Mala škola MEHANIKE

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
Senna
Veteran
Veteran
Postovi: 3398
Pridružen/a: 05 svi 2005, 16:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Minardi _ Alonso
Lokacija: Skradnik
Kontakt:

Re: Kvacilo,Kurplun,Spojka...

Post Postao/la Senna »

zvjerko je napisao/la:slika

add - mali off (Tex nhf) šta povezuje moderne bolide f1 i tomosa iz `62 (ak se ne varam) našeg kolege Senne? Imaju pull tip kvačila!!!!!
ha ha! bravo :D slažem se, kako ti je to palo napamet :D
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Kvacilo,Kurplun,Spojka...

Post Postao/la zvjerko »

Senna je napisao/la:
zvjerko je napisao/la: add - mali off (Tex nhf) šta povezuje moderne bolide f1 i tomosa iz `62 (ak se ne varam) našeg kolege Senne? Imaju pull tip kvačila!!!!!
ha ha! bravo :D slažem se, kako ti je to palo napamet :D
Slučajno mi palo na pamet dok sam čitao o sachsovom kvačilu (pull i push) i sjetio se da tomosi imaju kvačilo koje se aktivira povlačenjem elementa na opruzi prema van. Inače rastavio (i nećeš vjerovati - sastavio!!!!!) sam dosta motora tako da su mi prilično poznate komponente i njihov princip rada.


...a baš nisam htio spamati. Ako ovaj post može ostati dan dva pa ga zbrišite jer Senna stvarno rijetko čita PP!
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la schuey »

ajd pitanje za znalce,zanima me,pošto se motori u f1 hlade zrakom (isključivo zar ne?) dali velike količine oborina mogu imati utjecaja prilikom usisavano,ja u usisnike ili jednostavno hlade kao ii zrak,tj prolaze kroz kanale i izlaze van? naravno ako je tako,dali to utječe na snagu,izdržljivost motora itd,zanima me živo radi klade,bilo je nekih kvarova po vrućini pa osim Masse DNF da stavim i ove s lošijim motorima :biggrin:



sad zbiljno,zanima me dali netko zna kako djeluje,pošto je i zrak fluid kao i voda,teoretski nebi trebalo smetat jedino u "jačini# hlađenja.
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Cuky »

koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
schuey
Počasni član
Počasni član
Postovi: 5088
Pridružen/a: 12 ožu 2007, 11:34
Ja sam: Vozač
Navijam za: odlazak Montezemola
Lokacija: Kud Koji Mili Moji!!!
Kontakt:

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la schuey »

damjan.cule je napisao/la:koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....

vidiš o tom nisam ni pomislio #-o al još jedno hipotetsko,dali može u tom slučaju doći do podhlađivanja motora tako da previše hladi i moraju ga držati na dužim intervalima visokih okretaja,poznato je kako svaka stvar u f1 djeluje nekako na bolid,pa jel to pak moguće? jer uvjeren sam da Renault neće izdržati,ne znam zkj al kao da ima veze s time
Ukoliko ste bannani,opomenuti ili Vam je post izbrisan,prekršili ste (najmanje) jedno od ovih pravila ponašanja!
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Cuky »

neznam, stvarno nisam čuo još za slučaj da se motor previše ohladio...znam da prilikom stajanja na mjestu dolazi do pregrijavanja jer zrak ne struji kroz radiatore i ne hladi vodu, a samim time i motor...za pothlađivanje ti eto nisam siguran....
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la zvjerko »

@ schuey
Može ali je vjerovatnije da će doći do pregrijavanja. Nije logično, ha?! Samo na prvi pogled jer količina zraka potrebna za hlađenje ovisi o brzini ne samo na ravnim djelovima već općenito tako da se za kišne uvjete koriste veći izmjenjivači (hladnjaci, kileri kakogod) iako može doći i do pothlađivanja (bitno niža temperatura okoline od očekivane) no to ovisi o konfiguraciji staze.

@ damjan.cule
Motor koji nije unutar optimalnog temperaturnog raspona (min/max) se brže troši ... prije dolazi do pada snage između ostalog.
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Kenny »

damjan.cule je napisao/la:koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....
F1 motori su zrakom hlađeni motori i nemaju vodeno hlađenje, da imaju vodeno hlađenje bili bi znatno teži i lošiji, a isto tako i nebi moglo doć do pregrijavanja kad bolidi stoje, ili kad se voze iza nekog drugog
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
McLewis
Veteran
Veteran
Postovi: 3123
Pridružen/a: 29 svi 2007, 21:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren i Mercedes
Lokacija: ispred monitora

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la McLewis »

Kenny je napisao/la:
damjan.cule je napisao/la:koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....
F1 motori su zrakom hlađeni motori i nemaju vodeno hlađenje, da imaju vodeno hlađenje bili bi znatno teži i lošiji, a isto tako i nebi moglo doć do pregrijavanja kad bolidi stoje, ili kad se voze iza nekog drugog
a kakva para onda ide van kad je vettel kresno u buttona?????? vrući zrak??????? prijatelju sve je vodom hlađeno.....
McLaren u <3
Avatar
King iCool
Veteran
Veteran
Postovi: 3096
Pridružen/a: 07 svi 2008, 14:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Lokacija: Planet Zemlja
Kontakt:

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la King iCool »

McLewis je napisao/la:
Kenny je napisao/la:
damjan.cule je napisao/la:koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....
F1 motori su zrakom hlađeni motori i nemaju vodeno hlađenje, da imaju vodeno hlađenje bili bi znatno teži i lošiji, a isto tako i nebi moglo doć do pregrijavanja kad bolidi stoje, ili kad se voze iza nekog drugog
a kakva para onda ide van kad je vettel kresno u buttona?????? vrući zrak??????? prijatelju sve je vodom hlađeno.....
Kolega tu nisi u pravu. F1 motori ne smiju biti hlađeni vodom isključivo zrakom. Kod brzina većih od 200km/h je zrak dosta hladan za motor...a ova para ili dim je možda bila guma koja je šlajfala po karoseriji ili možda nešto drugo uglavnom nije voda.
Avatar
FERRARI-MAN
Postovi: 66
Pridružen/a: 30 srp 2010, 20:07
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERARRI i NANDA

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la FERRARI-MAN »

King iCool je napisao/la:
McLewis je napisao/la:
Kenny je napisao/la:koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....
F1 motori su zrakom hlađeni motori i nemaju vodeno hlađenje, da imaju vodeno hlađenje bili bi znatno teži i lošiji, a isto tako i nebi moglo doć do pregrijavanja kad bolidi stoje, ili kad se voze iza nekog drugog
a kakva para onda ide van kad je vettel kresno u buttona?????? vrući zrak??????? prijatelju sve je vodom hlađeno.....
Kolega tu nisi u pravu. F1 motori ne smiju biti hlađeni vodom isključivo zrakom. Kod brzina većih od 200km/h je zrak dosta hladan za motor...a ova para ili dim je možda bila guma koja je šlajfala po karoseriji ili možda nešto drugo uglavnom nije voda.[/quote]

Ja sam 70 % siguran da su hlađeni vodom
slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Toon »

...f1 motori su hlađeni nekakvom tekućinom čije se ime sada ne mogu sjetiti ne vodom...mislim da sustav samo zračnog hlađenja već dugo vremena ne upotrebljava nitko u auto industriji pa tako niti u F1...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Cuky »

Kenny je napisao/la:
damjan.cule je napisao/la:koliko ja znam motori se u F1 hlade vodom....usisnici za zrak na bokovima služi da bi se pomoću radijatora kroz koje struji zrak ta ista voda koja prođe kroz motor ponovno ohladila za novi krug....
F1 motori su zrakom hlađeni motori i nemaju vodeno hlađenje, da imaju vodeno hlađenje bili bi znatno teži i lošiji, a isto tako i nebi moglo doć do pregrijavanja kad bolidi stoje, ili kad se voze iza nekog drugog

tekućina je 100%...možda ne voda ali sigurno tekućina. I kako da se pregriju kad stoje ili su iza nekog?? Pa jednostavno...tekućina kruži prolazeći kroz motor i radijatore...U motoru se zagrijava, tj. preuzima toplinu koju motor proizvodi izgaranjem smjese goriva i zraka i odvodi ju dalje....u radijatorima se tekućina hladi na način zrak prilikom kretanja bolida prolazi kroz rešetke radijatora kroz koje prolazi ta tekućina. Dok taj zrak prolazi, on je hladniji i tako hladi tekućinu koja ponovno prolazi kroz motor, preuzima toplinu i tako u krug. Prilikom stajanja bolida zrak ne struji kroz radijatore i tekućina se ne može hladiti osim ono malo što topline izgubi kruženjem kroz vodove i radijatore, ali to je nedovoljno pa prilikom slijedećeg prolaska kroz motor ne može preuzeti toliko topline koliko bi mogla da je ohlađena. Slična je stvar i kad bolid vozi vrlo blizu bolidu ispred sebe. Samo u tom slučaju iako zrak struji kroz radijatore on je rijeđi zbog turbulencija sa bolida ispred (tzv. prljavi zrak) a također je i ugrijan zbog ispušnih plinova.

Ovo nije nikakva mudrost, čista fizika ;)
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re:

Post Postao/la zvjerko »

Kenny i King iCool - šalite se ili kurite vatru ... ili stvarno tako mislite! Ovaj post sa prve stranice je star nekih tri godine i ništa se nije promijenilo!

Dr. DJ je napisao/la:Hlađenje motora


Motori su toplinski strojevi. To znači da se prilikom njihovog mehaničkog rada, uslijed trenja materijala javlja toplina kao otpadna energija. Od toplinske energije nastale u motoru s unutrašnjim izgaranjem, samo se jedna četvrtina pretvori u koristan rad. Preostalu toplinu treba odvesti i to tako da se ni jedan dio motora ne pregrije. Prilikom vrlo visokih temperatura okoline, koje u najtoplijim krajevima mogu iznositi i do 50 stupnjeva, nastaju vrlo velika termička opterećenja na motoru. Svaki materijal može podnijeti određenu temperaturu, no preko te granice nastupa deformacija i zamor materijala Zadatak dobrog sustava za hlađenje je upravo u tome da omogući motoru temperaturu kod koje on najbolje i najviše daje. To je tzv. Radna temperatura motora.
Zapravo, motor najbolje radi kada je temperatura okoline što manja, odnosno kada je njegova temperatura što niža. (Gustoća zraka je u ovisnosti o temperaturi okoline)

U principu, motor se može hladiti pomoću zraka ili vode, pa prema tome razlikujemo zračno ili vodeno hlađenje. Kod zračnog hlađenja, zrak koji pokreće ventilator, struji oko rashladnih rebara na vanjskoj strani glave i cilindara. Pri hlađenju tekućinom stjenke motora se hlade rashladnim sredstvom, a to je obično voda s raznim dodacima.

Zračno hlađenje

Karakterizira ga jednostavan način rada bez potreba za hladnjacima, spremnicima vodom i cjevovodnom instalacijom. Pretežito se koristi za malene dvotaktne, četverotaktne ili dizelske motore. U pravilu zračno hlađeni motori imaju rebrasto konstruiranu glavu motora, (radi boljeg prodiranja hladnog zraka), i turbinski ventilator (povezan remenom na koljenasto vratilo), koji neprekidno upuhuje zrak iz okoline u prostor oko motora, brzinom ovisnom o brzini okretanja koljenastog vratila. Ventilator ima posebno osmišljen usmjerivač i usisnik zraka, tako da hladni zrak iz okoline nesmetano kruži oko vrućeg motora i tako ga hladi.

Odlikuje ga neujednačenost hlađenja motora. Iako u praksi do nekih granica funkcionira zaista dobro, kod automobila nestaje iz upotrebe. Ponajviše zbog komplicirane ugradnje turbinskog ventilatora, buke cjelokupnog sustava, i na visokim opterećenjima nedovoljne snage hlađenja.

Posljednji automobili koji su koristili sustav zračnog hlađenja motora bili su Porsche, Wartburg, Trabant i Buba.

Vodeno hlađenje

Sustav hlađenja tekućinom nešto je kompliciraniji u odnosu na hlađenje zrakom. Izvedba samog motora je time drugačija. Naime, blok motora je «izbušen» tj. oko cilindara i u glavi, oko ispušnih ventila se nalaze posebni nepropusni kanali, kojima cirkulira rashladna tekućina.
Sustav se sastoji od hladnjaka rashladne tekućine sa ventilatorom, termostata, vodene pumpe i cjevovodne instalacije.
Hladnjak služi da toplinu koju voda donosi iz motora, prenosi u atmosferu. Rashladna tekućina prolazi iz motora pokraj termostata i ulazi u gornju vodnu komoru na hladnjaku i ispunjava ga. Obično se hladnjaci nalaze sa prednje strane automobila (iza branika), kako bi u vožnji bio na udaru što veće količine zraka, koji ohlađuje rashladnu tekućinu u njemu.

Termostat je uređaj koji se nalazi u cjevovodnoj instalaciji, kod bloka motora i ima zadatak da propusti cirkuliranje vode kroz hladnjak samo onda kada temperatura rashladne tekućine u motoru dođe do radne temperature, (prevedeno, nekih 80-85 stupnjeva). Termostat u tim trenucima «otvori» i propusti rashladnu tekućinu do hladnjaka, kako bi se ista ohladila.

Vodena pumpa omogućuje neometani optok vode kroz rashladni sustav. Obično je remenskim prijenosom spojena sa koljenastim vratilom i brzina proticanja rashladne tekućine u sustavu zavisna je o brzini okretanja koljenastog vratila motora.

Unutar cjevovodne instalacije protjeca rashladna tekućina od motora preko hladnjaka pa natrag u motor. Kažemo da automobil ima zatvoren sistem za hlađenje. Budući da se u takvom sistemu rashladna voda praktički ne gubi, sistem se već u tvornici napuni rashladnom tekućinom koja je mješavina vode i sredstva protiv zamrzavanja i korozije.

Hlađenje motora F1 bolida



Izvedeno je na principu hlađenja tekućinom, slično kao i kod automobila, no ipak mnogo kompleksnije. Aerodinamika F1 bolida uvjetuje što manje «rupe» na samom bolidu, kako bi ona bila povoljnija. Ako momčad želi jedan pouzdan motor, onda zasigurno mora konstruirati kvalitetan i efikasan sustav za hlađenje koji ipak nepovoljno utječe na aerodinamiku. U svakom slučaju, treba dovesti dovoljno zraka do bočnih dijelovi bolida gdje se nalaze sistemi za hlađenje. Problem pri tome je što je brzina zraka koja struji prema hladnjacima vrlo mala, tj. pri brzini bolida od 300 km/h u hladnjak struji zrak brzinom od 35 km/h.
Zbog toga je pred inženjerima veliki posao, kako uskladiti efikasno hlađenje sa što povoljnijom aerodinamikom.
Svaka rupa na bolidu košta nekoliko desetinki sekunde, tako da se njihov broj pokušava minimalizirati. Primjer između maksimalnog i minimalnog otvora za hlađenje može dovesti i do 4 desetinke sporijeg vremena po krugu.
Avatar
~IsR~Lux
Početnik
Početnik
Postovi: 272
Pridružen/a: 14 vel 2008, 17:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: V8
Lokacija: ovdje

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la ~IsR~Lux »

u ovom vodicu se nalazi svaki posebno djelic bolida i tocno je objasnjena njegova funkcija,iz ovoga mogu uciti i inzinjeri iz f1 :D http://rapidshare.com/files/416054410/V ... bolida.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la zvjerko »

SFM je napisao/la:u ovom vodicu se nalazi svaki posebno djelic bolida i tocno je objasnjena njegova funkcija,iz ovoga mogu uciti i inzinjeri iz f1 :D http://rapidshare.com/files/416054410/V ... bolida.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Počeo čitati na brzinu i već naletio na prvu "bananu" kod objašnjavanja difuzora - autor baš nije shvatio najbolje šta prevodi (ako prevodi, ako ne onda nema pojma!) ... no ovo je topic o mehanici... i ipak je to "manual" za PC igru ... valjda je zato smajlić.
Avatar
~IsR~Lux
Početnik
Početnik
Postovi: 272
Pridružen/a: 14 vel 2008, 17:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: V8
Lokacija: ovdje

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la ~IsR~Lux »

nema to veze sta je za pc igru,u igri dijelovi imaju istu funkciju kao i u stvarnosti,a u cem je to pogriješio u vezi s difuzorom?
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la zvjerko »

SFM je napisao/la:nema to veze sta je za pc igru,u igri dijelovi imaju istu funkciju kao i u stvarnosti,a u cem je to pogriješio u vezi s difuzorom?
Sorry SFM - promakao mi je tvoj post.

Samo objašnjenje stvaranja podtlaka je pogrešno. Ako se već hoće razbacivati pojmovima onda će spomenuti Bernouliev efekt i Venturijevu cijev - a ne Venturijev efekt. Baš i nemam utisak da je shvatio zašto zrak ispod podnice se ubrzava i u kakvim uvjetima tako da sam prestao čitati dalje jer me samo "pojašnjavanje" naživciralo. Ako pokušavaš nešto objasniti da bude shvatljivo nekom van struke - izbjegavat ćeš stručne pojmove i potrebne fizičke zakone ćeš opisati "slikovito" tj primjerom koji svatko može viditi ili je bar jednom vidio npr vodenu struju oko kamena na brzaku, a i zrak je fluid ... čim pročitam tako nešto odmah mi gubi na vjerodostojnosti i nemam volje za dalje.
Avatar
~IsR~Lux
Početnik
Početnik
Postovi: 272
Pridružen/a: 14 vel 2008, 17:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: V8
Lokacija: ovdje

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la ~IsR~Lux »

u pravu si al nije za bacit :D
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Kenny »

Nije F1, ali mislim da je najbolja tema za ovo

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nsvDcUG_ ... re=related[/youtube]
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Armanini
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 2467
Pridružen/a: 26 svi 2009, 17:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Armanini »

http://www.epi-eng.com/piston_engine_te ... _to_f1.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

eto malo tehnikaliha i usporedbe f1 i nascar cup motora..
rFactor F1 HR server Info
slika
Avatar
Forza
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 919
Pridružen/a: 20 tra 2010, 20:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari - F1
Lokacija: Maranello

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Forza »

Sauber motorsport

For the last two years the Sauber F1 Team mechanics have been using their downtime to slice a Formula One racing car lengthwise down the middle with the precision of true craftsmen. Chief Designer Matt Morris quite literally gets underneath the skin of the F1 car, pointing out where and how the individual components are located within the chassis. Everything is packed in pretty tightly. Sergio Pérez is also on hand to demonstrate the driver's seating position.
slikaslikaslika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Cuky »

Iz Caterhama objašnjavaju kočnice:

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
senamozart
Rezervni vozač
Rezervni vozač
Postovi: 441
Pridružen/a: 04 lis 2010, 21:47
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1 McLaren Team

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la senamozart »

ako može jedna mala pomoč
alternatori u formuli 1 jer me nešto interesira zbog red bulla.svrha i djelovanje.kratka mala analiza a možete mi poslati i na PP.
hvala lijepa.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola MEHANIKE

Post Postao/la Cuky »

Alternator, baš kao i u cestovnim vozilima, služi da bi bolid napajao električnom energijom koja pokreće elektroniku, pumpe za gorivo, ulje i vodu i naravno da bi imalo što napraviti iskru na svjećicama. Uz to imaju i malene baterije (malog kapaciteta koje vremenski kratko traju) jer bi pravi akumulator bio pretežak i prevelik za F1, koje služe da održavaju elektroničke uređaje (telemetrija, ECU, display na volanu, radio, stražnje svjetlo) na životu neko vrijeme kada je motor ugašen.

Zato se za paljenje motora koriste oni vanjski uređaji jer je količina eleketrične energije potrebne da zavrzi motor i proizvede iskru na svjećicama nedostižna sa tim malim baterijama. Kada se pale F1 bolidi mehaničar sa onim uređajem zapravo pokreće radilicu motora, a kad se motor vrti istovremeno i alternator proizvodi električnu koju onda koriste za stvaranje iskre na svjećicama. Ako se ne varam u kokpitu postoji gumb "start" i kada je tlak ulja i vode kako treba, te kada je smjesa goriva u cilindru kako treba onda se pritiskom na taj gumb pali iskra i motor krene sam raditi.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori