F1 Volan

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Hehe, svaka čast. Thanks... Fascinantno... Pa moram reći da se i moje zamisli podudaraju s vašima... Baš fora...

A jeste li primjetili da kad vozač izlazi iz boksa pomalo zaustavlja bolid i kreće na znak čovjeka koji mu pokazuje da može ići. Čini mi se da to isto radi sa spojkom... kao na običnom autu, bolid je u prvoj brzini i onda lagano pušta spojku (clutch) po potrebi...

2 zvjerko: Ma gotovo sve komande na volanu znam, još sam prije par godina to polovio s McLarenovog bolida... Stavili su na site značenje svake tipke. A kako je McLarenov ECU i komande su gotovo identične... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la: 2 zvjerko: Ma gotovo sve komande na volanu znam, još sam prije par godina to polovio s McLarenovog bolida... Stavili su na site značenje svake tipke. A kako je McLarenov ECU i komande su gotovo identične... ;)
Da, imaju iste mogućnosti ali različitu ergonomiju i još nešta šta ima samo McM (za sad) - dodatne dvije tipke iza volana za koje mislim da sam primjetio kako ih uptrebljavaju - u prve 4 brzine, prilikom ubrzavanja, lijevu srednju drže stisnutu i otpuštaju je na visokim okretajima. Zapeo mi je za oko identičan pokret lijeve ruke Hamiltona i Kovalainena prilikom ubrzavanja - desnom mijenjaju brzine dok lijeva radi pokret kao da nešta otpuštaju - ili imam priviđenja.
Avatar
red_devil
Veteran
Veteran
Postovi: 2862
Pridružen/a: 02 ruj 2006, 08:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher - Ferrari

Post Postao/la red_devil »

tex je napisao/la: kod prve snimke, lewis prebacuje iz neutrala u prvu brzinu. i kad je u neutralu, onda sve lampice bljeskaju i daju do znanja da je mejnjač van brzine. moje mišljenja
Meni se čini da svijetli baš kad pritisne gas i kad je u brzini. Pogledaj ono u sredini, čini mi se čak da piše "2", 2. brzina. Damn, ali svijetli i kad ne dodaje gas, a u brzini je.
kod druge snimke se vidi da blješću svaka druga lampica, po meni je to sigurnosni sustav kad se bolid sudari. onda se pokreće program koji prati dal motor pokazuje znakove puknuće i moguće eksplozije motora i odmah je u pripravnosti da to ugasi, i u istom trenutku odvaja spojku od motora tako da motor radi bez nekakvog opeterećenja
Ja ne bih rekao da je to sustav kad se sudari. Lampice su se upalile prije udarca. Btw. http://www.youtube.com/watch?v=LVdvNaZUTbY Ovdje se na 2:22 lampice pale i kod Alonsa, što će reć da nema veze sa sudarom.

http://www.mclarenelectronics.com/Produ ... its&id=104 tu ima nešto o tome, samo se meni neda čitat.

Ovo su isto samo moje pretpostavke da nije ono što je @tex naveo. Znamo da je pretpostavka majka svih zajeba :D
.
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la: i još nešta šta ima samo McM (za sad) - dodatne dvije tipke iza volana za koje mislim da sam primjetio kako ih uptrebljavaju - u prve 4 brzine, prilikom ubrzavanja, lijevu srednju drže stisnutu i otpuštaju je na visokim okretajima. Zapeo mi je za oko identičan pokret lijeve ruke Hamiltona i Kovalainena prilikom ubrzavanja - desnom mijenjaju brzine dok lijeva radi pokret kao da nešta otpuštaju - ili imam priviđenja.
Da, McLaren ima 6 polugica na volanu, tri sa svake strane... Mislim da je Ferrari ostao na 4... Postoji neka caka s doziranjem okretnog momenta... Pogotovo pri nižim brzinama. Pošto nema TC-a... ;)

slika

Hehe, već duže vrijeme vidim da je ova tema neaktivna, a vidite koliko zanimljivih stvari ima samo na volanu... :)

