KERS

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: KERS

Post Postao/la Ferrari-BiH »

schuey je napisao/la:
130R je napisao/la:Vozači u prvoj brzini nikad ne pritišču gas do kraja, a nekad i u drugoj jer gume ne mogu prenijeti snagu na podlogu i ako bi onda uključili kers ništa nebi dobili, samo bi im kotači bezveze proklizavali.

ne razumijem kak to misliš,kao ne stisnu od jednom ili? naravno da na početku radi kontrole kotača bez neide gas do kraja ali odmah nakon što uhvate kotači grip gas mora ić do kraja,zar ne?
Imao sam priliku gledati na nekoj TV emisiji upravo tu "kontrolu gasa"...i kako kaze taj neki strucnjak "stos" je u ravnomjernom pritiskanju papucice gasa i gas se pritisce do kraja kako bi se "nabili" obrtaji, i isto tako u drugoj brzini....a dalje sve ide normalno.
Sve u svemu najbitnije je naci tacnu snagu i brzinu kojom se pritisce papucica gasa u prvoj drugoj brzini....bar ja tako mislim...
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Kimi the best
Početnik
Početnik
Postovi: 294
Pridružen/a: 29 ruj 2008, 00:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1

Re: KERS

Post Postao/la Kimi the best »

Ako se uzme u obzir da je bolidu potrebno manje od 2 sekunde da od 0 dodje do 100km/h, nema ni potrebe da ga ranije pritiska na startu, tj nece biti situacija da cim se ugase svetla koja oznacavaju pocetak trke vozac u tom trenutku iskoristi KERS.
KR Spa 2008: I wanted to win - or nothing. It is always easy to say that by playing safe I would have probably ended in second place, but that is not the right way to win.
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

schuey je napisao/la:
130R je napisao/la:Vozači u prvoj brzini nikad ne pritišču gas do kraja, a nekad i u drugoj jer gume ne mogu prenijeti snagu na podlogu i ako bi onda uključili kers ništa nebi dobili, samo bi im kotači bezveze proklizavali.

ne razumijem kak to misliš,kao ne stisnu od jednom ili? naravno da na početku radi kontrole kotača bez neide gas do kraja ali odmah nakon što uhvate kotači grip gas mora ić do kraja,zar ne?
Kad kotači uhvate grip gas odmah ide do kraja, ali ako ga stsne do kraja u 1. ili 2. brzini samo če bezveze proklizavati u prazno, ako onda još uključi kers dobit če još više neupotrebljive snage i proklizavat če još više.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Ajde da se malo umješam u raspravu. Vozači u 1. brzini doziraju (postupno pritišću) gas. U 2. su samo oprezniji prilikom pritiskanja "do daske" ali to je bilo prošle sezone (bez TC-a i gume sa uzdužnim utorima) jer se situacija mijenja korištenjem slick guma - na istu širinu imaju veću korisnu površinu dakle sposobne su prenijeti veću snagu na podlogu (spomenuo sam "veću snagu" a trebao sam reći "veći okretni moment" no već sam rekao da ja pokušavam objašnjavati na manje "tehnički" način - tehničari, ne uzimajte mi to za zlo ili repliku). Recimo (karikirano) prilikom kretanja na gume se djeluje snagom 100 ks, u narednoj sekundi se djeluje snagom 200 ks i guma to uspješno prenese na podlogu, ali da se djelovalo sa 220 ks došlo bi do proklizavanja zbog 20 ks viška koje guma nije mogla "sažvakati" a motor je bio u stanju isporučiti - za trakciju nije važna ukupna snaga motora već količina i brzina isporuke. Prije se to moglo riješavati mapama paljenja i ubrizgavanja za svaki pojedini stupanj prijenosa ali sa standardiziranom elektronikom i pravilnikom da se mape može mijenjati samo direktno (vozač) to je postalo "pipkavo" (McM-ov volan sa 6 klackalica).
Ovo bi bio odgovor schueyu ali i ostalima zašto bi bilo nerazumno koristiti KERS na manjim brzinama no ima još jedna stvar koja je poznatija sbk i motogp fanovima, a ima veze sa ovom problematikom! Dvocilindraši (ili bigbang četverocilindraši) imaju bolju trakciju tj prilikom spuštanja iste količine snage manje stresno djeluju na gumu zbog pulsiranja motora! Koliko god to bio mali vremenski razmak - unutar radnog ciklusa 4-taktnog motora, za 2 kruga radilice (koljenastog bla bla...) dakle za 720 stupnjeva samo jedan je radni takt i djeluje tokom 180 stupnjeva dok ostalih 540 ne! Tih 540 je važan period oporavka gume. Kod f1 motora - broj cilindara + faze paljenja i kut među cilindrima i dobit ćemo broj stupnjeva puno manji ali će broj biti tu koji daje gumi vrijeme za oporavak. KERS ne pulsira - nema vremena oporavka za gumu = pojačano trošenje nesrazmjerno količini snage!
Rezime mojeg razmišljanja o ovom slučaju - korištenje KERS-a pri manjim brzinama bi premašilo kapacitete guma i još ih nesrazmjerno više potrošilo = loše!
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

kolgea,mislim da sam u potpunosti shvatio to,ipak,po tome se ne isključuje u potpunosti korištenje kersa na tim brzinama,zar ne? da se postavim možda ovako-Ferrari sporije grije gume,i u zadnjem stintu Raikkopnen je samo 7 krugova prije kraja ušao u boks,da zagrije gume mu treba barem, 4 kruga,zar nebi on prilikom tog trošenja na niskim brzinama ubrzao taj proces ajmo reć možda i za 2 kruga,dajući mu prednost od dva kruga više za vožnju na maksimumu? dakle,pitam dali je moguće to koristiti kao prednost pri zagrijavanju guma,iliti ne katastrofalnom uništavanju odmah,ali prženju na određenu temperaturu koja bi im pomogla kroz daljnje krugove ?


EDIT:ovo je naravno laički postavljeno pitanje na prvu stvar koja mi je pala na pamet da bi se eventualno moglo tako iskoristiti
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

schuey je napisao/la:kolgea,mislim da sam u potpunosti shvatio to,ipak,po tome se ne isključuje u potpunosti korištenje kersa na tim brzinama,zar ne? da se postavim možda ovako-Ferrari sporije grije gume,i u zadnjem stintu Raikkopnen je samo 7 krugova prije kraja ušao u boks,da zagrije gume mu treba barem, 4 kruga,zar nebi on prilikom tog trošenja na niskim brzinama ubrzao taj proces ajmo reć možda i za 2 kruga,dajući mu prednost od dva kruga više za vožnju na maksimumu? dakle,pitam dali je moguće to koristiti kao prednost pri zagrijavanju guma,iliti ne katastrofalnom uništavanju odmah,ali prženju na određenu temperaturu koja bi im pomogla kroz daljnje krugove ?


EDIT:ovo je naravno laički postavljeno pitanje na prvu stvar koja mi je pala na pamet da bi se eventualno moglo tako iskoristiti
Koja ti je korist ako zagriješ samo zadnje gume prije, osim toga Kimi je imao problema samo sa prednjim gumama (znam da si ga naveo kao primjer pojašnjavanja šta si točno mislio)! Opet si u problemu čak još većem jer zadnje gume drže nesrazmjerno bolje od prednjih! Čak ni kombinacija sa pomaknutim prednjim krilom u + to ne bi mogla riješiti - ali ako bi se maknulo pravilo o korištenju vrsta guma imalo bi puno smisla u takvim situacijama jer naprijed se stave mekše gume (brže se zgriju i daju bolji grip)... i odgovor sam pisao prije nego sam vidio edit ali mislim da sam pogodio smisao :biggrin:

Evo i ja ću EDIT: možda je bolji način "mali KERS" tj pravilnik nalaže da se smije iskoristiti max 80 ks u jednom krugu i limitiran je kapacitetom pohrane dakle 80 ks u trajanju od 6,6 sec, ali 40 ks u trajanju od 13,2 sec...
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: KERS

Post Postao/la schuey »

hvala na odg al moraš na meet doć,imam ja još puno pitanja al su van ove teme,neka su in al opet...da ne zachatavam ovak ozbiljnu temu,vidimo se u 5.mjesecu :D

al da nije full ot,zar nebi npr u toj situaciji hami na doziranom kočenju nakon 2 zavoja došao na ono kaj sam pitao? ipak dečko ubija prednje gume (znam malo je možda glupo al eto,moram pitat :D )
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
jaki
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 488
Pridružen/a: 21 sij 2009, 18:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la jaki »

Slažem se u potpunosti sa gotovo svime navedenim u postovima iznad. Teško je prenjeti snagu na podlogu pogotovo ako se jednim gumbom ona poveća za 80ks.
Međutim motori se ove godine vrte do 18000 i tu su izgubili 40ks, KERS donosi 80ks, a gume su slickovi i pružaju puno veći grip.
Ono što želim reći jest da će možda, budući da je snaga veća 40 ks,a gume ju bolje prenose na podlogu nego prošlogodišnje, KERS biti uključen od samog starta, tj. da će biti sastavni dio startne procedure i automatski upaljen čim se pusti kvačilo. Mislim da će se snaga moći prenjeti na podlogu, a i jednostavnije je za vozače, a ne da u borbi za pozicije do prvog zavoja još na volanu traže gumbiće, budući da se on pretpostavlljam neće smjeti automatski sam paliti primjerice pri izmjeni iz prve u drugu(to bi podsjećalo na zabranjene automatizirane startove).
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

jaki je napisao/la:Slažem se u potpunosti sa gotovo svime navedenim u postovima iznad. Teško je prenjeti snagu na podlogu pogotovo ako se jednim gumbom ona poveća za 80ks.
Međutim motori se ove godine vrte do 18000 i tu su izgubili 40ks, KERS donosi 80ks, a gume su slickovi i pružaju puno veći grip.
Ono što želim reći jest da će možda, budući da je snaga veća 40 ks,a gume ju bolje prenose na podlogu nego prošlogodišnje, KERS biti uključen od samog starta, tj. da će biti sastavni dio startne procedure i automatski upaljen čim se pusti kvačilo. Mislim da će se snaga moći prenjeti na podlogu, a i jednostavnije je za vozače, a ne da u borbi za pozicije do prvog zavoja još na volanu traže gumbiće, budući da se on pretpostavlljam neće smjeti automatski sam paliti primjerice pri izmjeni iz prve u drugu(to bi podsjećalo na zabranjene automatizirane startove).
Da ovo sve ima smisla, ali lani su i u drugoj brzini proklizavali, tako da ove godine iako če imati više mehaničkog gripa i motori su slabiji ne vjerujem da će u prvoj brzini moći iskoristiti svu snagu.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Motori jesu slabiji što se tiče konačne snage ali još uvijek daju (karikiram) 400ks pri 10000 o/min kao i prošle godine pri kojim okretajima motora se starta (tu negdje odokativnom metodom izmjereno)... ne kažem da se neće koristiti pri startu ali ja mislim - ne u prvoj brzini, a do prvog zavoja se ne ide samo prvom! Schueyevo pitanje je bilo više razmišljanje u kojim situacijama bi korištenje KERS-a pravilo razliku no, na to pitanje je jako teško odgovoriti globalno. Npr na hungaroringu bi se isplatilo "ispucati" na startu jer nema pogodnih mjesta za preticanje odmah nakon prvog zavoja ali spa je druga priča... sve ovisi o stazi, taktici (kraći prvi stint i treba ti netko ispred kao čaval u gumi)... vrsti KERS-a (mali)... dosta toga će biti jasnije nakon prve utrke (ako budu stvarno bar 2-3 tima sa KERS-om)
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

Po mojem mišljenju za najbrži krug će KERS trebati uključiti na izlasku iz zavoja ispred najduže ravnice na stazi, na večini staza je to zadnji zavoj prije startno-ciljne ravnine. U Spa, ako se Eau Rouge bude mogao prolaziti punim gasom, najbolje će biti ukljućiti KERS na izlalu iz La Sourcea.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
jaki
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 488
Pridružen/a: 21 sij 2009, 18:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la jaki »

130R je napisao/la:Po mojem mišljenju za najbrži krug će KERS trebati uključiti na izlasku iz zavoja ispred najduže ravnice na stazi, na večini staza je to zadnji zavoj prije startno-ciljne ravnine. U Spa, ako se Eau Rouge bude mogao prolaziti punim gasom, najbolje će biti ukljućiti KERS na izlalu iz La Sourcea.
Mislim da nema smisla uključivati KERS na izlazu iz La Sourcea jer ionako slijedi nizbrdica do Eau Rougea, ali poslije slijedi puno duža uzbrdica do Les Combsa gdje bi se isplatilo uključiti KERS.
Avatar
rnrboi
Početnik
Početnik
Postovi: 216
Pridružen/a: 11 lip 2007, 10:46
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi

Re: KERS

Post Postao/la rnrboi »

A koliko krugova će otprilike trebati da se napuni nakon što se iskoristi?
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

rnrboi je napisao/la:A koliko krugova će otprilike trebati da se napuni nakon što se iskoristi?
Ja mislim da se u jednom krugu uspije napuniti za sljedeči krug. I mislim da bi uspili napuniti i puno više nego što smiju iskoristiti.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Da, u jednom krugu se može napuniti sa 3 do 5 kočenja zavisno o stazi. Stop and go staze sa dužim pravcima i sporim zavojima su pogodnije za punjenje u odnosu na "tečne" staze sa blagim usporavanjem i brzim zavojima npr u Monzi će se najbrže puniti jer je kočenje na prvoj šikani (Rettifilo) najjače i najdulje kočenje u kalendaru i odmah poslije toga dolazi kočenje za Roggiu i već imaš napunjene baterije (williams zamašnjak) ali Suzuka ima prvo "pravo i jako" kočenje (osim 2. zavoja) tek na Harpinu i nakon toga malo na Spoonu i ništa do Casina (zadnja šikana)...ali ta brzina punjenja je i mali problem za hlađenje jer što se brže pune baterije to se jače zagrijavaju, a mislim da je to izvor Ferrarievih problema sa hlađenjem KERS-a...
Avatar
Lord of the Ring
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 437
Pridružen/a: 11 kol 2006, 21:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: sebe_i_MS
Lokacija: Pod Sljemenom

Re: KERS

Post Postao/la Lord of the Ring »

aj ovak...molim jedno pojasnjenje, naime razmisljam sad i nije mi jasno u biti dosta stvari-ugl KERS funkcionira tako kako funkcionira, to je jasno i sve ali egzekucija mi nije bas transparentna; odnosno kako ta snaga od cca 50ks ide na osovinu pogona tj je li ona dodaje snagu motoru i sto onda s RPM..npr ja ganjam lujisa i izlazimo iz parabolike sesta brzina i ja mu se priblizavam firung djeluje i onda sedma vec smo na 17500 RPM i ja za prestizanje prije variante onda hocu okinut KERS-sta sad? Ako je limit 18000 hocu li ja imat uopce koristi od tog boosta ili sta?
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Lord of the Ring je napisao/la:aj ovak...molim jedno pojasnjenje, naime razmisljam sad i nije mi jasno u biti dosta stvari-ugl KERS funkcionira tako kako funkcionira, to je jasno i sve ali egzekucija mi nije bas transparentna; odnosno kako ta snaga od cca 50ks ide na osovinu pogona tj je li ona dodaje snagu motoru i sto onda s RPM..npr ja ganjam lujisa i izlazimo iz parabolike sesta brzina i ja mu se priblizavam firung djeluje i onda sedma vec smo na 17500 RPM i ja za prestizanje prije variante onda hocu okinut KERS-sta sad? Ako je limit 18000 hocu li ja imat uopce koristi od tog boosta ili sta?
Kao i sve drugo u f1, egzekucija ovisi o taktici. Koliko sam ja skužio, timovi o KERS-u razmišljaju više kao o sredstvu za postizanje boljeg vremena po krugu nego o nečem što će pomoći pri preticanju (i protivnik ima sličan gumbić :oops: ) tako da je vjerovatnije da će ga koristiti više pri ubrzavanju iz zavoja nego za postizanje max brzine. Ali, pretpostavimo da je taktika za Monzu top speed i riješenje za situaciju koji si upravo opisao bi bilo da imaš nešto dulju sedmu koju možeš zabiti u limitator jedino sa KERS-om i malo vjetra u leđa (ili dobrom dušom ne zadugo ispred :biggrin: ).
Avatar
Lord of the Ring
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 437
Pridružen/a: 11 kol 2006, 21:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: sebe_i_MS
Lokacija: Pod Sljemenom

Re: KERS

Post Postao/la Lord of the Ring »

zvjerko je napisao/la:
Kao i sve drugo u f1, egzekucija ovisi o taktici. Koliko sam ja skužio, timovi o KERS-u razmišljaju više kao o sredstvu za postizanje boljeg vremena po krugu nego o nečem što će pomoći pri preticanju (i protivnik ima sličan gumbić :oops: ) tako da je vjerovatnije da će ga koristiti više pri ubrzavanju iz zavoja nego za postizanje max brzine. Ali, pretpostavimo da je taktika za Monzu top speed i riješenje za situaciju koji si upravo opisao bi bilo da imaš nešto dulju sedmu koju možeš zabiti u limitator jedino sa KERS-om i malo vjetra u leđa (ili dobrom dušom ne zadugo ispred :biggrin: ).
Hehe bas to kaj si napisao-sve ce izgleda ovisiti o procjeni i taktiziranju ali ja bi definitivno da ganjam nekoga cuvao onda boost za trentak kad bih krenuo u napad...naravno i kao sto si i rekao (ja sam malo jednodimenzionalno razmisljao :oops: ) protivnik isto moze tad roknut po gumbicu i onda opet imamo pat poziciju #-o ali ajde barem da cemo imati dobar show s tim KERS-om..ono Fast&Furious fore ko s nitrom :lol:
....samo sto nece bit 1/4 mie nego malo kompliciranije sheme!
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: KERS

