Motori 2012?

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

irsq4
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga

Motori 2012?

Post Postao/la irsq4 » 08 ruj 2009, 19:59

Dali negdje postoje kakve tehničke odrednice koje se tiču F1 motora za 2012 god. (ili kada već) Navodno bi trebali biti V6 Turbo...?

Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: Motori 2012?

Post Postao/la Felipe Massa » 08 ruj 2009, 22:29

Ih sta bi dao da vrate na V10 motore...
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.

130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: sve i nikog

Post Postao/la 130R » 09 ruj 2009, 00:24

Negdje sam bio pročitao da bi bili 1,8 turbo, vjerojatno V6. Ali to su još samo nagađanja. Da se mene pita bili bi 1,5 turbo sa ograničenim predtlakom turba, a drugo sve neograničeno, da se ipak razvijaju i razlikuju, a nebi mi teško pali ni atmosferski kad nebi bili ovako ograničeni okretajima i brojem cilindara i zamrzavanjem razvoja pa makar imali samo 2000 kubika.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio

Lorenzo cro
Mlada nada
Mlada nada
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Lorenzo cro » 15 ruj 2009, 21:11

Ja bi najradije htio da se vrate V10-tke ili da ostane V8 ali da im isključe blokade okretaja. Inače, ne sviđa mi se što sad motori svih momčadi jako slično zvuče, dobro bi bilo da bude malo razlike u zvuku po meni.

cross_that_line
Početnik
Početnik
Navijam za: F1 HR Trackmania Team

Post Postao/la cross_that_line » 15 ruj 2009, 21:14

A racunaj ako 2012. bude doomsday ko zna dal ce bit ikakvih motora :D

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko » 16 ruj 2009, 10:10

Zadnje priče govore o nekakvom univerzalnom motoru koji bi se, uz preinake, mogao koristiti za više trkaćih serija pa i formulu 1. Motor bi trebao biti modularan - mogućnost dodavanja i oduzimanja cilindara pri izradi, raspored cilindara po volji (npr box motor za Subaru...), sa turbom ili bez ovisno o seriji ... i da se razumijemo - sve ovo se odnosi na osnovno dimenzioniranje motora no konstrukcija i izrada ostaje slobodna. Ako to zaživi moglo bi se desiti da motori za f1 budu 4 cilindra slobodnog rasporeda turbo (o osnovnoj radnoj zapremini se još raspravlja 400 ili 500 ccm po cilindru) što nekako isključuje mogućnost o više od 8 atmosferskih cilindara (3200 ili 4000ccm) - limitirani na najviše 750ks...

Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Mercedes

Post Postao/la Ćale od Lewisa » 16 ruj 2009, 13:30

daleko najljepšu boju zvuka imaju V12 mašine al ako dopuste turbo bit će dovoljno i redni 6tak :)(bmw bi bio stručnjak u ovom) ja nisam za univerzalni motor jer ipak bi f1 trebala bit tehnološki biser u razvoju motora, koja je druga disciplina taknula magičnih 20.000rpm? ako dozvole svojevoljni odabir cilindara i turba ić će se vjerojatno na što manju masu motora a čim više snage da ostane više balansa na ostalim dijelovima bolida. Zanimljivo će bit ako se ko odluči za redni motor, morat će balansirat bolid prema nesimetričnosti motora
slika

kubica_f1fanaticos
Navijam za: Roberta Kubicu i Kamuia

Post Postao/la kubica_f1fanaticos » 13 srp 2010, 16:00

V10 bi bip pre predobar motor a kamoli zvuk...volim slušat zvukove motora iz 2001 i 2002....a turbo je samo šećer na kraju....
"Sanjao sam o Formuli 1 ali bilo je teško.Za mene to nije bila realna mogućnost."Robert Kubica

spacedoc
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Za kog ove godine navijat

Post Postao/la spacedoc » 29 ruj 2010, 14:57

a da jednostavno stave da motori mogu biti bilo kakvi a da ograniče rezervar i da vrate točenje goriva i da bude brzina točenja goriva 5 puta manja nego 2009.
slika

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: McLaren

Post Postao/la darky » 29 ruj 2010, 18:10

spacedoc je napisao/la:a da jednostavno stave da motori mogu biti bilo kakvi a da ograniče rezervar i da vrate točenje goriva i da bude brzina točenja goriva 5 puta manja nego 2009.
dovoljno je da ograniče broj litara goriva koliko smiješ imati u autu.
pa ti sad okreni na 25000 okretaja motor ako si faca :)
pogledajte malo povjesne utre iz 80-tih kad su stali par metra pred ciljem bez goriva :)
onda bi imali i utrke i taktiziranja, jer brži auto i više troši....

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 29 ruj 2010, 19:57

Zadnje vijesti o motorima spominju 4 cilindra i 1,5 litara zapremine, a mislim da je u planu i ograničavanje veličine spremnika te max dopušteno gorivo za cijeli vikend (treninzi, kvale i utrka) ... sve u cilju da se natjeraju na razvoj motora koji će što manje trošiti i da saznanja budu primjenjiva u komercijalne svrhe. Formula 1 je postala preskupa ne zbog silnih novaca koji se ulažu već zbog toga što se premalo vraća. Ruku na srce, u posljednjih 10-tak godina jako je malo toga što bi se dalo iskoristiti na način da bude korisno za svakodnevnu uporabu ... od aerodinamičkog booma, motora koji se vrte 20 000 o/min ... više služi kao jako skupo reklamiranje.

Što se mene tiče mogu se pomiriti sa brundanjem turbo motora pod uvjetom da nebudu uškropljeni - ograniči količinu goriva, broj motora ali ne i pritisak turba pa ako netko napravi motor koji može dati 1000 ks i potrošiti 180 litara ili manje za 300 km utrke - cilj je ostvaren.

@ darky - baš ta taktiziranja su znala biti zanimljiva jer se dešavalo da konkurenti voze sa više snage u različitim fazama utrke ...

Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la Armanini » 29 ruj 2010, 20:37

ja sam citao u evo-u da ce motori biti 6 cilindara, 600 i neki konj, 2 i nesto kubika, do nekih 10000 okretaja.. ma pizdarije..
rFactor F1 HR server Info
slika

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 29 ruj 2010, 21:35

Ma mijenja se svaki čas no definitivno je 4 cilindra, direktno ubrizgavanje i ograničen pritisak turba na 3 bara ... i po baš-baš zadnjem što ja znam je 1,6 (greškom napisao 1,5 jer je ta brojka vezana uz nešta drugo) no priča se da Ferrari pokušava progurati 1,8 l zapreminu ...

spacedoc
Test vozač
Test vozač

Post Postao/la spacedoc » 29 ruj 2010, 22:16

ma jednostavno oblik motora pustit da ekipe biraju a stavit ograničenje u gorivu stavit neograničeni kers pojačan fotočelijama a možda i sustavom koji od topline motora i kočnica stvori energiju pa onda bi vidjeli tko je majstor
slika

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 29 ruj 2010, 22:29

spacedoc je napisao/la:ma jednostavno oblik motora pustit da ekipe biraju a stavit ograničenje u gorivu stavit neograničeni kers pojačan fotočelijama a možda i sustavom koji od topline motora i kočnica stvori energiju pa onda bi vidjeli tko je majstor
Malo sam prestar i pretradicionalan da bih mogao progutati formulu 1 kao elektromobil no surova stvarnost je takova da će se upravo to desiti, a tko želi zvučnu kulisu (kao ja npr) morat će gledati utrke sa slušalicama koje će prenositi nam toliko dragi zvuk po izboru ... gle dobre ideje za zaraditi! #-o

