F1 Volan

Tehnološka strana Formule 1, razvoj bolida...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Avatar
Friga
Postovi: 147
Pridružen/a: 02 svi 2008, 10:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi Raikkonen
Lokacija: Galgovo

Re: F1 Volan

Post Postao/la Friga »

Pročito sam večinu postova i nigdje nisam naišao na definiciju poluga iza volana, kad su 4 u pitanju.

Za vrijeme kad je bolid u pokretu služe za šaltanje brzina..više niže i to obje poluge sa svake strane.!
No kod starta donje poluge služe i za sami start. Mislim da se prvo pušta desna (da bi se vozaču omogučilo šaltanje u više stupnjeve prijenosa), pa lijeva jel služi za postepeno otpuštanje kvačila do kraja (F1 bolid ima samo dvije nožne papučice..gas i kočnicu). Samo sa jednom polugom bi to bilo malo teže.. 8) ..

I naravno da na volanu imaju sve informacije bitne i nebitne, brzinu, okretaje, stupanj prijenosa, poziciju u utrci, vrijeme kruga, raspon kočnica, raspon težine, temperature guma, kočnica, ulja, pritisak ulja i goriva na motoru, količinu goriva u tanku, boju zastava uz stazu..(naravno neke info. sam vozač mora uključit, a neke, one upozoravajuče se pojavljuju same kad je potrebno upozorit vozača na problem il recimo ako na displayu nema temperature kočnica il guma to znači da su na radnoj temperaturi i obrnuto, itd.).. 8) ..

Šta se tiče LEDica, služe da bi (neko je napiso nešt slično) vozač promjenio brzinu u najboljem trenutku za motor i tako postigao što bolje ubrzanje.(mislim kod F1 motora to su sve fakat male nijase, motor se vrti do 19 000 o/min, al mu ipak šaltanje najviše paše u baš tih 500 o/min čak i manje, naravno to ovisi o okretnom momentu). No to se najviše gleda u qualama, jel u utrci tu je i pitanje prometa, pa to ne dolazi toliko do izražaja kao kad je u pitanju samo ganjanje vremena. I još upozoravaju na sam režim rada motora i prijenosa(getribe), dal je na startu, dal je na limitatoru, dal je u neutralu i naravno dal motor uopče radi.. :biggrin:
Neko je napisao da nekome uopče nisu zasvijetlile, a on je šaltao. Tako vozači znaju nadomjestit manjak TC-a, bržim šaltanjem u više brzine pri izlasku iz zavoja. Pa im se LEDice ni ne uspiju upalit jel to rade u niskom režimu rada motora, kad je okretni moment dosta manji.! :driver:
TF110 - Toyota F1 '10
slika"
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: F1 Volan

Post Postao/la zvjerko »

Friga je napisao/la:Pročito sam večinu postova i nigdje nisam naišao na definiciju poluga iza volana, kad su 4 u pitanju.

Za vrijeme kad je bolid u pokretu služe za šaltanje brzina..više niže i to obje poluge sa svake strane.!
No kod starta donje poluge služe i za sami start. Mislim da se prvo pušta desna (da bi se vozaču omogučilo šaltanje u više stupnjeve prijenosa), pa lijeva jel služi za postepeno otpuštanje kvačila do kraja (F1 bolid ima samo dvije nožne papučice..gas i kočnicu). Samo sa jednom polugom bi to bilo malo teže.. 8) ..
...
To je opisano u "zanimljivostima" kao startna procedura...
Friga je napisao/la: ...
Šta se tiče LEDica, služe da bi (neko je napiso nešt slično) vozač promjenio brzinu u najboljem trenutku za motor i tako postigao što bolje ubrzanje.(mislim kod F1 motora to su sve fakat male nijase, motor se vrti do 19 000 o/min, al mu ipak šaltanje najviše paše u baš tih 500 o/min čak i manje, naravno to ovisi o okretnom momentu). No to se najviše gleda u qualama, jel u utrci tu je i pitanje prometa, pa to ne dolazi toliko do izražaja kao kad je u pitanju samo ganjanje vremena. I još upozoravaju na sam režim rada motora i prijenosa(getribe), dal je na startu, dal je na limitatoru, dal je u neutralu i naravno dal motor uopče radi.. :biggrin:
Neko je napisao da nekome uopče nisu zasvijetlile, a on je šaltao. Tako vozači znaju nadomjestit manjak TC-a, bržim šaltanjem u više brzine pri izlasku iz zavoja. Pa im se LEDice ni ne uspiju upalit jel to rade u niskom režimu rada motora, kad je okretni moment dosta manji.! :driver:
Kao što si rekao, svrha im je upozoriti vozača na najbolji trenutak promjene stupnja prijenosa ali prema odabranoj mapi jer ledice, u funkciji praćenja broja okretaja motora, se pale 300 do 500 o/min (odokativnom metodom izmjereno a i to se može mijenjati zavisno od korištene mape paljenja/ubrizgavanja) prije limitatora ili odabranih okretaja (nije nužno da je krajnje vrijeme za promjenu limitator) i vrlo je vjerovatno da se nisu upalile zbog promjene brzine pri nižim okretajima, a razloga za takav postupak vozača može biti više npr zavoj u kojem prijenosi u mjenjaču su "kompromitirani" (npr treća prekratka) zato da bi na nekim drugim djelovima ti isti prijenosni odnosi bili idealni - malo vozača se odlučuje za promjenu brzine oko apexa (vrh zavoja) i redovito to odrađuju prije... ili štednja motora i goriva u utrci... sve u svemu ako se ledice ne upale to još uvijek nije nekakav niski režim rada motora - možda je bila odabrana mapa za napadačku vožnju kod koje se pale unutar 300 o/min (dakle ove i naredne sezone počinju se paliti na 17700 o/min) a vozaču se baš nije dalo nikoga napadati ... :biggrin:

