Formula 1 team - Caterham F1

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

procurile su fotografije Caterhamovog dizajna za bolid na kojem su radili za 2015. prije nego su se ugasili na kraju 2014. Moram priznat da izgleda zanimljivo, dok je nos definitivno drukčiji od svih drugih
Pogled na instalaciju PU i komponenti za hlađenje iste:
slika

Kokpit bolida za 2014. sa ranim mockupom za 2015. u pozadini
slika

Strukturalni dio nosa
slika
slika

Cijeli model na testu u zračnom tunelu
slika

Pogled na nos u 3D softveru
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la pospani gad »

Kada pogledam ova dva posljednja Cuky-jeva posta, dobijem osjećaj..... čovječe - koliko tu ima originalnosti, kreativnosti i pravog inženjerskog rada.
To me podsjeti, i na Manorove uratke za 2017.-u.

Čovječe, ova Liberty media hoće standardizirati neke dijelove. Ja to razumijem kao da hoće ukinuti što više slobode, kreativnosti, originalnosti - ono po čemu je F1 inženjering bio prepoznat.... sjetimo se Colin Chapmana, Adraina Neweya i sličnih.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
zonelsk
Veteran
Veteran
Postovi: 2956
Pridružen/a: 07 lis 2012, 08:44
Ja sam: Vozač
Navijam za: FA

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la zonelsk »

Libery hoce standardizirati djelove koji su kod svih manje vise jednaki i ne cine (pre)veliku razliku.

Jer bas zele upravo to, da manje momcadi imaju vise novaca za razvoj drugih stvari koje mogu donijeti i veci napredak i unijeti vise kreativnosti u svoj dizajn i razvoj.
I like to race, not to do laps alone.
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

planiraju se standardizirati stvari koje koštaju puno, a svi su više manje na istom dizajnu...npr. MGU-H, elektronika, baterije...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la:Kada pogledam ova dva posljednja Cuky-jeva posta, dobijem osjećaj..... čovječe - koliko tu ima originalnosti, kreativnosti i pravog inženjerskog rada.
To me podsjeti, i na Manorove uratke za 2017.-u.

Čovječe, ova Liberty media hoće standardizirati neke dijelove. Ja to razumijem kao da hoće ukinuti što više slobode, kreativnosti, originalnosti - ono po čemu je F1 inženjering bio prepoznat.... sjetimo se Colin Chapmana, Adraina Neweya i sličnih.
Ne brini. Neces vidit standardizaciju dijelova sasije. Tada bi f1 postala spec-serija a to niko nebi zelio pogotovo liberty
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Jedna dobra stvar kad neka ekipa ovako propadne je da se ljudi dočepaju mnogih detalja, a u doba interneta ih onda i lako podijelie. Nakon nacrta iz prijašnjih postova evo sada postavke volana i šasije Marcusa Ericssona za VN Austrije 2014
slika
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Caterham je, prije nego je ekipa potonula, radio na svojem konceptu nosa kao kod Lotusa 2014, samo je kod njih bila dulja lijeva, a ne desna strana
slika

Radili su i na dizajnu pokrova motora po uzoru na McLaren 2014
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la pospani gad »

Caterham i Manor su bili pravi F1 timovi, a ne ovaj Haas što kupuje sve što se smije kupiti po tim nekim lijevim F1 zakonima.
Ameri....... #-o biznis, lova..... a pogle Red Bull - ima lovu, ali su samostalni F1 konstrukori; tako treba.
Nekad je i Sauber bio inženjerski bog i batina..... sada se oni puno više priklanjaju Ferrariju nego ikada prije......

Ne volim kada se tako puno dijelova može kupovati među timovima. Tko zna, hoće li ikada biti više POTPUNO samostalnih F1 konstruktora?
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Pa nisu ni Manor i Caterham bili skroz samostalni. Manor je npr. u zadnjoj godini kupovao od Mercedesa PU, mjenjač, ovjes, i još koješta. I Haas tako kupuje PU, mjenjač, ovjes, hidrauliku, volan i još neke sitnice koje se smiju, a koje su ionako po pravilima praktički iste kod svih, od Ferrarija dok sve djelove koje vidiš izvana, uključujući krila, monokok, pokrove motora, bokove i sl. moraju sami dizajnirati. Onda taj dizajn predaju Dallari koja im, za određenu cifru naravno, te djelove proizvede po njihovim nacrtima i specifikacijama.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la pospani gad »

Haas sam dizajnira, a Dallara izrađuje navedene dijelove!? :-k
Zar Dallara ne radi sve od dizajna, pa do izrade i dostave naručenih / proizvodenih dijelova? Haas samo plaća..... navedeno.

Nisam napisao da su Manor i Caterham bili potpuno inženjerski samostalni nego da su konstruirali, tj. bili kreativni i sami dizajnirali dijelove koji si ti naveo u svojim postovima.......
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la: 27 srp 2018, 17:37 Haas sam dizajnira, a Dallara izrađuje navedene dijelove!? :-k
Zar Dallara ne radi sve od dizajna, pa do izrade i dostave naručenih / proizvodenih dijelova? Haas samo plaća..... navedeno.

Nisam napisao da su Manor i Caterham bili potpuno inženjerski samostalni nego da su konstruirali, tj. bili kreativni i sami dizajnirali dijelove koji si ti naveo u svojim postovima.......
Ne. pa koja poanta momcadi bi bila onda :lol:

Haas ima svoje inzinjere i dizajnere koji rade dizajn bolida, pretvorba iz CAD-a u model se vrši kod Dallare

Vidim koriste CATIA-u, fora je vidit ovako sketch i kako su radili ove kljove sa loftanjem :biggrin: . Eh
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la pospani gad »

F1NAC je napisao/la: 27 srp 2018, 18:16
pospani gad je napisao/la: 27 srp 2018, 17:37 Haas sam dizajnira, a Dallara izrađuje navedene dijelove!? :-k
Zar Dallara ne radi sve od dizajna, pa do izrade i dostave naručenih / proizvodenih dijelova? Haas samo plaća..... navedeno.

Nisam napisao da su Manor i Caterham bili potpuno inženjerski samostalni nego da su konstruirali, tj. bili kreativni i sami dizajnirali dijelove koji si ti naveo u svojim postovima.......
Ne. pa koja poanta momcadi bi bila onda :lol:

Haas ima svoje inzinjere i dizajnere koji rade dizajn bolida, pretvorba iz CAD-a u model se vrši kod Dallare

Vidim koriste CATIA-u, fora je vidit ovako sketch i kako su radili ove kljove sa loftanjem :biggrin: . Eh

Hm...... jesam li ja nešto krivo skužio ili ti studiraš strojarstvo?

Ovako: ako Haas i radi nešto od inženjeringa, onda je to vjerovatno bazni inženjering i sva dokumentacija potrebna za to.

Dallara onda sigurno izrađuje detaljni inženjering na osnovu baznog. Kada Dallara pripremi sebi detaljnu dokumentaciju onda idu u proizvodnju dijelova. Tako bi trebalo biti, zar ne? To mi ima više smisla.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Mislim da ide ovako: Haas napravi dizajn, uključujući oblike, strukturu, odredi koji djelovi moraju i koliko biti pojačani, sve skupa dokumentiraju i onda pošalju dokumentaciju Dallari koja na osnovu toga proizvede djelove. Sve ostalo, da Dallara radi na dizajnu i specifikacijama, mislim da bi bilo protivno pravilima.

Drukčija je situacija u recimo F2 ili IndyCar gdje svi imaju isti bolid pa vodstvo serije Dallari dostavi što žele da bolid bude sposoban postići i u kojim dimenzijama sve skupa mora biti, a onda Dallara na osnovu toga osmisli dizajn te ga proizvede
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la: 29 srp 2018, 12:12
F1NAC je napisao/la: 27 srp 2018, 18:16
pospani gad je napisao/la: 27 srp 2018, 17:37 Haas sam dizajnira, a Dallara izrađuje navedene dijelove!? :-k
Zar Dallara ne radi sve od dizajna, pa do izrade i dostave naručenih / proizvodenih dijelova? Haas samo plaća..... navedeno.

Nisam napisao da su Manor i Caterham bili potpuno inženjerski samostalni nego da su konstruirali, tj. bili kreativni i sami dizajnirali dijelove koji si ti naveo u svojim postovima.......
Ne. pa koja poanta momcadi bi bila onda :lol:

Haas ima svoje inzinjere i dizajnere koji rade dizajn bolida, pretvorba iz CAD-a u model se vrši kod Dallare

Vidim koriste CATIA-u, fora je vidit ovako sketch i kako su radili ove kljove sa loftanjem :biggrin: . Eh

Hm...... jesam li ja nešto krivo skužio ili ti studiraš strojarstvo?

Ovako: ako Haas i radi nešto od inženjeringa, onda je to vjerovatno bazni inženjering i sva dokumentacija potrebna za to.

Dallara onda sigurno izrađuje detaljni inženjering na osnovu baznog. Kada Dallara pripremi sebi detaljnu dokumentaciju onda idu u proizvodnju dijelova. Tako bi trebalo biti, zar ne? To mi ima više smisla.
Nope. Sve je inhouse
Haas relies on Ferrari for its engine, transmission and rear suspension package, much to the chagrin of several of its rivals, but designs in-house the rest of its car which is then manufactured by Dallara at Varano de' Melegari in northern Italy.

"We can design the car in CFD and in a computer, and that’s working in CFD and that’s working in the wind tunnel, but if we don’t get an actual car that it was what we meant it to be, then it’s not good," adds Magnussen.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la pospani gad »

Ono što mi je još uvijek nerazumljivo, da Haas - koji je CNC kompanija, baš ništa proizvodi u svojoj Proizvodnji!? :-k

Reći ću vam i ovo: inženjering je podijeljen između baznog i detaljnog. U baznom se sve definira: konstrukcija, vrste materijala, do različitih proračuna.
Detaljni je priprema za proizvodnju.

Hoću reći: puno je još prostora od bazne dokumentacije do detaljne tehničke dokumentacije, da bi mi ovako, iz naše perspektive mogli razlučiti gdje je Haas-ova utjecaj na ostalu konstrukciju ( osim kupljenoga od Ferrarija ), tj. dokle seže bazni inženjering, a dokle detaljni ineženjering. Treba puno podataka i inofrmacija u oba smjera, iz Haas-a u Dallaru i obratno.

Mislim da ne možemo jednostavno reći da Haas ( in house ) radi svu dokumentaciju. A Dallara bez dorade ili pripreme dokumentacije za svu proizvodnju, da samo uzme Haasovu baznu dokumentaciju.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Istina, Haas jest CNC kompanija. Ali CNC strojevi i nisu nešto pretjerano korisni u obradi karbonskih vlakana i ostalih kompozitnih materijala.

Haas bi trebao raditi svu dokumentaciju, jer ona ovisi o njihovim proračunima i testovima. Dakle broj slojeva karbonskih vlakana, orijentacija u kojoj su postavljeni, sve što ide između njih itd...
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la F1NAC »

pospani gad je napisao/la: 29 srp 2018, 14:13 Ono što mi je još uvijek nerazumljivo, da Haas - koji je CNC kompanija, baš ništa proizvodi u svojoj Proizvodnji!? :-k

Reći ću vam i ovo: inženjering je podijeljen između baznog i detaljnog. U baznom se sve definira: konstrukcija, vrste materijala, do različitih proračuna.
Detaljni je priprema za proizvodnju.

Hoću reći: puno je još prostora od bazne dokumentacije do detaljne tehničke dokumentacije, da bi mi ovako, iz naše perspektive mogli razlučiti gdje je Haas-ova utjecaj na ostalu konstrukciju ( osim kupljenoga od Ferrarija ), tj. dokle seže bazni inženjering, a dokle detaljni ineženjering. Treba puno podataka i inofrmacija u oba smjera, iz Haas-a u Dallaru i obratno.

Mislim da ne možemo jednostavno reći da Haas ( in house ) radi svu dokumentaciju. A Dallara bez dorade ili pripreme dokumentacije za svu proizvodnju, da samo uzme Haasovu baznu dokumentaciju.
Pa proizvode razne male komadice (upright recimo itd) i felge si sami proizvode btw.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Naletjeh na video od prije cca pola godine. Prikazuje šetnju Caterhamovom napuštenom F1 tvornicom
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la F1NAC »

Pogled na fotke iz Caterhamovog simulatora. Koristen rFactor Pro
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Formula 1 team - Caterham F1

Post Postao/la Cuky »

Model nikad proizvedenog bolida za 2015. u zračnom tunelu. Između svih ludih koncepcija za dizajn nosa imali su i jedan koji je izgledao normalno, ovdje na ovoj slici mi jako liči na Ferrarijev iz 2015.
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori