Razvoj bolida

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,47,gringo73,Scuderia,Cuky

Odgovori
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Razvoj bolida

Post Postao/la darky » 21 svi 2011, 10:25

jedan post i jedna nemarna izjava me potakla na otvaranje ove teme
Kenny je napisao/la: Da nije jedan od najboljih nebi se 2008 borio za prvenstvo do zadnje, ili predzadnje trke s bolidom koji se nije razvijo od Kanade
ja bih samo molio da se pojam "nije razvijao" ne koristi bez veze
što znači nije razvijao?
nisu stavljani novi dijelovi koji ionako ne funkcioniraju (odnosno ne donose dobit) ?
isto tako ako znaš da auto ne može više napredovati, onda se i vozač i momčad koncentrira da izvuče max iz toga što ima
(vozač nauči voziti kako is kante izvući i zadnju desetinku, a mehaničari dovedu tu istu kantu do savršenstva)
primjer je zadnja sezona sene u McL,
tada su rekli da je sena uspio iz kante koju je imao izvlačiti 130% (a auto je bio vrlo limitiran) na čudenje samih mehaničara (jednostavno vozač se prilagodio autu)

eto toliko na za otvaranje teme, a sad da čujem što vi mislite o ovome

Kenny
Legenda
Legenda
Navijam za: Williams i MS
Kontakt:

Re: Razvoj bolida

Post Postao/la Kenny » 28 lip 2011, 19:13

Sad sam vidio ovu temu :biggrin: čini mi se zanimljiva
darky je napisao/la: ja bih samo molio da se pojam "nije razvijao" ne koristi bez veze
što znači nije razvijao?
nisu stavljani novi dijelovi koji ionako ne funkcioniraju (odnosno ne donose dobit) ?
Nekad može bit da u momčadi ljudi nemaju inspiraciju da poboljšaju brzinu, a nekad jednostavno šefovi odluče da je pametnije prebacitrazvoj bolida za sljedeću sezonu, pa se nekad isplati, a nekad ne.
Pogledaj BMW koji je 2008 zaustavio razvoj aktualnog bolida i krenili razvijat bolid za 2009u sezonu, ja vjerujem da su mogli bar malo napredovat, ali oni su odlučili da je pametnije razvijat bolid za iduću sezonu i napravili kantu. Honda je suprotan primjer jako puno su ulagali u razvoj bolida za 2009 godinu i na njihovu žalost su se povukli iz F1 kad su imali jedan od najboljih bolida u povjesti F1. Pogledaj Ferrari u ovoj sezoni svi su pričali da je bolid kanta, da je bolje da razvijaju bolid za iduću sezonu, ali oni su nastavili razvijat taj bolid i sad imaju 2 najbrži bolid na gridu, isti je taki primjer Mclaren 2009e
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 28 lip 2011, 21:47

Evo šta je Ross Brawn odgovorio na pitanje o razvou, tj. prekidu razvoja bolida za tekuću godinu:

Q: You have been given plenty of advice lately to abandon the 2011 season. You don’t appear to be a person to abandon anything, least of all a Formula One season, so what are you going to do with 2011?
Brawn: I really don’t know where all this talk came from. Naturally we are working on next year’s car - but so is everybody. And in our case it is not one hundred percent next year and zero percent this year because the rules don’t change that dramatically next year, so what you learn this year is also relevant for next year. We are in fact working very hard on this year’s car and over the next few races there will be some new things that we want to try that will be relevant for this year and next year. So no way have we stopped with this year’s car because if you are doing a new car it doesn’t mean that it is a faster car. And when we do the new car we will introduce the improvements that we find now into next year’s car.

Sasvim logično ;)
slika

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač

Post Postao/la darky » 29 lip 2011, 17:55

Kenny je napisao/la: Nekad može bit da u momčadi ljudi nemaju inspiraciju da poboljšaju brzinu, a nekad jednostavno šefovi odluče da je pametnije prebacit razvoj bolida za sljedeću sezonu, pa se nekad isplati, a nekad
ali što znači prebaciti razvoj?
znači da ovdje više neće raditi?
kako možeš napraviti novi bolid bolji ako ti stari ima problem koji neznaš riještit?
to mi se čini ko vračanje, idemo raditi novi auto, možda nam se potrefi... :roll:
po meni rad do zadnjeg dana može biti vrlo koristan, uostalom bolidi iz sezone u sezonu imaju samo manje izmjene (što govori u prilog mojoj tezi), jedino se povremeno mora raditi radikalni rez ili zbog ideje ili zbog pravila.
ja ne kužim što McL i ferari te merceds mogu dobiti da sad rade na bolidu 2012 a neznaju zašto je 2011 tako spor.

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 29 lip 2011, 19:54

darky je napisao/la:
Kenny je napisao/la: Nekad može bit da u momčadi ljudi nemaju inspiraciju da poboljšaju brzinu, a nekad jednostavno šefovi odluče da je pametnije prebacit razvoj bolida za sljedeću sezonu, pa se nekad isplati, a nekad
ali što znači prebaciti razvoj?
znači da ovdje više neće raditi?
kako možeš napraviti novi bolid bolji ako ti stari ima problem koji neznaš riještit?
to mi se čini ko vračanje, idemo raditi novi auto, možda nam se potrefi... :roll:
po meni rad do zadnjeg dana može biti vrlo koristan, uostalom bolidi iz sezone u sezonu imaju samo manje izmjene (što govori u prilog mojoj tezi), jedino se povremeno mora raditi radikalni rez ili zbog ideje ili zbog pravila.
ja ne kužim što McL i ferari te merceds mogu dobiti da sad rade na bolidu 2012 a neznaju zašto je 2011 tako spor.
Ma da, pogotovo ako ne predstoje (a nisu) veće promjene u pravilima. Baš sam sličnu stvar pisao na motogp temi. Ducati je ubacio šasiju koju misle koristiti sljedeće godine a zadržao ovaj motor (jer iduće idu sa 800 na 1000cc), Rossijev tehničar govori da na toj šasiji (koja vjerojatno nije finalna verzija '12) imaju više prostora na poboljšanja nego na ovogodišnjoj... Tako mislim da je u F1, ako je bolid došao do nekog limita u nadogradnji, i sve šta se na njemu radi neće puno (ili nimalo) pomoć, tada "vsaki" sljedeći upgrade koji dolazi je možda više u svrsi korištenja za sljedeću godinu nego u funkciji ovogodišnjih performansi. Glupo bi bilo reč da je test proizvod, ali sigurno neko pipanje terena koje bi trebalo biti funkcionalnije na novoj šasiji. Kao što si ti rekao, do zadnje trke sve što vide na bolidu će biti od koristi i za sljedeći...
slika

darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač

Post Postao/la darky » 30 lip 2011, 06:55

pa ako je problem u šasiji, nek donesu novu šasiju, pa nek zaobiđu limite dizajna
ne kužim, momčadi u F1 skure 10-ke milijuna oko svakakvih gluposti, a onda je problem jedna šasija - i rješenje vide - budemo to sljedeće sezone napravili
pa samo jedna pobjeda u sezoni može im donjeti profit iz te izmjene, jer sponzori plaćaju da ih se vidi na postoljima

ok, malim momčadima je problem novac, ali tri najveće momčadi bi bez ikakvih problema mogla izbaciti a, b i c dizajn u jednoj sezoni

zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko » 30 lip 2011, 14:22

Rezime onoga što je rečeno ... imaš osnovni dizajn i prostor za poboljšavanje ali kada dođeš do limita ili temeljne pogreške, okrećeš se novom osnovnom dizajnu (tzv bolid za narednu sezonu) pod uvjetom da se pravilnik bitno ne mijenja ... da bi mogao se okrenuti novom osnovnom, trebaš shvatiti gdje si promašio sa starim i zašto je došlo do neočekivanog i preniskog limita tj koja komponenta je odgovorna (zato neki timovi ne odustaju do kraja) ...
... ako je dinamika - oblik šasije je uvjetovan pravilnikom ali i sigurnosnim normama (crash test) i kad dođeš do osnovnog dizajna koji prolazi, možeš se naći pred problemom presavitljivog (nepredvidivo) stražnjeg dijela na koji se zašerafi motor, getriba, zadnje ogibljenje, zadnje krilo ... ako ga ojačaš promijenio si (i otežao u odnosu na dopušteni minimum) balans šasije tj distribuciju mase pri ubrzavanju; usporavanju; promjeni smijera i sva matematika pada u vodu ... ako je aerodinamika - ta ojačanja mogu promijeniti tok struje zraka na način da sve ono šta je iza (ako je faul na prednjem ogibljenju tj hvatištu koje mijenja oblik šasije) više nema smisla ili ga je teško prilagoditi onom što se želi postići ...
... sve je to jako komplicirano i jedan, naizgled sitni, detalj može odlučiti sudbinu projekta ...

Dero
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Dero » 30 lip 2011, 17:57

darky je napisao/la:pa ako je problem u šasiji, nek donesu novu šasiju, pa nek zaobiđu limite dizajna
ne kužim, momčadi u F1 skure 10-ke milijuna oko svakakvih gluposti, a onda je problem jedna šasija - i rješenje vide - budemo to sljedeće sezone napravili
pa samo jedna pobjeda u sezoni može im donjeti profit iz te izmjene, jer sponzori plaćaju da ih se vidi na postoljima

ok, malim momčadima je problem novac, ali tri najveće momčadi bi bez ikakvih problema mogla izbaciti a, b i c dizajn u jednoj sezoni
Pa velike momčadi i donose nove šasije na utrke tokom sezone. Recimo Ferrari je novu šasiju donio u Barceloni potom i u Valenciji a "treca" verzija je najavljena za Monzu.
Za ostale timove ne znam ali prepostavljam da Mclaren i RB istim tempom rade.

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 30 lip 2011, 19:08

to nije nova verzija zato jer su šasije homologirane i ne mogu se mijenjati. zato je prošle godine bilo problema oko ugrađivanja F-Ducta jer se šasija nije mogla mijenjati pa su momčadi morale nalaziti neke drukčije načine.

Jedino zašto je "nova" šasija dovezena na utrku je zato jer momčadi naprave 6-7 komada koje koriste kroz sezonu. Čitao sam (mislim da u HAK-u 2000., kad je bio članak o tome kako Ferrari prodaje svoje stare bolide) da se napravi 6-7 šasija, 1 na kraju sezone ide u muzej, 1 ili 2 se prodaju privatnim osobama koje žele imati svoj F1 bolid a ostale se koriste u utrkama. Tako je bar tada bilo u slučaju Ferrarija, a vjerojatno i ostale ekipe rade na sličan način.
slika
slika x5
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.

Post Postao/la gringo73 » 29 sij 2013, 10:49

BBC-ev analitičar Gary Anderson je počeo pisati o "putu" nastanka bolida. Prvi članak - How to make an F1 car, Part 1: the conceptual design stage
Drugi dio - LINK
Treći dio - LINK
Četvrti dio - LINK
slika

pospani gad
Veteran
Veteran
Navijam za: Fernanda Alonsa
Kontakt:

Post Postao/la pospani gad » 15 lis 2013, 18:12

Ne znam, di bi ovo stavio, pa ću probati ovdje:

http://www.formula1.com/news/technical/2013/0/1113.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 19 svi 2018, 20:17

Evo ovo mi se čini nekako najzgodnija tema za ovo... ugl. ovo je prvi iz serijala od 32 videa na youtubeu gdje lik, inače Australac, dizajnira i proizvodi sam svoj bolid za natjecanje u lokalnoj Formula Vee seriji

Definitivno se isplati pogledati
slika
slika x5
"A gravel trap which you can drive out of, is a rubbish gravel trap" - Martin Brundle

Odgovori