FORMULA E

Forum za ostale auto-moto sportove

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Formula E će možda morati mijenjati ime. Naime, jedna druga firma je već ranije registrirala ime "Formula E" za korištenje na odjeći, u televizijskim prijenosima i u sportskim natjecanjima te se već dvije godine sudski kače sa organizatorima Formula E serije. Sad je tek izašlo u javnost jer je su se do sada borili na EU komisiji za intelektualna prava, a sada su na sudu pravde. Ako organizatori izgube sudski spor natjecanje će morati mijenjati naziv

https://www.forbes.com/sites/csylt/2018 ... 60a1077c15
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Ako nešto Formula E ima jako dobro to je marketing. Kao najava nove sezone napravili su kratki video pod naslovom "Posljednja promjena bolida" gdje neimenovani vozač vozi Gen1 bolid kroz tunel, zaustavlja se, izlazi iz bolida te ulazi u Gen2 bolid sa kojim kreće dalje, a za vrijeme svega toga na zidovima tunela vrte se isječci iz prošlih sezona uz zvuk komentara utrke.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Vergne s ekipom bio u Sarajevu. Zanimljivo je to da Sarajevo namjerava, tj. radi na tome da osigura mjesto u kalendaru u 6. sezoni. Mogli bi imat FE u susjedstvu
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Ferrari-BiH
Veteran
Veteran
Postovi: 3300
Pridružen/a: 27 ruj 2008, 00:30
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Tešanj

Re: FORMULA E

Post Postao/la Ferrari-BiH »

F1NAC je napisao/la: 29 stu 2018, 16:30 Vergne s ekipom bio u Sarajevu. Zanimljivo je to da Sarajevo namjerava, tj. radi na tome da osigura mjesto u kalendaru u 6. sezoni. Mogli bi imat FE u susjedstvu
Ovaj neki Samir Ceric je lik koji ima neke mocne kontakte i koji je sebi za cilj zadao dovodjenje FE u Sarajevo, bilo uz podrsku grada i drzave ili bez.
¡oʞɐdoɐu ǝɾ ǝʌs ˙oןıq ǝɾ oʇs oɐʞ ǝɾıu ǝsıʌ ɐʇsıu
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

F1NAC je napisao/la: 29 stu 2018, 16:30 Vergne s ekipom bio u Sarajevu. Zanimljivo je to da Sarajevo namjerava, tj. radi na tome da osigura mjesto u kalendaru u 6. sezoni. Mogli bi imat FE u susjedstvu
Ako bude ćemo ić? Skupimo se nas 4-5 u auto, to ionako samo jedna subota... pa da vidimo to čudo uživo :D
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

može haha :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

Ja sam uvijek za :)
Samo da za ozbac pocnem pratiti FE :lol:
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

evo ovog vikenda kreće nova sezona pa kratki uvod u Formulu E za one koji ne prate
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Mislim da ću probat pogledat ovu trku u potpunosti da vidim kako se "potjerani" iz F1 ponašaju tamo. Sviđa mi se ova fora sa HALOm. Ingeniozno. A i dobro dođe za ubit ovu pauzu. Šteta što ove gume ne puštaju toliko marblesa kao Pirellice. Ovaj Attack mode bi bio puno izazovniji :lol:
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

ja se nadam da će ove godine biti moguće gledati ponovno na Youtubeu... prošle godine nije bilo pa sam malo izgubio kontakt sa serijom jer sam pratio uglavnom kroz highlightse
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 13 pro 2018, 20:10 ja se nadam da će ove godine biti moguće gledati ponovno na Youtubeu... prošle godine nije bilo pa sam malo izgubio kontakt sa serijom jer sam pratio uglavnom kroz highlightse
Based on this, izgleda da će se moć gledat na jubitou

slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

treba vidjeti kad počne event... jer i prošle sezone je svaki live prijenos bio meni na youtubeu prikazan pošto pratim službeni kanal, ali kad bih kliknuo da gledam bi mi pisalo da stream nije dostupan na mojoj lokaciji, a nakon kontakta na fb stranici sam dobio odgovor da je to zbog eurosporta.

Čak ni kad bi završilo uživo nisam mogao gledati snimku iz istog razloga nego tek nakon par mjeseci... dok sam prethodne sezone i dalje gledao bez problema
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

sad malo potražio na službenim stranicama... situacija sa prijenosom je ovakva:

FP1 i FP2 možemo gledati uživo na Youtubeu ili Facebooku. Kvalifikacije i utrku samo na Eurosport 1.

Za usporedbu, u Velikoj Britaniji je situacija ovakva:
FP1 i FP2: BT Sport ESPN, Facebook, YouTube
Kvalifikacije: BT Sport ESPN, Facebook, YouTube, Eurosport 2
Utrka: BT Sport ESPN, YouTube, Eurosport 2, BBC Red Button, BBC Website, BBC iPlayer
Highlights: Quest, BT Sport 1, BT Sport 2
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Vrebat reddit i bude neki stream :D

Neel Jani potvrđen kao vozac za Porsch iduce godine.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Ju pa u FE vise proizvodjaca nego u F1.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Tako je. Od 11 momčadi koje se natječu u ovoj sezoni 9 ih je proizvođača. Od poznatijih tu su BMW, Mercedes (sa podružnicom HWA), Jaguar, NIO (proizvođač el. automobila iz Kine), Audi, Venturi, Nissan, DS, Mahindra. Dogodine će Mercedes službeno pod imenom Mercedes krenuti, a pridružit će se i Porsche te će biti 10/12 tvorničkih timova.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: FORMULA E

Post Postao/la popeye »

Sta F1 radi pogresno kad su se ovi odlucili za FE umesto F1. Tu mislim na Audi, Porse, BMW. Mislim da bi i Tojota uskoro mogla u FE.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

Prvo i osnovno: daleko je jeftinije. Drugo, te sve firme se žele pokazati javnosti kako brinu o okolišu i sl, motori sa unutarnjim izgaranjem su čak i za cestovna vozila sve više i više ograničeni raznim normama. Evo čitam nekidan da će 2026. Wolksvagen predsaviti svoje posljednje modele sa motorima na unutarnje izgaranje koje će prodavati nekoliko godina nakon toga, a svi modeli predstavljeni iza toga će biti na el. pogon.

