FORMULA E

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Pogledati:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... C4FJilePPU

Zastrašujuće. Ne znam zašto ( :biggrin: ), ali mene je strah. Jako. Jeza.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Giovinazzi će sudjelovat u rookie testu u Marrakeshu
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Formula E dobila je naslovnog sponzora. To je švicarsko-švedska tvrtka ABB, jedna od vodećih svjetskih tvrtki na polju elektrifikacije i robotike. Natjecanje se od sada zove ABB FIA Formula E Championship

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Danas u 17:00 trka. Gledacu kad nema nista drugo :biggrin:
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Kada gledam ovo imam dojam da će FE nadživjeti F1:

https://www.youtube.com/watch?v=fWMFzpnZFyg

Qualifying Highlights: 2018 ABB FIA Formula E Marrakesh E-Prix

Malo ih hebe zvuk, tehnički dio ( pri tome govorim o mijenjaju bolida tijekom utrke - znači, baterije se već razvijaju, da traju cijelu utrku ), frka im je i za staze..... sve nešto gradsko.....ali ekipa je probrana i prava.


:driver: :driver:
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la:ali ekipa je probrana i prava.


:driver: :driver:
Odgledaj highlightse od hong konga ako se ne varam. Nije bas to dobro organizirano. Pola momcadi nije radio team radio ili je stekao. Ljudi su bili pogubljeni. Ima ima jos prostora za rad
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

F1NAC je napisao/la:
pospani gad je napisao/la:ali ekipa je probrana i prava.


:driver: :driver:
Odgledaj highlightse od hong konga ako se ne varam. Nije bas to dobro organizirano. Pola momcadi nije radio team radio ili je stekao. Ljudi su bili pogubljeni. Ima ima jos prostora za rad
OK, to. Ali FE je na samom početku.... koliko voze? Dvije-tri godine.....?
Za 10 godina, možda 15-ak godina,..... još ako srede zvuk - to će pregaziti F1.... :driver: Naša prva ljubav, postati će prava F1 history. Sama će sebe F1 pokopati ( tj. ovo smeće od Liberty WTF Media-e )..... postepeno..... baš kao što je uništen / pregažen Williams F1,..... pokraj živuće legende Franka Williamsa..... #-o #-o

P.S. Patricka Heada živo boli kuki za ovo.....
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

F1NAC je napisao/la:
pospani gad je napisao/la:ali ekipa je probrana i prava.


:driver: :driver:
Odgledaj highlightse od hong konga ako se ne varam. Nije bas to dobro organizirano. Pola momcadi nije radio team radio ili je stekao. Ljudi su bili pogubljeni. Ima ima jos prostora za rad
Singapur 2015 - problemi sa radijima i elektronikom kod brojnih momčadi
2016 prve utrke - glupe kvale, skoro nikome ništa nije jasno
2017 - cijele sezone problemi sa grafikom


nije ni F1 baš imuna...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

pa s obzirmom na roadmape svih velikih proizvođaca automobila vec 2025 bi mogli vidjeti prekid razvoja ICE-motora.
Tako da F1 ce ili ostati oktanski sport (cisto sumnjam), vise ce se ici prema struji.
Sto po meni nije lose, mislim da dugorocno (10-15godina) moze jako doprinijeti kvaliteti utrkivanja.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

zonelsk je napisao/la:pa s obzirmom na roadmape svih velikih proizvođaca automobila vec 2025 bi mogli vidjeti prekid razvoja ICE-motora.
Tako da F1 ce ili ostati oktanski sport (cisto sumnjam), vise ce se ici prema struji.
Sto po meni nije lose, mislim da dugorocno (10-15godina) moze jako doprinijeti kvaliteti utrkivanja.
Too soon IMO. Ima tu jos dosta zanimljivih inovacija, recimo nedavno Mazda, a i sa naglim povećanjem razvoja EV-a raste i potražnja sa resursima tako da pitanje koliko će izdržat ta industrija osim ako ne nađu neki bolji i efikasniji sistem od litij-ion baterija. Inače fan sam Tesle tj proučavam malo mehaniku tamo, sve je to super i to, furas se samo na struju ali brate mili za onoliko para a nakon nekoliko tisuca km propusta voda, čudni zvukovi se pojavlju tu su i dalje u zaostatku velikom. Ja bi možda povisio na +10ak godina

+ ako nekog zanima ovako malo inside oklopa tesle, savjetujem na youtubeu kanal "car guru". Lik je sam uspio rebuildat model S nakon što mu je auto nastradao u poplavama. eto malo OT
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

F1NAC je napisao/la: Too soon IMO. Ima tu jos dosta zanimljivih inovacija, recimo nedavno Mazda, a i sa naglim povećanjem razvoja EV-a raste i potražnja sa resursima tako da pitanje koliko će izdržat ta industrija osim ako ne nađu neki bolji i efikasniji sistem od litij-ion baterija. Inače fan sam Tesle tj proučavam malo mehaniku tamo, sve je to super i to, furas se samo na struju ali brate mili za onoliko para a nakon nekoliko tisuca km propusta voda, čudni zvukovi se pojavlju tu su i dalje u zaostatku velikom. Ja bi možda povisio na +10ak godina
Dobro ajde, to ne treba još uzimati ko neke konkretno jer se radi o mladoj firmi koja ciljei više nego kaj mogu puknuti (Model 3, isto tak i u prozvodnji vjerojatno).
Da je neki stariji proizvođač auta u pitanju nebi bilo tih problema jer je ista stvar dal radiš oblogu za vrata za Clio s 1.2 benzincem ili neki EV.

Inače, zasad je Tesla u prednosti jer aute od prve zamisli rade kao EV, druga stvar je kad npr VW napravi EV Golfa na MQB platformi koja je rađena i za ICE pogon, i za hibridno, i za EV, i za prednji pogon samo i za 4x4. Kaj se toga tiče, Tesla de facto još nema konkurencije, ali kad tad će i svi ti proizvođači početi raditi aute kaj su namijenjeni isključivo za električni pogon.

Plus, druga stvar, kaj si i rekel - nema dovoljno litija. Čitao sam negdje da njem proizvođači svi baš zato nemaju toliko EV-a, onda normalno da ćeš gurati ICE što je duže moguće dok se taj problem ne riješi.

Nadalje, čemu opće gurati EV ako nemamo struju isključivo iz obnovljivih izvora?! Kamo ćemo sa svim tim baterijama iz automobila kad jednog dana više neće biti kakve bi trebale biti.

Također, htio bi reći da mi je iskreno ta priča o prelasku automobila na struju i smiješna. Automobili su sami po sebi odgovorni za manje od 10% (oko 7-8 je podatak koji sam zadnji pročitao) ukupne količine ispuštenog CO2. Veći zagađivači su kamioni, a najveeći brodovi (negdje sam pročitao da samo 15 brodova koji nam voze kontejnere pune maskica za mobitele iz Kine godišnje zagadi tolko kolko svi auti na planeti). Al eto...bolje prodavati priče i tražiti pare od malog čovjeka.

Inače, meni se sviđa ta ideja sama po sebi. Kad već pričamo o Tesli - da sutra gradim kuću na krov bih stavio Teslin Solar roof, u garažu Tesli Power wall, a u garažu neki Model S. Solar roof (solarni kolektor-crijep) puni powerwall (baterija) koji onda opskrbljuje aparate u kući i puni auto (ajde, najvj nebi to bila dovoljna količina struje, ali bi se riješio dobar dio). U takvoj kombinaciji mi tek sve to u ovo vrijeme ima smisla

Edit:
Našao sam sad članak
https://newatlas.com/shipping-pollution/11526/
slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

F1NAC je napisao/la: Too soon IMO.
Dosta proizvođaca spominje tu godinu kao ciljanu za drasticno smanjenje novaca ulozenog u razvoj ICE-a, a vise u EV.

Audi je naveo da ce do 2025 razvijati ICE a kasnije (do tad razvijenu tehnologiju) korisiti ko range extendere za EV. To je i jedna od razloga šiftanja buđeta iz LMP u Formulu e (ako se ne varam a i nekog takvog dojma sam)

Volvo je krenuo u all-electric smjeru sa svojim novim brandom. (i dodatno kroz partnerstva idu prema kineskom trzistu)

Ima jos dosta primjera, a do 2025 je 7 godina u kojem se puno toga razvije, pa i tesla dobije 2-3 generacije iskustva sa izgradnom automobila (šasije) koja fali. također da se nađe jos jedan dva konkurenta da padnu cijene.

Nitko ne kaze da ce vozila sa ICE motorima nestati u sljedeci par godina, ili cak nekoliko desetljeca ali ce prisutnost EV biti puuuno veca a time ce serije poput Formule E biti zanimljivije.

Također, do tad ce se izmejniti i mentalitet gledatelja jos vise...Sve vise raste esport dio sporta, gdje je mlađima (u kontektsu motorsporta) digitalna tehnologija zanimljivija nego buka ICE motora (u kojoj god konfigruaciji)

F1 epoha od 2021 na dalje ce uvelike pokazati kao ce F1 ici u buducnosti, jer ako drasticno ne poprave ugled i podignu zanimanje za F1 samo ce vise padati i padati...

Dodatno, autonomna vozila ce sve vise dolaziti do izrazaja.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

30. Ovog mjeseca u Zenevi trebao bi bit otkriven novi bolid koji ce se koristit od iduce sezone nadalje

Ako je suditi po slici, HALO ce na FE bolidu imati LED

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

difuzor novog bolida
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

slika

slika

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Pa to nije open-wheel...
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

ali je...niti prednji niti stražnji kotač nisu zatvoreni + otvoreni je kokpit

A jedan od ciljeva sa ovim novim bolidom je i postići to da ne moraju mijenjati bolid usred utrke nego da sa jednim mogu odraditi cijelu. Osim bolje baterije potrebno je i smanjiti drag kako bi se manje energije trošilo "u prazno", a kotači su jedan od najvećih, ako ne i najveći, izvor draga na bolidima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Cuky je napisao/la:ali je...niti prednji niti stražnji kotač nisu zatvoreni + otvoreni je kokpit
:shock: ti me zezas...
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Stvarno. Sada, sve manje podsjeća na open wheel kategoriju. #-o #-o
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

jbg. Manje draga vise juicea za bolide. Na teaseru su bili imali ledice na HALOu. Bilo bi fora da su to pustili :D

btw sviđaju mi se ovi mini sideskirtovi kod ovog usmjerivača iza kotača. Ovo se više oslanja na ground efekt nego F1. Volio bi da i F1 krene u sličnom smjeru(riješi se i problem praćenja bolida). Mada opet znam da bi teško bilo oslonit se na zavjese danas kod tako velikih brzina.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la:
Cuky je napisao/la:ali je...niti prednji niti stražnji kotač nisu zatvoreni + otvoreni je kokpit
:shock: ti me zezas...
ne zezam te...prednji kotač je otvoren, jedino je preko njegovog vrha postavljen aerodinamički dio koji smanjuje turbulencije iza kotača. Pogledaš li slike vidiš da je s obje strane (lijevo i desno) kotač potpuno otvoren.

Stražnji kotač je jednako tako otvoren sa obje strane + što je i straga otvoren, aerodinamički dio je samo nastavak bokova na bolidu koji se protežu preko kotača opet kako bi se smanjile turbulencije i time drag.

Aerodinamika na stražnjem kotaču je samo naprednija varijanta onog što smo viđali na bolidima F1 u 2000-ima, samo su u F1 pravila ograničavala gdje to može biti postavljeno (ovo di je veliki B logo ispred stražnjeg kotača)
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

Brutalno izgleda. U korak s vremenom idu
Kad pogledam F1 bolide iz 2006-2008. i s tog stajališta zamislim neku budućnost za 10godina, zamislim tako nešto, a ne ovo kaj gledamo u F1
Tak nek su trebali imati od prvoga dana. Pa makar se i mijenjali bolidi usred utrke. Ziher bi bili popularniji i imali veću gledanost.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

bolji pogled na cijeli bolid
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Znam da se bezveze ponavljam..... ali FE ima budućnost. Ovaj bolid ( naravno, dok ga ne uključe ) izgleda "ljepše" od svakog F1 bolida iz 2017.-e.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Odgovori