Tazio Nuvolari

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Tazio Nuvolari

Post Postao/la 130R »

Tazio Nuvolari

slika
Nikada nije vozio F1, ali mislim da zaslužuje imati svoju temu. Vozio je utrke za Veliku nagradu, samo onda nije bilo prvenstva, bio je cilj samo pobijediti, ništa drugo nije dolazilo u obzir. Oni koji su imali prilike uživo pratiti predratne utrke tvrde da je Nuvolari najbolji vozač svih vremena, s njim uspoređuju eventualno Fangia. Njih dvojicu nismo imali priliku gledati skupa jer je Nuvolarijevu karijeru prekinula bolest, a rat je sproječio Fangija da prije dođe u Europu. Ali upravo ta bolest nam je omogučila da sad pričamo o najboljoj utrci koju je odvezao. Naime još tjekom rata počeo je osječati simptome bolesti koja će ga na kraju odvesti u smrt. Ali on nije htio umrijeti u krevetu, želio je poginuti dostojanstveno, na stazi, tako da se i u prvim poslijeratnim godinama i dalje utrkivao, i riskirao je više nego ikad. Tome je doprijela i smrt drugog sina 1946., kao i prvog 1937., obojica su umrli shrvani bolešču.

slika
Tako je došla i Mille Miglia 1948., potraga za smrti došla je do vrhunca. Nuvolari je kašljao i pljuvao krv, a njegov Ferrari se raspadao. Sjekao je zavoje kao nikad prije, i stvorio prednost od 29 minuta (kao i Moss 1955, ali uz pomoć suvozača). No greška nije dolazila, a Nuvolari si nije mogao dopustiti da je namjerno napravi, jednostavno je vozio na sve ili ništa. Ipak nije uspio, njegov Ferrari to nije izdržao, gubio je dio po dio, čak mu se i sjedalo potrgalo. Ali on nije odustao, stavio je vreču naranči na mjesto sjedala i tako vozio. Dok je prolazio kroz Maranello, čak ga je i Enzo Ferrari preklinjao da odustane, Tazio je samo odmahnuo rukom i nastavio. Zaustavio ga je tek kvar kočnica, a kako je sam bio preslab da izađe iz auta, izvadio ga je lokalni svećenik, i položio ga u krevet, gdje će 5 godina potom umrijeti, onako kako nije želio. Čak je i zadnjih 9 mjeseci života proveo paraliziran.

slika
Gornja slika je jedna od rijetkih u boji, i na njoj se lijepo vidi da Tazio nosi žuti pulover. To mu je bio zaštitni znak, nešto kao što su to danas kacige, on je bio prepoznatljiv po žutom puloveru. Nažalost jako je malo njegovih slika u boji, tako da to mnogi ne znaju. Isto jedna zanimljivost o Nuvolariju je da je on pobijedio na zadnjoj Velikoj nagradi prije rata i tako zatvorio jedno razdoblje kojega je on simbol. Bila je to Velika Nagrada Beograda, koja se vozila oko Kalemegdana. Na njoj je nastupilo samo 5 vozača, dva Mercedesa (Manfred von Brauchitsch i posada Hermann Lang - Walter Bäumer) i dva Auto Uniona (Tazio Nuvolari i Hermann Paul Müller), te domaći vozač Boško Milenković na Bugattiju. Nuvolari je pobijedio, a dan nakon toga započeo je drugi svjetski rat, čime je završeno jedno herojsko razdoblje utrka.

slika
Mille Miglia 1930. također je jedna od velikih Nuvolarijevih utrka. Nuvolari je imao mehaničkih problema te je puno zaostajao za svojim vječitim rivalom Achilleom Varzijem. Varzijeva prednost je bila prevelika i Nuvolari je znao da ga ne može sustiči. Ali kako je jedna trasa utrke išla uz jadransku obalu, tjekom noči, gdje su bile velike ravnice, duge i po nekoliko kilometara Varzi je po svjetlima mogao znati dali mu se neko približava, tako da je samo kontrolirao utrku i nije davao 100%. Međutim Nuvolari je svoja svjetla ugasio i vozio samo po mjesečini, a put je procijenjivao prateči Varzijeva stražnja svijetla. Kad ga je napokon uhvatio, uključio je svijetla, mahnuo rivalu i nestao u daljini.

