KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la: zapravo, ima više načina izvedbi postavljenog elektromotora/generatora na bolidu. jedan je da direktno spojena na kojenjenasto vratilo i tako kad pusti struju ubrzava cijeli sklop od koljenastog vratila pa na dalje. a drugi osnovno je dio spojen na diferencijal, u par različitih izvedba, a najveća je razlika u prijenosnom omjeru između zupčanika elektromotora/generatora i velikog zupčanika generator.
nemora se spominjati da je cijelo vrijeme su zupčanici u spoju. i kad se koči, onda je motor kao elektro generator, tako se dobiva struja, i tako otpor koji usporava cijeli prijenosni mehanizam. ali kad oče ubrzati, odna motor je elektro motor koji ubrza cijeli prijenosni mehanizam pa tako dobivamo na kotačima do 60 kW snage više nego može motora dati. sve ovisno o prijenosnom omejru u mjenjaču, to može povečati potezni moment ili krajnu brzinu. sve ovisi u kojoj se situaciji koristi taj sustav
OK. Ajmo reći da sam se poveo za činjenicom da se, mora puniti na kočenju, treba biti što manji i lakši (jednostavniji) i da će se najvjerovatnije koristiti na pravcima kako bi se dobilo na max brzini - dakle, ako bi bio povezan na radilicu do diferencijala bi stiglo manje od 60Kw zbog mehaničkog gubitka u mijenjaču (koliko god bio mali može značit razliku). Nisam sklon pomisli da bi se sustav koristio pri ubrzavanju u nižim brzinama od zadnje dvije zbog toga što, bez TC-a ionako imaju dovoljno snage za spustiti na pistu i da prilično namuče gume u toj zadaći. I zašto sam prvo spomenuo punjenje - nema potrebe za silnim okretajima motora (puno većim od okretaja diffa) kako bi se baterija napunila. Vjerujem da bi bilo dovoljno dva do tri kočenja kako bi se napunila potpuno prazna baterija, a praznit je smiješ samo jednom u krugu - kočenja ima sigurno više od dva/tri na svakoj stazi. Sustav povezan na radilicu je više usmjeren eventualnoj svakodnevnoj namjeni - po meni!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: KERS

Post Postao/la MP4don »

Hvala ljudi, nakon malo promišljanja i čitanja vaših izjava sinulo mi u glavi i sad je sve jasno... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

pitanje ponajprije za zvjerka-tiče se KERS-a. malo nekaj sad čitam i ako sam, dobro shvatio ta ogromna snaga od prek 80 konja će se nakupljat u njemu tokom oslobađanja energije pri kočenju,jel tak? e sad,ne znam je sam ja dobro shvatio,ali to nije energija koja će bit dugotrajna,nekaj ajmo reć tipa nitro plin,za dodatni boost prilikom određenog djela staze ili preticanja,tj vozač će morat tek u pravom trenutku stisnut taj gumbić i aktivirat isti. No nemogu naići na podatak kolko dugo će to sakupljanje energije trajat i kolko dugo će trajat njegovo trošenje? Jer osoba po tome i sa lošijim KERS-om je u prednosti nego osoba bez ikakavog,osim naravno ako im struja sve mehaničare ne poubija u boksu :D
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: KERS

Post Postao/la MP4don »

Pa energija će se akumulirat kočenjem, vjerojatno zavisi od toga koliko moraš kočit, na nekim stazama će se napunit ranije, na nekim malo duže... sigurno se podatak o tome koliko je potrebno kočenja da se napuni skrivati ko zmija noge od druge momčadi... što je i logično... neki službeni podatak je da bi se nakon punjenja ta energija mogla koristit oko 6 sekundi po krugu... znači, na ravnom možeš držat gumb za aktiviranje oko 6 sek po krugu dok se ne isprazni... a sad na kojem ćeš ti djelu staze to iskoristit ovisi o tebi...
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:pitanje ponajprije za zvjerka-tiče se KERS-a. malo nekaj sad čitam i ako sam, dobro shvatio ta ogromna snaga od prek 80 konja će se nakupljat u njemu tokom oslobađanja energije pri kočenju,jel tak? e sad,ne znam je sam ja dobro shvatio,ali to nije energija koja će bit dugotrajna,nekaj ajmo reć tipa nitro plin,za dodatni boost prilikom određenog djela staze ili preticanja,tj vozač će morat tek u pravom trenutku stisnut taj gumbić i aktivirat isti. No nemogu naići na podatak kolko dugo će to sakupljanje energije trajat i kolko dugo će trajat njegovo trošenje? Jer osoba po tome i sa lošijim KERS-om je u prednosti nego osoba bez ikakavog,osim naravno ako im struja sve mehaničare ne poubija u boksu :D
MP4don ti je već djelomično odgovorio, a trebalo bi biti ovako: radi se o pohrani 400kJ energije i to treba potrošiti elektromotor snage 60kW.
1J=1W*sec (joule je watt po sekundi) znači za trošenje podijeliš 400kJ sa 60kW i dobiješ 6,67 sec. Sama brzina punjenja (pohrane) zavisi o bateriji jer "brze" baterije se jako zagrijavaju tako da je dosta povećana potreba za hlađenjem, a pošto se smije prazniti samo jednom u istom krugu (nadzire se ECU-om) mislim da nema potrebe za ekstremno brzim punjenjem. Bar ja tako mislim :D
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

aha,dakle ja sma to sve dobro shvatio,nego znači on ima i kapacitet,recimo on će bit primoran ispraznit jednom po krugu inače gubi tu prednost? mislim na to,da on nemože napunit u sebe više od 6 sekundi snage,tipa sad ovaj krug izlazi SC pa kad ode za 3 kruga ću ja dodat malo gasa i vozit 18 sek na ravnici u Fujiju recimo pod KERS-om? sam me još to zanimalo,i bil sam u pravu teoretski loš Renault sa solidnim KERS-om bi mogao konkurirat svima,tak da ja smatram da svi ulaze u sezonu onda sa njim,ipak nije mala stvar tolko knoja dat recimo pri preticanju...
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:aha,dakle ja sma to sve dobro shvatio,nego znači on ima i kapacitet,recimo on će bit primoran ispraznit jednom po krugu inače gubi tu prednost? mislim na to,da on nemože napunit u sebe više od 6 sekundi snage,tipa sad ovaj krug izlazi SC pa kad ode za 3 kruga ću ja dodat malo gasa i vozit 18 sek na ravnici u Fujiju recimo pod KERS-om? sam me još to zanimalo,i bil sam u pravu teoretski loš Renault sa solidnim KERS-om bi mogao konkurirat svima,tak da ja smatram da svi ulaze u sezonu onda sa njim,ipak nije mala stvar tolko knoja dat recimo pri preticanju...
:biggrin: bilo bi dobro kad bi mogli toliko skupiti ali FIA se pobrinula da to neide tako, a renault - e sad se baš ne sijećam ali zadnjih par utrka je renault vozio sa "osvježenim" motorom po FIA-inom blagoslovu i rezultat se vidio (čuo na premieri).
Za sad su sve nagađanja koliko će tko biti dobar no veliki ostaju veliki tako da mislim da, bez obzira na kers ostali mogu samo se približiti ali ne i stići ferrari i McM.

...i nije primoran isprazniti već sustav neće puniti ako je baterija do "vrha" puna...
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

zvjerko je napisao/la:
:biggrin: bilo bi dobro kad bi mogli toliko skupiti ali FIA se pobrinula da to neide tako, a renault - e sad se baš ne sijećam ali zadnjih par utrka je renault vozio sa "osvježenim" motorom po FIA-inom blagoslovu i rezultat se vidio (čuo na premieri).
Za sad su sve nagađanja koliko će tko biti dobar no veliki ostaju veliki tako da mislim da, bez obzira na kers ostali mogu samo se približiti ali ne i stići ferrari i McM.

...i nije primoran isprazniti već sustav neće puniti ako je baterija do "vrha" puna...
e super,sad si me prosvjetlio ;) ma da to kaj veliš nije primoran al zakaj štedjet recimo bar na ciljnoj ravnini da ti da malo gasa,jer to neće ugrožavat motor i njegovu potrošnju zar ne? dakle nemaju kaj izgubit samo dobit ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: KERS

Post Postao/la MP4don »

2 schuey: To ti je isto kao i da mob ostaviš na punjaču 5 dana i onda očekuješ da će 3 tjedna držati baterija... ona ima svoj kapacitet isto kao i tank i puni se do određenog nivoa!!!
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

MP4don je napisao/la:2 schuey: To ti je isto kao i da mob ostaviš na punjaču 5 dana i onda očekuješ da će 3 tjedna držati baterija... ona ima svoj kapacitet isto kao i tank i puni se do određenog nivoa!!!
ma kužil sam to neg nisam bio ziher jel limitirano po krugu kolko može i to ;) al to je ukupno kolko sejva energije
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

sad dok čitam,po tome je jako tanka linija između KERS-a i njegove zloupotrebe,dakle,sami KERS može se čak donekle upotrijebit i kao ABS i kao TC,ja sam uvjeren da će bit još iznimno velikih polemika oko toga,jer i taj najmanji otpor može bit konstruiran da na neki način spiječi proklizavanje,a i čak nekom modifikacijom neke druge funkcije... inače sve mi se više sviđa takav koncept,bit će zanimljivo a da ne velim da će bit iznimno zanimljivih situacija kada vozač odmah mora reagirat njegovom uporabom kako bi tog drugog recimo zbudio... no puno je još tu regulative,kao ako netko ga kosristi kroz finish liniju on ga koristi 2 puta u krugu,jednom dok počinje i jednom dok završava krug,bit će tu zaista puno kontroverze...isto kao da netko slučajno tipku opali i ECU mu prepozna,kak Hami zna prčkat po volanu i svakaj stisnut tak da ovo stisne,koje bi bile kazne?a praktički nije dobio nikaj s tim?stop & go?koja?baš me zanima.
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Meni je pomalo bez veze pravilo o jednom korištenju po krugu. Mislim da bi bilo bolje limitirati vozače brojem korištenja gumba P2P (push to pass) na 10 npr u trajanju po 5 sekundi ili im dati npr 60 sekundi za utrku pa nek troše kad hoće i koliko hoće (dok ima štroma). Što se kočenja tiče - "pomagat" će samo zadnjim kotačima što baš i nije nešta sjajno jer vjerovatno nije podložan doziranju snage kočenja tako da, prilikom popuštanja kočnice na ulazu u zavoj (ne potpunom otpuštanju kočnice!) kers može promijeniti balans naprijed/nazad jer je još aktivirano punjenje.
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Re: KERS

Post Postao/la Adriana Lima fan »

SAd sam dosao do zanimljive zamisli. U warm lapu neko moze forsirati kocenje i automatski napunit KERS do neke razine te u startu stjec prednost pri ubrzanju ako dobro razumijem kako je tex objasnio.
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Adriana Lima fan je napisao/la:SAd sam dosao do zanimljive zamisli. U warm lapu neko moze forsirati kocenje i automatski napunit KERS do neke razine te u startu stjec prednost pri ubrzanju ako dobro razumijem kako je tex objasnio.
Koliko sam ja upoznat, korištenje KERS-a na startu trke neće biti dozvoljeno...
slika
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Re: KERS

Post Postao/la Adriana Lima fan »

Aha rijesen problem :D
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

da,al gle,on koristi otpor za punjenje baterijajesam u pravu? sada,doziranjem ili olakšavanjem tog otpora prilikom kočenja,ovisno gdje je postavljan bi teoretski u neku ruku ga se moglo shvatit kao pomagalo pri kočenju,recimo na brake biasu 4 postavci prilikom najvećeg opterećenja,on poveća svoj otpor primanju te nergije i time dozira blokiranje kotača... Danas znaju pritiskom na gumb u sekundu i zavoj gdje će neka guma popustiti a vjerujem da su i sami razmišljali na ovaj način,sve točke se u pravilima iskorištavaju do ruba zakonistosti,tako i ova. Velim da će bit cijeli niz kontroverzi. Što se tiče TC-a malo je još kompliciranije,ali ako je Benneton imao onih dana navodni kompjuterski softver za TC a na kotačima prilikom pregleda nisu nalazili nikakve sumnjive tvari,tko zaista može tvrditi da ne postoji neka bypass opcija da se i ovo donekle iskoristi za tak nekaj,pogotovo jer ima direktnu vezu sa kotačima i sasvim je nova i neistražena stvar,a oduvijek su momčadi bile jedan korak ispred FIA-e i sve rupe iskorištavali.
Za startno-ciljnu ravninu-imaš ti staza di iz zadnjeg zavoja do starta ima manje od 6 sek,dakle,ako bi bolid prešao to a KERS ostao uključen je veliki problem,tj moralo bi se softverski napravit da FIA to isključuje,ja iskreni nisam znao za taj mjerač krugova u ECU,nit sam igdje pročito takvu informaciju,no onda bi to bilo upravljanje FIA-e bolidima a ne vozača kada bi im oni automatski isključivali. Možda same momčadi da takve postavke naprave,mnakar ne vjerujem,jer onda bi recimo odavno svi imali svoj senzor prije ulaska u boks koji bi uključio "box mode" a ne da vozač mora,zašto?pa samim time bi vozač mogao jurit najviše što može na najvećoj mogućoj brzini a da ga senzor na vrijeme uspori ;) sve mi to nekak smrdi na to da je tak nekaj neizvedivo,ne nemoguće,no nekak ne baš realno. Iako se meni najviše sviđa zvjerkov primjer o 60 sek pa ti iskoristi najbolje kaj možeš i kad najviše treba a ne ovo... a recimo neupotreba KERS-a na startu mi samo smrdi na taj dio svega da se može povezat sa TC-om i Lunch controlom,možda sam previše sumnjičav no baš bih htio čut vaša mišljenja,jel to izvedivo il ne?ja tvrdim da je,i mislim da će potvrda doć možda ne prve al druge godine sigurno
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

ne napadam ja nikaj,ja diskutiram,ak ti se ne sviđa nemoj čitat. nego objasni ti meni kako je Benneton imao TC 95. a da se nije skužilo nikak doli prek softvera kompjutora i to tek drugi put kad su otvorili ga. e pa kolega,ti očito nemaš znanja o pvijesti,jer se i najmanja sitnica može preusmjeriti na okolne stvari,ipak su oni malo veći strunjaci nego naš cijeli forum zajedno...
a onda pak sam sebe kosiš u izjavama,prvo da nema šanse da ima TC a onda odjednom lunch control će ujednu ruku biti dopušten i zapravo moguć,a pa kolega,te dvije stvari su nevjerovatno usko povezane,al za tebe očito ne,važno da se pametuje :roll:
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Kimi the best
Početnik
Početnik
Postovi: 294
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 00:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1

Re: KERS

Post Postao/la Kimi the best »

Za mene je ovaj KERS totalna glupost, evo zasto to mislim, naime po ovim pravilima svaki vozac ce imati pravo da jednom u svakom krugu upotrebi tu dotatnu snagu od 60kw,i evo kako ja vidim da ce to izgledati u praksi, recimo ovg vikenda se voz Spa, i na treninzima u petak Raikkonen izveze krug u vremenu 1:45.000 bez upotrebe KERS-a, u sledecem krugu na izlasku iz Bus-stop sikane iskoristi tu dodatnu snagu i izveze krug u vremenu od 1:44.900, u sledecem krugu iskoristi ga u Blanchmont delu staze i izveze krug u vremenu od 1:44.750, i u trecem pokusaju iskoristi ga recimo nakod izlaska iz Eau-rouge na onod dugom Kemmel pravcu i taj krug izveze za 1:44.500. I naravno dodje se do zakljucka da je za Spa najbolje koristiti Kers,odnosno tu dodatnu snagu na Kemmal pravcu jer ce se tad najbrze izvesti krug. I sutra dan u trci Raikkonen kad god se nadje na tom pravcu iskoristice KERS, a verovatno i svi ostali vozaci ima da dodju do tog zakljucka i oni ce ga tu koristiti, tako da se plasim da mi gledaoci necemo ni imati predstavu da ga neko od vozaca uopste koristi u trci.

Mnogo bolje resenje po meni bi bilo da se broj upotrebe vremenski ili brojcano ogranici,recimo da imaju pravo na 5 upotreba od po 6 secundi, kao sto je vec neko pomenuo. Onda bi do izrazaja dosla inteligencija vozaca i citanje trke, taktika da li ga upotrebiti na pocetku u 2-3 krugu i eventualno izboriti koju poziciju vise na startu, ili u onim brzim krugovima pred ulazak u box, ili ga sacuvati za neki eventualni duel na stazi.
KR Spa 2008: I wanted to win - or nothing. It is always easy to say that by playing safe I would have probably ended in second place, but that is not the right way to win.
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la sunseeker »

Kimi the best je napisao/la:Za mene je ovaj KERS totalna glupost, evo zasto to mislim, naime po ovim pravilima svaki vozac ce imati pravo da jednom u svakom krugu upotrebi tu dotatnu snagu od 60kw,i evo kako ja vidim da ce to izgledati u praksi, recimo ovg vikenda se voz Spa, i na treninzima u petak Raikkonen izveze krug u vremenu 1:45.000 bez upotrebe KERS-a, u sledecem krugu na izlasku iz Bus-stop sikane iskoristi tu dodatnu snagu i izveze krug u vremenu od 1:44.900, u sledecem krugu iskoristi ga u Blanchmont delu staze i izveze krug u vremenu od 1:44.750, i u trecem pokusaju iskoristi ga recimo nakod izlaska iz Eau-rouge na onod dugom Kemmel pravcu i taj krug izveze za 1:44.500. I naravno dodje se do zakljucka da je za Spa najbolje koristiti Kers,odnosno tu dodatnu snagu na Kemmal pravcu jer ce se tad najbrze izvesti krug. I sutra dan u trci Raikkonen kad god se nadje na tom pravcu iskoristice KERS, a verovatno i svi ostali vozaci ima da dodju do tog zakljucka i oni ce ga tu koristiti, tako da se plasim da mi gledaoci necemo ni imati predstavu da ga neko od vozaca uopste koristi u trci.

Mnogo bolje resenje po meni bi bilo da se broj upotrebe vremenski ili brojcano ogranici,recimo da imaju pravo na 5 upotreba od po 6 secundi, kao sto je vec neko pomenuo. Onda bi do izrazaja dosla inteligencija vozaca i citanje trke, taktika da li ga upotrebiti na pocetku u 2-3 krugu i eventualno izboriti koju poziciju vise na startu, ili u onim brzim krugovima pred ulazak u box, ili ga sacuvati za neki eventualni duel na stazi.
nije glupost, jer možda ovaj koji dostiže sporijeg ispred sebe i želi ga preteći ali nije dovoljno brži da to učini i vozi mu se na repu NEĆE iskoristiti kers na tom dijelu gdje je najbolje na stazi, a ovaj koji se brani to učini misleći da to MORA napraviti jer će ga ovaj preći i malo pobjegne, ali mu se ovaj (jer je brži) ponovo približi kroz sljedeća dva zavoja i na sljedećem pravcu, koji možda i nije idealno mjesto ali zbog KERSA KOJEG NIJE ISKORISTIO ima mogućnost da ga pređe gdje ga inače nebi prešao....

stoga, KERS - svakako odlična stvar!
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Walter »

Red Bull Racingov tehnički direktor Geoff Willis tvrdi da uvođenje KERS-a neće povećati broj pretjecanja u Formuli 1 sljedeće sezone.

"Mislim da će momčadi ubrzo naučiti kako koristiti i optimizirati KERS, ali to nam neće pomoći povećati broj pretjecanja." rekao je Willis talijanskom Autosprintu. "Riječ je o tehnologiji razvijenoj u cestovnoj prometu koja će u Formuli 1 naići na vrlo ograničenu primjenu."

"Nova pravila o aerodinamici bit će najveći faktor u poboljšanju utrkivanja jer će kreirati nove prilike za pretjecanja."

"Redukcija stražnjeg krila vozačima će omogućiti da jedni druge prate s manje udaljenosti jer gubitak downforcea neće biti radikalno velik kad ste u nečijoj zavjetrini."

