Povijest

Povijesne utrke, vozači, timovi, bolidi...

Moderatori/ce: F1NAC,Zweki,Scuderia,Cuky,47,gringo73

Odgovori
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

1937. Monako i Mercedes W125. Loews hairpin

slika

1. Sieger Manfred von Brauchitsch
2. Rudolf Caracciola
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Prelijepa fotka iz davnina...... :driver: :driver: ..... i dobar podsjetnik. Hvala F1NAC,..... opet kopaš po Pinterest-u..... ;)
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

James Hunt na VN Monaka sjedi u Ferrariju Nikija Laude, dok se Lauda i mehaničari Ferrarija smiju oko njega.
slika

Sad dok se netko iz suparničke ekipe samo približi bolidu odmah nastane živi zid ispred njega, bez obzira o kojoj da se ekipi radi
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Monaco 1996. David Coulthard imao je problema sa svojom kacigom na warm-up treningu ujutro prije utrke. Problem je bio da mu se vizir jako brzo maglio i što god da su pokušali nisu uspjeli riješiti problem. Coulthard je zamolio Michaela Schumachera, koji je koristio kacigu istog proizvođača te je imao noviji model sa boljom ventilacijom, da mu posudi svoju rezervnu što je ovaj i učinio.

Osim što mu je to omogućilo da nastupi u utrci izgleda da mu je i donijelo malo sreće pošto je bio jedan od samo 3 vozača koja su završila tu utrku te je završio na 2. mjestu iza Panisa

slika
slika
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Chris Amon prolazi kroz ono sto je ostalo nakon sudara njegovog momcadskog kolege, Lorenza Bandinija koji je tragicnk preminuo. Podsjetnik: sudar se dogodio u brzoj "sikani" nakon sto mi je straznji lijevi kotac zakacio zastitnu ogradu. Bolid je odletio u lampu i zavrsio je na balama gdje se zatim tank goriva probusio i zapalio. Redari su odmah isli okrenut bolid na kotace i izvukli su Bandinija. Međutim tada gorivo dolazi do vrelih ispusnih cijwvi i dolazi do druge eksplozije

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

I onda su današnje staze dosadne i sterilne...
Layout staze na kojoj je održana prva VN Austrije
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

I dalje nenoze nadmasit AVUS :D. A bome i Reims je tu negdje :D
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Scuderia
Moderator
Moderator
Postovi: 7777
Pridružen/a: 11 tra 2007, 17:56
Navijam za: Michael-Mick Schumacher
Lokacija: Europa

Re: Povijest

Post Postao/la Scuderia »

Predivan layout. :love:
U danasnjem systemu/vremenu, 3 DRSa bi bila potrebna za akciju(e)... :|
slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Goodyearov tehničar prati deformaciju gume na Gurneyevom Eagleu

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Eau Rouge i Radillon 1939.
slika
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
Vuksa_KC
Veteran
Veteran
Postovi: 2899
Pridružen/a: 15 lis 2008, 15:36
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la Vuksa_KC »

Po Eau Rougeu se danas prolazi kojih 30m možda.
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Trenutak sudara JOchena Rindta na VN Španjolske 1969. Naime na toj utrci su oba Lotusa (Hill,Rindt) imali spektakularni zamor na konstrukciji stražnjih krila što je rezultiralo gubitkom kontrole. Također upravo Rindt je bio najglasniji protiv tih visokih stražnjih krila koje je upravo Lotus tj Chapman dizao što više može da krilo bude što manje u prljavom zraku. Kod Lotusa su nosače spojlera montirali upravo na sklop kotača (wheel assembly, jbg više mi leži engleski izgovor nego naš :D ), i normalno zbog nikakve amortizacije dolazilo je do zamora te same konstrukcije a CHapman kao lik koji je mrzio višak mase na bolidu jednostavno nije se potrudio ojačat konstrukciju.