slika
Baš kao što je Varzi svjedočio nečem neponovljivom 1930., tako je i na jednoj manjoj poslijeratnoj utrci publika vidjela nešto nevjerovatno. Nuvolariju je tjekom utrke puknuo upravljač i ostao mu je u rukama, a on je samo jednom rukom uhvatio šipku volana i tako se dovezao do boksa, mrtav hladan, kao da se ništa nije dogodilo.
Ali niti jedan vozač nije dovoljno dobar, ako nema posebnu pobjedu na Nurburgringu Nordschleife. Nuvolari ju je ostvario 1935. vozeči Alfa Romeo Tipo B sa 265 ks. Ostali od drugoplasiranog do devetog na kraju u utrci su vozili Auto Unione i Mercedese sa preko 350 ks.

slika
1938. Nuvolari i sam odlazi u Auto Union, bio je jedini koji je mogao zamijeniti Bernda Rosemeyera, jednog od najtalentiranijih vozača svih vremena. Ubrzo je došao rat i tu počinje ona priča sa zločudnom bolešču. Nuvolari će ostati zapamčen kao vozač koji je činio nemoguče, koji je izmislio kontrolirano proklizavanje i kao vozač koji je uspio pronači svoje granice, ali ne i preči ih.
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la Armanini »

strasna povijest, bas filmski!

po ovome napisanome zaista srcan vozac.. ovo da je vozio sa ugasenim svjetlima - prejako!
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la Arai »

Armanini je napisao/la:strasna povijest, bas filmski!

po ovome napisanome zaista srcan vozac.. ovo da je vozio sa ugasenim svjetlima - prejako!
A meni je zakon ovo sa volanom! Svaka mu čast! I još onda ta hladnokrvnost... =D> On je potpuna suprotnost Rubinju koji
kritizira tim čim se nešto dogodi. :biggrin:
Svaka čast na trudu 130R... =D>
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la 130R »

O Nuvolariju dosta govori i to da ga je Enzo Ferrari smatrao najboljim vozačem svih vremena, jedino je Villeneuva kasnije uspoređivao s njim.
Iako prije nije bilo svjetskog prvenstva ni u utrkama automobila, bilo je europsko i Nuvolari je bio prvak 1932. Uz to dva puta je osvajao Mille Migliu (1930. i 1933.), te je jednom pobijedio i na 24h Le Mansa također 1933. Ali prije rata je bio čest slučaj da su vozači automobila potekli iz moto-utrka, pa tako i Nuvolari, s jednakim je uspijehom vozio motore prije nego li je počeo voziti auto utrke, bio je europski prvak u klasi 350 ccm 1925. Motore je počeo voziti još 1920., a 1927. je več pobijeđivao i sa automobilima i motorima istovremeno.

Npr. 5. lipnja na Bianchiju 350 pobijedio je na stazi Pozzo u Veroni, vozeći i najbrži krug utrke. Tjedan dana kasnije, 12. lipnja pobijedio je na Kraljevskoj Velikoj nagradi u Rimu za upravljačem Bugattija 2000 opremljenog kompresorom. 19. lipnja odustao je u auto-utrci u Bologni, dok je 26. lipnja sa svojim Bianchijem 350 bio prvi u klasi na stazi u Vercelliju. 3 srpnja opet je drugi u auto-utrci, a tjedan kasnije treći u moto-utrci. Od 1931. vozi samo automobile.

I još jedna zanimljivost, prvu auto-utrku vozi 1921. u Ansaldu 4 CS i pobjeđuje, bila je to utrka Circuito Internazionale di Cremona. Zadnju Salita al Monte Pellegrino vozi 1950. več jako narušenog zdravlja u Cisitaliji-Abarth 204 i pobjeđuje u klasi, a peti je u ukupnom poretku. Tada je več imao 58 godina i tri godine poslije umire.

Evo i malo statistike:
351 utrka je odvezao za života (auto i moto utrke)
106 pobjeda u ukupnom poretku
76 pobjeda u klasi
100 najbržih krugova
5 međunarodnih brzinskih rekorda (3 s motociklom, 2 s automobilom)
7 Campione d'Italia nagrada (2 motocikl, 5 automobil).

Nuvolari sjedi na motoru
slika
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la Kenny »

Audijev koncept nazvan po njemu
slika
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la pospani gad »

130R je napisao/la:O Nuvolariju dosta govori i to da ga je Enzo Ferrari smatrao najboljim vozačem svih vremena, jedino je Villeneuva kasnije uspoređivao s njim.

A meni je ovo prejako.... uspoređivao je Gillesa sa njim!! Sada još više žalim za Gillesa-om. I još više obožavam Jacquesa. Zato, što su to vozači sa srcem i m*****, a ne neki kalkulanti.

Gledao sam neki dan na ESPN-u Classic sezone F1 iz 70-tih. Onakav pogled i bijes koji je pokazivao Gilles na utrci u Zaandvortu..... vjerujte mi... ima i Jacques....

A Tazio? Tazio je legenda, čitao sam o njemu i slušao. Hvala ti, 130R.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la 130R »

Možda niste znali o Nuvolariju:

Svi znamo način na koji se danas vozi reli, u zavoj se ulazi proklizavanjem preko sva četiri kotača i onda se gasom kontrolira auto. Danas takav način vožnje primamo zdravo za gotovo, ali rijetki se pitaju tko je prvi tako počeo voziti, odgovor je Tazio Nuvolari. Zašto? Bio je malen, imao je svega 1,60 metara i nije imao dovoljno snage upravljati bolidima onog doba. Imali su teški volan i trebalo je brzo reagirati kod proklizavanja, Nuvolari je bio preslab za to. Tako bi zanio auto prije samog zavoja i u zavoj ušao proklizavajuči sa sva četiri kotača, zatim bi samo gasom kontrolirao brzinu auta, a volanom nije morao raditi velike pomake. I na izlasku iz zavoja več bi bio poravnat, tako da nije morao raditi ni ostale korekcije volanom.

Iako nije radio velike korekcije volanom bio je poznat po tome da je izgledao jako zaposleno dok je vozio. Glava uvijek blizu volana a ruke je uvijek naglo micao gore dolje kao klipovi, radeči male ali nagle pomake i tako uz gas dodatno precizirao putanju. U sjedalu nikad nije sjedio mirno, več je izgledalo kao da skače.

Tijekom 1. svj rata Tazio je več imao dozvolu za vožnju moto utrka, tako da je i tijekom rata bio vozač. Vozio je za crveni križ, te je bio i službeni vozač oficira. Jednog dana dok je prevozio jednog oficira izletio je sa ceste, a oficir mu je rekao: "Ostavi se ti vožnje, nisi ti za to." Čovjek nije bio svjestan kakvu je glupost tada provalio. :biggrin:

1904. prvi put je vidio auto utrku i bio je impresioniran. Bilo je to na stazi u Bresciji, a vozili su največi velikani onog doba: Vincenzo Lancia, Nazzaro, Cagno, Hémery, Duray... 1905. ujak mu daje đir na svom motociklu, a kasnije te godine Tazio i prvi put vozi auto, ukrao je očev automobil i vozio ga je cjelu noč. Kasnije je rekao: "Imao sam tada 13 godina, nisam mogao brzo iči, možda 30 km/h, ne više."

slika
Nuvolari je bio strastveni fotograf, prije svake utrke išao je po gridu i slikao ostale vozače i ljude Moguče je da je neke od slika iz onog doba koje stavljamo na forum on slikao. Imao je i vlastiti avion, ali osim toga novac ga nije zanimao. Ljubav prema avijonima djelio je sa svojim prijateljem Berndom Rosemeyerom, čija je žena bila profesionalni pilot, ali je i sam imao pilotsku dozvolu. Inače Nuvolari je bio kum Rosemeyerovom sinu.

Uvijek je nosio žuti pulover na utrkama, sa znakom kornjače i slovima T i N. Bilo je malo čudno da je najbrži vozač na svijetu za simbol ima baš kornjaču, ali to je u ono vrijeme bio jako poznat znak, uz žuti pulover. Po tome je bio prepoznatljiv kao današnji vozači po kacigama.

Nuvolari pored svog avijona na kojemu je i njegov simbol
slika
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Bibi
HNL kladionica velemajstor
HNL kladionica velemajstor
Postovi: 1538
Pridružen/a: 24 srp 2009, 14:31
Ja sam: Vozač
Navijam za: Marc Marquez
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la Bibi »

Sjajan vozac,mozda i najbolji ikad,a ono u Mille Miglii :klanjanje:
Evo par videa o njemu i njegovim voznjama:



Bilo je lijepo dok je trajalo...

24.7.2009-5.5.2013
Avatar
Dr. DJ
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1520
Pridružen/a: 28 vel 2007, 13:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari-Massa
Lokacija: Stari Mikanovci / Rijeka

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la Dr. DJ »

Zbilja impresivna pričao o njemu...Dosta toga sam znao no neke detalje ne...Morat ču malo više pronjuškati o njemu..
1982 UCV 1919
Avatar
leopnd
Početnik
Početnik
Postovi: 221
Pridružen/a: 08 ožu 2013, 18:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: Thierry Boutsen
Lokacija: Pula
Kontakt:

Re: Tazio Nuvolari

Post Postao/la leopnd »

Prije 60 godina umro je Tazio Nuvolari...

slika
slika
Odgovori