Mala škola AERODINAMIKE

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
nikolaa
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1131
Pridružen/a: 18 lis 2007, 18:19
Ja sam: Vozač
Navijam za: FERRARI

Post Postao/la nikolaa »

Svi konstruktori bolida sa detaljima poput dambo-usiju ili ajkulinog repa govore kako su to samo usmjerivaci zraka.Jesu.usmjerivaci su zraka te salju cistiju struju zraka ka dijelovima bolida iza prednjeg krila.Ali cim salju cistiju struju bez turbulencija samim tim dobijaju na downforce-u jer nema prljavog ili vrtloznog zraka.Peraje tacno sluzi za,kako je nego vec rekao,blokiranje susretanja zraka prije zadnjeg krila pa se tako i iskoristava pun potencijal zadnjeg krila,a onda imate bolju trakciju,ubrzanja i upravljivost.

Bolidi koji imaju dambo-usi vecinom imaju i slicna krila kod airbox-a iznad glave vozaca.To je slican efekat perajima jer se zrak tjera ka zadnjem krilu.

Sto se tice bocnih usisnika za vazduh tu veliki posao odradjuju krajnje strane prednjeg krila,sidepodovi,x-krila..,te mnogobrojna krila kod suspenzije.
FORZA FERRARI!!!
ivan šimić
Postovi: 11
Pridružen/a: 29 ožu 2009, 17:13
Ja sam: Vozač
Navijam za: kimi raikkonen

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la ivan šimić »

što mislite,dali bi se trebali kažnjavati brawni i još neki koji su u melbourneu imali difuzor malo drukčije podešen od ostalih momčadi
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Ferrari-BiH »

ivan šimić je napisao/la:što mislite,dali bi se trebali kažnjavati brawni i još neki koji su u melbourneu imali difuzor malo drukčije podešen od ostalih momčadi
Imas temu KAZNE OVDJE tamo ti ima dosta rasprava o tome
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
ivanpetka
Početnik
Početnik
Postovi: 301
Pridružen/a: 15 pro 2008, 13:50
Ja sam: Vozač
Navijam za: Massu
Lokacija: Zagreb

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la ivanpetka »

Moram priznat da me zainteresirala ova aerodinamika, i tek sam sad potpuno svijestan da je svaki ama baš svaki dio tog bolida napravljen da bolid ide što brže i da je struktura F1 bolida zapravo savršena
AA! Ljuti umak je ljut!!
seas
Postovi: 6
Pridružen/a: 11 lis 2009, 15:33
Navijam za: Ferrari
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la seas »

Bok dečki!
Vidim da ste zainteresirani za F1 i ostale autosportove i tehnologiju.
Ja imam svoj vlastiti web site koji se bavi time pa probajte ga posjetiti koji put.
Sajt je na adresi http://f1-dictionary.110mb.com/index.html.
To je praktički riječnik pojmova, ali ne onaj klasični kakav možete naći na još milion raznih strana. Prilično je opširan i sada imam oko 180 raznih pojmova. Ima i stranica koje su posvećene tehnikama vožnje, i povjesti. Stranice su pisane na engleskom jeziku. Izabrao sam engleski jer, morate priznati, to je jezik koji danas svi razumiju pa mi je i publika veća.
Stranice su samo moje, napravljene iz hobija i nisu sponzorirane ni komercijalne.


nadam se da će vas zanimati
Avatar
sunseeker
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1303
Pridružen/a: 02 lip 2007, 07:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: F1
Lokacija: Zagreb

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la sunseeker »

seas je napisao/la:Bok dečki!
Vidim da ste zainteresirani za F1 i ostale autosportove i tehnologiju.
Ja imam svoj vlastiti web site koji se bavi time pa probajte ga posjetiti koji put.
Sajt je na adresi http://f1-dictionary.110mb.com/index.html.
To je praktički riječnik pojmova, ali ne onaj klasični kakav možete naći na još milion raznih strana. Prilično je opširan i sada imam oko 180 raznih pojmova. Ima i stranica koje su posvećene tehnikama vožnje, i povjesti. Stranice su pisane na engleskom jeziku. Izabrao sam engleski jer, morate priznati, to je jezik koji danas svi razumiju pa mi je i publika veća.
Stranice su samo moje, napravljene iz hobija i nisu sponzorirane ni komercijalne.


nadam se da će vas zanimati
neloša ideja, ali brate mili stranica ti je barem 15 godina zastarjela, daj to nekom web dizajneru da malo ušminka i dovede u stanje preglednosti
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Arai »