Friga, jako dobar rezime volana i njegovih gadgeta ... :thumbup:
Avatar
Friga
Postovi: 147
Pridružen/a: 02 svi 2008, 10:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Kimi Raikkonen
Lokacija: Galgovo

Re: F1 Volan

Post Postao/la Friga »

zvjerko je napisao/la: Friga, jako dobar rezime volana i njegovih gadgeta ... :thumbup:
Misliš pročitao sam, pa napisao sastavak o temi dosad!? Hmm.. Nebih reko..(znam i ja ponešto) Iako sam temu pročitao, (al više u potrazi za info. no ne za satavak) baš zbog polugica !
Jer gledo sam jednu od emisija o AT&T Williamsu, gdje je to Kazo objašnjavao. A do tada sam znao jako malo o polugicama. Zbunjivao me njihov broj, a ko bi reko da su u drugoj temi. Mislim volan je volan.. #-o

EDIT: All is good Zvjerko.. 8)
Zadnja izmjena: Friga, dana/u 22 pro 2009, 15:19, ukupno mijenjano 1 put.
TF110 - Toyota F1 '10
slika"
Avatar
zvjerko
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1589
Pridružen/a: 09 lip 2007, 23:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Pirelli i DRS

Re: F1 Volan

Post Postao/la zvjerko »

Friga je napisao/la: Misliš pročitao sam, pa napisao sastavak o temi dosad!? Hmm.. Nebih reko..(znam i ja ponešto) Iako sam temu pročitao, (al više u potrazi za info. no ne za satavak) baš zbog polugica !
Jer gledo sam jednu od emisija o AT&T Williamsu, gdje je to Kazo objašnjavao. A do tada sam znao jako malo o polugicama. Zbunjivao me njihov broj, a ko bi reko da su u drugoj temi. Mislim volan je volan.. #-o
Riječ "rezime" nisam koristio u smislu da si sažeo pročitano u ovoj temi i na temelju toga napisao nekakav zaključak već sam smatrao tvoj post stvarno dobrim. Nisam se nimalo opterećivao razmišljanjem kako si došao do podataka i koliko znaš i ako je moje dodatno pojašnjenje izazvalo krivi utisak - sowy!
BigBoss
Postovi: 139
Pridružen/a: 18 tra 2010, 15:14
Navijam za: Hakiranje f1-hr foruma

Re: F1 Volan

Post Postao/la BigBoss »

može li mi netko naći sliku volana, onako sa objašnjenje koja je funkcija kojeg gumba?? pliiiiiz
Felipe Massa
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1569
Pridružen/a: 19 pro 2008, 17:59
Ja sam: Vozač
Navijam za: Felipe Massa-Ferrari

Re: F1 Volan

Post Postao/la Felipe Massa »

slika
slika

Ayrtone nek ti je vječna slava i hvala.Bio si moj poslednji junak i idol.
BigBoss
Postovi: 139
Pridružen/a: 18 tra 2010, 15:14
Navijam za: Hakiranje f1-hr foruma

Re: F1 Volan

Post Postao/la BigBoss »


hvala ti majstore
keexx
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1099
Pridružen/a: 07 tra 2008, 22:51
Ja sam: Vozač
Navijam za: McLaren-Mercedes
Lokacija: somewhere else

Re: F1 Volan

Post Postao/la keexx »

Ferrariev ovogodišnji volan (massin)... U ovom videu se objašnjava šta koji gumb radi i čemu služi itd itd..... ;) Jako puno posla... :shock:

slika slika
BigBoss
Postovi: 139
Pridružen/a: 18 tra 2010, 15:14
Navijam za: Hakiranje f1-hr foruma

Re: F1 Volan

Post Postao/la BigBoss »

živcira me što se čuje talijanski..ali inače je odlično objašnjeno
Avatar
Steering wheel
Postovi: 69
Pridružen/a: 02 vel 2010, 00:39
Navijam za: McLaren

Re: F1 Volan

Post Postao/la Steering wheel »

