Najnesportskiji potezi u F1!

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Piquet20
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1596
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:41
Ja sam: Vozač

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la Piquet20 »

Vratimo se na pocetak. Napisao si slijedece: "mrzim defanzivnu vožnju i sve trikove koji dopuštaju sporijem ostati ispred bržeg". Po meni je to besmislen komentar jer da sporiji vozac nesmije voziti defanzivno i sluziti se raznim trikovima da obrani svoju poziciju, onda bi prelazenja postala tako jednostavna i sterilna da bi trke postale dosadnije nego ikada jer nebi bilo uopce borbe na stazi cime bi trke izgubile bi svoj smisao.

Malo si pomijesao neke stvari...pa normalno da svatko vise voli vidjeti "Villeneuveovu" obranu, nego "Trullijevu" obranu, i naravno da je puno bolje gledati ovogodisnje dvoboje nego dvoboje od prije par sezona gdje su se vozaci vozili jedan iza drugoga cijelu trku i nadali da ce kroz boks uspjeti prestici vozaca ispred. Ustvari zastupamo u osnovi vrlo slican stav, ali nemozes zamjeriti vozacima koji su vozili u doba kada je, citiram, "to bilo moguće zbog građe bolida, guma...", nemozes tim vozacima zamjeriti sto su koristili sredstva koja su imali tada na raspolaganju. Na kraju krajeva i Villeneuve se na Dijonu branio, ponavljam branio (a ne napadao), na nacin na koji je to bilo moguce u njegovo vrijeme, koristeci takodjer sve moguce trikove, defanzivne putanje, i slicno.
Cinjenica je da su i Trulli kada je vodio svoje famozne vlakice, i Villeneuve u vec svima poznatom legendarnom dvoboju, imali ulogu defanzivnog vozaca, a ne ofanzivnog. Razliku u vrsti obrane su napravile razlicite okolnosti, tj. razlicita razdoblja F1.

Sve u svemu, i ja se isto nadam da se vracamo u Villeneuveovo doba, barem sto se tice borbama na stazi. ;)
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la zvjerko »

Da ne rezvlačimo u nedogled - vidiš li nekog "defanzivca" da vrati milo za drago kao Gilles koji "se branio da bi preticanjem tj vraćanjem pozicije" završio ispred, a ne potone kao kamen (!!!!!!!!!!!) ... govorim o paradoksu da je sporiji u stanju završiti utrku ispred bržeg zbog pravilnika (tehničkog ili sportskog) koji to dopušta ----- ZA MENE TO NIJE UTRKIVANJE VEĆ BIZNIS KOJI ME NE ZANIMA!
Piquet20 je napisao/la: Sve u svemu, i ja se isto nadam da se vracamo u Villeneuveovo doba, barem sto se tice borbama na stazi. ;)
:amen:
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la Kenny »

Piquet20 je napisao/la:, i naravno da je puno bolje gledati ovogodisnje dvoboje nego dvoboje od prije par sezona)
Meni nije puno bolje jer sa DRS-om i KERS-om će svaka budala prestić, a tu su još i gume koje se brzo troše. nije problem pratit vozača ako si brz odprilike ko on, ili brži i dođeš do mjesta gdje se smije koristit DRS, aktiviraš njega, možda njega i KERS i mora se prestić, tako da je po meni to umjetno i nije zanimljivo.
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la 130R »

Zvjerko, tebi bi možda odgovarala pravila kao u Indycaru, neznam ako si ikad to gledao, ali tamo je zabranjeno braniti se ako te brži pretiče, tj. nesmije se sporiji vozač pomicati u stranu ako ga brži krene preticati, nego ga mora pustiti, naravno ako je dovoljno brz da preticanje izvede do kraja.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la zvjerko »

Ma gledao sam i indy, PPGchamp, NASCAR ... no najgluplje je još u V8 supercar gdje se baš svaki kontakt kažnjava. Vi ste navikli na ovaj tip utrkivanja gdje se sporiji smije braniti sredstvima koja spektakl svode na antiutrkivanje - nije bitno biti brži već zadržati poziciju ispred bržeg. Taj pristup me jako smeta no već sam rekao, ne krivim toliko vozače (osim u slučaju kad situaciju dovedu do ekstrema) već pravilnik koji je oblikovao bolide na način da ti trebaju umjetna pomagala - sretniji sam i sa njima jer brži ipak ima šanse proći sporijeg ... zato mi je najdraži tip utrkivanja na dva kotača (WSBK iznad svega) jer nema potrebe za riješenjima koja će omogućiti vozaču da te prestigne ako je stvarno brži ... i da vidiš da prvih 5 završi utrku unutar 1 (JEDNE) sekunde ... zadnjih 10-tak godina imam sve manje entuzijazma za F1, izuzetak je bila 2005-ta bez obzira što moj dragi Ferrari nije baš najbolje stajao no bilo je utrkivanja i preticanja (Imola izuzetak jer se sporiji obranio bez problema kako i godinu kasnije kad su uloge bile obrnute - te mi se utrke nisu svidjele) ... i da se, konačno, razumijemo - nemam ništa protiv kada se neznatno sporiji (par desetinki) brani ali imam kada to čini bitno sporiji ...
Avatar
Piquet20
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1596
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:41
Ja sam: Vozač

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la Piquet20 »

zvjerko je napisao/la:
Piquet20 je napisao/la: Sve u svemu, i ja se isto nadam da se vracamo u Villeneuveovo doba, barem sto se tice borbama na stazi. ;)
:amen:
:thumbup:


Kenny je napisao/la:
Piquet20 je napisao/la:, i naravno da je puno bolje gledati ovogodisnje dvoboje nego dvoboje od prije par sezona)
Meni nije puno bolje jer sa DRS-om i KERS-om će svaka budala prestić, a tu su još i gume koje se brzo troše. nije problem pratit vozača ako si brz odprilike ko on, ili brži i dođeš do mjesta gdje se smije koristit DRS, aktiviraš njega, možda njega i KERS i mora se prestić, tako da je po meni to umjetno i nije zanimljivo.
Za DRS i KERS se slazem, za gume ne.
Pogotovo DRS mi je zesca glupost jer ga nemogu svi koristiti u svakom trenutku cime se vozaci dovode u neravnopravan polozaj. Uostalom, zivcira me sto se sve vise priblizavamo situaciji u kojoj ce biti vaznije imati sto vise tipkica na volanu nego sama voznja.
Ali sto se guma tice, meni je bolje ovakva situacija nego proslogodisnja sa Bridgestoneom s kojima si mogao voziti 500 krugova bez odlaska u box. Samo sto bi ja volio da uvedu i gumu koja traje cijelu trku (ali je bitno sporija po krugu) - nesto kao sredinom 80-ih (sjetite se Adelaidea '86.) - pa neka se onda nadmudruju. ;)
slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la Kenny »

Piquet20 je napisao/la:Za DRS i KERS se slazem, za gume ne.
Pogotovo DRS mi je zesca glupost jer ga nemogu svi koristiti u svakom trenutku cime se vozaci dovode u neravnopravan polozaj. Uostalom, zivcira me sto se sve vise priblizavamo situaciji u kojoj ce biti vaznije imati sto vise tipkica na volanu nego sama voznja.
Ali sto se guma tice, meni je bolje ovakva situacija nego proslogodisnja sa Bridgestoneom s kojima si mogao voziti 500 krugova bez odlaska u box. Samo sto bi ja volio da uvedu i gumu koja traje cijelu trku (ali je bitno sporija po krugu) - nesto kao sredinom 80-ih (sjetite se Adelaidea '86.) - pa neka se onda nadmudruju. ;)
Za gume sam mislio da je bezveze jer se brzo troše i kad su gume pri kraju vozaču koji je ispred skoro se ni nemože branit, a pogotovo kad dođu do mjesta gdje se DRS koristi.

Neka vrate 2 proizvođača guma, neka vrate razvoj motora i turbake, pa će sigurno bit akcije, posebno ako je to V12 :biggrin:
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
sennacher
Početnik
Početnik
Postovi: 170
Pridružen/a: 13 ožu 2010, 15:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Vettel

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la sennacher »

A da potpuno zabrane boxove osim u slučaju kvara, oštećenja bolida i sl...?
Jer kad se spominje duel Villeneuvea i Arnouxa, u to vrijeme to je upravo tako bilo, u box se išlo zbog gume jedino kad je bila prazna i mijenjala se uglavnom upravo ta ili zbog npr. kiše. Nije taktiziranje ni tada bilo zabranjeno nego se do tada nitko toga nije sjetio.
Nekoliko godina kasnije u Brabhamu s Piquetom su se sjetili da ako startaju s pola rezervoara goriva bit će brži barem sekundu-dvije od svih ostalih što nakon 20-ak krugova donese 20-30 sec prednosti što je bilo sasvim dovoljno za brzi box. Potajno su uvježbali brzo nadolijevanje goriva i promjenu guma, dok su ostali krenuli istim putem stiglo je već nekoliko pobjeda i naslov 1983.
Kako su donesena pravila o motorima, mogla bi se donijeti i pravila o gumama za cijelu utrku osim u slučaju prazne gume ili kiše. Tada bi taktiziranje otišlo u prošlost i sve bi se moralo rješavati na stazi. Gume bi bile sporije, ali nije problem proizvesti gumu koja mora izdržati 300 km.
Avatar
grandealonso
Postovi: 29
Pridružen/a: 16 pro 2012, 20:18
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la grandealonso »

Kada vetel pokaze prst publici.
slika
nelson
Postovi: 20
Pridružen/a: 01 kol 2013, 13:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: willams

Re: Najnesportskiji potezi u F1!

Post Postao/la nelson »

schumacher u jerezu 97,
schumacher u adelaideu 94
prost u suzuci 89

mansel u estorilu 89

alonso u hungaroringu 07 :mrgreen:
Odgovori