Eh, sad ovo s ledicama kod sudara... ili comp sam prepozna neprirodno kretanje bolida ili vozač povlači nešto iza volana... npr. spojku... :)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la: Da, McLaren ima 6 polugica na volanu, tri sa svake strane... Mislim da je Ferrari ostao na 4... Postoji neka caka s doziranjem okretnog momenta... Pogotovo pri nižim brzinama. Pošto nema TC-a... ;)
Da. Vjerovatno korištenje druge mape koja daje bolji moment na nižim okretajima (nisam napominjao jer znam da ste primjetili/čitali o dodatnim polugama i imate predodžbu o svrsi). Do sad sam mislio da poluge služe za kretanje kroz raspoložive mape, ali ovo držanje sugerira na korištenje samo dvije pomoćne mape koje se aktiviraju (i ostaju aktivne) držanjem tipke.
MP4don je napisao/la:...
Eh, sad ovo s ledicama kod sudara... ili comp sam prepozna neprirodno kretanje bolida ili vozač povlači nešto iza volana... npr. spojku... :)
Stvarno nisam obraćao pažnju da li blinkaju na startu (stisnuto kvačilo), ali sam vidio da blinkaju u boxu prije paljenja motora, kroz box (limitator) i prilikom "nedajbože".
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la: Stvarno nisam obraćao pažnju da li blinkaju na startu (stisnuto kvačilo), ali sam vidio da blinkaju u boxu prije paljenja motora, kroz box (limitator) i prilikom "nedajbože".
Ledice se uzastopno znaju paliti kad su vozači u krugu za zagrijavanje... ;)

Stavite na 2.20 min... vidit ćete o čemu pričam...

http://www.youtube.com/watch?v=LVdvNaZU ... re=related

Evo mali clip... rad s volanom koji ima samo 4 polugice...

http://www.youtube.com/watch?v=HE50GJ2B-ZU
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:
zvjerko je napisao/la: Stvarno nisam obraćao pažnju da li blinkaju na startu (stisnuto kvačilo), ali sam vidio da blinkaju u boxu prije paljenja motora, kroz box (limitator) i prilikom "nedajbože".
Ledice se uzastopno znaju paliti kad su vozači u krugu za zagrijavanje... ;)

Stavite na 2.20 min... vidit ćete o čemu pričam...

http://www.youtube.com/watch?v=LVdvNaZU ... re=related

...
Da ,samo to je bila prošla godina kada je TC bio dopušten i znaš da su imali TC override (blinkanje je najvjerovatnije indiciralo isključeni TC) koji su najviše koristili u krugu za zagrijavanje kako bi što više zgrijali zadnje gume. Ove godine toga nema.
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

:zivili:

Da, da to je to... isključen TC... ovo je bio Nurburgring prošle godine...

Vrag će ga znati možda i znači neki program za motor, da se ne ugasi kad grije gume, možda neka zaštita... jer i prošle godine je tako na McLarenu svjetlilo kad je došlo sudara ili okretanja bolida, motor je i dalje radio, a upalile su se te lampice... 8) Ujedno, kao što se može vidjeti na prethodnome videu, se te lampice pale kod isključenja TC-a... mora biti neka zaštita... odnosno da je motor u posebnom režimu rada...
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

A, ono što Ferrarijevi vozači desnom rukom okreću prije oštrih i sporih, odnosno otvorenih i brzih zavoja je prebacivanje balansa? To radi onaj treći amortizer na zadnjoj osovini (koji je smješten tako da spaja osnovna 2 amortizera)...?

