam vidio nista posebno sto se odvaja od ostatka drustva...
Mislim da je upravo suprotno od onog što smatraš. Renaultovo shvaćanje Bridgestonea i poboljšanje performansi dovode do nastavka radikalnih rješenja od prošle godine. Treba uzeti u obzir da su slickovi još zahtjevniji po pitanju downforvea na prednjem kraju, a ovakav nos je ustvari jako zanimljivo rješenje po tom pogledu što se tiče ostvarivanja dodatnog downeforce-a po samoj sredini bolida tj nosa kao naravno i dodatnom mjestu za balast bolida.

http://www.f1technical.net/development/218" onclick="window.open(this.href);return false;

Prednje krilo također plijeni pažnju... Treba vidjeti kako će se to razvijati dalje, jer su riječi svih da bolidi na utrci neće ličiti onima na redstavljanju.
- Oviedon Ihmisohjus -
...who are you to wave your finger?...
ignore lista: MP4don - 07.04.09. ivanpetka - 29.07.09. mmilo42 - 02.10.09. Butt-kisser 23.10.09. Felipe Massa 01.08.10.
Avatar
edo
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 969
Pridružen/a: 13 kol 2007, 18:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: FELIPE MASSA
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la edo »

Prednji dio ruzan nevjerovatno,a konbinezoni ziz uzas,pa gdje sparise sve moguce
svijetle i tople boje...
BH FORD KLUB-FORZA FELIPE...
Avatar
ZD1400RT
Početnik
Početnik
Postovi: 153
Pridružen/a: 05 srp 2007, 17:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Spanjarda
Lokacija: Zadar

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la ZD1400RT »

p@rtibrejker je napisao/la:Probajmo se malo odmaknuti od estetike i razmisljati tehnicki... Jer ja sam sad nekako pun sumnji i gledam ovaj BMW-ov bolid i u glavi mi se vrte 3 mala slova - CFD. Jer tu bi po jacini simuliranja poredak trebao biti Renault, pa BMW, pa ostali. A Renault i BMW su naoko slicni od naprijed, ali su razlike ogromne.
R29 na pisti:
...
Nikome od vas nije cudno zasto su na R29 povecali drag na prednjem kraju sa ovakvom konfiguracijom nosa? Nos je "zaobljen" i prema gore i prema dolje, i debeo. Ali ono sto je meni zanimljivo, nos je debeo takam tu gdje prednje krilo nema nikakvu funkciju tj ravno je. Samo prednje krilo po sredini nema nagib i nema potisne sile. A R29 sasvim slucajno tu ima ruzan tunelic (ruzan je ipak najvise bitno?)... Jako bih volio vidjeti ovaj bolid iz blizine i posebno s donje strane, jer, ima jako zanimljivih stvarcica... Ajmo uzeti u obzir da ovo nije neko "fals" krilo tj neki surogat ili mamac za esteticare :D
...
Koliko ja vidim po slici, debeo nos se s donje strane naglo suzava prema monokoku, i jedino logicno mi je da tu nastoje stvoriti downforce, na mjestu prednjeg krila gdje to nije moguce (pogledati recimo ostala prednja krila - osim williamsa njega nisam bas proucio). Dakle donja ploca krila je ravna, ali prostor iznas se naglo siri sto dovodi do podtlaka tj downforcea, tako da bi moglo biti moguce da drag koji dobiju ovakvim nosem ima zanemarivu vrijednost na recimo downforce koji se tu (ipak) dobije ili recimo kako ce zrak kasnije lupiti u... ali tek dalje postaje zanimljivo...
...
Uživam u ovakvim postovima! Svaka čast!
11
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la a.novak »

MP4don je napisao/la:Katastrofa... McDonalds bolid i McDonalds kombinezoni... :lol:

Hahahaha... BMW je mila majka za ovaj nos... jaooooooooooooooooooo #-o #-o #-o

[ http://img296.imageshack.us/img296/4478/renln6.jpg ]
Dizajneri se izgleda jos nisu vratili s kolektivnog godisnjeg :D ,zato su to dizajnirali Fernando i flavio tandem u Renaultu F&F...boze moj kakav nos,a zao mi je auta kad ga gledam ovaj je najružniji u povjesti kojeg sam ja vidio... :( od Renaulta ovo nisam ocekivo a mozda ce bit brz,al svejedno uzasno ruzan...ako bi se drzali one Ron-ove ako je ljep,je brz neznam sta rec na ovo cudo.........
a.novak volim jelenu.p
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la keexx »

Na prvi pogled sam se šokirao, ali ovako kad malo bolje pogledam, djeluje mi zanimljivo... Treba vidjet kako će to na stazi izgledat... ;)
Evo još jedna slikica...

slika
slika slika
f1 champs
Postovi: 147
Pridružen/a: 13 tra 2008, 22:11

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la f1 champs »

Na prvi pogled me na novom R29 šokirao samo nos bolida, ostatkom sam bio zadovoljan čak ni raspored boja nije tako loš.
Složio bi se sa p@rtibrejkerom i kexxom da taj auto ne treba pocijenjivati , naprotiv na njemu se vide izrazito zanimljiva riješenja, u Renaultu su tijekom gradnje bili u zračnim tunelima bili prilično sigurni da znaju šta rade te su rekli da su dobili iznimno zanimljive podatke te da će novom R29 odgovarati mnoge staze u kalendaru , stoga mislim da bolid nije takav štot kakav se na prvi pogled čini.
Treba uzeti u obzir da je Renault imao pravo preinačiti motor i time riješiti problem snage i trakcije, ako su to uspiješno riješili onda bi s Alonsom mogli biti izuzetno opasni.
Stavr je u tome što su inženjeri u Ensotoneu počeli razumjevat na drugčiji način od inženjera Ferrarija i Mclarena rad Bridgestonevih guma ,a potvrda da su ih napokon shvatili je drugi dio sezone 2008 tako da je R29 drastično drugčiji u odnosu na MP4-24 i F60 ,a ne mora nužno biti lošiji/sporiji , naprotiv.
Treba se još vidjet u kojem je stadiju Renault sa KERS-om , uskoro će testovi pokazat tko se gdije nalazi.
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la MP4don »

Hehehe, pa u zadnjih par godina su i pobjeđivali najljepši bolidi tako da po tome Renault nema šanse za titulu... :D
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la Adriana Lima fan »

Ocekujem velike velike preinake na ovom bolidu do pocetka sezone. Po meni je lijep jel odise jednostavnoscu,a to donosi vise preticanja. Sad dal ce oni ili njih preticat to je dvojbeno :D Aerodinamika je katastrofa i nemra se gledat tu neke tunele điđe miđe. Linije su uglate previse jasnop je da nije aerodinamoican. Ovo prednje krilo mi izgleda lijepo al to je straznji spojler za neku cestovnu Hondu Toyotu,a ne za F1 auto... I nagib krilaca je po meni pre malen. Al imam rjesenje ja mislimd a su oni KERS smjestili u taj nos pa je zato tako debel :D Uglavnom lijepo izgleda al brz treutno nije sigurno.
dalmo_
Postovi: 29
Pridružen/a: 11 ožu 2008, 14:24

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la dalmo_ »

Adriana Lima fan je napisao/la:Ocekujem velike velike preinake na ovom bolidu do pocetka sezone. Po meni je lijep jel odise jednostavnoscu,a to donosi vise preticanja. Sad dal ce oni ili njih preticat to je dvojbeno :D Aerodinamika je katastrofa i nemra se gledat tu neke tunele điđe miđe. Linije su uglate previse jasnop je da nije aerodinamoican. Ovo prednje krilo mi izgleda lijepo al to je straznji spojler za neku cestovnu Hondu Toyotu,a ne za F1 auto... I nagib krilaca je po meni pre malen. Al imam rjesenje ja mislimd a su oni KERS smjestili u taj nos pa je zato tako debel :D Uglavnom lijepo izgleda al brz treutno nije sigurno.
e samo san tebe ceka =D>
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la nikolaa »

