Arhiva pitanja i odgovora - 19.4 - 30.6.2007.

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Avatar
Senna
Veteran
Veteran
Postovi: 3398
Pridružen/a: 05 svi 2005, 16:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Minardi _ Alonso
Lokacija: Skradnik
Kontakt:

Arhiva pitanja i odgovora - 19.4 - 30.6.2007.

Post Postao/la Senna »

Evo pošto nam se Mladen pridružio u komentiranju na forumu :D odlučio sam otvoriti jednu temu, gdje ćete mu moći postavljati pitanja u svezi bilo čega vezanog uz Formulu 1. ;) I da pitanja naravno budu pametno postavljena. :idea:
Zadnja izmjena: Senna, dana/u 01 srp 2007, 22:27, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Lord of the Ring
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 437
Pridružen/a: 11 kol 2006, 21:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: sebe_i_MS
Lokacija: Pod Sljemenom

Post Postao/la Lord of the Ring »

...aj lijepo lijepo!! budem ja prvi :D evo pitao bih Mladena nesto sto ima veze sa mojom mini fixacijom a to je legendarni stari Nordschleife...pitao bih ga je li se provozao tom stazom ili ako je bio blizu nje(kada je radio na utrkama) da opise iskustva...jer mislim da je to neprocijenjivo...i da jos podpitanjce:koja mu je najdraza staza iz sadasnjeg kalendara, a koja onako svih vremena? Thanks!
slika
Avatar
majstor iz maranella
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1237
Pridružen/a: 22 kol 2005, 19:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Schumachera

Post Postao/la majstor iz maranella »

Htio bih pitat Mladena je li ikad razgovarao s i kako je to razgovarati sa Michaelom Schumacherom?
Avatar
goran007
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 916
Pridružen/a: 03 svi 2006, 16:37

Post Postao/la goran007 »

Prije svega,znam da sete trazili da Vam se obracamo bez gospodine,ali zasad mi je nekak neugodno bez tog,pa cu ipak zasad to pisati...
Gospodine Jergovicu,rekli ste da medu timovima nemate,ali isto tako da medu vozacima imate svoje favorite...stoga me zanima,tko su i zasto su to bas oni...zanimaju me neke vase anegdote koje ste imali s pojedinim vozacima :!:
Iako bi bilo logicno da postavljamo pitanja o ovoj sezone,ja sam ipak jos u proslosti pa cu ja ipak o tome :!:
Izuzmemo li Fangia koji je iz nekog drugog vremena,tu smo oko naj vozaca podjeljeni(mozda i sukobljeni)oko Senne i Schumachera...zanima me analiza vas,covjeka koji je djelovao u toj,F1 sredini
piatnje prije je bilo kako je razgovarati s Michaelom,ali mene ipak zanima kako je bilo pricati sa Sennom...ja znam da sam imao priliku da ne bi mogo prozboriti ni rijeci nego bi samo buljio ko hipnotiziran...zanima me da nesto kazete bas o toj karizmi...njega smatram u potpunosti najvecim u F1...pozitiovno "ludim",najbrzim,neustrasivim...Michaela ne dozivljavam tako...njega smatram prije svega proracunatim...iako mu ne umanjujem vozacke sposobnosti....i jos nesto...znam da ste smatrali da je Michael pomalo izguran iz Ferrarija,ali mislite li da je on zatrazio da odvozi sezonu protiv Kimija da ne bi mogo...da li se on ipak prepao tog dvoboja :?:
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima
Avatar
*PLONKER*
Postovi: 73
Pridružen/a: 17 lis 2006, 16:00
Navijam za: Nikoga
Lokacija: ZAGREB

Post Postao/la *PLONKER* »

pozdrav svima, ;)

pitanje za gosp. Jergovića;
koje razdoblje formule (gledano po specifikacijama motora i drugim tehničkim ograničenjima), Vam je ostalo urezano u pamćenje kao najatraktivnije. Pretpostavljam da ste aktivno u F-1 od ere TURBO motora (možda i ranije), pa nadalje V12, V10 i sve do današnjih V8 motora. Isto tako, razvojem motora i šasija, paralelno su se razvijali i ostali elementi formule(gume, el.pomagala, mjenjači, aerodinamika...). Dakle, interesira me Vaše mišljenje, koja faza ili sezona (modernijeg doba cca. 1975 - 2007) je po Vama bila najinteresantnija i možda da izdvojite nekog pilota iz tih vremena.

pitanje ili nova tema za sve ostale;

ima li možda netko kakvih saznanja, koja bi razlika u brzini bila između ( u jednom krugu ) F-1 sa turbo motorom (cca.1500HP) i današnje F-1. Ako nema takvih podataka, interesiraju me i neka usporedna vremena iz drugih vremena...

