FORMULA E

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

To nije bolid to je auto i nije lepsi.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

pretpostavljam da, po tebi, onda ni Mercedes W196 koji je nastupao u F1 1954. i 1955. nije bolid i nije open wheel, iako je rađen po F1 pravilima?
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Pa to je auto.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

ne, to je bolid Formule 1, rađen po pravilima Formule 1 i natjecao se u prvenstvu Formule 1. Točnije, to je ovaj bolid sa dodanim "oklopom" oko kotača kako bi se smanjio drag. Te dodatke koristili su na stazama poput Monze, Silversotena i sl. dok je na ostalima korišten "gol" iz razloga što na tim brzim stazama nije bilo puno zavoja pa manja agilnost zbog veće mase nije odnosila performansi koliko je puno veća brzina na pravcu zbog manjeg draga donosila.
slika


Kokpit je i dalje otvoren, bolid je i dalje jednosjed...samo je dodan aerodinamički "oklop" oko kotača kako bi se smanjio drag i time poboljšale performanse bolida. Ono što danas u, recimo F1, rade tako da pednje krilo što više zraka usmjeri oko prednjih kotača, tu su u začecima aerodinamike radili na jednostavniji način.

Tako je i ovaj bolid Formule E najobičniji open wheel bolid jednosjed kome su bočne stranice prednjeg krila produljene preko prednjeg kotača (i spojene na bargeboarde zbog čvrstoće) te stražnja krila izvučena točno iznad stražnjeg kotača (i bočne stranice istih spojene sa sidepodom, opet radi čvrstoće i zaglađenosti strujanja zraka)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

Cuky svaka čast :klanjanje: :)
slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Imas i auto sa otvorenim kokpitom zove se kabriolet. Ono je auto a ne bolid. Bolid je open-wheel. A tamo su tockovi zatvoreni. Prema tome to je auto i izgleda kao auto.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

An open-wheel car (formula car, or often single-seater car in British English) is a car with the wheels outside the car's main body, and usually having only one seat. Open-wheel cars contrast with street cars, sports cars, stock cars, and touring cars, which have their wheels below the body or inside fenders. Open-wheel cars are usually built specifically for racing, frequently with a higher degree of technological sophistication than in other forms of motor sport.
I koji tocno dio definicije ne zadovoljava formula e ili bolid kojeg je cuki naveo?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Ovaj:

An open-wheel car is a car with the wheels outside the car's main body (a to nije slucaj na onom Mercedesu)

Open-wheel cars contrast with street cars, sports cars, stock cars, and touring cars, which have their wheels below the body or inside fenders (u formuli e je inside fenders)
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

Naravno ako (namjerno) ignoriras cinjenicu koja pise u tekstu da kotaci moraju biti unutar glavnog "tijela" vozila i da ovo sto je na formuli e preko kotaca nema veze sa blatobranom niti mu je to takva namjena..
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

popeye je napisao/la:Imas i auto sa otvorenim kokpitom zove se kabriolet. Ono je auto a ne bolid. Bolid je open-wheel. A tamo su tockovi zatvoreni. Prema tome to je auto i izgleda kao auto.

Znači, Mercedes napravi open wheel bolid (W196 iz mog primjera) i koristi ga takvog dvije godine, uz to da na nekim utrkama dodaju aerodinamički oklop oko kotača da smanje drag... i sad je to isto vozilo, na utrci danas bolid al na onoj sutra auto?

Također, lijepo definicija kaže da su kod open wheel bolida kotači izvan glavnog tijela bolida,a to su i u slučaju Mercedesa u mom primjeru i u slučaju novog bolida Formule E
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

A što ćeš Cuky? A i mi ostali...... popeye je stara škola, tj. drži se strogo svojih načela i uvjerenja.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

Jedno je drzat se nacela, drugo je trollati. Da su nacela u pitanju, itekako bi ih cijenio....
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

F1NAC je napisao/la:
zonelsk je napisao/la:pa s obzirmom na roadmape svih velikih proizvođaca automobila vec 2025 bi mogli vidjeti prekid razvoja ICE-motora.
Tako da F1 ce ili ostati oktanski sport (cisto sumnjam), vise ce se ici prema struji.
Sto po meni nije lose, mislim da dugorocno (10-15godina) moze jako doprinijeti kvaliteti utrkivanja.
Too soon IMO. Ima tu jos dosta zanimljivih inovacija, recimo nedavno Mazda, a i sa naglim povećanjem razvoja EV-a raste i potražnja sa resursima tako da pitanje koliko će izdržat ta industrija osim ako ne nađu neki bolji i efikasniji sistem od litij-ion baterija. Inače fan sam Tesle tj proučavam malo mehaniku tamo, sve je to super i to, furas se samo na struju ali brate mili za onoliko para a nakon nekoliko tisuca km propusta voda, čudni zvukovi se pojavlju tu su i dalje u zaostatku velikom. Ja bi možda povisio na +10ak godina

+ ako nekog zanima ovako malo inside oklopa tesle, savjetujem na youtubeu kanal "car guru". Lik je sam uspio rebuildat model S nakon što mu je auto nastradao u poplavama. eto malo OT
Da se vratim na ovu temu; 2025. ili 2035. Ili recimo 2070. ili 2100.-a. Svejedno.

Elektrika, ili elektro, ili kako god nazivali novi pogon ima budućnost. Tj. iz godine u godinu je sve prisutnija u ICE svijetu.
Da to kažem ovako: podloga ili baza je različita od baze ICE motora. Ne znači to da će fosilnih goriva nestati za 10 ili 100, ili 200 godina.... whatever.

Elektro energija je jeftinija, i može se proizvesti na mali milijun načina. Poanta je na tome, da je JEFTINIJA. I baš zato je vrijedna razvijanja, jer s time možeš dobiti veći broj korisnika - jer je u ovome svijetu, više onih koji ne mogu platiti PUNO, da bi sudjelovali, tj. priključili se bilo kojem moto / auto natjecanju na ICE pogon. Pri tome mislim prije svega na nove potencijalne vlasnike ekipa, nove momčadi - čim imaš više momčadi, odmah raste broj natjecatelja.

Elektro pogon se već sofisticira, i biti će ga sve više sa PRAVIM zvukom. Npr. postojati će ( razviti se ) baterije koje će razvijati par stotina konjskih snaga ( KW ), sa PRAVIM zvukom - jako, jako će se raditi na pravom zvuku. I to će stvarno postati DOSTUPNIJE ( čitaj jeftinije ) od ICE motora.

F1 će se trebati prilagoditi ili nestati sa auto-moto scene.

@zonelsk: kolega popeye je više neznalica nego troller
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

Zasto dirati zvuk? (Formule e, koja je elektricna i znas da nema zvuka (ima ali znate na sto mislim), meni nije fora gustati u umjetnim stvarima ?!)

Sto je PRAVI zvuk?
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

Ni ja ne kužim kakav je to "pravi zvuk" elektromotora i baterija.
To je glavno svojstvo elektro pogona, nekome mana (meni osobno, jer smatram da bi u prometu trebao postojati i element zvuka, npr da pješak može čuti da mu dolazi nekakavo vozili, ne mora biti glasno, ali da postoji nekakvo upozorenje), nekome prednost (ljudima kojima je auto samo i isljučivo sredstvo za doći od A do B)
slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

U 20:00 trka
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Na ovo sam mislio, PRAVI zvuk:

https://www.youtube.com/watch?v=5SoZiTxdQyw

Elektro pogon, ali implementirati PRAVI zvuk.

Formula E ima elektro zvuk - tako je, i tako će biti. Za vozače osobnih elektro automobila, elektro zvuk će biti nešto što se podrazumjeva. Sada, da li će proizvođači osobnih eleltro automobila dodavati nešto što bi upozoravalo ostale sudionike u prometu; ne znam.
F1 i ostale serije kojima je prirodno koristiti ICE motore, i imati zvuk ICE motora, trebaju i zadržati taj PRAVI zvuk. To su već trbali odraditi, u ovoj eri hibridnih motora - a još više će biti potrebno kada F1 pređe na elektro motore.

Moja poanta je da je električna energija pogon budućnosti, ali da treba koristi, tj. ostvariti dobivanje PRAVOG zvuka. Meni to ima logike. Ne razumijem, zašto se vi ne slažete?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la:Na ovo sam mislio, PRAVI zvuk:

https://www.youtube.com/watch?v=5SoZiTxdQyw

Elektro pogon, ali implementirati PRAVI zvuk.

Formula E ima elektro zvuk - tako je, i tako će biti. Za vozače osobnih elektro automobila, elektro zvuk će biti nešto što se podrazumjeva. Sada, da li će proizvođači osobnih eleltro automobila dodavati nešto što bi upozoravalo ostale sudionike u prometu; ne znam.
F1 i ostale serije kojima je prirodno koristiti ICE motore, i imati zvuk ICE motora, trebaju i zadržati taj PRAVI zvuk. To su već trbali odraditi, u ovoj eri hibridnih motora - a još više će biti potrebno kada F1 pređe na elektro motore.

Moja poanta je da je električna energija pogon budućnosti, ali da treba koristi, tj. ostvariti dobivanje PRAVOG zvuka. Meni to ima logike. Ne razumijem, zašto se vi ne slažete?
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=khrEAf_4SD4&t=265s[/youtube]
Spoj lančanikom
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: FORMULA E

Post Postao/la pospani gad »

Eh..... pa to smo već komentirali.... spoj s lančanikom. Da dobija se dobar zvuk, ali nisam na to mislio.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Zanimljiva utrka. Zavrsnica je bila ludnica. Lotterer skoro shebo sve.

Zadnjih 10 krugova timovi u boksu su ostali bez tv slike i interneta (nema telemetrije, nicega)

:lol: :lol:
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: FORMULA E

Post Postao/la zonelsk »

pospani gad je napisao/la: Ne razumijem, zašto se vi ne slažete?
Pa jer e-motori su jedno, ice motori su drugo.
I kad se prestanu koristiti nestati ce neke njihove karakteristike, a medju njima i zvuk.

Kao što ice- motorima nismo pokusali dati zvuk konja, tako elektro motorima necemo davati zvukove ice motora ili neceg slicnog.

Svaki motor ili tehnologija / mehanika koju koristi ima svoj zvuk i stvarno ne vidim razlog zasto to tako nebi bilo.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

F1NAC je napisao/la:Zanimljiva utrka. Zavrsnica je bila ludnica. Lotterer skoro shebo sve.

Zadnjih 10 krugova timovi u boksu su ostali bez tv slike i interneta (nema telemetrije, nicega)

:lol: :lol:
Navijao sam za onog Svedjanina u Mahindri. Steta sto u zavrsnici niko nikog nije prestigo a bilo ih je 5 u vozicu. Imam jedno pitanje-jel njima max. brzina ogranicena?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

U race modeu im je snaga ogranicena na 150 kW dok sa fan boostom imaju 180 kW (30 kW dobiju) tako da je max brzina time limitirana
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Jel taj fan boost ima svako?
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la:Jel taj fan boost ima svako?
3 vozaca s najvise osvojenih glasova dobiva.

Mada Buemi ja mislim da je na svakom.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Odgovori