GUME ZA 2011

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

Centurion
Test vozač
Test vozač
Ja sam: Vozač
Navijam za: Hamiltona

Re: GUME ZA 2011

Post Postao/la Centurion » 07 vel 2011, 12:05

ja bih radije da su izabrali michellinove ali ok, nekako mi se čini da ćemo vidjeti i više "flat tyres" nego prošle godine :S

igor7007
Navijam za: M. Schumacher + Ferrari

Post Postao/la igor7007 » 07 vel 2011, 17:02

Što budu gume u slabijoj formi (čitaj: brže se i nejednako trošile u odnosu na prethodne sezone) to će biti više zanimljivosti na utrkama. Zato se nadam prizorima iz Kanade :)
Michael Schumacher i Ferrari u srcu

CroCop

Post Postao/la CroCop » 06 ožu 2011, 22:31

Posto se nove gume brze trose, jedan ili 2 ulaska u boks nece biti moguca. Ove sezone vidjat cemo po 3 ili 4 ulaska u boks sto ce bit zanimljivije. Al opet se vozaci s tim i ne slazu bas.
slika
Die Deutschen sind die besten

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko » 07 ožu 2011, 23:00

CroCop je napisao/la:Posto se nove gume brze trose, jedan ili 2 ulaska u boks nece biti moguca. Ove sezone vidjat cemo po 3 ili 4 ulaska u boks sto ce bit zanimljivije. Al opet se vozaci s tim i ne slazu bas.
Ne nužno. Dosad su testirali u prilično hladnim uvjetima tako da je normalno zgrijana staza nepoznanica i po pitanju trošenja i gripa. Treba sačekati prvu "pravu" stazu sa grubim asvaltom (Albert Park to nije) osim toga, moguće su i promjene ako gume budu prefragilne ... ni Pirelliu se baš ne isplati potrošiti 10 setova guma po timu ako mogu proći sa 8 (karikiram ali nisam ni daleko) ...

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Navijam za: McLaren

Post Postao/la gringo73 » 11 ožu 2011, 12:38

Sutil govori kako je na simulaciji trke pokušao ići na 2 zaustavljanja u boks, ali da je to bila nemoguća misija; 10 krugova prije kraja nemoguće je bilo voziti i trebao je odraditi i 3. promjenu. Također napominje da će kvalifikacije s ovim gumama bit puno teže, on misli da će to biti šta napraviš iz prvog pokušaja- napravio si. Bumo videli :) Link
slika

vidc
Veteran
Veteran
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la vidc » 11 ožu 2011, 22:01

mah,sve je to pretjetiravanje...prve 2-3 utrke će to bit nezgodno,a kasnije će svi skontat i mislim da se u prosjeku u utrkama neće ići više od 3 puta u boks.4 u ekstremnim uvjetima (kanada :D) ,a u normalnim uvjetima 3 maksimalno

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 11 ožu 2011, 22:36

vidc je napisao/la:mah,sve je to pretjetiravanje...prve 2-3 utrke će to bit nezgodno,a kasnije će svi skontat i mislim da se u prosjeku u utrkama neće ići više od 3 puta u boks.4 u ekstremnim uvjetima (kanada :D) ,a u normalnim uvjetima 3 maksimalno
Ma da, kao i prošle godine prva trka bez nadolijevanja... Jest da je Bahrain loša staza, ali strah od toga hoće li doć do kraja, kakve će gume bit pred kraj trke, bla, bla. A kasnije u prvenstvu, sve za 5. I oni (vozači) uvijek malo pušu i kad ne treba. Jedino što su rekli da je stvarno potrebno dotjerat su intermedije...doslovno da su opasne u ovom izdanju.
slika

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 18 ožu 2011, 11:41

Evo šta kaže Pedro de la Rosa na gume:
I think that drivers will have to think a lot more about tyres – and how they manage the tyres. That is not only related to strategy, because that is down more to the teams. As a driver you will feel the degradation earlier than the teams see the lap time loss. So I think that the driver will play a key role in knowing when the tyres are just hitting their end. If you leave it one or two laps too late you can lose five or six seconds.
The feeling of when the tyre has gone off will be extremely important, and this is something I realised during the Pirelli testing. The tyres have a linear degradation until suddenly they have a huge drop off. And that huge drop off, you will have to avoid it during any of your stints. And it will be a driver dependent decision, not a team dependent one. You will have to tell the team over the radio that the tyres have gone off and that you are going in. This will be interesting – as it will not just be a matter of engineers looking at a screen to pit you in.

Po njegovome, vozači će imat puno više utjecaja nego prije; ajd, čuvale su se uvijek, ali taj osjećaj da vidiš kad je guma svoje odradila će bit presudan. Jer kao što on kaže, to može koštat i do 5-6 sekundi.
slika

Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Ferrari
Kontakt:

Post Postao/la Walter » 20 ožu 2011, 22:23

Pirelli konačno objavio boje guma za ovu sezonu, moram primjetiti da su mnogo detaljnije i bolje pristupili ovome poslu za razliku od Bridgestona.

slika

Pirelli has announced the colours that it will use to distinguish the six different types of tyre to be used during the 2011 season.