...npr. McLaren Honda (v12,manualni mj., full slick...) iz '89 sa današnjom ili prošlogodišnjom F-1!
...who the heck is $@Ł€ ???
Avatar
goran007
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 916
Pridružen/a: 03 svi 2006, 16:37

Post Postao/la goran007 »

*PLONKER* je napisao/la: pitanje ili nova tema za sve ostale
ima li možda netko kakvih saznanja, koja bi razlika u brzini bila između ( u jednom krugu ) F-1 sa turbo motorom (cca.1500HP) i današnje F-1. Ako nema takvih podataka, interesiraju me i neka usporedna vremena iz drugih vremena...
...npr. McLaren Honda (v12,manualni mj., full slick...) iz '89 sa današnjom ili prošlogodišnjom F-1!
imas nesto o tome pod temom tehnologije...sepulctorovi su ti postoivi...mislim da ces naci nesto sto te zanima
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Lord of the Ring je napisao/la:pitao bih ga je li se provozao tom stazom ili ako je bio blizu nje(kada je radio na utrkama) da opise iskustva...jer mislim da je to neprocijenjivo...i da jos podpitanjce:koja mu je najdraza staza iz sadasnjeg kalendara, a koja onako svih vremena? Thanks!
Jesam, provozao sam se puno puta. Svake godine, kad bismo išli pokrivati Nurburgring našao bih nekakvu ispriku i užicao direktora staze da me pusti (mukte, jasno) da se malo vozikam. Vozio sam tamo svašta, od Opel Corse od 1000 ccm, do Porschea 911 targa. Jednom riječju: čarobno. (Osim u maloj Corsi koja se jedva uspentrala po uzbrdici na Bergwerku.) Ta je staza nešto što treba probati svatko tko ima benzin umjesto krvi. Čisto čudo. Jedino čovjek treba paziti na lude Njemce na motorima (koji plaćaju i voze po Ringu ko sumanuti).
Sadašnja najbolja staza je Spa, onda Suzuka. Obje sam vozio, Suzuku čak u nekakvoj nabrijanoj Hondi NSX. 130R u četvrtoj, punim gasom. Hmmm... Spa je sjajna staza, puno bolja u živo nego na TV.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

majstor iz maranella je napisao/la:Htio bih pitat Mladena je li ikad razgovarao s i kako je to razgovarati sa Michaelom Schumacherom?
Razgovarao sam s Michaelom dosta puta. Normalan, vrlo inteligentan čovjek. Ispočetka malo oprezan, ali kad skuži da imaš pojma, onda se razgali i čak se i vrlo fino zeza. Vrlo OK.
Njegov je jedini problem uvijek bio taj što ga uvijek u stopu prati roj fotića, novinara, navijača itd. I onda on napravi taj nekakvi štit oko sebe koji izgleda kao arogancija ili bahatost. Valjda mu je tako lakše.
Ali on je stvarno vrlo topao i senzibilan tip.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

*PLONKER* je napisao/la:koje razdoblje formule (gledano po specifikacijama motora i drugim tehničkim ograničenjima), Vam je ostalo urezano u pamćenje kao najatraktivnije. Pretpostavljam da ste aktivno u F-1 od ere TURBO motora (možda i ranije), pa nadalje V12, V10 i sve do današnjih V8 motora. Isto tako, razvojem motora i šasija, paralelno su se razvijali i ostali elementi formule(gume, el.pomagala, mjenjači, aerodinamika...). Dakle, interesira me Vaše mišljenje, koja faza ili sezona (modernijeg doba cca. 1975 - 2007) je po Vama bila najinteresantnija i možda da izdvojite nekog pilota iz tih vremena.
Meni je najdraže razdoblje ono u kojem sam se, kao klinac, uhvatio svega ovoga. Dakle sedamdesete. Konkretno, sezona 1973. mi je slaba točka. Auti su izgledali čudesno, vozači su morali biti pravi majstori da bi ih uistinu dobro vozili. Skoro svi motori bili su V8 Cosworthi, koji su sjajno zvučali. To je bilo odlično doba. Vozač? Ronnie Peterson. On je bio vanzemaljac. Kad sam ga krajem 1975. sreo u Zagrebu na nekakvom sajmu auta (bio sam klinjo i drhteći sam tražio autogram) nisam spavao tjedan dana nakon toga.
Kasnije, naravno Senna.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

goran007 je napisao/la:Gospodine Jergovicu,rekli ste da medu timovima nemate,ali isto tako da medu vozacima imate svoje favorite...stoga me zanima,tko su i zasto su to bas oni...zanimaju me neke vase anegdote koje ste imali s pojedinim vozacima :!:
piatnje prije je bilo kako je razgovarati s Michaelom,ali mene ipak zanima kako je bilo pricati sa Sennom...ja znam da sam imao priliku da ne bi mogo prozboriti ni rijeci nego bi samo buljio ko hipnotiziran...zanima me da nesto kazete bas o toj karizmi...njega smatram u potpunosti najvecim u F1...pozitiovno "ludim",najbrzim,neustrasivim...Michaela ne dozivljavam tako...njega smatram prije svega proracunatim...iako mu ne umanjujem vozacke sposobnosti....i jos nesto...znam da ste smatrali da je Michael pomalo izguran iz Ferrarija,ali mislite li da je on zatrazio da odvozi sezonu protiv Kimija da ne bi mogo...da li se on ipak prepao tog dvoboja :?:
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima
Moji favoriti danas su Alonso i Raikkonen. Uvijek velim da vozača trebate vidjeti uživo izbliza, recimo u Monte Carlu. Ja sam ih gledao tamo puno puta. Ova dvojica su nešto posve drugo. I naravno, M Schumacher, koji je, po meni, čak bio i za nijansu bolji od obojice. Morate, recimo, stati tik uz stazu na ulazu u kompleks oko plivačkog bazena, i gledati, gledati. I sad mi se ježi koža kad se sjetim.
Sa Sennom sam osobno, na samo, razgovarao samo jednom. U subotu, 30. travnja 1994. u Imoli. Prije toga me nije često pozdravljao. Taj dan je odlazio navečer sa staze, u pratnji brata, nakon pogibije Ratzenbergera. I onda je samo tako stao i počeo pričati sa mnom. Brat je otišao do rentiranog auta i tamo čekao. Pričali smo o televiziji, o stazi u Imoli, o autima, utrkama 1993. (kad je bio tako veličanstven). Nevjerojatan čovjek.
Sutradan je, naravno, bio 1. svibnja, i sve je nestalo, ali ja se i danas sjećam svake pojedine rečenice.
Treba li reći još nešto?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

jos nesto...znam da ste smatrali da je Michael pomalo izguran iz Ferrarija,ali mislite li da je on zatrazio da odvozi sezonu protiv Kimija da ne bi mogo...da li se on ipak prepao tog dvoboja :?:
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima[/quote]

Aha, ovo sam zaboravio. Mislim da se Michael nije prepao dvoboja s Raikkonenom. Ali, kao što Senna nije 1986. htio da Lotus potpiše ugovor s Derekom Warwickom, tako je i Schumacher zahtijevao totalni, nedvojbeni status broja 1.
Njih su dvojica, u svemu osim karakteru prema van i različitoj vrsti karizme, zapravo bili vrlo slični. Zvuči kao blasfemija, ali, vjerujte, i nije baš.
bmw_sauber_f1
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1202
Pridružen/a: 03 pro 2006, 22:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: BMW - Heidfeld
Lokacija: Vinkovci

Post Postao/la bmw_sauber_f1 »

Imam jednu pohvalu. Ona kolumna DRUGI ŽIVOT NICKA HEIDFELDA vam je preodlična, hvala vam što ste je napisali jer ste mnogima otvorili oči, i sad ti ljudi imaju drugo mišljenje o njemu, naravno pozitivno. Još jednom puno hvala gospodine Jergoviću :) :) :)
rs28
Postovi: 40
Pridružen/a: 17 tra 2007, 18:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: alonso
Lokacija: široki brijeg

Post Postao/la rs28 »

ko je napravio privi motor turbo u f1
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

rs28 je napisao/la:ko je napravio privi motor turbo u f1
Renault 1976. Grand Prix debi je bio u Silverstoneu 1977., vozač Jean-Pierre Jabouille.
Avatar
don_vicenzo
Test vozač
Test vozač
Postovi: 620
Pridružen/a: 10 vel 2006, 01:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Renault_Alonso
Lokacija: Split
Kontakt:

Post Postao/la don_vicenzo »

Šjor Jergoviću, po vašem mišljenju, je li odlazak Faure-a sa mjesta predsjednika Renaulta i dolazak na njegovo mjesto Alaina Dassasa imalo utjecaj na Renault F1 team u kontekstu da im je smanjena pipa šta se tiče novaca, jer Faure dok je bija na čelu Renaulta je naglašava da ako Dassas postane predsjednik Renaulta da on nema sluha tj. nije zainteresiran za Formulu 1, pa me u tom pogledu zanima vaše mišljenje???
RENAULT F1 EQUIPE
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

don_vicenzo je napisao/la:Šjor Jergoviću, po vašem mišljenju, je li odlazak Faure-a sa mjesta predsjednika Renaulta i dolazak na njegovo mjesto Alaina Dassasa imalo utjecaj na Renault F1 team u kontekstu da im je smanjena pipa šta se tiče novaca, jer Faure dok je bija na čelu Renaulta je naglašava da ako Dassas postane predsjednik Renaulta da on nema sluha tj. nije zainteresiran za Formulu 1, pa me u tom pogledu zanima vaše mišljenje???
Za novce Renaulta najbitniji je glavni boss Carlos Ghosn. Onaj Faure je bio über krele, tako da je za Renault svakako bio dobitak dolazak bilo koga drugog. I onda, Dassas je dosta OK, zapravo. Koliko to mogu biti takvi korporativni tipovi.
Avatar
Dr. DJ
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1520
Pridružen/a: 28 vel 2007, 13:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari-Massa
Lokacija: Stari Mikanovci / Rijeka

Post Postao/la Dr. DJ »

Gospodine Jergoviću....

Zanima mešto vi mislite o napadima Rona Dennisa na Ferrari da je neleguralan...

Imamo tu temu no mi možemo samo nagađati o tome, pa bi me zanimalo vaše strućno mišljenje....

Unaprijed hvala...
1982 UCV 1919
Avatar
*Silver Arrows*
Početnik
Početnik
Postovi: 173
Pridružen/a: 12 tra 2007, 14:15

Post Postao/la *Silver Arrows* »

Dr. DJ je napisao/la:Gospodine Jergoviću....

Zanima mešto vi mislite o napadima Rona Dennisa na Ferrari da je neleguralan...

Imamo tu temu no mi možemo samo nagađati o tome, pa bi me zanimalo vaše strućno mišljenje....

Unaprijed hvala...
e bas sam i ja to htio pitati, preduhitrio si me 8)
slika
Vodafone McLaren Mercedes
Williams#1

Post Postao/la Williams#1 »

Gospodine Jergoviću,da li vi mislite da je dobro to što je sada samo jedan dobavljač guma.
Unaprijed hvala.
Avatar
Buxer
Test vozač
Test vozač
Postovi: 799
Pridružen/a: 26 kol 2006, 18:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Buxer »

Williams#1 je napisao/la:Gospodine Jergoviću,da li vi mislite da je dobro to što je sada samo jedan dobavljač guma.
Unaprijed hvala.
Ok, pitanje nije upućeno meni ali ja mislim da je to izuzetno loša ideja. Sama po sebi, ideja nije loša ali kombinirano sa limitiranjem motora je katastrofa. Općenito mi se ne sviđa ideja izjednačavanja bolida, ja bi to ostavio nižim kategorijama natjecanja ali u F1 tomu nema mjesta. Sve ove priče o kresanju troškova su, po meni smješne. Ok, ušparat će na motorima ali će morati pojačati trošenje u svim drugim segmentima kako bi kompenzirali ne dobivanje brzine i od motora. A i na motorima će se svejedno trošiti jer će nastojati izvući maksimum iz postavljenih limita.
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's." - Ayrton Senna, January, 1989