Adriana Lima fan je napisao/la:Ocekujem velike velike preinake na ovom bolidu do pocetka sezone. Po meni je lijep jel odise jednostavnoscu,a to donosi vise preticanja. Sad dal ce oni ili njih preticat to je dvojbeno :D Aerodinamika je katastrofa i nemra se gledat tu neke tunele điđe miđe. Linije su uglate previse jasnop je da nije aerodinamoican. Ovo prednje krilo mi izgleda lijepo al to je straznji spojler za neku cestovnu Hondu Toyotu,a ne za F1 auto... I nagib krilaca je po meni pre malen. Al imam rjesenje ja mislimd a su oni KERS smjestili u taj nos pa je zato tako debel :D Uglavnom lijepo izgleda al brz treutno nije sigurno.
Najbolje mjesto za KERS bi bas bilo u nosu zbog raspodjele tezine,ali je prevelika razdaljina do pogonskih kotaca(bilo bi prekomplikovano i skoro nemoguce optimalno podesiti) ,a uz to ja mislim da je deklarisano pravilima da ne smije biti u nosu...

Ja sam rekao da ce stvarati ogroman drag sto je 100% sigurno na osnovu oblika nosa,ali sam rekao i da je moguce da oni imaju neko revolucionarno rjesenje ili shvatanje nacina rada tog prednjeg kraja.
FORZA FERRARI!!!
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la sunseeker »

nikolaa je napisao/la:
Adriana Lima fan je napisao/la:Ocekujem velike velike preinake na ovom bolidu do pocetka sezone. Po meni je lijep jel odise jednostavnoscu,a to donosi vise preticanja. Sad dal ce oni ili njih preticat to je dvojbeno :D Aerodinamika je katastrofa i nemra se gledat tu neke tunele điđe miđe. Linije su uglate previse jasnop je da nije aerodinamoican. Ovo prednje krilo mi izgleda lijepo al to je straznji spojler za neku cestovnu Hondu Toyotu,a ne za F1 auto... I nagib krilaca je po meni pre malen. Al imam rjesenje ja mislimd a su oni KERS smjestili u taj nos pa je zato tako debel :D Uglavnom lijepo izgleda al brz treutno nije sigurno.
Najbolje mjesto za KERS bi bas bilo u nosu zbog raspodjele tezine,ali je prevelika razdaljina do pogonskih kotaca(bilo bi prekomplikovano i skoro nemoguce optimalno podesiti) ,a uz to ja mislim da je deklarisano pravilima da ne smije biti u nosu...

Ja sam rekao da ce stvarati ogroman drag sto je 100% sigurno na osnovu oblika nosa,ali sam rekao i da je moguce da oni imaju neko revolucionarno rjesenje ili shvatanje nacina rada tog prednjeg kraja.
oni su jedini do sada maksimalno iskoristili prednje krilo da ne stvara dodatni drag na kotačima, što je očito kompenzacija ovom debelom nosu, očito traže maksimalan downforce na prednjoj osovini

ove sezone će tako malo odlučivati imate li najbrži bolid ili kantu za napucavanje, ali ako su pogodili to bi moglo biti to
Avatar
tomidix
Test vozač
Test vozač
Postovi: 734
Pridružen/a: 21 ruj 2007, 15:06
Ja sam: Vozač
Navijam za: Alonsa i RF1Team
Lokacija: Prva lijevo...

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la tomidix »

Bolid je ruzan ko dre*... Al nadam se da ce ovaj put vrijedit kolko god ruzan tolko je jos duplo brzi... :D
SIEMPRE FIELES A FERNANDO ALONSO... RF1Team!!!
"Renault will remain his family, we will miss him - but he will miss us!" - Thank you Fernando!
FA: "Renault is a team and a group of people that I will always keep in my heart."
Avatar
s.j.f1
Početnik
Početnik
Postovi: 317
Pridružen/a: 14 pro 2007, 22:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la s.j.f1 »

