P&O - Srpanj 2007

Mladen Jergović odgovara na vaša pitanja...
Zaključano
Avatar
LeoZGB
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 469
Pridružen/a: 15 svi 2007, 19:41
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la LeoZGB »

Pozdrav Mladene!

Vasa zadnja kolumna mi je malo pobudila zanimanje i imam pitanje/misljenje u vezi toga.

Svi znamo da mali Hamilton makar ga puno ljudi ne voli (i ja sam jedan od tih) zna voziti i to stvarno zna voziti i to mu se nikako ne moze osporiti po onome sta za sada prikazuje. Ali kada bi se stvarno desilo da Kubica ide u McM a Alonso u Bmw to bi znacilo da niti jedan od njih nebi sudjelovao u razvoju bolida kako od svojih momcadi pa tako ni od momcadi u kojima tek trebaju voziti.

Pitanje je sada koliko bi McM mogao eventualno upasti u probleme barem na pocetku sljedece sezone zbog Hamiltonovog neiskustva u tom segmentu makar je testirao u Mclarenu jos prosle godine ali vidli smo da kada je Alonso poceo lagano zatvarat pipu sa informacijama (telemetrija) odnosno kada je Hamilton poceo samostalno donosit neke odluke tipa drugaciji setup straznjeg kraja bolida ili prelazak na gume za suho kada je i nama u foteljama bilo jasno da jos ima previse vode to da decko jos uvijek nema dovoljno iskustva.

Molio bi da kazete svoje misljenje dal bi Hamilton mogao taj posao odraditi onako kako velika momcad poput McM-a to trazi ili bi svi zajedno platili danak njegovom neiskustvu u toj vise nego nevjerojatnoj prici sa prelascima Alonsa i Kubice.

Hvala i do citanja!
Avatar
blazenko
Postovi: 52
Pridružen/a: 15 svi 2007, 10:36

Post Postao/la blazenko »

Pozdrav iz zavičaja!!

Evo jučer je završio teniski turnir u Umagu, pa smo vidjeli i Bernia tamo, da li ste se možda vidjeli s njime, obzirom da je bio blizu Vas?
stipe-st
Postovi: 37
Pridružen/a: 24 srp 2007, 16:46

Post Postao/la stipe-st »

g. Jergovic. Pitanje sto vi mislite o vozacima R Schumacher, Trulli i Coulthard. Ja mislim da bi Toyota bila puno bolja da ima neke mladje perspektivne vozace a ne ove starce koji su nemotivirani i osvoje bod za najbogatiju momcad svake prijestupne godine. Ja mislim da Toyota nije tako losa koliko su zapravo njih dvoje losi. A sto se tice Davida on je u Mclarenu uvijek bio 2 vozac prvo iza Hakkinena pa onda iza Kimija i to bi u prvenstvima za njima uglavnom zaostajao 30 i vise bodova. Napisite molim vas svoj komentar o njima
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: tg

Post Postao/la Mladen Jergović »

tg je napisao/la:Meni se isto svidjela nova kolumna. Htio sam da pitam da li razmisljate da napisete nesto o situaciji u Ferrariju, mislim na odnose u ekipi ( kako je posle Schumachera, Raikkonen-Massa, njihovi dvoboji, Kimiju "smeta" Michael, Fillipe je u super odnosu sa njim... Spijunska afera... kako ce to uticati na njih...???) Ne bih da vam solim pamet, ali mislim da je dobra tema. Sta mislite?
Dobra ideja. Može u onoj rupi iza Mađarske.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

LeoZGB je napisao/la:Pozdrav Mladene!

Vasa zadnja kolumna mi je malo pobudila zanimanje i imam pitanje/misljenje u vezi toga.

Svi znamo da mali Hamilton makar ga puno ljudi ne voli (i ja sam jedan od tih) zna voziti i to stvarno zna voziti i to mu se nikako ne moze osporiti po onome sta za sada prikazuje. Ali kada bi se stvarno desilo da Kubica ide u McM a Alonso u Bmw to bi znacilo da niti jedan od njih nebi sudjelovao u razvoju bolida kako od svojih momcadi pa tako ni od momcadi u kojima tek trebaju voziti.

Pitanje je sada koliko bi McM mogao eventualno upasti u probleme barem na pocetku sljedece sezone zbog Hamiltonovog neiskustva u tom segmentu makar je testirao u Mclarenu jos prosle godine ali vidli smo da kada je Alonso poceo lagano zatvarat pipu sa informacijama (telemetrija) odnosno kada je Hamilton poceo samostalno donosit neke odluke tipa drugaciji setup straznjeg kraja bolida ili prelazak na gume za suho kada je i nama u foteljama bilo jasno da jos ima previse vode to da decko jos uvijek nema dovoljno iskustva.

Molio bi da kazete svoje misljenje dal bi Hamilton mogao taj posao odraditi onako kako velika momcad poput McM-a to trazi ili bi svi zajedno platili danak njegovom neiskustvu u toj vise nego nevjerojatnoj prici sa prelascima Alonsa i Kubice.

Hvala i do citanja!
Naravno da bi McLaren imao problema, jer ni Hamilton ni Kubica nisu Alonso, po pitanju iskustva i podeešavanja auta.
Priča je malo vjerojatna, ali, velim, u Italiji se ponavlja kao neka mantra, pa sam je spomenuo radi kurioziteta. No, dešavale su se u Formuli 1 i čudnije stvari, pa je bolje spomenuti nego da poslije ispadne veliko iznenađenje.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sila je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
sila je napisao/la:
Da, i?
FIA-in World Council, znate, nije zakonodavno tijelo. Po njihovom mišljenju McLaren je kriv, ali nije za kažnjavanje. To mišljenje nije sudska presuda. To je samo preporuka FIA-i, ali FIA obično posve usvaja tu preporuku.
Kada bi neko sudsko tijelo proglasilo McLaren krivim, onda bi formalno i pravno McLaren bio kriv.
To sam htio reći. Pretpostavljam da ste htjeli pitati što mi sad to znači, ali se niste usudili.
ne da se nisam usudio nego sam smatrao da je dovoljno da istaknem. što se i pokazalo tačnim.

Da, World council nije zakonodavno tijelo, ali kao što ste rekli fia obično u potpunosti usvaja njihovo mišljenje. To otprilike znači da ono što oni kažu, to je tako. Znači da su rekli da je meklaren kriv i da mu se oduzimaju bodovi to bi bilo to. E sad, možete ih zvati kako hoćete, ali očigledno je da oni u ovakvim slučajevima odlučuju o sudbini tima.

E upravo zbog toga je i išlo boldiranje onog teksta.

Ako je tijelo čije mišljenje FIA uzima u potpunosti, kaže da je neko kriv, odakle onda ta priča. Uz svo dužno poštovanje, koga je briga što vi mislite da meklaren nije kriv, što na kraju krajeva ja mislim da je kriv itd. Bitno je ono što kaže tijelo koje o tome odlučuje.

Stoga, to "Meklaren nije kriv" vam ne prolazi jer su oni koji o tome odlučuju rekli da jeste. Tako da o tome uopšte više ne bi trebalo biti polemike.

Ono o čemu se treba raspravljati je smijurija koju je FIA napravila glede sankcionisanja ponašanja koje je protivno pravilima. To je ono o čemu cijeli F1 svijet trenutno bruji.

Ne kažem da je meklarenu trebalo uzimati bodove, ali proglasiti ih krive za kršenje pravila a ne izreći čak ni novčanu kaznu je smiješno.
Dvije stvari.
Nisam siguran da vam je baš potpuno jasno što to točno znači ˝cijeli F1 svijet˝, koji, k tome još i ˝bruji˝. Možda se to odnosi na vaše dvorište i Italiju, pa vi onda mislite da je to cijeli svijet. Ali, OK, to je vaše pravo.

I drugo: ako vas nije briga što ja mislim, zašto onda, k vragu, tratite moje vrijeme - a i svoje - i sudjelujete u ovome? Moram priznati da mi je to posve zagonetno.

Ja mislim da McLaren nije kriv jer nitko nije dokazao da je kriv, već samo da je njihov uposlenik kriv. To sam tvrdio od samog početka ove afere. U Ferrariju sada bjesne zato jer se utvrdilo da je McLaren kriv, a nije kažnjen. U Ferrariju ne bi toliko bjesnili da je FIA rekla da McLaren nije kriv. To je cijela poanta.

Ali, stvarno, cijela poanta je i u tome što biste vi htjeli da ja prihvatim kako je McLaren prekršio neka pravila. Ja, međutim, tako ne mislim.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sila je napisao/la:Pitanje o Fisikeli.
Jel mogu očekivati odgovor na njega ili ga niste uspjeli ni pročitati.
Nisam ga uspio pročitati jer mislim da ga je netko maknuo.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

blazenko je napisao/la:Pozdrav iz zavičaja!!

