Indianapolis 500

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
nando fan
Početnik
Početnik
Postovi: 166
Pridružen/a: 19 svi 2009, 12:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: Alonsa

Indianapolis 500

Post Postao/la nando fan »

u nedelju se vozi 500 milja indianapolisa. za one koji ne znaju o cemu se radi evo malo istorije

Indi 500: poreklo, istorija, tradicija

Ako se približava kraj maja znači da je došlo vreme za Indi 500, a ako se vozi Indi 500, onda je to najveći trkački spektakl na svetu. Ova logika decenijama je bila aksiom američkog auto-sporta. Ali, pošto već deset godina paralelno postoje Champcar i IRL, dve serije razdvojene na pitanju moći i novca, kojima je kao jabuka razdora poslužio Indijanapolis, situacija za nadmetanja formula-prototipova u Americi izgleda prilično sumorno. Indi 500 ipak nije u potpunosti izgubio svoju magiju i uoči još uvek velike trke, jedan njen deo pokušaćemo da vam približimo.

Ponosni na tradiciju i spremni da se njome diče čak i ako u globalnim okvirima i ne predstavlja nešto naročito, Amerikanci u stazi Indijanapolis zaista imaju pravi dragulj. "Indianapolis Motor Speedway" (IMS) podignut je u proleće 1909. s ciljem da postane probni poligon za prozvođače automobila, jer je tada prestonica američke auto industrije bio Indijanapolis, a ne Detroit. Povremeno su organizovane i trke, ali je početna slaba poseta prouzrokovala odluku da se umesto više nadmetanja godišnje, upriliči jedno, ali spektakularno.

Originalna podloga od tucanika i katrana pokazala se ubistvenom po automobile čim je staza puštena u funkciju, pa je 3,2 miliona bočno položenih cigala u avgustu 1909. formiralo novu površinu, po kojoj je staza dobila nadimak "Brickyard".Asfaltiranjeneravnijih delova piste započelo je 1936, i do 1941. pod ciglama je ostalo samo startno-ciljni pravac. Završno i kompletno pokrivanje asfaltom izvedeno je u jesen 1961, a u znak sećanja, izuzetak je napravljen načuvenoj jednoj jardi na startno-ciljnoj liniji.

Ako se podloga menjala, konfiguracija staze ostala je ista od 1909. U pitanju je pravilni, četvorougaoni oval dužine 2.5 milje. Spidvej ima četiri krivine od po četvrt milje, a nagib svake od njih iznosi 9 stepeni i 12 minuta. U današnjim automobilima, u krivinama na vozače deluju sile od 4G. Oblik piste uslovila je veličina poseda prvobitnih vlasnika.

Osobenost Indijanapolisa jeste u tome što ima dužinu koja bi ga danas svrstala u superspidveje, ali je od njih značajno uži i sa relativno malim nagibom krivina za suprotstavljanje centrifugalnoj sili. Indijanapolis i kao staza i kao događaj simboliše neke od specifičnosti organizacije, shvatanja i percepcije auto-sporta u Sjedinjenim Državama.

Ovalne piste ne postoje samo u Americi, ali su tamo najrasprostranjenije. Jednostavnije su za projektovanje i izgradnju, jeftinije za upotrebu i održavanje, a tribine se, prema interesovanju, mogu proširivati i dodavati nove, praktično dok se od autodroma ne napravi stadion. Nemala prednost za gledaoce jeste i to što se, barem na kratkim ovalima, sa jednog mesta vidi praktično cela staza, što je na klasičnim autodromima (i na Indiju) nemoguće.

Kada su 1911. udarani temelji ovoj trci, tadašnji organizatori zamislili su da ona traje približno sedam sati, od sredine jutra do kasnog poslepodneva. Pretpostavljeno je da bi distanca od 500 milja ispunjavala ovaj uslov, a tako se zaista i dogodilo, pošto je prvi pobednik prošao kroz cilj posle 6 sati, 42 minuta i 8 sekundi. Zabeleženo je da je inauguralnom Indi 500 izdanju prisustvovalo 80.200 gledalaca koji su ulaznice platili po 1 dolar. Bio je to početak legende koja će se u nastupajućim godinama prekidati samo u vreme I i II svetskog rata, između 1917-18 i 1942-45.

Staza je od 1945. vlasništvo porodice Halman-Džordž, koja i rukovodi IMS-om. Anton Toni Džordž, unuk posleratnog vlasnika, njen je predsednik i izvršni direktor.

Šta vredi znati

Među višestrukim osvajačima Indija 500 najviše se cene trojica četvorostrukih pobednika: A. Dž. Fojt (1961, 1964, 1967, 1977); Al Anser (1970, 1971, 1978, 1987) i Rik Mirs (1979, 1984, 1988, 1991). Ovu trku niko nije osvojio više od dva puta zaredom.

Do sada su se četiri žene trkale na Indiju 500: Dženet Gatri (1977-79), Lin St. Džejms (1992-97, 2000), Sara Fišer (2000-04) i Danica Patrik (2005), koja će nastupiti i 2006.

U osam slučajeva Indijanapolis 500 osvojili su rukiji, a nama su svakako najatraktivnija imena Grejema Hila (pobednik 1966), Huana Pabla Montoje (2000), i ovogodišnjeg učesnika Helia Kastro Nevesa (2001). Dodajmo i to da je poslednji pobednik Indija 500 u doba pre velikog raskola u američkom auto-sportu bio Žak Vilnev.

Najbrži krug ikada izvezen na Indijanapolisu bio je kvalifikacioni krug Holanđanina Arija Lajendajka iz 1996. a rekordna brzina iznosi 237.498 mph. Isti čovek je te godine provezao i krug od čak 239.260 mph, ali je to bilo na nezvaničnom treningu.

Nagrada za prvog pobednika 1911. iznosila je 14.250 dolara. Prvi vozač koji je zaradio više od milion dolara pobedom na Indijanapolisu bio je Emerson Fitipaldi 1989. Lane je Denu Veldonu trijumf doneo oko milion i po dolara, uz nagradni fond od preko 10,3 miliona.

Američki "mesec maj"

Trka Indi 500 koja se svake godine vozi poslednjeg vikenda pred nacionalni praznik "Memorial Day" samo je završni čin, kulminacija celomesečnog festivala brzine. Odatle potiče izraz "mesec maj" u rečniku svakog zaljubljenika u auto-sport preko Atlantika. Gotovo svakog dana u maju nešto se dešava na stazi i oko nje. Ceo događaj započinje danom kada rukiji dobijaju priliku da prvi put vežbaju na Indijanapolisu. U vreme kada je bilo mnogo više pretendenata na predviđene 33 startne pozicije, pojedini vozači otpadali su već u ovoj fazi.

Posle (po pravilu) sedam dana takvih treninga, dolazi "pol dan". Tokom meseca maja nekog drugog dana se može voziti i brže, ali se samo na "pol danu" osvaja prva startna pozicija. Kada su sva 33 mesta popunjena, vozi se poslednja kvalifikaciona sesija na kojoj otpadaju najsporiji. Nešto slično danas gledamo u Formuli 1, a u Americi se proces naziva "bumping", pa otud i naziv "Bump Day".

U praćenju i objavljivanju rezultata treninga ili trke, vremenima kruga pridaje se drugorazredni značaj, pošto na publiku mnogo jači utisak ostavlja prosečna brzina. Ovo se može razumeti, jer svaki vozač ima barem neku predstavu o tome šta znači 220 milja na sat, a vreme kruga je prilično apstraktna kategorija.

Još jedna specifičnost Indija 500 jeste i "Carb day", koji se održava četvrtkom ili petkom uoči udarnog vikenda, kada svi voze sa trkačkim set-apom, pošto su treninzi i kvalifikacije završeni. A kako je podešavanje karburatora bilo značajan deo pripreme automobila za trku, naziv se zadržao i decenijama pošto su sistemi napušteni.

Veliki dan, dan trke, zvanično je samo jedna od rundi nekog šampionata (Indycar, IRL), ali je zapravo okosnica serije u kojoj se vozi, štaviše to je praktično kamen-temeljac auto-sporta u Americi. U srećna vremena, Indi 500 znao je da na tribinama okupi i blizu pola miliona gledalaca, pa nije čudno da je u takvim okolnostima pobedniku bila osigurana trkačka besmrtnost."Najveći trkački spektakl" još uvek je jedan od najstarijih i tradicijom najbogatijih događaja u auto-sportu, čija se TV publika procenjuje na oko 320 miliona ljudi (van SAD).

