NOVOSTI - Siječanj 2017.

Novosti o vozačima i timovima, glasine...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

F1NAC
Moderator
Moderator
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

NOVOSTI - Siječanj 2017.

Post Postao/la F1NAC » 03 sij 2017, 15:44

Za početak jedna vijest koja će imat utjecaja na razvoj bolida. Zabranjen je hidraulični tzv "treći element" u ovjesu napred
Craig Scarborough ‏@ScarbsTech 2h2 hours ago
FIA bans Mercedes trick 'energy recovery' suspension introduced mid 2016 as having primarily an aerodynamic influence
Čini se osim Ferrarija koji je uputio pismo FIA-i vezano za razjašnjenje oko tog sistema, Mercedes također zatražio potvrdu pošto je ovo područje vjerovatno najnedefiranije od ostalih dijelova i tako shebali RB koji je praktički napravio sustav koji bi bio spreman za 2017.
This could be a big blow for the team expected by many (us included) te be the anti-Mercedes in next year's F1 championship
From what was gathered in the last days by the FUnoAnalisiTecnica team, roughly 15 days ago all F1 teams have received a letter from the FIA signed by Charlie Whiting which explained some "grey" areas from the 2017 technical regulations, more precisely in the suspensions department (chapter 10 of 2017's regulations).
This explanation was requested by a team (supposedly Mercedes) that was aware of a "regulation hole" and wanted to know more to assess if a solution thought for their own car was to be considered legal or not (to avoid complaints from other teams in the first phases of next season) and at the same time avoid that some other team would take advantage from it.
Supposedly, these new clarifications from the FIA have troubled mainly the Red Bull Team, which from informations gathered by FUnoAnalisiTecnica is redesigning a good part of the 2017 RB13's front and rear mechanics. Red Bull started to work on the 2017 project well in advance, so much so that, after a careful and last check of the details by Adrian Newey, most of the new car's parts were already in production at the end of November. Therefore a project in a very advanced state will now have to be greatly revised due to the new directive from Charlie Whiting; this is causing a delay in the already very busy schedule of Red Bull. Not to mention that if a car is born with a certain mechanical solution, now banned by the FIA, it could be difficult to find another one just as effective and competitive, considering we are already just 2 months away from pre-season testing.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011

gjoko-mkd
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Ferari

Re: NOVOSTI - Siječanj 2017.

Post Postao/la gjoko-mkd » 03 sij 2017, 21:55

Jedna zabrana nekih sustava može potpuno izbaciti neki plan u kontenjer, i tako umanjiti šansu za dobar i balansirani bolid

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 05 sij 2017, 11:58

Ja imam možda malo čudno pitanja, e potaknule me rasprave s ovog foruma :)
Pa ako bi tko znao: prolaze li bolidi kakav eko test?
Ako uz isti protok imaš veću snagu, to možeš postići boljom iskoristivošću motora, do jedne granice. Mislim da je negdje pisalo da je sada iskoristivost već nekih 47 %.
Ferrari piše o tih 1000 konja i šta će oni sve promjeniti da bi to dobili. Mislim, realno, jedno je ono što svi puštaju prema van (tehničke reklame itd) a uvijek drugo ono što im zbilja vrijedi, a što skrivjau od konkurencije, a možda i od FIE.
Možeš puno djelovati na još jedna način. Poremetiti lambda omjer tako da forsiraš puno više zraka u odnosu na gorivo (npr. VW afera).
Rekao bih da ipak postoji neko mjerenje, logično mi je. Ako ne - to je divlji zapad za ovo područje
Samo neka se trkaju.

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 05 sij 2017, 12:43

dmarijon je napisao/la:Ja imam možda malo čudno pitanja, e potaknule me rasprave s ovog foruma :)
Pa ako bi tko znao: prolaze li bolidi kakav eko test?
Ako uz isti protok imaš veću snagu, to možeš postići boljom iskoristivošću motora, do jedne granice. Mislim da je negdje pisalo da je sada iskoristivost već nekih 47 %.
Ferrari piše o tih 1000 konja i šta će oni sve promjeniti da bi to dobili. Mislim, realno, jedno je ono što svi puštaju prema van (tehničke reklame itd) a uvijek drugo ono što im zbilja vrijedi, a što skrivjau od konkurencije, a možda i od FIE.
Možeš puno djelovati na još jedna način. Poremetiti lambda omjer tako da forsiraš puno više zraka u odnosu na gorivo (npr. VW afera).
Rekao bih da ipak postoji neko mjerenje, logično mi je. Ako ne - to je divlji zapad za ovo područje
Eko testa nema. Koliko ja znam nema nikakvih restrikcija vezanih za emisije i te gluposti. Iskoristivost motora je tesko postić. Mercedes je čini mi se jednom (tj Andy Cowell) izjavio da su oni na 45% s tim da je svaki daljni postotak jako teško dobit.