slika
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Gospodine Jergoviću prilićno sam nov u formuli 1,tek je pratim konkretno ćetri godine znaći od moje 14,i dosad me prilićno fascinirala te staze te timovi.U prošloj kolumni ste poćeli pisat zašto nema hrvata u F1 te ste rekli da ćete nastavit kolumnu o tome zašto grobnik rijeka tj. hrvatska nisu dobili gp,mene zanima zašto jer ste napisali da smo imali šanse i zašto bernie gura f1 na istok znam da je radi novca ali tako se prodavat.Te me tako nervira da u Hrvatskoj nemožemo kupiti trenerke od momćadi nego narućivat iz engleske,ili zemalja iz unije.Sad me zanima u F1 prijenosima kod nas nema pravih prijenosa tj.zašto hrt nešalje gosp.blažićka i gosp.novaka na utrke formule a vi biste mogli s njima kao ćovjek koji bi exkluzivno za hrt javljo prije i poslje utrke iz paddocka,mislim ako namožemo imat gp.onda bi ga bar 3 put tjedno mogli prbližit hrvatskoj,jer mi se više isplat gledat rtl oni su exkluziva.I interesirame pošto imam 18 god,i student sam u rijeci kako je to radit s berniem pošto je on odlićan biznismen interesira me kako je uspio podići f1 tako visoko tj,kako je odredio ove standarde koje danas vidimo u formuli i za kraj dali ima kakve naznake da bi aston martin mogo u f1 jer sam ćito u novinama da je novi vlasnik aston martina želi u f1.,dali će biti u budućnosti kakvih f1 prezentacija bolida u hrvatskoj u budućnosti ili je nemoguće kod nas naći sponzore koji će to financirat znam da su pitanja blesava ali to me interesira za sad i za kraj koji tim je vama kao klincu ostao u srcu,i dali imamo mi hrvati kakvog hrvata u paddocku.Hvala!!
a.novak volim jelenu.p
marko
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 361
Pridružen/a: 17 lis 2005, 18:07
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la marko »

Gosp. Jergoviću pratim F1 duži niz godina i uspio sam gledati neke odlične vozče na djelu.Imam dva pitanja:1)M.Schumacher je na kraju svoje karijere ubrojao Hakkinena kao njegovog najvećeg rivala da li vi stvarno mislite da je to točno.Ili možda neki drugi vozač je zaslužio taj epitet?(bez obzira što schumacher i hakkinen dugi niz godina su se utrkivali jedan protiv drugog)
2)koliko je stvarno gilles villneuve bio dobar vozač?(po mojoj procjeni bio je odličan!)
Hvala!
Avatar
-Briatore-
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1498
Pridružen/a: 28 vel 2006, 09:28
Ja sam: Vozač

Post Postao/la -Briatore- »

G. Mladene evo i jedno pitanje od moje malenkosti. Prije svega, pozdrav.
Sveopće je poznato da su Ayrton Senna i Michael Schumacher dva najveća pilota Formule 1 u njenoj povijesti i vjerovatno će to dugo i ostati (mada nikad se ne zna). Redoslijed stvarno nije bitan, ali sam Ayrtona stavio prvog iz poštovanja. Neću Vas pitati koji je za Vas bolji, jer mislim da je to dosta nezahvalno pitanje i da su odgovori na takva pitanja uvijek podosta subjektivni. Ali, zanima me Vaše mišljenje, koje su činjenice, odnosno koje su razlike, odnosno sličnosti između njih dvojice na temelju kojih bismo mi mogli donijeti izvjesne (osobne) zaključke, eto i na to čuveno pitanje, tko je od njih veći, odnosno bolji. Kakva su Vaša razmišljanja?
Zadnja izmjena: -Briatore-, dana/u 25 lip 2007, 18:24, ukupno mijenjano 1 put.
Fuc-Q
Postovi: 7
Pridružen/a: 12 lip 2006, 16:04

Post Postao/la Fuc-Q »

Sve pohvale za otvaranje ovog topica, siguran sam da ce biti jako koristan.

Uputio bi i kritiku pojedinim clanovima.
Ako imate nesto dodati to radite u odvojenom forumu od ovog, ovaj sluzi samo za postavljanje pitanja gospodinu Jergovicu i njegovo odgovaranje na ista, a nikako za vase komentare na odredjenja pitanja ili odgovaranje na njih. Pustite strucnjaka da to radi.
Avatar
Buxer
Test vozač
Test vozač
Postovi: 799
Pridružen/a: 26 kol 2006, 18:24
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Buxer »

Fuc-Q je napisao/la:Sve pohvale za otvaranje ovog topica, siguran sam da ce biti jako koristan.

Uputio bi i kritiku pojedinim clanovima.
Ako imate nesto dodati to radite u odvojenom forumu od ovog, ovaj sluzi samo za postavljanje pitanja gospodinu Jergovicu i njegovo odgovaranje na ista, a nikako za vase komentare na odredjenja pitanja ili odgovaranje na njih. Pustite strucnjaka da to radi.
Ne vidim zakaj nebi komentirali, pa forum i je tu zato da se mišljenja razmjene i da se potaknu konstruktivne rasprave. Čemu izolirati jednog člana foruma ma ko on bio?
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's." - Ayrton Senna, January, 1989

slika
Zaključano