I broj od 33 učesnika svoje uporište ima u tradiciji. Do njega se stiglo kada je posle inauguralne trke, na kojoj su se pojavila četrdesetoricatrkača, procenjeno da bezbedna distanca između ravnomerno raspoređenih automobila duž piste iznosi 400 stopa. Po toj računici, na 2.5 milje Indijanapolisa mogla su da stanu 33 automobila. Uz mestimične varijacije u broju startera, magični broj je ipak ostao.

U poslednjim godinama, on je postao prava opsesija organizatora, svesnih da bi svaki neuspeh da se obezbede 33 bolida na startu bio znak da Indi 500 nije više ono što je bio. Objektivno, vrednost ove trke zaista je devalvirala, pa se, recimo ove godine, u nju iz poodmakle penzije vraćaju bivši asovi (Majkl Andreti, Al Anser junior), ili se prilika ukazuje potpunim anonimusima.

Trofej

Pobedniku se od 1936. uručuje Borg-Vorner trofej. Ovo čudo od pehara visoko je 162,5 santimetra, teško 45 kilograma i napravljeno je od čistog srebra. Pošto se na trofej svake godine dodaje reljef lica pobednika a urezuju se i ime, prosečna brzina i datum pobede, mesta za to predviđenog ponestalo je 1986. Rešenje je pronađeno u dodavanju postolja, što je ponovljeno 2004. U svom sadašnjem izdanju, ovaj "trkački Oskar" može da primi lica svih pobednika do 2034 godine.

Kada je pre 70 godina napravljen, pehar je vredeo 10.000 dolara, a danas se procenjuje na 1,5 million. Simbolička vrednost je, jasno, neprocenjiva. Naravno, Borg-Vorner trofej ne postaje vlasništvo osvajača Indija 500, već ostaje u muzeju na Indijanapolisu. Od 1988, pobednici postaju stvarni vlasnici 25.000 dolara vredne replike, takozvanog Bejbi-Borga.

slika
Avatar
Ferraristica
Postovi: 97
Pridružen/a: 04 tra 2009, 15:02
Ja sam: Vozačica
Navijam za: Ferrari-Massa
Lokacija: Tešanj

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Ferraristica »

Pobjednik je Kastronevez,drugi Veldon,a treca Danika Patrik...

Bio je sudar,pa me zanima sta bi sa onim vozačem sto su ga prebacili u bolnicu (Meira,cini mi se)sudarili su se pravo,ufff...
Avatar
Piquet20
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1596
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:41
Ja sam: Vozač

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Piquet20 »

Dobra tema. :thumbup:

Trka je bila dobra, a za sve vas koji zelite vidjeti highlightse:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Bz0ezD9eAg8&feature=fvhl[/youtube]


Btw: mislim da bi trebalo zabraniti da se isti vikend voze Monaco GP i Indy 500...isto tako kada se vozi Le Mans nebi trebalo biti trke F1 (kao sto je to slucaj ove sezone, ali cini mi se da nije uvijek tako)...
slika
Avatar
nando fan
Početnik
Početnik
Postovi: 166
Pridružen/a: 19 svi 2009, 12:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: Alonsa

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la nando fan »

Btw: mislim da bi trebalo zabraniti da se isti vikend voze Monaco GP i Indy 500...
meni je bas super sto se istog dana voze ove dve legendarne trke.

Ferraristica je napisao/la:Bio je sudar,pa me zanima sta bi sa onim vozačem sto su ga prebacili u bolnicu (Meira,cini mi se)sudarili su se pravo,ufff...
slomljena su mu dva ledjna prsljena.
Avatar
Jackie Stewart
F1-HR kviz champion
F1-HR kviz champion
Postovi: 938
Pridružen/a: 28 svi 2008, 08:49

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Jackie Stewart »

Evo, meni je ovo jedna od najboljih utrka koje sam gledao u Indianapolisu 500. 1989. Borba između Emersona Fittipaldija i Al Unser jr. Super snimka, pogledajte. ;) Dobro su prešli, kako je moglo biti....




edit: super tema nando fan :thumbup:
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

Ja nisam gledao cijelu utrku. U nedjelju sam gledao prvih 30-ak krugova, a drugi dan reprizu od 120 do 160 kruga otprilike. Žao mi je Andrettija da je odmah odustao. Ja baš ne pratim Indy car redovito, pa ako mi netko može reći koliko je Marco Andretti dobar vozač. Je više kao otac ili kao djed (teško da je kao on). Koliko sam skužio i sin od Schecktera vozi. Uglavnom mi može netko reči koji su vozači tamo najbolji.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
K1M1
HNL kladionica majstor
HNL kladionica majstor
Postovi: 2096
Pridružen/a: 06 srp 2008, 23:09
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi i Frijns
Lokacija: Rijeka

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la K1M1 »

130R je napisao/la:Ja nisam gledao cijelu utrku. U nedjelju sam gledao prvih 30-ak krugova, a drugi dan reprizu od 120 do 160 kruga otprilike. Žao mi je Andrettija da je odmah odustao. Ja baš ne pratim Indy car redovito, pa ako mi netko može reći koliko je Marco Andretti dobar vozač. Je više kao otac ili kao djed (teško da je kao on). Koliko sam skužio i sin od Schecktera vozi. Uglavnom mi može netko reči koji su vozači tamo najbolji.
također baš ne pratim indy car redovito. al ako je suedeći po rezultatima onda andretti ni nije neki ekstra vozač. u istoj ekipi je sa danicom a ona ga redovito dere u zadnje dvije, tri godine.
ako će ovi iz usf1 ozeti nekog američkog vozača kao što su najavljivali onda bi po meni trebali uzet danicu patrick, u zadnje dvije, tri godine redovito je najbolje plasirani američki vozač u indyju.
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

K1M1 je napisao/la:također baš ne pratim indy car redovito. al ako je suedeći po rezultatima onda andretti ni nije neki ekstra vozač. u istoj ekipi je sa danicom a ona ga redovito dere u zadnje dvije, tri godine.
ako će ovi iz usf1 ozeti nekog američkog vozača kao što su najavljivali onda bi po meni trebali uzet danicu patrick, u zadnje dvije, tri godine redovito je najbolje plasirani američki vozač u indyju.
Po rezultatima nije nešto, ali u prvoj Indy 500 utrci je bio drugi, ispred oca. A lani je bio 3. Ali u ostalim utrkama nema baš neke rezultate, samo jedna pobjeda i jedan pole. Ali ne znam baš procjeniti samo po rezultatima u Indyu koliko je dobar.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
nando fan
Početnik
Početnik
Postovi: 166
Pridružen/a: 19 svi 2009, 12:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: Alonsa

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la nando fan »

130R je napisao/la:Ja baš ne pratim Indy car redovito, pa ako mi netko može reći koliko je Marco Andretti dobar vozač. Je više kao otac ili kao djed (teško da je kao on). Koliko sam skužio i sin od Schecktera vozi. Uglavnom mi može netko reči koji su vozači tamo najbolji.
evo ti generalni plasman pa sam prosudi ;)

slika


Jackie Stewart je napisao/la:Evo, meni je ovo jedna od najboljih utrka koje sam gledao u Indianapolisu 500. 1989. Borba između Emersona Fittipaldija i Al Unser jr. Super snimka, pogledajte. ;) Dobro su prešli, kako je moglo biti....
a sta kazes na ovo

http://www.youtube.com/watch?v=J2ruMyqG_3I" onclick="window.open(this.href);return false;

i ovo

http://www.youtube.com/watch?v=GT9R8xwu6rY" onclick="window.open(this.href);return false;

:o :o :o
Avatar
Piquet20
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1596
Pridružen/a: 06 lis 2007, 17:41
Ja sam: Vozač

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Piquet20 »

nando fan je napisao/la:
Btw: mislim da bi trebalo zabraniti da se isti vikend voze Monaco GP i Indy 500...
meni je bas super sto se istog dana voze ove dve legendarne trke.
Ja bi volio da se omoguci najboljim svjetskim vozacima da, kao nekad davno, mogu nastupiti na svim najvecim utrkama na svijetu (Le Mans, Indy 500, Monaco GP) i zato sam protiv datuma koji se poklapaju. ;-)
slika
Avatar
nando fan
Početnik
Početnik
Postovi: 166
Pridružen/a: 19 svi 2009, 12:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: Alonsa

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la nando fan »

Piquet20 je napisao/la: Ja bi volio da se omoguci najboljim svjetskim vozacima da, kao nekad davno, mogu nastupiti na svim najvecim utrkama na svijetu (Le Mans, Indy 500, Monaco GP)
voleo bi i ja ali mislim da vozaci to ne zele. npr. schumaher se po zavrsetku karijere u f1 mogao oprobati na indiju 500 ali mu ne pada na pamet.
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la keexx »

Ja bi bash volio da voze F1 na jednom ovalu negdju u USA... Barem bi bilo pretjecanja... :biggrin:
Samo to se neće dogodit vjerovatno nikada, previshe bi se bolidi morali mijenjat, tj. prilagođavat, i vozači nisu naviknuti na takve staze, pa bi bilo možda i težih sudara...
A i Novak i Blažićko bi bili potpuno izgubljeni :lol: :lol:
slika slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

Deny Hulme je 1967 pobijedio u Monaku, potom došao četvrti u Indyu 500, i natjecao se u Le Mansu, ali tamo je odustao. Sve to u 30-ak dana. Bilo bi dobro da se i dans to može.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Ferrari-BiH »

130R je napisao/la:Deny Hulme je 1967 pobijedio u Monaku, potom došao četvrti u Indyu 500, i natjecao se u Le Mansu, ali tamo je odustao. Sve to u 30-ak dana. Bilo bi dobro da se i dans to može.
Danas su ti papiri i slova na njima na vlasti.

I danas je sve manje tih "svestranih" vozaca.
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

Ferrari-BiH je napisao/la:
130R je napisao/la:Deny Hulme je 1967 pobijedio u Monaku, potom došao četvrti u Indyu 500, i natjecao se u Le Mansu, ali tamo je odustao. Sve to u 30-ak dana. Bilo bi dobro da se i dans to može.
Danas su ti papiri i slova na njima na vlasti.

I danas je sve manje tih "svestranih" vozaca.
Sve je manje svestranih vozača baš zbog ugovora. Kimi je ove godine mogao voziti reli, jer je koristio Fiata. Ali dok je bio u McLarenu smio je voziti samo Mercedese tako da na reli nije mogao ni pomišljati. Kubica je veliki ljubitelj WRC-a i relija općenito, ali u ugovoru mu piše da se ne smije baviti opasnim sportovima (a reli spada u opasne sportove), tako da on ne smije voziti reli.
A kad smo kod Indya tu čak i da nisu svestrani, F1 vozači bi se lako snašli jer kolikoi god bili različiti Indy car bolidi su i dalje jednosjedi i najsličniji su Formuli 1 (GP2 ne računam, to je niža serija). I stvarno je šteta da vozači ne mogu paralelno voziti dvije serije, npr. voze samo F1, ali nastupaju na Indy 500. Mislim da će Graham Hill nažalost još dugo ostati jedini vozač sa trostrukom krunom (VN Monaka, Indy 500 i 24h Le Mansa).
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Walter »

Tribine su prepune za razliku kad se tamo vozila F1 kad su tribine bile poluprazne(ili polupune).
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

Pošto ja slabo pratim nikad nisam vidio da se neka utrka u Indy caru vozila po kiši. A znam da Amerikanci neke sportske događaje prekidaju ako pada kiša, kakav je slučaj sa Indy carom. Mislim prvenstveno na ovalne staze koje i bez kiše izgledaju dosta opasno.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
Walter
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2252
Pridružen/a: 27 vel 2008, 15:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Pored mutne Save
Kontakt:

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Walter »

Prekidaju se ako je kiša.
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

Walter je napisao/la:Prekidaju se ako je kiša.
Da, to im je i pametno, jer bi ipak bilo preopasno.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

Na Indyu 500 je, kao i u ostalim auto sprtovima, uvijek bilo onih koji su, sa svojim bolidima, pomicali granice normalnog. A pošto je ovo bio sam vrh auto sporta, bilo je tu stvarno ludih ideja. Ovo su samo neke od njih.

Pat Clancy Special iz 1948.
Imao je veliku brzinu na ravnom, ali u zavojima je bio gotovo neupravljiv, tako da se odustalo od ovog koncepta.
slika
slika

Hurst Floor Shifter Special
Dizajnirao ga je Smokey Yunick, a Bobby Johns se nije s njim uspio kvalificirati 1964.
slika
slika

Lear Vapordyne
Trebao je nastupiti 1969., a vozač je trebao biti Jackie Stewart ili Mario Andretti, ali je povučen prije utrke.
slika
slika

Najzanimljivije je to da je bio na parni pogon!?! I to 1969., a zadnji bolidi tog tipa su se utrkivali još 1910-ih.
Karikatura Jackiea Stewarta pored Leara.
slika

EAF-Chevrolet
Ken Hamilton se pokušao s ovim 1982. kvalificirati na Indy, ali nije mu uspijelo.
slika
Avatar
Jackie Stewart
F1-HR kviz champion
F1-HR kviz champion
Postovi: 938
Pridružen/a: 28 svi 2008, 08:49

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Jackie Stewart »

Pogledajte ovaj video. ;) Super utrka...., pogledajte koliko 13. zaostaje za 1. :) Utrka se vozila 29.08. ove godine.



Rezultat utrke:
slika


nando fan je napisao/la: a sta kazes na ovo

http://www.youtube.com/watch?v=J2ruMyqG_3I" onclick="window.open(this.href);return false;

i ovo

http://www.youtube.com/watch?v=GT9R8xwu6rY" onclick="window.open(this.href);return false;

:o :o :o
Ovaj prvi video što je nando fan postao, je utrka također u Chicagolandu 2003.-e. Predobar video. ;) To je najbliži finnish između prve dvojice ikad zabilježeno u cijelom motorsportu.

Rezultat (prva petorica):
slika
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Armanini »

Walter je napisao/la:Tribine su prepune za razliku kad se tamo vozila F1 kad su tribine bile poluprazne(ili polupune).

eh sad se ne sjecam tocne brojke, ali tamo je bilo zamjetno vise gledatelja nego li na ostalim stazama f1..
mislim da oko 400 tisuca..
rFactor F1 HR server Info
slika
Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1569
Pridružen/a: 19 pro 2008, 17:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Felipe Massa »

Armanini je napisao/la:
Walter je napisao/la:Tribine su prepune za razliku kad se tamo vozila F1 kad su tribine bile poluprazne(ili polupune).

eh sad se ne sjecam tocne brojke, ali tamo je bilo zamjetno vise gledatelja nego li na ostalim stazama f1..
mislim da oko 400 tisuca..
wow :shock:
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.
Avatar
Jackie Stewart
F1-HR kviz champion
F1-HR kviz champion
Postovi: 938
Pridružen/a: 28 svi 2008, 08:49

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la Jackie Stewart »

Pogledajte ovu utrku, odnosno zadnjih 7 krugova. Zvuk, ona jurnjava... i na kraju foto-finish i publika..., predobro! ;) Radi se o utrci u Indianapolisu 500 1992. godine, borba između Al Unser jr. i Scotta Goodyeara. Razlika na cilju između te dvojice je bila 0.043s. Pobijedio je Al Unser jr.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0orHQo57S9Q&feature=fvst[/youtube]
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Indianapolis 500

Post Postao/la 130R »

U Indycaru su odlučili da su današnji bolidi zastarijeli i da bi trebalo promjeniti šasije, koje bi za svih bile iste, kao i do sada. Promjene bi bile uvedene 2012. Tu piše nešto o tome koga zanima. Pristiglo je nekoliko prijedloga, od kojih su neki dosta zanimljivi.

Dallarini prijedlozi su lijepi i više-manje uobičajeni.
slika

Swift je več malo ekstravagantniji, isto lijepi bolidi.
slika

Moj favorit je ipak Deltawingov batmobil :biggrin: , samo nekako mislim da ovo neće proči. :cry:
slika
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Odgovori