Evo jučer je završio teniski turnir u Umagu, pa smo vidjeli i Bernia tamo, da li ste se možda vidjeli s njime, obzirom da je bio blizu Vas?
Ne, bio sam poslom u Italiji par dana, pa smo se fulali.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

stipe-st je napisao/la:g. Jergovic. Pitanje sto vi mislite o vozacima R Schumacher, Trulli i Coulthard. Ja mislim da bi Toyota bila puno bolja da ima neke mladje perspektivne vozace a ne ove starce koji su nemotivirani i osvoje bod za najbogatiju momcad svake prijestupne godine. Ja mislim da Toyota nije tako losa koliko su zapravo njih dvoje losi. A sto se tice Davida on je u Mclarenu uvijek bio 2 vozac prvo iza Hakkinena pa onda iza Kimija i to bi u prvenstvima za njima uglavnom zaostajao 30 i vise bodova. Napisite molim vas svoj komentar o njima
Manje-više ste sve vi rekli. Da sam ja poglavica u Toyoti, već odavno tu ne bi bili ni Ralf ni Trulli. Oni su OK vozači, ali mislim da su predugo u sredini poretka u Formuli 1 i da im je problem daljnja motivacija.
DC je slična priča. On je super lik, ali ako želite stvarno imati jaku vozačku postavu, morate imati jednog super-vozača, i onda možda njega kao drugog vozača. U toj ulozi on je super, i nekad i sad.
I da, slažem se da Formula 1 općenito treba dovesti još neke mlade vozače, jer ova trojica, plus Rubens i Fisico, su stvarno lagano prošli svoje najbolje dane. Surovo, ali nije njima loše, to ne trebamo brinuti.
Vleki
Test vozač
Test vozač
Postovi: 621
Pridružen/a: 12 lip 2007, 11:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Michaela Schumachera

Post Postao/la Vleki »

Gospodine Jeregoviću, može mali podsjetnik?

Zanima me kada se otprilike pojavljuju prve točne vjesti o prelascima vozača iz jedene ekipe u drugu. Primjer: "Sutilov prelazak iz Spykera u Toyotu".

Da li se to več javlja u tjeku sezone ili moramo čekati zimsku stanku?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Vleki je napisao/la:Gospodine Jeregoviću, može mali podsjetnik?

Zanima me kada se otprilike pojavljuju prve točne vjesti o prelascima vozača iz jedene ekipe u drugu. Primjer: "Sutilov prelazak iz Spykera u Toyotu".

Da li se to več javlja u tjeku sezone ili moramo čekati zimsku stanku?
Obično se stvari službeno potvrđuju negdje oko Monze, premda nekada to zna biti i ranije.
B-Link
Postovi: 16
Pridružen/a: 22 lip 2007, 00:58

Post Postao/la B-Link »

Mladen Jergović je napisao/la:
Buba je napisao/la:1)Procitao sam vasu novu kolumnu.Kubica i Mclaren?Zar Alonso nema trogodisnji ugovor s Mclarenom i zar ne bi sponzori bili ne zadovoljni kada bi Fernando otisao,prvo Vodafone i Santander a da ne govorim o stotinu onih sitnih (spanjolskih)sponzora koji su u Mclarenu zbog njega.

2)Da li je tacno da se Mercedesovi motori sklapaju u Engleskoj pod vodjstvom Maria Ilijena,vase misljenje o njemu,i ne cini mi se kao neki genijalac previse motora mu je otkazalo u poslednjoj deceniji....Da li je bilo ranije mozda price da je AMG trebao preuzeti sklapanje F1 motora?

3)Ranije u nekom postu pomenuli ste multi-kanalni (ili nesto tako) digitalni prijenos F1....da li je kako moguce da obicni smrtnici dodju do toga,kako i gdje uopce gledati F1 na tom sistemu.

Pozdrav!
1) To je samo spekulacija o kojoj se ovih dana žestoko govori u Italiji, vode se rasprave na televiziji itd. Naravno da Alonso ima još dvije i pol godine ugovora s McLarenom, ali kad se bratska srca slože... Meni se ne čini vjerojatno niti moguće, but never say never.

2) Ne, već nekih pet ili šest godina. Ilien jest genijalac, i upravo zbog njegovog razlaza s Mercedesom ovi su upali u ozbiljnu krizu iz koje se tek sad lagano vade. Ja nisam čuo te priče o AMG motorima.