Druga stvar je gorivo koje timovi imaju moraju proć striktne FIA-ine testove
All fuels must comply with strict requirements, and prior to each event the teams must submit two separate five-litre samples to the FIA for analysis and approval. Fuel samples will also be taken during an event to ensure the fuel being used is legal.
i jos nešto. Ferrari ništa nije napisao, to su sve špekulacije kao i svake godine ala tresla se brda rodio se miš.

Ferrari je 2015 imao neki trik navodno da nakon što gorivo prođe onaj senzor za mjerit protok da bi nekako uspjeli nakon njega nabildat tlak i tako nadoknadit taj limit, ali je FIA ubrzo nakon toga ubacila jos mjerenja gdje bi tlak morao bit konstantan nakon senzora.

Što se tiče ovog sa Lambda sondom. Dodavanjem više zraka sprječavaš gorivo da se upali i dižeš temperaturu unutar cilindra (zbog viših tlakova) i time praktički smanjuješ efikasnost i snagu koju bi dobivali kotači ne?
slika

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 05 sij 2017, 13:17

Kako je svima u autoindustriji cilj da imaju što više snage sa manje potrošnje, rado bi išli u tom smjeru. Sprečavaju ih eko testovi. Otuda i VW afera.
Koliko znam, u jednoj mjeri to se može mjenjat na način da se povećava zrak u odnosu na gorivo (možda ima smisla zbog ograničenog protoka). Sa današnjom tehnologijom, ubrizgavanjima i kvalitetom materijala ovo što ti kažeš vjerojatno samo djelomično stoji.
p.s. koliko god to sada zvučalo kao "gluposti", rekao bi da je sasvim moguće da će i u F1 uskoro uvesti eko testove
Samo neka se trkaju.

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 05 sij 2017, 13:52

dmarijon je napisao/la:Kako je svima u autoindustriji cilj da imaju što više snage sa manje potrošnje, rado bi išli u tom smjeru. Sprečavaju ih eko testovi. Otuda i VW afera.
Koliko znam, u jednoj mjeri to se može mjenjat na način da se povećava zrak u odnosu na gorivo (možda ima smisla zbog ograničenog protoka). Sa današnjom tehnologijom, ubrizgavanjima i kvalitetom materijala ovo što ti kažeš vjerojatno samo djelomično stoji.
p.s. koliko god to sada zvučalo kao "gluposti", rekao bi da je sasvim moguće da će i u F1 uskoro uvesti eko testove
Ali kod turbomotora ako dodaješ više zraka zbog povećanja gustoće zraka dižeš pritisak unutar cilindra i može ti doći do samozapaljenja smjese odnosno knockinga. Mislim da nema smisla dizat znatno više od stehiometrijskog omjera kod benzinskih motora. Kod Dizela su ti omjeri malo veći.
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 05 sij 2017, 21:55

Silverstone u financijskim problemima. Navodno bi ove godine mogli aktivirat klauzulu iz ugovora koja im omogućuje raskid ugovora na kraju 2019. Trenutno su na onom ugovoru iz 2009 koji je potpisan na 17 godina, do 2026.
Silverstone’s owner, the British Racing Drivers’ Club (BRDC), says it is serious about the possibility of activating a break clause to drop the British Grand Prix.

The clause allows Silverstone to end its deal to host the British GP at the end of 2019 – but Formula 1 supremo Bernie Ecclestone needs to be informed about the plan ahead of this year’s race.
Bernie se ne zamara očito toliko s tim jer se navodno javljaju drugi koji bi zamjenili Silverstone za VN V. Britanije
slika

popeye
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Mad Max

Post Postao/la popeye » 06 sij 2017, 12:29

Meni se Silverston kao staza uopste ne svidja, nadam se da ce je zameniti nekom boljom.
slika

Cuky
Moderator
Moderator
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Cuky » 06 sij 2017, 13:53

bolje da ostane Silverstone, a izbace Monaco
slika
slika 2
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

popeye
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la popeye » 06 sij 2017, 14:02

Monako je najbolja trka u F1 kalendaru i jedna od 'Triple Crown' motorsporta.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 06 sij 2017, 14:05

Monaco je, barem meni, najgora utrka u sezoni već zadnjih 10-ak godina
slika
slika 2
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

popeye
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la popeye » 06 sij 2017, 15:00

Kad bi izbacio Monako iz F1 to je kao Nascar bez Daytone ili IndyCar bez Indijanapolisa.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 06 sij 2017, 15:07

razlika je u tome da su utrke u Daytoni i Indy 500 fenomenalne, dok se Monaco niti ne može zvati utrkom
slika
slika 2

wolfman
HNL kladionica super velemajstor
HNL kladionica super velemajstor
Navijam za: Vettel

Post Postao/la wolfman » 06 sij 2017, 16:19

Cuky je napisao/la:razlika je u tome da su utrke u Daytoni i Indy 500 fenomenalne, dok se Monaco niti ne može zvati utrkom
Game! Set! Match!

mislim da Monaco nikad neće otići iz kalendara, ostaje nam nada da će brži i fizički zahtjevniji bolidi pružiti više kaosa :D

popeye
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la popeye » 06 sij 2017, 16:47