Ferrari-BiH
Veteran
Veteran

Post Postao/la Ferrari-BiH » 29 ruj 2010, 22:52

zvjerko je napisao/la:
spacedoc je napisao/la:ma jednostavno oblik motora pustit da ekipe biraju a stavit ograničenje u gorivu stavit neograničeni kers pojačan fotočelijama a možda i sustavom koji od topline motora i kočnica stvori energiju pa onda bi vidjeli tko je majstor
Malo sam prestar i pretradicionalan da bih mogao progutati formulu 1 kao elektromobil no surova stvarnost je takova da će se upravo to desiti, a tko želi zvučnu kulisu (kao ja npr) morat će gledati utrke sa slušalicama koje će prenositi nam toliko dragi zvuk po izboru ... gle dobre ideje za zaraditi! #-o
Ili cemo morati pustati mp3 sa racunara, dok mutiramo ton sa TV prijenosa.... A cuj, kad vec izmisljaju onda neka stave neke zvucnike na bolid koji ce simulirati recimo 12-ke :biggrin:

Odoh ja daleko....

Nego...sumnjam da ce se bas u skorije vrijeme prebaciti sve na elektromotore, to bi onda licilo na utrku golfmobila. Ali opet sve zavisi ko ce naslijediti "malog bijelog" ;)
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu

spacedoc
Test vozač
Test vozač

Post Postao/la spacedoc » 30 ruj 2010, 08:26

@zvjerko nisi me dobro shvatio
slika

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: McLaren

Post Postao/la darky » 30 ruj 2010, 10:45

zvjerko je napisao/la: @ darky - baš ta taktiziranja su znala biti zanimljiva jer se dešavalo da konkurenti voze sa više snage u različitim fazama utrke ...
sjećam se priče iz toga doba
ferari je imao daleko najjači motor, ali sa druge strane je trošio ko smuk, sa druge strane McL je trošio manje, pa je bio kakti "brži" iako se i seni zalomilo da je ostao bez goriva u zadnjem krugu par puta, čak ga je i prost povezo na bolidu čini mi se (ili neko drugi) i sena je dobio čak i bodove za to :)
to je bilo doba taktiziranja :)
onda je fraza čuvaj gorivo jako puno značila, jer sada koliko znam nema ograničenja u gorivu, nema jedino tankanja u utrci

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 30 ruj 2010, 11:27

spacedoc je napisao/la:@zvjerko nisi me dobro shvatio
Pa pojasni onda malo.

...neograničeni KERS - u kojem smislu neograničen, prikupljanje energije za njegov rad iz čega god možeš ali kako i gdje skladištiti, i koja bi stvarna svrha tog KERS-a bila? Ideja za uvođenje tehnologije je bila olakšati preticanja no ispostavilo se da je više služila za startanje i odbranu od napada ... a i ono "tko je majstor" bih volio čuti pojašnjenje jer nerado čitam između redaka ... uglavnom zato što dođem do krivog zaključka.

@ darky
Mislim da je to ipak bilo oko sezona `82 do `85 prije Porscheovog motora u McLarenu ... moram na kavu ... nemrem misliti sad :D

spacedoc
Test vozač
Test vozač

Post Postao/la spacedoc » 30 ruj 2010, 13:05

zvjerko je napisao/la:
spacedoc je napisao/la:@zvjerko nisi me dobro shvatio
Pa pojasni onda malo.

...neograničeni KERS - u kojem smislu neograničen, prikupljanje energije za njegov rad iz čega god možeš ali kako i gdje skladištiti, i koja bi stvarna svrha tog KERS-a bila? Ideja za uvođenje tehnologije je bila olakšati preticanja no ispostavilo se da je više služila za startanje i odbranu od napada ... a i ono "tko je majstor" bih volio čuti pojašnjenje jer nerado čitam između redaka ... uglavnom zato što dođem do krivog zaključka.