3) Digitalni F1 prijenos bila je stvar koju je Ecclestone pokrenuo 1996. To je bio satelitski program koji se plaćao i koji je bio enormno tehnološki napredan za svoje vrijeme (a i inače). Ja sam bio uključen od samog početka,i nakon pola godine probnih programa 1996., od 1997. sam bio glavni izvršni producent.
Program se sastojao od 7 zasebnih kanala, i gledatelji su sami mogli birati hoće li gledati boksove (s intervjuima i tehničkim analizama), on-board kamere, dva kanala sa staze (jedan obično na vodećima, drugi na nekoj borbi za druge pozicije), highlightse (dakle, samo najzanimljivije dijelove do tada), live timing ili jedan (tzv. Super) kanal na kojem smo kombinirali sve ove kanale zajedno i radili, dakle, finalni program paralelan, ali posve drugačiji i mnogo, mnogo bolji, od uobičajenog zemaljskog prijenosa koji se nudio besplatno.
Ovaj program išao je u tridesetak europskih zemalja i bio je toliko dobro prihvaćen da su sve ekipe na samoj utrci gledale samo to.
Ali, onda je Ecclestone u 2002. (četiri mjeseca nakon što sam prestao raditi u FOM-u) odlučio da ne želi više posve sam financirati tu izuzetno raskošnu i skupu produkciju. (Program je bio pay-TV, i u to vrijeme to još nije bio vrlo popularan koncept, pa Ecclestone nije od toga zarađivao značajne novce.) Ponudio je F1 ekipama da to i one sufinanciraju, ali one su odbile, i onda je Bernie nakon kraja sezone prekinuo tu produkciju.
Početkom ove godine ekipama je došlo iz dupeta u glavu, pa su pitale Ecclestonea da obnovi digitalni multi-kanalni projekt, ali on je to odbio.
Pa zar nema njemački PREMIERE tako nešto. Evo ja gledam nekad utrke tamo i ima sve te kanale koje ste naveli, highlights, super-signal, on-board...???
Koji bi kanal preporučili za gledanje F1, osim HRT-a?
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Re: Tko vam je najbolji odnosno najdraži od vozača f1?

Post Postao/la Mladen Jergović »

buban07 je napisao/la:Gospodine Mladene veliki pozdrav, imam za vas jedno naizgled jednostavno pitanje? Pratim vaš rad već skoro dvije godine a nisam još uspio zaključiti tko je vama najdraži odnosno najbolji od trenutno aktivnih vozaća u f1 svijetu. Ja sam zakleti navijač Fernanda Alonsa, a od kad je prešao u Mercedes-Mclaren postao mi je još draži. Kažu za Kimija da je hladan, možda, ali protekle dvije godine Fernando je vozio tako hladno i smireno da bi njemu savršeno pristajao taj epitet. Ali pustimo moje mišljenje zanima me vaše, neslužbeno ali iskreno mišljene tko je najbolji vozač a tko je najbolji čovjek. Pozdrav
Moja lista pet najboljih F1 vozača ide ovako:
1. Fernando Alonso
2. Kimi Räikkönen
3. Lewis Hamilton
4. Robert Kubica
5. Jenson Button

Najkompletniji karakter on današnjih vozača za mene je također Alonso, koji je vrlo inteligentan i skroman momak privatno.
Avatar
Fiorano04
Postovi: 145
Pridružen/a: 05 lip 2007, 17:01

Post Postao/la Fiorano04 »

Mladene, znate li da li je možda netko iz McLarena demantirao Jeana Todta u povodu optužbi koje je nedavno iznio na račun McLarena. Todt je rekao da su u McLarenu mjesecima prije afere znali da je Stepney Coughlanov informator, da su tako saznali za fleksibilno podvozje i da su dokumente osim Coughlana vidjeli još neki visokopozicionirani McLarenovi zaposlenici i da je sa slučajem bio upoznat čak i Martin Whitmarsh.
E sada, koliko mene logika služi ili Jean Todt laže i to opako laže, ili govori istinu a u tome slučaju vaša teza kako je sve znao samo i isključivo Coughlan ne stoji.
Moram Vas još samo u nečemu ispraviti, nije stvar samo u tome da McLaren nešto tehnički implementira na svoj bolid nego je podatke mogao koristiti i za druge stvari, npr. određivanje taktike jer su znali koliko je F2007 sporiji sa npr. 10 kg goriva ili prijava FIA-i nekih stvari koje su na granici legalnosti na F2007 npr. fleksibilnost podvozja. No to je isto tako nemoguće dokazati.
Hvala na odgovoru i pozdrav
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

sjubic je napisao/la:Mladene što mislite o Patrick Tambay-u.
Mene je dojmio kao vozač pa da čujem Vaše mišljenje i da li je kruna njegove karijere bila prelazak u Ferrari..

P.S. Ako je nekim slučajem pitanje već postavljeno zanemarite ga.
Patrick Tambay mi je osobni prijatelj. Upoznali smo se kad sam ja radio u FOM-u, a on je bio TV komentator za francuski Canal+. Patrick je sjajan čovjek, s kojim sam proveo puno ugodnih sati pričajući zbilja svašta, ne samo o Formuli 1.
Da, vrhunac njegove karijere bile su godine u Ferrariju, 1982. i 1983. Ali, on je gotovo bio predobar i presuptilan čovjek za vrhunske stvari u ovom, ponekad krutom sportu, i iz Ferrarija ga je, nizom osobnih manipulacija, izbacio tadašnji timski kolega Rene Arnoux.
Da li mu Patrick to previše zamjera? Ne, jer život je otišao dalje, sve se polako poravnalo, i on je danas vrlo sređen i zadovoljan TV komentator, kojeg je najnovija francuska vlada angažirala i u svojem ministartsvu za sport.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

B-Link je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
Buba je napisao/la:1)Procitao sam vasu novu kolumnu.Kubica i Mclaren?Zar Alonso nema trogodisnji ugovor s Mclarenom i zar ne bi sponzori bili ne zadovoljni kada bi Fernando otisao,prvo Vodafone i Santander a da ne govorim o stotinu onih sitnih (spanjolskih)sponzora koji su u Mclarenu zbog njega.

2)Da li je tacno da se Mercedesovi motori sklapaju u Engleskoj pod vodjstvom Maria Ilijena,vase misljenje o njemu,i ne cini mi se kao neki genijalac previse motora mu je otkazalo u poslednjoj deceniji....Da li je bilo ranije mozda price da je AMG trebao preuzeti sklapanje F1 motora?

3)Ranije u nekom postu pomenuli ste multi-kanalni (ili nesto tako) digitalni prijenos F1....da li je kako moguce da obicni smrtnici dodju do toga,kako i gdje uopce gledati F1 na tom sistemu.

Pozdrav!
1) To je samo spekulacija o kojoj se ovih dana žestoko govori u Italiji, vode se rasprave na televiziji itd. Naravno da Alonso ima još dvije i pol godine ugovora s McLarenom, ali kad se bratska srca slože... Meni se ne čini vjerojatno niti moguće, but never say never.

2) Ne, već nekih pet ili šest godina. Ilien jest genijalac, i upravo zbog njegovog razlaza s Mercedesom ovi su upali u ozbiljnu krizu iz koje se tek sad lagano vade. Ja nisam čuo te priče o AMG motorima.

3) Digitalni F1 prijenos bila je stvar koju je Ecclestone pokrenuo 1996. To je bio satelitski program koji se plaćao i koji je bio enormno tehnološki napredan za svoje vrijeme (a i inače). Ja sam bio uključen od samog početka,i nakon pola godine probnih programa 1996., od 1997. sam bio glavni izvršni producent.
Program se sastojao od 7 zasebnih kanala, i gledatelji su sami mogli birati hoće li gledati boksove (s intervjuima i tehničkim analizama), on-board kamere, dva kanala sa staze (jedan obično na vodećima, drugi na nekoj borbi za druge pozicije), highlightse (dakle, samo najzanimljivije dijelove do tada), live timing ili jedan (tzv. Super) kanal na kojem smo kombinirali sve ove kanale zajedno i radili, dakle, finalni program paralelan, ali posve drugačiji i mnogo, mnogo bolji, od uobičajenog zemaljskog prijenosa koji se nudio besplatno.
Ovaj program išao je u tridesetak europskih zemalja i bio je toliko dobro prihvaćen da su sve ekipe na samoj utrci gledale samo to.
Ali, onda je Ecclestone u 2002. (četiri mjeseca nakon što sam prestao raditi u FOM-u) odlučio da ne želi više posve sam financirati tu izuzetno raskošnu i skupu produkciju. (Program je bio pay-TV, i u to vrijeme to još nije bio vrlo popularan koncept, pa Ecclestone nije od toga zarađivao značajne novce.) Ponudio je F1 ekipama da to i one sufinanciraju, ali one su odbile, i onda je Bernie nakon kraja sezone prekinuo tu produkciju.
Početkom ove godine ekipama je došlo iz dupeta u glavu, pa su pitale Ecclestonea da obnovi digitalni multi-kanalni projekt, ali on je to odbio.
Pa zar nema njemački PREMIERE tako nešto. Evo ja gledam nekad utrke tamo i ima sve te kanale koje ste naveli, highlights, super-signal, on-board...???
Koji bi kanal preporučili za gledanje F1, osim HRT-a?
Mislim da Premiere nema dva kanala sa staze i mislim da nema posebne boksove. To je bio ključ svega.
Ja volim gledati Austrijance, jer komentira Heinz Prüller, i jer nemaju reklama. To jest, to sam gledao prije, dok nisam počeo raditi ovo za HRT-u.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