Evo, počelo se nešto pričati o povratku ground effecta za 2013. god... Recimo da znam na koji način to funkcionira...
E, sad mene zanima jedna druga stvar. Na ovom LINKU piše da su brzine ground effect bolida kroz zavoj bile tolike da
su vozači jedva vidjeli ulaske i izlaske iz zavoja (??!) Što je onda danas? Isto tako piše da su se neki vozači srušili nakon utrke zbog
iscrpljenosti što je i razumljivo jer pretpostavljam da su fizički bili u puno lošijoj formi nego vozači danas... Ali opet ni sile
nisu bile tako velike pa mi je i to pomalo čudno. I onda na kraju pročitam ovo:
Perhaps it would be possible for modern single seater racing cars to employ full ground effect trim – but modern safety standards would demand enormous compromises.

Enormous run-off areas would put spectators a long way from the action, street racing would be out of the question, and drivers would need the kind of gravity suits used by fighter pilots.

It’s not hard to reach the conclusion that ground effects had to be banned.
Ovaj je članak pisan prije tri godine i po tome ispada da je praktički nemoguće vratiti ground effect, a sad kad se sjetim da se o tome
otvoreno razmišlja dođe mi da se zapitam ko je tu lud. Možda ga planiraju vratiti, ali sa jako velikim ograničenjima i to je opet "možda".
Isto tako mi je čudna riječ "vratiti" kad se meni čini da ga nikad nisu ni potpuno zabranili jer se ground effect javlja (valjda) na bilo kojem
tijelu ako je ono dovoljno blizu površini. Sad se pritisak ispod podnice dodatno smanjuje difuzorom, zar to samo po sebi nije ground effect?
Molim bolje upućene i iskusnije fanove dobre volje da malo razjasne novonastalu problematiku.
slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Toon »

...ja nisam baš stručan u tom pogledu no pokušat ću ti malo pomoći...
...za "otkriće" ground effecta su zaslužni Lotusovi injžinjeri (Colin Chapman) negdje sedamdesetih godina...on(i) su shvatili da bi se cijeli bolid mogao ponašati kao jedno veliko krilo i da bi ga ta "sila" mogla pričvrstiti na pod...čak je kasnije Gordon Murray (brabham) postavio ventilator na bolid koji je stvarao ogroman downforce i to je (nisam siguran) zabranjeno već nakon jedne (ili par) utrka...zato se i danas pravilima određuje koliko bolid može stvarati downforca...princip je sam po sebi vrlo jednostavan, zrakoplovi koriste strujanje zraka da bi se dizali dok se kod bolida to strujanje koristilo kako bi ga se pritiskalo prema dolje tj princip obrnutog avionskog krila...
na lotusu je to izgledalo otprilike ovako (pišem iz glave pa postoji mogućnost grešaka): u dno lotusa je ugrađen zračni kanal koji je na svom početko gotovo dodirivao pod te se taj kanal širio prema samom kraju bolida linearno - na taj način se pritisak zraka prema repu smanjivao i stvarao se taj "famozni" ground effect tj strujanje zraka pritišće bolid za podlogu - međutim svaka neravina, vožnja uzbrdo i nizbrdo jako smanjuju taj efekt...
...sile su bile jednake i onda i danas znači - zavoji cca 4G...
Zadnja izmjena: Toon, dana/u 06 ruj 2010, 22:45, ukupno mijenjano 1 put.
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Ferrari-BiH »

Radi se o Brabhamu BT46 kojeg je Lauda vozio do pobjede u Anderstorpu 1978.
Nakon te utrke bolid je proglasen ilegalnim, ali ostaje u pamcenju jos po jednoj stvari, a to je da je to bolid sa 100 postotnim ucinkom 1 utrka i 1 pobjeda
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Sad sam stvarno umoran pa ukratko - Toon Army je stvarno dobro to napisao tako da ću ja samo dodati malo na njegov post ... u prvom redu treba imati na umu da ground effect nije nekakvo tehničko riješenje već rezultat tj učinak (obrnuto krilo, ventilator...) jer cilj je stvoriti podtlak ispod bolida (danas to rade samo difuzori) kako bi ostvario što veći pritisak na podlogu preko dodirnih točaka (kotači) uz što manji drag ili otpor zraka. Bitna "dosjetka" su bile zavjesice koje su taj podtlak povećavale i održavale jer su minimalizirale gubitak struje zraka ispod bolida odgovornog za stvaranje podtlaka.

Sad malo o problemima - bolid je trebao biti izrazito tvrdo podešen kako se presjek i volumen ispod podnice nebi bitno mijenjao jer mala promjena uzdužnog presjeka (rake ili kut razlike u visini prednjeg i zadnjeg kraja bolida) dovodi do velike i gotovo nepredvidljive promjene u downforceu (GE+krila...) što je stvaralo probleme vozačima, na samo zbog nepredvidljivosti i neudobnosti (treba izdržati dva sata drmusanja) već i zamagljenog vida ... i tako je nastala potreba za aktivnim ogibljenjem ...

@ Ferrari-BiH
Za taj fan-car su rekli da je opasan jer nikad neznaš šta će ventilator podići sa zemlje i lansirati ti u glavu no njegov 100% učinak sumnjam da će itko izjednačiti.
Avatar
Arai
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1229
Pridružen/a: 31 ožu 2009, 19:08
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Arai »

Prvo, hvala svima na pomoći. Razjasnili ste mi neke stvari.
Ove stvari sam više-manje znao osim ovoga...
na lotusu je to izgledalo otprilike ovako (pišem iz glave pa postoji mogućnost grešaka): u dno lotusa je ugrađen zračni kanal koji je na svom početko gotovo dodirivao pod te se taj kanal širio prema samom kraju bolida linearno - na taj način se pritisak zraka prema repu smanjivao i stvarao se taj "famozni" ground effect tj strujanje zraka pritišće bolid za podlogu - međutim svaka neravina, vožnja uzbrdo i nizbrdo jako smanjuju taj efekt...
...sile su bile jednake i onda i danas znači - zavoji cca 4G...
Iznenadilo me da su sile tada bila približno jednake. Ja sam mislio da je bilo oko 2G. :oops:
...i ovoga.
Sad malo o problemima - bolid je trebao biti izrazito tvrdo podešen kako se presjek i volumen ispod podnice nebi bitno mijenjao jer mala promjena uzdužnog presjeka (rake ili kut razlike u visini prednjeg i zadnjeg kraja bolida) dovodi do velike i gotovo nepredvidljive promjene u downforceu (GE+krila...) što je stvaralo probleme vozačima, na samo zbog nepredvidljivosti i neudobnosti (treba izdržati dva sata drmusanja) već i zamagljenog vida ... i tako je nastala potreba za aktivnim ogibljenjem ...
Ja sam si cijelu fintu sa ground effectom zamislio ovako nekako. Mislio sam da GE sam po sebi stvara downforce, ali i uvelike pomaže krilima
zbog manjeg pritiska ispod bolida. Ali idalje mi dvije stvar nisu jasne... Pretpostvaljam da i danas u F1 postoji GE, ali je jako ograničen i ne
dolazi toliko do izražaje jer i difuzor stvara downforce. I druga stvar je onaj citat iz članka. Tamo navode da je to preopasno, izvedivo ali
neisplativo a FIA ga za tri godine planira vratiti.
slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Gledaj, downforce je ukupna sila koja djeluje na dodirne točke sa podlogom, a kako ćeš do nje doći - pritiskajući bolid prema podlozi (krila i oblik karoserije) ili privlačeći bolid (obrnuto krilo, ventilator, difuzor) ili koristeći obje solucije ... koristiš ono šta je na raspolaganju u skladu sa pravilnikom (ili ga malo drugačije interpretiraš). Bit je da downforce dobiven privlačenjem bolida (ground effect) je jeftiniji u smislu otpora zraka ili draga i malo manje osjetljiv na prljavi zrak što znači da bi praćenje bolida u zavjetrini bilo olakšano.

Kako sam ja shvatio - ne planiraju se vratiti svi gizmoi koji bi stvorili enorman podtlak (ground effect) već promijeniti odnos u načinu dobivanja downforcea u korist podtlaka. Dakle, vjerovatno smanjivanje krila (prednjeg i zadnjeg) do mjere da budu gotovo kozmetičke prirode i dopuštanje većeg difuzora koji bi bio lako izvediv zbog manjeg motora (priča se o 4 cilindra 1,6 litara zapremine) ...
... i još jednom ću ponoviti ground effect nije tehničko riješenje već produkt raznih teh. riješenja stoga ne očekujte povratak obrnutog krila ni ventilatora (možda zavjesica) ... možda autor članka smatra da je preopasan i neisplativ upravo zbog toga što ground effect poistovjećuje sa obrnutim krilom...
Avatar
130R
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1534
Pridružen/a: 04 vel 2009, 19:14
Ja sam: Vozač
Navijam za: sve i nikog
Lokacija: Istra

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la 130R »

Arai je napisao/la:Prvo, hvala svima na pomoći. Razjasnili ste mi neke stvari.
Ove stvari sam više-manje znao osim ovoga...
na lotusu je to izgledalo otprilike ovako (pišem iz glave pa postoji mogućnost grešaka): u dno lotusa je ugrađen zračni kanal koji je na svom početko gotovo dodirivao pod te se taj kanal širio prema samom kraju bolida linearno - na taj način se pritisak zraka prema repu smanjivao i stvarao se taj "famozni" ground effect tj strujanje zraka pritišće bolid za podlogu - međutim svaka neravina, vožnja uzbrdo i nizbrdo jako smanjuju taj efekt...
...sile su bile jednake i onda i danas znači - zavoji cca 4G...
Iznenadilo me da su sile tada bila približno jednake. Ja sam mislio da je bilo oko 2G. :oops:
Sile u zavojima su 1982. (zadnje godine ground efecta) bile do 2,5 G (danas idu preko 5G).
Inače Colin Chapman i Lotus nisu prvi koji su koristili ground efect u utrkama, Auto Union je to imao još 1937. (Ferdinand Porsche konstruktor), samo problem je šta je u tom vozilu u prvoj vožnji poginuo Rosenmeyer, pa nitko nije ni pokušavao kopirati taj bolid u ono vrijeme.
zvjerko je napisao/la:Sad malo o problemima - bolid je trebao biti izrazito tvrdo podešen kako se presjek i volumen ispod podnice nebi bitno mijenjao jer mala promjena uzdužnog presjeka (rake ili kut razlike u visini prednjeg i zadnjeg kraja bolida) dovodi do velike i gotovo nepredvidljive promjene u downforceu (GE+krila...) što je stvaralo probleme vozačima, na samo zbog nepredvidljivosti i neudobnosti (treba izdržati dva sata drmusanja) već i zamagljenog vida ... i tako je nastala potreba za aktivnim ogibljenjem ...
Chapman je imao rješenje za to, duplu šasiju na Lotusu 88. Ovjes bolida, koji je bio ovješen na vanjskoj šasiji bio je podešen jako tvrdo, šasija je boila skoro fiksna sa asfaltom. A druga šasija, unutarnja, sadržavala je samo kokpit vozača i bila je ovješena na vanjsku. Opruge između tih dviju šasija bile su vrlo mekane, tako da se udarci nebi direktno prenosili na vozača. Bolid je brzo zabranjen.

Brabhamov fan-car s ventilatorom je zapravo najjednostavniji način za postizanje velikog downforcea. Gordon Murray je kopirao Chaparal 2J koji je takve ventilatore koristio več 1970. (i onda je več imao i bočne zavjesice) i Lauda je pobijedio u jedinoj utrci, sa bolidom koji je inače bio dosta loš (imao je težak i rastrošan motor). Po rječima Murraya i Berniea Eclestonea (tadašnjeg vlasnika Brabhama), taj bolid nije bio zabranjen nakon jedne utrke, nego je Bernie odlučio da ga više neće koristiti, pošto su se vlasnici ostalih momčadi žalili, a on je tad bio na putu da preuzme F1, te nikako nije htio biti u svađi s ostalim momčadima. Tek kasnije je pravilima odlučeno da na bolidima nesmije biti pokretnih aerodinamičnih djelova.
slika
"U moje vrijeme gume su bile tanke, a vozači debeli." J.M.Fangio
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Baš sam čekao da se još netko malo uključi (i spomene Lotus 88) jer nekako je pusto pod tehnologijom - etetski oblik mislim da ne spada tu ali nema veze ... bolje bi bilo prebaciti topic o RB-ovom (i Ferrarievom) flex krilu ovdje ... no kako sam rekao - mislim da će, novim pravilnikom promijeniti odnos elemenata za dobivanje downforcea na način da se ne poveća ... dakle manja krila i veći difuzor.

btw hvala 130R za podatak o Chaparalu 2J - za ventilatore sam znao ali ne i za zavjesice (nekako mi promaklo kad sam čitao o njemu)...
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la darky »

@zvjerko i 130r
Vidio sam jedan intervju sa Mansellom di je pričao o tim ground efektima i rekao da je najveći problem bio kad si se zaletio da onda nije bilo skretanja, naime ti okreneš volan, okrenu se i kotači, ali auto i dalje ide ravno i onda si zamislite eau rouge a ti nemreš upravljati autom već on ide kuda sam oće.

na Brabhamov fan-car s ventilatorom su se žalili oni koji se vozili iza njega, jer je ventilator doslovno usisao prašinu i kamečiće sa staze uspod auta i bacio drito u lice onome iza.
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Neznam za taj intervju sa Mansellom, ali se sjećam jednog sa Andrettiem u kojem veli da se stil vožnje morao mijenjati na način da se kočilo ranije i, nakon kočenja, u zavoj išlo punim gasom - u suprotnom se dešavalo to šta Mansell opisuje jer ground effect nije iniciran tj podtlak je manji nego što bi trebao biti i nema gripa.
Zato sam spomenuo dozu nepredvidljivosti u ponašanju bolida jer jedan hupser može "ubiti" podtlak podnice ...
Avatar
darky
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1109
Pridružen/a: 01 lis 2007, 10:45
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la darky »

bila je to neka od rijetko inače prikazivanih epizoda o F1 na HRT, možda i prije 10-ak godina ili čak i više godina ali se ne sjećam kada (isto je bio neki jubijlej ili tako nešto, pa su pričali o svemu, između ostalog i sa mansellom oko super turbo autima sa ground efektom)
tada je i mansell objašnjavao kako je došlo do zabrane da prednji kotači moraju biti nepokriveni karoserijom, zbog zračnog "jastuka"
Avatar
Forza
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 919
Pridružen/a: 20 tra 2010, 20:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari - F1
Lokacija: Maranello

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Forza »

Replicating an F-duct
Hello all,

This is my first time posting on this website so if I've posted this in the wrong section, I apologize. I am posting with regard my final year project of a Mechanical Engineering Degree in Ireland. I have chosen to do my thesis on the effect of blown air on a rear wing, as used by Mclaren on their track car.

I plan on doing some F.E.A. testing using a programme called "Ansys", and then make a model for wind tunnel testing. Although I dont know the exact way I'm going to make the wing yet, I think i might use an aluminium skeleton with a smooth skin to cover.

I plan on wind tunnel testing the wing with and without the blowing apparatus. The main problem I have encountered is the blowing apparatus itself. My idea is to have a small airpump outside the windtunnel, then using a small tube to blow air onto the wing. This hopefully should divert the adhesive air stream off the steep edge of the second plane, thus decreasing the downforce.

The thesis itself is in early stages yet, but I thought I would post it on this forum so I could get some useful advice.

Also, I have researched on different explanations of how the 'f-duct' works, most seem to be using the term 'wing stall'. To my understanding of aerodynamics, would a wing stall not create great amounts of wake turbulence or drag?

Thanks in advance for any replies I recieve.
Best Regards,
Patrick
Evo kako se stvaraju Neweyi, Coste, .... Post je sa jednog stranog foruma ;)
slikaslikaslika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Forza je napisao/la:
Replicating an F-duct
Hello all,

This is my first time posting on this website so if I've posted this in the wrong section, I apologize. I am posting with regard my final year project of a Mechanical Engineering Degree in Ireland. I have chosen to do my thesis on the effect of blown air on a rear wing, as used by Mclaren on their track car.

I plan on doing some F.E.A. testing using a programme called "Ansys", and then make a model for wind tunnel testing. Although I dont know the exact way I'm going to make the wing yet, I think i might use an aluminium skeleton with a smooth skin to cover.

I plan on wind tunnel testing the wing with and without the blowing apparatus. The main problem I have encountered is the blowing apparatus itself. My idea is to have a small airpump outside the windtunnel, then using a small tube to blow air onto the wing. This hopefully should divert the adhesive air stream off the steep edge of the second plane, thus decreasing the downforce.

The thesis itself is in early stages yet, but I thought I would post it on this forum so I could get some useful advice.

Also, I have researched on different explanations of how the 'f-duct' works, most seem to be using the term 'wing stall'. To my understanding of aerodynamics, would a wing stall not create great amounts of wake turbulence or drag?

Thanks in advance for any replies I recieve.
Best Regards,
Patrick
Evo kako se stvaraju Neweyi, Coste, .... Post je sa jednog stranog foruma ;)
Onog trenutka kada Patrick shvati da se drag ne stvara samo na elementima već i iza njih bit će mu jasnija ideja "ubijanja" ili stalla ... prilično je kompleksna ideja no pojednostavljeno koliko najviše mogu ...
... neposredno iza krila je zona niskog tlaka koje se želimo riješiti, a zašto (??) ... zato što stvara silu suprotnu smjeru kretanja tijela tj privlači ga, a sve šta se protivi tom smjeru možemo smatrati dragom! I tu se koristimo Bernoullijevom jednadžbom kao i u slučaju objašnjavanja uzgona aeroprofila (avionsko krilo) ili difuzora samo, u ovom slučaju želimo bar izjednačiti tlak ...
Avatar
Stručnjak
Postovi: 131
Pridružen/a: 16 tra 2011, 15:41
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari Alonso Massa

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Stručnjak »

Naprosto obožavam aerodinamik...jebeš sex!! :D

tako da prva stranica mi je osvježila pamćenje i znanje oko svega ovoga, odlično sve saženo, svaka čast!
Život bez brzine nije život
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Evo imam pitanje jedno vezano za aerodinamuku. Koliko god me interesirala tehnologija i koliko god kužio barem najosnovnije stvari vezano za aerodinamiku naišao sam na nešto što me zbunilo.

Sad upravo gledam review sezone 1988. i u Silverstoneu je Senna na treninzima imao problema sa stabilnošću. Zatim su njegovi mehaničari da mu malo poboljšaju stabilnost skinuli stražnje krilo i stavili ga natrag, ali naopako. Dakle prednja strana krila je gledala iza, a stražnja naprijed.
Nije mi jasno kako su oni na taj način htjeli poboljšat stabilnost kad se time postiže efekt suprotan od onog što bi krilo trebalo raditi. Dakle više nebi pritiskalo bolid dolje nego bi ga podizalo gore. Ili sam ja tu nešto pobrkao??

Uglavnom, ako mi itko od iskusnijih može malo pojasniti bio bih zahvalan
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Kenny »

damjan.cule je napisao/la:Evo imam pitanje jedno vezano za aerodinamuku. Koliko god me interesirala tehnologija i koliko god kužio barem najosnovnije stvari vezano za aerodinamiku naišao sam na nešto što me zbunilo.

Sad upravo gledam review sezone 1988. i u Silverstoneu je Senna na treninzima imao problema sa stabilnošću. Zatim su njegovi mehaničari da mu malo poboljšaju stabilnost skinuli stražnje krilo i stavili ga natrag, ali naopako. Dakle prednja strana krila je gledala iza, a stražnja naprijed.
Nije mi jasno kako su oni na taj način htjeli poboljšat stabilnost kad se time postiže efekt suprotan od onog što bi krilo trebalo raditi. Dakle više nebi pritiskalo bolid dolje nego bi ga podizalo gore. Ili sam ja tu nešto pobrkao??

Uglavnom, ako mi itko od iskusnijih može malo pojasniti bio bih zahvalan
Možda je neko o tome prisao prije na forumu, čini mi se poznato, pa probaj potražit. Mclaren je davno krenio sastavljat bolid naopako :biggrin:
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Ferrari-BiH »

Kad bi mogao vidjet moje ruke lako bih ti objasnio :biggrin:

NORMALNO krilo je nagnuto prema naprijed, znaci prvi dio krila stoji nize nego zadnji, i otpor zraka ide postepeno.
Kada ga okrenes naopako ono stoji skoro ravno i otpor zraka je jaču jer zrak nailazi na veću prepreku.

Ne dobija efekat kao kod aviona jer su uglovi drugačiji.

Bar ja tako to vidim
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

ali evo kako ja razmišljam:
a) kod normalnog krila krilo je nagnuto prema gore, te povećavanjem brzine struje zraka dolazi do povećavanja potisne sile prema dolje
b) kod naopakog krula struja zraka sad ide prema dolje čime onda stvara potisnu silu prema gore. Možda ne u tolikoj mjeri kao što je downforce jerje ipak cijela "ploča" kirla naopako i ne redi ono za što je dizajnirana, ali opet...to je neka moja logika bar...

uglavnom, to je rađeno na kvalifikacijama. NIsam siguran dal su vozili tako, ali u utrci je krilo bilo normalno
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
One and only
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1591
Pridružen/a: 12 srp 2007, 22:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari- M. Schumacher
Lokacija: Mostar

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la One and only »

Entuzijasta skonta neke stvari bolje nego čitave momčadi.

http://scarbsf1.wordpress.com/2011/10/2 ... directive/
slika

Hoću da budem drugačiji, pa stoga neću ostoju staviti na ignore listu :)
Odgovori