KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Robert Kubica
Postovi: 125
Pridružen/a: 21 srp 2009, 20:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: Roberta Kubicu
Lokacija: Split, Hrvatska
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Robert Kubica »

Kersa od sljedeće godine očito neće biti. priznajem bilo je uzbudljivo gledati pretjecanja McLarenovih vozača, ali jednostavno postoji malo utrka na koji dolzai kers do izričaja, a povećaje težinu bolida što je velika boljka težim vozačima poput Webera i Kubice
slika
hamilton_legenda
Postovi: 8
Pridružen/a: 29 srp 2009, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona

Re: KERS

Post Postao/la hamilton_legenda »

ma kers je po meni sranje jer se više ni prestizat nemože u formuli...jebeno za 10 godina će biti kako budeš pozicioniran na kvlaifikacijama tako će i završit jer puno utrka prema tome idu !!! jer šta će onaj tko nema kers napada onoga s kerom i ide ga preteć on odere taj glupi kers i eto...šta bi to bilo da svii maju kers...jedno veliko SRANJE
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

schuey je napisao/la:
Walter je napisao/la:Od sljedeće godine neće se više koristiti KERS.
nije potpuno točno,sljedeće se neće al nitko ne zna za 2011. ;) on se koristi po pravilima samo su momčadi zajedno odlučile ga izbaciti na godinu dana
Prema važećem pravilniku KERS nije zabranjen za 2010. Odluka je FOTA-e (gentlemanski dogovor) je da ga neće koristit. I sad dolazi vijest da Williams i dalje radi na razvoju svog sustava, i da ne mogu potvrditi namjere o korištenju sustava 2010. I kako je glasnogovrnik momčadi rekao; mi nismo članovi FOTA. i njihovi dogovori se nas ne tiču dokle god ne dođe do promjena u tehničkom pravilniku. Force India nije u FOTA-i, a ni buduće 3 momčadi...
slika
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Armanini »

hamilton_legenda je napisao/la:ma kers je po meni sranje jer se više ni prestizat nemože u formuli...jebeno za 10 godina će biti kako budeš pozicioniran na kvlaifikacijama tako će i završit jer puno utrka prema tome idu !!! jer šta će onaj tko nema kers napada onoga s kerom i ide ga preteć on odere taj glupi kers i eto...šta bi to bilo da svii maju kers...jedno veliko SRANJE

ti se kolega varas.. ideja sa kersom je prilicno dobra, ono sto jebe utrkivanje su difuzori..
rFactor F1 HR server Info
slika
hamilton_legenda
Postovi: 8
Pridružen/a: 29 srp 2009, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona

Re: KERS

Post Postao/la hamilton_legenda »

Armanini je napisao/la:
hamilton_legenda je napisao/la:ma kers je po meni sranje jer se više ni prestizat nemože u formuli...jebeno za 10 godina će biti kako budeš pozicioniran na kvlaifikacijama tako će i završit jer puno utrka prema tome idu !!! jer šta će onaj tko nema kers napada onoga s kerom i ide ga preteć on odere taj glupi kers i eto...šta bi to bilo da svii maju kers...jedno veliko SRANJE

ti se kolega varas.. ideja sa kersom je prilicno dobra, ono sto jebe utrkivanje su difuzori..
ali brate moj..kad bi svi imali kers nitko nikoga nemože prestić....mislim iovako ima dosadnih utrka i svega...jedva tu i tamo dobijemo koju znanimljivu utrku i koje pretjecanje...pa formula ide prema tome da kakav si u kvalifikacijama takav ćeš biti i na kraju samo da se bolidu ništa nedesi ili da te koji komad s drugog bolida nepogodi u glavu :lol:

e ali jedino kers valja ako ga pola vozača ima pola nema :D nije kers toliko loš ali jedino me nervira što vozače s kerom nemože se preteći
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

kada bi svi imali KERS, onda bi cijela poenta bila u tome ko ga je u kojem trenutku vise sacuvao, odnosno ko ga u kojem trenutku koristi a ko ne....
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Armanini »

ne kuzim kako ti gledas na kers?
pa on traje koliko? manje od 10 sek, ovisno o vozaci i o situaciji (dal se brani il napada) vozac ga koristi..

tuznije je sto ni kers ne pomaze da se moze vozit dovoljno blizu bolidu ispred da ga se moze prestic..
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

Armanini je napisao/la:ne kuzim kako ti gledas na kers?
pa on traje koliko? manje od 10 sek, ovisno o vozaci i o situaciji (dal se brani il napada) vozac ga koristi..

tuznije je sto ni kers ne pomaze da se moze vozit dovoljno blizu bolidu ispred da ga se moze prestic..
traje 6,5 sec

mozes ga koristiti odjednom, a mozes "pomalo". Ne znam sta tu nije jasno, ako npr ti ispucas KERS na startno ciljnnoj ravnini, i ja uspijem nakon 2 zavoja da te stignem, a pri tome nisam iskoristio KERS, na izlazu iz nekog zavoja mogu ispucati KERS i pokusati da te preteknem
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

Po meni bi bilo bolje da se KERS koristi npr 1 min u cjeloj utrci nego ovako, po krugu. Tako bi ga neki iskoristili u početku utrke, pa nebi imali na kraju, a drugi bi ga čuvali pa ih napadali. Ovako, jedan pritisne KERS da pretekne, a ovaj da se obrani i onda se ta prednost anulira.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Lorenzo cro
Mlada nada
Mlada nada
Postovi: 326
Pridružen/a: 07 vel 2009, 11:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Novska

Re: KERS

Post Postao/la Lorenzo cro »

Ma taj KERS je niškoristi, bar dok se ne usavrši malo, potrošeno je na milijune novca i jako je bio najavljivan, da bi se 6 utrka kasnije ispostavilo da od njega nema baš neke koristi...
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Armanini »

ponavljam se , kers nema koristi zbog prokletih difuzora.. pa da imaju i raketni pogon ne bi im pomogao da se priblize..
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Robert Kubica
Postovi: 125
Pridružen/a: 21 srp 2009, 20:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: Roberta Kubicu
Lokacija: Split, Hrvatska
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Robert Kubica »

mislim da je kers hamiltonu ove godine donio neke ključne pozicije i naravno pobjedu u mađarskoj
slika
Avatar
ivanpetka
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 15 pro 2008, 13:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Massu
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la ivanpetka »

Robert Kubica je napisao/la:mislim da je kers hamiltonu ove godine donio neke ključne pozicije i naravno pobjedu u mađarskoj
Slažem se i primjećujem da se vozači koji imaju KERS sve više penju na postolje..
AA! Ljuti umak je ljut!!
Avatar
Joker
Postovi: 22
Pridružen/a: 27 kol 2009, 21:17
Ja sam: Vozač
Navijam za: Robert Kubica i Williams
Lokacija: Split, Hrvatska
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Joker »

počet će opet rasprava o uvođenju kersa za sljedeću godinu, jer se pokazao izuzetno pouzdanim u zadnjim utrkama
''This city deserves better class of criminals'' - Joker ''The Dark Night''
Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1569
Pridružen/a: 19 pro 2008, 17:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Felipe Massa »

Ma to je ludost,nek ga izbace ... Samo dzaba pare trose...
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Armanini »

ma lako za pare, kao da su pare neki element u f1.. nisu i nesmiju bit..

al ja bi takodjer radije da ga se onda kompletno makne il da ga recimo jedino ferrari ima i da ima veliku korist :P

al trebaju se maknuti ostala aerodinamicka rjesenja zbog kojih se tesko priblizit bolidu..
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la sunseeker »

KERS je odlična stvar koja je jako loše implementirana postojećim pravilnikom, da bi kers u punini ispunio svoju svrhu morao bi biti bar 120-150ks jak i korištenje bi se moralo smanjiti na maksimalno 5sec po krugu, tako da primarno služi za preticanje ili obranu

osobno se nadam da će kers ostati, a ako ga za sljedeću sezonu i izbace, budite sgurni da će se vrlo brzo vratiti. KERS i njegove varijacije biti će budućnost utrkivanja

ali najveći problem kersa su u stvari same staze, odnosno tilke, da bi kers u potpunosti došao do izražaja svaka staza bi morala imati MINIMALNO 2 mjesta za pretjecanja, što više to bolje naravno, ali minimalno 2
Osman Omerovic
Postovi: 3
Pridružen/a: 18 ruj 2009, 21:27
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Osman Omerovic »

Nemoze se odmah prve sezone ocekivati da KERS funkcionise savrseno, vidimo koliko je unaprijedjen u odnosu na pocetak sezone, a takodje i sledeci sezona bi bio sve pouzdaniji, i sto se sezona vise blizi kraju vidimo da bolidi s KERS-om imaju sve bolje sanse sto znaci da ipak znaci neku prednost, po mom misljenju znaci dosta.
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Wiliams ponovo ubacuje priču o tome da planiraju koristi KERS 2010. godine. "Mi ga i dalje razvijamo s ciljem da ga koristimo u FW32" - izjavio je Sam Michael.
Link
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

sunseeker je napisao/la:KERS je odlična stvar koja je jako loše implementirana postojećim pravilnikom, da bi kers u punini ispunio svoju svrhu morao bi biti bar 120-150ks jak i korištenje bi se moralo smanjiti na maksimalno 5sec po krugu, tako da primarno služi za preticanje ili obranu

osobno se nadam da će kers ostati, a ako ga za sljedeću sezonu i izbace, budite sgurni da će se vrlo brzo vratiti. KERS i njegove varijacije biti će budućnost utrkivanja

ali najveći problem kersa su u stvari same staze, odnosno tilke, da bi kers u potpunosti došao do izražaja svaka staza bi morala imati MINIMALNO 2 mjesta za pretjecanja, što više to bolje naravno, ali minimalno 2
KERS u ovoj izvedbi, pa čak i sa 120ks nikad neće biti u funkciji samog preticanja zbog prevelikog otpora zraka pri većim brzinama koje jednostavno "pojedu" svu njegovu snagu. Mogao si primijetiti da ga vozači koriste u 2. do 5. stupnju prijenosa, iznimno u 6. ali nikad u 7. jer tu je gubitak najveći. Podizanje snage nebi promijenilo puno sve dok su motori limitirani brojem okretaja jer šta ti vrijedi slipstream do kojeg si došao uz pomoć KERS-a ako u 7-oj udariš limitator na 18000 isto kao i onaj ispred tebe... Ove sezone imamo zanimljive situacije na startu samo zato što nemaju svi "čarobni gumbić" i dalje vidiš KERS samo u ulozi obrane pozicije - Spa nakon restarta je iznimna situacija napada ali je i pokazala svu glupost limitiranja broja okretaja motora.
gringo73 je napisao/la:Wiliams ponovo ubacuje priču o tome da planiraju koristi KERS 2010. godine. "Mi ga i dalje razvijamo s ciljem da ga koristimo u FW32" - izjavio je Sam Michael.
Link
Williams planira koristiti KERS!?! Ako se ne varam - nisu ga ni isprobali! Ajmo ovu vijest sagledati u malo drugačijem svijetlu. Ove sezone su imali bad luck Hondinim povlačenjem koje je dovelo do toga da Brawngp (exhonda) uzme mercedesov motor i tako se izdigne iz "pametne trojke" sa DD difuzorima na početku jer Hondin motor je bio vjerovatno najslabiji uz Toyotin. Vjerovatno znate da od naredne sezone nema DD difuzora tako da timovi koji su ga koristili na samom početku će moći iskoristiti vrlo malo ovogodišnjeg bolida (podataka sa staze) tako da im je potrebna svaka moguća opcija koja bi ih vratila među "velike igrače" pa bio to i KERS ali im baš neide na ruku McM-ovo preispitivanje dogovora (mislim da ni Ferrari sada nema ništa protiv) timova o ne korištenju KERS-a.
Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1569
Pridružen/a: 19 pro 2008, 17:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Felipe Massa »

Tek se sad KERS poceo vracati na pravi nacin.Sjetimo se na pocetku da nije bukvalno nista donosio,a odnosio je puno...Bio sam misljenja da je to bezveze,ali sad vidim da nisam bio u pravu i da napokon radi kako i treba...
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.
Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Re: KERS

Post Postao/la nikolaa »

KERS se u posljednjim utrkama pokazao jako dobrim.Ferrari-ju i McLarenu je upravo KERS donio prve pobjede ove sezone.
Prilicno je pouzdan u odnosu na start sezone kada se na svakom krugu zagrijavanja utrke culo na team radiu:"No KERS!!!No KERS!!!"
Sad kad je taj sistem upakovan,aerodinamika(dd difuzor implementiran) F60 i MP4-24 nisu bolidi za bacit.Dakle i McLaren i Ferrari bi mogli tu pricu pokrenuti jer se vidi da sada taj sistem nije nimalo los.
Problem pretjecanja jesu DD difuzori.Znaci i gosp.Ross Brawn je bio u toj OWG (Owertaking Working Group) sa Byrnom(Ferrari) i Symondsom (ex-Renaultovac).I upravo Ross je iskoristio rupu u pravilima i na svoj bolid stavio DD,dok ova dvojica nisu jer su kontali da svrha OWG-a je vise pretjecanja i to nisu htjeli implementirati.Tako je ispalo kako je,ali najvaznije je da je DD za sljedecu sezonu ilegalan i nadam se da ce se tim pravilom povecati broj pretjecanja...
FORZA FERRARI!!!
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

gringo73 je napisao/la:Wiliams ponovo ubacuje priču o tome da planiraju koristi KERS 2010. godine. "Mi ga i dalje razvijamo s ciljem da ga koristimo u FW32" - izjavio je Sam Michael.
Link
Napokon je i Williams potvrdio da ga neće koristiti iduće godine. Smatraju da ta odluka (FOTA-e) pogrešna, ali će je prihvatiti. Link
Šteta, nadam se da će doći vrijeme kad će se KERS opet vratiti u F1.
slika
Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1569
Pridružen/a: 19 pro 2008, 17:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: KERS

Post Postao/la Felipe Massa »

Ne vjerujem da ce ga iko koristit iduce sezone.
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

KERS je ove sezone djelovao kao nešto dobro za utrkivanje samo zato što ga nisu imali svi - meni neće faliti... i da se ispravim zbog krivog navoda u prijašnjem postu DDD ostaje...
Odgovori