Povijest

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: WRC

Post Postao/la pospani gad »

Ovu raspravu treba prebaciti negdje drugdje; recimo na motore / prozvođače.

Cuky je u pravu da su Cosworth osnovali; Mike Costin i Keith Duckworth.
Popeye je u pravu da je Colin Chapman tražio od Forda lovu. To sam i ja napisao; to i potvrđujem.

Ja sam, poslovno bio u Grazu 2008. Ondje je bio izložen Rindtov Lotus 72C. Evo motora u tom Lotusu:


slika

Prema ovome podatku Cosworth je samostalno krenuo 2000:

http://www.chicanef1.com/list.pl?who=e& ... nit=C&nc=0

A Ford - Cosworth 1963.:

http://www.chicanef1.com/list.pl?who=e& ... nit=F&nc=0

Evo još par fotki. Imajte razumjevanja, jer je fotografirano mobitelom, 2008.-e:


slika

slika

slika
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Tako je, motori su bili Ford - Cosworth. Ali ne zato jer je Ford bio vlasnik Coswortha nego zato što su financijski pomogli razvoju tih motora i zauzvrat dobili prava na ime motora.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: WRC

Post Postao/la pospani gad »

To mi opet nije posve jasno...... :-k
Ford nije bio vlasnik, ali je imao pravo koristiti svoje ime na motorima!?

Sada ispada da najtrofejniji ( najviše pobjeda ) F1 motor nije Cosworth, niti Ford..... nego Ford - Cosworth. :-k

To se u ovo današnje vrijeme profita i zarade, ne bi moglo dogoditi, jer bi bilo bitno gdje lova od zarade na kraju završava. Sve u svemu, zbunjujuće.

Često se pričalo i spominjalo kako je Cosworth DFV the best,.... a sada imamo situaciju Ford - Cosworth.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

pospani gad je napisao/la: 09 pro 2018, 14:31 To mi opet nije posve jasno...... :-k
Ford nije bio vlasnik, ali je imao pravo koristiti svoje ime na motorima!?

Sada ispada da najtrofejniji ( najviše pobjeda ) F1 motor nije Cosworth, niti Ford..... nego Ford - Cosworth. :-k

To se u ovo današnje vrijeme profita i zarade, ne bi moglo dogoditi, jer bi bilo bitno gdje lova od zarade na kraju završava. Sve u svemu, zbunjujuće.

Često se pričalo i spominjalo kako je Cosworth DFV the best,.... a sada imamo situaciju Ford - Cosworth.
Za ovaj podebljani dio: pogledaj koji su službeno bili motori kod Red Bulla zadnje 3 sezone. Iako svi pa i vrapci u jajetu znaju da su to Renaultove PU službeno su se zvali TAG Heuer. TAG Heuer je lijepu svoticu platio kako bi se njihov logo pojavio na bolidima i njihovo ime umjesto Renaulta kao naziv motora.

Već sam dao i primjer iz avioindustrije gdje Airbus ima 51% vlasništva nad projektom C-Series zrakoplova te se zrakoplovi iako ih je dizajnirala i dalje samostalna tvrtka Bombardier sada prodaju pod imenom Airbus A220, dok se svi drugi modeli Bombardier tvrtke prodaju pod imenom Bombardier.

Ili kada sponzori, npr. Allianz, plate nogometnom klubu pozamašnu svotu novaca kako bi stadion nosio njihovo ime (primjer: Allianz Arena u Münchenu)

Ili kada sponzor plati momčadi u F1 kako bi nosila njihovo ime (npr. Aston Martin Red Bull Racing, BMW Williams F1 Team, AT&T Williams F1 Team, Panasonic Toyota F1 Team....)


Uglavnom, slažem se da je jako zbunjujuće, ali nikako nije izolirani slučaj
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: WRC

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 08 pro 2018, 20:59 @popeye ali isto nisu bili Fordova firma,
Ja sam samo odgovorio na tvoje da nisu radili samostalno. Ford ih je finansiro.
pospani gad je napisao/la: 09 pro 2018, 14:31 To mi opet nije posve jasno...... :-k
Ford nije bio vlasnik, ali je imao pravo koristiti svoje ime na motorima!?
Pa naravno kad su se udruzili, sta nije jasno?
Sada ispada da najtrofejniji ( najviše pobjeda ) F1 motor nije Cosworth, niti Ford..... nego Ford - Cosworth. :-k
Tako je Ford Cosworth je drugi motor sa najvise pobeda u F1(samo je Ferari ispred njega). Evo ovde sve pise: http://www.statsf1.com/en/moteur-ford-cosworth.aspx
To se u ovo današnje vrijeme profita i zarade, ne bi moglo dogoditi, jer bi bilo bitno gdje lova od zarade na kraju završava. Sve u svemu, zbunjujuće.