@ darky
Mislim da je to ipak bilo oko sezona `82 do `85 prije Porscheovog motora u McLarenu ... moram na kavu ... nemrem misliti sad :D
mislio sam da nema npr 5 sek po krugu nego koliko skupiš skupiš i da osim sa kočnica puni preko solarnih čelija i od topline motora da se ide na što veću štedljivost da se svaki i najmanji dio energije iskoristi , a preticanje bi išlo na drugi naćin ja sam od nekog brži i napadam ga ko lud on se brani i više kersa potroši onda ja tar kers iskoristim za kratko ali jako pojačanje motora gdje bi mogo dobiti veliku prednost
slika

spacedoc
Test vozač
Test vozač

Post Postao/la spacedoc » 30 ruj 2010, 13:17

ja bi još reko je prije bilo više preticanja jer su bolid imali velike razlike i imali su i dosta oscilacija i tada si mogao lako skidati po par sekunda po krugu danas kad su svi isti i još bi neki da budu isti motori jedino i praktički kako se uvijeti mijenjaju ali odnosi brzina bolida se ne mijenjaju dok npr . da neki imaju jak motor slab downforce drugi obratno neki da su po kiši zakon drugi loši, pa da neki su dobri kad se položi gume drugi bolji na početku i još mnogo razlika pa bi vidjeli prave utrke s puno promijena a ne kao danas kad su svi gotovo jednaki ili bolje rečeno svi iamju isti tip bolida samo neki su malo napredniji a neki nazadniji
slika

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 30 ruj 2010, 15:51

Solarne ćelije odmah zaboravi i zbog smještaja i zbog činjenice da bi vrlo teško prikupile dovoljno energije kako bi isplatile kompromitiranje aerodinamike ... iskorištavanje toplinske (ne kinetičke - turbo je već uključen u pravilnik) energije ispuha je veću planu i KERS snage 150kW, a koliko će to stvarno podići spektakl ... ??

ps - nhf ali molio bih te da koristiš malo više znakove interpunkcije jer post ti je stvarno malo teži za shvatiti ... ili bar kraće rečenice.

spacedoc
Test vozač
Test vozač

Post Postao/la spacedoc » 30 ruj 2010, 17:53

zvjerko je napisao/la:Solarne ćelije odmah zaboravi i zbog smještaja i zbog činjenice da bi vrlo teško prikupile dovoljno energije kako bi isplatile kompromitiranje aerodinamike ... iskorištavanje toplinske (ne kinetičke - turbo je već uključen u pravilnik) energije ispuha je veću planu i KERS snage 150kW, a koliko će to stvarno podići spektakl ... ??

ps - nhf ali molio bih te da koristiš malo više znakove interpunkcije jer post ti je stvarno malo teži za shvatiti ... ili bar kraće rečenice.
mislio sam da se možda nprave dijelovi koji bi djelom bili napravljeni od foto čelija (koliko bi mehanička svojstva dozvolila u smislu čvrstoće i male težine)
slika

pospani gad
Veteran
Veteran
Navijam za: Fernanda Alonsa
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 07 sij 2014, 11:03

"Otisao je", jedan, pravo dobar lik:

http://www.autosport.com/news/report.php/id/112034" onclick="window.open(this.href);return false;
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:

speedy56
Veteran
Veteran
Navijam za: FAlonso ALotterer

Post Postao/la speedy56 » 17 tra 2014, 12:14

Kako se pale ovi novi motori?
Negdje ranije sam pročitao da ga pale s MGU-K i da nema više onih vanjskih startera, a danas sam naletio na ovu sliku Mercedesove podnice di se vidi utor za starter. Dal je ta rupa tu samo u slučaju da se MGU-K pokrvari pa da se ipak može upaliti?
slika

I bilo je priče da će od ove godine vozači moći sami upaliti motor ako stanu u šljunku ili tako nečemu, nisam baš primijetio da to rade, ništa od toga na kraju nije bilo?
slika

Odgovori