Dan Gurney

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Dan Gurney

Post Postao/la 130R »

Vozač iz zadnje generacije izvorne Formule 1, bez sponzora i bez spojlera, vozio u doba kad je bilo pitanje koliko će biti pretjecanja po utrci, a ne dali će ih uopče biti. Iako je tijekom karijere skupio samo četiri pobjede, smatra se jednim od največih vozača svojega doba, a da se podsjetimo ostalih koji su tada vozili: Jack Brabham, John Surtees, Graham Hill, Stirling Moss i Jim Clark. Vozačka elita koja spada u najbolje svih vremena. A Gurney je s nekima od njih vozio skupa u momčadi i nadmašio ih. Pa da se prisjetimo karijere tog vozača, ali i konstruktora.

slika

Dan Gurney rođen je 1931. u New Yorku. Njegov otac je bio operni pjevač, i nakon umirovljenja 1947. s obitelji se preselio u Riverside u Kaliforniji. Dan je tamo upoznao trkaču scenu hot-rodova, a sa 19 godina napravio je sam svoj bolid koji je postizao 220 km/h na slanoj stazi jezera Bonneville. Tada se amaterski počeo baviti utrkama ubrzanja i klasičnim utrkama. Tako 1958. dobiva priliku da se natječe u Le Mansu sa privatnim Ferrarijem, Tamo je fascinirao tvornički tim i njegova F1 karijera je mogla početi. 1959 na VN Francuske debitira za Ferrari i odustaje, ali več na sljedečoj utrci u Njemačkoj koja se održavala na zastrašujučoj stazi AVUS dolazi drugi, 2,9 s iza momčadskog kolege Brooksa i minutu ispred drugog kolege Phila Hilla. Sljede utrke u Portugalu i Italiji gdje osvaja 3. i 4. mjesto. 1960. vozi za BRM, ali cjela godina je bila neuspješna, samo jednom je uspio završiti cjelu utrku.

U Porscheu 1962. u Francuskoj
slika

1961. počinje novo razdoblje u Porscheu. Te godine Ferrariji su dominirali, ali Gurney je osvojio tri druga mjesta i još nešto bodova i na kraju završio četvrti, s istim brojem bodova kao treći Stirling Moss, a iza Phila Hilla i Wolfganga von Tripsa. Sljedeće godine s Porscheom osvaja prvu pobjedu u Rouenu i prvi pole na Nurburgringu. Tako je do danas ostao jedini vozač koji je pobijedio vozeči bolid hlađen zrakom. 1963. pridružuje se Brabhamu i vozi znatno bolje od vlasnika momčadi Jacka Brabhama, iduće godine donosi mu i prve dvije pobjede, a 1965. potpuno je deklasirao i Brabhama i Hulmea kad osvaja čak 5 postolja, a Brabham samo jedno.

Gurney i Brabham 1965. u Njemačkoj
slika

1966. počinje priča o Eagleu, najljepšem F1 bolidu, Gurneyeve momčadi AAR. Te su godine bili neuspješni jer je bolid bio težak i imao je slab Climaxov motor, u Italiji i Americi napokon nastupaju na Weslakeovom V12 motoru, ali bio je nepouzdan. Sljedeće godine od 11 utrka Gurney 9 puta odustaje, a u Spa pobjeđuje i u Kanadi dolazi treči. Pobjeda u Spa bila je nevjerovatna, ganjao je Stewartov BRM cjelu utrku dok ovaj nije zbog problema popustio, Clark je isto imao problema, no imao ih je i Gurney. Osvojio je najbrži krug i na kraju oborio 8 godina star Brooksov rekord za najbržu utrku. Vozio je prosječnom brzinom od 234 km/h po staroj Spa, a sjetimo se da je i 8 godina prije kad je Brooks postavio taj rekord Gurney za njim zaostajao manje od tri sekunde. Da mu teške staze leže potvrdio je i na Nurburgringu kad je vodio večinu utrke, postigao najbrži krug, a onda mu se bolid pokvario.