Je l' me neko trazio? :D

Kazu da se one sezone Hakinen sjetio prosetati s volanom do cilja, kada mu je nestala goriva, ako se dobro sjecam, ostvario bi mozda cak i pobjedu bez bolida. No, treba se i toga sjetiti u takvom trenutku.
slika
2010.: Force Croatia GP - 22./57 - prvo mjesto: Velika Britanija; drugo: -/-; trece: Bahrein
2011.: Force Croatia - --./--. - --------
nelson
Postovi: 20
Pridružen/a: 01 kol 2013, 13:01
Ja sam: Vozač
Navijam za: willams

Re: F1 Volan

Post Postao/la nelson »

ma najbolji volani su bili u 50ima :oo:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

Malo sam njuškao po slikama da vidim tko koristi novi display na volanima, a tko je ostao sa starim i ovo je što sam do sada otkrio:
Novi volani sa novim displayem:
Ferrari, Toro Rosso, McLaren, Mercedes, Sauber


stari/modificirani ili novi volani sa starim displayem:
Williams koji je za razliku od kraja prošle sezone sada display sa volana prebacio na kokpit kao RB, Red Bull, Caterham


I dalje nisam našao za: Force India, Lotus, & Marussia


Znam da slike nisu baš najbolje jer osim Toro Rossoa za nikog nema slika samog volana. Ali ovo je ono što se vidi iz ovih vanjskih fotki.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: F1 Volan

Post Postao/la speedy56 »

Kolko vidim na ovoj slici, čini mi se da Force India ima volan u starom stilu
slika

EDIT:
Malo igranja u Gimp-u dokazuje ovo gore
slika
slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: F1 Volan

Post Postao/la speedy56 »

Williamsov volan
slika

Stari ekran je u Neweyevom stilu na kokpitu
slika

I čisto za usporedbu, volan iz 2013. Prilično slično, možda tipka ili dvije više i ekran
slika

Dobra slika Caterhamovog
slika
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: F1 Volan

Post Postao/la F1NAC »

Ferrarislika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: F1 Volan

Post Postao/la speedy56 »

Sauber
slika
slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: F1 Volan

Post Postao/la speedy56 »

Lotus koristi stari ekran
slika
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

jako dobra slika Sauberovog volana
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: F1 Volan

Post Postao/la speedy56 »

Jučer je Kravitz pokazao Hamiltonov volan
Dosta slično McLarenovima iz njegovog doba tamo, ali puno manji i puno zanimljiviji od njih i ostalih novih.
Ako nađem sliku ću postati
slika

EDIT:
O ovome sam pričao
slika
slika

Minimiziran broj tipka
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

Pa baš da je minimiziran i nije...ne brojeći sve ove višefunkcijske prekidače ugrađene u ručke, nego gledajući samo najobičnije tipke ima ih 12, 2 manje nego na Sauberovom volanu.

Višefunkcijskih prekidača je jednako kao kod Saubera 9. Razlika je što su kod Mercedesa 3 u centru volana, a još po 3 na svakoj ručki, dok su kod Saubera 5 u centru, a po 2 na svakoj ručki.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

Sauber kao i prošle godine podijelio detaljan opis svojeg volana
http://www.sauberf1team.com/fileadmin/u ... _EN_lr.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

sa McLarenovog facebooka
The evolution of the F1 steering wheel. Get to grips with the wheels from past to present
slika

I malo o svakome ovdje
http://www.mclaren.com/formula1/team/th ... ng-wheels/" onclick="window.open(this.href);return false;
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: F1 Volan

Post Postao/la Toon »

Sauber je twetnuo jako dobru sliku F1 volana tj. evolucije istoga...uskoro će valjda na screenu primati i video pozive te sliku događanja ispred ili iza a ako im bude dosadno moći će i pokoju brzopoteznu igru odigrati....

slika
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

razlika između nekad i sad je da su nekad većina gumbova bili raspoređeni u kokpitu oko vozačevih nogu (naravno blizu volana) dok su i sami analogni ili kasnije LED displayi bili smješteni slično kao što su sada kod Williamsa. S druge strane, do kasnih 90-ih nije ni bilo puno toga omogućeno vozaču da podešava jer nije bilo potrebe raditi velike preinake u vožnji jer su mogli između kvala i utrke mijenjati setup. Sada vozač može puno toga promijeniti na volanu kako bi se prilagodio svakoj situaciji na stazi koja nastaje zbog toga što bolid nije idealno složen ni za kvale ni za utrku nego je nekakav kompromis.


Evo fotka kokpita u Williamsovom FW13B koju je Williams objavio na svojem fb...ne vidi se najbolje zbog svjetla, ali može se razaznati podosta kontrola uokolo po unutrašnjosti kokpita
slika



PS: Baš me zanima kako bi izgledao Alesijev volan da je kojim slučajem sad u F1 pošto je on imao specifičan način držanja volana:
slika


Već u ranim 2000-im to baš nije izgledalo najudobnije
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: F1 Volan

Post Postao/la Cuky »

Volani u 2016:

Ferrari:
slika

Force India:
slika

Haas:
slika

McLaren:
slika

Mercedes:
slika

Manor:
slika

Red Bull:
slika

Renault:
slika

Sauber:
slika

Toro Rosso:
slika

Williams:
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori