Drag Reduction system

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

Odgovori
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Drag Reduction system

Post Postao/la zvjerko » 16 tra 2011, 19:35

Koja "oba krila"? Prednje više nije podesivo by driver ...
... nije moguće štimati između kvala i utrke zbog "parc ferme" pravila - nikakvi radovi na bolidu nisu dopušteni osim točenja goriva, u suprotnom grid penalty.
Koliko sam vidio do sad, timovi koriste setup kao da nema DRS-a osim produžene 7-me brzine...

... King bio brži...

Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Mercedes

Post Postao/la Ćale od Lewisa » 16 tra 2011, 19:47

pod oba sam mislio na oba zadnja krila, pomično i fixno. Mislio sam ako se možda pomoću njih može promjenit top speed od kvala do trke
slika

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: McLaren

Post Postao/la darky » 17 tra 2011, 06:39

pa to može, ali nema smisla...
što bi bitno dobio time?
jedino da prije same utrke padne kiša i bude cijelu utrku staza na granici potopa (onda ima smisla prije samog starta promijeniti krila i staviti ona sa malo više downforce, ali ako kiša stane i staza se počne sušiti, takav auto odmah postaje puno sporiji od ostalih i sva prednost se izgubi i postane mana koja usporava)

sa manjim downforce dobija ekstermno na brzini na ravnome, ali još više gubi u zavojima (pogotovo onima brzima)
zato sve momčadi idu na neki kompromis i žele što više downforce jer je auto stabilniji u zavojima i time brži

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 17 tra 2011, 10:56

Ne, nemože. Kada se bolid nalazi u parc ferme, nikakvi radovi na bolidu nisu dopušteni osim otklanjanja kvarova ali ogibljenje, aerodinamika, mijenjač i motor (sa potonja dva nesmije biti oštećen pečat) se ne smiju dirati što nadziru FIA-ini suci.
Parc ferme je uveden upravo zato da se eliminira kvalifikacijski setup ...

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač

Post Postao/la darky » 17 tra 2011, 11:24

zvjerko, prednje i stražnje krilo mogu skinuti i promijeniti u minutu i na samoj stazi, ali to niko ne radi (a promjena krila je aerodinamika)

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 17 tra 2011, 13:58

darky je napisao/la:zvjerko, prednje i stražnje krilo mogu skinuti i promijeniti u minutu i na samoj stazi, ali to niko ne radi (a promjena krila je aerodinamika)
Prednje krilo da, čak ga mogu preštelati dok traje promjena guma, ali ne i zadnje krilo. Preštelavanje je puno kompleksnije i zahtjeva puno više vremena - koliko puta si vidio u zadnjih par godina da netko uopće mijenja zadnje krilo? Ja nijednom - svaki puta je odustajanje ... a prednje krilo mogu preštelati ili promijeniti tek kad krene utrka ... ne prije(!) osim ako je u pitanju promjena uvjeta na stazi npr suhe kvale - kišni start.

mr no recall
Navijam za: M Schumacher

Post Postao/la mr no recall » 09 svi 2011, 20:25

Da vas pitam. Jeli vama ovaj drs ubio draž utrkivanja ova pretjecanja iako bi ja to prije nazvao zaobilaženja meni nisu ni najmanje uzbudljiva. Jednostavno svi čekaju drs zonu uđu u zavjetrinu upale drs i gotovo nema više zanimljivih poteza grčevitog branjenja pozicije genijalnih napada sve se svodi na drs ova pretjecanja sa drs-om izgledaju kao prošlogodišnja zaobilaženja virgina hrt-a i lotusa za cijeli krug čak i lakše bez imalo napetosti. Vozači više skoro ni ne brane pozicije ovako mogu vozit slobodno na ovalima ionako izvan zone drs-a se ništa ne događa. A nemam baš ni hvalospjeve za ove pirellieve gume. :D
cuore sportivo

Cuky
Moderator
Moderator
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Cuky » 09 svi 2011, 20:47

I slažem se i ne. Makar ovo sa DRS-om u kombinaciji sa ovogodišnjim gumama djeluje prelagano, mislim da smo za to ponajviše krivi mi gledatelji i Bernie. Mi smo htjeli puno pretjecanja, on je htio puno love pa da napravi spektakl i zaradi trebao je ispuniti želju. FIA je dobila naputak da napravi nešto u tom pogledu, pa je došao DRS, a i gume sa takvim karakteristikama. I onda gledamo utrke sa 20+ pretjecanja koja u biti niti nisu pretjecanja već zaobilaženja. Al šta je, tu je...možda se nešto i tu promijeni...
slika
slika x5
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

Toon
Veteran
Veteran
Navijam za: mclaren

Post Postao/la Toon » 09 svi 2011, 20:54

sam koncept i ideja jeste dobra jer omogučava pretjecanje sporijeg...ALI...kao što sam već pisao "premalo je tu muke" - kada i ako izbalansiraju sve to i dozvole "sporijem" ipak nekakvu obranu sve će to onda imati smisla (sada nema) - no doći će i 2013...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak

Post Postao/la zvjerko » 10 svi 2011, 09:22

Sporiji se može odbraniti na način da ostane dovoljno blizo i vrati milo za drago u narednom krugu, a ako je toliko sporiji da to nije u stanju ... po meni nije ni zaslužio ostati ispred. Nek se brane brzinom umjesto cik-cak vožnjom... osim toga, samo preticanje je postalo lagano ali treba doći u poziciju što nije puno lakše nego prijašnjih sezona ...

mr no recall

Post Postao/la mr no recall » 10 svi 2011, 10:31

Neznam kako vama ali meni je bila draž gledat sporije vozače koji se radi spleta okolnosti nalaze u utrci ispred brzih vozača kako se brane i kako se ovaj iza treba potrudit da ih pređe dok sad postaju bezznačajni
recimo ovo Rosbergovo pretjecanje Buttona mi izgleda ko sa neke utrke izdržljivosti mislim da je formula otišla u totalno krivom smijeru nije to više jurnjava nego šparanje guma, goriva, motora ...
cuore sportivo

Toon
Veteran
Veteran
Navijam za: mclaren

Post Postao/la Toon » 10 svi 2011, 11:33

zvjerko je napisao/la:Sporiji se može odbraniti na način da ostane dovoljno blizo i vrati milo za drago u narednom krugu, a ako je toliko sporiji da to nije u stanju ... po meni nije ni zaslužio ostati ispred. Nek se brane brzinom umjesto cik-cak vožnjom... osim toga, samo preticanje je postalo lagano ali treba doći u poziciju što nije puno lakše nego prijašnjih sezona ...
...sa djelom tvog posta se mogu složiti...no kod mene će uvjek ostati "žalost" jer se ne pruža sporijem vozaču (nije bitan razlog te sporosti) nikakva (ali baš nikakva) mogućnost da pruži otpor...i ako se to uspije nekako izbalansirati tada će sve (po meni) dobiti pravi smisao...ovako ja ova "pretjecanja" gledam poprilično ravnodušno...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"

Ćale od Lewisa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Mercedes

Post Postao/la Ćale od Lewisa » 10 svi 2011, 13:50

ja mislim da taj DRS nije donio bog zna šta, oni se i dalje preticavaju zbog guma. I to najviše zbog strategije, ja tebe sad jer imam friške gume ti mene kasnije kad budem imao potrošene gume i tako u krug. Čak je moguće predvidjet u kojem djelu utrke će se koji vozač vratit na koju poziciju, ako su oba (ista) vozača bili na sličnim strategijama.
Da gume ove sezone nisu ovakve kakve jesu onda bi vjerojatno vidjeli ono što zvjerko spominje da sporiji vozač ako ostane dovoljno blizu uspije čak vratit poziciju a ovako kad znaš tko je na kakvim gumama i koliko potrošenim onda znaš kad i kako će ga preteć. Za mene ova sezona previše 'plastična'.
Po meni bi puno napetije borbe bile da se smanji downforce i da se snaga motora poveća s turbom do nekih 1000ks. Tako da bolid ne udara već na pola pravca u iber 315kmh te da prijanjanje ovisi dosta i o mehaničkom gripu. Ovo bi unazadilo F1 za možda 20tak godina al bi vozači imali straha i poštovanje prema bolidima u kojima sjede.
slika

mr no recall

Post Postao/la mr no recall » 10 svi 2011, 16:11

Ovi današnji motori su uškopljeni mislim da bi pozitivno na formulu utjecali mali turbo motori
cuore sportivo

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 12 svi 2011, 18:27

ma čak ne ni ti mali motorići. Pa bilo je u F1 lijepih brzina dok su bili neograničeni, prvo V10 pa onda godinu.dvije neobuzdani V8. Biljo je lijepo čuti V8-icu na 22000 okretaja, ili Ferrarijev V10...
slika
slika x5
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

mr no recall

Post Postao/la mr no recall » 12 svi 2011, 18:41

možda čak i bolje riješenje jer kolko bi se danas izvlačilo iz tih malih turbo motora je upitno radi trajnosti motora onda kad su se koristili tlak punjenja turbine je na treninzima bia i do 5,5 bara
cuore sportivo

Stručnjak
Navijam za: Ferrari Alonso Massa

Post Postao/la Stručnjak » 19 svi 2011, 13:13

neloša inovacija, al' nekad neću prežalit 2006 bolide, uhhhhh
Život bez brzine nije život

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 21 svi 2011, 09:43

Ne znam jel netko pratio jučerašnje treninge preko BBC-a,. Iznijeli su podatak da u Turskoj, od svih pretjecanja, na ona potpomognuta DRS-om otpada nekih 24 ili 25% čini mi se. Dakle, četvrtina pretjecanja je "umjetna"...za ostatak su uglavnom zaslužne gume.
slika

Stručnjak

Post Postao/la Stručnjak » 21 svi 2011, 10:10

gringo73 je napisao/la:Ne znam jel netko pratio jučerašnje treninge preko BBC-a,. Iznijeli su podatak da u Turskoj, od svih pretjecanja, na ona potpomognuta DRS-om otpada nekih 24 ili 25% čini mi se. Dakle, četvrtina pretjecanja je "umjetna"...za ostatak su uglavnom zaslužne gume.
i kad netko kaže"voazač ovo, vozač ono", a ubiti sve to "druge"stvari rade, najmanje vozač!

al' ruku na srce, neću kukat jer je zanimljiva sezona, pretjecanja masu, boxevi zanimljiviji, samo seru s gumama, al aj, i na to se privikajem, al nikad neću oprostit HRT-ovcima za ukidanje prijenosa F1 i nje Blažička i Nevenea N (koji btw pojma nemaju o komentiranju F1, al to i je to, u tome i je poanta, zato ih obožavam) :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač

Post Postao/la darky » 21 svi 2011, 10:36

Stručnjak je napisao/la: i kad netko kaže"voazač ovo, vozač ono", a ubiti sve to "druge"stvari rade, najmanje vozač!
i onda umjesto mase ili alonsa staviš fisikelu ili badoera i odjednom taj super brzi ferari gleda u guzicu virginu ili hrt-u ? :roll:

Stručnjak

Post Postao/la Stručnjak » 22 svi 2011, 12:19

darky je napisao/la:
Stručnjak je napisao/la: i kad netko kaže"voazač ovo, vozač ono", a ubiti sve to "druge"stvari rade, najmanje vozač!
i onda umjesto mase ili alonsa staviš fisikelu ili badoera i odjednom taj super brzi ferari gleda u guzicu virginu ili hrt-u ? :roll:
misliš na super brzog ferraria iz 2004/2006 godine ili?

jer ovaj mi nije baš super brz!

čak bi i badoer i fisikela bili nešto brži sa svojim onim kartonskim kutijama s kotačima :biggrin:

hoću reć da svaki vozač donekle umije vozit brzo, al rijetko se koji usudit vozit na samom limitu! vettela stavi u neki npr lotus renault, petrov bi ga kida na sve strane, jer vettel NIKAD ne vozi na samom limitu, njihova snaga je tolika da oni ne znaju na limitu vozit, takva im je jebena konstrukcija cijelog bolida, da webber i vettel voze kao i ovi ostali, samo što ovi brže voze jer im to bolid omogućuje...dok ferrari, mclaren itd voze na samoj granici limita nebi li sustigli vodeći tim!

F1NAC
Moderator
Moderator
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la F1NAC » 22 svi 2011, 12:31

Stručnjak je napisao/la:
darky je napisao/la:
misliš na super brzog ferraria iz 2004/2006 godine ili?

jer ovaj mi nije baš super brz!

čak bi i badoer i fisikela bili nešto brži sa svojim onim kartonskim kutijama s kotačima :biggrin:

hoću reć da svaki vozač donekle umije vozit brzo, al rijetko se koji usudit vozit na samom limitu! vettela stavi u neki npr lotus renault, petrov bi ga kida na sve strane, jer vettel NIKAD ne vozi na samom limitu, njihova snaga je tolika da oni ne znaju na limitu vozit, takva im je jebena konstrukcija cijelog bolida, da webber i vettel voze kao i ovi ostali, samo što ovi brže voze jer im to bolid omogućuje...dok ferrari, mclaren itd voze na samoj granici limita nebi li sustigli vodeći tim!

Alonso i Hamilton :P
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION :D 2011

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 17 stu 2011, 12:55

Mark Webber says drivers want DRS rethink
Webber, kao jedan od ključnih osoba GPDA, izrazio je (i monogi vozači anonimno) želju da FIA razmisli o promjeni načina uporabe DRS-a za vrijeme treninga i kvalifikacija. Kao jedan od razloga navodi i sigurnosni problem (maks. iskorištavanje dovodi do izljetanja) i predlaže da se ograniči samo na određene pravce na stazi s aktivacijom dalje od izlaza iz zavoja.
Po meni je besmislica da se "alat" koji je uveden radi pretjecanja koristi za nabijanje vremena. Da ja odlučujem; kvalifikacije bi bile bez DRS-a, a za vrijeme treninga korištenje samo unutar DRS zone...čisto radi set-up bolida.
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 17 stu 2011, 13:08

meni se sviđa da je neograničen na treninzima i kvalifikacijama, osim na nekim djelovima (eau rouge, tunel u monaku..). Tko ima hrabrosti i pouzdanja u bolid neka ga koristi, oni drugi ne. Po meni više treba poraditi na korištenju DRS-a u utrci jer smo vidjeli da na nekim stazama ispadne da vozač pretječe kao da ovaj drugi stoji, dok na drugima nema gotovo nikakvog efekta.
slika
slika x5

Odgovori