Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team [F1 W13]

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Od Spa 2018-te je ograničena potrošnja ulja u motoru
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la F1NAC »

Znam, od 2019 je potrosnja limitirana na 0.3l/100km
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Sorry...nisam video prepirku. Obicno ne čitam nesto sto je izvan meni interesantnih tema..a to je obično oko detalja bolida
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la popeye »

ja moram priznati da ne znam nista o motoru samo sam procito da je ulje zabranjeno da se mesa sa gorivom i da se dimljenje iz mercovog motora cini da to rade. ili neki drugi aditivi.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la vidc »

Šta da ti kažemo, navodiš nagađanja nekog trećeg holandskog novinara kao neki relevantan izvor.
Dim može doći od običnog propuštanja ulja u ispušni sistem (kod turbopunjača), ne nužno od sagorijevanja u cilindru.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la zonelsk »

Ili ispuh / crankcase breather (neznam kak se veli na hrv iskreno) se nalazi taman u prostoru i ovisno o zavoju / brzini se mijesa sa vrucim ispuhim i onda vidimo plavi dim.

Postoji i opcija da je voda u cilindru, ali onda bi bio bijeli dim. S obizirom na restrikcije oko ulja, nekako sumnjam da su uspjeli to zaobici. I meni se cini da je vjerojatno nesto kao ovo opisano u prvoj recenici.

Kaj se kolege popaya tice - tipicno. Nekuzim se ja u nista - ali cu trolerski (ili iz koji vec god razloga) postati koje kakve gluposti i cvrsto stajati iza toga da su tocne.
I like to race, not to do laps alone.
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Jedno je sigurno...onaj dim nije zbog nesagorelog viška benzina, jer znamo da je Mercedes najštedljiviji motor na gridu

Imaju oni neko pametno rešenje koje ostali neznaju.

Već sam pisao o tome da ima nekih špekulacija da je Petronas pronasao neka tehnička rešenja da ubacuje( vezuje) kisik u benzin i tako povećava snagu motora, posebno na stazama gde turbo slabije radi(Austrija, Meksiko...)
I po ko zna koji put ću opet reći- nije slucajno što i Moto GP-ju Petronas stvara razliku
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la speedy56 »

gjoko-mkd je napisao/la: 28 srp 2020, 11:49 I po ko zna koji put ću opet reći- nije slucajno što i Moto GP-ju Petronas stvara razliku
Kroz ovo smo lagano prošli u motogp temi.
Možemo debatirati o razlici u F1, ali ta razlika u motogp-u je lako objašnjiva drugim faktorima.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la Cuky »

gjoko-mkd je napisao/la: 28 srp 2020, 11:49 Već sam pisao o tome da ima nekih špekulacija da je Petronas pronasao neka tehnička rešenja da ubacuje( vezuje) kisik u benzin i tako povećava snagu motora, posebno na stazama gde turbo slabije radi(Austrija, Meksiko...)
I po ko zna koji put ću opet reći- nije slucajno što i Moto GP-ju Petronas stvara razliku
Osobno mislim da je ta špekulacija zapravo izvučena iz konteksta ili se smisao izgubio u prevođenju.

Kemijski sastav goriva je striktno reguliran pravilnikom i svako odstupanje bi bilo odmah primjećeno. A prvi susret koji gorivo i zrak imaju kad su već u bolidu je kod ubrizgavanja kad ulete u cilindar.

Ono što mislim da se zapravo tu radi jer da su Petronas i Mercedes zajedno pronašli u dizajnu motora neki trik kako bi raspršivanje goriva kod ubrizgavanja bilo efikasnije te se bolje pomiješa sa zrakom koji motor usisa te tako dolazi do boljeg sagorijevanja i manjih gubitaka.

U MotoGP-u razliku ne stvara Petronas nego vozači.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Moguće....ali ipak ima nešto tu što mi neznamo
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la popeye »

Mercedes ne razumije zašto im izlazi dim iz motora
https://www.f1-bih.com/mercedes-ne-razu ... iz-motora/
necu nista da kazem sto se tice regularnosti al "da ne znaju" to ne kupujem (znaju svaki sraf)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Insajderi iz ferarija navodno su reklu da je sada samo ferarijev motor ,,čist,,

što znači da u prošle godine svi su bili koji malo koji malo više...prljavi
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la vidc »

da li to znači da ferrari sigurno zna da drugi muljaju ali ništa ne poduzima nego volonterski dozvoljava da ih mercedes za krug stiže i ponižava?
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la Cuky »

Ili čeka, kao i Renault sa žalbom na Racing Point, trenutak kada će najviše izvući iz žalbe i moguće kazne. Renault se nije žalio nakon prve utrke, ali kad su na drugoj završili iza Racing Pointa onda su se žalili.

Doduše, nekako imam dojam da trenutna postava na vrhu Ferrarija nije toliko taktički sposobna.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Za žalbu moraju se imati tačne informacije šta i gde se mulja...nije dovoljno znati otprilike šta je posredi
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la zonelsk »

gjoko-mkd je napisao/la: 30 srp 2020, 02:06 Za žalbu moraju se imati tačne informacije šta i gde se mulja...nije dovoljno znati otprilike šta je posredi
Ako nemaju tocne informacije onda - nemaju nista. I kak u tom slucaju mogu tvrditi da drugi muljaju?
I onda samo dizu svoj PR govoreci da drugi muljaju.
I like to race, not to do laps alone.
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la gjoko-mkd »

Moje mišlenje je( nemora znaciti da je tako) .....da ljudi u tom biznisu znaju gde je limit motora ako je sve čisto

Zato su se bunili protiv Ferarija....koliko puta su rekli da je nemoguće da motor ima toliko snage i takvu razliku ....

Evo i Toto kaze da je Ferari bio jači za 50Kw ( skoro 70 Ks) na nekim stazama u 2019...

Šta treba drugo reći....
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la vidc »

tu dolazi uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da provodi pravila
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la Cuky »

vidc je napisao/la: 30 srp 2020, 12:12 tu dolazi uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da provodi pravila
Prvo i osnovno, uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da pravila sastavi dovoljno jasno i smisleno kako bi muljanje bilo onemogućeno. Ok, muljanje je uvijek moguće pametnim čitanjem pravila i onog što u njima ne piše, ali da su smislenije sastavljena bilo bi muljanja lakše otkriti
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la zonelsk »

Cuky je napisao/la: 30 srp 2020, 13:46
vidc je napisao/la: 30 srp 2020, 12:12 tu dolazi uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da provodi pravila
Prvo i osnovno, uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da pravila sastavi dovoljno jasno i smisleno kako bi muljanje bilo onemogućeno. Ok, muljanje je uvijek moguće pametnim čitanjem pravila i onog što u njima ne piše, ali da su smislenije sastavljena bilo bi muljanja lakše otkriti
Jel muljanje legalno ili ilegalno?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la Vuksa_KC »

gjoko-mkd je napisao/la: 30 srp 2020, 12:08 Moje mišlenje je( nemora znaciti da je tako) .....da ljudi u tom biznisu znaju gde je limit motora ako je sve čisto

Zato su se bunili protiv Ferarija....koliko puta su rekli da je nemoguće da motor ima toliko snage i takvu razliku ....

Evo i Toto kaze da je Ferari bio jači za 50Kw ( skoro 70 Ks) na nekim stazama u 2019...

Šta treba drugo reći....
Bunili su se konkretno, tj. posumnjali radi prevelikog skoka performansi. Ferrari i Merc su bili otprilike u egalu prošle godine s tim Ferrarijevim nazovimo ga boostom. Leclerc je u Monzi imao samo track position, Mercu nije pobjegao. Ferrari maknuo boost, Mercedes ostao preko sekunde brži, laički gledano pametnome dosta kako onda Merc negdje radi.
zonelsk je napisao/la: 30 srp 2020, 14:43
Jel muljanje legalno ili ilegalno?
Jasno ti je da je muljanje legalno kod FIA-e ako može nešto ove godine, a od druge ne može, a pravila ostala ista.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la zonelsk »

Vuksa_KC je napisao/la: 30 srp 2020, 14:50
zonelsk je napisao/la: 30 srp 2020, 14:43
Jel muljanje legalno ili ilegalno?
Jasno ti je da je muljanje legalno kod FIA-e ako može nešto ove godine, a od druge ne može, a pravila ostala ista.
Legalno je kad nadjes nesto sto nije pokriveno pravilnikom, razvijes to i napravis prednost pred drugima. DAS je dobar primjer toga. FIA-i se to ne svidja i promjenila je pravila za sljedecu godinu i to je zabranila.

Ilegalno je kad napravis nesto sto se kosi sa pravilnikom (i svjestan si toga) i cekas da te (ne) ulove.

I koje je sad bilo Ferrarijevo prosle godine, a koje je Mercedesovo?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la Vuksa_KC »

zonelsk je napisao/la: 30 srp 2020, 15:04
Vuksa_KC je napisao/la: 30 srp 2020, 14:50
zonelsk je napisao/la: 30 srp 2020, 14:43
Jel muljanje legalno ili ilegalno?
Jasno ti je da je muljanje legalno kod FIA-e ako može nešto ove godine, a od druge ne može, a pravila ostala ista.
Legalno je kad nadjes nesto sto nije pokriveno pravilnikom, razvijes to i napravis prednost pred drugima. DAS je dobar primjer toga. FIA-i se to ne svidja i promjenila je pravila za sljedecu godinu i to je zabranila.

Ilegalno je kad napravis nesto sto se kosi sa pravilnikom (i svjestan si toga) i cekas da te (ne) ulove.

I koje je sad bilo Ferrarijevo prosle godine, a koje je Mercedesovo?
Znači muljanje, jer si namjerno išao u moguću ilegalnost.

Pa i radi Ferrarija je dodan još jedan senzor od ove godine isto kak i radi Mercedesa DAS nije od sljedeće godine legalan, objema se progledalo kroz prste nakon detaljnog objašnjenja. Ja samo ne pušim Mercove fore o svetosti i pravičnosti s kojima se kite, jer ipak se radi o FIA-i.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la zonelsk »

Vuksa_KC je napisao/la: 30 srp 2020, 15:25 Znači muljanje, jer si namjerno išao u moguću ilegalnost.

Pa i radi Ferrarija je dodan još jedan senzor od ove godine isto kak i radi Mercedesa DAS nije od sljedeće godine legalan, objema se progledalo kroz prste nakon detaljnog objašnjenja. Ja samo ne pušim Mercove fore o svetosti i pravičnosti s kojima se kite, jer ipak se radi o FIA-i.
Zivimo u svijetu u kojem ako nesto nije explicitno zabranjeno - nije ilegalno. Tako da se ne mogu sloziti. To i je razlog zasto Ferrari i Mercedes nisu kaznjeni.

IMHO - Mercedes je zakinut oko DAS-a. Cijelo vrijeme su FIA-i govorili sto zele / planiraju napraviti i onda im je davala smjernice. Kad je to napravljeno - onda su im zabranili. Nisu male novce ulozili u razvoj toga.

Lako moguce da je tako i bilo sa Ferraijem - sam kaj imamo manje info - niko iz momcadi ne zeli nista reci. (zbog toga i jesam malo skeptican da nije sve bilo 100 legalno)
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Mercedes-AMG Petronas F1 Team [W11]

Post Postao/la Cuky »

zonelsk je napisao/la: 30 srp 2020, 14:43
Cuky je napisao/la: 30 srp 2020, 13:46
vidc je napisao/la: 30 srp 2020, 12:12 tu dolazi uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da provodi pravila
Prvo i osnovno, uloga FIA-e i njihove (ne)kompetencije da pravila sastavi dovoljno jasno i smisleno kako bi muljanje bilo onemogućeno. Ok, muljanje je uvijek moguće pametnim čitanjem pravila i onog što u njima ne piše, ali da su smislenije sastavljena bilo bi muljanja lakše otkriti
Jel muljanje legalno ili ilegalno?
Ovisi što pravila kažu. Eto recimo Double Diffuser 2009. U pravilima je bilo pisano da ne smije biti nikakvih otvora u podnici kada se gleda odozdo, no nije pisalo ništa u vezi onih 5cm stepenice između centralnog dijela i ostatka podnice pa su Brawn, Toyota i Williams taj dio iskoristili za dovesti zrak do "gornjeg kata" difuzora. Pravilnikom to nije bilo dozvoljeno, ali tehnički i pravno gledano nije bilo zabranjeno. Double Diffuser je bio muljanje jer je bio suprotan onome što se željelo pravilima postići, ali isto tako nije bio ni skroz ilegalan jer nigdje nije izričito pisalo da se to ne smije.

Ako je nešto slično Ferrari radio prošle godine sa motorom - bilo je legalno dok nije zabranjeno.

Još jedan sličan primjer za tako nešto: Mass Damper 2006.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori