Hrvatsko F1 novinarstvo

Rasprave o događajima (ne)izravno vezanim uz Formulu 1

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la pospani gad »

Kranči je napisao/la: 18 ožu 2018, 14:39 https://telesport.telegram.hr/analize/f ... u-celofan/

Dobar članak.
Odličan članak. Naslov sve govori:

Formula 1 u dubokoj je krizi, postaje tek šareni artikl umotan u celofan

Citat iz teksta:

Ma koliko je nazivali cirkusom, Formula 1 ipak je dosad bila nešto više od proizvoda, šarenog artikla umotanog u celofan, s ukrasnom vrpcom.

Slažem se sa autorom:

Prva marketinška kampanja u povijesti Formule 1 je, plašim se, snažan pokazatelj propadanja tog sporta i dugoročne bezizlaznosti situacije. Svakako, ona je i pokazatelj razlika između američkog mentaliteta novih vlasnika sporta i tradicionalnih poimanja automobilskih utrka, karakterističnog ponajprije za Europu.

Kao ljubitelj povijesti utrka i tradicionalist, mislim da kampanja neće donijeti ništa, nego da su ključni problemi drugdje.


Čini se da će, prema sadašnjoj političkoj atmosferi, doći do odvajanja..... do paralelnog natjecanja F1 sa Liberty Media, i F1 nova serija:

https://www.f1puls.com/26794/wolff-upoz ... iti-od-f1/
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la zonelsk »

Paa ja se nebi slozio. To je samo jedan pogled.

Mislim da nije to problem tolko do F1 nego do nacina na koji se danas konzumiraju stvari opcenito.
Danas nista ne prolazi bez marketinga tako da nece ni F1.

Nekom starom ljubitelju F1 nista se nece promjeniti ako se ne promjene core stvari vezane uz F1.
No nekome ko nezna za to, i ovo moze biti odlicno.

Sve manje i manje je "starih" gledatelja, ljubitelja f1 povjesti a sve vise i vise je "novih" ljudi u F1 odnosno LM ih zlui privuci, e sad dal bude uspjela ili ne, vidjet cemo.

Da je tako jednostavno "popraviti" f1, vec bi je netko popravio.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Cuky »

F1 se, barem po meni, zapravo i pokvarila pokušavanjem da se popravi nešto što nije trebalo popravljati.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Kenny »

zonelsk je napisao/la: 21 ožu 2018, 15:15 Paa ja se nebi slozio. To je samo jedan pogled.

Mislim da nije to problem tolko do F1 nego do nacina na koji se danas konzumiraju stvari opcenito.
Danas nista ne prolazi bez marketinga tako da nece ni F1.

Nekom starom ljubitelju F1 nista se nece promjeniti ako se ne promjene core stvari vezane uz F1.
No nekome ko nezna za to, i ovo moze biti odlicno.

Sve manje i manje je "starih" gledatelja, ljubitelja f1 povjesti a sve vise i vise je "novih" ljudi u F1 odnosno LM ih zlui privuci, e sad dal bude uspjela ili ne, vidjet cemo.

Da je tako jednostavno "popraviti" f1, vec bi je netko popravio.
Nebi falilo starih fanova da nisu napravili ovo sranje od F1 koje su napravili, nek maknu DRS da se mogu vidit prave borbe na stazi, neka maknu ove kosilice od motora, neka se vrate V8, V10, neka grme ti motori kako i treba, pa će bit fanova
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Cuky »

Ne sjećam se da su se "pravi fanovi" žalili na zvuk turbo motora iz 80-ih koji je bio gotovo pa identičan ovim trenutnim. Razlika je samo u tome što je na ovim motorima na turbo spojen MGU-H koji malo više priguši zvuk, al ne toliko da je to drastična razlika u odnosu na tadašnje. A gle čuda, na to razdoblje mnogi gledaju kroz ružičaste leće i sa sjetom ga se sjećaju kao jednog od najboljih doba F1. Tako da to o motorima sigurno nije razlog.

Veći razlog je, po meni, što se išlo umjetno usporavati bolide sredinom 2000-ih što je imalo jako negativan utjecaj na mogućnost borbi. A sve je to rezultat pokušavanja ubijanja dominacije jedne momčadi koja je mukotrpnim radom došla do velike prednosti (pričam o Ferrariju naravno) zbog čega je mnogima F1 bila dosadna. A borbi na stazi u to doba (rane 2000-e) nije nedostajalo, samo se u većini slučajeva pobjednik znao unaprijed. FIA i FOM su uspjeli skinuti Ferrari sa trona, ali su kroz to doveli do toga da su zbog sve većih restrikcija inžinjeri downforce tražili na drugim mjestima. To je dovelo do jako fino i detaljno razvijene aerodinamike koja maksimalno funkcionira samo u skroz čistom zraku, dok čim su nekakve turbulencije bolid enormno izgubi performanse. I od toga se do dan danas F1 nije oporavila.

A sve zato što druge momčadi nisu bile u stanju napraviti bolid koji bi parirao crvenima u to doba.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la pospani gad »

Ima jedan dobar komentar na članak ovog F1 novinara:

Sve to stoji, pogotovo u pogledu nas starih fanova koji su se polako otuđili od tog sporta, ali s druge strane Formula 1 je tako reagirala na globalizaciju i proširila se na istočna tržišta gdje je prvenstveno stvar prestiža za azijske nouveau riche biti na utrkama Formule 1. Oni su sada ciljana publika.

Tih novih azijskih bogataša ima tisuće i tisuće, i to je jedan veliki tržišni potencijal za Liberty ( *rek ).
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Cuky »

ima i u tome, barem sa poslovne strane, puno istine. F1 je bila jaka u EU, recimo 2003. prije nego su se pridružile Kina i Bahrain u sezoni je bilo 16 utrka, od čega 10 u Europi što je 63%. Ove sezone u F1 je 21 utrka, od čega je također 10 u Europi (ako računamo Rusiju kao dio Europe) što je mizernih 48%. U isto vrijeme u Aziji i bliskom istoku imamo 6 utrka, koliko je 2003. bilo sveukupno izvan Europe. A ovima treba dodati još i 5 koje su u obje Amerike.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Kenny »

Cuky je napisao/la: 21 ožu 2018, 20:27 Ne sjećam se da su se "pravi fanovi" žalili na zvuk turbo motora iz 80-ih koji je bio gotovo pa identičan ovim trenutnim. Razlika je samo u tome što je na ovim motorima na turbo spojen MGU-H koji malo više priguši zvuk, al ne toliko da je to drastična razlika u odnosu na tadašnje. A gle čuda, na to razdoblje mnogi gledaju kroz ružičaste leće i sa sjetom ga se sjećaju kao jednog od najboljih doba F1. Tako da to o motorima sigurno nije razlog.
Normalna stvar je da turbo motori imaju tiši zvuk od atmosferskih, ali 80ih su bolidi imali ljepši zvuk od ovih danas
Cuky je napisao/la: 21 ožu 2018, 20:27 Veći razlog je, po meni, što se išlo umjetno usporavati bolide sredinom 2000-ih što je imalo jako negativan utjecaj na mogućnost borbi. A sve je to rezultat pokušavanja ubijanja dominacije jedne momčadi koja je mukotrpnim radom došla do velike prednosti (pričam o Ferrariju naravno) zbog čega je mnogima F1 bila dosadna. A borbi na stazi u to doba (rane 2000-e) nije nedostajalo, samo se u većini slučajeva pobjednik znao unaprijed. FIA i FOM su uspjeli skinuti Ferrari sa trona, ali su kroz to doveli do toga da su zbog sve većih restrikcija inžinjeri downforce tražili na drugim mjestima. To je dovelo do jako fino i detaljno razvijene aerodinamike koja maksimalno funkcionira samo u skroz čistom zraku, dok čim su nekakve turbulencije bolid enormno izgubi performanse. I od toga se do dan danas F1 nije oporavila.

