Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
luka_kimi
Moderator
Moderator
Postovi: 2456
Pridružen/a: 24 ožu 2009, 19:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi
Lokacija: Zagreb

Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la luka_kimi »

Malo sam preletavao neke tekstove o F1, i vidio neke stvarno nevjerojatne stvari... Odmah sam se sjetio teksta kojeg je napisao kolega 130R o Albertu Ascariju i njegovoj praznovjernosti, pa evo par novih tekstova.

Dakle, ova tema isključivo služi za pisanje nekih tekstova o F1, a koji su manje poznati nama i sveopćoj publici.

Donje tekstove, moj vam je savjet ako imate slobodnih 10 minuta, pročitajte, jer je izuzetno zanimljiv i pun svakojakih podudarnosti.

Prvo, famozni broj 13, priča o Dicku Seamanu...

Alfred Neubauer, Mercedesov boss, često je podsjećao na nesreće povezane s brojem 13, a jedna od očitih bila je i pogibija britanskoga vozača Dicka Seamana u Francorchampsu. Ovaj engleski vozač rođen je 1913., u Francorchampsu je bio trinaesti po redu prijavljeni vozač. Doživio je nesreću u 13. kilometru utrke, umro je 1939. (39 = 3 x 13), u dobi od 26 godina (2 x 13) i u bolničkoj sobi broj 39 (3 x 13).

Po meni možda najnevjerojatnija priča, Lorenzo Bandini, broj 7...

Za Lorenza Bandinija nesretan je bio broj 7. Kobnu nesreću doživio je 7. svibnja 1967. u Montecarlu u 17 sati i 7 minuta, u trenutku kada je nastupao u utrkama Formule 1 7 godina, zaostajući za vodećim u utrci 17 sekunda. Kada je izvučen iz automobila požar se ponovno rasplamsao 17 krugova prije kraja utrke. Bilo je potrebno 17 minuta da ga dovezu u bolnicu, gdje je dopremljen u sobu broj 7. Njegovo tijelo potom je prevezeno u Milano u Boeingu 737, let 607, a lijes je stajao u mrtvačnici 17 dana. Pokopan je u grobnom polju broj 7, grobnome mjestu 7, a uvjerenje o smrti nosilo je broj 7747. Isti je broj bio nesretan za Clarka koji je poginuo 7. travnja i Schlessera kojemu se to dogodilo 7. srpnja.
Poslije Bandinijeve nesreće njegov broj 18 trebao je preuzeti momčadski kolega Mike Parkes koji ga nije prihvatio. Isti je broj mučio i Amona, a 1970. u Montecarlu zamijenio ga je brojem 28.


Francois Cevert...

Za Françoisea Céverta nesretan je bio broj šest. Poginuo je 1973. u Watkins Glenu na treningu za Veliku nagradu SAD-a. Bilo je to 6. listopada na Tyrrellu 006, automobilu s brojem šest koji je bio opremljen Cosworthovim motorom s oznakom 066. Pričalo se da mu je neka Ciganka prorekla da neće dočekati 30 godine i poginuo je u 29.

I malo drugih tekstova...

Pojedini su vozači gotovo manijakalno bili vjerni bojama na kacigi. Za razliku od njih Etancelin je bio vjeran svojoj baskijskoj kapi i žutoj maji. I Stewart je bio vjeran svojoj kapi, a za razliku od njega Moss je oko vrata nosio zlatnu potkovicu. Ascari je bio uvijek bio privržen svojoj trkaćoj odjeći koju nije nosio samo u jednoj kobnoj prigodi. Bilo je to prigodom njegove pogibije u Monzi kada je vozačku odjeću posudio od Castellottija. Nesreća se zbila 26. dana u mjesecu (svibanj 1955.) poput njegovog oca Alberta (srpanj 1925.). Obojica su imali 37 godina.


Emerson Fittipaldi osvojio je svoj prvi naslov svjetskoga prvaka noseći sa sobom fotografiju kćeri Juliane. Andretti je nosio malu medalju Majke Božje koju mu je poklonila majka. Carlos Pace je na nagovor jednoga vidovnjaka promijenio smjer strelica koje su se nalazile na njegovoj kacigi i bile su usmjerene prema dolje. Godinu dana kasnije (1975.) pobijedio je na Velikoj nagradi Brazila, no poginuo je 1977. u zrakoplovnoj nesreći.
Hunt je vozio u utrkama s odrezanim vrhom desne cipele. Neobičan je bio i Laudin slulčaj. Kada se prvi put iznenadno povukao s utrka poslije slobodnih treninga na Velikoj nagradi Kanade (1979.) zamijenio ga je Zunino koji je nastupio u njegovoj opremi. Nemalo je bilo Argentinčevo iznenađenje kada je uočio da je Lauda u rukavicama nosio kovanice u predjelu jagodica. Nikada nije razjašnjeno zašto, no mnogi su zlobno komentirali da je to zbog njegove pohlepe za novcem.



