Utrke 2018 - Arhiva-Komentari

Komentiranje utrka, kvalifikacija i ostalih događaja tijekom GP vikenda...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73,luka_kimi

Zaključano
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Cuky »

po meni ni dobra ni loša, zato sam dao 3. Osim nekoliko iznimki niti kakve borbe na stazi nije bilo za poziciju, al Ferrari je pobjedio pa je subjektivno bila malo bolja utrka.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la zonelsk »

Meni 4, ali samo zato kaj sam se zaželio f1, ai prosle godine sam rijetko kad ulovio live trku, uvijek neke snimke. Nadam se da bude bolje ove godine, pogotovo sa f1 tv.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la speedy56 »

Također sam puknuo 4, bilo je zanimljivosti, neloš početak sezone.
Al se opet, kao i prošle godine, i one prije nje, i one prije, opet pokazalo da je problem F1 nemogućnost praćenja bolida ispred.
Sad bi u Bahreinu Brawn trebao pokazati koncept pravilnika za 2021. kaj se tiče motora.
Al iskreno, po meni je tak svejedno dal bude V6, V10 ili V28 motor, dal ide na benzin, ložu ili plavi dizel. Irelevantno. Kaj se mene tiče mogu ostaviti i ove motore, do onda će se valjda drugi proizvođači približiti Mercu , ali moraju riješiti taj problem praćenja bolida.
Pa utrka bi danas bila 3x bolja da su Red Bulli, Alonso na početku, Hamilton na kraju imali šansu približiti se ovom ispred. Ne moramo imati 80 pretjecanja svaku utrku, ali da bar imamo taj neki fight koji bi se rastegnuo kroz par krugova, bilo bi super.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Cuky »

Može se riješiti problem praćenja tako da se F1 pretvori u spec seriju i jedino što bi bilo drukčije među momčadima su vozači, boje i motor. Na taj način FIA bi mogla dizajnirati bolid koji bi bio brz i sa kojim bi se vozači mogli međusobno pratiti, al bi smo izgubili draž koju F1 ima od svojih početaka u tome da svaka momčad dizajnira i izrađuje svoj bolid. Dok god momčadi same dizajniraju bolida kakva god pravila da se nabace oni će tražiti izgubljene performanse i tisućinku iznad svojih suparnika, a tu je onda i odmah teže pratiti kad su fini detalji u pitanju
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Cuky »

Giedo opet podbada
slika


A jedan komentar na sliku: "Lastname is so fast, he's got a gap between his personalities"
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la F1NAC »

Par zamjerki FOMu. Tijekom safety cara, ona oznaka u kutu praktički pokrije broj krugova. Sa brojačem vremena tijekom pitstopa su imali glitch. Ovo sa lastname je isto bilo smiješno, ali sviđa mi se kako se u real timeu mjenja zaostatak i bojom pokazuje dal je ovaj iza brži ili ne. i Bilo bi fora da kroz trku stave oznake do imena ko je na kojoj smjesi.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Nitrous Oxide Systems
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1138
Pridružen/a: 28 ruj 2007, 15:10
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Mostar

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Nitrous Oxide Systems »

Prosjek utrka, nista specijalno. Haas ugodno iznenadjenje, zao mi ih je bilo sto su odustali. Vettelu cestitke na pobjedi i iskoristenoj prilici, ali puno srece danas. Taj mercedes je zvijer, tesko ce se izboriti s Hamiltonom do kraja sezone. Najvaznije da je pocelo :)
slika
Avatar
Toon
Veteran
Veteran
Postovi: 2892
Pridružen/a: 06 ožu 2008, 19:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: mclaren
Lokacija: poso kuća birtija

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Toon »

nategnuta dvojka" čisto onako bum te pustil da te ne gledam i slijedeće godine u istoj klupi"...ne bu dobro ovo ni za nas ni za njih ak ovak nastave...ne bu dobro ovo ovak, ja vam velim...
"Damn it, Steven, we're men. It's our god-given right to watch sports and smut."
"Oh mighty one in the heavens who created the mountains, the seas and beer ..."
"I'm married to a woman named ... something!"
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2901
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Vuksa_KC »

Cuky je napisao/la: 25 ožu 2018, 10:54 Giedo opet podbada
A jedan komentar na sliku: "Lastname is so fast, he's got a gap between his personalities"
Prejadno mi je to, ko neki annoying bully klinac iz osnovne dok krivo rećeš nečije ime ili prezime pa te onda glasno ismijava "ha ha ha rekel si...ha ha".

Greška se desila i bok.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la popeye »

Cestitke tifozima na zasluzenoj pobedi =D> Eto vi kmecali a stigla pobeda pravo niotkuda. Jeste imali ste srece ali to je sastavni deo svakog sporta. Drz' te se da ne upadnete opet u depresiju ;)

Sto se tice trke dvoumio sam se dal da dam 1 ili 2 i dao sam ipak dvojku. Realno sa ovakvim bolidima na ovoj stazi preticanje je nemoguce gledali smo procesiju.

I sta bi sa Hasom nisam citao kakve su to greske bile, pa neverovatno da oba bolida odustanu i to sa kakvih mesta. Srceparajuce.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Cuky »

Pa i nije neka zaslužena. Hamilton je cijelo vrijeme kontrolirao utrku, a kad je Kimi otišao u boks iz Mercedesa su ga pokrivali. Sa Vettelom su išli na duže pa ili staviti SS za taj drugi stint i biti na bržoj gumi te tako nešto pokušati ili ako se zalomi VSC/SC pa tako odraditi praktički besplatan boks. Dogodilo se ovo drugo, prošli su ne samo Kimija nego i Lewisa i to je bilo to. Na nekoj drugoj stazi bi možda Hamilton uspio i proći ispred, al eto tu im se lijepo potrefilo.

A Haas, nisam skužio je li bilo problema sa pištoljem za pričvršćivanje guma ili je mehaničar kiksao. S obzirom na količinu treninga i da se dogodila ista stvar na oba bolida rekao bih da je oprema bila problem. Al kako su tješili ovog mehaničara u paddocku moguće da je i njegova greška bila. Uglavnom, oba bolida su iz boksa puštena sa nedovoljno pričvršćenim kotačem.


EDIT: Highlightsi utrke:


Fora mi je ova grafika koja je recimo u borbi Ricciarda i Hulka di uspoređuju kako koji radi sa volanom, u kojoj je brzini i sl.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 25 ožu 2018, 16:07
Fora mi je ova grafika koja je recimo u borbi Ricciarda i Hulka di uspoređuju kako koji radi sa volanom, u kojoj je brzini i sl.
Jos da je i dosljedna pa da volani skrecu kako treba :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16010
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Cuky »

a dooobro, ne možeš sve odmah iz prve pogodit :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la gjoko-mkd »

Dao sam tricu...a da budem iskren to je zbog pobeda Ferarija. Mislim da uvjek dajem jednu ocenu vise ako pobedi Ferari :vibro: :vibro:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la F1NAC »

Ja sam dao 5 zbog pobjede Ferrarija :biggrin: jest da ce merc rastavit ostale iducu trku pa se sad malo radujem :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
marcus
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1127
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lewis Hamilton

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la marcus »

Jako volim brojeve i statistiku.....isprika unaprijed. Vadio sam službene vrijednosti.
Prije svega zna li tko ta famozna VSC vremena....nigdje ih nisam našao u konkretnim brojkama. Ne znam zašto bi to bila neka tajna.

Dakle, prije Lewisovog ulaska u boks imao je prednost nad Vettelom od cca. 8s, a nakon Vettelovog ulaska to je prešlo u -1.7s, što jednostavnom matematikom daje kako je Vettelu zbog VSCa poklonjeno cca. 10 sekundi. Ne jedna ili dvije...DESET!!!

Idemo dalje....pit stop time (to nisam našao što je točno - vjerojatno vrijeme od kada se skrene sa staze prema boksovima do prelaska pit stop linije tamo cca. 100 metara nakon izlaska iz boksa?; ili je to vrijeme koje se provede u samom boksu vozeći 80km/h + trajanje zaustavljanja?) koje je imao Lewis je 21.821, a Vettel 21.787. Tu nije dobio skoro ništa. I dalje tražim tih cca. 10 sekundi.

Razlika vremena kod Lewisa u krugu prije (1.27.852) i samom krugu pit stopa (1.45.050) je oko 17.2s. To može biti referenca za "trošak" normalnog zaustavljanja.

Ono što sam gore spomenuo vezi VSC vremena - prema vremenima ostalih vozača iz kruga 26 dalo bi se zaključiti kako je zbroj VSC sektora oko 2.00.000 do 2.10.000 ili 120s do 130s. To je prosječna brzina od oko 147 km/h do oko 159 km/h, odnosno duplo brže od onoga što se smije voziti po samom boksu.

Dakle, ili je Vettel dobio 10 sekundi fore u tih parsto metara pit lanea koje nisu pod 80km/h, a nisu niti sama staza pa ne spadaju pod VSC ograničenje - to mi se čini nemogućim ako uzmemo u obzir gore spomenutih 150-160 km/h prosječne brzine pod VSC? Ili je jednostavno pod VSCom vozio puno brže od Lewisa?

Krug 25 - Vettel 1.28.787 vs. Lewis 1.28.681 (prednost Vettela 11.306 s)
Krug 26 i početak VSCa - Vettel (sa boksom koji kao što je gore utvrđeno troši oko 17s) vozi 2.05.108 vs. Lewis (pod VSCom) 1.57.688. (što je čak i brzo u odnosu na ostale koji su vozili preko 2 minute)
Krug 27 - prednost Vettela 1.669 s

Budući suci nisu reagirali pretpostavljamo kako Vettel nije vozio prebrzo pod VSCom (iako neka računica kada se oduzme boks daje vrijeme kruga od cca. 1.48.000) tu dobivamo napokon tih cca. 10 sekundi 1.57 vs. 1.48. Tko tu koga....ne znam. Put kroz boksove jest nešto kraći od same staze, i dijelom te kraće distance se može malo brže voziti, ali opet ne 10s.

Ako se ne varam VSC oznaka se odjednom pali na cijeloj stazi, svima na volanima. Ne znam....puno je sati i puno je to brojeva.
Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics: Even if you win, you’re still retarded.
gjoko-mkd
Svjetski prvak
Svjetski prvak
Postovi: 1621
Pridružen/a: 03 lip 2012, 22:49
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la gjoko-mkd »

Ja razmišljam na drugačiji način....i Luis i je bio u boksu i menjao gume...i Fetel je bio u boksu i menjao gume. No kada je Luis bio u boksu, Fetel je gazio na starno-ciljnu ramninu sa preko 300 km/h, a dok je Fetel bio u boksu, Luis je išao na istom mestu sa brzinom puža.
Tu se stvorila ta razlika, ili tačnije Fetel je imao oko 14 sek prednosti pre VSC-a i nije bio u boks, a pod VSC ta razlika je pala na 1.7 s time što je menjao i gume
Avatar
marcus
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1127
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lewis Hamilton

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la marcus »

Sve je jasno, naravno. Samo sam sinoć pokušao brojkama sam sebi pojasniti nešto što me kopkalo cijeli dan. Jednostavno zaista nije fer da se sa tako nečime, što je relativno nova izmišljotina, stvorena da bude bolja i jednostavnija od SCa, može ostvariti tako ogromna prednost.
SC ipak zgusne "vlakić" i nekako je jasno i opće prihvaćeno da se gube prednosti, a ponekad i redoslijed.
Naravno kopka me i scenarij sa Alonsom/Renaultom u Singapuru.....ne može se ne prisjetiti toga i povući neke paralele. Vjerojatnost da dvije zamjene različitih guma, na dva bolida iste momčadi, momčadi koja je de facto Ferrari 2, u trenutku koji je savršeno odgovarao samo (do tada realno) trećeplasiranome je toliko astronomski malena. Da ne spominjem kako je Grosjean stao na puno boljem mjestu od KMaga.
Jedino što me odvlači od teorije urote jest da se to dogodilo u prvoj utrci sezone. Ne sumnjam da bi se jednog ili oba Haasa moglo "žrtvovati" za Svevišnjeg Vettela, ali ipak puno puno kasnije u sezoni.
Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics: Even if you win, you’re still retarded.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la F1NAC »

Cudno kako se svi bune za vsc kad je hamilton popusio kobasicu. Ali kad je njemu lani islo u korist na vn spanjolske, onda su bili clanci tipo "vrhunska strategija" hvalilo se mercedesa na sve strane. A danas ti isri ljudi kenju kako je vsc sranje
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Slash »

Jbg, win some lose some.
Razlika je šta je u Španjolskoj Mercedes stvarno na strategiju dobio, tj. čekali su sam kraj VSC-a da ga pozovu, i pobjedu su osvojili tako da je HAM prestigao VET NA STAZI; nije bio čisti poklon kao ovo.

Ali kažem, nema veze, to je tako, nekad će ti ić na ruku, nekad će ić protiv tebe, na kraju dana si otprilike na 0.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Avatar
marcus
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1127
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lewis Hamilton

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la marcus »

Ma kakav VSC lani u Barceloni?! Nakon tog VSCa je Vettel skoro Lewisa izbacio iz utrke u T1, a tek kasnije ga je Lewis čisto prešao na stazi - kako i Bog zapovijeda.
Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics: Even if you win, you’re still retarded.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la F1NAC »

marcus je napisao/la: 26 ožu 2018, 10:34 Ma kakav VSC lani u Barceloni?! Nakon tog VSCa je Vettel skoro Lewisa izbacio iz utrke u T1, a tek kasnije ga je Lewis čisto prešao na stazi - kako i Bog zapovijeda.
Pa kako ne. Prakticki izbrisao jedva nakupljenu prednost. A ovo kako i Bog zapovijeda... haha. Friske gume plus meckin PU, DRS....ako te napaljuju takva pretjecanja...man
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
marcus
Profesionalni vozač
Profesionalni vozač
Postovi: 1127
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:02
Ja sam: Vozač
Navijam za: Lewis Hamilton

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la marcus »

Bolje išta nego ništa. Tako je kako je. Što smo jučer imali od utrke....možda par pretjecanja, i to uz DRS, a tek da nisu nakrcali 3 DRS zone ne bi ni toga bilo.

Ali, da ipak reagiram na gornju "provokaciju". Mercedesov PU...pa tko je kriv Vettelu što je u Ferrariju. Friške gume....pa takva je trenutna strategija i stanje na stazi bilo. DRS....nužno zlo ove ere u Formuli 1. Nije me to nešto napalilo, ali bilo je lijepo vidjeti pretjecanje na stazi između jedina dva kandidata za naslov. Ne znam koliko je puta Vettel lani prestigao Lewisa, a da nije bilo pod SCom i/ili s namjerom nanošenja štete?
Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics: Even if you win, you’re still retarded.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la F1NAC »

Pa nije provokacija. Cinjenica. Simple as that. Po meni se takva pretjecanja ni ne trebaju vodit. Mozda nije prestigao hamiltona(stovise i kad bi mu se priblizio nes ti Merca na ravnici u ovoj eri stic) ali je puno puta morao se vise napinjat kroz poredak za razliku od Hamiltona. Al ajd. Opet ce ispast da cemo se slozit a se ne slazemo pa nek ti..
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Slash
Veteran
Veteran
Postovi: 2921
Pridružen/a: 09 kol 2007, 16:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: utrkivanje
Lokacija: Zagreb grad

Re: VN Australije, Albert Park Melbourne, 23-25. Ožujak 2018

Post Postao/la Slash »

I treba ipak imat na umu da Merc ima najbolji strategy team na gridu. Da, izgubili su Monaco 2015 i Australihju 2018., ali to se pamti jer je loše, a ne pamte sve odluke koje su išle ''kao po špagi'', pravovremene i točne. Stvarno se Lewis ne može žaliti da su ga zajebavali puno sa strategijom , što se ne bi moglo reć za njegove McLaren godine.
Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. Everybody's gonna die. Come watch TV.
Zaključano