Mala škola AERODINAMIKE

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

slažem se. Obožavam čitati njegove tekstove jer nikad ne napiše samo da napiše, nego još sve lijepo i ilustrira te provjeri sa kontaktima koje ima u F1 dali je to izvedivo, propisno i sl. Uglavnom, taj site je već neko vrijeme u bookmarksima kod mene i uvijek sa zanimanjem čitam nove postove.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
One and only
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1591
Pridružen/a: 12 srp 2007, 22:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari- M. Schumacher
Lokacija: Mostar

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la One and only »

A koliko sam skonto da neće ni da pokušava da radi u nekoj momčadi, jer nema tehničko obrazovanje koje bi zadovoljile kriterije momčadi. No čini se da tip stvarno odlično interpretira pravila, što u današnjoj eri Todta je izuzetno zahvalno, jer FIA kaže da je sve legalno što prođe test. Nevjerovatno je kako ovaj see-saw spliter lako može proći test, a opet se uvijati čak i više nego oni što ne mogu proći test.
slika

Hoću da budem drugačiji, pa stoga neću ostoju staviti na ignore listu :)
Avatar
gringo73
Naj F1 član foruma 2010.
Naj F1 član foruma 2010.
Postovi: 4558
Pridružen/a: 08 sij 2007, 15:43
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la gringo73 »

Objašnjenje kako radi "W-duct".

slika
Avatar
vidc
Veteran
Veteran
Postovi: 4255
Pridružen/a: 14 ožu 2008, 17:58
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari
Lokacija: vitez

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la vidc »

genijalna stvar. pokazuje koliko je visoka razina inženjeringa u formuli 1.
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Kenny »

Kenny je napisao/la: što je točno ground effect? znam nešto malo o tome ali ne puno
Kako si reko :biggrin:
Istina da nema smisla da se spama ona tema
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Forza
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 919
Pridružen/a: 20 tra 2010, 20:20
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari - F1
Lokacija: Maranello

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Forza »

slikaslikaslika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Mislim da ovo što je kolega Forza postavio dovoljno pojašnjava ground effect. Ti si pitao za onaj Lotus koji je imao dvije šasije:
Da bi ground effect davao najbolje rezultate visina bolida mora biti konstanta kako bi protok zraka ispod bolida bio konstantan. Da bi se to postiglo morao je biti jako tvrd ovjes koji je onda sve vibracije sa staze prenosio na vozača koji je onda imao problema sa vidom i sl. Lotus se dosjetio da napravi šasiju u šasiji, tj. kokpit je bio odvojen od ostatka bolida na koji je bio ovješen oprugama kako bi se umanjile vibracije koje vozač osjeća. No, zbog sigurnost je to bilo zabranjeno.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zvjerko »

Preciznije. Riječ je o Lotusu 88 koji je nastao nakon što su zabranjene zavjesice. Ideja je bila ponovo zabrtviti podnicu (ajmo je tako nazvati jer riječ je o kompletnom donjem dijelu bolida u kojem se tada nalazio profil obrnutog krila) kako nebi ništa struje zraka biježalo sa strane van, a kako?

Osnovna šasija (ajmo je nazvat primarna) se sastojala od kokpita, motora i mjenjača te glavnog ogibljenja sa kočnicama i kotačima.
Dodatna (sekundarna ) šasija su sastojala od oplate bolida zajedno sa krilima i bila je učvršćena preko opruga za primarnu šasiju.

Uticajem downforcea dobivenim na krilima, sekundarna šasija se spuštala na oprugama skroz do podloge i zabrtvila bočne strane podnice te tako smanjila ili čak anulirala gubitak struje na podnici. Dodadtni dobitak je bio, kao što si već naveo, mekše tj više upotrebljivo i udobnije glavno ogibljenje bez ili uz ,minimalan uticaj na protok struje kroz podnicu.

Iako je bolid proglašen legalnim isprva, dobio je crnu zastavu već na prvom treningu jer su se ostali timovi pobunili. Još jedna u nizu genijalnih dosjetki Colina Chapmana ...

Za lakše shvatiti ground effect: downforce je ukupna sila koja potiskuje bolid preko dodirnih točaka (guma) na podlogu. Krila i oblik šasije bolida (oplate) su odgovorne za dio downforcea dobiven pritiskanjem bolida prema podlozi dok je podnica (difuzor, obrnuto krilo ...) odgovorna za dio koji nastaje privlačenjem bolida prema podlozi (smanjivanje tlaka) tj ground effect ...
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la speedy56 »

Može li mi netko jednostavno objasniti što je to DRD?
Vidim da sve više momčadi to testira.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

DRD je kratica za Drag Reduction Device. Što je to zapravo? To je sustav koji radi na istom principu kao F-Duct koji je bio aktualan 2010. uz jednu bitnu razliku: ne aktivira ga vozač nego ga aktivira struja zraka koja prolazi kroz njega kad ista postigne unaprijed određenu brzinu.

Zašto ga zovu DRD? Tako su ga prozvali u Lotusu prošle godine da bi ga razlikovali od F-Ducta iz 2010. (kojim je upravljao vozač) i od DDRS-a prošle godine koji se aktivirao aktivacijom DRS-a

na kraju 2010. je F-Duct zabranjen službeno pod izlikom pomičnog aerodinamičnog pomagala, a neslužbeno jer se Beniju i FIA-i nije sviđalo da u trenutcima kad se zalažu za veću sigurnost vozači jurcaju kroz zavoje sa jednom rukom uklonjenom sa volana kako bi aktivirali F-Duct.

DDRS kojeg je prošle godine imao Mercedes i u nešto drukčijem obliku RB je zabranjen na način da je zabranjeno da DRS ima ikakvog utjecaja na bolid osim onog kojeg ima sa podizanjem prema gore.

DRD je dakle F-Duct na čiju aktivaciju vozač nema nikakvog utjecaja. Druga razlika u odnosu na F-Duct je ta da je zabranjeno imati proreze u stražnjem krilu kroz koje bi se taj zrak koji ide kroz DRD propuhivao i smanjivao drag. Zato prošle i ove godine momčadi dosta testiraju sa različitim udaljenostima cijevi od donje strane krila u cilju da nađu najoptimalniju udaljenost. Što je završetak cijevi dalje veća površina krila se propuhuje, ali je i veći utjecaj zraka koji prolati oko bolida i koji onda struju iz cijevi odnosi sa željenog mjesta. Što je cijev bliža krilu to je manji dio krila utjecan njenim puhanjem, ali je i manji negativni utjecaj okolnog zraka.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la speedy56 »

Hvala na objašnjenju :)
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Ako imate nešto više od 4 sata viška...Nic Perrin, šef inžinjera na stazi u Manor F1 timu je napravio 3 videa objašnjavajući aerodinamiku u F1, uključujući i CFD simulacije:


“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Jako lijep i detaljan članak o stranicama stražnjih krila. Pregled razvoja kroz povijest, na što utječu aerodinamički i slično...ako budete čitali nemojte da vam na dnu stranice postoji gumb za ići na drugu stranicu. Članak je poprilično dugačak pa su ga tako razdvojili.

http://www.f1technical.net/features/202 ... 85a8a4bd14
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la:Jako lijep i detaljan članak o stranicama stražnjih krila. Pregled razvoja kroz povijest, na što utječu aerodinamički i slično...ako budete čitali nemojte da vam na dnu stranice postoji gumb za ići na drugu stranicu. Članak je poprilično dugačak pa su ga tako razdvojili.

http://www.f1technical.net/features/202 ... 85a8a4bd14
haha u lose vrijeme (kolokviji) sam nasao vrijeme za citat ovakve clanke :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

ja sam krenuo sa čitanjem, al kad sam zagazio u dio o vortexima, kako različiti vortexi utječu na downforce/drag te jedan na drugog i kako se sve to skupa kontrolira skužio sam da mi je prekasno u danu za takvo štivo hahah

ono što mogu reći po viđenim detaljima je da se nadam da će bit sličnih članka o ostatku stražnjeg krila, podnici, difuzoru, prednjem krilu i nosu, a možda i pokoji o nekom mehaničkom dijelu kao npr. ovjes, mjenjač i sl
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

aerodinamičar po struci objašnjava djelovanje T-Krila zajedno sa demonstracijom CFD testova
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Vuksa_KC »

Ajmo Neweyovci :D
Kviz dolje, tko ima manji koeficijent?
http://jalopnik.com/you-suck-at-aerodynamics-1797349697
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la zonelsk »

Pogodio sve osim zadnjeg (ocito)
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

sjećate se krilaca koje je Renault uveo na bolidu za 2005. iznad glavnog prednjeg krila?
slika

A koje je onda između ostalih McLaren razvukao do krajnjih granica 2008.
slika


E pa nećete vjerovati, al upravo sam naletio na prvu, barem meni poznatu, upotrebu tih krilaca: Prost 2001. na bolidu AP04
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Kenny »

Chevron B36
Shark finn 87 na Le Mansu
slika
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

Kako radi flow viz boja, i što je to uopće?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la pospani gad »

Cuky je napisao/la: 11 ožu 2018, 11:22 sjećate se krilaca koje je Renault uveo na bolidu za 2005. iznad glavnog prednjeg krila?

..........

E pa nećete vjerovati, al upravo sam naletio na prvu, barem meni poznatu, upotrebu tih krilaca: Prost 2001. na bolidu AP04
slika
Aerodinamika me uvijek zanimala, i dan - danas je tako, ali čovjek ne može imati vremena za sve što ga zanima u životu.......
Vidim, stavio si onaj link za ? boje,..... i vidim bolid Prosta.

Vidiš, radilo se kod Prosta, ali ga sreća ni poslužila..... hvala ti za ovaj post, zbog podsjećanja na fotku..... znači, bili su ispred vremena. :driver:
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

S obzirom da je kod Prosta u toj njihovoj zadnjoj sezoni kronično nedostajalo downforcea mislim da je to bio samo najjednostavniji način za dodati downforce na stazama na kojima preveliki drag nije bio toliki problem (ako se ne varam, po rubnicima bih rekao da je fotka iz Mađarske). Nešto slično kao ova dva slučaja kod Arrowsa i Jordana na FP u Monaku te iste godine:
slika
slika

Kasnije, kada su prvo u Renaultu, a onda i drugi, počeli takva krilca stavljati na svoje bolide to se više koristilo za fino usmjeravanje zraka oko prednjih kotača nego za downforce na prednjem krilu te su zapravo dobivali i ukupno smanjenje draga pošto je manje strujanja bilo ometano prednjim kotačima.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la pospani gad »

Cuky je napisao/la: 16 kol 2018, 15:47 S obzirom da je kod Prosta u toj njihovoj zadnjoj sezoni kronično nedostajalo downforcea mislim da je to bio samo najjednostavniji način za dodati downforce na stazama na kojima preveliki drag nije bio toliki problem (ako se ne varam, po rubnicima bih rekao da je fotka iz Mađarske). Nešto slično kao ova dva slučaja kod Arrowsa i Jordana na FP u Monaku te iste godine:

..............................

Kasnije, kada su prvo u Renaultu, a onda i drugi, počeli takva krilca stavljati na svoje bolide to se više koristilo za fino usmjeravanje zraka oko prednjih kotača nego za downforce na prednjem krilu te su zapravo dobivali i ukupno smanjenje draga pošto je manje strujanja bilo ometano prednjim kotačima.
Zanimljivo..... to nisam znao. A pojasniš mi pojam drag? To je ono kada treba što manje downforcea, kao na stazi u Monzi, kada su i prednja i stražnja krila "pojednostavljenja"? Pomislim i na NASCAR i na one rakete na četiri kotača - ona suluda ubrzavanja, gdje se zaustavljaju padobranom.

Ovo su ipak pomalo ružnija rješenja ( Jordan i Arrows ), ali možda ih je trebalo i ostaviti, da se vidi što će se iz toga "izroditi"? Kao što su Tyrrellova krilca ( T wings ili? ) iz 1998. ipak kasnije ( 2000. i neke ) korištena / implementirana, nakon prvotne zabrane.

Jedna od aerodinamičnih ideja / rješenja koja mi se svidjela su bili oni toweri na Sauberu iz 2006.-e, na VN Francuske, koja su naravno odmah zabranjena iz "sigurnosnih" razloga. Nisam spretan za upload fotografija kao ti i slični tebi, pa neću sada googlati, ali pretpostavljam da znaš na što mislim?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Mala škola AERODINAMIKE

Post Postao/la Cuky »

drag je, najjednostavnije rečeno, sila kojom se fluid u kojem se tijelo kreće (u ovom slučaju zrak) opire kretanju tog tijela. Uglavnom nastaje zbog naglih promjena pravca kretanja fluida kada naleti na prepreku, ali i zbog toga što tijelo iza sebe ostavlja "prazninu" prema kojoj ga onda ostatak fluida ispred pokušava pogurnuti.

Downforce i drag nisu striktno vezani jedan uz drugog, ali pošto se veći downforce na F1 bolidima najčešće postiže povećanjem površine krila time se automatski poveća i drag pa ih F1 novinari koriste naizmjenice. Dakle: iako je za npr. Monzu poželjno imati hrpu downforcea jako je nepoželjno zbog dugačkih pravaca imati puno draga. Zato se naprave minijaturna, jednostavna krila koja stvaraju manji otpor zraku (manji drag), ali je posljedica da onda imamo i manje downforcea.

A za BMW Sauber, misliš na ovo iznad prednjeg ovjesa gdje se nos spaja sa bolidom?
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori