KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Ferrari-BiH je napisao/la:
ZD1400RT je napisao/la:...

Upiši u Youtube KERS i pogledaj nekoliko animacija koje objašnjavaju kako funkcionira pa ti možda bude jasnije.
E bas to, a ne da nam zeza nasega zvjerka ovdje... dosta covjeku sto prevodi vijesti i sto nas gazi u "Pogodi sto-F1 style" :biggrin:
Aaa ne,ne! Meni je stvarno zadovoljstvo ako uspijem toliko iskarikirati ideju, tehničko riješenje... do utiska da ga se može onjušiti, opipati, ugristi :biggrin: (hoću zubatiji smajlić!!!!!)...stvoriti si sliku, a ne biti i ostati na papiru u obliku jednadžbi, dijagrama...
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: KERS

Post Postao/la vidc »

zvjerko je napisao/la:
vidc je napisao/la:mene zanima sama suština tog kers-a,tj.kako on to pretvara direktno energiju kočenja (npr.deakceleracija,temperatura) u neku drugu,ili to jednostavno radi na prinicpu da se sustav pali u trenutku pritiska papučice kočnice i nema baš nikakve veze s gubicima energije prilikom kočenja?ako je ovo drugo,onda se u suštini kers može puniti i prilikom ubrzanja,a ne samo prilikom kočenja
Sama ideja KERS-a bi trebala biti iskorištavanje neiskorištene mehaničke energije kretanja (kinetička energija) bez "naplaćivanja" svog rada tj prikupljanje i trošenje energije koju si je sam priskrbio na način da ne uzima ništa od korisne utrošene za pokretanje vozila. Ako bi se punio pri akceleraciji, dio korisne energije za pokretanje vozila bi otpao na rad KERS-a ali pri deceleraciji se upravo pokušava iskoristiti ta ista energija koja sada postaje nekorisna. Shvatimo to ovako: vozilo u pokretu posjeduje kinetičku energiju, ako ga se želi ubrzati potrebno je "dodati" energije, ako ga se želi usporiti potrebno mu je "oduzeti" energije! Ako se energija samo oduzme i ne iskoristi (energija ne nestaje) ona postaje gubitak. Cilj je iskoristiti oduzetu i učiniti je korisnom.
I naravno, KERS može raditi (prikupljati i pohranjivati energiju) prilikom ubrzanja ali ne u formuli 1 - pravilnik ne dopušta!
da...tako nešto mi je i prošli kroz glavu...a što se tiče cestovnih automobila,onda se može koristit i prilikom ubrzanja...ma zbunjivalo me što se povezivalo samo sa kočenjem,a ustvari može se koristit u svakom trenutku...u svakom slučaju,svaka čast na objašnjenjima =D>
živio
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la darky »

vidc je napisao/la:da...tako nešto mi je i prošli kroz glavu...a što se tiče cestovnih automobila,onda se može koristit i prilikom ubrzanja...ma zbunjivalo me što se povezivalo samo sa kočenjem,a ustvari može se koristit u svakom trenutku...u svakom slučaju,svaka čast na objašnjenjima =D> živio
da samo nema smisla puniti kod ubrzanja, jer se stvara otpor, kad kočiš, zavojnice stvaraju na kotaču izmjenično polje i time dobiješ struju koja se pohranjuje u baterijama (akumulatoru)
Kad hoćeš ubrzati stisneš na volanu (turbo :biggrin: ) i imaš 6 sekundi pražnjenja gdje elektromotor pomaže motoru da auto ubrza
Dobra je fora kaj kers pomaže kod kočenja i samim time štedi kočnice, ali i omogućava neku verziju ilegalnog ABS sustava kod kočenja (pogotovo ako su zavojnice na sva 4 kotača) nisam čitao pravilnik o kersu, no smrdi mi da bi se tu mogle dobijati utrke (na kočenjima u zavojima)
McM je danima testirao sa starim zadnjim krilom, da nisu tu nešto našnjofali?
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

darky je napisao/la: da samo nema smisla puniti kod ubrzanja, jer se stvara otpor, kad kočiš, zavojnice stvaraju na kotaču izmjenično polje i time dobiješ struju koja se pohranjuje u baterijama (akumulatoru)
Kad hoćeš ubrzati stisneš na volanu (turbo :biggrin: ) i imaš 6 sekundi pražnjenja gdje elektromotor pomaže motoru da auto ubrza
Dobra je fora kaj kers pomaže kod kočenja i samim time štedi kočnice, ali i omogućava neku verziju ilegalnog ABS sustava kod kočenja (pogotovo ako su zavojnice na sva 4 kotača) nisam čitao pravilnik o kersu, no smrdi mi da bi se tu mogle dobijati utrke (na kočenjima u zavojima)
McM je danima testirao sa starim zadnjim krilom, da nisu tu nešto našnjofali?
Nije taj princip iako se s tim već poduže eksperimentira na cestovnim modelima, već je spojen na motor ili mjenjač (diferencijal) što znači da prilikom punjenja koči samo zadnje (pogonske) kotače i to nije nužno dobro zbog samog balansa kočenja (odnos snage kočenja naprijed/nazad). KERS proizvodi relativno konstantan otpor prilikom punjenja, dakle koči jednolično, a kočnicu bi nekad i popustio tj smanjio pritisak na nju i kad to napraviš - snaga kočenja se smanji više na prednjim kotačima u odnosu na zadnje jer KERS još uvijek istom jačinom koči. Sam otpor (kočenje) koji proizvodi generator/elektromotor prilikom rada nije velik ako se uzme u obzir potrebna ukupna snaga za usporiti bolid ali je dovoljna za izbaciti ga iz ravnoteže prilikom namještanja za zavoj. Naravno, riješenje bi bilo smanjivanje punjenja tj kontinuirano limitiranje generatora ovisno o pritisku na pedalu kočnice. Koliko sam skužio - gotovo svi timovi osim williamsa (po filmiću sa njihove stranice) koji su pustili neku informaciju, koriste generator/elektromotor spojen na motor ispod rezervoara za gorivo i između vozača i motora kako bi iskoristili njegovu masu što niže i bliže nekakvoj idealnoj točki težišta ali to ih dovodi do drugih problema. Gringo73 nam je dao informaciju o McM-u (upitna ili ne ali zvuči jako logično) da su zabrinuti zbog spojke (koju će sigurno unaprijediti) i djelovanja KERS-a na nju. Nije problem isporuka dodatne snage već punjenje koje napreže spojku silama u obrnutom smijeru za koje nije konstruirana i optimizirana. I šta sad? Sposobnija i teža spojka na bolidu gdje je svaki gram važan - valjda zato vozači smanjuju svoju kilažu :biggrin:
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la darky »

zvjerko je napisao/la: valjda zato vozači smanjuju svoju kilažu :biggrin:
Pa koliko se sjećam nekoć davno je jedan od konstukotra F1 rekao
"idealni vozač je 160 cm, i što lakši", jer time ostavlja više mjesta dizajneru za izradu bolida"
nažalost ne sjećem se di sam to pročitao i kada
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

darky je napisao/la: Pa koliko se sjećam nekoć davno je jedan od konstukotra F1 rekao
"idealni vozač je 160 cm, i što lakši", jer time ostavlja više mjesta dizajneru za izradu bolida"
nažalost ne sjećem se di sam to pročitao i kada
Vjerovatno se dobro sjećaš ali neznam šta je tebi davno (nhf nismo birali kad ćemo se roditi) no način razmišljanja podsjeća na Colina Chapmana! Njegova najpoznatija "dosjetka" je da bolid treba biti toliko čvrsto sagrađen da izdrži do cilja i poslije se raspadne. Ako se ne raspadne znači da je prečvrsto konstuiran dakle pretežak! Od danas renomiranih jedino Adrian Newy podsjeća na njega.
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la darky »

pa ja sam 73 godište :)
ali da ostanemo on topic
Gringo73 nam je dao informaciju o McM-u (upitna ili ne ali zvuči jako logično) da su zabrinuti zbog spojke (koju će sigurno unaprijediti) i djelovanja KERS-a na nju.
Pa nije ni čudo da su zabrinuti, zamisli osovina se vrti na 15000 do 18000 rpm recimo u desno (brzina bolida je oko 270 kmh), hamilton stišće kočnicu i sada kreće obrnuti proces ono kod 15000 ti se stvori otpor kojeg do sada nisi imao?
Mislim da bi moglo biti puno kvarova sa tim kersom, a i pitanje je kako su riješili punjenje, ako je preko spojke (bože pomozi), ja bi radije zavojnice direktno stavio na kotače, manji bio pritisak na sam prijenosni sustav...
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

darky je napisao/la:pa ja sam 73 godište :)
ali da ostanemo on topic
Gringo73 nam je dao informaciju o McM-u (upitna ili ne ali zvuči jako logično) da su zabrinuti zbog spojke (koju će sigurno unaprijediti) i djelovanja KERS-a na nju.
Pa nije ni čudo da su zabrinuti, zamisli osovina se vrti na 15000 do 18000 rpm recimo u desno (brzina bolida je oko 270 kmh), hamilton stišće kočnicu i sada kreće obrnuti proces ono kod 15000 ti se stvori otpor kojeg do sada nisi imao?
Mislim da bi moglo biti puno kvarova sa tim kersom, a i pitanje je kako su riješili punjenje, ako je preko spojke (bože pomozi), ja bi radije zavojnice direktno stavio na kotače, manji bio pritisak na sam prijenosni sustav...
off - moje "davno" ipak seže dalje u prošlost - i pojašnjenje: pročitao sam topic o konačnoj kombinaciji boja za williams i malo se nasmijao na komentar o "vraćanju korjenima" i fw16...njihovo "davno" ipak nije blizu mog...
ontopic
Pravilnik indirektno ne dopušta. Za pokretanje bolida smije se koristiti jedan 4T motor zapremine (bla bla)... i jedan KERS koji će snagu isporučivati na istu osovinu! Način koji ti opisuješ bi trebao imati dva generatora (koji se ne bi smjeli koristiti kao elektromotori zbog pravilnika!) i jedan elektromotor spojen na način da može "hraniti" oba zadnja kotača snagom. Više komponenti, nepovoljniji raspored mase... veća mogućnost da nešta krene po zlu posebno sa generatorima zbog temperatura okruženja za koje su krivi karbonski diskovi pri kočenju.
Sam KERS nije spojen direktno na spojku već na suprotnu stranu motora i samo naprezanje spojke možeš sagledati kroz veću snagu kočenja motorom. Do početka prošle sezone elektronika je "štitila" spojku (TC+famozna pomoć kočenju motorom) i to je zabranjeno tako da se moralo ići na sposobniju i čvršću (težu) spojku. Za novu sezonu već i sam KERS donosi masu koja nije idealno postavljena ako uzmeš u obzir da se dosad mogla razmjestiti po bolidu gdjegod i precizno ga izbalansirati. I sad još očvrsnuti i otežati komponentu bolida (spojku) u situaciji kad je već puno izgubljeno na korisnim utezima... kolikogod je djelovalo kao šala opaska o mršavljenju vozača (valjda zbog mog omiljenog smajlića - ima najširi osmjeh :biggrin: ) ipak sam mislio ozbiljno...
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la darky »

