WRC

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: WRC

Post Postao/la Schumy.d »

Pozdrav ljudi!

Evo, ostalo je 10ak dana do povijesnog sportskog događaja u Hrvatskoj.
Zanima me da li je netko bio već na nekoj od wrc utrka da podijeli iskustva...

Planiram ići gledati u petak i subotu pa me zanimaju stvari "za navijače", poput:
- kad se ceste zatvaraju
- koliko prije treba doći
- da li bude gužva velika?
- kako doći gledati na sredinu staze npr.
- najbolje pozicije za gledanje
- koliko sve to skupa traje

itd.

Bio bih zahvalan da netko podijeli pokoju informaciju jer o tim detaljima nitko ne piše, a bit će bitne kada dođe vrijeme. :driver:
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: WRC

Post Postao/la Vuksa_KC »

Gužve bi moglo biti, iako je baš nije bilo na dosadašnja dva relija, zavisno o stazi, no Monte Carlo i Finska su redoviti u kalendaru tako da njima propustiti godinu nije bed. Za nas ko zna, a i ovo je zadnja godina prije hibrida pa treba ić svakako vidit.

Lako naći mjesto pješke gore dole kilometar prošetat, parking jedino bi mogao biti problem.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Ja na žalost neću moć ići, a imao sam baš želju navratit. Čak ne toliko zbog same utrke, jer WRC je zadnjih 2-3 sezone (uključujući ovu) brutalno dosadan sa samo 3 automobila u natjecanju, nego zbog toga što je ovo zadnja šansa vidjeti WRC strojeve u "prirodnom" oblliku prije nego od slijedeće sezone na scenu stupe hibridi.

No eto, u fazi sam prelaska iz jedne firme u drugu i ne mogu onda uzeti par dana godišnjeg za taj tjedan da odem
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: WRC

Post Postao/la Schumy.d »

Cuky je napisao/la: 15 tra 2021, 15:35 Ja na žalost neću moć ići, a imao sam baš želju navratit. Čak ne toliko zbog same utrke, jer WRC je zadnjih 2-3 sezone (uključujući ovu) brutalno dosadan sa samo 3 automobila u natjecanju, nego zbog toga što je ovo zadnja šansa vidjeti WRC strojeve u "prirodnom" oblliku prije nego od slijedeće sezone na scenu stupe hibridi.

No eto, u fazi sam prelaska iz jedne firme u drugu i ne mogu onda uzeti par dana godišnjeg za taj tjedan da odem
Imaš vikend. ;)

Osim ako ne radiš i vikendom... :doubt:

Ja za sada planiram u subotu u Novigrad, KA županija. Mislim da tamo nebi trebalo biti prevelike gužve. :)
A možda i uzmem GO pa i u petak odem pogledati u okolicu D.Rese.
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: WRC

Post Postao/la Vuksa_KC »

I ja ciljam negdi oko KA.

Baš bi mogli neki mini meet, ajde Cuks.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Od slijedeće sezone Word Rally Car grupa automobila, a koji se natječu u WRC prvenstvu biti će zamijenjena Rally1 grupom koju će sačinjavati reli automobili sa hibridnim pogonom i sa kojima će se natjecati tvorničke momčadi. Iako je bilo puno brige oko toga kako će isti zvučati, mislim da su ove snimke sa testa Fiesta Rally1 automobila odagnale sve brige

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: WRC

Post Postao/la tanabe-san »

slika

Loeb se vraca sa Fordom. Ali part time
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Mala kompilacija klipova sa testova sva 3 proizvođača



Interesantno je kako prelaskom na hibride nisu puno izgubili na zvuku kao F1. Čak djeluju i opakije nego prijašnjih godina.

Neke od dodatnih promjena za ovu sezonu:
- mjenjači mogu imati maksimalno 5 brzina prema naprijed (do sada 6)
- mijenjanje brzina je i dalje sekvencijalno, ali nema više polugica iza volana nego moraju koristiti ručicu
- između brzinaca je dopušteno putovati samo na struju
- hibridni dio pogona se može koristiti na startu, kroz brzinac nakon što vozač regenerira dovoljne količine energije.
- za korištenje hibridnog pogona u brzincu svaka momčad ima 3 homologirane mape regeneracije i korištenja energije. Od te 3 mape vozači moraju prije kretanja u brzinac odabrati koja će biti korištena i u tom brzincu ju više ne mogu promijeniti.
- uklonjena su neka od krilaca na autima kako bi se smanjio downforce i vožnja napravila složenijom
- pojednostavljeni su diferencijali i ovjes
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: WRC

Post Postao/la tanabe-san »

Pa motori su ostali isti. Dodat je hibridni deo
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

I tako na kraju prvog dana vodstvo u Monacu drže dvoje vozača koji su izdominirali zadnja skoro dva desetljeća i koji ni jedan neće odraditi kompletnu sezonu. Loeb vodi u svojoj Ford Pumi, čime je sa 47 godina postao i najstariji vozač u povijesti WRC-a koji je vodio reli, dok je Ogier u Toyoti na drugom mjestu. Prvi slijedeći je Elfyn Evans također u Toyoti.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
tanabe-san
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 482
Pridružen/a: 19 lis 2021, 13:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Honda

Re: WRC

Post Postao/la tanabe-san »

Sta ce Loeb raditi u ostatku godine? Steta sto se nije vratio full time mozda bi uspeo do 10. (i sad kad Ogier nije tu)
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Sebastien Loeb došao je do svoje 80. pobjede u WRC-u te prve za volanom auta koji nije Citroën... 2 brzinca prije kraja Ogier je imao skoro 25 sekundi prednosti, ali je onda u predzadnjem imao puknuće gume te izgubio vremena. U želji da nadoknadi to prerano je startao na početku power stagea te zaradio još 10 sekundi kazne. S obzirom na to da je na kraju razmak bio 10.5 sekundi bilo bi jako jako blizu da nije bilo kazne. Craig Breen u drugom Fordu popunio je najnižu stepenicu podija. Rovanpera u Toyoti bio je 4. dok je Greensmith zaokružio odličan start sezone za Ford sa 5. mjestom
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Finac Kalle Rovanpera za volanom Toyote je sa rukom i pol na trofeju osvajača prvenstva. Ostao je još sutrašnji dan u Novom Zelandu te 2 relija do kraja sezone. Ukoliko osvoji naslov sa 22 godine srušit će dosadašnji rekord kao najmlađi osvajač za punih 5 godina koji još uvijek drži Colin McRae.

U Novom Zelandu Rovanpera treba osvojiti 8 bodova više od prvog pratitelja Tanaka. Trenutno je vodeći, dok je Tanak na trećem mjestu što bi značiilo 10 bodova više za Rovanperu. Tu je još i power stage koji donosi između 1 i 5 bodova, ali ako je suditi po dosadašnjim vožnjama u Novom Zelandu kroz 3 dana Rovanpera ne bi trebao imati previše problema

BUMP: Rovanpera osvojio naslov sa stilom. Pobjedio u Novom Zelandu, usput bio i najbrži u power stage.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Ferrari ugrabio pole position za svoju debitantsku utrku u WEC-u
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
sale
Site Admin
Site Admin
Postovi: 6074
Pridružen/a: 28 kol 2003, 12:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Kontakt:

Re: WRC

Post Postao/la sale »

Cuky je napisao/la: 17 ožu 2023, 12:53 Ferrari ugrabio pole position za svoju debitantsku utrku u WEC-u
Ali pitanje je hoće li Ferrari sudjelovati na WRC Croatia ove godine :D
$@Ł€: Tražite prije postanja slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

a pišem WEC, nisam ni skužio da je WRC tema :lol:

možda bi FIA trebala poraditi na kraticama ili ja na čitanju :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

Pitanje imam, ako je netko slučajno još aktivan tu...

Ima li tko od vas iskustva sa odlaskom na WRC? Planiramo cura i ja ove godine ići kad budu kod nas na mali odmor pa me zanima kako to točno funkcionira nakon što kupim ulaznicu i na dan se pojavim tamo.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: WRC

Post Postao/la Schumy.d »

Cuky je napisao/la: 18 sij 2024, 22:55 Pitanje imam, ako je netko slučajno još aktivan tu...

Ima li tko od vas iskustva sa odlaskom na WRC? Planiramo cura i ja ove godine ići kad budu kod nas na mali odmor pa me zanima kako to točno funkcionira nakon što kupim ulaznicu i na dan se pojavim tamo.
Pa bio sam prije 2 godine... Prvu godinu sam dobio koronu dan prije WRC-a. :evil:

Nisam kupovao kartu. Karte ti vrijede samo za fan zone, ali koliko sam čuo, to se ne isplati.
Po meni je možda zanimljivo uzeti kartu za velesajam na kojem možeš doći blizu garaža i vidjeti to sve kako funkcionira. Iako, nisam bio ni tu.

Išao sam gledati 2 brzinca, jedan poslije drugog. Prvi je bio u šumi, išao kroz neku kaljužu od puta jer je kiša padala 3 dana prije, dobro da HGSS nije morao po nas. :biggrin:
Drugi brzinac sam gledao u Novigradu na Dobri. Bio sam na ravnici kod mosta i dobro je jer imaš blizu parking, a i dobro se vidi. Ima dosta ravnice, pa zavoj, most i uspon do lakat zavoja kod dvorca...
Dobra pozicija je i ispod autoputa.

Uglavnom, bez karte možeš gdje želiš uz stazu. Samo moraš krenuti dosta ranije da si zauzmeš dobro mjesto i da imaš za sve vremena.
Uzmi si jelo, piće, suhu odjeću ako bude kiša, možda neki tronožac da lijepo možeš sjesti dok ih čekaš.

Planiram i ove godine ići pa pitaj ako trebaš neku konkretnu informaciju.
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: WRC

Post Postao/la zonelsk »

Idem (nadam se ) s klincem ove godine. Vjerojatno zagorje negdi. Stim da Kumrovec je uzas kaj se pristupa tice - to moras racunat cijeli dan da si tamo. Ako si motorom - definitivno bolja opcija

Proslih godina sam ih vecinom lovio izmedu stagea - nije mi se dalo izgubiti cijeli dan da bi vidio 5 min akcije a ne gleda mi se slabije kategorije.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Schumy.d
Legenda
Legenda
Postovi: 8575
Pridružen/a: 27 pro 2005, 20:05
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Oštarije

Re: WRC

Post Postao/la Schumy.d »

Ako netko kupuje ulaznice, sada su na 30% popusta:

https://rally-croatia.com/hr/novosti/lo ... alentinovo
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: WRC

Post Postao/la Vuksa_KC »

Po prilici izbjegavati mjesta gledanja o kojima svi pričaju.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

OK, ove godine idem 100% osim ako se ne razbolim. Potrefilo se lijepo da su sestra i njen dragi meni za rođendan kupili karte za sva 4 dana za mene i curu :D

Plan mi je bio prvi dan definitivno se muvati oko velesajma i na ceremoniji starta. A ostale dane pokušati na službenim pozicijama i na "divljim" da vidim razliku. Ako budemo u blizini možemo se i dogovoriti da si pogledamo brzinac zajedno :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: WRC

Post Postao/la zonelsk »

Javi se par dana prije - tj kad budes imao plan. Pa da vidimo di smo / kaj smo.
I like to race, not to do laps alone.
Odgovori