Premda se osamdesetih godina poprilično popravila sigurnost na stazama mnogi su vozači i dalje zadržali specifične običaje. Tako je Senna vozio u rukavicama okrenutim naopako, a isto je činio i Stefano Modena, dok je Jean Alesi koristio češnjak protiv uroka. Vrhunac svega bio je Herbertov ritual protiv stresa koji se sastojao u mokrenju u trenucima dok je čekao znak za start. Johnny nije bio jedini koji je to činio, ali je bio jedini koji je to javno priznao.


Schumi je u prvim utrkama 2000. pobjeđivao u nazočnosti supruge Corinne u boksu, a koja je nosila u torbici četku za lutke kćeri Gine. Prvi put kada je Corinna izostala iz boksa, prekinuta je Schummyjeva uspješna serija i uskoro se morala vratiti. Posljednju utrku u karijeri Schummy je odvozio noseći mali srebrni križ koji mu je poklonio 7-godišnji sin Mick. U toj istoj utrci Massa je izjavio da je na treningu i utrci nosio isto donje rublje.
Luca Cordero di Montezemolo uobičava nositi rog crvenog koralja koji mu je poklonio neki ribar s Caprija. Njegov glavni suradnik Jean Todt u svojoj torbi već godinama nosi jedan komadić drva koji mu prema vjerovanju donosi sreću, a već godinama mjeri vremena istim kronometrom.
Alonso ulazi u automobil isključivo s jedne strane. Jacques Villeneuve nosio je u svom automobilu dvije naljepnice: na jednoj je pisalo «luck», a na drugoj «fuck». Coulthard je nosio godinama isti par donjih hlača, sve dok se nisu raspale. Sada sa sobom nosi zlatnu medalju koju mu je poklonila njegova stara sumještanka. Na medalji se nalazi djetelina i slika svetoga Kristofora. Button uvijek ističe da je pobijedio u svojoj prvoj i do sada jedinoj utrci koja je bila trinaesta u sezoni, a njegova 113. u karijeri.
Nico Rosberg pobijedio je 2005. u kategoriji GP2 noseći uvijek iste cipele u prilično trošnome stanju, a sada povremeno nosi posebne narukvice. Webber oblači svoju opremu uvijek po istome redu, a ulazi i izlazi u automobil isključivo s lijeve strane. Njegovo je tumačenje da je to navika ostala od vremena kartinga gdje se motor nalazi s desne strane i svi sjedaju u karting s lijeve. Wurz je uobičavao nositi jednu cipelu crvenu, a drugu plavu, no od 2001., kada je postao McLarenov test-vozač, promijenio je ovu naviku.



Enzo Ferrari koji je bio prilično racionalna osoba i neprestano tvrdio da u utrkama ne postoji sreća i nesreća, prezirao je broj 17.
Japanski vozači nisu toliko opsjednuti s brojem trinaest, koliko s brojem 4. Razlog tome je što se broj 4 i riječ smrt na japanskom izgovaraju slično. No vratimo se još malo tradicionalnoj antipatiji prema brojci trinaest. Ona ima svoje korijene još u najstarijim vremenima. Još u Hamurabijevom zakoniku (1686. prije Krista) nedostaje broj 13 u popisu zakona. U Evanđeljima je Juda Iskariotski trinaesti za stolom prilikom posljednje Kristove večere. Satana je opisan kao «trinaesti anđeo». Grof Giulio Masetti poginuo je na Targa Floriju, gdje je vozio 2-litarski Delage. Sedam mjeseci ranije ista je sudbina zatekla i Paula Torchyja koji je poginuo na Velikoj nagradi San Sebastiana, također na Delageu s brojem 13. Stoga su organizatori Velike nagrade Francuske odlučili u potpunosti odstraniti broj trinaest s liste prijavljenih, a u tome su ih uskoro slijedili i ostali organizatori, posebice Britanci.



Latini su se više plašili broj sedamnaest. I ne samo to, u pojedinih Velikim nagradama izbjegavali su dodjeljivanje neparnih brojeva, primjerice u Monzi i to sve do početka sedamdesetih. No postoje i vozači koji insistiraju da im se dodijeli broj trinaest. Slučaj je to s Britankom Divinom Galicom koja je 1976. vozila u seriji Shellsport na Surteesu s brojem trinaest. No to joj nije odveć pomoglo jer se nikada nije uspjela kvalificirati za jednu Veliku nagradu. Gabriele Tarquini također je nosio broj trinaest kada je 1985. nastupao u Formuli 3000 za momčad Sanremo Racing. Tarquini je ostao upamćen i po neslavnom rekordu jer se čak četrdeset puta nije uspio kvalificirati za utrku Formule 1. U istoj ga je kategoriji to oponašao i Švicarac Philippe Favre krajem devedesetih, ali je i on zastao prilično daleko na svome putu prema Formuli 1.
slika
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's. Kimi Raikkonen... :)
Avatar
GT-R
Početnik
Početnik
Postovi: 326
Pridružen/a: 05 lis 2008, 10:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher i Massa
Lokacija: Zagreb

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la GT-R »

Zanimljivo, mada mi to sve djeluje nestvarno, čisto praznovjerje.

Daj još :D

Btw nisi se pohvalio da si postao moderator :biggrin:
slika
Avatar
luka_kimi
Moderator
Moderator
Postovi: 2456
Pridružen/a: 24 ožu 2009, 19:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi
Lokacija: Zagreb

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la luka_kimi »

Kada nađem vremena, postat ću još ovih zanimljivosti, hvala Bogu, imam ih dosta. ;)

I ne znam zašto bih se hvalio time što sam postao mod... :biggrin: Da si me pitao, rekao bih ti... :biggrin:
slika
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's. Kimi Raikkonen... :)
kubica_f1fanaticos
Postovi: 70
Pridružen/a: 10 lip 2009, 11:23
Ja sam: Vozač
Navijam za: Roberta Kubicu i Kamuia

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la kubica_f1fanaticos »

Ja isto mislim da je to praznovjerje....pa šta koliko sam se puta vozio u 13. tramavju i ništa
"Sanjao sam o Formuli 1 ali bilo je teško.Za mene to nije bila realna mogućnost."Robert Kubica
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Vuksa_KC »

Da li je ikad neka utrka odvožena a da nije bila u nedjelju, nego možda odgođena za ponedjeljak ili sl.?
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la schuey »

Vuksa_KC je napisao/la:Da li je ikad neka utrka odvožena a da nije bila u nedjelju, nego možda odgođena za ponedjeljak ili sl.?
nije,jednom je odgođena trka koja se odvozila u drugom terminu,čini mi se Spamno odvožena je u redovnom terminu sa promjenom datuma
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Piquet20
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1596
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:41
Ja sam: Vozač

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Piquet20 »

schuey je napisao/la:
Vuksa_KC je napisao/la:Da li je ikad neka utrka odvožena a da nije bila u nedjelju, nego možda odgođena za ponedjeljak ili sl.?
nije,jednom je odgođena trka koja se odvozila u drugom terminu,čini mi se Spamno odvožena je u redovnom terminu sa promjenom datuma
Tocno, prebacena je sa proljeca na jesen 1985. godine zbog toga sto je novi asfalt bio presvjez i poceo se raspadati (bilo je bojazni da bi se isto moglo desiti sa asfaltom na proslotjednoj VN J. Koreje, ali srecom nije).
slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Vuksa_KC »

Piquet20 je napisao/la:
schuey je napisao/la:
Vuksa_KC je napisao/la:Da li je ikad neka utrka odvožena a da nije bila u nedjelju, nego možda odgođena za ponedjeljak ili sl.?
nije,jednom je odgođena trka koja se odvozila u drugom terminu,čini mi se Spamno odvožena je u redovnom terminu sa promjenom datuma
Tocno, prebacena je sa proljeca na jesen 1985. godine zbog toga sto je novi asfalt bio presvjez i poceo se raspadati (bilo je bojazni da bi se isto moglo desiti sa asfaltom na proslotjednoj VN J. Koreje, ali srecom nije).
Hvala na odgovoru. A to je bila velika odgoda, no baš me zanima dal bi Bernie pristal na odgode od 24-48 sati:).
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Ferrari-BiH »

Vozaci koji su vozili utrku na svoj rodjendan.
Posebno oznaceni su oni koji su imali priliku vise puta voziti na istoj stazi za svoj rodjendan.
slika
slika
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la darky »

Ferrari-BiH je napisao/la:Vozaci koji su vozili utrku na svoj rodjendan.
Posebno oznaceni su oni koji su imali priliku vise puta voziti na istoj stazi za svoj rodjendan.
fali još samo kolona na kojem su mjestu završili tu utrku da bi slika bila kompletna, ali i za ovo jedan =D> =D>
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Armanini »

http://gol.dnevnik.hr/clanak/rubrika/au ... antan.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Poredak vozača, u sezoni osvajanja PRVOG naslova prvaka, prema napretku u utrkama u odnosu na kvalifikacije, od najlošijeg:

1. Sebastian Vettel (2010.) -1,63
2. Niki Lauda (1975.) -1,15
3. Ayrton Senna (1988.) -1,14
4. Graham Hill (1962.) -0,67
5. Mika Häkkinen (1998.) -0,23
6. Jack Brabham (1959.) -0,13
7. Juan Manuel Fangio (1951.) 0
8. Nelson Piquet (1981.) 0
9. Jim Clark (1963.) 0
10. Alberto Ascari (1952.) 0,17
11. Michael Schumacher (1994.) 0,3
12. Emerson Fittipaldi (1972.) 0,44
13. Jackie Stewart (1969.) 0,9
14. Fernando Alonso (2005.) 1,47
15. Alain Prost (1985.) 2,17

Poredak vozača, u sezoni osvajanja DRUGOG naslova prvaka, prema napretku u utrkama u odnosu na kvalifikacije, od najlošijeg:

1.Niki Lauda (1977.) -3,25
2. Alberto Ascari (1953.) -1,14
3. Jim Clark (1965.) -1,14
4. Ayrton Senna (1990.) -1,08
5. Jackie Stewart (1971.) -0,9
6. Sebastian Vettel (2011.) -0,25
7. Juan Manuel Fangio (1954.) -0,13
8. Jack Brabham (1960.) 0,13
9. Graham Hill (1968.) 0,63
10. Mika Häkkinen (1999.) 0,67
11. Nelson Piquet (1983.) 0,91
12. Fernando Alonso (2006.) 1,24
13. Michael Schumacher (1995.) 1,5
14. Alain Prost (1986.) 1,62
15. Emerson Fittipaldi (1974.) 2,75

Poredak vozača, u dvije sezone osvajanja naslova prvaka (redom kako su osvojeni), prema napretku u utrkama u odnosu na kvalifikacije, od najlošijeg:

1. Niki Lauda -4,40
2. Ayrton Senna -2,22
3. Sebastian Vettel -1,88
4. Jim Clark -1,14
5. Alberto Ascari -0,97
6. Juan Manuel Fangio -0,13
7. Graham Hill -0,04
8. Jack Brabham 0
9. Jackie Stewart 0
10. Mika Häkkinen 0,44
11. Nelson Piquet 0,91
12. Michael Schumacher 1,8
13. Fernando Alonso 2,71
14. Emerson Fittipaldi 3,19
15. Alain Prost 3,79

Postotak utrka gdje je vozač pobjedio a nije bio prvi na kvalifikacijama. Ovdje se vidi "borbenost" vozača za probijanje kroz poredak ili pak superiornost bolida, jer vozači koji su mnogo startali sa prve startne pozicije nisu ovdje mogli sakupiti visoki postotak:

1. Ayrton Senna 6,00%
2. Sebastian Vettel 8,00%
3. Niki Lauda13,00%
4. Fernando Alonso 14,00%
5. Mika Häkkinen 16,00%
6. Emerson Fittipaldi 16,00%
7. Nelson Piquet 16,50%
8. Alberto Ascari 17,50%
9. Jack Brabham 19,00%
10. Jim Clark 21,00%
11. Alain Prost 22,00%
12. Jackie Stewart 29,50%
13. Graham Hill 30,50%
14. Juan Manuel Fangio 34,00%
15. Michael Schumacher 38,00%

nisam bas za ovakve stvari, ne daju pravu sliku, ali je zanimljivo u svakom slucaju..
pohvalit cu usput eto po prvi put onog tko si je uzeo malo vremena i nesto i sam napravio na gore spomenutom profi portalu :)
vjerojatno nije ni ovo njegovo djelo, al drzimo kao da je :)
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Vuksa_KC »

Jarno, malo čudno ime za talijana...pa eto postoji razlog zašto je tata Trulli tak odlučil.

http://www.youtube.com/watch?v=6qBbL94v ... e=g-high-u
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Cuky »

Evo jedna zanimljivost... lik malo istraživao i otkrio da kad se u 60-im staza Spa modernizirala prvotni planovi su bili... neprepoznatljivi
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Vjerovali ili ne... Zanimljivosti iz F1...

Post Postao/la Vuksa_KC »

Zato je i dan danas samo La Source siguran oko svojeg naziva i granica. Ostalo je totalna zbrka.
Odgovori