KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

zvjerko je napisao/la:

Kišne utrke će svakako biti zanimljive zbog manjeg downforcea i istih guma kao i do sad i tek sad će doći do izražaja zabrana TC-a + pažljivo razmišljanje gdje i kad iskoristiti dodatnu snagu KERS-a (na suhom se TC ban osjetio samo u prvoj i djelomično u drugoj brzini, a na mokrom u prve tri i djelomično četvrtoj brzini - dok aerodinamika ne pomogne gumama ostvariti dobar grip).
Ali nešto se razmišljam oko ovih 0,2 sec po krugu. Dali je mislio da samo korištenje boosta donosi 0.2 sec ili je mislio na bolid bez KERS-a (ne KERS ready koji ga ne koristi) jer bolid bez ima 30-50kg slobodnog balasta za povoljniji balans + nijansu manji drag jer otpada hladnjak za sam KERS (ukupna površina koja donosi drag). Ako je ova druga opcija onda je bolid sa KERS-om inferiorniji na 90% duljine staze i bitno superiorniji na 10% ...


ne,mislio je za kako korištenje boosta pravilno donosi 0.2 sek po krugu,bez toga i slick guma kaže da je sporiji bolid 2-3 sek nego prošlogodišnji ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
sale
Site Admin
Site Admin
Postovi: 6074
Pridružen/a: 28 kol 2003, 12:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la sale »

Da malo oživim ovu temu :)

Kao što ste vjerojatno već saznali (možda je već spomenuto u ovoj temi, ako je, moje isprike), Williams je odlučio uzeti napraviti KERS drugačijeg koncepta. Njihov KERS energiju neće pohranjivati u bateriju već u tzv. flywheel (mislim da se na hrvatskome kaže zamašnjak, ako sam u krivu, zamolio bih da me ispravite ;) ).

S obzirom da nisam tehnički potkovana osoba, video u nastavku mi je pomogao shvatiti kako taj zamašnjak funkcionira, pa se nadam da će i vama biti od koristi :)

$@Ł€: Tražite prije postanja slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Osnovni princip se zasniva na pohranjivanju energije u zamašnjak (sale, dobar izraz si koristio) na način da ga zavrti na jako veliku brzinu i, pošto ima svoju masu i brzinu rotiranja sve dok se okreće, energija je pohranjena i raspoloživa! Iskorištavanje pohranjene energije se vrši usporavanjem zamašnjaka npr razlikom broja okretaja motora (2,4l V8) koji se vrti dosta manje od zamašnjaka - energija uzeta od zamašnjaka da ga se uspori prelazi na npr radilicu (koljenasto vratilo - sowy tex)... zamislite si zavrtiti jedan kotač i kad postigne neku brzinu - prisloniti drugi na njega koji miruje...
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: KERS

Post Postao/la zizi »

koliko vidim, mehanički kers dosta duguje dobrom starom daf-ovom "remenjalu" i njegovom prijenosu
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Re: KERS

Post Postao/la Adriana Lima fan »

Sta nije logicno da ta vrtnja stvara trenje i da se tu dio pohranjene energije gubi?
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Adriana Lima fan je napisao/la:Sta nije logicno da ta vrtnja stvara trenje i da se tu dio pohranjene energije gubi?
Opisao sam osnovni princip, a izvedba... šta ako ima magnetske ležajeve kod kojih je gubitak tako mali ili ako može pohraniti više energije nego što je dopušteno f1 pravilnikom (a može)... moj post je bio u smislu pojašnjavanja principa pohrane energije - ne izvedbe koja je sigurno drugačija. Tek toliko da ljudi koji nemaju "predznanja" si mogu predočiti o čemu se radi...
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Re: KERS

Post Postao/la zizi »

@ alf

naravno da se gubi, ali gubici bi trebali biti manji nego kod elektro-mehaničkog kers-a zbog manje pretvorbi energije ( kod mehaničkog uređaja samo pretvorba iz mehaničke u mehaničku, a kod električkog mehanička u električku pa u kemijsku u bateriji ili kondenzatoru). proizvođač torotrak tvrdi da će imati iskorištenje 65-70% u usporedbi sa 35-45% kod električkog uređaja. osim toga mehanički bi trebao biti lakši
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Walter »

Renault: KERS je opasan i preskup

CLICK

Theissen: Ne znam hoćemo li KERS koristiti od Australije

CLICK
slika
Avatar
Adriana Lima fan
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2350
Pridružen/a: 07 lis 2007, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Gracac

Re: KERS

Post Postao/la Adriana Lima fan »

zizi je napisao/la:@ alf

naravno da se gubi, ali gubici bi trebali biti manji nego kod elektro-mehaničkog kers-a zbog manje pretvorbi energije ( kod mehaničkog uređaja samo pretvorba iz mehaničke u mehaničku, a kod električkog mehanička u električku pa u kemijsku u bateriji ili kondenzatoru). proizvođač torotrak tvrdi da će imati iskorištenje 65-70% u usporedbi sa 35-45% kod električkog uređaja. osim toga mehanički bi trebao biti lakši
Aha nisam znao da se tolko gubi u transformaciji pretpostavio sam da su tu daleko manji gubitci....
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la darky »

Adriana Lima fan je napisao/la:
zizi je napisao/la:@ alf

naravno da se gubi, ali gubici bi trebali biti manji nego kod elektro-mehaničkog kers-a zbog manje pretvorbi energije ( kod mehaničkog uređaja samo pretvorba iz mehaničke u mehaničku, a kod električkog mehanička u električku pa u kemijsku u bateriji ili kondenzatoru). proizvođač torotrak tvrdi da će imati iskorištenje 65-70% u usporedbi sa 35-45% kod električkog uređaja. osim toga mehanički bi trebao biti lakši
Aha nisam znao da se tolko gubi u transformaciji pretpostavio sam da su tu daleko manji gubitci....
A gle sve ti je to relativno
No kako oba sustava imaju vremensko ograničenje u kojem smiju raditi, onda to ne bi trebalo biti presudno
Da kojim slučajem mogu to koristiti cijelo vrijeme, e to bi onda bila druga prića
Osim toga električna varijanata je jednostavnija od ovog "mehaničkog čuda" i zato su se večina opredjelili za tu varijantu, barem za sada.
Što će biti idućih sezona momčadi će odlućiti kad vide kako se KERS ponaša u utrci i na stazi.
Avatar
Kimi the best
Početnik
Početnik
Postovi: 294
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 00:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1

Re: KERS

Post Postao/la Kimi the best »

Evo jedno pitanje, koliko je uopste KERS nezavistan od ostatka bolida, odnosno kako bi se kvar KERS-a u toku trke odrazio na bolid, da li bi vozac mogao normalno da zavrsi trku (naravno bez upotrebe KERS-a), ili bi bio primoran da odustane, ili mozda nesto izmedju?
KR Spa 2008: I wanted to win - or nothing. It is always easy to say that by playing safe I would have probably ended in second place, but that is not the right way to win.
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Evo kratki animirani uradak i objašnjenje kako će radit taj Williamsov flywheel KERS.

http://www.williamshybridpower.com/f1/" onclick="window.open(this.href);return false;
slika
Avatar
pinkdpanter
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 404
Pridružen/a: 14 svi 2007, 19:10
Ja sam: Vozač
Navijam za: kimi raikkonen

Re: KERS

Post Postao/la pinkdpanter »

ne kužim ko bu koristi elektromotor a ko mehanički?, ja sam mislio da svi koriste mehanički, al opet vidim naljepnicu na ferrariu (high voltage)????
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

pinkdpanter je napisao/la:ne kužim ko bu koristi elektromotor a ko mehanički?, ja sam mislio da svi koriste mehanički, al opet vidim naljepnicu na ferrariu (high voltage)????
Svi koriste elektromotor/generator, a razlika je u pohrani energije. Većina koristi baterije (kemijska pohrana) dok williams koristi zamašnjak (elektromehanička pohrana) i na to je prisiljen ako ništa drugo da se može ograničiti i nadzirati količina energije (400 kJ) stoga nije čisto mehanički kao što bi teoretski mogao biti...
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

zvjerko je napisao/la:
pinkdpanter je napisao/la:ne kužim ko bu koristi elektromotor a ko mehanički?, ja sam mislio da svi koriste mehanički, al opet vidim naljepnicu na ferrariu (high voltage)????
Svi koriste elektromotor/generator, a razlika je u pohrani energije. Većina koristi baterije (kemijska pohrana) dok williams koristi zamašnjak (elektromehanička pohrana) i na to je prisiljen ako ništa drugo da se može ograničiti i nadzirati količina energije (400 kJ) stoga nije čisto mehanički kao što bi teoretski mogao biti...
laicki receno ne radi kao automobil-igracka na navijanje :P
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Ferrari-BiH je napisao/la: laicki receno ne radi kao automobil-igracka na navijanje :P
Spiralni feder?!?!? Kako se toga nitko nije sjetio! Valjda zato što previše komplicirano razmišljaju! :biggrin:
Avatar
pinkdpanter
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 404
Pridružen/a: 14 svi 2007, 19:10
Ja sam: Vozač
Navijam za: kimi raikkonen

Re: KERS

Post Postao/la pinkdpanter »

zvjerko je napisao/la:
pinkdpanter je napisao/la:ne kužim ko bu koristi elektromotor a ko mehanički?, ja sam mislio da svi koriste mehanički, al opet vidim naljepnicu na ferrariu (high voltage)????
Svi koriste elektromotor/generator, a razlika je u pohrani energije. Većina koristi baterije (kemijska pohrana) dok williams koristi zamašnjak (elektromehanička pohrana) i na to je prisiljen ako ništa drugo da se može ograničiti i nadzirati količina energije (400 kJ) stoga nije čisto mehanički kao što bi teoretski mogao biti...
može onda obješnjenje na kojem principu radi ili bar neki link di je to detaljno obješnjeno :idea:
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

zvjerko je napisao/la:
Ferrari-BiH je napisao/la: laicki receno ne radi kao automobil-igracka na navijanje :P
Spiralni feder?!?!? Kako se toga nitko nije sjetio! Valjda zato što previše komplicirano razmišljaju! :biggrin:
nisu se konsultovali sa nama...mozda smo mogli dobro zaraditi :biggrin: :biggrin:
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la darky »

Ferrari-BiH je napisao/la:
zvjerko je napisao/la:
Ferrari-BiH je napisao/la: laicki receno ne radi kao automobil-igracka na navijanje :P
Spiralni feder?!?!? Kako se toga nitko nije sjetio! Valjda zato što previše komplicirano razmišljaju! :biggrin:
nisu se konsultovali sa nama...mozda smo mogli dobro zaraditi :biggrin: :biggrin:
ma sigurno im je to prvo palo na pamet :biggrin:
a onda se neko sjetio da mi možda u svakom krugu trebalo u boks na navijanje ???? :biggrin:
pa su se ipak okrenuli kompliciranim rješenjima, tim više kaj ta koštaju milijune :biggrin:
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

sta sve nece uciniti kako bi "oprali" koju desetinu mulijuna :biggrin:
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

pinkdpanter je napisao/la: može onda obješnjenje na kojem principu radi ili bar neki link di je to detaljno obješnjeno :idea:
Ako si OK sa engleskim ovdje možeš dosta toga pročitati (ima wannabeea ali i stručnih ljudi)! Ako ne - ukratko: generator/elektromotor (neki strujić će ti to bolje objasniti) proizvodi energiju kada se njega mehanički pogoni i ona se može pohraniti (baterije ili zamašnjak) ali kada pustiš pohranjenu energiju na njega = elektromotor! Sustav sa kemijskom pohranom (baterije) neću objašnjavati jer to je prilično jasno dok vidim da je problem mehanička (elektromehanička) pohrana. Zamašnjak kao sredstvo pohrane energije ima svoju masu i kada se ta masa pokrene (zavrti zamašnjak), sve dok se kreće posjeduje kinetičku energiju koja se može iskoristiti. U williamsovom slučaju radi se o flybridu - izvedenica od flywheel (zamašnjak) i hybrid (Yeah! Right! Whatever!) zato što koristi zamašnjak da bi proizveo drugi oblik energije i na taj način iskoristio pohranjenu. Radi se o tome da jedan elektromotor/generator, fizički spojen na transmisiju, prilikom kočenja radi kao generator i proizvedenom energijom pokreće drugi elektromotor/generator. Zamašnjak za pohranu proizvedene energije je spojen na rotor drugog elektromotora/generatora ali preko CVT-a (kontinuirani varijabilni prijenos) kako bi povećao brzinu rotacije zamašnjaka jer pohranjena energija ovisi o masi i brzini rotacije. Pritiskom na boost smijer se mijenja na način da se iskorištava kinetička energija zamašnjaka koji pokreće svoj generator/elektromotor i proizvodi energiju koju troši drugi elektromotor/generator fizički spojen na transmisiju ili motor.
Evo, jako grubo ali mislim da bi trebalo biti malo jasnije...
Zadnja izmjena: zvjerko, dana/u 19 vel 2009, 17:09, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: KERS

Post Postao/la vidc »

mene zanima sama suština tog kers-a,tj.kako on to pretvara direktno energiju kočenja (npr.deakceleracija,temperatura) u neku drugu,ili to jednostavno radi na prinicpu da se sustav pali u trenutku pritiska papučice kočnice i nema baš nikakve veze s gubicima energije prilikom kočenja?ako je ovo drugo,onda se u suštini kers može puniti i prilikom ubrzanja,a ne samo prilikom kočenja
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

vidc je napisao/la:mene zanima sama suština tog kers-a,tj.kako on to pretvara direktno energiju kočenja (npr.deakceleracija,temperatura) u neku drugu,ili to jednostavno radi na prinicpu da se sustav pali u trenutku pritiska papučice kočnice i nema baš nikakve veze s gubicima energije prilikom kočenja?ako je ovo drugo,onda se u suštini kers može puniti i prilikom ubrzanja,a ne samo prilikom kočenja
Sama ideja KERS-a bi trebala biti iskorištavanje neiskorištene mehaničke energije kretanja (kinetička energija) bez "naplaćivanja" svog rada tj prikupljanje i trošenje energije koju si je sam priskrbio na način da ne uzima ništa od korisne utrošene za pokretanje vozila. Ako bi se punio pri akceleraciji, dio korisne energije za pokretanje vozila bi otpao na rad KERS-a ali pri deceleraciji se upravo pokušava iskoristiti ta ista energija koja sada postaje nekorisna. Shvatimo to ovako: vozilo u pokretu posjeduje kinetičku energiju, ako ga se želi ubrzati potrebno je "dodati" energije, ako ga se želi usporiti potrebno mu je "oduzeti" energije! Ako se energija samo oduzme i ne iskoristi (energija ne nestaje) ona postaje gubitak. Cilj je iskoristiti oduzetu i učiniti je korisnom.
I naravno, KERS može raditi (prikupljati i pohranjivati energiju) prilikom ubrzanja ali ne u formuli 1 - pravilnik ne dopušta!
Avatar
ZD1400RT
Početnik
Početnik
Postovi: 153
Pridružen/a: 05 srp 2007, 17:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Spanjarda
Lokacija: Zadar

Re: KERS

Post Postao/la ZD1400RT »

vidc je napisao/la:mene zanima sama suština tog kers-a,tj.kako on to pretvara direktno energiju kočenja (npr.deakceleracija,temperatura) u neku drugu,ili to jednostavno radi na prinicpu da se sustav pali u trenutku pritiska papučice kočnice i nema baš nikakve veze s gubicima energije prilikom kočenja?ako je ovo drugo,onda se u suštini kers može puniti i prilikom ubrzanja,a ne samo prilikom kočenja
Upiši u Youtube KERS i pogledaj nekoliko animacija koje objašnjavaju kako funkcionira pa ti možda bude jasnije.
11
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

ZD1400RT je napisao/la:
vidc je napisao/la:mene zanima sama suština tog kers-a,tj.kako on to pretvara direktno energiju kočenja (npr.deakceleracija,temperatura) u neku drugu,ili to jednostavno radi na prinicpu da se sustav pali u trenutku pritiska papučice kočnice i nema baš nikakve veze s gubicima energije prilikom kočenja?ako je ovo drugo,onda se u suštini kers može puniti i prilikom ubrzanja,a ne samo prilikom kočenja
Upiši u Youtube KERS i pogledaj nekoliko animacija koje objašnjavaju kako funkcionira pa ti možda bude jasnije.
E bas to, a ne da nam zeza nasega zvjerka ovdje... dosta covjeku sto prevodi vijesti i sto nas gazi u "Pogodi sto-F1 style" :biggrin:
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Odgovori