zato i kažem da će tu biti svega, (McM je priznao da sumnja u taj dio), ostali mudro šute i mole boga da im se to ne pokaže (samo ako ih to zakaći usred sezone biti će sranja, ovako McM ima vremena to riješiti)
A kaj se vozača tiče, što lakši to bolje :)
ali ja mislim da mršavljenje nije zbog kersa (tu prije prste imaju djevojke (žene) ili uprave koje tjeraju "debele ljenčine" da se malo rekreiraju, a ne da samo sjede pred televizorom, pa u formuli, pa pred tv... :biggrin: )
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Maloprije pročitao Intervju s Heidfeldom. Čini mi se da je Kimi jednom prilikom rekao da KERS neće puno utjecati na pretjecanje jer je prekratkog trajanja. Ali čitajući Heidfelda meni to puno optimističnije zvuči. A i kad pogledate 6.5 sekundi s dodatnih 80KS...pa ne bih baš rekao da je kratko i beznačajno. Evo citata:

And how are you getting on with the Kinetic Energy Recovery System (KERS)?
Heidfeld: "This is good fun as well. It's great when you press the Boost button on the steering wheel and feel the extra shove of 80 horsepower. In testing I also got my first experience of how it feels when another driver presses the button and you don't - you're just left standing. You have to plan really well how you use this additional power, and that's the job of the driver during the race. We are allowed to press the button for 6.5 seconds per lap. The system's main advantage is for overtaking when you're up close behind someone, for example in the opening stages of a race. As soon as we have reached 100 km/h - and that takes less than three seconds - the electronics release the Boost button. You just need to have charged up the energy storage unit first, of course."


Po ovome na dnu ispada da će tek nakon stotke moć biti aktiviran na startu.
slika
Vleki
Test vozač
Test vozač
Postovi: 621
Pridružen/a: 12 lip 2007, 11:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Michaela Schumachera

Re: KERS

Post Postao/la Vleki »

gringo73 je napisao/la:Po ovome na dnu ispada da će tek nakon stotke moć biti aktiviran na startu.
Da netko od vozača je rekao nešto u stilu da nema smisla trošit dodatnu snagu na prvih sto metara, jer proklizavaju kotači (ako baš ne pogodi idealan start). Znači bolje da se boost aktivira sljedećih sto metara kad su kotači čvrsto na zemlji i samim time imaju veču iskoristivost (snagu).
Od početka do kraja, u dobru i u zlu, uvjek vjeran Schumy-ju.
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

Vozači u prvoj brzini nikad ne pritišču gas do kraja, a nekad i u drugoj jer gume ne mogu prenijeti snagu na podlogu i ako bi onda uključili kers ništa nebi dobili, samo bi im kotači bezveze proklizavali.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

130R je napisao/la:Vozači u prvoj brzini nikad ne pritišču gas do kraja, a nekad i u drugoj jer gume ne mogu prenijeti snagu na podlogu i ako bi onda uključili kers ništa nebi dobili, samo bi im kotači bezveze proklizavali.

ne razumijem kak to misliš,kao ne stisnu od jednom ili? naravno da na početku radi kontrole kotača bez neide gas do kraja ali odmah nakon što uhvate kotači grip gas mora ić do kraja,zar ne?
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

schuey je napisao/la:
130R je napisao/la:Vozači u prvoj brzini nikad ne pritišču gas do kraja, a nekad i u drugoj jer gume ne mogu prenijeti snagu na podlogu i ako bi onda uključili kers ništa nebi dobili, samo bi im kotači bezveze proklizavali.

ne razumijem kak to misliš,kao ne stisnu od jednom ili? naravno da na početku radi kontrole kotača bez neide gas do kraja ali odmah nakon što uhvate kotači grip gas mora ić do kraja,zar ne?
Imao sam priliku gledati na nekoj TV emisiji upravo tu "kontrolu gasa"...i kako kaze taj neki strucnjak "stos" je u ravnomjernom pritiskanju papucice gasa i gas se pritisce do kraja kako bi se "nabili" obrtaji, i isto tako u drugoj brzini....a dalje sve ide normalno.
Sve u svemu najbitnije je naci tacnu snagu i brzinu kojom se pritisce papucica gasa u prvoj drugoj brzini....bar ja tako mislim...
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Kimi the best
Početnik
Početnik
Postovi: 294
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 00:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1

Re: KERS

Post Postao/la Kimi the best »

Ako se uzme u obzir da je bolidu potrebno manje od 2 sekunde da od 0 dodje do 100km/h, nema ni potrebe da ga ranije pritiska na startu, tj nece biti situacija da cim se ugase svetla koja oznacavaju pocetak trke vozac u tom trenutku iskoristi KERS.
KR Spa 2008: I wanted to win - or nothing. It is always easy to say that by playing safe I would have probably ended in second place, but that is not the right way to win.
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

schuey je napisao/la:
130R je napisao/la:Vozači u prvoj brzini nikad ne pritišču gas do kraja, a nekad i u drugoj jer gume ne mogu prenijeti snagu na podlogu i ako bi onda uključili kers ništa nebi dobili, samo bi im kotači bezveze proklizavali.

ne razumijem kak to misliš,kao ne stisnu od jednom ili? naravno da na početku radi kontrole kotača bez neide gas do kraja ali odmah nakon što uhvate kotači grip gas mora ić do kraja,zar ne?
Kad kotači uhvate grip gas odmah ide do kraja, ali ako ga stsne do kraja u 1. ili 2. brzini samo če bezveze proklizavati u prazno, ako onda još uključi kers dobit če još više neupotrebljive snage i proklizavat če još više.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Ajde da se malo umješam u raspravu. Vozači u 1. brzini doziraju (postupno pritišću) gas. U 2. su samo oprezniji prilikom pritiskanja "do daske" ali to je bilo prošle sezone (bez TC-a i gume sa uzdužnim utorima) jer se situacija mijenja korištenjem slick guma - na istu širinu imaju veću korisnu površinu dakle sposobne su prenijeti veću snagu na podlogu (spomenuo sam "veću snagu" a trebao sam reći "veći okretni moment" no već sam rekao da ja pokušavam objašnjavati na manje "tehnički" način - tehničari, ne uzimajte mi to za zlo ili repliku). Recimo (karikirano) prilikom kretanja na gume se djeluje snagom 100 ks, u narednoj sekundi se djeluje snagom 200 ks i guma to uspješno prenese na podlogu, ali da se djelovalo sa 220 ks došlo bi do proklizavanja zbog 20 ks viška koje guma nije mogla "sažvakati" a motor je bio u stanju isporučiti - za trakciju nije važna ukupna snaga motora već količina i brzina isporuke. Prije se to moglo riješavati mapama paljenja i ubrizgavanja za svaki pojedini stupanj prijenosa ali sa standardiziranom elektronikom i pravilnikom da se mape može mijenjati samo direktno (vozač) to je postalo "pipkavo" (McM-ov volan sa 6 klackalica).
Ovo bi bio odgovor schueyu ali i ostalima zašto bi bilo nerazumno koristiti KERS na manjim brzinama no ima još jedna stvar koja je poznatija sbk i motogp fanovima, a ima veze sa ovom problematikom! Dvocilindraši (ili bigbang četverocilindraši) imaju bolju trakciju tj prilikom spuštanja iste količine snage manje stresno djeluju na gumu zbog pulsiranja motora! Koliko god to bio mali vremenski razmak - unutar radnog ciklusa 4-taktnog motora, za 2 kruga radilice (koljenastog bla bla...) dakle za 720 stupnjeva samo jedan je radni takt i djeluje tokom 180 stupnjeva dok ostalih 540 ne! Tih 540 je važan period oporavka gume. Kod f1 motora - broj cilindara + faze paljenja i kut među cilindrima i dobit ćemo broj stupnjeva puno manji ali će broj biti tu koji daje gumi vrijeme za oporavak. KERS ne pulsira - nema vremena oporavka za gumu = pojačano trošenje nesrazmjerno količini snage!
Rezime mojeg razmišljanja o ovom slučaju - korištenje KERS-a pri manjim brzinama bi premašilo kapacitete guma i još ih nesrazmjerno više potrošilo = loše!
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

kolgea,mislim da sam u potpunosti shvatio to,ipak,po tome se ne isključuje u potpunosti korištenje kersa na tim brzinama,zar ne? da se postavim možda ovako-Ferrari sporije grije gume,i u zadnjem stintu Raikkopnen je samo 7 krugova prije kraja ušao u boks,da zagrije gume mu treba barem, 4 kruga,zar nebi on prilikom tog trošenja na niskim brzinama ubrzao taj proces ajmo reć možda i za 2 kruga,dajući mu prednost od dva kruga više za vožnju na maksimumu? dakle,pitam dali je moguće to koristiti kao prednost pri zagrijavanju guma,iliti ne katastrofalnom uništavanju odmah,ali prženju na određenu temperaturu koja bi im pomogla kroz daljnje krugove ?


EDIT:ovo je naravno laički postavljeno pitanje na prvu stvar koja mi je pala na pamet da bi se eventualno moglo tako iskoristiti
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:kolgea,mislim da sam u potpunosti shvatio to,ipak,po tome se ne isključuje u potpunosti korištenje kersa na tim brzinama,zar ne? da se postavim možda ovako-Ferrari sporije grije gume,i u zadnjem stintu Raikkopnen je samo 7 krugova prije kraja ušao u boks,da zagrije gume mu treba barem, 4 kruga,zar nebi on prilikom tog trošenja na niskim brzinama ubrzao taj proces ajmo reć možda i za 2 kruga,dajući mu prednost od dva kruga više za vožnju na maksimumu? dakle,pitam dali je moguće to koristiti kao prednost pri zagrijavanju guma,iliti ne katastrofalnom uništavanju odmah,ali prženju na određenu temperaturu koja bi im pomogla kroz daljnje krugove ?


EDIT:ovo je naravno laički postavljeno pitanje na prvu stvar koja mi je pala na pamet da bi se eventualno moglo tako iskoristiti
Koja ti je korist ako zagriješ samo zadnje gume prije, osim toga Kimi je imao problema samo sa prednjim gumama (znam da si ga naveo kao primjer pojašnjavanja šta si točno mislio)! Opet si u problemu čak još većem jer zadnje gume drže nesrazmjerno bolje od prednjih! Čak ni kombinacija sa pomaknutim prednjim krilom u + to ne bi mogla riješiti - ali ako bi se maknulo pravilo o korištenju vrsta guma imalo bi puno smisla u takvim situacijama jer naprijed se stave mekše gume (brže se zgriju i daju bolji grip)... i odgovor sam pisao prije nego sam vidio edit ali mislim da sam pogodio smisao :biggrin:

Evo i ja ću EDIT: možda je bolji način "mali KERS" tj pravilnik nalaže da se smije iskoristiti max 80 ks u jednom krugu i limitiran je kapacitetom pohrane dakle 80 ks u trajanju od 6,6 sec, ali 40 ks u trajanju od 13,2 sec...
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

hvala na odg al moraš na meet doć,imam ja još puno pitanja al su van ove teme,neka su in al opet...da ne zachatavam ovak ozbiljnu temu,vidimo se u 5.mjesecu :D

al da nije full ot,zar nebi npr u toj situaciji hami na doziranom kočenju nakon 2 zavoja došao na ono kaj sam pitao? ipak dečko ubija prednje gume (znam malo je možda glupo al eto,moram pitat :D )
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
jaki
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 488
Pridružen/a: 21 sij 2009, 18:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la jaki »

Slažem se u potpunosti sa gotovo svime navedenim u postovima iznad. Teško je prenjeti snagu na podlogu pogotovo ako se jednim gumbom ona poveća za 80ks.
Međutim motori se ove godine vrte do 18000 i tu su izgubili 40ks, KERS donosi 80ks, a gume su slickovi i pružaju puno veći grip.
Ono što želim reći jest da će možda, budući da je snaga veća 40 ks,a gume ju bolje prenose na podlogu nego prošlogodišnje, KERS biti uključen od samog starta, tj. da će biti sastavni dio startne procedure i automatski upaljen čim se pusti kvačilo. Mislim da će se snaga moći prenjeti na podlogu, a i jednostavnije je za vozače, a ne da u borbi za pozicije do prvog zavoja još na volanu traže gumbiće, budući da se on pretpostavlljam neće smjeti automatski sam paliti primjerice pri izmjeni iz prve u drugu(to bi podsjećalo na zabranjene automatizirane startove).
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

jaki je napisao/la:Slažem se u potpunosti sa gotovo svime navedenim u postovima iznad. Teško je prenjeti snagu na podlogu pogotovo ako se jednim gumbom ona poveća za 80ks.
Međutim motori se ove godine vrte do 18000 i tu su izgubili 40ks, KERS donosi 80ks, a gume su slickovi i pružaju puno veći grip.
Ono što želim reći jest da će možda, budući da je snaga veća 40 ks,a gume ju bolje prenose na podlogu nego prošlogodišnje, KERS biti uključen od samog starta, tj. da će biti sastavni dio startne procedure i automatski upaljen čim se pusti kvačilo. Mislim da će se snaga moći prenjeti na podlogu, a i jednostavnije je za vozače, a ne da u borbi za pozicije do prvog zavoja još na volanu traže gumbiće, budući da se on pretpostavlljam neće smjeti automatski sam paliti primjerice pri izmjeni iz prve u drugu(to bi podsjećalo na zabranjene automatizirane startove).
Da ovo sve ima smisla, ali lani su i u drugoj brzini proklizavali, tako da ove godine iako če imati više mehaničkog gripa i motori su slabiji ne vjerujem da će u prvoj brzini moći iskoristiti svu snagu.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Motori jesu slabiji što se tiče konačne snage ali još uvijek daju (karikiram) 400ks pri 10000 o/min kao i prošle godine pri kojim okretajima motora se starta (tu negdje odokativnom metodom izmjereno)... ne kažem da se neće koristiti pri startu ali ja mislim - ne u prvoj brzini, a do prvog zavoja se ne ide samo prvom! Schueyevo pitanje je bilo više razmišljanje u kojim situacijama bi korištenje KERS-a pravilo razliku no, na to pitanje je jako teško odgovoriti globalno. Npr na hungaroringu bi se isplatilo "ispucati" na startu jer nema pogodnih mjesta za preticanje odmah nakon prvog zavoja ali spa je druga priča... sve ovisi o stazi, taktici (kraći prvi stint i treba ti netko ispred kao čaval u gumi)... vrsti KERS-a (mali)... dosta toga će biti jasnije nakon prve utrke (ako budu stvarno bar 2-3 tima sa KERS-om)
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

Po mojem mišljenju za najbrži krug će KERS trebati uključiti na izlasku iz zavoja ispred najduže ravnice na stazi, na večini staza je to zadnji zavoj prije startno-ciljne ravnine. U Spa, ako se Eau Rouge bude mogao prolaziti punim gasom, najbolje će biti ukljućiti KERS na izlalu iz La Sourcea.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
jaki
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 488
Pridružen/a: 21 sij 2009, 18:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la jaki »

130R je napisao/la:Po mojem mišljenju za najbrži krug će KERS trebati uključiti na izlasku iz zavoja ispred najduže ravnice na stazi, na večini staza je to zadnji zavoj prije startno-ciljne ravnine. U Spa, ako se Eau Rouge bude mogao prolaziti punim gasom, najbolje će biti ukljućiti KERS na izlalu iz La Sourcea.
Mislim da nema smisla uključivati KERS na izlazu iz La Sourcea jer ionako slijedi nizbrdica do Eau Rougea, ali poslije slijedi puno duža uzbrdica do Les Combsa gdje bi se isplatilo uključiti KERS.
Odgovori