Post Postao/la zvjerko »

Lord of the Ring je napisao/la:....ja sam malo jednodimenzionalno razmisljao :oops: ...
Ne taj smajlić koristiti! [-X Važno je razmišljati, stvarati situacije i tražiti riješenja pa čak i kada postoji provjereno dobro i naizgled jedino pravo riješenje! Jednostavna i očita (ti si to nazvao jednodimenzionalnim, a ja se znam izgubiti oko broja dimenzija :roll: ) se znaju pokazati najboljima posebno kad se radi o taktici jer suparnik može pomisliti: "To je prejednostavno! Pa ne smatra me valjda idiotom!!" i ... đenje!!!!!! I obrnuto!!!!! Tako je i sa korištenjem KERS-a. Netko može upotrijebiti neku svoju logiku, samo njemu znanu, koja se može pokazati boljom u tom trenutku ili može "spušiti" jer je previše zakomplicirao. Bitno je donijeti pravu odluku u pravom trenutku koja U ovom slučaju može glasiti - nećeš koristiti gumbić na tom dijelu staze već na drugom npr (ajmo se držati Monze) ispucati baterije na izlazu iz Lesma ili Ascaria, a nakon Parabolice kak mi bude.
Btw nekakva logika zašto koristiti KERS na izlazu iz zavoja - pred zavoj (te) uspori više nego je sposoban proći kako bi se on bolje "ispucao", a ti lovio putanju koja više nije idealna jer si kočio više od potrebnog ili prosto izbačen sa putanje.......
Avatar
GT-R
Početnik
Početnik
Postovi: 326
Pridružen/a: 05 lis 2008, 10:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Schumacher i Massa
Lokacija: Zagreb

Re: KERS

Post Postao/la GT-R »

Kolko sam ja skužio, KERS je nešto kao nitro? Puni se tijekom utrke, i ispališ ga u roku od 6 s i daje snagu od 60 KS.
Jesam dobro shvatio?
slika
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: KERS

Post Postao/la Scuderia »

Evo gledao sam i zadnji trening i kvalifikacije, moram priznati, nije mi to bas nesto... Kada samo 2. auta prodju u zavrsnu rundu, zapitam se.... ima li smisla to razvijati? Jer jos nisam vidio da to nekakvu prednost donosi. :|
slika
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: KERS

Post Postao/la gringo73 »

Scuderia je napisao/la:Evo gledao sam i zadnji trening i kvalifikacije, moram priznati, nije mi to bas nesto... Kada samo 2. auta prodju u zavrsnu rundu, zapitam se.... ima li smisla to razvijati? Jer jos nisam vidio da to nekakvu prednost donosi. :|
A slušaj, dogodine je obavezan, pa ko ga ne razvije kroz ovu sezone, može tek poslije 01.01.2010 ;)
slika
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: KERS

Post Postao/la Scuderia »

gringo73 je napisao/la: A slušaj, dogodine je obavezan, pa ko ga ne razvije kroz ovu sezone, može tek poslije 01.01.2010 ;)
A znam, ali tuzno mi je to sve nekako. ( valjda sam jos pod dojmom kvalifikacija) :roll:

Eto imali smo prilike vidjeti kod Kimija kako to funkcionira, odnosno kada ga trosi.... ( nemojte mi sta zamjeriti), mislio sam da se to puno brze puni.... :|
Zadnja izmjena: Scuderia, dana/u 28 ožu 2009, 08:33, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: KERS

Post Postao/la 130R »

gringo73 je napisao/la:
Scuderia je napisao/la:Evo gledao sam i zadnji trening i kvalifikacije, moram priznati, nije mi to bas nesto... Kada samo 2. auta prodju u zavrsnu rundu, zapitam se.... ima li smisla to razvijati? Jer jos nisam vidio da to nekakvu prednost donosi. :|
A slušaj, dogodine je obavezan, pa ko ga ne razvije kroz ovu sezone, može tek poslije 01.01.2010 ;)
A s vremenom će ga i pojačati tako da bi, ako ne ove godine onda narednih sigurno davao prednost. Ali ja mislim da će i ove godine na stazama sa dugim ravnicama davati prednost.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Lorenzo cro
Mlada nada
Mlada nada
Postovi: 326
Pridružen/a: 07 vel 2009, 11:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Novska

Re: KERS

Post Postao/la Lorenzo cro »

Meni se taj KERS baš i ne sviđa još dok je u tako ranoj fazi razvoja. Moglo bi zbog njega bit svega na utrkama, pogotovo kvarova.
Odgovori