Često se pričalo i spominjalo kako je Cosworth DFV the best,.... a sada imamo situaciju Ford - Cosworth.
Pogledaj ovaj link imas posebno Ford i Ford Cosworth http://www.statsf1.com/en/moteurs.aspx?alpha=F

A ovde imas posebno Cosworth http://www.statsf1.com/en/moteurs.aspx?alpha=C
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: WRC

Post Postao/la pospani gad »

OK. Sve to stoji. TAG Heuer; Panasonic Toyota...... ali,....

Evo jedan kratki i solidan tekst od prije par godina:

https://www.f1puls.com/4162/podsjetnik- ... ijesti-f1/

Ali..... imali smo i TAG Heuer sa Porshce-om..... ali sve je to brendiranje.

Ovo sa Cosworthom i Fordom je ipak malo drugačije, drugačiji pristup.
Nemam sada vremena,..... vratim se poslije... na ovu temu
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

TAG koji je bio sa Porscheom i TAG Heuer nisu ista firma.
TAG koji je dodijelio svoje ime Porscheovim motorima je kratica za Techniques d'Avant Garde i to je tvrtka koja se bavi avijacijom, motorsportom i ugostiteljstvom te potiče i bazirana je u Luxemburgu. TAG Heuer koji je dao ime RB-ovim motorima je švicarska kompanija koja se bavi proizvodnjom satova. Osnovana je kao Uhrenmanufaktur Heuer AG, no 1985. je TAG grupa (ova ista koja je bila sa Porscheom) kupila firmu i preimenovala ju u TAG Heuer. 1999. je francuska tvrtka koja se bavi luksuznim dobrima, LVMH (LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE) kupila skoro 100% dionica TAG Heuera, ali su zadržali kraticu TAG u nazivu iako TAG i TAG Heuer više nemaju nikakve veze jedni sa drugim
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: WRC

Post Postao/la pospani gad »

Odlična informacija o TAG. Nisam to znao - uvijek sam mislio da je ovaj sadašnji TAG istovjetan TAG-u iz 80-tih. :-k Odakle sve to znaš?
Ipak, suradnja Forda i Coswortha je jedinstvena. Ne može se to usporediti sa sadašnjim shemama TAH Heuer / Renault, i slično.

Htio sam navesti Mugen-Hondu i Hondu, ali to nije - to. Bar mislim......
Ali negdje sam već pisao - dobro je kada proizvođač motora ostane posrednički u F1, a to je primjer Mugen-Honda i Honda.
Motor Mugen - Honda, koju je Alain Prost sa ekipom rastavio do zadnjeg vijka, kako bi sa motorom Peugeota nešto napravio. Alain je i bio kažnjen, kada se to doznalo, zar ne?

Zar nitko neće ovu raspravu prebaciti u prikladnu temu,.... Povijest, npr.?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Ja sam mislio prebaciti u neku drugu ali još nisam našao prikladnu niti prikladan naslov. A i zadnji put kad sam prebacivao sam pogubio postove :D Tako da to fincu prepuštam.

TAG danas i TAG iz 80-ih su isti. Ta firma i dalje postoji. Ali TAG i TAG Heuer su dvije različite firme. To sve ne znam, tko bi popamtio tolike informacije. Nego kad o nečem raspravljam volim vidjeti i provjeriti pa malo pronjuškam internetom.

Mugen - Honda i Honda su neko vrijeme bili istovremeno korišteni u F1. Honda su, logično, bili tvornički motori koji su bili zadnji krik tehnologije. Mugen - Honda su bili najčešće godinu-dvije stariji dizajn koje je firma Mugen Motorsports pripremala i prodavala za puno nižu cijenu. Na kraju 2000. se Mugen povukao iz F1 te je 2001. i 2002. i BAR i Jordan koristio tvorničke motore, no Honda je htjela raditi samo sa jednima i odlučila se na BAR, dok je Jordan zapeo sa lošijim i daleko skupljim od Mugena Cosworthom.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

kaciga sa kojom je Lauda preživio nesreću u Nurburgringu
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Kaciga Helmuta Marka nakon što ga je kamenčić '72 tijekom VN Francuske pogodio kad ga je Fittipaldi prelaskom preko dignuo u zrak.


slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Uh...... gadno.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

U zadnjoj epizodi Grand Toura imali su dio posvećen Jimu Clarku. Također, Hammond je imao priliku voziti njegov Lotus 25 sa kojim je Clark ostvario 3 pobjede 1962. i osvojio svoj prvi naslov 1963.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Tenutak kad su Larini i Schumi doznali da je Senna umro

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Na današnji dan prije 10 godina na stazi je prvi puta provozan bolid vjerojatno jedine momčadi koja ima 100% učinak u omjeru nastupi/osvojeni naslovi. Riječ je naravno o Brawnovom BGP001 bolidu
https://www.racefans.net/2009/03/06/bra ... 09-f1-car/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Na današnji dan prije 90 godina (1929) održana je prva utrka za veliku nagradu Monaka. Organizirao ju je duhanski magnat Antony Noghès po kojem zadnji zavoj na aktualnoj stazi nosi ime. Vozilo se 100 krugova, a utrka je potrajala gotovo 4 sata. Pobjedu je odnio Williams Grover-Williams vozeći Bugatti
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

OTD

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Na današnji dan 1950. održana je prva ikada utrka Formule 1 za Veliku Nagradu. Vozilo se 70 krugova na bivšem vojnom aerodromu u Silverstoneu, a Alfa Romeo uzeo je 1-2-3 na kraju utrke, redom: Giuseppe Farina, Luigi Fagioli i Reg Parnell.

Kakva je bila dominacija Alfe u toj utrci pokazuje činjenica da su samo trojica Alfinih vozača koji su stajali na podiju završili u istom krugu. Fagioli je zaostao 2.6 sekundi, dok je Parnell zaostao 52 sekunde. Četvrtoplasirani Francuz Yves Giraud-Cabantous koji je vozio za Talbot završio je sa 2 kruga zaostatka.


slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Na današnji dan 1995. održana je utrka za VN Monaka. Bilo je to posljednji puta da je jedna VN startala sa skroz popunjenim gridom (26 bolida) jer je između VN Monaka i slijedeće utrke za VN Kanade momčad Simteka prestala sa postojanjem.

Najbliže punom gridu smo opet bili 2010. kada su nove ekipe ušle u F1, ali neuspjeh USF1 momčadi da se pripremi za nastupanje u F1 je uzrokovao da do toga nismo došli
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Online
Avatar
Kranči
Test vozač
Test vozač
Postovi: 745
Pridružen/a: 21 pro 2012, 16:55
Ja sam: Vozač
Navijam za: Charles Leclerc

Re: Povijest

Post Postao/la Kranči »



Čekajući utrku došlo mi je ovo pod Recommended. Nešto što se danas sigurno neće dogoditi - da Russell prestigne Lewisa.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

taj Super Aguri uopće nije usporedba današnjem Williamsu. Taj Super Aguri je bio dobar stroj, a na kraju sezone imali su samo 2 boda manje od tvorničke Honde.

Preslika današnjeg Williamsa bio bi Spyker... no čak su i oni te 2007. dohvatili bod, dok je Williams od bodova udaljen više nego Ferrari od osvajanja prvenstva
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Hill je vozio na festivalu u Goodwoodu Schumacherov Benneton iz '94.

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Evo nešto što nisam znao... sredinom 80-ih Ross Brawn i Adrian Newey su bili članovi iste ekipe



BUMP: Fun Fact:
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Na današnji dan prije 20 godina Johnny Herbert ostvario je svoju posljednju, a Stewart GP-ovu jedinu pobjedu u F1. Drugi je bio Jarno Trulli za Prost, a treći Barrichello također u Stewartu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Na današnji dan prije 35 godina vožena je prva utrka na novom Nurburgringu. Utrku je pobjedio Alain Prost, a Senna i Keke Rosberg su se sudarili u T1


BUMP: A Suzuka je imala nekoliko zanimljivih dizajna prije nego li je izgrađen danas nam poznati dizajn. Jedan od prvih dizajna je uključivao čak 3 mjesta gdje staza ide ispod ili iznad sebe
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori