Promjene tehničkog pravilnika 2013/2014

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Kenny
Legenda
Legenda
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS
Kontakt:

Re: Iščekivanja/predviđanja

Post Postao/la Kenny » 26 stu 2012, 23:41

Znam da ima jako malo promjena za 2013, jel neko zna koje su?
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

Dero
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Navijam za: Ferrari

Post Postao/la Dero » 27 stu 2012, 00:08

Kenny je napisao/la:Znam da ima jako malo promjena za 2013, jel neko zna koje su?
DDRS ce biti zabranjen ( Mercedesova / RB verzija ), makniti ce stepenicu na prednjem krilu, dodatno ce zabraniti utjecaj blown difuzora i mapa rada motora, rupe u podnici ce biti zabranjene

maric
Početnik
Početnik
Navijam za: Fernando Alonso

Post Postao/la maric » 27 stu 2012, 00:15

Dero je napisao/la:
Kenny je napisao/la:Znam da ima jako malo promjena za 2013, jel neko zna koje su?
DDRS ce biti zabranjen ( Mercedesova / RB verzija ), makniti ce stepenicu na prednjem krilu, dodatno ce zabraniti utjecaj blown difuzora i mapa rada motora, rupe u podnici ce biti zabranjene
a dzabe, opet ce muljatori iz red bulla sastavit ilegalan boljid

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 27 stu 2012, 02:06

Evo kratke liste promjena za dogodine:
1. Stepenica u nosu:
Iako će ista i dalje biti prisutna ako momčadi odluče nastaviti filozofiju iz ove sezone, 2013. će imati opciju da tu grbu pokriju sa dodatnim komadom materijala.
slika

Taj dio neće smjeti biti dio strukture nosa i morat će biti napravljen od takvog materijala (propisuje ga FIA) da ne predstavlja opasnost po vozače, suce i navijače. To neće biti obavezno i momčadi će ga koristiti po želji

2 Drag Reduction System (DRS):
Za DRS postoje dvije promjene u pravilima, pa ću ih navesti pod a) i b):
a) DRS više ne smije imati nikakav sekundarni utjecaj na bolid osim skidanja draga sa stražnjeg krila
To znači da rupe u bokovima krila i cijevi koje idu dalje više nisu dopušteni
slika

b) DRS će se dogodine u svim treninzima moći koristiti samo u DRS zoni koja stoji i za utrku, a ne više slobodno kao do sada

3. F-Duct na prednjem krilu
slika

Iako je sustav DDRS-a kao ove godine zabranjen promjenom pravila vezanim za DRS, momčadi bi još uvijek mogle koristiti pasivan F-Duct na prednjem krilu kao 2011. To je sada zabranjeno slijedećim dodatkom u pravilima:
This section may not contain any closed channel the effect of which is to duct air directly or indirectly to or from the external air stream for any purpose other than data acquisition.
4. Tolerancija na ravninu podnice
slika

U pravilima postoji propisana tolerancija (koja je tu zbog mogućih pogrešaka u proizvodnji) koja dozvoljava verzikalno odstupanje podnice od propisanih dimenzija za +/-3mm. Ove godine je McLaren to iskoristio tako što je prednji dio splittera namjerno podignuo za ta 3mm čime je omogućio da bolid bude više nagnut prema naprijed bez straha da će daska ispod biti previše oštećena. To im je već u toku sezone zabranjeno, a sada je ovaj članak u pravilima za 2013.
3.12.6 To help overcome any possible manufacturing problems, and not to permit any design which may contravene any part of these regulations, dimensional tolerances are permitted on bodywork situated between a point lying 330mm behind the front wheel centre line and the rear wheel centre line. A vertical tolerance of +/- 3mm is permissible across the surfaces lying on the reference and step planes and a horizontal tolerance of 3mm is permitted when assessing whether a surface is visible from beneath the car.

Autor skica korištenih u ovom postu je Craig Scarborough
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika

spacedoc
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Za kog ove godine navijat

Post Postao/la spacedoc » 27 stu 2012, 11:07

svake godine nove zabrane
slika

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 27 stu 2012, 14:29

Hvala Cuky
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon

luka_kimi
Moderator
Moderator
Navijam za: Kimi

Post Postao/la luka_kimi » 27 stu 2012, 15:42

Cuky, bi li ti bio problem pojasniti za nas koji smo tehnički malo inferiorniji što bi sve te zabrane trebale konkretno značiti u kontekstu izgleda bolida, performansi istoga, itd.?
slika
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's. Kimi Raikkonen... :)

F1NAC
Moderator
Moderator
Navijam za: Scuderia Ferrari

Post Postao/la F1NAC » 27 stu 2012, 15:47

jel moguce da ce timovi ako se odluce opet s grbom al da je prekriju, prekrit s materijalom tipo Red Bullov prednji nos onako gumeno ?
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 27 stu 2012, 16:37

luka_kimi je napisao/la:Cuky, bi li ti bio problem pojasniti za nas koji smo tehnički malo inferiorniji što bi sve te zabrane trebale konkretno značiti u kontekstu izgleda bolida, performansi istoga, itd.?
Pa ove promjene u kontekstu izgleda nebi trebale puno promijeniti...bočne stranice stražnjeg krila kod Mercedesa i RB-a će opet biti tanke kao kod svih ostalih jer neće biti cijevi kroz njih.

Pošto nema velikih promjena u pravilima vjerojatno će svi i dalje ostati pri tome da je najbolje za performanse imati što viši nos, tako da su grbe opet tu kod onih koji ih ne pokriju. Pokrivena grba bi po onome koliko se ja razumijem mogla malo smanjiti drag, ali mislim da je to gotovo zanemariva vrijednost (makar, poučen iskustvom iz gledanja F1 ovdje ništa nije zanemarivo).

Što se ove promjene, tj. dopune pravila sa tolerancijom kod izrade podnica tiče, to je već i ove godine stupilo na snagu. McLaren je na početku namjerno bio prednji dio splittera, koji je zapravo i nekakav početak podnice, podigao za ta dozvnoljena 3mm. Navodno je lagani pad performansi sredinom sezone upravo posljedica te dopune jer više nisu mogli toliko podignuti stražnji dio bez straha da će se podnica previše ostrugati i biti nedopušteno potrošena na kontroli nakon utrke, pa su morali sa tvrđim stražnjim krajem voziti (jer je niži pa da ne udara u cestu).
spacedoc je napisao/la:svake godine nove zabrane
To nije ništa čudno...momčadi nalaze rupe u pravilima koje se onda masovno koriste, a FIA ih onda pokušava začepiti. Iritantno je, ali ništa čudno

F1NAC je napisao/la:jel moguce da ce timovi ako se odluce opet s grbom al da je prekriju, prekrit s materijalom tipo Red Bullov prednji nos onako gumeno ?
Pravilnik za taj dio kaže ovako:
With the exception of an optional, single piece, non-structural fairing of prescribed laminate (whose precise lay-up may be found in the Appendix to the regulations) which may not be more than 625mm above the reference plane at any point, no bodywork situated more than 1950mm forward of rear face of the cockpit entry template may be more than 550mm above the reference plane.
Nažalost, ovaj appendix u kojem je točan materijal i način na koji se taj dio radi nisam uspio naći...

slika

speedy56
Legenda
Legenda
Navijam za: FAlonso ALotterer

Post Postao/la speedy56 » 27 stu 2012, 18:26

Cuky je napisao/la:
2 Drag Reduction System (DRS):
Za DRS postoje dvije promjene u pravilima, pa ću ih navesti pod a) i b):
Koliko mi govori moje skromno znanje - ove promjene u vezi DRS-a najmanje idu na ruku Red Bull-?
slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 27 stu 2012, 18:54

sto se tice pravilnika negdje sam procitao da ce se auspuh nalazit 2014 na sredini bolida kao 1 izlaz ? jel to nesto slicno ko na Gp2 sad neznam kao je ove sezone al znam da je prosle sezone ovako nesto bio auspuh

slika
slika

speedy56
Legenda
Legenda
Navijam za: FAlonso ALotterer

Post Postao/la speedy56 » 27 stu 2012, 19:04

F1NAC je napisao/la:sto se tice pravilnika negdje sam procitao da ce se auspuh nalazit 2014 na sredini bolida kao 1 izlaz ? jel to nesto slicno ko na Gp2 sad neznam kao je ove sezone al znam da je prosle sezone ovako nesto bio auspuh
Bilo bi zanimljivo vidjeti načine koje momčadi izmišljavaju da se dovedu plinovi do difuzora
slika

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 27 stu 2012, 20:27

2014. se uvode turbo motori. V6 motor će imat dva ispuha, kao i svi V motori, a oni će oba ulaziti u centralno postavljeni turbopunjač koji će smjeti imati samo jedan izlaz za ispušne plinove koji uđu, dakle jedna cijev koja izlazi iz bolida. Dakle ne kao kod GP2, jer su to dvije cijevi koje izlaze zajedno.

Ovo je prikaz motora koji su bili objavili iz P.U.R.E.-a, a ispuh bi izlazio na ovom rozom, vidi se rupa u centru...
slika

A evo i jedan od prikaza od strane Renaulta...
SLIKA

Pravila i dalje, kao i ove godine, određuju da zadnjih 100mm ispušne cijevi mora biti cilindričnog oblika i potpuno ravno

slika

F1NAC
Moderator
Moderator

Post Postao/la F1NAC » 27 stu 2012, 21:32

ma to sam pokazao samo primjer mjesta di bi mogao ispuh bit bas me zanima kako ce newey izgledat na tom podrucju dal ce opet neki lud komad karbona iskemijat da vodi plinove do difuzora :D
slika

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 27 stu 2012, 21:44

Smiju imat samo jednu turbinu? Jel neko zna na koliko će bara ti turbaci raditi?
slika

Dero
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač

Post Postao/la Dero » 27 stu 2012, 22:19

Kenny je napisao/la:Smiju imat samo jednu turbinu? Jel neko zna na koliko će bara ti turbaci raditi?
the power units will be four cylinders, 1.6 litre with high pressure gasoline injection up to 500 bar with a maximum of 12,000 rpm.

dmarijon
Legenda
Legenda

Post Postao/la dmarijon » 27 stu 2012, 22:22

Ovo je pritisak injektora. Ne turbine.
Samo neka se trkaju.

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 27 stu 2012, 22:24

Dero je napisao/la:
Kenny je napisao/la:Smiju imat samo jednu turbinu? Jel neko zna na koliko će bara ti turbaci raditi?
the power units will be four cylinders, 1.6 litre with high pressure gasoline injection up to 500 bar with a maximum of 12,000 rpm.
Da se nisi nešto zahebo? 80ih su motori imali oko 5 bara, 500 je malo previše
slika

zizi
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la zizi » 27 stu 2012, 22:34

Kenny je napisao/la:
Dero je napisao/la:
kao što ti piše kolega dmarijon gore 500 bara će biti tlak za ubrizgavanje goriva. nisam nigdje našao točnu specifikaciju tlaka turbine, samo nagađanja da će biti 1-1,5 bara. međutim, prijedlog je da se ograniči protok goriva na 100kg po satu
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon

elder
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Navijam za: Lewis Hamilton

Post Postao/la elder » 27 stu 2012, 22:37

Cuky je napisao/la:2014. se uvode turbo motori. V6 motor će imat dva ispuha, kao i svi V motori, a oni će oba ulaziti u centralno postavljeni turbopunjač koji će smjeti imati samo jedan izlaz za ispušne plinove koji uđu, dakle jedna cijev koja izlazi iz bolida. Dakle ne kao kod GP2, jer su to dvije cijevi koje izlaze zajedno.

Ovo je prikaz motora koji su bili objavili iz P.U.R.E.-a, a ispuh bi izlazio na ovom rozom, vidi se rupa u centru...
[ http://3.bp.blogspot.com/-GGh8l-6ntgE/U ... inline.jpg ]

A evo i jedan od prikaza od strane Renaulta...
SLIKA

Pravila i dalje, kao i ove godine, određuju da zadnjih 100mm ispušne cijevi mora biti cilindričnog oblika i potpuno ravno
@Cuky imas mozda kojim slucajem to catproduct ili samo sliku
Darkness rises when silence dies

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 27 stu 2012, 22:39

motori moraju biti četverotaktni V6 sa kutem između cilindara od točno 90°. Broj okretaja motora nesmije prelaziti 15.000 o/min.

Evo nekoliko članaka vezanih za motore iz Tehnički pravilnik za 2014
5.1.1 Only 4-stroke engines with reciprocating pistons are permitted.
5.1.2 Engine cubic capacity must not exceed 1600cc.
5.1.3 Crankshaft rotational speed must not exceed 15000rpm.
...
5.1.6 Pressure charging may only be effected by the use of a sole single stage compressor linked to a
sole single stage exhaust turbine by a common shaft parallel to the engine crankshaft and
within 25mm of the car centre line. An electrical motor generator (MGUH) may be directly
coupled to the same shaft.
5.1.7 All engines must have six cylinders arranged in a 90° “V” configuration and the normal section
of each cylinder must be circular.

Ono što nisam našao je ograničenje u pritisku zraka kojeg daje turbo

slika

Kenny
Legenda
Legenda
Kontakt:

Post Postao/la Kenny » 27 stu 2012, 22:40

zizi je napisao/la:
Kenny je napisao/la:
Dero je napisao/la:
kao što ti piše kolega dmarijon gore 500 bara će biti tlak za ubrizgavanje goriva. nisam nigdje našao točnu specifikaciju tlaka turbine, samo nagađanja da će biti 1-1,5 bara. međutim, prijedlog je da se ograniči protok goriva na 100kg po satu[/quote]

Nisam vidio njegov post, sad sam ja malo popio izgleda :biggrin: koliki im je sada tlak za ubrizgavanje goriva?
slika

Vuksa_KC
Veteran
Veteran

Post Postao/la Vuksa_KC » 27 stu 2012, 22:42

Jaooo, kak će to rikavat :D
slika

zizi
Test vozač
Test vozač
Navijam za: Nikoga

Post Postao/la zizi » 27 stu 2012, 22:48

@ kenny

100 bara
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon

Cuky
Moderator
Moderator

Post Postao/la Cuky » 27 stu 2012, 23:14

@Kenny
To za gorivo nije prijedlog, nego su to dva članka pravilnika koja sam izostavio gore...
5.1.4 Fuel mass flow must not exceed 100kg/h.
5.1.5 Below 10500rpm the fuel mass flow must not exceed Q (kg/h) = 0.009 N(rpm)+ 5.

Što se tiče pritiska kod ubrizgavanja goriva, zizi je u krivu...
5.8.1 The pressure of the fuel supplied to the injectors may not exceed 500bar. Only those injectors
and fuel high pressure pumps specified by the FIA may be used.

slika

Odgovori