Ruzan je ruzan je, lol, pa sta onda bas ih briga za izgleda važna je unutrašnjost bolida tjs. brzina a ne izgled, neka svi izgledaju lijepo ali renault ce pobijeđivati, to je bolje, lol!!!!
Alonso & F1 forever !!!!!!!!!!
:nabrijan: :nabrijan: :nabrijan:
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la nikolaa »

sunseeker je napisao/la:
nikolaa je napisao/la:
Adriana Lima fan je napisao/la:Ocekujem velike velike preinake na ovom bolidu do pocetka sezone. Po meni je lijep jel odise jednostavnoscu,a to donosi vise preticanja. Sad dal ce oni ili njih preticat to je dvojbeno :D Aerodinamika je katastrofa i nemra se gledat tu neke tunele điđe miđe. Linije su uglate previse jasnop je da nije aerodinamoican. Ovo prednje krilo mi izgleda lijepo al to je straznji spojler za neku cestovnu Hondu Toyotu,a ne za F1 auto... I nagib krilaca je po meni pre malen. Al imam rjesenje ja mislimd a su oni KERS smjestili u taj nos pa je zato tako debel :D Uglavnom lijepo izgleda al brz treutno nije sigurno.
Najbolje mjesto za KERS bi bas bilo u nosu zbog raspodjele tezine,ali je prevelika razdaljina do pogonskih kotaca(bilo bi prekomplikovano i skoro nemoguce optimalno podesiti) ,a uz to ja mislim da je deklarisano pravilima da ne smije biti u nosu...

Ja sam rekao da ce stvarati ogroman drag sto je 100% sigurno na osnovu oblika nosa,ali sam rekao i da je moguce da oni imaju neko revolucionarno rjesenje ili shvatanje nacina rada tog prednjeg kraja.
oni su jedini do sada maksimalno iskoristili prednje krilo da ne stvara dodatni drag na kotačima, što je očito kompenzacija ovom debelom nosu, očito traže maksimalan downforce na prednjoj osovini

ove sezone će tako malo odlučivati imate li najbrži bolid ili kantu za napucavanje, ali ako su pogodili to bi moglo biti to
svih 5 timova na prednjim krilima nastoje zrak otrgunti prema van(tj van tockova sto se vidi prema obliku winglet-a)jer je krilo siroko i samim tim svi su timovi rijesili problem oko draga sa kotacima.
Ja pricam o problemu kockastog,debelog nosa koji ce stvarati veliki drag sto je potpuno logicno ( banalnost iz zivota: Uporedite aerodinamicnost automobila i tegljaca).Nisam rekao da je nemoguce da koncept dobro radi,ali onako od oka se vidi da je to stvarno preveliko i prezatvoreno prema difuzoru.Mozda na taj nacin,odbijanjem od zadebljanje nosa zrak skrecu na jos nekoliko odbijanja od sasiju i podnicu pa uspijevaju izvuci maksimalan downforce na prednjoj osovini.Mislim ako su to zamislili,moglo bi biti dobro,ali ce imati manji max speed.Za sve je ovo nesto novo sto jedino inzinjeri iz Enstone-a mogu trenutno objasniti.
Ja i dalje drzim da je koncept Ferrari-ja,Toyota-e i McLaren-a mnogo otvoreniji i jednostavniji od ovog koncepta.Wiliams mi takodje djeluje fino osmisljen,ima zanimljivih rjesenja,a i KERS im se razlikuje od ostalih pa cemo vidjeti da li su napravili pogodak.

Prvi okrsaj na testiranjima ce pokazati moguci odraz snaga i uspjesnosti koncepta,a ovako su samo prazne teoretske price...
FORZA FERRARI!!!
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la sunseeker »

nikolaa je napisao/la:
svih 5 timova na prednjim krilima nastoje zrak otrgunti prema van(tj van tockova sto se vidi prema obliku winglet-a)jer je krilo siroko i samim tim svi su timovi rijesili problem oko draga sa kotacima.
Ja pricam o problemu kockastog,debelog nosa koji ce stvarati veliki drag sto je potpuno logicno ( banalnost iz zivota: Uporedite aerodinamicnost automobila i tegljaca).Nisam rekao da je nemoguce da koncept dobro radi,ali onako od oka se vidi da je to stvarno preveliko i prezatvoreno prema difuzoru.Mozda na taj nacin,odbijanjem od zadebljanje nosa zrak skrecu na jos nekoliko odbijanja od sasiju i podnicu pa uspijevaju izvuci maksimalan downforce na prednjoj osovini.Mislim ako su to zamislili,moglo bi biti dobro,ali ce imati manji max speed.Za sve je ovo nesto novo sto jedino inzinjeri iz Enstone-a mogu trenutno objasniti.
Ja i dalje drzim da je koncept Ferrari-ja,Toyota-e i McLaren-a mnogo otvoreniji i jednostavniji od ovog koncepta.Wiliams mi takodje djeluje fino osmisljen,ima zanimljivih rjesenja,a i KERS im se razlikuje od ostalih pa cemo vidjeti da li su napravili pogodak.

Prvi okrsaj na testiranjima ce pokazati moguci odraz snaga i uspjesnosti koncepta,a ovako su samo prazne teoretske price...
sam dennis je na predstavljanju novog mclarena rekao da je bolid dizajniran po fundamentalnim osnovama, s druge strane renault traži alternativu jer je to jedini način da bude ispred, naravno ako stvar funkcionira. moje mišljenje je da su u renaultu očito igrali na sve ili ništa kartu, ghosn ionako nije preveliki ljubitelj f1 ( a kamoli sad kad je kriza ) tako da mi se čini da je 2009. hamletovsko pitanje za renaultovu budućnost u f1, ukoliko uspiju (pod time mislim isključivo borbu za naslov) onda vrlo vjerojatno i ostaju u f1 ( skupa sa alonsom ), ukoliko još jednom podbace sasvim sam siguran da ih 2010. na gridu više neće biti, a onda je sasvim jasno kamo će alonso. zato taj predugovor u ferrariju i je i nije bez vraga, 2009. će puno toga usmjeriti u f1............naravno cijela priča može biti drugačija ukoliko max do 2010. uspije troškove srezati na 50m po sezoni
Avatar
garx
Početnik
Početnik
Postovi: 219
Pridružen/a: 22 ruj 2007, 12:44

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la garx »

@nikolaa
nije to bas tako, jer povrsina i oblik kamiona ne moze se usporedjivati s autom. a pogledas li bolid od naprijed - vidis da taj zrak koji moze ili ne mora ici preko nosa, dolazi do ostatka bolida....
da kroz zrak putuje samo nos (tj ako u zracnom tunelu testiraju samo nos) onda bi tvoja analogija bila potpuno ispravna, ali kako kroz zrak putuje cijeli bolid, onda su ocito ocijenili da im downforce koji takav nos donosi vise nego sto im otpor takvog nosa odnosi...
bolid je radikalan po pitanju dizajna, ne razumijem najbolje ulogu donjeg dijela te goleme nosine, koji izgelda kao da stvara "upforce" tj uzgon...
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la Adriana Lima fan »

nikolaa je napisao/la:
Adriana Lima fan je napisao/la:Ocekujem velike velike preinake na ovom bolidu do pocetka sezone. Po meni je lijep jel odise jednostavnoscu,a to donosi vise preticanja. Sad dal ce oni ili njih preticat to je dvojbeno :D Aerodinamika je katastrofa i nemra se gledat tu neke tunele điđe miđe. Linije su uglate previse jasnop je da nije aerodinamoican. Ovo prednje krilo mi izgleda lijepo al to je straznji spojler za neku cestovnu Hondu Toyotu,a ne za F1 auto... I nagib krilaca je po meni pre malen. Al imam rjesenje ja mislimd a su oni KERS smjestili u taj nos pa je zato tako debel :D Uglavnom lijepo izgleda al brz treutno nije sigurno.
Najbolje mjesto za KERS bi bas bilo u nosu zbog raspodjele tezine,ali je prevelika razdaljina do pogonskih kotaca(bilo bi prekomplikovano i skoro nemoguce optimalno podesiti) ,a uz to ja mislim da je deklarisano pravilima da ne smije biti u nosu...

Ja sam rekao da ce stvarati ogroman drag sto je 100% sigurno na osnovu oblika nosa,ali sam rekao i da je moguce da oni imaju neko revolucionarno rjesenje ili shvatanje nacina rada tog prednjeg kraja.
Ma zezo sam se za KERS zbog velicine nosa. Mozda su malo previse digli nosinu za sada u Renaultu :D
sunseeker je napisao/la:
oni su jedini do sada maksimalno iskoristili prednje krilo da ne stvara dodatni drag na kotačima, što je očito kompenzacija ovom debelom nosu, očito traže maksimalan downforce na prednjoj osovini

ove sezone će tako malo odlučivati imate li najbrži bolid ili kantu za napucavanje, ali ako su pogodili to bi moglo biti to
Sta nije logika da ako hoce maksimalan downeforce na prednjo osovini da ce to najbolje postic sa visogo nagnutim i velikim krilcima na prednjem spojleru? Mislim da je to najjednostavnij i najucinkovitij nacin da se to postigne.
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la nikolaa »

garx je napisao/la:@nikolaa
nije to bas tako, jer povrsina i oblik kamiona ne moze se usporedjivati s autom. a pogledas li bolid od naprijed - vidis da taj zrak koji moze ili ne mora ici preko nosa, dolazi do ostatka bolida....
da kroz zrak putuje samo nos (tj ako u zracnom tunelu testiraju samo nos) onda bi tvoja analogija bila potpuno ispravna, ali kako kroz zrak putuje cijeli bolid, onda su ocito ocijenili da im downforce koji takav nos donosi vise nego sto im otpor takvog nosa odnosi...
bolid je radikalan po pitanju dizajna, ne razumijem najbolje ulogu donjeg dijela te goleme nosine, koji izgelda kao da stvara "upforce" tj uzgon...
gledaj ja sam tu iznio banalnost...ako bas hoces preciznije uporedi Golf 2 sa Golf 3(tu mozes vidjeti koliko je taj kockasti nos Golfa 2 stvara veci otpor u odnosu na 3-ojku iako su to male razlike jer VW te golfove skoro iste pravi iz generacije u generaciju)..ovo sam sve rekao u grubo..

ja sam vec rekao da povrsina onako sirokog nosa sigurno smiruje struju zraka koja tece prema straznjem dijelu bolida,ali taj kompromis oko draga i neke prednosti koju stjecu ovakvim oblikom ne mogu znati koliki je..moguce da je to nesto revolucionarno...
samo me jako inetersuje zasto je toliko debeo onaj nos na svom pocetku(skoro nalijeze na prednje krilo)...

Adriana Lima: nije moguce izvesti veci nagib krila osim iz kokpita izmedju +3/-3 jednom u krugu,a NEUTRAL u kojem stoji je isti za sve bolide po pravilniku.Morao si primijetiti da je prednje krilo svako u istom polozaju i jedino se na krajevima razlikuju od tima do tima koliko ko zakrivljuje krajnje tacke...Centralni dio prednjeg krila je standardizovan za sve i jedino se gornja proca krila pomjera iz kokpita i jedino se tu mogu naci odstupanja,ali to je mizerno da bi se stvorio neki znacajniji downforce...
FORZA FERRARI!!!
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la gringo73 »

Ja ne mislim ulazit u analizu aerodinamičnih utjecaja nosa na ostatak bolida, ali oči mi se teško prilagođavaju onakvom obliku. Volio bih da ima finije linije, i jednostavno mi je onakva "nosina" gadna. Bude li funkcionalna, i pri tom dodamo Alonsa...opasna stvar. A boje - šaroliko carstvo. :)
slika
Avatar
maminho_
Početnik
Početnik
Postovi: 236
Pridružen/a: 02 sij 2009, 13:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernando Alonso-Renault
Lokacija: Sim i tam

Re: Formula 1 team - Renault

Post Postao/la maminho_ »

Zadnja izmjena: maminho_, dana/u 19 sij 2009, 23:34, ukupno mijenjano 2 puta.
Odgovori