KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
jaki
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 488
Pridružen/a: 21 sij 2009, 18:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la jaki »

Što mislite da li s KERS-om bolid troši manje goriva?(mislim minimalno manje, da se na nekih 20 krugova zaradi još 1 u odnosu na bolid bez KERS-a.)
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

jaki je napisao/la:Što mislite da li s KERS-om bolid troši manje goriva?(mislim minimalno manje, da se na nekih 20 krugova zaradi još 1 u odnosu na bolid bez KERS-a.)
Da uštedi se nešto, ali neznam koliko jer je motor pod manjim opterečenjem. A može se koristiti na način da više štedi benzin, ali onda su vremena po krugu sporija. Neznam točno koja je razlika u korištenju.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Ne! Ne troši ništa bitno manje sa KERS-om u odnosu na bez. Ako uzmeš u obzir da se koristi pri punom ubrzanju (pedala gasa do daske) razlika je jedino u dodatnim konjima koje motor sam po sebi, ne bi mogao isporučiti. Točnije, ušteda je stvarno jako mala iz razloga što je sam gas do daske otvoren u kraćem vremenskom periodu na dionici gdje je korišten KERS. Možda bi uspio prištediti za jedan krug ali na distanci cijele utrke, a i to mislim da je upitno.

add -
Možda će ovo bolje ilistrirati - govori se o dobitku 2/10 sec po krugu i pretpostavimo da je upravo to vremenska ušteda koliko je kraće otvoren "gas do daske" u krugu - dakle 2/10 sekunde x 20 krugova = 4 sekunde ... za te 4 sekunde se stvarno ne može ušparati za krug, a to znači da sam i ja pretjerao sa mišljenjem o mogućoj uštedi goriva za krug više u periodu cijele utrke... :biggrin:
Zadnja izmjena: zvjerko, dana/u 28 ožu 2009, 19:47, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: KERS

Post Postao/la MP4don »

Fantastična novina, kao da gledam neku igricu... :D
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: KERS

Post Postao/la Scuderia »

Moram priznati da nisam bio u pravu,sto sam rekao jucer. KERS definitivno donosi prednost, vidjelo se to na startu (oba Ferrarija) te kod nekih pretjecanja.
slika
Avatar
Krscho
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1160
Pridružen/a: 31 kol 2008, 08:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1HR TMNF Team

Re: KERS

Post Postao/la Krscho »

E moj dragi kers nisi došo ovdje do izrazaja, prije bi u sepangu na one dvije duge ravnice te shanghaiu trebo doc do izrazaja, ovdje nema dovoljno ravnice da se potegne kako moze s kersom.
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

Vidilo se da u utrci ipak ima nekih prednosti. Start, pretjecanja i obrana pozicija, samo da još usavrše neke stvari oko balansa i bit će dobar i na ovakvim stazama.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: KERS

Post Postao/la Scuderia »

Krscho je napisao/la:E moj dragi kers nisi došo ovdje do izrazaja, prije bi u sepangu na one dvije duge ravnice te shanghaiu trebo doc do izrazaja, ovdje nema dovoljno ravnice da se potegne kako moze s kersom.

Ja mislim da je. S obzirom o kakvoj se stazi radi, KERS se pokazao u utrci da je koristan. U Sepangu bi trebala biti druga prica.
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

Scuderia je napisao/la:
Krscho je napisao/la:E moj dragi kers nisi došo ovdje do izrazaja, prije bi u sepangu na one dvije duge ravnice te shanghaiu trebo doc do izrazaja, ovdje nema dovoljno ravnice da se potegne kako moze s kersom.

Ja mislim da je. S obzirom o kakvoj se stazi radi, KERS se pokazao u utrci da je koristan. U Sepangu bi trebala biti druga prica.

ja se u potpunosti slažem s tobom,i više je nego koristan,pa koliko samo dugo je Renault Alonsov odoljevao svim napadima samo zahvaljujući KERS-u,onaj onboard Hamiltona kada je KERS upalio samo se stvorio iza bolida kojeg je stizao,pokazalo se i da KERS se koristi i puno češče na izlazima iz zavoja kao dodatno ubrzanje a ne samo na ravnici,ugl jako jako dobra stvar,samo je trebao onda biti obavezan odjkednom za sve il za nikoga,ovak nije fer.
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Evo sad razmišljam hoće li s vremenom, ako ostane KERS, doći do promjene pravila u upotrebi KERS-a. Takvu stvar su koristili i u Champ Caru dok je još postojao kao natjecanje(ne znam jel Indy koristi jer ga ne gledam), ali je bilo extra 50 konja, i to 60 sekundi u CIJELOJ trci. Pa ti sad, rođače, rasporedi, budi taktičar. Meni se to tad svidilo, mislim na sustav kao sustav. Eto, sličnu stvar sam dočekao i u F1. Volio bih i da slično ograničenje uvedu i ovdje, s tim da snagu povećaju na eventualno 100 KS.
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