Koliko vidim i McLaren ima takvo nešto... :oops:
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
red_devil
Veteran
Veteran
Postovi: 2862
Pridružen/a: 02 ruj 2006, 08:52
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher - Ferrari

Post Postao/la red_devil »

MP4don je napisao/la:A, ono što Ferrarijevi vozači desnom rukom okreću prije oštrih i sporih, odnosno otvorenih i brzih zavoja je prebacivanje balansa? To radi onaj treći amortizer na zadnjoj osovini (koji je smješten tako da spaja osnovna 2 amortizera)...?

Koliko vidim i McLaren ima takvo nešto... :oops:
Namještaju brake bias, balans. Imaš o tome u ovom podforumu, @sepulctor je pisao o tome ;)
.
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:A, ono što Ferrarijevi vozači desnom rukom okreću prije oštrih i sporih, odnosno otvorenih i brzih zavoja je prebacivanje balansa? To radi onaj treći amortizer na zadnjoj osovini (koji je smješten tako da spaja osnovna 2 amortizera)...?

Koliko vidim i McLaren ima takvo nešto... :oops:
Pretpostavljam da misliš na ono "petljanje u cockpitu ispod volana" jer si naglasio "desnom rukom". Radi se o prebacivanju balansa, ali balansa kočenja indirektno.
Prije ove sezone većina vozača je smatrala najvećim gubitkom kočenje motorom tj pomoć elektronike pri mijenjanju brzina na niže koja je anulirala trzaje i različite vrijednosti kočenja motorom u zavisnosti od broja okretaja (ono šta je dosta ljudi još uvijek uvjereno da su neki vozači prilikom kočenja dodavali gas - to je radila elektronika). Moje neko razmišljanje je da se radi o poluzi koja se, prilikom kočenja, polako (kontrolirano oprugom ili hidraulikom - samo da nije električno/elektronsko riješenje) vraća u prvobitni položaj. U početnom, recimo A položaju je snaga kočenja na zadnjoj osovini najslabija dok na B položaju je najjača. Pomicanjem poluge prije kočenja na poziciju B (kada je aerodinamički grip i brzina bolida najveća) je osigurana puna snaga kočenja Jednom kad je pedala kočnice stisnuta, poluga se kreće uticajem opruge/hidraulike (vjerovatno hidraulike jer bi trebala početi sa kretanjem ne prije početka kočenja) prema položaju A i smanjuje snagu kočenja na zadnju osovinu (i mijenja balans kočenja) što pomaže prilikom lovljenja putanje za zavoj.

Treći ferrariev amortizer vjerovatno služi za regulaciju visine bolida od podloge pod utjecajem downforcea, a ideja bi trebala biti - ostaviti pojedinačnim amortizerima da se brinu o ogibljavanju pojedinačnih kotača bez promijene kuta i radnog područja jer, ako se "sprešaju" zbog downforcea potrošen je dio radnog područja. Više kao neka podijela poslova i zbog toga mislim da je zadnje ogibljenje u nekakvom okviru čije kretanje kontrolira taj treći amortizer.
Sve ovo ti je moje razmišljanje temeljeno na čuo/pročitao ali najviše na nekakvoj "mojoj" logici...

@red_devil - ove sezone bi trebalo biti malo drugačije jer brake bias ima kontrolu na volanu i fiksiran je položajem regulatora. Ova poluga ga vjerovatno mijenja tokom kočenja.
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Ljudi, hvala... Konačno netko s kime mogu raspravljat o ovim fascinantnim stvarima... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Pozdrav ljudi,evo malo me zainteresirali vasi komentari na temu steering wheel-a. Neznam sigurno,ali prije par mijeseci sam procito da vozaci manualno saltaju do 7 brzina,a da kompijutor salta u nize brzine. Takodjer postoji opcija da mjenjanje bude full,auto tako da vozac ni ne mjenja brzine kao i u igricama. 2 Svaki vola pokazuje koliko auto ide kph i mph inace bi vozaci bili izgubljeni. To je obicno kod McLarena iznad led lampica s jedna strane su kilometri a s druge milje.3 postoje koliko znam 3 vrste brake bias tj. 55/45,65/35, za 3 nisam siguran pa necu navodit bist kocenja se moze podesavat tokom utrke a sluzi za bolju raspodjelu kocnica prilikom kocenja prije brzih i sporih zavoja zato vozaci znaju 1 sektor vozit na 1 bias a 2 na drugom ovisi kompletno o njima. Bias nije vise toliko vazan posto nema tc-sistema kojeg su vozaci mogli koristit 100%,25%,15% i 5% isto varira o tipu staze al obicno su svi koristili 100% jedino kada treba okrenut auto se stavlja na 5% tako da ga automatski prilikom stiskanja gasa zaokrene za 180 stupnjeva.Ova 2 sustava su bila istaknutij dok su f1 auti bili pokretani v10 motorima znaci do 2005. Nisam siguran ekipa,ali mislim da svi vozaci koriste to saltanje do 7 a komp smanjeje kako bi oni za to vrijeme mogli koristit dodatne 2 polugice,za koje nebi imali vremena tokom prebacivanja u nize brzine. Ali ipak to sve zavisi o vozacima tako mislim da ce Force India za jedno 12 do 13 godina uvest volan sa 6 poluga :D
a.novak volim jelenu.p
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

a.novak je napisao/la:Pozdrav ljudi,evo malo me zainteresirali vasi komentari na temu steering wheel-a. Neznam sigurno,ali prije par mijeseci sam procito da vozaci manualno saltaju do 7 brzina,a da kompijutor salta u nize brzine. Takodjer postoji opcija da mjenjanje bude full,auto tako da vozac ni ne mjenja brzine kao i u igricama.

di god da si to pročitao krivo si vidio ili su krivo naveli,vozači šaltaju u oba smijera jedino što imaju da tako nazovem "semi" spojku kojom upravljaju samo prilikom starta i stajanja a ne i prilikom mjenjanja brzina.Također da ne šaltaju u niže brzine,nebi imalo smisla imat papučicu za nižu brzinu na lijevoj strani volana jer time bi samo moglo dovest do problema slučajnog šaltanja prilikom pritiska spojke,kao primjer pri stajanju u boks te i eventualnog oštećenja motora. Za ovo drugo se isto čudim,jer dapače,ono kaj sam ja čuo je da bi neki čak uveli i stari mjenjač ručni (manualni) kao prije nekoliko generacija vozača umjesto automatskog kakvog ti navodiš ili poluatomatskog kakvog sad imaju ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

a.novak je napisao/la:Pozdrav ljudi,evo malo me zainteresirali vasi komentari na temu steering wheel-a. Neznam sigurno,ali prije par mijeseci sam procito da vozaci manualno saltaju do 7 brzina,a da kompijutor salta u nize brzine. Takodjer postoji opcija da mjenjanje bude full,auto tako da vozac ni ne mjenja brzine kao i u igricama. 2 Svaki vola pokazuje koliko auto ide kph i mph inace bi vozaci bili izgubljeni. To je obicno kod McLarena iznad led lampica s jedna strane su kilometri a s druge milje.3 postoje koliko znam 3 vrste brake bias tj. 55/45,65/35, za 3 nisam siguran pa necu navodit bist kocenja se moze podesavat tokom utrke a sluzi za bolju raspodjelu kocnica prilikom kocenja prije brzih i sporih zavoja zato vozaci znaju 1 sektor vozit na 1 bias a 2 na drugom ovisi kompletno o njima. Bias nije vise toliko vazan posto nema tc-sistema kojeg su vozaci mogli koristit 100%,25%,15% i 5% isto varira o tipu staze al obicno su svi koristili 100% jedino kada treba okrenut auto se stavlja na 5% tako da ga automatski prilikom stiskanja gasa zaokrene za 180 stupnjeva.Ova 2 sustava su bila istaknutij dok su f1 auti bili pokretani v10 motorima znaci do 2005. Nisam siguran ekipa,ali mislim da svi vozaci koriste to saltanje do 7 a komp smanjeje kako bi oni za to vrijeme mogli koristit dodatne 2 polugice,za koje nebi imali vremena tokom prebacivanja u nize brzine. Ali ipak to sve zavisi o vozacima tako mislim da ce Force India za jedno 12 do 13 godina uvest volan sa 6 poluga :D
Prije dvije godine je zabranjena svaka pomoć (osim spojke) pri mijenjanju brzina dakle, i na niže.
Za prikaz trenutne brzine kretanja ne znam ali mi djeluje bespotrebnim. Pod prikaz brzine ja smatram da je u pitanju informacija o stupnju prijenosa u kojem se nalazi mijenjač jer je u pitanju sekvencijalni mijenjač kod kojeg se ne vidi u kojem je stupnju kao kod dogshifta (klasična poluga sa H-šemom) po položaju ručice.
Brake bias je jako važna stavka kod bolida i čisto sumnjam da je tako grubo reguliran npr kod kišnih uvjeta se bias pomiče više prema zadnjoj osovini zbog manje distribucije mase na prednju osovinu prilikom kočenja. Podloga daje manji grip, deceleracija je manja i samim tim i pritisak na prednju osovinu prilikom kočenja (to sam zaboravio dodati pod kišni setup). Sam TC u svojoj primarnoj ulozi nema nikakve veze sa raspodjelom snage kočenja, ali ima efekt kočenja motorom koje je, vjerovatno, bilo regulirano komponentama TC-a točnije - TC je radio u oba smijera tj nije dopuštao proklizavanje pogonskih kotača pri ubrzanju ali i pri kočenju. :bye:
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

tex je napisao/la:i nemaju pokazivače brzina jer njima je potpuno nepotrebno
S ostalim se slažem, ali ne i s ovim citatom... Naime, ako bolje pratite taj display za vrijeme on board kamere vidit ćete da lijevi display pokazuje brzinu kretanja... točno se vidi koliko se vozi u boksevima je isto jasno vidljivo... samo je kvaka što su ti displayi multifunkcionalni te pritiskom određenog gumba pokazuju razne razne stvari (mapu, ulje, vrijeme, itd.)... gledajte npr. kad se prođe ciljna ravnina, display više ne pokazuje brzinu vožnje nego par sekundi sam automatski prebaci na nešto drugo... vjerojatno zaostatak za bolidom ispred... dok po meni desni display pokazuje okretaje, gorivo te ostale stvari (po potrebi naravno)...

BTW, postoje dobre snimke s bolida gdje se točno vidi kako se pokazuje brzina u km/h... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
a.novak
Početnik
Početnik
Postovi: 155
Pridružen/a: 06 ožu 2007, 14:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: K.Raikkonen Scuderia Ferr
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la a.novak »

Neznam decki vi znate najbolje gore sam naveo da nisam siguran u mjenjac. Al ta informacija je djelomicno tocna jer je jos Neven govorio da Massa koristi to auto mjenjanje,brzina. Bias kocnica sam ti napiso da se mjenja iz zavoja u zavoj i po cemu je to glupost? Procitaj malo bolje post reko sam ti da se koriste ta 3 tipa brake biasa kod raspodjele na kocnicama. Po cemu je to glupost? Tex molim te ubuduce citaj post s razumjevanjem,ja sam ti pod br,1 reko ta nisam siguran u info a ti ako jesi stavi konkretne podatke ono sto procitas u teoriji nemora znacit da se koristi u praksi to je tvoja interpetacija mehanike. Ni ti ni ja, ni zvjerko tocno neznamo sta ekipe koriste samo mozemo nagadjat. Ja sam ti reko kakve postavke ima tc,a na vozacu je kako ce ga koristit sjeti se Montoye u australiji to je bila voznja sa tc 5% jer tc se nemoze ko sistem totalno iskljuciti to znam. Decki ja vam samo iznosim svoje misljenje,nekazem da je tocno ali imam cinjenice za te stvari! Al neidemi u glavu po cemu ste vi zakljucili da vozaci nemaju kilometrazu nema logike da neznas koliko ides kilometara na sat. Sto se tice ledica na volanu,one sluze samo ko orjentir za vozaca jer po zvuku motora se zna kad ide u nizi a kad u veci stupanj okretaja motora. ta a ti se el, pokvari usred utrke kako bi salto?
Ima ko sliku malo vecu od McLarenovog volana iz 2005/2006?
a.novak volim jelenu.p
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la:...
a šta se tiče tc, vozači su ovjek vozili na 100%, jedino su ga isklučivali kad su htjeli ugrijati gume. i vozači f1 ne koče motorom, jer da koče onda motor nebi izdržao jednu utrku, a kamoli dvije kolko je potrebno.
oni koče i prije ulaska u zavoj mijenjaju brzine i imaju na displaju kod led lampica koji pokazuje broj okretaja. i nemaju pokazivače brzina jer njima je potpuno nepotrebno, samo imaju svijetleće oznake kad treba mijenjati brzine

nemam vremena, inaće bi se raspisao. :D
Ipak koče motorom htjeli ne htjeli! Prilikom prebacivanja na nižu brzinu motor koči bolid, a sjećaš se da su za ovu sezonu izjavljivali da im neće toliko faliti TC koliko pomoć pri kočenju motorom. Ono za šta ja još uvijek tvrdim da nisu vozači dodavali gas pri kočenju i šaltanju na niže već je to radila elektronika i na taj način kočenje motorom "zagladila" da bude što više jednolično - bez trzaja koji mogu koštati gubitka kontrole pri postavljanju bolida za zavoj!