Cuky je napisao/la:razlika je u tome da su utrke u Daytoni i Indy 500 fenomenalne, dok se Monaco niti ne može zvati utrkom
Meni je prosle godine najbolja trka bila u Monaku. Fantastican okrsaj Hama i Rika za pobedu.
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 06 sij 2017, 17:17

popeye je napisao/la:
Meni je prosle godine najbolja trka bila u Monaku. Fantastican okrsaj Hama i Rika za pobedu.
Okrsaj? mislis onaj wnb pokusaj kad je lewis skratio šikanu i nakon toga odmaglio? wau fajta.. :)

Prošlogodišnju trku je spasila kiša. To je jedina mogućnost kad Monako može bit highlight.
slika

speedy56
Legenda
Legenda
Navijam za: FAlonso ALotterer

Post Postao/la speedy56 » 06 sij 2017, 18:15

Meni je Silverstone super, em mi je fantastično gledati bolide kroz Copse i Maggots-Becckets-Chapel, em je staza dobro složena za utrkivanje (to se vidi i u GP2)
Bilo bi mi žao da odustanu od utrke
slika

popeye
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la popeye » 06 sij 2017, 18:51

Dobar fajt.
slika

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 06 sij 2017, 19:26

Monaco je nekad bio totalno cool. Već duuugo vremenea to nije nikako. Jednostavno moderna formula i monaco ne idu skupa
Samo neka se trkaju.

marcus
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Lewis Hamilton

Post Postao/la marcus » 07 sij 2017, 10:13

Tek sada sa širim bolidima neće biti mjesta za prolaz.
Koliko su širi? 20cm? Puta 2, dakle 40cm manje mjesta u ionako uskom Monacu.

Meni je Monaco uvijek posebna utrka. Rijetko kada dobra, rijetko kada loša. Drukčija. Baš zbog toga mislim da je potrebna cijelom F1 svijetu. Jedina trka na kojoj se osjeti duh prošlosti. Posljednja utrka na kojoj je vozač zaista bitniji od motora, aerodinamike, guma, goriva........
Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics: Even if you win, you’re still retarded.

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 12 sij 2017, 17:27

Martin Brundle je prilikom hodanja na intervju na podij u Monacu pretrpio manji srčani udar. Zbog tog ga i nije bilo na VN Kanade :shock:
The former Formula One driver, who is now a television commentator, was taken ill on his way to the podium ceremony at Monte-Carlo.

“I had a small heart attack running to do the podium in Monaco,” Brundle revealed during an interview at the Autosport International show.
Brundle continued to interview race winner Lewis Hamilton and the other podium finishers Daniel Ricciardo and Sergio Perez
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 13 sij 2017, 17:19

iz BRDC-a kažu kako je utrka u Silverstoneu sa financijske strane sigurna još slijedeće 3 sezone (2017, 2018 i 2019), a da isto tako već razgovaraju sa britanskom vladom, Liberty Mediom i Bernijem kako bi dogovorili bolje financijske uvjete i zadržali VN Velike Britanije i nakon 2019
http://www.skysports.com/f1/news/12433/ ... brdc-chief
slika
slika 2

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 14 sij 2017, 10:51

Od organizatora utrka se traži da naprave određene dorade na stazama prije ovogodišnjih utrka kako bi se staze napravilo sigurnijima za brže bolide. FIA je od svih momčadi tražila simulacije njihovih bolida i onda su simulacijama došli do rezultata koje su pretočili u zahtjeve za organizatore utrka.

Tako su u Melbourneu dobili zadatak da u zavojima 1, 6 i 14 gumene zidove poduplaju, dok su u zavoju 12 gumene zidove zamijenili tecpro ogradom.

http://uk.reuters.com/article/uk-motor- ... KKBN14X21H
slika
slika 2

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 17 sij 2017, 16:07

Jedna totalna nezanimljiva vijest. Trka u Azeru je od sada VN Azerbajďžana
slika

pospani gad
Veteran
Veteran
Navijam za: Fernanda Alonsa
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 17 sij 2017, 16:30

Cuky je napisao/la:Od organizatora utrka se traži da naprave određene dorade na stazama prije ovogodišnjih utrka kako bi se staze napravilo sigurnijima za brže bolide. FIA je od svih momčadi tražila simulacije njihovih bolida i onda su simulacijama došli do rezultata koje su pretočili u zahtjeve za organizatore utrka.

Tako su u Melbourneu dobili zadatak da u zavojima 1, 6 i 14 gumene zidove poduplaju, dok su u zavoju 12 gumene zidove zamijenili tecpro ogradom.

http://uk.reuters.com/article/uk-motor- ... KKBN14X21H
Ovo sve ima naglasak velikog opreza - zar će novi F1 bolidi biti toliko opasni u tim izletnim zonama, tako da će to "podebljanje" pomoći / spašavati F1 vozače?! :doubt:
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:

Zaključano