Fiorano04 je napisao/la:Mladene, znate li da li je možda netko iz McLarena demantirao Jeana Todta u povodu optužbi koje je nedavno iznio na račun McLarena. Todt je rekao da su u McLarenu mjesecima prije afere znali da je Stepney Coughlanov informator, da su tako saznali za fleksibilno podvozje i da su dokumente osim Coughlana vidjeli još neki visokopozicionirani McLarenovi zaposlenici i da je sa slučajem bio upoznat čak i Martin Whitmarsh.
E sada, koliko mene logika služi ili Jean Todt laže i to opako laže, ili govori istinu a u tome slučaju vaša teza kako je sve znao samo i isključivo Coughlan ne stoji.
Moram Vas još samo u nečemu ispraviti, nije stvar samo u tome da McLaren nešto tehnički implementira na svoj bolid nego je podatke mogao koristiti i za druge stvari, npr. određivanje taktike jer su znali koliko je F2007 sporiji sa npr. 10 kg goriva ili prijava FIA-i nekih stvari koje su na granici legalnosti na F2007 npr. fleksibilnost podvozja. No to je isto tako nemoguće dokazati.
Hvala na odgovoru i pozdrav
Po mojem mišljenju, Jean Todt je sada strašno ljut jer se nadao da će Ferrari uspjeti naći pravi izgovor za svoju relativno slabiju formu nego što smo svi mislili da će biti. Zato oni sada govore kako će Ferrari izgubiti skoro 6 miluijuna dolara ako ne budu prvi u poretku konstruktora. Da je McLaren drastično kažnjen, Ferrari bi bio prvi, kao što bi bio i da su brži, ili da se ne kvare. E sad, kad nisi brži ili kad ti se auti kvare, onda je dobro naći i drugi način da se bude prvi.
Moje informacije su (a to su informacije koje su javne i dostupne svugdje, čak i u Italiji, iako ih u Italiji ne reklamiraju na televiziji) da nitko osim Coughlana iz McLarena nije znao za te papire prije 3. lipnja, kad su otkriveni u Coughlanovoj kući i kada je McLaren Coughlana suspendirao. Nakon 3. lipnja nitko ih nije fizički vidio, već su Neale i Whitmarsh savjetovali Coughlana da sve uništi, a istovremeno su već bili u stalnim kontaktima s Todtom.

Po meni je ključno samo tih 780 stranica. To što je Stepney zivkao Coughlana i govorio o Ferrarijevo fleksibilnoj šasiji, to nema puno veze s cijelom aferom. To bilo gdje bilo kada može raditi neki nezadovoljni uposlenik.
U zapadnim ekonomijama takav tip se naziva˝whistleblower˝, i u mnogim zemljama (uključujući većinu članica EU-a) zakon takvog tipa štiti, jer on treću stranu obavještava o nelagalnim momentima u poslovanju vlastite firme. Nama se to možda čini nevjerojatnim da zakon to štiti, ali Stepney je upravo bio takav whistleblower, i McLaren je na dojavu tog tipa obavijestio FIA-u, koja je onda pooštrila kriterije kontrole fleksibilnosti poda, budući da je ono što je otkriveno kod Ferrarija bilo protivno pravilima.
Ali, to nema puno veze s naših 780 stranica jer tehničke informacije, usmenim putem i putem fotografija, stalno cirkuliraju u Formuli 1. Upravo je Ferrari ekipa koja ima najviše profesionalnih fotografa na svojem platnom spisku.

Todt se s pravom bijesan i sada riga vatru jer je nelogično da McLaren bude kriv i ne bude kažnjen. Ja mislim da McLaren nije kriv jer su Stepney i Coughlan zapravo htjeli odnijeti sve te informacije u Hondu. McLarenovi ljudi nisu proučavali tih 780 stranica, ali Todtova je logika sada da, ako je McLaren kriv, mora da jesu to proučavali. FIA bi puno bolje napravila da je rekla da McLaren nije kriv, budući da je teško kontrolirati uposlenika koji nije zadovoljan svojom pozicijom u tvrtki i koji je u poziciji da primitkom osjetljivih informacija radi osobne koristi tu tvrtku kompromitira, ako bude uhvaćen.
Ali, FIA nije tako postupila, nego je htjela i prdnut i stisnut (kako bi rekla moja punica). I sada ima na leđima bijes cijelog Ferrarija, i prijetnje sudskim procesima i tko zna čime sve ne.

A moja je logika jednostavna: McLaren nije kriv jer nije dokazano da je kriv.

Narode, molim vas, stvarno vas molim, da ovo gore pročitate polako i pažljivo. To su informacije koje sam skupljao dugo i iz puno privatnih izvora u Formuli 1. To su razumne, pouzdane stvari. Ako i nakon toga imate volje reći da vas nije briga što o cijeloj stvari mislim, bojim se da ćemo morati prekinuti ovu našu lijepu suradnju.
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Post Postao/la McLewis »

Mladen Jergović je napisao/la:
B-Link je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: 1) To je samo spekulacija o kojoj se ovih dana žestoko govori u Italiji, vode se rasprave na televiziji itd. Naravno da Alonso ima još dvije i pol godine ugovora s McLarenom, ali kad se bratska srca slože... Meni se ne čini vjerojatno niti moguće, but never say never.

2) Ne, već nekih pet ili šest godina. Ilien jest genijalac, i upravo zbog njegovog razlaza s Mercedesom ovi su upali u ozbiljnu krizu iz koje se tek sad lagano vade. Ja nisam čuo te priče o AMG motorima.

3) Digitalni F1 prijenos bila je stvar koju je Ecclestone pokrenuo 1996. To je bio satelitski program koji se plaćao i koji je bio enormno tehnološki napredan za svoje vrijeme (a i inače). Ja sam bio uključen od samog početka,i nakon pola godine probnih programa 1996., od 1997. sam bio glavni izvršni producent.
Program se sastojao od 7 zasebnih kanala, i gledatelji su sami mogli birati hoće li gledati boksove (s intervjuima i tehničkim analizama), on-board kamere, dva kanala sa staze (jedan obično na vodećima, drugi na nekoj borbi za druge pozicije), highlightse (dakle, samo najzanimljivije dijelove do tada), live timing ili jedan (tzv. Super) kanal na kojem smo kombinirali sve ove kanale zajedno i radili, dakle, finalni program paralelan, ali posve drugačiji i mnogo, mnogo bolji, od uobičajenog zemaljskog prijenosa koji se nudio besplatno.
Ovaj program išao je u tridesetak europskih zemalja i bio je toliko dobro prihvaćen da su sve ekipe na samoj utrci gledale samo to.
Ali, onda je Ecclestone u 2002. (četiri mjeseca nakon što sam prestao raditi u FOM-u) odlučio da ne želi više posve sam financirati tu izuzetno raskošnu i skupu produkciju. (Program je bio pay-TV, i u to vrijeme to još nije bio vrlo popularan koncept, pa Ecclestone nije od toga zarađivao značajne novce.) Ponudio je F1 ekipama da to i one sufinanciraju, ali one su odbile, i onda je Bernie nakon kraja sezone prekinuo tu produkciju.
Početkom ove godine ekipama je došlo iz dupeta u glavu, pa su pitale Ecclestonea da obnovi digitalni multi-kanalni projekt, ali on je to odbio.
Pa zar nema njemački PREMIERE tako nešto. Evo ja gledam nekad utrke tamo i ima sve te kanale koje ste naveli, highlights, super-signal, on-board...???
Koji bi kanal preporučili za gledanje F1, osim HRT-a?
Mislim da Premiere nema dva kanala sa staze i mislim da nema posebne boksove. To je bio ključ svega.
Ja volim gledati Austrijance, jer komentira Heinz Prüller, i jer nemaju reklama. To jest, to sam gledao prije, dok nisam počeo raditi ovo za HRT-u.
na kojem tv programu u austriji ste gledali? hvala
McLaren u <3
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

*silberpfeil je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la:
B-Link je napisao/la: Pa zar nema njemački PREMIERE tako nešto. Evo ja gledam nekad utrke tamo i ima sve te kanale koje ste naveli, highlights, super-signal, on-board...???
Koji bi kanal preporučili za gledanje F1, osim HRT-a?
Mislim da Premiere nema dva kanala sa staze i mislim da nema posebne boksove. To je bio ključ svega.
Ja volim gledati Austrijance, jer komentira Heinz Prüller, i jer nemaju reklama. To jest, to sam gledao prije, dok nisam počeo raditi ovo za HRT-u.
na kojem tv programu u austriji ste gledali? hvala
Ja sam obično volio gledati ORF2. Ali, to nisam gledao ove posljednje dvije godine koliko sam na HTV-u.
McLarenovka
Postovi: 94
Pridružen/a: 25 sij 2005, 17:18
Navijam za: Nikoga
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la McLarenovka »

ono što je mene uvijek nekako zanimalo je - formula 1 nakon ecclestonea? on je već u svojim sedamdesetim i logično je razmišljati da neće još toliko dugo ostati u ovom poslu, što svojom voljom, što jel... voljom viših sila :) ko bi mogao doći na njegovo mjesto, kako će sve to izgledati, na šta će ličiti, da li će biti bolje, gore ili tu negdje, šta se sve ustvari mijenja njegovim odlaskom itd?
pozdrav.
Avatar
Ayrton Veliki
Postovi: 22
Pridružen/a: 22 srp 2007, 00:02

Post Postao/la Ayrton Veliki »

Mladene,hvala Vam na dosadasnjim odgovorima i molio bih Vas da mi kazete,ako vam je poznato,koliko dugo je Senna jos planirao voziti.
Neki ljudi misle da je on dosao u Wiliams da se oprosti od F1 sa cetvrtom titulom u rukama.
Znam da je ovo pitanje,pa i eventualni odgovor, mozda u sferi hipotetickog,ali mi je tesko prihvatiti da takava fanaticna trkacka licnost moze u 35-oj reci zbogom F1.
Vleki
Test vozač
Test vozač
Postovi: 621
Pridružen/a: 12 lip 2007, 11:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Michaela Schumachera

Post Postao/la Vleki »

Mladen Jergović je napisao/la:
*silberpfeil je napisao/la:
Mladen Jergović je napisao/la: Mislim da Premiere nema dva kanala sa staze i mislim da nema posebne boksove. To je bio ključ svega.
Ja volim gledati Austrijance, jer komentira Heinz Prüller, i jer nemaju reklama. To jest, to sam gledao prije, dok nisam počeo raditi ovo za HRT-u.
na kojem tv programu u austriji ste gledali? hvala
Ja sam obično volio gledati ORF2. Ali, to nisam gledao ove posljednje dvije godine koliko sam na HTV-u.
Mislim da će se gospodin Jergović ispraviti, ali "vrag mi ni dal mira" pa bum se porinul!!

Austrijanci prenašaju utrke Formule 1 na ORF1 i odlično to rade, naravno na čelu sa već legendarnim Heinz Prüllerom.

Treninge prikazuju od petka, uključuju se prije trke otprilike nekih sat i 15min, primjer: ako utrka poćne u 14:00 oni se več jave u 12:45 sa novostima
i naravno za vrjeme utrke nema reklama.

Problem je jezik(ako ga nisi imao prilike učiti) i sičušna zamjerka komentatoru:ponekat ne sasluša razgovor između vozača i tima kada je veza uključena za eter, dobro sad malo cjepidlaćim ali u tom djelu je naš komentatorski tandem puno bolji.
Inače kad se sve zbroji i oduzme odlični su!
Avatar
tvojnov2
Početnik
Početnik
Postovi: 218
Pridružen/a: 18 srp 2007, 00:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari i Gazdu
Lokacija: Sesvete

Post Postao/la tvojnov2 »

McLarenovka je napisao/la:ono što je mene uvijek nekako zanimalo je - formula 1 nakon ecclestonea? on je već u svojim sedamdesetim i logično je razmišljati da neće još toliko dugo ostati u ovom poslu, što svojom voljom, što jel... voljom viših sila :) ko bi mogao doći na njegovo mjesto, kako će sve to izgledati, na šta će ličiti, da li će biti bolje, gore ili tu negdje, šta se sve ustvari mijenja njegovim odlaskom itd?
pozdrav.

Htio sam se baš nadovezati na ovu temu.Zanima me mladene,ako recimo bernie ode iz formule 1 i ostavi taj posao nekom drugom da li to daje više šansi nama da imamo utrku u Hrvatskoj jer meni se čini da bernie ima osobnih zamjerki nama.Možda se i to promjeni ako dođe neko nov.

Još jedno pitanjce.
Mislite li da se kimi bolje snašao u ferrariu u svojoj prvoj sezoni nego što se snašao u mclarenu 2002.godine kada je tamo došao
Go reds!!!!!! Go Schumi!!!
Avatar
McLarenMercedes
Postovi: 58
Pridružen/a: 23 srp 2007, 23:02
Navijam za: Alonsa
Lokacija: Beograd

Post Postao/la McLarenMercedes »

Mladene, možete li reći nešto o Martinu Whitmarshu? Navijam za McLaren 11 sezona ali taj čovek me je oduvek pomalo nervirao. Hvala.
Mladen Jergović
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1794
Pridružen/a: 11 tra 2007, 13:47

Post Postao/la Mladen Jergović »

McLarenovka je napisao/la:ono što je mene uvijek nekako zanimalo je - formula 1 nakon ecclestonea? on je već u svojim sedamdesetim i logično je razmišljati da neće još toliko dugo ostati u ovom poslu, što svojom voljom, što jel... voljom viših sila :) ko bi mogao doći na njegovo mjesto, kako će sve to izgledati, na šta će ličiti, da li će biti bolje, gore ili tu negdje, šta se sve ustvari mijenja njegovim odlaskom itd?
pozdrav.
Jako zanimljivo da je bilo 750 pitanja prije nego što je netko konačno postavio i ovo.
Nakon Ecclestonea neće biti ništa specijalno. On sam je kao i svi drugi veliki diktatori - nije odredio svog nasljednika. On će raditi i raditi, sve dok bude fizički mogao. Mentalno, nema problema. Čovjek ima 76 godina, i ja još uvijek ne znam da poznajem ikog tko je brži i oštriji u glavi od njega.
Dakle, imamo još nekoliko godina. Vjerojatno će nakon Bernieja inercijom stvari ići neko vrijeme posve OK, a onda će početi kojekakve borbe za vlast, i to ne mora nužno biti jako dobro za Formulu 1.
Zaključano