slika

Sudar:

slika

Rindt je ovdje prošao samo sa slomljenim nosom i par ogrebotina

slika

Što je još bizarnije, drugom Lotusu (Hill, na slici u pozadini s brojem 1) je također na identičan način krilo otkazalo (popustila konstrukcija i krilo se strmoglavilo na stražnje kotače) samo par krugova prije nego Rindtu i upravo je Rindtov bolid nakon inicijalnog udara u ogradu ja mislim udario u bolid Hilla što je rezultiralo prevrtanjem

slika

Normalno to je bila zadnja utrka sa visokim krilima

Crazy times :biggrin:
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

Ali je razlog zašto je krilo bilo montirano na kotače umjesto na bolid bilo savršeno logično: ako je krilo montirano na bolid dio downforcea koji stvara se gubi na pritiskanje ovjesa umjesto na pritiskanje kotača na cestu čime se gubi maksimalni efekt downforcea. Kad su montirali krila na kotače pritiskali su direktno njih na cestu te je bilo moguće brže ići kroz zavoje sa jednakim nagibom krila.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Cuky je napisao/la: 27 ruj 2018, 10:20 Ali je razlog zašto je krilo bilo montirano na kotače umjesto na bolid bilo savršeno logično: ako je krilo montirano na bolid dio downforcea koji stvara se gubi na pritiskanje ovjesa umjesto na pritiskanje kotača na cestu čime se gubi maksimalni efekt downforcea. Kad su montirali krila na kotače pritiskali su direktno njih na cestu te je bilo moguće brže ići kroz zavoje sa jednakim nagibom krila.
Je al nemas amoritzaciju tako da svaki kotac nekad ima drukciji odziv od podloge sto utjece na durabilnost konstrukcije. Takoder put kojim se downforce prenasa na kotace je prakticki izlozen kontra sili u smisli grba na cesti itd. Nisu tada vozili po tilkedromima
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

znam.. ali Chapmanu su uvijek, po svemu što sam čitao i gledao o njemu, uvijek performanse bile na prvom mjestu, a bolidi taman toliko izdržljivi da dođe možda do kraja utrke. Da je dodao ikakvu amortizaciju izgubio bi prednost u performansama koje mu je donijelo postavljanje direktno na kotače. Da je ojačao konstrukciju dodao bi još više neprigušene mase (unsprung mass na eng.) nego što je imao ovako što bi mu opet utjecalo negativno na performanse.

Da ga nisu natjerali pravilima da krilo mora biti montirano na šasiju bolida umjesto na ovjes vjerojatno ga nikada ne bi prebacio tamo
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

U usporedbi s Matrom njegovi nosaci su bili sibice. Poznat sam s radom chapmana i prakticki njemu su vozaci bili na ispitnom.stolu koji su se morali nadat da ce doc u komadu doma. Jest da ako je sve funkcioniralo tada bi bili nepobjedivi. Al ovakva izvedba krila im nije donijela nista korisno u odnosu na Matru te godine odnosno prve dvije utrke koliko su ta krila bila dozvoljena
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: Povijest

Post Postao/la Cuky »

“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

Gerhard Berger tijekom sudara 1989 u Imoli. Na istom mjestu kao i Senna samo sto je on malo ranije se slupao. Kako je izasao ziv iz toga.... mirakuli.

Bolid se odvojio na pola, na slici se moze vidjeti rasprseno gorivo koje se kasnije zapalilo

slika

Drugi dio

slika
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: Povijest

Post Postao/la pospani gad »

Ovo za Gerharda Bergera. Mirakul.
A i Nelson Piquet se 1987. isto tako izvukao iz ove pogibeljne situacije, u Tamburelu. Za razliku od Senne.

@Cuky, F1NAC, ili bilo tko treći

Ima li kakav intervju ili tekst ( članak ), ili video uradak o izjavama Bergera i Piqueta o Tamburelu nakon 1994.? Ja to nisam našao, a znam da je Neslon Piquet bio posebno "škrt" o svom iskustvu sa Tamburelom kada je to bilo povezano sa Sennom.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: Povijest

Post Postao/la F1NAC »

par fun factova na koje naletih:

Bertrandt Gachot i Roberto Moreno oboje imaju po jedan FL u karijeri. Gachot je ostvario svoj prvi i jedini na VN Mađarske 1991. da bi iduću trku bio zamijenjen Schumacherom(Jordan), te Moreno je imao FL 1991 u Belgiji da bi iduću trku bio zamijenjen Schumacherom (Benetton).

u prvim utrkama nakon Schumijevog odlaska (oba zapravo), FL je napravio Kimi Raikkonen i pobjedio te Lewis Hamilton je u te obe utrke debitirao za novu momčad.. U obe zadnje utrke Schumi je bio wheel to wheel upravo sa Kimijem.
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
pospani gad
Veteran
Veteran
Postovi: 2917
Pridružen/a: 28 tra 2007, 22:54
Ja sam: Vozač
Navijam za: Fernanda Alonsa
Lokacija: Slavonija
Kontakt:

Re: WRC

Post Postao/la pospani gad »

Ford je općenito čudna biljka, kada je moderni autosport u pitanju.
Koliko se sjećam, Ford je uz inicijativu Colina Chapmana stvorio Cosworth, sa dvojicom inžinjera. I Cosworth je vladao, ne samo kroz F1. A Ford je ubirao slavu, zar ne?