gringo73 je napisao/la:Evo sad razmišljam hoće li s vremenom, ako ostane KERS, doći do promjene pravila u upotrebi KERS-a. Takvu stvar su koristili i u Champ Caru dok je još postojao kao natjecanje(ne znam jel Indy koristi jer ga ne gledam), ali je bilo extra 50 konja, i to 60 sekundi u CIJELOJ trci. Pa ti sad, rođače, rasporedi, budi taktičar. Meni se to tad svidilo, mislim na sustav kao sustav. Eto, sličnu stvar sam dočekao i u F1. Volio bih i da slično ograničenje uvedu i ovdje, s tim da snagu povećaju na eventualno 100 KS.
Takvo bi ograničenje bilo puno bolje. Možda malo više od 60 sekundi, nekih 3 minute. Jer kad svi budu imali KERS večina će ga koristiti na istim mjestima i onda se prednost anulira. A šta se snage tiče to će sigurno s vremenom povečati.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: KERS

Post Postao/la Scuderia »

schuey je napisao/la:
ja se u potpunosti slažem s tobom,i više je nego koristan,pa koliko samo dugo je Renault Alonsov odoljevao svim napadima samo zahvaljujući KERS-u,onaj onboard Hamiltona kada je KERS upalio samo se stvorio iza bolida kojeg je stizao,pokazalo se i da KERS se koristi i puno češče na izlazima iz zavoja kao dodatno ubrzanje a ne samo na ravnici,ugl jako jako dobra stvar,samo je trebao onda biti obavezan odjkednom za sve il za nikoga,ovak nije fer.

Tako je, e sada, pogledaj malo Maleziju, duge ravnice, mjesta ima za pretjecanja... Tu i na jos nekim`stazama doci ce onda do punog izrazaja. ;)

Eto, ja bio prvi koji je bio skeptican prema tom sustavu, no promijenio sam vrlo brzo misljenje.
slika
Avatar
p@rtibrejker
Veteran
Veteran
Postovi: 2562
Pridružen/a: 07 kol 2006, 20:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hrvatsku Kunu
Lokacija: tu sam

Re: KERS

Post Postao/la p@rtibrejker »

Mislim da bi trebali povecati trajanje koristenja KERS sustava na 8-10 sekundi. Radi kompenzacije zaostatka za bolidima koji ga nemaju. A od Malezije ocekujem kao i vecina da ce KERS jos vise doci do izrazaja.

Posebno ocekujem te dvije duge ravnice, nakon izlaska iz zavoja 14 i S-C ravninu. Da opale po 3 sekunde KERS na svakoj, ha? :)
- Oviedon Ihmisohjus -
...who are you to wave your finger?...
ignore lista: MP4don - 07.04.09. ivanpetka - 29.07.09. mmilo42 - 02.10.09. Butt-kisser 23.10.09. Felipe Massa 01.08.10.
Avatar
Lord of the Ring
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 437
Pridružen/a: 11 kol 2006, 21:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: sebe_i_MS
Lokacija: Pod Sljemenom

Re: KERS

Post Postao/la Lord of the Ring »

kad su vec krenuli u sve te sheme a la Wipeout (ko je igrao znat ce) bas razmisljam kako bi mogli s tim kersom puuuuno zanimljivih stvari napravit - npr ja razmisljam kako bi bilo vrlo poticajno nagraditi trenutacni najbrzi krug utrke jednim boost-om ibera koji vozac moze iskoristiti kad god zeli, isto tako mogli bi nagraditi i svako uspjesno pretjecanje za poziciju jednim boost-om extra a mogli bi u cilju zanimljivost utrke dodavati svakom slijedecem startnom redu na pocetku trke po pola vise kersa(npr 1. red normalno jedno punjenje, 2. red jedno i pol, 3. red dva punjenja i tako dalje) u cilju smanjivanja hendikepa...ima puno varijacija a moglo bi se svasta iskemijati ...
...ovo sa najbzim kruovima bi super doslo uspavanom Kimiju-mozda bi ga i razbudilo :biggrin:
slika
Avatar
Igor18
Veteran
Veteran
Postovi: 2927
Pridružen/a: 22 stu 2007, 22:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumachera

Re: KERS

Post Postao/la Igor18 »

Da postavim svoje pitanje u pravu temu.
Kako vozači znaju kolko im je kersa ostalo, mi vidimo bateriju, a kako oni znaju kolk im je ostalo kersa u krugu.
Michael is faster than you!!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: KERS

Post Postao/la MP4don »

Igor18 je napisao/la:Da postavim svoje pitanje u pravu temu.
Kako vozači znaju kolko im je kersa ostalo, mi vidimo bateriju, a kako oni znaju kolk im je ostalo kersa u krugu.
Ja mislim da mu se kod pritiska KERS gumba na jednom od displaya odbrojava koliko sekundi još ima za potrošiti u tome krugu... kad pusti gumb, sve se vrati kako je bilo prije... ;) Bar bi ja tako izveo, jer ne vidim da imaju nešto drugačije ledice kod pokazivanja okretaja... sve je isto kao i godine do sad... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