A sve zato što druge momčadi nisu bile u stanju napraviti bolid koji bi parirao crvenima u to doba.
Možda nebi do toga nikad došlo da FIA nije pomagala crvenima prije toga
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Cuky »

Kenny je napisao/la: 22 ožu 2018, 16:51 Normalna stvar je da turbo motori imaju tiši zvuk od atmosferskih, ali 80ih su bolidi imali ljepši zvuk od ovih danas
Mislim da nije toliko stvar u zvuku tadašnjih turba i današnjih koliko u tome da su tada turbo motori bili okruženi na stazi i sa atmosferskim motorima (npr. Cosworthov i Alfin V8) što je onda ostavljalo dojam da i ovi turbo motori imaju bolji zvuk.
Kenny je napisao/la: 22 ožu 2018, 16:51 Možda nebi do toga nikad došlo da FIA nije pomagala crvenima prije toga
Ako je ikako moguće, možeš li dati primjere u kojima je FIA pomagala Ferrariju prije nego su postali dominantni? Jer koliko mene pamćenje služi, kad je "dream team" stigao u momčad Ferrari se jedva dohvaćao pobjeda. Dominirali su Williams i poslije toga dvije godine McLaren. Prvi naslov osvojen je opet u uskoj borbi sa McLarenom. Tek 2001. je Ferrari pošteno izdominirao kad je McLaren kiksao sa pouzdanošću, a Williamsov bolid nije mogao pratiti BMW-ov motor koji ga je pogonio. 2003. su Michelinu zabranili korištenje određene verzije guma prije VN Italije nakon što su Ferrari i Bridgestone napokon sakupili čvrste dokaze da su dimenzije Michelin guma protiv pravila
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la popeye »

Ako je ikako moguće, možeš li dati primjere u kojima je FIA pomagala Ferrariju prije nego su postali dominantni?
Ne pre nego je pomagala da postanu jaki. Berni Eklston je o tome govorio i to zna ceo padok. Posle kad su videli da su crveni previse jaki trazili su nacina da ih uspore i to je tacno. Isto se desilo i sa Red Bulom. Niko ih nije mogao pobediti i promenili su motore. Na zalost tako funkcionise F1 nema stabilnih pravila, neko "nadje" nesto sto drugi ne nadju, bude superiorniji, i onda ga pravilima skresu. A ono sto ne valja danas u F1 su dve stvari: 1) preticanja i 2) nekompetitivnost. Preticanja su sa DRS-om vestacka ali kad bi izbacili DRS nebi ni bilo preticanja pa su ga zato za sada i zadrzali. Ono sto treba uraditi je napraviti bolid koji nece toliko zavisiti od aerodinamike a povecati mehanicki grip i tad ce se auti moci pratiti kroz zavoje i bice preticanja. Sto se tice pod broja dva jedino resenje je standardizacija nekih delova. Znam da to nije u DNA F1 ali ja ne vidim drugo resenje. I ogranicio bih budzete jer je glupo sto tolko trose. Pa Nascar koji trosi 4x manje pruza bolji show razmislite o tome.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 22 ožu 2018, 18:50
Ako je ikako moguće, možeš li dati primjere u kojima je FIA pomagala Ferrariju prije nego su postali dominantni?
Ne pre nego je pomagala da postanu jaki. Berni Eklston je o tome govorio i to zna ceo padok. Posle kad su videli da su crveni previse jaki trazili su nacina da ih uspore i to je tacno. Isto se desilo i sa Red Bulom. Niko ih nije mogao pobediti i promenili su motore. Na zalost tako funkcionise F1 nema stabilnih pravila, neko "nadje" nesto sto drugi ne nadju, bude superiorniji, i onda ga pravilima skresu. A ono sto ne valja danas u F1 su dve stvari: 1) preticanja i 2) nekompetitivnost. Preticanja su sa DRS-om vestacka ali kad bi izbacili DRS nebi ni bilo preticanja pa su ga zato za sada i zadrzali. Ono sto treba uraditi je napraviti bolid koji nece toliko zavisiti od aerodinamike a povecati mehanicki grip i tad ce se auti moci pratiti kroz zavoje i bice preticanja. Sto se tice pod broja dva jedino resenje je standardizacija nekih delova. Znam da to nije u DNA F1 ali ja ne vidim drugo resenje. I ogranicio bih budzete jer je glupo sto tolko trose. Pa Nascar koji trosi 4x manje pruza bolji show razmislite o tome.
Nisi bas upucen ha?
Renault je prvi jos 2010 trazio prelazak na turbo.
Pricas stvari na pamet kako ti se prohtije...
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la popeye »

Ne pricam napamet jer ni jedna dominacija nije dobra za sport i to su uvek sekli.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la zonelsk »

popeye je napisao/la: 22 ožu 2018, 19:11 Ne pricam napamet jer ni jedna dominacija nije dobra za sport i to su uvek sekli.
Mhmmm..
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la F1NAC »

popeye je napisao/la: 22 ožu 2018, 18:50
Ako je ikako moguće, možeš li dati primjere u kojima je FIA pomagala Ferrariju prije nego su postali dominantni?
Ne pre nego je pomagala da postanu jaki. Berni Eklston je o tome govorio i to zna ceo padok. Posle kad su videli da su crveni previse jaki trazili su nacina da ih uspore i to je tacno. Isto se desilo i sa Red Bulom. Niko ih nije mogao pobediti i promenili su motore. Na zalost tako funkcionise F1 nema stabilnih pravila, neko "nadje" nesto sto drugi ne nadju, bude superiorniji, i onda ga pravilima skresu. A ono sto ne valja danas u F1 su dve stvari: 1) preticanja i 2) nekompetitivnost. Preticanja su sa DRS-om vestacka ali kad bi izbacili DRS nebi ni bilo preticanja pa su ga zato za sada i zadrzali. Ono sto treba uraditi je napraviti bolid koji nece toliko zavisiti od aerodinamike a povecati mehanicki grip i tad ce se auti moci pratiti kroz zavoje i bice preticanja. Sto se tice pod broja dva jedino resenje je standardizacija nekih delova. Znam da to nije u DNA F1 ali ja ne vidim drugo resenje. I ogranicio bih budzete jer je glupo sto tolko trose. Pa Nascar koji trosi 4x manje pruza bolji show razmislite o tome.
Evo tebe opet, ti i Berni Eklston je o tome govorio i da o tome zna ceo padok. Pa daj nešto konkretno, je FIA ušla u garažu, dala im bianco papir da si sami posloze tehnički pravilnik? Daj nemoj trollat.

Evo našao sam trash link di je opisano da je Bernie rekao sljedeće
"Mercedes knew more about the power unit because their engineers were in close contact with the FIA when the new engine concept was being defined" Ecclestone is said told SkySport Italy. the story was picked up by various sites and the interview clip posted on SkySport's site but that video has since been if not deleted, certainly disabled.
evo ti i link http://blog.axisofoversteer.com/2015/03 ... extra.html

Znači li to da je sad Mercedes potpomognut od strane FIA-e. Nigdje ne vidim da se viče na sve strane Fmercedes International Association.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Kenny
Legenda
Legenda
Postovi: 4875
Pridružen/a: 09 svi 2007, 17:28
Ja sam: Vozač
Navijam za: Williams i MS

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Kenny »

Cuky je napisao/la: 22 ožu 2018, 17:46 Mislim da nije toliko stvar u zvuku tadašnjih turba i današnjih koliko u tome da su tada turbo motori bili okruženi na stazi i sa atmosferskim motorima (npr. Cosworthov i Alfin V8) što je onda ostavljalo dojam da i ovi turbo motori imaju bolji zvuk.
Pa i kad čujem onboard snimke iz tog razdoblja sa turbaka oni se čuju ljepše od ovih današnjih. F1 bi trebala ko i neke druge serije dat timovima na izbor više specifikacija motora, a ne samo 1
Cuky je napisao/la: 22 ožu 2018, 17:46 Ako je ikako moguće, možeš li dati primjere u kojima je FIA pomagala Ferrariju prije nego su postali dominantni? Jer koliko mene pamćenje služi, kad je "dream team" stigao u momčad Ferrari se jedva dohvaćao pobjeda. Dominirali su Williams i poslije toga dvije godine McLaren. Prvi naslov osvojen je opet u uskoj borbi sa McLarenom. Tek 2001. je Ferrari pošteno izdominirao kad je McLaren kiksao sa pouzdanošću, a Williamsov bolid nije mogao pratiti BMW-ov motor koji ga je pogonio. 2003. su Michelinu zabranili korištenje određene verzije guma prije VN Italije nakon što su Ferrari i Bridgestone napokon sakupili čvrste dokaze da su dimenzije Michelin guma protiv pravila
Koliko se sjećam da sam davno negdje čitao da je Bernie savjetovo Ferrari početkom 90ih koje ljude da zaposle, pogledaj koliko više love dobiji od ostalih od FOMa, njihov veto što imaju, zar to dvoje nije previše? Zabrana berilija nakon što je Mercedes napravio dobar motor i nakon toga im je to uvjek falilo
slika
Pa čovjek kaže - osjećaj. Ako je osjećaj, onda je osjećaj. Na temelju osjećaja :) - dmarijon
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la popeye »

F1NAC je napisao/la: 22 ožu 2018, 19:50

Evo tebe opet, ti i Berni Eklston je o tome govorio i da o tome zna ceo padok. Pa daj nešto konkretno, je FIA ušla u garažu, dala im bianco papir da si sami posloze tehnički pravilnik? Daj nemoj trollat.
Bernie Ecclestone suggests FIA helped Ferrari gain F1 advantage
https://www.telegraph.co.uk/formula-1/2 ... advantage/

Ecclestone: 'F1 and the FIA often helped Ferrari win!'
http://en.f1i.com/news/284049-eccleston ... i-win.html

F1 news: Ferrari have often been given HELP to win - Bernie Ecclestone
https://www.express.co.uk/sport/f1-auto ... Max-Mosley

Bernie Ecclestone: FIA conspired to help Ferrari gain an advantage in F1
http://autoweek.com/article/formula-one ... vantage-f1

Ecclestone: FIA helped Ferrari in the past
http://www.planetf1.com/news/ecclestone ... -the-past/

A jos pre ovoga sam ja davno slusao tamo 2000-tih kad je Ferari dominiro da su Berni i Max (Mozli) pricali o ovome kako su ih oni ubrzali i da ih sad moraju usporiti (jer su postali prejaki). Ja nemam razloga da lazem samo je izgleda vama tesko prihvatiti da su pomagali vasem timu. Ali bez brige i Sumi i ekipa su zasluzni da ne mislite da je samo ovo.
Evo našao sam trash link di je opisano da je Bernie rekao sljedeće
"Mercedes knew more about the power unit because their engineers were in close contact with the FIA when the new engine concept was being defined" Ecclestone is said told SkySport Italy. the story was picked up by various sites and the interview clip posted on SkySport's site but that video has since been if not deleted, certainly disabled.
evo ti i link http://blog.axisofoversteer.com/2015/03 ... extra.html

Znači li to da je sad Mercedes potpomognut od strane FIA-e. Nigdje ne vidim da se viče na sve strane Fmercedes International Association.
Da cuo sam za ovo i mislim da je tacno cim su obrisali taj video. A i kako objasniti toliku prednost Mercedesove PJ.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la F1NAC »

Ne zelim ti kvarit trud, ali ziher koja poanta je stavljat 400 člankova koji su sastavljeni od istog mrtvog intervjua?

Pobjednička formula koja je omgoućila ono što se desilo je danonoćno vrćenje bolida po Fioranu. A sad to što vi drugi nemožete prihvatit da je Ferrari tada bio jednostavno bolji od svih to je vaš problem. Što se Mercedesa tiče, pa oni su bili kanta za napucavanje do hibridne ere. Zablistaju na par GP-a i to je to. Veći fokus su mogli posvetiti novoj formuli. Ali neću se više upuštat u raspravu s tobom, jer izgleda da ako Bernie kaže da je zemlja ravna onda bi vjerovatno mislio da je stvarno zemlja ravna
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la popeye »

F1NAC je napisao/la: 22 ožu 2018, 23:37 Ne zelim ti kvarit trud, ali ziher koja poanta je stavljat 400 člankova koji su sastavljeni od istog mrtvog intervjua?
Zato sto nisi procito ni pre kada je to objavljeno nego me optuzujes da sam trol.
Pobjednička formula koja je omgoućila ono što se desilo je danonoćno vrćenje bolida po Fioranu. A sad to što vi drugi nemožete prihvatit da je Ferrari tada bio jednostavno bolji od svih to je vaš problem. Što se Mercedesa tiče, pa oni su bili kanta za napucavanje do hibridne ere. Zablistaju na par GP-a i to je to. Veći fokus su mogli posvetiti novoj formuli. Ali neću se više upuštat u raspravu s tobom, jer izgleda da ako Bernie kaže da je zemlja ravna onda bi vjerovatno mislio da je stvarno zemlja ravna
Ajmo postaviti ovo pitanje. Zasto se posle ovih Bernijevih izjava Luka di Montecemolo (tadasnji sef Ferarija) nije oglasio i reko nesto u odbranu. Ne ja nisam naisao ni na sta a ti? Meni to nesto govori. Da Berni ne laze a i zasto bi?

Ja nemam problema da priznam da je Sumaher bio najbolji u svojoj generaciji i da je Ferari bio najbolji tim prve polovine 2000-tih. Samo kazem ono sto sam cuo onda i procito sada da im je FIA pomogla. Ali kazem i Ferari i Sumi su isto zasluzni. Malo jedni malo drugi. Zasto je to tebi tesko prihvatiti zaista ne znam pa neces propasti u zemlju.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la zonelsk »

I da je, i sto onda?
Ljudi te smatraju trolom, jer tvoji postovi sugeriraju da si ili trol ili dosta ne upucen. (Ne kazem da jesi nego ono sto napises i kako napises to sugerira)
A kad i pokusa netko uci u raspravu, ne pokusas saslusati tuđe argumente ni malo, a fokus na temu ili jos bolje dio teme ti je ko u zlatne ribice i onda se cudis da ljudi imaju takav pristup prema tebi?

Kolega ti je stavio jedan članak, ti si stavio hrpu koji se temelje na istom intervjuu a svi granice podebelo sa zutim tiskom i k tome je podloga Bernie, koji, za nekoga ko prati f1 duze od pola sata netreba biti relevantni izvor informacija.

Taj bi doslovno rekao bilo kaj da nekoga osteti ili da sebi donese pare.

Kroz povijest je uvijek neko dobivao "pomoc" kad je bio iza i "krao" info kad je neko bio bolji ili ispred. I sad se svi tome cudino ko da je jucer nastalo?

Jako bi me cudilo da ako si iza nekoga ne pokusavas napraviti SVE sto mozes da ga stignes / prestignes.
To je F1, kome se ne svijda nek gleda balet.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Kako bi F1 trebala izgledati

Post Postao/la popeye »

Andretti nudi rješenje za pretjecanja u F1 – Ugledajte se na nove IndyCar bolide

Svjetski prvak iz 1978. Mario Andretti savjetovao je vodstvo Formule 1 da se okrenu bolidima s manje downforcea s kojima bi se vozači mogli bliže pratiti, baš kao što je to IndyCar serija učinila uoči početka ove sezone.

Bolidi Formule 1 od 2017. su brži nego ikad, ali ujedno i sve više ovisni o aerodinamici i čistom zraku koji je potreban za njezino funkcioniranje. S obzirom koliko se novi bolidi oslanjaju na aerodinamiku, približavanje bolidu ispred dovodi do drastičnog gubitka prijanjanja, ali i problema s pregrijavanjem raznih komponenti.

U prvoj utrci nove sezone Formule 1 u Australiji vidjeli smo samo pet pretjecanja, a vozači nisu mogli prestići jedni druge čak ni kad su bili više od sekundu brži.

IndyCar je uoči nove sezone odlučio standardizirati aerodinamički paket (koje su prošlih godina razvijali Chevrolet i Honda) koji je zaslužan za smanjenje troškova i bolje utrkivanje jer bolidi imaju manje downforcea, a ovo što imaju većinom je dobiveno iz podnice.
Više turbulencija – manje pretjecanja

Downforce iz podnice (i difuzora koji je završetak podnice) manje je osjetljiv na turbulencije ispred bolida i za isti iznos downforcea stvara manje otpora zraka (aerodinamički je učinkovitiji od krila).

“Mislim da je IndyCar odradio sjajan posao s promjenama, idu u pravom smjeru s aerodinamikom i vraćaju se čišćem izgledu jednosjeda s otvorenim kotačima. Mislim da su to svi htjeli vidjeti,” rekao je Andretti koji je osvajao naslove prvaka u F1, IndyCaru i utrkama sportskih automobila.

“Nažalost, prošlogodišnji bolidi počeli su ličiti na sportske prototipe sa svim tim krilcima i sranjima koja su visila s njih, ali ovo što su učinili je ono što je Formula 1 propustila učiniti.”

“Smanjili su downforce bolida, i dalje su im dali dobar downforce s učinkom tla jer on ne stvara toliko turbulencija. Ali s manjim krilima možete ostati bliže bolidu ispred sebe i prestići ga.”

