F2/F3/F4

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

bas zanimljiva ova tablica nisam ni znao, tu se vidi i kako FIA rangira sampionate. ali bez ovala :)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

bez ovala je zato što nemaju nikakve veze sa F1
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 19 srp 2020, 12:53 bez ovala je zato što nemaju nikakve veze sa F1
pa F1 se ne vozi na ovalima to je tacno (iako je pre indy 500 bio u sastavu f1) ali mnogi potcenjuju ovale.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

Ovdje nitko ne priča o podcjenjivanju ovala. Ovdje se čisto radi o sustavu za dobivanje licence za nastupanje u F1, a da je ovalno utrkivanje vrhunac vrhunaca FIA-u "boli ona stvar" za ovale jer F1 nema ni jedan u kalendaru. Zapravo, ima dva nagnuta zavoja u kalendaru, oba na istoj stazi i oba ne pretjerano brza (Zandvoort).

Indy nije već 60 godina u prvenstvu F1, a i tih 10 što je bio praktički nijedna momčad i vozač koji su nastupali u svjetskom prvenstvu nije tamo nastupala.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la vidc »

Ovali su s razlogom podcijenjeni gledajući vozački. I ličnom doživljaju gledanja utrkivanja je suvišno raspravljat, to je stvar ukusa
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

Iz F2 su početkom vikenda objavili kako broj 19 kojeg je Hubert koristio kad je poginuo pred godinu dana odlazi u povijest i ostati će "zauvijek njegov"
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

baby Schumacher pobjedio na feature utrci u Monzi. Odlično je startao i probio se prije kočenja za T1 već na 2. poziciju gdje je ostao na repu Illotu sve dok Illot nije otišao u boks gdje mu se ugasio motor kad je pokušao krenuti. Schumacher otišao u boks krug kasnije o onda uredno iskontrolirao do kraja.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la vidc »

odlično je vozio, kontrolirano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

A i cijela utrka je bila ono, urnebes... ako F1 bude samo pola dobra biti će najbolja ove sezone
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

I opet odlična utrka u F2, bilo je i pretjecanja i slipstreamanja i grešaka i kvarova. Schumacher opet odlično odradio, imao je jednu grešku no dobro se oporavio od nje.

Poredak nakon Monze:
1. Illot 146
2. Schumacher 141
3. Schwartzman 138
4. Tsunoda 123
5. Lungard 114

Još su 3 vikenda do kraja sezone (Mugello, Sochi, Bahrain)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la vidc »

Schumacher dobro vozi cijelu sezonu, imao je par pehova u utrkama i generalno treba popravit kvalifikacije ali u utrkama je redovno jako brz
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la F1NAC »

Mislio sam da ce mu se desit Kimi(njemacka 2005) kolike su bile vibracije :D

Steta zbog greske, mogao je bit na podiju.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

slika


Objašnjenje: Ticktum je stao nakon cilja pa ga je medicinski auto pokupio do parc fermea


BUMP: Ovo mi je skroz promaknulo ranije. Nakon F2 sprint utrke pobjednik iste Ticktum je diskvalificiran jer iz bolida nine bilo moguće izvaditi propisanu količinu goriva za analizu, a to je 0.8kg. Suci su iz bolida uspjeli izvući samo 0.05kg gkriva, time je prekršen tehnički pravilnik i Ticktum je diskvalificiran. Pobjedu je tako naslijedio Illot, drugi je onda Lungard dok je Schumacher pomaknut na 3. mjesto

https://www.racefans.net/2020/09/06/tic ... ed-winner/
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

heh koja glupost, znaci oduzeli coveku pobedu jer nije imao dovoljno goriva iako je prvi prosao kroz cilj. Bravo FIA =D>
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

Pravilo vrijedi za svih, u praktički svim serijama (samo je količina goriva različita ovisno od serije do serije). Na kraju kvalifikacija i utrke vozač mora u spremniku imati određenu količinu goriva kako bi se istu moglo usporediti sa gorivom koje je na početku vikenda predano kao kontrola. Ako se ne može uzeti uzorak za analizu jer je premalo goriva ili gorivo nije isto kao ono predano na početku vikenda bolid se diskvalificira. Jasno kao dan već 20+ godina.

I Hamilton je tako izgubio pole u Španjolskoj 2012. kojeg je onda naslijedio Maldonado i pobjedio
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la speedy56 »

Tak je, isto ko kak je Vettel u Abu Dhabiju iste godine na kraju q3 zbog iste stvari morao parkirati na stazi (i na kraju je startao u pit laneu zbog promjene setup-a u parc fermeu)

Gorivo za analizu na kraju utrke, xy milimetara max pohabane one "daske" na podnici, protok goriva i max snaga mgu-k u f1 ( :lol:) ....neke stvari koje su godinama već poznate i za koje momčad treba osigurati da su unutar norme.
Ostale momčadi su postovale pravila i zavrsile s dovoljno goriva. Dsq na mjestu.
slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

@Caki

da to mi je jasno ali meni se to nimalo ne dopada. i to je samo u FIA-inim serijama ne svim. na primer secam se kad su u DTM-u bas zbog toga oduzeli pobedu jednom vozacu (a tim je bio mislim Mercedes) i to je bio takav presedan da su ubrzo ukinuli to pravilo. u americkim serijama toga nema. mislim samo u FIA-inim da ima.

pazi oduzeti coveku pobedu iako je prosao prvi. to se mora bolje resiti.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

Svako kršenje tehničkog pravilnika je automatski diskvalifikacija. Gorivo je jako važan čimbenik jer se može puno performansi dobiti ako se "poigra" sa njime i zato su tako stroge kontrole. Sjećaš se i 2007. kad je Raikkonenov naslov visio par sati dok FIA nije provjerila goriva oba BMW-a koji su završili ispred Hamiltona zbog sumnje da je gorivo bilo hladnije od dozvoljenog, a hladnije gorivo znači da se u istom volumenu nalazi više molekula goriva što znači da mogu koristiti više snage bez da moraju nositi više goriva.

Bilo koju kaznu da su mu dodijelili ostao bi bez pobjede i to je zasluženo. Pravilo je tu od kad pratim F1 i F2/GP2 i to što su oni pogriješili nije olakotna stvar.

Isto kao što je Haas prošle godine ostao bez bodova u Monzi jer se Renault žalio da im podnica nije legalna. Kod njih je dio na samom prednjem kraju ispod dupeta vozača bio oštar, dok je bila došla direktiva par tjedana prije da isti taj dio mora imati zakrivljenost određenog radijusa. Praktički neznatni detalj, ali ne zadovoljava tehnički pravilnik i to je diskvalifikacija.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la vidc »

glup način da vozač izgubi pobjedu ali šta je tu je, pravila su jasna i to je to
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la: 07 ruj 2020, 14:29 Svako kršenje tehničkog pravilnika je automatski diskvalifikacija. Gorivo je jako važan čimbenik jer se može puno performansi dobiti ako se "poigra" sa njime i zato su tako stroge kontrole. Sjećaš se i 2007. kad je Raikkonenov naslov visio par sati dok FIA nije provjerila goriva oba BMW-a koji su završili ispred Hamiltona zbog sumnje da je gorivo bilo hladnije od dozvoljenog, a hladnije gorivo znači da se u istom volumenu nalazi više molekula goriva što znači da mogu koristiti više snage bez da moraju nositi više goriva.

Bilo koju kaznu da su mu dodijelili ostao bi bez pobjede i to je zasluženo. Pravilo je tu od kad pratim F1 i F2/GP2 i to što su oni pogriješili nije olakotna stvar.

Isto kao što je Haas prošle godine ostao bez bodova u Monzi jer se Renault žalio da im podnica nije legalna. Kod njih je dio na samom prednjem kraju ispod dupeta vozača bio oštar, dok je bila došla direktiva par tjedana prije da isti taj dio mora imati zakrivljenost određenog radijusa. Praktički neznatni detalj, ali ne zadovoljava tehnički pravilnik i to je diskvalifikacija.
dobro to sa nelegalnim dimenzijama podnice ili tako necega ima i u Nascaru to se zove da nije prosao tehnicki pregled. to razumem jer ne moze neko voziti sa aerodinamickom prednoscu koja je van pravila. ALI kad neko pobedi a oduzme mu se pobeda jer nije imao dovoljno goriva to je malo ono... znas. to bi po meni trebalo drugacije resiti. Jer po meni ti u trkama trebas dati svoj maximum kao i maximum kola a ne stedeti gume, gorivo kao sada. ne znam ko je ono rekao da li onaj Colin Chapman, kada auto prodje ciljnu liniju treba da se raspadne. e bas to.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

Ne možeš uspoređivati Chapmanova vremena sa današnjima ni po pitanju tehnologije ni po pitanju uloženih novaca. A zašto bi ticktum zadržao pobjedu ako bolid. akon utrke nije prošao inspekciju jer nije imao goriva za dati na analizu, a netko drugi tko je poštovao pravila ostati npr. drugi... jer i taj koji je završio drugi je puno novaca i vremena uložio u rezultat i onda ispadne da ga je pobjedio netko sa nelegalnim bolidom. A gorivo ne treba štediti, neka prije utrke uliju tih 1kg više u bolid... kako su mogli dan prije u 7-8 krugova duljoj utrci voziti do kraja i još imati dovoljno goriva?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la vidc »

Moglo bi se riješit drugačije na način da FiA pola sata-sat prije utrke uzme uzorke iz rezervoara i zapečati ih i na kraju utrke samo provjere da li je neko otvarao rezervoar naknadno..
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

pa ja kazem da su druge serije koje nisu pod FIA-om to drugacije resile. ne znam mozda je i za F1 malo problem sto koristi vise dobavljaca goriva, kad bi koristili samo jednog bilo bi lakse. a i smanjila bi se razlika medju motorima sto je i cilj.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la Cuky »

da, ajmo od F1 napraviti spec seriju... kad mi se gleda spec serija gledam F2, F3, Indy, Formula E...

I uopće se ne mora drukčije riješiti, momčadi znaju za pravilo i moraju biti spremne. Kako su svi uspjeli, uključujući i njega, na utrci dan prije koja je dulja imati dovoljno goriva nakon utrke? Krivo su procijenili. i izgubili pobjedu. Pogriješili su i kažnjeni...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: F2/F3/F4

Post Postao/la popeye »

Caki gde sam ja napisao da se mora? Ja sam napisao sta bi ja voleo jer je ovo nepopularno. valjda imam pravo misliti drugacije. a to da F1 nije spec, nije, ali sve ide ka tome. vidis da su se ukinuli ovi modovi a ti rece vracamo se u kameno doba. pa nije bas tako ;)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Odgovori