A.J. Foyt i Gurney, trenutak prije otvaranja šampanjca koji će ući u povijest
slika

Tjedan dana nakon pobjede u Spa pobjedio je i na 24h Le Mansa sa A.J. Foytom u Fordu GT40, nakon utrke od sreće je uzeo šampanjac i počeo ga špricati okolo, od tada to postaje tradicija na svim utrkama diljem svijeta. 1968. u F1 više nije bila tako uspiješna i kraj sezone momčad nastupa sa unajmljenim McLarenima. Gurney se nakratko vratio Formuli 1 1970. nakon smrti Brucea McLarena da pomogne momčadi dok ne nađu zamjenu. Zanimljivo je da nikad nije uspio pobjediti na Indy 500, ali je bio dva puta drugi i jednom treći sa svojim Eagleom, 1968. pobjedio ga je Bobby Unser, također u Eagleu, tako da je barem njegova momčad uspijela.

Eagle T1G Weslake, ovdje je u njemu Bruce McLaren u Francuskoj 1967.
slika

Inače Gurney je prvi koji je uspio pobjediti u F1, Indy caru i NASCARU, kasnije su to uspijeli samo Mario Andretti i Juan Pablo Montoya, a pobjeđivao je još u Can-Amu i Trans-Amu, nekad jakim američkim serijama. Najzanimljivija njegova pobjeda je sigurno ona sa prvog izdanja Cannonballa-ilegalne utrke kroz SAD, sa istoka na zapad, vozio je Ferrari Daytonu. A sam smatra svojim največim priznanjem to što ga je Jim Clark smatrao jedinim dostojnim protivnikom, saznao je to na Clarkovom pogrebu, kad mu je prišao njegov otac i rekao: "Gospodine Gurney, vi ste jedini protivnik kojeg se moj sin bojao." O Gurneyu se može još puno pričati i kao o briljantnom inženjeru, koji je patentirao nekoliko vrlo važnih izuma, a uz Brabhama i McLarena, njegova dva velika prijatelja, je vjerojatno tehnički najpotkovaniji vozač u cijeloj F1 povijesti.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Forza
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 919
Pridružen/a: 20 tra 2010, 20:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari - F1
Lokacija: Maranello

Re: Dan Gurney

Post Postao/la Forza »

Sretan 80ti rođendan legendo :)

slikaslikaslikaslika slikaslikaslikaslika slika slika slikaslika slikaslika

slika
slikaslikaslika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Dan Gurney

Post Postao/la F1NAC »

Napustio nas je Dan Gurney. Vozač koji je karijeru počeo 1959. a završio je 1970. S tim da 1969. nije vozio. Vozio je za Ferrari, BRM, Porsche, Lotus, Brabham, Eagle i McLaren. Od 87 startova skupio je 4 pobjede, 19 podija i 133 bodova.

1967. pobjedio je na 24h Le Mansa.

Možda većini zvuči nepoznato ali i dan danas spominjemo dio njegova imena, točnije prezime "Gurney", inače Dan Gurney je bio prvi kome je pao napamet stavit na stražnje krilo metalni komad, tj traku koja se stavlja na rub aerodinamičnog profila za povećanje downforcea uz minimalni porast draga.
Slika:
slika

Također prvi je vozač koji je nosio kacigu koja prikriva cijelo lice 1968. godine
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Dan Gurney

Post Postao/la speedy56 »

...iii prvi vozač koji je nakon pobjede špricao šampanjac

Počivao u miru (uz zvukove svih tih legendarnih pila iz njegovog doba)
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Dan Gurney

Post Postao/la F1NAC »

speedy56 je napisao/la:...iii prvi vozač koji je nakon pobjede špricao šampanjac
To bi bio Graham Hill. Medutim Gurney je to kasnije napravio dok su kamere snimale
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Dan Gurney

Post Postao/la speedy56 »

F1NAC je napisao/la:
speedy56 je napisao/la:...iii prvi vozač koji je nakon pobjede špricao šampanjac
To bi bio Graham Hill. Medutim Gurney je to kasnije napravio dok su kamere snimale
Čitao sam kao da je Gurney nakon pobjede na Le Mansu špricao i da je to bio prvi put.
Sad, koje je točno na kraju, ne bi znal
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Dan Gurney

Post Postao/la F1NAC »

Ovo sam našao na netu. Hill je dokumentiran ovako u novinama, dok je Gurney špricao tokom prijenosa.
slika
Al dobro :lol:

Inače i ona kugla u GT40 je napravljena zbog toga jer njegova glava nije mogla stat tokom utrke 24 h Le mansa. Gurney Bubble :biggrin:

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Odgovori