...ili ima skalu napunjenosti (lakše je vidljiva)... malo sam prozujao i nisam našao ništa vrijedno spomena tako da nam ostaje nagađati. Ali dobra ideja bi bila sa pištanjem u slušalicama koje bi se emitiralo iz boxa (kad čuješ - stisni, kad prestane - pusti) jer oni imaju puni pregled i manje posla od vozača, za buljiti u podatke...
Avatar
Igor18
Veteran
Veteran
Postovi: 2927
Pridružen/a: 22 stu 2007, 22:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumachera

Re: KERS

Post Postao/la Igor18 »

Gledam ovaj BMW-ov volan bolida sa KERSom i ne vidim di bi im bila neka oznaka kolko kersa im je ostalo..
slika

Možda tu di su ove crvene brojke?
Jel mi može neko rec sta one oznacavaju? Osim ove 0
Michael is faster than you!!
Avatar
MP4don
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1004
Pridružen/a: 01 ožu 2008, 11:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren - Mercedes
Lokacija: Paragon

Re: KERS

Post Postao/la MP4don »

Pa po meni se tu i odbrojava vrijeme preostalog korištenja kersa... na jednom od displeja... srednji prikazuje u kojoj je brzini bolid, a lijevi i desni su multifunkcionalni (gorivo, ulje, zaostatak po krugu, temperatura motora, mapiranje motora, voda, itd...)... ;) A ovo gore su ledice koje prikazuju kad je potrebno mijenjati brzine, 5 je zelenih, 5 crvenih i 5 plavih... svaka momčad sama određuje njihov slijed paljenja (s lijeva na desno, pa prvo paljenje srednje ledice te onda okolnih itd...)... Tri ledice kraj natpisa FIA sa svake strane su žute boje, plave i nemam pojma koja je treća. One trepere kad je npr. žuta zastava na stazi (trepere samo žute ledice) ili kad vozač mora propustit ovog iz sebe (plave ledice)... ;)
...::: // Hamilton United \\ :::...

Ti koji ovo čitaš, odi zuri u sunce ili tako nešto!!!

DOKAZ DA JE SCHUMY LEGENDA:

http://www.youtube.com/watch?v=Y2J_zxn6Sts" onclick="window.open(this.href);return false;

LOL
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

MP4don je napisao/la:Pa po meni se tu i odbrojava vrijeme preostalog korištenja kersa... na jednom od displeja... srednji prikazuje u kojoj je brzini bolid, a lijevi i desni su multifunkcionalni (gorivo, ulje, zaostatak po krugu, temperatura motora, mapiranje motora, voda, itd...)... ;) A ovo gore su ledice koje prikazuju kad je potrebno mijenjati brzine, 5 je zelenih, 5 crvenih i 5 plavih... svaka momčad sama određuje njihov slijed paljenja (s lijeva na desno, pa prvo paljenje srednje ledice te onda okolnih itd...)... Tri ledice kraj natpisa FIA sa svake strane su žute boje, plave i nemam pojma koja je treća. One trepere kad je npr. žuta zastava na stazi (trepere samo žute ledice) ili kad vozač mora propustit ovog iz sebe (plave ledice)... ;)
Kada si vec sve lijepo opisao da iznesem svoje misljenje....
Mislim da se prilikom pritiska na dugmic za KERS, na lijevom ili desnom displayu pokaze neka grafika slicna onoj kao sto mi vidimo, i da tako vozac zna koliko mu je ostalo KERS-a
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Igor18
Veteran
Veteran
Postovi: 2927
Pridružen/a: 22 stu 2007, 22:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumachera

Re: KERS

Post Postao/la Igor18 »

hvala na objašnjenu
Michael is faster than you!!
Lorenzo cro
Mlada nada
Mlada nada
Postovi: 326
Pridružen/a: 07 vel 2009, 11:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Novska

Re: KERS

Post Postao/la Lorenzo cro »

Ja mislim da će taj KERS doći do većeg izražaja tek za godinu-dvije kad se usavrši. Koliko sam gledao utrke, baš i nema tolike velike prednosti koliko sam mislio da će imati.
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la Walter »

Od sljedeće godine neće se više koristiti KERS.
slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

Walter je napisao/la:Od sljedeće godine neće se više koristiti KERS.
nije potpuno točno,sljedeće se neće al nitko ne zna za 2011. ;) on se koristi po pravilima samo su momčadi zajedno odlučile ga izbaciti na godinu dana
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
almeida
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1092
Pridružen/a: 01 tra 2008, 20:38
Ja sam: Vozač
Navijam za: Za ulizivanje..
Lokacija: grad u moru,grad u kamenu-ZADAR
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la almeida »

izjava sa jednog foruma:

a čemu zapravo služi taj cares?????????lol
slika
"..lipi moj grade uvik te se sitin.."
Odgovori