Each tyre will carry its own colouring on the Pirelli and PZero logos affixed to the sidewall.

The six colours are as follows:

Wet - orange
Intermediate - light blue
Supersoft - red
Soft – yellow
Medium – white
Hard – silver

"We're very excited by the prospect of returning to Formula 1 for the first time in 20 years, and we're aiming to be a proactive and colourful partner in Formula 1," said Pirelli's Paul Hembery. "So what better way to symbolise this than a brightly coloured selection of Pirelli logos to run on the sidewalls?

"These will enable both live and television audiences to tell at a glance who is on what compounds, which will be vital knowledge as tyres are set to form a key part of race strategy this year."

Pirelli will take the hard and soft compounds to the first three races of the season, meaning that silver and yellow tyres will be first to make an appearance in Australia.
slika

Ferrari-BiH
Veteran
Veteran

Post Postao/la Ferrari-BiH » 20 ožu 2011, 23:26

Bit ce cirkusa oko Medium i Hard komponente...
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu

Kenny
Legenda
Legenda
Navijam za: Williams i MS
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 20 ožu 2011, 23:28

Neće bit obje na istoj trci
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

Ferrari-BiH
Veteran
Veteran

Post Postao/la Ferrari-BiH » 20 ožu 2011, 23:30

Kenny je napisao/la:Neće bit obje na istoj trci
Je li ima negdje alokacija za sve utrke ove sezone?

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 20 ožu 2011, 23:37

Ferrari-BiH je napisao/la: Je li ima negdje alokacija za sve utrke ove sezone?
nemam pojma pogledaj u novostima isto to je Gringo posto i ima link od toga, pa možda ima, ali mislim da je prerano za to koliko se ja sjećam da je Bridgestone prošle sezone svakih par trka objavljivo za gume, pa će vjerovatno tako i sad bit. Možda ima za prvih par trka ima negdje

EDIT: Pirelli will take the hard and soft compounds to the first three races of the season, meaning that silver and yellow tyres will be first to make an appearance in Australia.
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

Ferrari-BiH
Veteran
Veteran

Post Postao/la Ferrari-BiH » 20 ožu 2011, 23:58

Kenny je napisao/la:
nemam pojma pogledaj u novostima isto to je Gringo posto i ima link od toga, pa možda ima, ali mislim da je prerano za to koliko se ja sjećam da je Bridgestone prošle sezone svakih par trka objavljivo za gume, pa će vjerovatno tako i sad bit. Možda ima za prvih par trka ima negdje

EDIT: Pirelli will take the hard and soft compounds to the first three races of the season, meaning that silver and yellow tyres will be first to make an appearance in Australia.
Pitao sam vise onako "sarkasticno" jer znam za taj slucaj da ne alocira gume za cijelu sezonu...
Htio sam da kazem, nemoj biti siguran da na nekim stazama nece biti Medium i Hard

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 21 ožu 2011, 00:09

Ferrari-BiH je napisao/la: Pitao sam vise onako "sarkasticno" jer znam za taj slucaj da ne alocira gume za cijelu sezonu...
Htio sam da kazem, nemoj biti siguran da na nekim stazama nece biti Medium i Hard
Samo sam ti prenjeo ono što je Gringo reko, ako budeš treao nekog tuć tuci njega ipak je on to reko :biggrin:
slika

vidc
Veteran
Veteran
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la vidc » 21 ožu 2011, 20:39

Ferrari-BiH je napisao/la:
Kenny je napisao/la:

Pitao sam vise onako "sarkasticno" jer znam za taj slucaj da ne alocira gume za cijelu sezonu...
mislim da je obvezno da se donose gume u 2 stupnja razlike u smjesama...bar je bridgestone tako radio prošle godine,vjerojatno će i pirelli nastavit tako.dakle,moguće su samo dvije kombinacije:super soft-medium i soft-hard

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 23 ožu 2011, 16:52

Objašnjenje karakteristika guma.

slika

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač

Post Postao/la darky » 27 ožu 2011, 09:54

eto vidjeli smo da se može završiti i sa jednom promjenom i uzeti dosta bodova..
toliko o silnim boxevima

Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Kontakt:

Post Postao/la Walter » 27 ožu 2011, 15:05

Treba vidjeti kako će se gume ponašati i na drugim stazama.
slika

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 27 ožu 2011, 22:18

Koliko sam shvatio ... nema drastične razlike između "zelene" staze i razvožene jer guma ne ostaje na stazi već pored u obliku "krpa" (neznam kako bih to drugačije nazvao no nisu "špekule" već krupniji dijelovi) - Albert Park nije klasična staza sa grubim asvaltom tako da bih ipak sačekao Sepang (nadam se topli) za neko bolje mjerilo ... i mala zanimljivost (nemojte tražiti link jer sam to čuo jutros na BBC-u) razlika u masi bolida sa novim u odnosu na potrošene gime je oko 4kg ...

