Zanimljivosti

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Post Postao/la schuey »

sad,koliko je meni poznato oni ne kreću iz neutrala ili lera nego iz prve,dakle on drži kuplung na volanu dok je bolid već u prvoj brzini,te na određenom broju okretaja,prilikom starta naglo otpušta kuplung i to je to,ima elektronike ali to nije ni približno prošlogodišnjim bolidima. Nedavno je bila baš priča o dvostrukoj spojci na McLarenu i svojevrsnom TC-u,sve je moguće,no bolidi danas nisu više "kante" kao prije 10 godina da se mora na žgance sve delat,al točnu razliku nebih znao,i bilo bi dobro da netko pojasni ako zna.
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

Ćale od Lewisa je napisao/la:Nekad prije nekih 10 ili 9 godina pa čak i manje, na utrkama na samom startu su se često gasili motori. Uvjek mi je ostalo u glavi slika žalosnog Mike koji je čak i plakao koliko je puta ostao s ugašenim motorom na startu i to dosta puta iz prvog reda. Kasnije se puno puta gasio i Kimiu i još nekim vozačima ali me zanima ako je neko dobro upućen u motore i mehaniku da mi objasni razliku onda i danas i zbog čeg su se ti motori tako gasili (nevjerujem da je svaki put bila greška vozača).
Teško da su u pitanju bile vozačke greške, ali ponekad i jesu sa pogreškom prilikom pokretanja startne procedure. To je bilo vrijeme kad se intenzivno počeo koristiti lounch controll iliti startna procedura jer elektronika je bila sve naprednija i savršenija te preuzimala sve više poslova na sebe. U početku je bilo malo i komplicirano ako uzmeš u obzir da je trebalo stisnuti par gumbića određenim redoslijedom baš kad je "voda u ušima" i dešavale su se i pogreške (ne sijećam se Mikine ali se sijećam DC-ove i javnog priznanja). Druga stvar koja je mogla imati utijecaja je temperatura motora i opet se umiješa elektronika i zagasi motor ako parametri ispadnu iz zadanih okvira jer motor i ostale termički napregnute komponente bolida se hlade neprisiljenom strujom zraka (nema ventilatora) dakle, u pokretu. Već prošle godine smo mogli jasno viditi da bolidi stoje preko minute na izlazu za Q3 i ne pregrijavaju se što govori koliko se napredovalo na polju termodinamike (materijali i maziva). Ne znam točno kad se počela upotrebljavati spojka upravljana rukom (tipka iza volana a ne da mi se guglat) ali i to je mogao biti razlog - adaptacija. Ipak mislim da je bilo do elektronike i njenih bugova jer to je bilo vrijeme kad je npr Stipinovich postao jako tražena roba.
A danas kako to izgleda
... Marc Surer na Premieri objašnjavao kako se odvija startna procedura tj na koji način vozači startaju u utrku što nalazim da je prilično zanimljivo.
Evo o čemu se radi: sa stražnje strane volana nalaze se 4 klackalice (McM ima 6 a zašto-nemam pojma), gornje služe za promjenu brzina u plus/minus, a doljnje su kvačilo. Pošto je objašnjenje o hondinom volanu - lijeva tipka (klackalica) služi za potpuno odvajanje motora od mjenjača dok je desna za kontrolirano proklizavanje tako da start izgleda, iz perspektive vozača ovako: obje tipke su stisnute prije starta. Gašenjem crvenih svijetala na semaforu, lijeva tipka se naglo i potpuno otpušta dok desna je i dalje pritisnuta. Kad bolid postigne dovoljnu brzinu (po procjeni vozača, a može se ugraditi i lampica koja signalizira tu brzinu) desna tipka se otpušta.
Dakle, opet imamo jednu vrstu launch controlla!
Elektronika čini život lakšim...

Add - u želji da što više pojednostavim odgovor, napisao sam da se motor hladi zrakom što je samo relativno točno. Hladi se tekućinom a tu tekućinu hladi zrak pa da se izbjegnu eventualni ispravci koji bi mogli odvesti ovo u krivom smijeru.
zizi
Test vozač
Test vozač
Postovi: 603
Pridružen/a: 18 lis 2007, 21:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Nikoga
Lokacija: zagreb

Post Postao/la zizi »

zvjerko je napisao/la:
Add - u želji da što više pojednostavim odgovor, napisao sam da se motor hladi zrakom što je samo relativno točno. Hladi se tekućinom a tu tekućinu hladi zrak pa da se izbjegnu eventualni ispravci koji bi mogli odvesti ovo u krivom smijeru.


samo mala dopuna: motor se hladi zrakom neforsirano, tj, zabranjeni su ventilatori koji tjeraju zrak preko hladnjaka. dozvoljeno je samo prirodno strujanje zraka uzrokovano kretanjem autića
"Oh well, only cowboys stay in tune, anyway." JMH

You know we're sitting on four million pounds of fuel, one nuclear weapon and a thing that has 270,000 moving parts built by the lowest bidder. Makes you feel good, doesn't it? - Rockhound, Armageddon
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la: i da komentiram još nešto, postoje dvije vrste hlađenja, zračno i tekuće hlađenje. zračno hlađenje je kad zrak nastrujava direktno na motor, a tekuće je kad tekućina za hlađenje struji unutar motora i hladi ga. naravno, zrak hladi tu tekućinu. ali takve motore smatramo, kao što su i f1 motori, da se hlade zrakom

@zvjerko: nemoj zamjeriti, točno je to što si ti napisal, ali moral sam to malo iskomentirati :D
Ma kakve zamjerke. Sve OK ekipa. Ja sam samo jaaako skratio ne obraćajući pažnju na definicije i odvođenje topline na relaciji motor-tekući fluid-zrak (okolina) namjerno izostavio posrednika (tekući fluid) kako bih što više skratio - bez detalja koji bi zakomplicirati odgovor.
tex je napisao/la:... na kojim principu rade i tc, i abs, to je smješteno u jednom regulatoru ulja, ako se ne varam da je to ili ventil, koji je kontrilan sa kompjuterom automobila....
Ovaj dio baš nisam razumio. Na šta se to odnosi?
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

tex je napisao/la:abs i tc je u glavnom radi na istom sustavu. postoji jedna komora koja ima jedan ulaz i 4 izlaza za kočnice. kad se koči i senzor koji kontrolira broj kotača i kad vidi da naglo pada broj okretaja sa obzirom na brzinu kotača, i tako se otvara jedan ventil koji smanjuje pritisak kočenja i stavlja ulje u poseban spremnik sa kočionom tekučinom. kad se broj okretaja ponovo poveća, zatvara se ventil i tako dalje koči a da ne dođe do blokade.
kod tc je obrnuta stvar, kad isti taj senzor vidi da se naglo poveća broj okretaja kotača s obzirom na brzinu vozila. aktivira se mala pumama koja uzima iz spremnika tekućine kočionu tekučinu, kojoj povečava pritisak na cilidru kočnica i tako koči kotače. kad se smanji broj okretaja kotača, pumpa (cilindar sa klipom) prestaje pritiskati kočionu tekučinu i tako nema pritiska više na klipu cilindra za kočenje i tako se kotači više ne koče.
a sve to je skupa smještenu jednom sustavu
Uglavnom da ali ovdje je riječ o f1 i sustavima koji se tu koriste dakle: abs je bio zabranjen ali TC dopušten što znači da je radio malo drugačije tj kontrolirao je razliku okretaja prednjih u odnosu na zadnje (pogonske) kotače prekidanjem paljenja i dotoka goriva motoru što se moglo čuti po samom zvuku.
ABS koji si opisao je jednokanalni kakav se više ne koristi već se smanjuje pritisak ulja za svaki pojedini kotač (višekanalni), točnije sve šta si opisao ima više veze sa ESP-om nego TC-om.
Avatar
A.Senna
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 11 tra 2008, 13:40

Re:

Post Postao/la A.Senna »

Ćale od Lewisa je napisao/la:Nekad prije nekih 10 ili 9 godina pa čak i manje, na utrkama na samom startu su se često gasili motori. Uvjek mi je ostalo u glavi slika žalosnog Mike koji je čak i plakao koliko je puta ostao s ugašenim motorom na startu i to dosta puta iz prvog reda. Kasnije se puno puta gasio i Kimiu i još nekim vozačima ali me zanima ako je neko dobro upućen u motore i mehaniku da mi objasni razliku onda i danas i zbog čeg su se ti motori tako gasili (nevjerujem da je svaki put bila greška vozača).

Zanimljivo je koliko je tesko poci s tim bolidima,izmedju ostalog problem bi mogao biti i u karakteru f1 motora koji imaju jako mali moment(270nm),odprilike kao caestovni dizel automobil od 100 tinjak konja,ali zato jako puno okretaja,uglavnom tesko ih je voziti polako i krenuti,treba im dosta okretaja.
Biti drugi znaci biti prvi medju gubitnicima....A.Senna
Avatar
Mansell
Test vozač
Test vozač
Postovi: 605
Pridružen/a: 14 lip 2008, 17:25
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mercedes
Lokacija: Prelog

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Mansell »

Jel ima netko podatak koja je optimalna (radna) temperatura guma?
F1 FSONE 2009 DELO RACING LEAGUE CHAMP
HISTORIC GTC 2011 F1-HR LEAGUE CHAMP
Mercedes-Benz 190E Cup Legends 2012 F1-HR LEAGUE CHAMP
F3000 2013 F1-HR LEAGUE CHAMP
Race of Champions 2014 BSR LEAGUE CHAMP
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la gringo73 »

Mansell je napisao/la:Jel ima netko podatak koja je optimalna (radna) temperatura guma?
Za prošlogodišnje gume (s utorima) je bila između 90-110 stupnjeva Celzijusovih.
slika
Avatar
luka_kimi
Moderator
Moderator
Postovi: 2456
Pridružen/a: 24 ožu 2009, 19:57
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi
Lokacija: Zagreb

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la luka_kimi »

za ove nije toliko...barem mislim da nije, jer bi se pogotovo ove jako mekane počele raspadat po ovakvoj temp, ne?
slika
I don't know driving in another way which isn't risky. Each one has to improve himself. Each driver has its limit. My limit is a little bit further than other's. Kimi Raikkonen... :)
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Ferrari-BiH »

I ove godine na slickovima je optimalna temperatura od 90 do 110 stepeni celzijusa (ovisno o komponenti, manja temperatura za mekse komponente, a veca temp. za tvrdje )
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la zvjerko »

Ferrari-BiH je napisao/la:I ove godine na slickovima je optimalna temperatura od 90 do 110 stepeni celzijusa (ovisno o komponenti, manja temperatura za mekse komponente, a veca temp. za tvrdje )
Ovaj dio ti baš nije točan jer je razlika samo u tome što mekše prije postižu radnu temperaturu i lakše se pregriju za razliku od tvrđih koje su stabilnije u tom smislu - teže se zagriju, teže se pregriju i bolje zadržavaju postignutu temperaturu (manje variraju)...
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Ferrari-BiH »

zvjerko je napisao/la:
Ferrari-BiH je napisao/la:I ove godine na slickovima je optimalna temperatura od 90 do 110 stepeni celzijusa (ovisno o komponenti, manja temperatura za mekse komponente, a veca temp. za tvrdje )
Ovaj dio ti baš nije točan jer je razlika samo u tome što mekše prije postižu radnu temperaturu i lakše se pregriju za razliku od tvrđih koje su stabilnije u tom smislu - teže se zagriju, teže se pregriju i bolje zadržavaju postignutu temperaturu (manje variraju)...
#-o moja greska kolega ni sam ne znam kako sam to tako napisao...
Hvala na ispravci
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la keexx »

Evo mala reportaža od BBC-a o pit stopovima... Znači koliko ljudi, ko šta radi i tako to....;) Lijepo napravljeno....

slika slika
Avatar
Icy
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1964
Pridružen/a: 27 lis 2007, 22:32
Ja sam: Vozačica
Navijam za: Crvenog Baruna

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Icy »

keexx je napisao/la:Evo mala reportaža od BBC-a o pit stopovima... Znači koliko ljudi, ko šta radi i tako to....;) Lijepo napravljeno....
VIDEO
Super ti je video, nisam ni znala da postoji 3. jackman :o i da ima toliko ljudi, mislila sam oko 10ak :) ...stvarno super! :thumbup:
F1 bez Schumachera je kao atom bez jezgre
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la zvjerko »

Icy je napisao/la:
keexx je napisao/la:Evo mala reportaža od BBC-a o pit stopovima... Znači koliko ljudi, ko šta radi i tako to....;) Lijepo napravljeno....
VIDEO
Super ti je video, nisam ni znala da postoji 3. jackman :o i da ima toliko ljudi, mislila sam oko 10ak :) ...stvarno super! :thumbup:
...a ja sam namjerno pokušao nabrojati prije nego sam pogledao i došao do broja 20 (tri po kotaču, prednji i zadnji jackman, dva na benzinskoj, dežurni anlaser, vatrogasac, u principu treći jackman samo sam mislio da rukom održava balans bolida, i lolypop man) i našao se u "manjku neophodno potrebnog personala" za "samo" 6...

btw - keexx :thumbup:
Avatar
IH!
Postovi: 114
Pridružen/a: 21 sij 2009, 00:04
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la IH! »

Za ove malo upucenije,ima li nekih naznaka cije ce motore koristiti ove tri nove momcadi?
slika
slika
Avatar
Icy
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1964
Pridružen/a: 27 lis 2007, 22:32
Ja sam: Vozačica
Navijam za: Crvenog Baruna

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Icy »

IH! je napisao/la:Za ove malo upucenije,ima li nekih naznaka cije ce motore koristiti ove tri nove momcadi?
Sve tri nove momčadi koristit će Cosworthove motore. ;)
F1 bez Schumachera je kao atom bez jezgre
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la zvjerko »

Ali postoji i mala "kvačica" sa cosworth motorima koja još nije razjašnjena, a to je limit broja okretaja i broj raspoloživih motora po sezoni. Od zamrzavanja svi motori su ipak napredovali po pitanju snage, momenta i izdržljivosti dok je cosworth specifikacija 2006 (za sad) i nije sigurno da će stići po performansama i trajnosti (posebno po tome) trenutno raspoložive motore u narednih 5-6 mjeseci jer to zahtijeva ulaganja koja ga ne bi činila jeftinim i svima dostupnim u isto vrijeme, konkurentnim, kako je prvo zamišljeno. Osim toga, pored imena RBR-a, STR-a i Brawna stoji "TBA" što znači da nisu deklarirali sa čijim motorima će učestvovati...link
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la schuey »

Icy je napisao/la:
IH! je napisao/la:Za ove malo upucenije,ima li nekih naznaka cije ce motore koristiti ove tri nove momcadi?
Sve tri nove momčadi koristit će Cosworthove motore. ;)

i kako je Jergović rekao na meetu (mislim da je na scorpovo pitanje al nisam ziher) izabrali su njih jer se motor mora prijaviti ali to ne znači sigurno da će njihove motore koristiti,iako je i rekao da to nisu loši motori ali ništa nije sigurno ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Ferrari-BiH »

schuey je napisao/la:
Icy je napisao/la:
IH! je napisao/la:Za ove malo upucenije,ima li nekih naznaka cije ce motore koristiti ove tri nove momcadi?
Sve tri nove momčadi koristit će Cosworthove motore. ;)

i kako je Jergović rekao na meetu (mislim da je na scorpovo pitanje al nisam ziher) izabrali su njih jer se motor mora prijaviti ali to ne znači sigurno da će njihove motore koristiti,iako je i rekao da to nisu loši motori ali ništa nije sigurno ;)
Je li to moraju samo nove ekipe ili sve? (vjerovatno ni ti ne znas ali et da pitam)
Posto vidim da RBR, STR i BGP nisu prijavili dobavljaca ;)
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la schuey »

Ferrari-BiH je napisao/la:
Je li to moraju samo nove ekipe ili sve? (vjerovatno ni ti ne znas ali et da pitam)
Posto vidim da RBR, STR i BGP nisu prijavili dobavljaca ;)
a po njegovim riječima samo nove,jer kao mora se dokazat da je sve spremno prilikom predavanja prijavnice za početak natjecanja;) no u svakom trenutku u prvenstvu ili prije njega mogu promjeniti dobavljača motora ako se na to odluče. ;)
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Ferrari-BiH »

schuey je napisao/la:
Ferrari-BiH je napisao/la:
Je li to moraju samo nove ekipe ili sve? (vjerovatno ni ti ne znas ali et da pitam)
Posto vidim da RBR, STR i BGP nisu prijavili dobavljaca ;)
a po njegovim riječima samo nove,jer kao mora se dokazat da je sve spremno prilikom predavanja prijavnice za početak natjecanja;) no u svakom trenutku u prvenstvu ili prije njega mogu promjeniti dobavljača motora ako se na to odluče. ;)
Ok hvala na infu
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
almeida
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1092
Pridružen/a: 01 tra 2008, 20:38
Ja sam: Vozač
Navijam za: Za ulizivanje..
Lokacija: grad u moru,grad u kamenu-ZADAR
Kontakt:

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la almeida »

Usf1 je predao dvije prijavnice,u jednoj je naveo cosworth kao dobavljača motora,dok je druga TBA.Tako da još nije sigurno dali će cosworth pokretati usf1!
slika
"..lipi moj grade uvik te se sitin.."
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la Arai »

Evo još jednog zanimljivog videa. Obilazak Red Bull-ove tvornice uz dodatna objašnjenja Stevea Neveya.

slika
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Zanimljivosti

Post Postao/la keexx »

Evo jedan odličan video o gumama u F1... Znači koje vrste guma se koriste, tipovi, razlike između guma, kako se gume zagrijavaju u odnosu na podlogu staze i sami izgled staze.... ;)

slika slika
Odgovori