A ovdje mogu steći iskustva u razvoju el. pogona pri tome se reklamirati kao "naši el. auti su najbolji jer se baziraju na tehnologiji sa kojom smo osvojili FE prošle sezone" i slične fore. Jer iako su baterije i bolid standardni motor, inverter i mjenjač i dalje svaki proizvođač može razvijati za sebe.

BUMP: U vezi cijene.... u prvoj sezoni cijena bolida je bila oko 350.000€/komad (1.400.000€ za momčad za 4 bolida, svaki vozač je morao imati 2). Prošle sezone bolidi su bili nešto skuplji, točnije oko 480.000€/komad (1.920.000€ za momčad za 4 bolida). Novi Gen2 bolidi su pravilima određeni na maksimalnu cijenu od 817.300€/komad (1.634.600€ za momčad za 2 bolida). Tehnički direktor Venturija kaže kako je za odraditi sezonu u Formuli E dovoljno 10-ak milijuna €, a ako želiš biti konkurentniji to je onda 15-20 milijuna €, dok sve preko 20 milijuna € smatra bacanjem novaca za zanemarive dobitke.

Usporedi to sa F1 gdje dvije najsiromašnije ekipe (Force India i Haas) za 2018. su imale budžet od oko 110 milijuna €, dok su Mercedes i Ferrari trošili najviše i to redom oko 450 milijuna € i 430 milijuna €

BUMP2: Mahindra je svoj bolid službeno nazvala Mahindra M5Electro, dok je održala internet anketu za dati individualna imena svakom od bolida. I tako, bolid sa brojem 64 kojeg vozi d'Ambrosio dobio je ime Falcon Drugi bolid doduše nije bio te sreće. Bolid sa brojem 94 kojeg će ovog vikenda voziti Felix Rosenquist, a ostatak sezone Pascal Wehrlein dobio je ime Electro McElectroFace
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Ovaj zadnji dio Cukyevog posta uglavnom sumira moje misljenje o ovoj seriji. I dalje nemogu ozbiljno ih shvatit. Zvuk El. Motora ok ali nakon svakog pretjecanja cujes pljesak pa mislis dal je dodan sound efekt ili nesto drugo. Onaj mario kart attack mode mi je dosta smijesan i recimo lopez je dvaput uspio promasit zonu prolaska i u oba pokusaja izgubio pozicije. Koncept je zanimljiv ali za neke ozbiljnije serije nebi to koristio. Auti zavrsili sa dosta rezerve zahvaljujuci SCu.

Vandoorne je i ovdje ulovio los paket plus njegova kvaliteta, nisu uspili daleko.

Dosta kazni tokom trke zbog prekoracenja energije tokom regeneracije. DS Techeetah je opak paket u ovoj trci. JEV sa DT umalo uzeo pobjedu. Ako tako nastave tesko ce ih neko skinut.

Neiskustvo komentatora odnosno nepoznavanje pravilnika je po meni malo neozbiljno. Kad si glavni komentator prijenosa i neznas kako funkcionira Attack mode... team radiji se ne cuju jer oba komentatora nastave pricat.

E da Massa. Solidno u vrhu midfielda ali zbog DTa pao u poretku. Eto to je moje videnje danas. Tehnologija je uber zanimljiva ali i dalje mi ne donosi nikakav faktor uzbude kao serije poput MotoGP, F1, WRC...
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

Zanimljiva utrka je bila, al ovo kaj finac veli, ima tih nekih gimmicka i jednostavno nije to to, nema mi tu onog lupanja u prsima, omog uzbudjenja.
Ovak je fora za pogledati, pogotovo zato kaj je cijeli event u jednome danu, pa se kolko tolko lako prati.
Mislim da cu gledati ovu sezonu.
slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

jeste mogli pratiti uživo na Youtubeu? ili ste se drukčije snalazili?
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 15 pro 2018, 15:35 jeste mogli pratiti uživo na Youtubeu? ili ste se drukčije snalazili?
preko YT al sam morao dosta refreshati jer se prijenos zamrznuo
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: FORMULA E

Post Postao/la Cuky »

al nije bilo da ne možeš gledati na tvojoj lokaciji? ajde super, ima nade za ovu sezonu. Danas nisam mogao gledati jer sam bio na poslu, ali idem sad probati vidjeti za snimku

BUMP: Evo gledam snimku na YT, izgleda da su ili zaboravili blokirati ili su ono na službenoj stranici krivi podaci.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: FORMULA E

Post Postao/la F1NAC »

ma sve je bilo ok al valjda je bio stream prekrcan jer je stekalo u početku svakih minutu malo jači lag
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
speedy56
Legenda
Legenda
Postovi: 4566
Pridružen/a: 18 stu 2012, 14:48
Ja sam: Vozač
Navijam za: FAlonso ALotterer
Lokacija: gdje me sunce grije

Re: FORMULA E

Post Postao/la speedy56 »

Cuky je napisao/la: 15 pro 2018, 15:35 jeste mogli pratiti uživo na Youtubeu? ili ste se drukčije snalazili?
YT app na Samsung Smart tv, sve ok radilo, ništa nije zezalo, komentira Dario Franchitti i još jedan lik, zaboravio sam ime.
slika
Odgovori