Ferrari-BiH
Veteran
Veteran

Post Postao/la Ferrari-BiH » 27 ožu 2011, 22:30

zvjerko je napisao/la:Koliko sam shvatio ... nema drastične razlike između "zelene" staze i razvožene jer guma ne ostaje na stazi već pored u obliku "krpa" (neznam kako bih to drugačije nazvao no nisu "špekule" već krupniji dijelovi) - Albert Park nije klasična staza sa grubim asvaltom tako da bih ipak sačekao Sepang (nadam se topli) za neko bolje mjerilo ... i mala zanimljivost (nemojte tražiti link jer sam to čuo jutros na BBC-u) razlika u masi bolida sa novim u odnosu na potrošene gime je oko 4kg ...
A onda neka im Pirelli da "pune" gume, pa kud koji mili moji... 4kg mi se cini previse...1 kg po gumi (doduse zadnje se malo vise trose)..malo puno???

Guma se ljusti, poslije stinta izgleda kao mlada piletina iz friteze :biggrin:

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 27 ožu 2011, 22:55

Meni je malo značajno što su prvo redulovci (bar je tako ispalo po timradiu štu su pustili u eter) rekli da zadnje gume gube grip, a bili su bez KERS-a da ih dodatno oguli ... vjerovatno i DRS (pomično zadnje krilo) dodatno kumuje potrošnji zadnjih guma - po tome ispada da Red Bull ima prednost nad ostalima po gripu naprijed (ok fleksi krilo ili cijeli nos) no nazad dosta skližu ... trakcije radi ili bočnog gripa ili sve ukupno no baš mi i ne djeluje kao da imaju oversteer na potrošenim gumama (?? možda mape motora) ... aaaah . Evo posta gdje razmišljam na glas, pa pročitam i nemogu uhvatit ni za glavu ni za rep ... razmislim pa velim malo konkretnije svoje mišljenje (trenutno konfuzno) ...

Ferrari-BiH
Veteran
Veteran

Post Postao/la Ferrari-BiH » 27 ožu 2011, 23:04

zvjerko je napisao/la:Meni je malo značajno što su prvo redulovci (bar je tako ispalo po timradiu štu su pustili u eter) rekli da zadnje gume gube grip, a bili su bez KERS-a da ih dodatno oguli ... vjerovatno i DRS (pomično zadnje krilo) dodatno kumuje potrošnji zadnjih guma - po tome ispada da Red Bull ima prednost nad ostalima po gripu naprijed (ok fleksi krilo ili cijeli nos) no nazad dosta skližu ... trakcije radi ili bočnog gripa ili sve ukupno no baš mi i ne djeluje kao da imaju oversteer na potrošenim gumama (?? možda mape motora) ... aaaah . Evo posta gdje razmišljam na glas, pa pročitam i nemogu uhvatit ni za glavu ni za rep ... razmislim pa velim malo konkretnije svoje mišljenje (trenutno konfuzno) ...
Otprilike sam pohvatao konce :)

Ma cijeli taj Neweyev space shuttle je sam sebi "kontradiktoran" (ne znam koju drugu rijec da upotrijebim)..
Po jednoj logici trebalo bi da mu fali gripa nazad, ali kada vidim onu uporedbu sa Ferrarijem prilikom koristenja DRS-a, onda bi se reklo da bas u apexu zavoja "otvore" krilo, dok Ferrari ceka da se bolid skroz ispravi.

zizi
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la zizi » 27 ožu 2011, 23:13

zvjerko je napisao/la:Koliko sam shvatio ... nema drastične razlike između "zelene" staze i razvožene jer guma ne ostaje na stazi već pored u obliku "krpa" (neznam kako bih to drugačije nazvao no nisu "špekule" već krupniji dijelovi) - Albert Park nije klasična staza sa grubim asvaltom tako da bih ipak sačekao Sepang (nadam se topli) za neko bolje mjerilo ... i mala zanimljivost (nemojte tražiti link jer sam to čuo jutros na BBC-u) razlika u masi bolida sa novim u odnosu na potrošene gime je oko 4kg ...

da upotrijebimo staru hrvatsku riječ "froncle" :)
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 27 ožu 2011, 23:25

Ono što sam danas mogao viditi (kao usporedba sa opipljivim brojkama) je kad je Alonso lovio Webbera ... općenito je Webbo bio brži u baš svakom apexu ali je nakon izlaza gubio prednost - više potrošenih zadnjih guma radi(?), općenito trakcije radi (mape??) DRS-a radi (? koga je lovio da bi ga koristio) ali Alonso je manje (ili isto) trošio gume kao Webber uz otežavajuće okolnosti (prljavi zrak, KERS, DRS ... prvo je hendikep no drugo i treće je dobitak sad, a hendikep poslije) ... no još mi je u glavi Vettelov kvalifikacijski krug - okrene volan i čvrsto vjeruje da će bolid stvarno skrenuti i ostati na putanji ... bez korekcija čak i kad je gusto...

... a mi to pričamo o gumama ...

Odgovori