@ a.novak - TC se mogao i potpuno isključiti gumbom TC override, a za brzinu još uvijek mislim da je bespotrebno osim u pitlaneu gdje je brzina ograničena no i to je upitno koliko ti stvarno treba znati taj podatak kad imaš gumb pitlimiter koji ne dopušta veću brzinu od zadane.
Zbog čega misliš da je taj podatak od neke važnosti za vozača tokom utrke?
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la: mislio sam na to, samo se nisam dobro izrazio. :D a šta može kad mi je hrvatski slaba strana
ali postoje razlike kočenje motorom kod običnih auta i f1.
Ma razmem ja i zagorski :D , a normalno da postoje razlike kod f1 i običnih auta. Kod f1 imaš automatiziranu spojku na koju nemreš uticati pedalom tako da doziraš kočenje motorom. Ja npr dosta trošim lamelu baš zato što više volim usporavati bez puno korištenja kočnice već šaltanjem niže i klizanjem na kuplungu! Da vozim f1 sigurno bih se drugačije ponašao (kuplung je preskuuuuup :shock: )
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la:
zapravo pravo kočenje motor je da prebaciš u nižu i pustiš da motor sam uspori, zapravo barem ja tako radim. kumplug koristim samo kad prebacim u nižu i pustim da motor sam koči. i to je pravo kočenje motorom, jer tako ima najviše efekta. a polako doziranjem na pedalu kočnice samo posmješuje kočenje.
Kod kočenja motorom u utrci je kritični trenutak kada motor opet ostvari kontakt sa podlogom nakon promjene brzine - u tom trenutku motor "jače" zakoči i može, na trenutak zablokirati pogonske kotače. Mislim da se pomoć elektronike odnosila na to, a načina je više - dodavanje gasa, zadrška pri otpuštanju kvačila (elektronika odradi umjesto tebe)... u svakodnevnoj vožnji običnih auta to ti treba (želio bi imati) po sklizavom...
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la:a za brzinu još uvijek mislim da je bespotrebno osim u pitlaneu gdje je brzina ograničena no i to je upitno koliko ti stvarno treba znati taj podatak kad imaš gumb pitlimiter koji ne dopušta veću brzinu od zadane.
Zbog čega misliš da je taj podatak od neke važnosti za vozača tokom utrke?
Gotovo sam 100% siguran da se pokazuje brzina tijekom vožnje... Malo sam se više, kao navijač McLarena, bavio njima te sam siguran da se brzina pokazuje na lijevoj strani displaya... A kako ove godine svi imaju McLarenov ECU kod svih je moguće prikazivanje brzine, sad je pitanje tko što više preferira... iz razloga što vidimo i kako svijetle ledice od okretaja... kod McLarena se pali s lijeva na desno (led po led - dok je prije bilo paljenje pet ledica odjednom po tri puta), dok npr. BMW ima isto smještene ledice i iste su boje kao McLaren (naravno jer se koristi McLaren tehn.) samo što je drugačiji princip paljenja... prvo se pali jedna u sredini, zatim još 4 oko nje (dvije sa svake strane)... te se na kraju upale posljednjih 10, po 5 sa svake strane... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:
Gotovo sam 100% siguran da se pokazuje brzina tijekom vožnje... Malo sam se više, kao navijač McLarena, bavio njima te sam siguran da se brzina pokazuje na lijevoj strani displaya... A kako ove godine svi imaju McLarenov ECU kod svih je moguće prikazivanje brzine, sad je pitanje tko što više preferira... iz razloga što vidimo i kako svijetle ledice od okretaja... kod McLarena se pali s lijeva na desno (led po led - dok je prije bilo paljenje pet ledica odjednom po tri puta), dok npr. BMW ima isto smještene ledice i iste su boje kao McLaren (naravno jer se koristi McLaren tehn.) samo što je drugačiji princip paljenja... prvo se pali jedna u sredini, zatim još 4 oko nje (dvije sa svake strane)... te se na kraju upale posljednjih 10, po 5 sa svake strane... ;)
Alo! Ne velim da nije istina i vjerujem vam! Samo mi nije baš jasno zašto bi to vozaču trebalo biti važno. Ali ok, od vozača do vozača - netko bi to i želio viditi pored ostalih parametara i ako ECU ima tu mogućnost - zašto ne!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

zvjerko je napisao/la:
Alo! Ne velim da nije istina i vjerujem vam! Samo mi nije baš jasno zašto bi to vozaču trebalo biti važno. Ali ok, od vozača do vozača - netko bi to i želio viditi pored ostalih parametara i ako ECU ima tu mogućnost - zašto ne!
Ma daj, LOL, pa ne kritiziram te ja, ali samo velim (kad već nitko sa sigurnošću ne može potvrditi) da postoji ta mogućnost i jasno se vidi s on board kamere, pogotovo kad je oblačno vrijeme... Lijepo se vidjelo u Belgiji... kad se prije zadnje šikane brzina na displayu penje preko 3_ _ km/h... :)

Pozzz
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

MP4don je napisao/la:
Ma daj, LOL, pa ne kritiziram te ja, ali samo velim (kad već nitko sa sigurnošću ne može potvrditi) da postoji ta mogućnost i jasno se vidi s on board kamere, pogotovo kad je oblačno vrijeme... Lijepo se vidjelo u Belgiji... kad se prije zadnje šikane brzina na displayu penje preko 3_ _ km/h... :)

Pozzz
Ako samo stavim :thumbup: pobrisat će post. Nisam to ni shvatio kao kritiku nego kao dokazivanje nečega (u više navrata) za šta se i mogu složiti i nema potrebe...
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Post Postao/la MP4don »

Ljudi, pratite na onboard snimci krajnji lijevi display... sad se dobro vidi (noć)... pokazuje se brzina u km/h... al' brojčići brzo skaču... :D
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Odgovori