No Willis je na kraju rekao vrlo interesantno mišljenje, a to je da će momčadi planski razvijati svoje bolide kako bi ih suparnici što teže pratili dok su im u zavjetrini.

"Vjerojatno će aerodinamički razvoj pojačati struje i zagaditi zrak koji ide prema bolidu koji vas prati kako bi vi bili što teža meta."

Izvor:
autosport.com
slika
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Evo kako je BMW na svojoj službenoj stranici fino prikazao djelovanje KERS-a. Imate kočnicu (brake)) i imate dugme "Boost", pa se igrajte (i gledajte di šta ide) :D

Link
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

Lucky je napisao/la:
Ne bih se uopće začudio kad bi iduće godine bilo diskusija o neregularnosti KERS-a u nekim timovima ;)
da nešto slično sam ja isto izjavio već tako da se slažem u potpunosti s tobom,i to jer je velika mogućnost korištenja tih mehanizama u neke druge svrhe,jednostavno možda nisam u pravu ali na novim teritorijima su se uvijek najprije nalazile rupe,tipa fleksibilna krilca,TC itd,ovo je nešto skroz novo a momčadi su uvijek korak ispred FIA-e a zadnjih desetljeća ih se stvarno puno dokazalo da će sve učiniti za prednost,od Bennetona i TC-a, pa nadalje,to je realnost,samo da FIA bude onda stvarno organ koji će to i napravit i provest kako treba a ne neke kaznit neke ne,Bennetonu onih godina su našli da imaju al nisu ga osudili jer ne koriste a McLaren su kaznili iako nisi direktno dokazali da koriste te podatke,dakle kako god bilo samo da budu dosljedni i ja zadovoljan ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Walter »

Kubica:KERS mi neće pomoći

CLICK

Ferrari bi mogao odložiti uvođenje KERSa

CLICK
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

na eusrosportu gledah baš emisiju i Ed Wood,dizajner Williamsa uvjeren je da su najdalje otišli sa napretkom KERS-a i misli da to i ostale momčadi znaju,također on sam procjenjuje kako KERS koji nosi oko 10% dodatka na ukupnu snagu motora će poboljšati vrijeme kruga za oko 0.2 sek no kako raznim aero pravilima očekuju čak 2-3 sekunde sporija vremena u odnosu na prošlu godinu. Također je izjavio da će se dio te brzine vratiti zbog slickova no zanimljivo će biti na kišnim utrkama.
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:na eusrosportu gledah baš emisiju i Ed Wood,dizajner Williamsa uvjeren je da su najdalje otišli sa napretkom KERS-a i misli da to i ostale momčadi znaju,također on sam procjenjuje kako KERS koji nosi oko 10% dodatka na ukupnu snagu motora će poboljšati vrijeme kruga za oko 0.2 sek no kako raznim aero pravilima očekuju čak 2-3 sekunde sporija vremena u odnosu na prošlu godinu. Također je izjavio da će se dio te brzine vratiti zbog slickova no zanimljivo će biti na kišnim utrkama.
Kišne utrke će svakako biti zanimljive zbog manjeg downforcea i istih guma kao i do sad i tek sad će doći do izražaja zabrana TC-a + pažljivo razmišljanje gdje i kad iskoristiti dodatnu snagu KERS-a (na suhom se TC ban osjetio samo u prvoj i djelomično u drugoj brzini, a na mokrom u prve tri i djelomično četvrtoj brzini - dok aerodinamika ne pomogne gumama ostvariti dobar grip).
Ali nešto se razmišljam oko ovih 0,2 sec po krugu. Dali je mislio da samo korištenje boosta donosi 0.2 sec ili je mislio na bolid bez KERS-a (ne KERS ready koji ga ne koristi) jer bolid bez ima 30-50kg slobodnog balasta za povoljniji balans + nijansu manji drag jer otpada hladnjak za sam KERS (ukupna površina koja donosi drag). Ako je ova druga opcija onda je bolid sa KERS-om inferiorniji na 90% duljine staze i bitno superiorniji na 10% ...
Odgovori