Ford je 80-tih, drito došao u F1 uz Benettonom, i pomalo došao do relativno dobrog vlastitog motora. I onda poslije 1994. nisu uspjeli sa Sauberom, Stewartom i Jaguarom u F1. Pa su rekli da će se orijnetirati na rally program. A sada navodno ne žele niti rally program!? #-o

Jedino, di su "profesionalnije" angažirani, di su se vratili nakon godina izbivanja; je endurance utrkivanje ( WEC i ostale utrke izdržljivosti ). A to gledaju najveći zagriženici autosporta,.... tj. to nije svjetski populano kao WRC, NASCAR, IndyCar, F1.
Ništa mi neće, ovaj dan pokvarit'.......... jer želim ( hoću ) med i mlijeko. I točka. :biggrin:
Tko meni ne vjeruje, to je njegov problem. :biggrin:
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

dio sa Cosworthom si pobrkao. Osnovali su ga Mike Costin and Keith Duckworth, bivši zaposlenici Lotusa i funkcionirali samostalno. 1990. kupila ih je kompanija Vickers plc da bi ih 1998. prodali Fordu.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Avatar
popeye
Veteran
Veteran
Postovi: 3202
Pridružen/a: 29 svi 2013, 22:16
Ja sam: Vozač
Navijam za: Mad Max

Re: WRC

Post Postao/la popeye »

Nisu funkcionirali samostalno, nisu se dzabe ti motori zvali "Ford Cosworth"

A real success was achieved with the next gear-driven double overhead camshaft (DOHC) four-valve FVA in 1966, when Cosworth, with a help from Chapman, convinced Ford to purchase the rights to the design, and sign a development contract – including an eight-cylinder version. This resulted in the DFV, which dominated Formula One for many years.

From this time on, Cosworth was supported by Ford for many years, and many of the Cosworth designs were owned by Ford and named as Ford engines under similar contracts.
slika
"Drivers don't come to the race track to make friends. You come here to get the trophy."
Avatar
F1NAC
Moderator
Moderator
Postovi: 14079
Pridružen/a: 12 tra 2010, 12:21
Ja sam: Vozač
Navijam za: Scuderia Ferrari

Re: WRC

Post Postao/la F1NAC »

mislim da je pospani najblize. Ford je kroz period kad je stvoren DFV imao ugovor s cosworthom koji je stvorio DFV motor čiji su glavni akteri u Cukyjevom postu da prave motore i za njih. Kasnije ih je Ford otkupio kao kompaniju. Nešto kao recimo Aston Martin i Mercedes AMG
slika
rFactor F1-HR WTCC LEAGUE CHAMPION 2011
Avatar
Cuky
Moderator
Moderator
Postovi: 16007
Pridružen/a: 25 srp 2010, 18:03
Ja sam: Vozač
Navijam za: Ferrari
Lokacija: Rab/Rijeka

Re: WRC

Post Postao/la Cuky »

@popeye ali isto nisu bili Fordova firma, Ford je imao prava na dizajn tog motora (i možda kasnije još jednog).

Sličan primjer je trenutno u avio industriji. Kanadski Bombardier napravio je dva nova modela regionalnih mlaznih aviona (do max. 150 putnika) i počeo ih prodavati u SAD-u. Boeing se pobunio jer da gube tržište pošto su ta dva zrakoplova jeftiniji, vlada SAD-a nabacila velike carine i cijena skočila u nebo. Bombardier je onda prodao upravljački udio (mislim da je 51%) samo u tom projektu, ta dva zrakoplova su preimenovana u Airbus A220-100 i A220-300, proizvode se u Airbusovoj tvornici u SAD-u i nema više te velike carine jer se ne smatra da su uvozni.

Tako je i Ford imao prava na taj motor, zvao se Ford-Cosworth, ali je Cosworth kao firma bio neovisan do 1990. a pod upravljačkom palicom Forda tek od 1998. Krajem 2004. Ford je prodao i momčad Jaguar i Cosworth te su opet samostalna firma.
“Four wheels move the body, Two wheels move the soul.”

slika
Odgovori