“To je F1 propustila, oni su im dali više mehaničkoga prijanjanja sa širim gumama koje uzrokuju i veće turbulencije. A s većim krilima, skratili su put kočenja i time gotovo eliminirali šanse za pretjecanje.”

“Imate DRS i sve to, što sad trebate više nego ikad, ali istovremeno je i s DRS-om teško jer se morate jako približiti na izlazu iz zavoja i DRS ne možete koristiti DRS dok niste na pravcu.”

Izvor: maxf1.net
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la pospani gad »

Tekst koji je pokrenuo veliku lavinu komentara, na sve strane:


https://telesport.telegram.hr/analize/z ... veci-ikad/

Zašto Senna nije najveći ikad
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Cuky »

ja imam nekoliko razloga:
- postoji 5 vozača koji su osvojili više naslova od njega + 4 koji su osvojili jednako kao on
- četiri su vozača osvojila više pobjeda od njega
- osam vozača ima bolji postotak pobjeda u odnosu na broj startova
- dva su vozača osvojila više pole positiona od njega
- tri vozača imaju boji postotak pole positiona u odnosu na broj odrađenih kvalifikacija
- nije ni među 12 vozača sa najviše najbržih krugova u utrci
- 6 vozača je ostvarilo više podija od njega

Broj bodova nisam uzimao kao statistiku jer se nekoliko puta mijenjao u zadnjih 30-ak godina sistem bodovanja, a pogotovo od 2010. na ovamo u toj statistici Ayrton nema šanse.

Jedina statistika u kojoj je najbolji je po broju utrka koje je vodio od prvog do zadnjeg kruga bez da je i na trenutak izgubio vodstvo. Ali i tu su mu Vettel i Hamilton za petama.

Uglavnom: Ne poričem da je Ayrton bio veliki vozač, ali mislim da se od njega napravilo nekakav "kult" (i nemojte kult uzeti za ozbiljno, nisam mogao naći bolju riječ, zato sam stavio u navodnike), nešto slično onome što se radi sada sa Verstappenom. Samo je Ayrton za razliku od Maxa barem imao neke rezultate za potkrijepiti prašinu oko sebe. Ali da je najveći, najbolji i sl... daleko od toga
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la Vuksa_KC »

Sve 'antisenovski' je clickbait.
Ali dobro, ovo je pristojna analiza recimo.
Nejdu mu na konto ni slabiji momčadski kolege u odnosu na Prostove sve tamo dok nisu sjeli u McLaren oboje i posle toga.

Meni se Senna uvijek činio ko da želi biti poput kakvog akcijskog junaka iz 80-ih, emocijama isforsirati da je žrtva i da su svi protiv njega, a onda sve poraziti i ispasti junak.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la F1NAC »

Mišljenja sam da jednostavno ne postoji najbolji vozač F1, više bih rekao da postoje najbolji vozači u generacijama ili vremenskom periodu. Ista priča što se rekorda tiče.. Mislim pogledajte recimo Hamiltonovu statistiku po sezonama, maximum do 2014 mu je bio 5 pobjeda u sezoni. i onda imamo nagli skok na čak 10 pobjeda itd u hibridnoj eri. Mislim samo tada je uspio skršit Sennu što se tiče broja pobjeda (42LH-41AS). Svaka generacija ima svoje velikane.

Najveći ikad se može samo smatrat ako se mene pita Fangio... Napravit ovakve brojke u onim vremenima.. Unreal..
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: Hrvatsko F1 novinarstvo

Post Postao/la popeye »

Pre svega F1 je motorsport. Od toga treba poceti. Mogo bi se sloziti sa Fincem da ne postoji najbolji jer kako da znamo ko je bolji izmedju npr. Sene i Fandja kad oni nikad nisu vozili zajedno. Ne mozemo znati ni ko je bolji izmedju Sumija i Sene kad oni nikad nisu vozili u istom timu tj. nisu vozili isti auto jer samo tako mozemo videti ko je brzi. I trece morali bi biti pribliznih godina jer nije isto kad dodje mladi lav zeljan dokazivanja naspram istrosenog i sitog vuka. Razumete sta hocu reci-Sumi na pocetku karijere i Sena na kraju karijere nije isto. Pa sta mislite zasto se Sumi povuko 2006 i odbio voziti sa Raikonenom?

Ali postoji GOAT a to je Sumi tu nema dileme. Brojke ne lazu.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Odgovori